STER I EH J'Teuw,.. Nieuport Binnen- en Buitenland. Wetenschappelijke kronijk Rechterlijke kronijk RECHTBANK VAN VEURNE. Hoogwater te Nieuport ’s morg. 5,49 6,51 7,53 8,51 9,49 10,21 11,01 Land- en Tuinbouw M VERTRAGING Rt der MA A N TON D C N wonderbare uitval iB Vraagt de koztelooz 1 inlichtingen Burgerstand van GEBOORTEN. 29 2 Al wie nu een abonnement neemt op het Weekblad dat slechts 2.60 fr. kost, ontvangt het kosteloos tot ln Januari 1910. Leest en doet hel Weekblad lezen, dut on bewimpeld de waarheid durft schrijven, dat strijdt voor Vrijheid en Recht!! dat strijdt voor Waarheid en Vrede!! Brievendragers. Deze verdienstelijke bedienden zullen voortaan alle 14 dagen betaald worden. De kandidaten zullen van 2 fr. 60 tot 2 fr. 80 ontvangen, en de minste jaarwedde die de lande lijke postboden zullen trekken is 950 fr. ver, met zes kogels geladen. Hij werd herkend als zijnde Felix Oplinus, werkman te Langemark. Hij weid naar de gen darmerie van Yperen overgebracht. Na lang ge weigerd te hebben, noemde hij eindelijk als zijne twee medeplichtigen Slaelens Kamiel en Alfons, beiden insgelijks van Langemark. Hij werd na ondervraging door den onderzoeksrechte! in het gevang opgesloten. 10 11 D ’s avonds 6,18 7,21 8,23 9,16 10,00 10,41 11,20 Samedi -4;,§Dimanclie 5 et Lundi 6 DEOEMBRE 1909 O-JFC -A.TW1O JBC fflffiSE M BÖMB A la Ville de Nieuport Chez J. KESTEMAN 188, rue aux Laines, Bruxelles (Prés de la Porie de Hal) PLAT SPÉCIAL SAUCE MADÉRE Consommalton de premier choux Pensioen. Bij koninklijk besluit van 25 October 1909 wordt een pensioen verleend van 342 fr. aan vrouw Neut L. C. weduwe van C. A. Vansevenant, in leven matroos bij den toldienst. <„I-U1E1S Hieuw voorbehoedmiddel voor belde oeelachten Dit beschtrromiddrl is tiet in caoutchouc IlMmrii inlichtinsen zi-n per antotoi brttf iratii vorsooden na ontvangst vsn O 30 ik*«eret» «oor «ABITARIA. TO, Anspzthl—n. t« H1UMEL Moordpoging. Sedert eenige weken was de 24jarige autogeleider L. H..., wonende Raadslraat te Elsene; verloofd met een 20jarig meisje uil de Dublijnstraat te St-Gillis. Enkele dagen geleden ontstond twist tusschen de geliefden en de vrijer slingerde zulke belee- digende woorden naar ’t hoofd zijner minnares, dat deze met hem afbrak en eene klacht neer legde. Dit vergalde het beslaan van den jongeling; herhaalde malen trachte hij zijne verliefde te overhalen tot herneming der betrekkingen, doch deze bleef steeds weigeren. In den nacht van zondag op maandag, rond 1 uur, begaf L. H... zich naar de Dublijnstraat en voorde woning van hel meisje komen, haalde hij een revolver te voorschijn en schoot zich een kegel door het hoofd. Coupe-Gorge. ’t Schijnt dal we ferm in hun rapen zitten omdat we den waren toe stand in de Coupe Gorgestraat hebben bekend gemaakt, omdat we zooals het de waarheid is hebben geschreven dat de stad meer dan 20 000 franken heeft opgeslokt van verkochte gronden, en ze tot nu toe O franken aan het verbeteren van die wijk heeft besteed. Aio antwoord geven ze enkel een hoop domme scheldwoorden, bij het lezen van dewelke men eenvoudig de schouders ophaalt. Schelden en arme praat vertellen is immers altijd de treffelij ke manier van die fatsoenlijke mannen. We her vragen het wal is er mei die 20,000 franken gedaan gemeest. Ge zijt onbehendige, onbekwame bestuurders, en wie een weinig oor deel heeft, kan zonder veel moeile bestatigen dat ge onze stad recht naar de totale krotte, naar de bankroet l"idt. Dil kan niemand loochenen. De Tap. Onze Philharmonie steekt ieelijk de oogen uit der kadoddus, omdat ze niettegen staande hunne laffe aanvallen, niettegenstaande hunne eerlooze pogingen, meer dan ooit leeft en bloeit. En omdat de mannen van den tap nu een pluimtje en een uniform hebben, denken ze daar door overal de primussen o te zijn. Ze zijn er wel mede. Jammer dat de schoone kostumen niet spelen, dan zou het mischien nog iels zijn, maar nu En daarbij, ’t is gemakkelijk schoone pluimen en kostumen te dragen, ’t is gemakkelijk den groolen mossiëu.» uit te hangen met een an dermans geld, want, wie trekt er jaarlijks zware toelagen 500 franken uit de wel gevulde(l) stadskas(!) ’t is toch wel den tap he! En met al dat schoon geld, door Jan en alleman betaald, wat kunnen zij Schoone kostumen dragen En daarbij weinig behagen; Blazen valsehe noten met gansche hoopen, ’t Is waarlijk om er snel van door te loopen! En daarom maken ze zooveel beslag, hebben ze zooveel pretentie!!! De Philharmonie integendeel ontvangt van geene milde(!) besturen toelagen; zij leeft op hare eigene krachten, en daarop mag ze te recht fier zijn. Wat meer is al de leden der Philharmonie zijn daar uit vrije beweging, uit kunstmin, terwijl in uwen fameuzen tap, zooals in alle katholieke maatschappijen overigens, dwang veel dwang heerscht, want dwang 's immers uw gewoon wapen. Leest en verspreidt overal het Weekblad, dat regelmatig melding maakt van al wal in Nieuport en kanton gebeurt. Leest en verspreidt overal het Weekblad en dan zult ge meehelpen lot het groote werk der volksbeschaving, der ontsla ving.! Storm. ln den nacht van woensdag don derdag 11. heeft eene geweldige storm gewoed op de kust. Al de visschersvaartuigen hebben moe ten vluchten en zoo het schijnt zullen verschillige ongelukken te betreuren zijn. De visschersboot Nr 4 van Coxyde Is op het strand te Heyst stuk geslagen en de twee mannen zijn omgekomen. De eene lag op het strand en de andere was aan de mast van het vaartuig vast gebonden. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 8 Donderdag 9 Vrijdag Zaterdag 5 December 6 7 lijk wijzigingen doen aan toebrengen. De strijd lusschen die neo-lamarckisten en neo-darwinislen heeft aanleiding gegeven om te trachten de grondstellingen der afstammingsleer door proefnemingen te toetsen. Men kan reeds velazulker po.ingen aanhalen, als de proefnemingen van Standfuss op de vlin- dejs; degene van Poulton op de rupsen; deze van Goebel op de cactusplanten;’ degene van Daresle op de kiekeneieren; deze van Roux, Schultze en Morgan op de kiemen van lagere dieren; van Loeb op een zeediertje enz. en vooral de merk waardige en langdurige proefnemingen van Hugo de Vries op de planten. Te lang zou het zijn daarover bijzonderheden te treden. Wij willen hier evenwel onze lezers bekend maken met eene poging welke nu aangewend wordt door M. R. Anthony om te pogen aan den houd eene hoogere bersenontwikkeling te ver schaffen en waarover hij de fransche Academie van Wetenschappen onlangs rekenschap heeft gegeven. Om tot zijn doel te komen snijdt M. Anthony bij de op proef gestelde honden zekere schedel- spieren d< or welke de ontwikkeling der schedel- Zeer zeker zullen vele onzer lezers reeds hoo- ren spreken hebben van de afstammigsleer, vol gens dewelke de nu bestaande levende wezens, erin begrepen de menseb, door trapsgewijze gedaanteveranderingen uit de verdwenen soor ten gesproten zijn. Die leer, welke in den beginne alle achteruit strevende machten tot vijand heeft gehad, wordt sedert jaren reeds door alle ware geleerden aan genomen en zelfs in de Hoogeschool van Leuven onderwezen. Men verschilt evenwel van meening omtrent de wijze, waarop de veranderingen plaats gegre pen hebben en zoo onderscheidt men de trans- formiste i of aanhangers van het stelsel van Dar win en verdedigers der gedachteu van Lamarck. Geen der beide kampen volgt nochtans ten volle de leer van den geleerde, wiens naam zij tot vaandel hebben genomen; de wetenschap, door haren gedurigen vooruitgang, heeft daar natuur- De breyne Julien, werkman te Leke voorwaar delijk in maand en 20 fr. of 8 dagen voor diefte. Anseeuw Jules, bakker, Vandendaele Willem, bakker, en Anseeuw Pippoliet, timmerman, Clercken de eerste 1 maand en 50 fr.; de twee laatste elk 30 fr. voor slagen. Sinnaghel Arthur en Sinnaghol Alois, leurders Clercken, de eerste 1 maand en 26 fr. 15 dagen Z.Z en 20 fr.; de tweede 15 dagen en 26 fr. voor slagen, vernieling afsluitingen en mobilair. Dever Arthur, werkman, Stavele, 30 fr. voor beleediging door daden. Goderis Leon, slaohter, Dixmude, 3 maanden en 29 fr. en 9 maanden voor slagen en diefte met geweld. Goderis Leon, slachter, en Vlncke Ernest, werkmon, te Dixmude, de eerste 8 dagen en 26 fr.; de tweede 30 fr. voor slagen. Goderis Leon, voornoemd 8 dagen voorslagen. Gouwy Valentin, dienstkneckt te Isenberghe, en Top Camiel, werkman te Leysele, de 1' 26 fr. en 15 fr.; de tweede 8 dagen en 26 fr. en 15 fr. voor slagen en vernieling roepende eigendom men. Devinck Emiel, Depoorter Alois, en Germon- pré Richard, werklieden. Veurne elk 1 maand en 26 fr. voor slagen; de 2 laatste voorwaarde lijk. Schoolaert Pieter, metser, Adinkerke, voor waardelijk 26 fr. voor slagen. 26 personen wierden vervolgd voor smokke larij van alcool in 1904-1905. Achttien wierden tot straffen gaande van 4 maanden tot 1 jaar ge vang, en allH achttien solidairlhk, tot eene boet van 65520 fr. of 3 maanden gevang. De acht an dere wierden vrijgesproken. Het meerderdeel der verooi deelden hebben zich voorzien in be roep. Donderdag heeft het Beroepshof van Gent uitspraak in de zaak ten laste van Maurice Seg- hers. aulomobielstokei, die beticht was van door onvoorzichtigheid de dood veroorzaakt te hebben van luitenant de Posch, te Sysseele. Seghers was door de rechtbank van Brugge veroordeeld iot 1 maand gevang en 200 fr. boete. Hel hof heeft de straf verminderd op de boete alleen. Een agent van pollcie, op het gerucht der losbranding toegesneld, vond den wanhopige stervend ten gronde liggen. Hij werd naar het hospitaal der gemeente overgebracht waar zijn toestand hopeloos is geoordeeld. Zelf (noord.E^n beambte der Fransche accijnzen, te Deville, op de grens van Luxem burg, M. Emiele Hulot, was sedert hel afsierveo van zijnen zoon met nare denkbeelden geplaagd. Herhaalde malen bad hij Lel inzicht doen ken nen een einde aan zijn Ie en te stellen, OuL werd hij door zijne familie streng bewaakt. Vrijdag wist hij ewenwel aan die bewaking te ontsnappen en kwam naar Brussel. Zondag morgen hoorde de hoofdbewaker van de Brus- selsche begraafplaats te Evere, eene losbranding weerklinken. Hij ging zien en vond achter het denkmaal der Engelschen een man utigestrekt ten gronde liggen. De wanhopige, die zich een kogel door de hersenen joeg, hield nog de re- en 26 fr. volver in de vuist. Naar het gasthuis overgebracht, bezweek hij bij zijne aankomst aldaar. Uit papieren in zijne zakken gevonden blijkt dat de zelfmoordenaar niemand anders was dan Emile Hulot, van Deville. De familie werd ver wit; igd. Schurkenstreek. Zaterdag morgen rond 5 1/2 ure, begaf de landbouwer Ir. Stynen, oud e8 jaar, wonende Eeckerensteenweg te Merxem-bij-Antwerpen, zich in de stal om het paard te voeden, als hij eensklaps vastgegrepen weid door twee kerels, waarvan een hem den revolver voor het aangezicht duwde. De landbouwer, die eene brandende lamp in de band hield, liet deze vallen en eene ontploffing volgde, het vocht op den grond verspreidende. Terwijl Stynen beweegloos aan de geopende staldeur neerviel, slopen de schurken den stal binnen, hopende in de slaapkamer le geraken, welke aan deze plaats paalt. Daar lag de echtge- noote Stynen nog te slapen. De hond van den landbouwer kwam de schel men in hun misdadig werk storen en sprong hen op het lijf, zoodat de kerels h *l hazenpad kozen. Het eerste onderzoek heeft uitgewezen dat de schelmen de richting van Eekeren hebben ge nomen. In de stal is eene klak gevonden, toe- hoorende aan een der boosdoeners. De landbouwer heeft de persoonsbeschrijving der daders aan de policie kunnen opgeven. Hevige brand. Maandag morgen, rond 6 ure, is er een hevige brand uitgeborsten op de hofstede van Maile Van Van Overstraele, wed. Lievens, le Wichelen-Heide. De schuur en stallingen werden vernield, alsook de oogst, alm, gereedschap en karren. Men kon met veel moeite de 12 hoornbeesten en 6 varkens redden. Een karnhond kwam in de vlammen om. Het woonhuis is ongedeerd geble ven. Vrouw Lievens zat in den stal koeien te mel ken, toen eene gebuurvrouw de brand bemerkte en het alarm gaf. De schade wordt gerekend op 5003 fr. en is door verzekering gedekt. Lijk gevonden. Maandag morgen ging de zoon van Sarafien Defeytere van Anse gem naar het land om rapen te halen; leze weg leidt door den Beukenbosch, eigendom van M. de Ghellinck, Zwijnaarde. In het midden van den bosch In eene laagte vond de jongeling het lijk van eenen onbekende, half aangekleed. Seffens ging zoon Defeytere den veldwachter Vandendriesc i en de gendarmen van zijne ake lige vondst verwittigen. Deze kwamen spoedig ter plaats en deden de noodige bestatigingen. Op hel lijk werd niets gevonden dal de persoonlijk heid kon aanduiden. Men deed het lijk met eene berrie naar het doodenhuis overbrengen, alwaar de dokter Van Cauwenberghe vaststelde dat de dood reeds een tiental dagen moest ingelreden zijn. Geene ge welddaden werden op het lijk gevonden. Enkel eenige schrammen aan den arm door bremstrui ken veroorzaakt, waren te bespeuren. Over acht dagen, den 21 November, vond de boschwachter August Vercruysse nabij de plaats waar het lijk gevonden werd, een overfrak, ves- ton, een paar schoenen en eene kous; en droeg zijne vonds naar de herberg De Geit. i Men heeft nu bevonden dat deze kleederen aan den doode toebehoorden. Men denkt dat de gestorvene, die rond de 65 tot 70 jaar oud schijnt een zeelverkooper uit Lokeren of omstreken moet zijn. Botsing. In de nacht van zondag op maandag waren de twee jachtwachters Pteter De Volder en Hector Bourgeois, van M. Gaston de Vinck, senator, op ronde in het Elelaar- boch te Zlllebeke, het welk toebeboort aan de Godshuizen van Yperen en dat tot jacht behoort aan het kasteel Het Hooge. Om 1 1/4 ure hoorde de jachtwachters geweer schoten lossen en verborgen zich, vermoedende dat de wilstroopers daar zouden voorbijkomen. Weldra zag De Volder drie personen aanko men, gewapend met geweren. Hij ging op hen toe, zijnen makker roepende. De jachtwachter hield een der strcopers aan; de twee anderen na men de vlucht. De aangehoudene poogde zijne hand in den zak te steken; toen de tweede wachter ter plaats kwam, werd de aangehoudene pensjager afge tast; men vond in zijn bezit eenen zwaren revol- beenderen bevoordeeligen en, in tegendeel, dat der hersenen kunnen tegenhouden. Bijvoorbeeld snijdt hij de slaapspier door hetgeen voor gevolg heeft dal het schedelgewelf min gedrukt wordt, langs de i kant der doorsnijding, gedurende het knabbelen, en dal alzoo de hersenen zich meer ontwikkelen, terwijl het onderste kaakbeen ook veranderingen ondergaat. Is de alzoo gewijzigde hond nu verstandiger geworden? Tot hiertoe is hel moeielijk dil te be palen. Misschien ware het beter de beide slaap- spieren, in plaats van eene enkele door te snij den. De alzoo bewerkte honden zonden evenwel misschien moeite hebben om zich dan nog be hoorlijk te voeden; maar daar kan men in voor zien door kunsmalige middelen. Wal M. Anthony bijzonderlijk zoekt le weten, dat hof de jongen der alzoo op proef gestelde honden de hoogere bersenontwikkeling hunner ouders zullen erven. Het vraagstuk is voor de afstammingsleer van groot belang en hel is wel de moeite waard de proef te nemen. De wijsgeerige strekking ervan met het oog op de mogelijke wijze, waarop het menschenbrein zich uil de hersenen der lagere ja dierlijke voor vaderen kan ontwikkeld hebben, valt ook niet te betwisten. Het scheen ons dus der moeite waard onze lezers daarvan niet onbekend te laten. Heide vlaggen. In onze heidestreken vinden wij nog van die uitgestrekte velden, die renteloos blijven liggen, maar waarvoor de landbouwers do schrale op brengst nog weghalen om die te gebruiken als strooisel in hunne stallen. De oude stallen, zij vragen toch zooveel strooisel om de dieren eenigszins rein en droog te houden en daarbij mest heeft men altijd te weinig. Strooi zouden zulke landbouwers wel liever gebruiken maar strooi heeft marktweerde en geld komt ook te pas! Daarom gaat een groot deel van den slrool- voorraad naar de markt en de dieren moeten het maar met heidevlaggen zien te stellen. Daarbij, zoo redeneeren die heiboeren, heide vlaggen houden veel stikstof in, zij hebben dus groote weerde... Wie heeft hun dit wijsgemaakt? Zijn het misschien de harde wortelen, de stalen draden er heideplant, de humus, die de stikstof vertegenwoordigen? Goed, doch wanneer zullen die verteerd zijn in den grond? Na hoeveel jaren denkt ge? En intusschen kwamen de planten maar wachten en blijven wachten, naar het onmisbaar plantenvoedsel, de stikstof. Neen, landbouwers, weest verstandiger. Al gebruikt ge in uwe stallen heidevlaggen of niet voegt altoos bij de besmesting uwer landerijen, zoo vroeg mogelijk in de Lente 150 200 kgr ammoniaksuifaal per Ha. en laat u niet misleiden door bet valsch gedacht, dat de heidevlaggen stikstof genoeg aanbrengen om goede oogsten te bekomen. L Sanitas L I Dei: lijn gun imni Yooifaaliosdniiddeltn I Geïllustreerdebewtruving dezer Nieuw» arti- -I kels met geheime raad aan beide geslachten is verzonden met j 1 staal SAMTAS I 1 Fr. voor Mannen. M tegen: I 01 2 Fr. 'oor Vrouwen I door SAK IT AR SA, TO, Anspachlsan M B R U SSlËT~BMO K tótimbotir.r. BETALING NA OE GENEZING flE gV 70, SAHITAKSA, ^HSPACMLAAN, 70 K BRUSSEL, ÜELGIE 26 Nov. Moerman Jeroom Eerdinand Benjamin zoon van Emile en Malthildis Geryl T’Jaekx Eugeen Renaat, zoon van Pieter en Augusta Heetem 1 Dec. Monteny Pieter Hcclor, zoon van Lode- wijk en Elisa Van Damme Devlamyuk Maria Louisa dochter van Ernest en Emerencia Vynck Sedert 1 Januari 1909 124 geboorten. HUWELIJKEN. 27 Nov. Thieren Augnst oud 26 j. visscher te Coxyde met ’t Jaeckx Elorencia, oud 24 je werkvrouw te Nieuport Sedert 1 Januari 1909 28 huwelijken. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Borgonie Gustaaf Edward Cornells, baldelaar en Colaert Magdalena Marie Mathilda bijzondere, beiden te Nieuport.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 3