van Nieuport en Kanton Aan enze Lezers Foor IVattrheid en Vrede! Foor Vrijheid en Hecht! Eerste Jaargang Zaterdag 11 December 1909 N° 11 In het Willems-Fonds Lotje uil den Porseleinwinkel door Arm Vlaanderen!!! Rhetorika te DE REDACTIE. ABONNEMENT 53.CSO franJt per jvxjai- op voorhand betaalbaar rEEKBLAD I Te Iaat ontvangen om in ons nummer van heden op te nemen een artikel over de deelname der Staats Middelbare Jon genssehool aan de aanstaande tentoonstel ling van Brussel. PRIJS PER NUMMER S centiemen Te beginnen met ons nummer van za terdag aanstaande zullen wij eene reeks artikelen afkondigen, getiteld »e Ka zerne Nu de miliciewet is veranderd en rijk en arm het vaderland zal dienen, zijn die artikels van de grootste actualiteit en zullen zij ongetwijfeld door allen gretig gelezen worden. VERKOOPER Pieter l'erstraete, zoon Valkestraat, Nieuport DRUKKER haeck Statiestraat, Oudenaarde Atinoncenprys 0,15 fr. per drukregel. - Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregel. - gfet récht antemeiï ré wfamj. vonrhehoudan na :öo71mt tttrf ±n wXcrt Valkestraat Nieuport besteld worden. - Alle artikels o! medede^fnZ"be"tem^v^ voo be houdenede Xtrels^t worde"’ Het recht van °P"a™ is school, naar de dompersschool moesten of de ouders het wilden of niet. En dat noemt men bij de katholieken vrijheid. Wij bezitten de cijfers voor dit jaar niet; maar er is geene verbetering gekomen, v rre van daar. En de uitslagen? In 1900 was het getal ongeleenden in ons arm West-Vlaan deren bij de 30 op honderd inwoners, terwijl het in Luxemburg slechts iets meer dan 19 was. Welnu, in onze provincie waren er dan 410 katholieke scholen, en slechts 351 gemeentescholen, terwijl er in Luxemburg maar 151, zoogezegde vrije, tegen 500gemeentescholen waren. Arm Vlaanderen! Arm Vlaanderen! 0 liberale vrienden! vergeet het niet op u rust den heiligen plicht ons arm, ver achterd, verkwezeld vlaamsche platte- landsvolk uit dien afgrond van onweten- heid te redden. Op uw programma staat het verplichtend onderwijs, en dat is broodnoodig, want te veel kinderen zijn er nog welke niet, of niet lang genoeg ter school gaau. Maar het onderwijs verplich tend maken in gemeenten waar geene officieele school bestaat, ware nog meer kinderen aan geestesmisverming blootstel len. Vergeet het toch niet dat er op den buiten vrijzinnigen zijn, die liever dan hunne kinderen door paters, broerkens of nonnekens te laten verstompen, de kleint jes in hunne weinige ledige uren zelf ou derwijzen bij gebrek aan elke officieele school zijn het uitzonderingen, het zijn prijzenswaard!’e, hoogst belangwekken de. Jaagt toch de arme kinderen dier be- scheidene helden niet naar de klooster school. Verplichtend onderwijs moeten wij hebben, voor Vlaanderen vooral, ja; maar eerst en vooral scholen waar ie dercen degelijk onderwijs kan genieten welk geloof hij ook belijde. En gij, plattelandsbewoners, landbou wers of werklieden, laat toch het oude Vlaamsche bloed, het bloed der kerelen, dar klauwaerts, der water en boschgeu- zen, uwe voorvaderen in uwe aderen wat opbruisen. Staat op tegen de slaverny! Helpt ons, wij erfgenamen dier geuzen, die als wij, voor vrijheid streden, helpt ons u te ontvoogden. Onze vaders gaven hun bloed voor de ontvoogding hunner broeders. Zooveel vragen wij niet, maar wilt gij uwen toestand zien verbeteren, verjaagt uwe verdrukkers met uwe stembriefjes. Begrijpt toch eindelijk uw waar belang en stemt voor deze die uwe ontvoogding wil len, de liberalen. Dan zal de redding voor Vlaanderen kernen! Zondag laatst gaf de werkzame afdeeling van ’t Willems-Fonds hare tweede openbare concert* voordracht. De opkomst was voldoende, wanneer men in aanmerking neemt dat het St Niklaas avond was en vooral dat zoo ’t schijnt, op den buiten menigvuldige voetstappen werden aan gewend om de landbouwers en veldarbeiders aan te raden niet naar de voordracht te gaan. En daar aanraden hetzelfde beteekent als ge moogl niet van mij dan is het niet te verwon deren dat er niet meer buitenlieden ainwezig waren. Wanneer toch schudden ze dit dwanjuk eens van de schouders? De voordracht was allerbelangrijkst en de heer volksvertegenwoordiger Buysse, die de kunst bezit om dooi zijn vloeiend woord, nu eens ernstig, dan gevoelt ol ook soms wel schertsend, de aandacht der toehobrders te boeien, oogstte dan ook een gewettigden bijval. De achtbare spreker, die zich bijzonder met het onderzoek der maatschappelijke toestanden van de landbouwers rond Gent heeft beziggehou den, schetste den maar al te dikwijls ellendigtn toestand der buitenbevolking in treffende be woordingen. Hij handelde opvolgenttijk over den toestand va de landbouwwerklieden en van de landbouwers zelf. Hij bewees welke lage loonen den veldarbeider nog genoot, hoe hij van alle geestesgenoot is beroofd, noe hij als een echte slaaf wroeten moet om zijn gezin te onderhouden hoe hij zich bloot stelt aan vervolgingen* wanneer hij zich zou veroorloven een vrijzinnig blad te lezen en nog meer, indien hij dierf bekennen zijne stem aan liberale kandidaten te schenken. Hij deed uit schijnen hoe hij van alle onderwijs is verstoken, hoe alle vrijheid in zijn doen en laten hem is ontzegd. De knappe en talentvolle redenaar bewees ook dat de sociale toestand van den landbouwer zelf al niet benijdenswaardiger is dan die van den veldarbeider; hoe hij jaar in jaar uil naarstig werken moet om de twee eindjes van ’t jaar aan een te knoopen en het hem onmogelijk is betere loonen aan zijn werkvolk te betalen. Hij bewees ook hoe hoog het sterftecijfer onder de landelijke bevolking is, omdat zij, jammer genoeg te wei nig ontwikkeld en te weinig onderwezen, veeleer toevlucht neemt lot bedevaarten of kwakzalvers- remedies inplaats van tol den geneesheer, zooals het overtollige gebruik van slaapkoppen het be wijst. Hij deed uilschijnen hoe uiterst weinig vrijheid de boer over ’t algemeen bezit; hoe hij heel en gansch afhangt van den kasteelheer en van dezes agent de landelijke pastoor, voor het pachle van hofsteden en gronden, het uithuwe lijken zijner Kinderen, den aankoop van mest stoffen, het verplichtende lidmaatschap van boe renbonden en zoo voorts. Hij bewees oek o\er welke rechten, die niet langer zouden mogen bestaan, de eigenaar beschikt om den boer te doen verhuizen, hoe de eigenaar zich de meer- derwaarde van het land verkregen door den arbeid en de meststoffen van den pachter, toe eigent; hij den pachter allerlei belastingen op legt. Hij deed ook uitschijnen hoe weinig ernstig het landbouwonderwijs, dikwijls doer onbekwamer) gegeven, is ingericbt; hoe de subsidién door den slaat geschonken dienen om klerikale politiek te voeren in stede van bij te dragen tot de verstan lijke en zedelijke ontwikkeling van den landman. De prachtige voordracht van den heer Buysse werd dikwijls door daterend handgeklap onder broken en bij ’t einde zijne merkwaardige rede werd hij dan ook warm toegejuichl. Wat het muziekaal en zangkundig gedeelte van het feest betreft, dit was opperbest en het heeft ongetwijfeld de rnoeielijksten bevredigd. In de eerste plaats willen wij melden Mevrouw Verschelde, de tatentvolle leerares aan de mu ziekacademie van Oostende, die zoo knap de zangers en inslrumentislen op het klavier bege leidde en niet weinig bijdroeg tot de everheer- Vele onzer lezers en vooral onzer ge achte lezeressen hadden het verlangen uitgedrukt, in ons Weekblad een feuilleton te zien verschijnen. Wij zijn gelukkig hen te kunnen maiedeelen, dat wij aan hun wensch kunnen voldoening geven en hen zullen vergasten op eenige oorspronke lijke novelletjes onzer beste vlaamsche schrijvers. Wij zullen beginnen met 1’ O I-. -A.TVH.I De knappe schry ver werd geboren Gent op 20 April 1865; hij is lhans bestuur der van het Weezengesticht in zijne ge boortestad In tal van Zuid- en Noord Nederland- sche tijdschriften liet hij belletrische of opvoedkundige bijdragen plaatsen; hij gaf een bundeltje gedichten uit en schreef ver- schillige blij- en zangspelen. Hij leverde den tekst van eenige geïllustreerde pren tenboeken voor de jeugd en schreef, op het gebied der paelogogiek, Schema’s en Wen- schen, als bijdrage tot de practische ken nis der moderne opvoedkunde en De Fouten der Kinderen, opvoedkundige no ta’s, handelend over wil en karakter, bestrijding van de baldadigheid der jeugd, achterlijke kinderen enz. enz. Wij danken hier hartelijk den gevierden schrijver voor de toelating, die hij ons zoo welwillend verleende zyn prachtig novel letje op te nemen in ons Weekklad. Het eerste deel van Lotje uit den porseleinwinkel zal verschijnen in ons nummer van zaterdag 25 December aanstaande. Wij hopen dat onze geachte lezers en le zeressen onze pogingen om het Weekblad zoo aangenaam, nuttig en leerryk moge lijk te maken zullen waardeeren en vrien den en kennissen zullen aansporen ook van heden af een abonnement op ons Weekblad Ie nemen. Prijs fr. 2,60 van nu tot 31 December 1910 of 5 centiemen per nummer. Verleden week deed het Weekblad ter loops opmerken dat, in het Walenland, k«t volk veel meer vooruit-trevend is dan in ’t Vlaamsche platteland. Deze bedroevende vaststelling is maar Groote vertooningen op Kerstdag 15 en Zondag 26 December aanstaande. Op het programma staan Kanten Mieken, dramatisch spel in drie bedrijven, en 35 Milliards!! het groot blijspel in drie bedrijven dat overal het volk naarde schouwburgen doet stroomen. Alleman zal op die belangrijke vertooningen willen tegenwoordig wezen. De zaal zal nogmaals te klein zyn. al te wel gegrond, eilaas! en dat moet toe geschreven worden aan de mindere gees telijke ontwikkeling van de vlaamsche ,i plattelandsbevolking. O lezer! Beschuldig ons hier niet te be- 1 weren dat onze vlaamsche dorpelingen 1 dommer zijn dan de Walen. Wij kennen te 1 wel onze buitenbroeders om zoo iets voor- 1 uit te zetten. Wij weten welke aangebo- rene hoedanigheden zij bezitten, maar 1 weten ook maar al te wel hoe zy onder den drang van zoogenaamde dorpsherders en van katholiekegrondbezitters gebukt gaan; hoe zij, onder dit vervloekt juk, tot on we tenheid gedoemd worden; hoe al de op- i wellingen van liun gezond verstand in de kiem versmacht worden doer hunne dwin gelanden. Daarom is het dat zij niet meer vatbaar schijnen voor vooruitstrevende gedachten, daarom dat de boerenknecht in ons arm Vlaanderen zich met een hon- gersloon moet te vreden stellen, terwijl zyn Waalsche breeder, meer verlicht, meer vatbaar voor gedachten van samen werking, min gebukt gaat onder slavenjuk en zich beter weet te doen behandelen. Toen de liberalen aan het bewind waren schreeuwden de katholieken moord en brand omdat er wat geld moest uitgegeven om behoorlijke schoollokalen in de platte landsgemeenten te bouwen. Dat was nuttig besteed geld. Wanneer men hen nu hunne dompershandelingen, hunne schoolver- woesting verwijt, antwoorden zij door de bewering dat zij nu meer geld besteden aan het onderwijs dan het vorig liberaal bestuur. Hoe logiek, niet waar? Nochtans op het einde van het jaar 1878 waren er in het land 1376 gemeentescho len. Toen kwamen de liberalen aan ’t roer en toen zij het verlieten, in Juni 1884, waren er reeds 4803. Na een jaar dom persbewind waren er maar 1004 meer. Waar gaat het geld dan naartoe? Wel een voudig naar de reeds zoo rijke paters, broerkens en nonnekens, om een ouder wijs te steunen dat alleen voor katholieken toegankelijk is en niet met het geld van allen zou moeten betaal! worden. En wat is dat onderwijs waard? Dat hebben wij vroeger reeds uitgelegd. Het zjj ons voldoende hier te doen opmerken dat, reeds in 1905, op 5226 broerkens en nonnekens die in de aangenomene en in de vrije ondersteunde scholen onderwijs ga ven, er 2003 waren die hoegenaamd geen bckwaamheidsdiploma bezaten. En men weet nochtans hoe gemakkelijk men zulk diploom in de katholieke normaal scholen verkrijgt. In ons arm West-Vlaanderen is de toe stand van het onderwijs ongemeen treu rig. Op 549 gemeenten telde men er, in 1900, 55 zonder eene enkele gemeente school. In menig ander dorp is de eenige nog bestaande gemeenteschool, of de eeni ge behouden officieele meisjesschool in een verwijderd gehucht gelegen, wat byna op hetzelfde neerkomt. Op 31 December 1905 waren er in de gansehe provincie; maar 26 gemeentescholen meer, waarvan ver scheidene door nonnetjes bestuurd werden. Op hetzelfde tijdstip waren er 88 meisjes op honderd, die, bij gebrek aan gemeente- i

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 1