van Nieuport en üanton en Voor Waarheid en Vrede! Voor Vrijheid Recht! Eerste Jaargang Zaterdag 18 December 1909 N° 12 De Kazerne Lotje uil den Porseleinwinkel Geldslokkers. Kerstdagvertooningen I VERKOOPER Pleter l'eratraete, toon Valkestraat, Nieuport ABONNEMENT 3.00 t'rauK per jaar op voorband betaalbaar PRIJS PER NUMMER SS oentiemeu Wanneer men een regiment in slagorde ziet staan, al de mannen onbeweeglijk, aandachtig op de bevelen, iedereen op zijn rang, officieren, onderofficieren, korpo raals en soldaten, en boven hen allen, het wapperende nationale vaandel dan heeft men den indruk eene groote welopgeleide macht te aanschouwen. Duizend mannen zijn daar op rechte lij nen, sprakeloos, stokstijf, als aan malkan der vastgehecht op het commando van den kolonel, dat de tusschenliggende over sten zullen herhalen, zal die lange men- schelijke muur, die aan den grond geves tigd schijnt, voor- of achterwaarts gaan, zich in gelijke deelen verbreken, bij zal zwenken, zich in tweeën splitsen, achter eenvolgende bewegingen uitvoeren, en dat alles in eene dergelijke stilte, met zoodanige orde en regelmatigheid, dat hij aan uwe verwonderde oogen zal voorko men als een automatenspel door eene ver borgene springveer in gang gebracht. En nochtans zijn die mannen geene au tomaten zij zyn het beste, het schoonste, het sterkste, het gezondste van de bevol king; zy zijn twintig jaar oud, hebben eene kloeke gesteltenis, en achter hunne schijnbaar gevoellooze voorhoofden, is een brein dat denkt en gevoelt. Die jonge mannen komen van de stad en van den buiten, van de boerderij, van den werk winkel, van de fabriek, van de rijke bur gerswoning; deze heeft als kind op het strand onzer kusten geloopen; gene, in de Kempische heide; die andere, in de bos- schen der Ardennen; die andere nog ver gezelde zijn vader in de onderaardsche koolmijn; terwijl die laatste reeds de schuldige vermaken der groote stad geno ten heeft. Vlamingen en Walen, landbou wers, werklieden en burgers, allen ver schillen door de afkomst en ook het ras door de opvoeding en door het midden waar zij opgebracht werden. Heden, zooals men ze daarop het oefe- ningsplein ziet, zou men niet zeggen een enkel menschelijk schepsel met duizend hoofden, duizend lidmaten en een enkel brein waaruit de eenige krachtige aanhit sing komt welke al die spieren te gelijk, op eene eenvormige en mathematische wijze in werking brengt? Is de wil dan vernietigd bij die mannen, is hunne persoonlijkheid verdwenen, zyn ’t Is den titel van de prachtige oorspron kelljke novelle van den gevierden schrij ver Pol Anri, die te beginnen van zaterdag aanstaande in ons Weekblad als feuilleton zal verschijnen. Wij zijn overtuigd dat het bij onze tal rijke lezers en lezeressen een goed ont haal zal genieten. Wie eene volledige verzameling wil houden der vlaamsche novellen, die wy als mengelwerkzullen afkondigen, wachte niet langer zich bij onzen verkooper te abonneeren of hem regelmatig het blad per nummer te doen bestellen. l.unne goederen, plunderden hunne wo ningen. Hoe dikwijls is het niet gebeurd In de drie laatste jaren van het liberaal bestuur bedroegen de gezamentlijke uitga ven voor het onderwijs gemiddeld 34 mil joen 572.835 fr. 50. In 1905, onder het dompersbewind, beliepen zy tot46 miljoen 772.673 fr. 12, dus ever <le twaalf miljoen meer. Bedenkt nu eens, lezers, dat er op dit laatste tijdstip 270 gemeentescholen min waren dan in 1884, en dat al het geld, dat de katholieken alzoo uit onze zakken geklopt hebben, naar de kloosterscholen gaat met al hunne vreemde en hunne on gediplomeerde broerkens en nonnekens, en <1 rent? cm -een -onderwys te steunen dat sektarisch is, en waarvan de Christene School het orgaan der katholieke on derwijzers, meer dan eens de minderheid tegenover het officieele heeft moeten be kennen! En nochtans, zijn de kloosters reeds niet rijk genoeg? Men telt in Belgie zeo ongeveer 2NOO kloosters, met eene bevolking van meer dan 51000 kloosterlingen, dus meer dan het getal soldaten in vredestijd. Het totale vermogen dier gestichten kan, volgens eene matige berekening, op meer dan 9000 miljoen geschat worden. Hun rijkdom, berekend per paters of nonnet- jeshoofd, bereikt dus ongeveer 40000 frank. En nog do n die paters en die nonnetjes niets dan schooien en zelfs arme menschen menigen stuiver afdoen! Alhoewel de grondwet den Staat ver plicht een officieel onderwijs is te richten, terwijl zij enkel toelaat, aan iedereen vrije scholen to stichten, verleent het katholiek bestuur aan de aanneembare scholen gelij ke staatstoelagen als aan de gemeentescho len. Bovendien hebben de eerste nog toe lagen van ile. provincie en van de gemeen te. De dompersscholen, welke de katholie ken de hunne noemen, zijn dus niet met hun geld betaald, maar grootendeels door het geld dat uit iedereens zak komt. Maar dat is nog niet genoeg voor de godvruch tige geldslokkers. De provinciën eu de gemeenten hebben nog te veel vrijheid in zake van ondo. wijs. Weet gij wel, lezers, wat de school ver woestere der rechterzyde nog beramen? Zij bedreigen ons met eene nieuwe school wet, volgens dewelke de provinciën en de gemeenten zouden verplicht zijn aan al de vrije scholen gelijke toelagen te ver- leenen als aan de gemeentescholen, en aan de gemeenten liet onbepaald recht zou geven hunne openbare scholen at te schaf fen en door vrije aangcnomene te vervan gen. Wat zouden nu de gevolgen daarvan DRUKKER JOSEPH M A. IttCK Statiestraat, Oudenaarde A-monceuprijs 0,15 fr. per drukregel. Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregel. Het recht annoncan te weigeren is voorbehouden. De annoncen, artikelen en mededeelmgen moeten vóór den Donderdag middag in het koffiehuis Willems Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. - Alle artikels of mededeelingen bestemd voor al hunne kenvermogens in eenzelfde kroes gesmolten? Het ware eene groote dwaling het te donken het is door eene persoonlijke vermogenstreving, door eene gewilde spanning van al de zenuwkrachten, dat die jonge soldaten it> staat zijn eene zelfde beweging op het zelfde oogenblik uit te voeren. De gehoorzaamheid door eene bijzondere militaire opvoeding verkregen, waaruit alle ruwheid streng verbannen is, heeft deze wonderbare evenredigheid doen ontstaan. De tucht, in het hedendaagsch belgisch leger, is de samenhang der vrije willen naar een gemeenschappelijk doel gericht; het zijn de verspreide begaafdheden,werk zaamheden en krachten,, samengevoegd en niet verminderd; elk dezer behoudt hare eigene waarde maar belommert gee ne andere in hunne werking, en zy ver menigvuldigen zich alzoo onder malkander om die groote werkzame macht, het leger, voort te brengen. Om dit wensehelijk uitwerksel te beko men, is het noodig dat de jonge lieden welke men uitgekozen heeft, eenigen tijd byeen leven ten einde malkander te leeren kennen en hunne wederzijdsche hoedanig heden samen te voegen. Zy verlaten, voor een tijd die toch zoo lang niet is, hunne woonplaats en hunne familie, en worden vergaderd in groote gestichten welke men kazernen noemt Het is daar dat ze aan een bijzondere leefregel onderworpen zijn en oversten vinden om hen te gebieden en te onderwijzen. De kazerne is dus eene noodzakelijke instelling. Maar in Belgie bestaan er zoovele voor- oordeelen tegen de kazerne, 't volk voedt in dit opzicht zooveel ongegronde vrees, dat de toekomst van hun land en hun ver langen het tegen vreemde indringing te verdedigen niet machtig genoeg zijn om bij onze landgenooten, de schrik van de kazerne te overwinnen de opgeroepen jongelingen aanzien zich als de ongeluk- kigsten der menschen, den dag dat het lot ze aanduidt om er binnen te treden, en de moeders worden ziek van onrast! Het meestendeel dergenen welke 1800 fr. konden bijeenkrijgen, bevrijdden zich tot nu toe van de verplichting soldaat te wezen. In de arme huisgezinnen is ’t zelfs gebeurd dat men, als doopgeschenk, de jongens een spaarpot gaf, waarin men, cent per cent, het noodige geld verzamelde om een plaatsvervanger te koopen in dien de militieloting hun een slecht num mer oplegde. Dio afschuw van de kazerne en van het soldatenleven kan uitgelegd worden in een land dat veel door gewapende invallen geleden heeft. Sedert de opkomst van het Burgondisch Huis tot in 1817, dus gedu rende bijna vijf eeuwen, hebben de Belgen een bijkans onafgebroken voorbijtrekken van woeste soldatenbenden bijgewoond; die vreemde wapenmannen, onbeschoft en wreedaardig, vestigden zich bij hen als in een veroverd landjzy pleegden gruwelijke verwoestingen, mishandelden onze voor ouders, stelden ze op rantsoen, vernielden De koninklijke maatschappij Rhetorica zal in de zaal van het Willems Fonds op Zaterdag 25 December (Kerstdag) en op Zondag 26 December (2’" Kerstdag) de volgende stukken opvoeren kanten Klieken geprimeerd drama in 3 bedrijven. S5 Milliards! het vermaarde blijspel in 3 bedrijven. Mevrouwen Vanderhoeven-D’Hulsters en i voor het Weekblad van .V-iport en Kanton moeten door den schrijver ooderteekend voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. en onder gesloten omslag ingezonden worden. Het recht van opname is en Roeland-Dirickx, de zeer gunstig ge kende tooneelspeelsters van Brussel ver- dat onze ongelukkige bevolking onmach- leunen hunne talentvole medewerking. Rhetorica heeft er ditmaal voor gezorgd de trouwe bezoekers harer vertooningen, i op een ingrijpend drama en tevens op een i lachsucces zonder weerga te vergasten. Liefhebbers en liefhebsters op tijd voor ingangkaarten gezorgd! DEKBLAD tig den brand zijner dorpen moest bijwo nen, trand door onmeedoogende soldaten aangestoken! En wat nog verschrikkelyker is, hoe dikwyls is het niet gebeurd dat, in onze onderworpene gewesten, de jonge lingen aan hunne bedreefde familien ont rukt, met geweld in de legers van den veroveraar werden ingelijtd en aldus ver oordeeld om hun bloed te vergieten voor eene zaak welke hun onverschillig was, als ze niet zelfs aan hun eigen vaderland noodlottig werd! Degene welke weder kwamen, gebrekkelijk, verminkt, uitge mergeld door de vermoeienissen, de ont beringen, de smarten, al de ellenden, vertelden de dwingelandij der oversten, de uitgestane mishandelingen, en ook de losbandigheid der kampen. De volksoverlevering heeft de gedachte nis dier rampzalige tijdvakken bewaard. Heden nog,bij langeavondstonden,spreekt men erover met huiveringen van schrik d^ouderlingon vertellen het aati de jeugd. De erfelijke vrees, verre van mettertijd te verdwijnen, wordt door deze verhalen on derhouden en blijft duren van geslacht tot geslacht. Het lastige verleden, met zijne treurige vizioenen van losbandige solda tenbenden, weegt nog op onze tijdgenoo- ten; bet verontrust ze, vult hunne ver beelding en verdraait hunne oordeels kracht. De juiste en wezenlijke feiten, de ondervinding, hetgeen men alle dagen hoort en ziet, de waarheid, in een woord, blijft ontwapend tegenover den taaien wederstand der ouderwetsche legenden. Zekere politieke mannen en sommige hunner fanatieke aanhangers zijn schaam teloos genoeg om die jammerlijke vooroor deelen te baat te nemen; zij verergeren ze nog door den laster welken zij behendig tegen de militaire oversten uitstrooien en door de zwarte tafereelen welke zij, met niet min behendigheid, van het kazerne leven schetsen. Alzoo heeft de Kazerne twee soorten van tegenstrevers de overtuigden en de baat- zuchtigen. Wij zullen trachten hun te antwoorden door de volgende punten te bewijzen 1” de kazerne is geene plaats van on godsdienstigheid noch zedeloosheid; 2” de militaire oversten zijn geene ruwe en willekeurige snorrebaarden; 3’ in de kazerne geniet de soldaat het noodige welzijn; 4” de leefregel der kazerne is geenszins verderfelyk nech verstompend. Wordt voortgezet).

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 1