Doe stil voort MMM Gemeenteraad van Nieuport Ramseappelle Nieuws uit de stad De klerikale tooverdoos BF uu mt ar tv u* ge- A* Ut •s •t Bl iih it’ Eerlijke kristenen, die volksminnead, vaderlnn'<'i,"’nn,l, '■orlr-.-u'.’ian, eerbiedigen wij. In al «at iv .ut on _tL lijk is kunnen wij met lien samenwerken, en er zelfs toegevingen aan doen als het noodig wordt, zooals de stemming over het militair vraagstuk het genoeg heeft bewezen. Maar katholieken die het belang hunne partij boven dit van het volk i i van het land stellen, katholiek n die onrecht plegen, dwang uitoefenen, die de moordenaars vaneen Ferrer verdedigen, die, konden zij nog, de anders lenkenden nog zouden folteren, levend begraven, of verbranden als in de 10' eeuw, katholieken die slechts geld over hebben voor dompers scholen en kiesreklaam, en voor de noodi- ge openbare werken niet, dat zijn, dat blij ven onze vijanden. van Rhetorlka, dapper met Kerstdag nog- - - men nogmaals zegge Ge zijt on beierlijk; Rhetorika boven! Do heeren geestelijken zijn altijd en overal <le eersten otn over vervolging of miskenning te klagen, nochtans te In 's lands hunne plaats zoo nog al de slechtste plot. Oordeelt - maar Oe begroeting van justlcle voor 1910 beloopt tot 30.2(0.000 fr. op deze 30 nilllloen en een kwart, xijn er 1 340.000 frank oorzlen voor den ophouwen herstelling van kerken; 6 350 000 frank voor du jaarwedde der katholieke geeeto Itjktield en 900 OKI frank voor subsidise aan do kerkfabrieken. Oe katholieke eeredlensl Is bjgevolg In hel budjet vaa justlcle vertegenwoordigd voor zoo wat acht millioen ra honderd duttend /rank. Waar zijn dan de andere subsidien, giften, op bengelen. Interesten, en zoo voorts van andere openbare besturen en bijzonderen? .Moeten ze klagen? de te houd moeten b| neefjes ofl die op die Er is toch i kas?' alhier groole toeloop van Zoolang wij, liberalen, over geene gazet beschikten, bepaalden onze Nieuportsche kierikalen er zich bij, ofwelgeene melding temaken der nuttige voorstellen of aan merkingen door onzen vertegenwoordiger in den gemeenteraad gedaan, ofwel, en dat gebeurde meest altijd, zijne woorden verkeerd uit te leggen, ten einde hem by de kiezers in een valsch daglicht te stellen. Ons Weekblad kwatn tot stand en geeft thans telken male een nauwkeurig verslag der besprekingen, welke in den gemeente raad plaats hebben. Nu ten minste weet ons Nieuportseh volk water daar omgaat; nu kan het zien hoe de heer De Jaegher zich altijd beijvert om de belangen van allen te behartigen en te verdedigen. Dut dit aan onze Nieuportsche klerika- len alles behalve aangenaam is, hoeven wij niet te zeggen. Dat de waarheden die wij in ons Weekblad verkondigen de striemende onrechtvaardigheden die wij er onbewimpeld in aanklagen, de oogen van ons volk zullen openen, lijdt geen twijtel. Is het dan te verwonderen dat, zich niet langer meer kunnende bed win gen en alle hoffelijkheid ter zijde stellend, onze Nieuportsche klerikalen om zoo te zeggen bersten van gramschap en razor njj? Is het dan te verwonderen dat ze al hun gal, al hun venijn uitspuwen naar den man, die wij hoogschatten en bewon deren? En de heer De Jaegher verdient ten volle onze genegenheid, onze vurige be wondering voor den moed, en de wils kracht die hem bezielen om daar zoo gansch alleen onze vrijzinnige g. dachten, onze denkwijze, de rechtvaardige hervor mingen, de billijke eiscl.en van allen te gaan verdedigen tegenover negen politie ke tegenstrevers ol liever tegenover tien, want mijnheer de secretaris klapt daar, zoo ’t schijnt, ook mede alsof hy de burge meester van Nieuport ware Hij zou noch tans moeten weten dat hij als beambte niets anders te doen heeft dan te zwijgen, te luisteren en notas te nemen om een on partijdig proces verbaal op te stellen, en alleen maar mag spreken en antwoorden als de heer voorzitter het hem vraagt. Over de razende aanvallen, waarvan de heer De Jaegher het voorwerp is in de artikels onzer tegenstrevers, willen wij niet verder uitwijden. Hij is tegen derge lijke venijnige pijlen geharnast en al hun nen haat, al hunne razernij kan hem niet treffen. Wat wij echter nietonopgemerkt willen laten voorbijgaan, dat is de kwestie van in den gemeenteraad gekomen te zijn langs ’t achterpoortje. Die onnoozele schimp, waarmede de klerikalen tot ver velens toe voor den dag komen, Iaat hem gansch overschillig en doet ons hem nog te meer waardeeren. Hoe is de heer De Jaegher in den meenteraad getreden? ’t Was gemeentekiezing over twee jaar en de uitslag beantwoordde geenszins aan onze verwachting. Eens te meer had het Nieuportseh kiezerskorps zich laten mis leiden, zich door dwang en vrees laten beinvloeden; zijne vrijheiden zijn geweten doen zwijgen voor den schilferenden glans van eenige judaspenningen. De heer Gommers 4 jaar voordien, toen er man tegen man te stemmen was en er vertrouwen; hetgeen hem niet belet im liter in do bres te zijn en steeds gereed, om met zijna vrienden, den stryd aan te gaan. Prachtig voorbeeld van Isoidariteit, dat D' Maertens altyd toteere zal strekken! Tot spijt van ’t wie benjjdt, vervult de heer De Jaegher er zijn mandaat met de grootste nauwgezetheid en zyne plichts vervulling dwingt zelfs de bewondering al van zijne rechtzinnige politieke tegenstre vers. Wij brengen hem hier openlijk hulde en zeggen hem harteljjk dank? Aan de beste vruchten knagen de venijnige wespen het meest; daarom, doe stil voort! Niet altyd zal het volk zich een blind doek voor de oogen laten vesten; eens ziet het klaar den toestand in. Vrij en vrank zal bet dan de dwingelandij en de onrecht vaardigheid voor immer smachten; des te schitterender zal ook de overwinning we zen! - Zitting van den 16 November 1909, om 5 1/2 ure namiddag. (Vervolg). 9* Punt. Aanwijzing der plaats voor het nieuw slachthuis. In de vorige zitting bad de gemeenteraad het schepenencollege bemachtigt om opzoekingen te doen in de oude vestinggronden ten einde goed water te vinden in de nabijheid van den Ternpe- lierstoren ten einde aldaar een nieuw slachthuis te bouwen. Het schepenencolhge is van meening veran derd, en stelt vóór om in den hot van hot be staande slachthuis eene nieuwe slachterij te bouwen groot genoeg om 4 groote beesten te gelijk te slachten. Ook eene overdekte branderij zou er opgericht worden. Op de som van 25,000 fr. in de leening voor zien zoude er dus eene groole besparing geschie den. Daarenboven ligt het in den wensch van verschillige beenhouwers het slachthuis op de tegenwoordige plaats te behouden. De woonst van den bestuurder zoude verbeterd worden, de bestaande gebouwen zouden blijven voor stalingen en vermits er aldaar goed water is, behoorlijke bloed- en beerputten beslaan, evenals den afloop der wateren naar de kaai, pleit alles ten voordeele van de tegenwoordige ligging, zooveel te meer daar het slachthuis ge legen is langs den boule*ard rechtover den grooten hof van den heer Bavinckbove en dus als buitenstad mag beschouwd worden. Voor eene toekome de zitting zal het schepe nencollege een ontwerp doen opstellen. 10’ Punt. Mededeelingen en vragen. Het lid heer Rybens klaagt over den toestand der kaai die op verschillige plaatsen opengebro ken ligt, van den eenen kant door den ijzeren weg die het werk van verlegging der riggels niet voortdoet en van den anderen kant dooi het gra ven van een waterput aan denwelken ook niet voortgewerkt wordt. Hij zegt dat een schip gela den met hout wordt verwacht alsook de haring- sloepen en dat hij niet wijs is hoe en waar men zal kunnen lossen. Hij vraagt wie er iets te zag gen heeft aan de policie der kaai daar uit een verslag opgemaakt in 1894 door een ingenieur Ie Oostende, er blijkt dat de stad niets te zien heeft in de policie cjer kaai. Er zal geschre/en worden aan den heer Statie overste betrekkelijk de werken aan de sporen en aan den heer Minister om te vragen alle werken ter kaai te slaken zoolang de vlotkom niet voor de schepen toegankelijk is. Het lid heer Rybtns vraagt ook hoe het gele gen is met het proces waarvoor de stad een exploot heeft ontvangen en de heer Secretaris zegt dat dit exploot enkel was om te lachen daar de stad In de zaak niets te zien heeft. Het lid heer Vandenabeele zegt dat er gaten zijn aan de klippen van de riolen ter kaai name lijk aan de wateraflosslng der St Jacobsstraat en dal zulks de oorzaak is dat bij de laatste hooge tijen het zeewater nogmaals de straten der bene denstad is komen overstroomen. Het sehepenencollege zal zich wenden bij den heer Conducteur van bruggen en wegen en bij den heer Braet, aannemer der onderhoudswer ken aan de haven om in dien toesland te verhel pen ten einde alle verdere overstroeming te beletten. Het lid heer Cool zegt dat hij heeft vernomen dat er in de stad verschillige klachten zijn ge daan nopens de verlichting der straten. Heer schepen Patiyn antwooidt dal hij dikwijls des nachts verplicht is de stad te doorkruisen en dat hij bestatigt dat de verlichting zooals zij nu ge schied voldoende is, dat er natuurlijk nog meer licht zoude kunnen zijn doch dat in eene vroege re zitting den gemeenteraai besloten heeft be sparingen te doen en da' zulks nu tot proef ge daan wordt. Het lid heer De Jaegher zegt dat de verlichting in de Yper-, St Jacob- en Oostende- straat onvoldoende is vooral in de twee eerste stralen waar de lantaarns die ontstoken worden ongeveer staan op 125 meters afstand van elkan der. Hij voegt erbij dat de vermindering van het getal lantaarns de vei oordeeling is van de vroe gere verdeeling, dat men van da eene overdre venheid valt in de andere. Vroeger veel teveel licht in verhouding met de middelen van de stad en nu te weinig om een ’-hoorlijke verlichting la li I'e rr nr m» no*a .an de I k 3 i taaroa in de j bu iten duo» ün lid lieer De Jaegher aange- haald, en vraagt dat »oor eene toekomende zit ting elkeen der leden zijne opmerkingen of voor stellen zoude willen doen om de verlichting te verbeteren Alsdan zal men zich een godacht kunnen maken van den meerderen onkost die zulks zal veroorzaken Hó zeg. de. he. herplaat sen der lantaarns, Indien noodig gevonden wordt niet ten laste valt van de stad en dit juist den goeden kant is van het kontrakt met de gazmaat- schappij, die naar goeddunken *an het gemeen tebestuur de lantaarns moet plaatsen daar waar noodig geoordeeld wordt. N i eene korte bespreking waaraan verschillige leden deel nemen wordt de zitting om 7 1/2 ure geheven Op donderdag S5' II. Is alhier overleden la den ouderdom van 71 jaren den I eer Leopold. Lodewjk lloulsaeger, vereerd mei de burgerlqko medalllie van 1“ klas, en met de herlnnerlnga- medaillle ran de regeering van zijne Majesteit Leopold II. De 'afgestorvene Rarnscappelle. Zijne teraardebestelling beeft plaatsgehad op dinsdag II. onder een vrienden en kennissen. Rechtzinnig van karakter werd hij door eenie der geëerd en bemind. Hij was seder 31 jaren onalgebroken 111 van de Nieuportsche afdeeltng van hel Willemsfonds. Redactie van hel Weekblad en kanton biedt aan de bedroefde familie hare welgemeende deelneming In den rouw die haar komt te treilen. was oud burgemeester vaa Rhetorika. Naar wij vernemen Is men reeds velop bezig aan de repetltien voor de twee vertoonlngen van Kerstdag 25" en Zondag 26“ December toekomende. Men zal opvoeren Kanten Mieken, het gemoedelijk drama in drij bedrijven van Jaak Smout en daarna het groot lachsucces 35 Milliards!!, het nooit volpeezen blijspel In 3 bedrijven van L. Peeren- boom, dal overal den meeaten bijval behaalt en het volk van wijd en zijd naar onze ruime too- neelzaal zal doen stroomen. Allo, tnoneelliefhebbers aan het werk opdat men u maals toejuiche, opdat Koopt wal, koopt wal, koinl maar bij Heer en boer en burgerij! Ja, Geachte toehoorders; wij hebben hier In dees looverdoos alles wat gij maar wenschen kunt Wij hebben hier plaasters om op houten bseneu te leggen, 'I Is te zeggen remedies om als er gaten in de kas zijn, de goedsmoedlge kiekens te doen leggen dat zij zweeten. Wij hebben hier lleschetjes tegen het zuur. Gij moet welen, wij hebben de speclalllult van botteltjes, wij .ijo er rijk mee geworden; die botteltjes kosten wells waar meer dan twee frank zestig, maar onze flesebjes tegen liet zuur doen onmlddelijk en zender pijn al degene zwijgen, die de couragle zouden hebben tegen te spreken als wij ze hot vel afslroopen of durven schreeuwen als wijze levende pluimen. Wij hebben ook remedies tegen de buikpijn; ’l Is een uitmuntende elexlr, want rhum dat Is te gevaarlijk, er zijn er van ons die nogal van rhumljes weten le spreken. Die elexlr moet die nen om u den bulk te verwarmen, als gij met het koud zweet zit waaneer ge ziet dal uwen porie momiale uilgeput Is door vermeerdering van contribution. Wij hebben In ons looverdoos plaasters om op versleten trottoirs te leggen; zijn uwe darmen verstopt zoo erg als de riolen, eliwel, ge neemt twee druppelkes van onzen ronden elexlr en pao! pan! dat schuilt er door. Wij hebben ook poeders om lu de menschen hun oogen te smijten, dan meeuen die dal alles goud Is wat blinkt. Wij hebben ook poeder do perlln plnpio om algebrande scholen In paleizen te doen verrijzen; mollepoljes, die voor Inover- stoksjes dienen en waai mee op commando van un-deux-trols het geld uil den grond vloeit en spuwt nog erger dan de lava uit den Vesuvius. En daar het nu juist Sint Nlklaal is komt dal geld goed van pasoin oonlge soldaatjes met geweren en sabels te koopen. Hebt gij uw geld noodig voor andere schulden te betalen, dat Is nlemen- dalle; doet zooals wij, koopt dal maar eers'. Daarbj als gij nog geld noodig hebt, hooggeacht te toehoorders, pakt ons tooverslckje, gaal er mee naar 't sladhuls en slaat un deux trol» op den bovensten trap!! de gebraden kiekens zullen u In den mond vliegen zoo rap als de vijffrank stukken uit den portemonnale der goedrakklge last en betalers. Doch dat is nog alles niet. Wij zijn sedert 25 jaar tout parlout gekend In Belglk; al wie onze tooverdoos bezll Is rentenier en kapitalist gewor- den Als ge onze roo fleschjes koopt, dan zijt gij tout a fait zeker van met uw gal in de boter te vallen, o pardon, wij willen zeggen van In een vette kaas gesloken te worden. Maar wilt gij van ’l roode soppetje niet lekken dan moei ge maar kribbe bijten. En wij zullen u bewijzen, weledele loehoorders, hoe dat de grootste slokkers hier de beste varen’ Un exempel. Gij ziet dat fleschje hier, dat Is zui ver rooden extralt de bouillon concenlré, dal Is 1 beste uitgezogen van de melkkoeien en trek paarden van de streek; die dat binnen gespeeld heeft is rond en dik geworden en heeft nu warm aan zijne voeten. Als uwen portemonnale de teling heeft, of le wel dat er een kassei op uwe maag ligt van 255000 kilos, dan moet ge dal

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 2