van Nieuport en Kanton J7oor S Vaarheid en Kredel Voor Vrijheid en lleeh 'lï Eerste Jaargang Zaterdag 25 December 1909 N° 11 Aan onze geachte lezers en lezeressen Wet van 14 December 1909 tot wijziging van de wet op de militie De persoonlijke dienstplicht wettelijk bekrachtigd. Gemeenteraad van Nieuport Prachtige Tooneelvertooiiingen In het nummer van helen begint de verschijning der mooie oorspronkelijke novelle Lotje uit den Porseleinwinkel. Vele lezers vragen ons inlichtingen no pons de nieuwe miliciewet. Wij zijn geluk kig aan hun verlangen te voldoen en be ginne» in het nummer van heden de afkondiging dier wet. Hie. door zijn wij verplicht voor eene week de voortzetting onzer reeks artikels getiteld De Kazerne te verschuiven. DE REDACTIE. DRUKKER JOSBtFEX HAHCK Statiestraat, Oudenaarde EEKBLAD Staatsblad van 16 December 1009. Ten einde de nieuwe wet voor elkeen duidelijk te maken, zullen wij de bijzon derlijk gewijzigde artikelen der bestaande' militiewet op de doelmatige plaatsen in lasschen. Art. 1. De volgende wijzigingen wor den gebracht in de wet op de militie Het artikel 1 der bestaande wet luidt als volgt De aanwerving van het leger geschiedt bij vrijwillige dienstnemingen. Door jaar lijksche oproepingen wordt, zoo daartoe redenen zijn, voorzien in de ontoereikend heid van het getal dezer dienstnemingen.* 1° Er wordt een artikel l&z's bijgevoegd, luidende Deze oproepingen strekken zich uit tot alle jongelingen waarvan geen militietermijn door een broeder wordt of werd vervuld. 2” Worden voorgoed vrijgesteld a) De bedienaars der eerediensten; b) Zij, die zich uitsluitend en op voort durende wijze wijden aan de werkzaam heden van een zendingswerk buiten het land, goedgekeurd door de aangestelde overheden van een der eerediensten be doeld in artikel 117 der Grondwet. 3° Worden vrijgesteld voor één jaar a) Zij, die deel uitmaken van eene gees telijke gemeente, in het land gevestigd; b) Zij die, na hunne middelbare studiën, zich wijden aan den geestelijken staat of aan de zendingen en leerlingen in de god geleerdheid zijn in eene door de wet er kende inrichting, zoo er voor hunnen eeredienst bestaan. Worden gelijkgesteld met de leerlingen in de godgeleerdheid, de studenten in de wijsbegeerte, die zich aan den geestelijken staat wijden, zoolang zij hun 22* jaar niet hebben bereikt; c) Zij, die zich voorbereiden tot het lager onderwijs of tot het middelbaar onderwijs van den lageren graad, in de Staatsnor maalscholen of in de normale inrichtin gen, aan het toezicht van den Staat on derworpen; n) De jongelingen, voorzien van een diploma van bekwaamheid voor het lager onderwijs of voor het middelbaar onder wijs van den lageren graad. Te rekenen PRIJS PER NUMMER 5 centiemen Op dinsdag 14“ December, heeft de Se naat, op zijne beurt, de militaire wet, den persoonlijken dienstplicht er in begrepen, aangenomen met 71 stemmen tegen 22 en 9 onthoudingen. Enkelen koesterden nog de hoop dat de Hooge Vergadering zou gefaald hebben aan den grooten vader lanJschen plicht waarvan Ie Volksverte- genwoordigershaar het voorbeeld getoond hadden zij zijn nu voorgoed ontgoocheld; de militaire wet heeft in den Senaat eene grootere meerderheid dan in de Kamers behaald! Het is ten aanzien van een waarlijk aan- doenlyken wensch des afgestorven Ko- nings, dat de Senaat er toe geleid is ge weest het loopende geschil zoo gezwind te vereffenen. Op zijn ziekbed gekluisterd, had onze voormalige Vorst, die altijd de eerste en de beste voorstaander van den persoonlijken dienstplicht geweest is, aan den heer minister Schollaert verklaard dat hij gelukkig zou wezen indien hij de wet welke de heerlijke hervorming be krachtigde, zoo gauw mogelijk aan het land mocht bekendmaken. Zich naar dien wensch schikkend, zijn de senatoren in groot getal tot de zitting van 14 December opgekomen, waartoe telegrammen van hun voorzitter hen genoodigd hadden; zij hebben de laatste hand aan het groot voor- uitgangswerk gelegd, en denzelfden dag heelt Leopold II de wet geteekend, welke in het Staatsblad van 16" December afge- kondigd is geweest. Het land heeft met eene oneindige ver lichting vernomen dat het verbitterende militaire vraagstuk eindelijk volgens zijne wenschen opgelost is of daaromtrent. De nieuwe militiewet is natuurlijk verre ▼an volmaakt te zijn, wy verklaarden het VERKOOPER Pleter Veratrnete, zoon Valkestraat, Nieuport op eene gemiddelde werkelijk aanwezig hoeveelheid van 42,800 man, behelzende de volgende reeksen a) De contingenten, met inbegrip van de opnieuw binnengeroepenen (miliciens, militievrijwilligers, vrijwilligers met pre mie, plaatsvervangers); b) De verschillende soorten van vrijwil ligers (vrijwilligers van beroep in gewo nen dienst, opnieuw dienstnemende vrij willigers van beroep, opnieuw dienstne- menden van de andere soorten, pupillen); c) De gemilitariseerde burgers. In de aanwezige effectieven zijn begre pen a) De in dienst zijnde manschappen (met inbegrip van de gemilitariseerde burgers); b) De manschappen die naar huis zijn met een gunstverlof van ten hoogste één maand; c) De correetionnairen endisciplinairen; d) De manschappen opgenomen in het hospitaal; e) De pupillen. Daarin zijn niet begrepen a) De ontbrekende manschappen,! b) De manschappen die terechtstaan of in burgerlijke gevangenissen z(jn opge sloten; c) De manschappen die met verlof naar huis zyn tot herstel van gezondheid. Een koninklijk besluit bepaalt elk jaar de indeeling der manschappen by de ver schillende wapens. (Wordt voortgezet). ABONNEMENT 2.QO frank jsxxxx- op voorhand betaalbaar Zitting van den 18" December 1909, om 7 ut» ’s avonds. De raad was bij dringendheid vergaderd en bet eenlg punt aan de dagorde Overlijden van «ijne Majesteit. Afwezig de Hoeren Rijbens, Cjol en Vanden Abeele. De heer Burgemeester veklaart de zitting ge opend en, rechtstaande, hetgeen door de leden wordt ge olgd, geeft hij lezing van eene korte rede in dowelke den lof wordt gemaakt van den dtepbetreurden Honing, die den dood aan de lief de van zijn volk komt te ontrukken en de deel neming wordt geuit van de bevolking onzer stad in den rouw van het vorstelijk huis. Daarna geeft de beer Burgemeester lezing van de maatregelen door het Schepencollege geno men als deelneming in den algemeenen rouw. Hel gemeentebestuur neemt de rouw aan voor 6 weken. Alle briefwisselingen zullen geschieden op rouwpapler. De politieagenten zullen een rouwfloers aan den sabel dragen. De rouw zal onderbroken worden den dag der troonbeklim ming en den dag van den Te Deum. Van heden lot den dag der begraving, vastge steld op Woensdag 22" dezer, zal den beiaard niet spelen; de doodsklokken zullen drijmaal daags luiden om 7 ure ’s morgens, ’s middags en om 6 ure’s avonds. De nationale vlag, half top, zal aan het stadhuis blijven hangen, tol na de begraveois. Do lieer pastoor heeft laten weten dal een lijkdienst zal plaats hebben op Woens dag aanstaande om 11 ure voormiddig. De over heden zullen voordien op het stadhuis vergade ren als op de dagen van den Te Deum De bevolking zal bij brief verzocht worden deze kerkplechtigheid bij te wonen en op dien dag aan de gevels der huizen de nationale vlag, als terken van rouw te willen hingen. De scholen ook zullen verzocht worden tot den lijkdienst. De herbergiers, die speeltuigen bezitten zullen welke voldoet aan de vereischten tot aan neming, in art. 19 der wet van 15 Sept. 1895 vermeld. S De vrijgestelden van de viervoorgaande «seksen zijn verplicht, in den loop van het ,i»ar volgende op dat hunner inschrijving, gelurgnde drie maanden een onderricljt tot opleiding als verpleger van gekwetsten té volgen, of, by examen, te bewijzen dat zij dé noodige kundigheden bezitten tot waarneming van die bediening. In geval van mobielverklaring, worden lij voor den dienst opgeroepen en gebruikt bij .nenschlievende, voor het leger nuttige instellingen, indien geen van hun broeders een militietermijn vervultof heeftvorvuld. Hun dienst heeft geene uitwerking op de verplichtingen hunner broeders. De vrijgestelden van de reeksen a en b krygen geene militaire uitrusting; b) Zij, die zich in eene school voor scheepvaart of op een schoolschip, beide door den Staat erkend, voorbereiden tot het afleggen van het exaam van scheeps officier op de groote vaart; f) De leerlingen dier instellingen, voor zien van een diploma van scheepsofficier op de groote vaart. Hun wordt een tijd van twee jaar gegeven om in die hoedanigheid eene betrekking bij ’s Ryks marine of bij de koopvaardijvloot te bekomen. Na acht jaren dienst in de marine worden zij voor goed vrijgesteld; o) Zij die op onafgebroken wijze in dienst van den Staat zijn in de kolonie; h) De ingeschrevenen die, zonder een ernstig nadeel te ondergaan, hunne stu diën of hun leertijd niet kunnen onder breken, of tijdelijk de landbouw-, nijver heids- of handelsinrichting verlaten welke zij voor eigen rekening of voor die hunner ouders beboeren. De vrijstelling uit dien hoofde kan niet worden uitgesproken ten bate van den ingeschrevene van ’t langst verloopen jaar, op de bij art. 15 voorziene lijst gebracht. Ziehier den inhoud van artikel 15 der bestaande militiewetEr wordt eene lijst opgemaakt van de ingeschrevenen uit de drie voorgaande jaren, die uitgesteld toer den en wier nummer begrepen was in het contingent van het jaar waarin zij geloot hebben. 4” De opgeroepen manschappen moeten den militairen dienst in persoon waarne men. 5" Een broeder mag dienst doen voor zifn nog niet ingelijfden broeder, indjen bijten minste 18 jaar en ten hoogste 30 jaar oud is. 6’ Worden gemachtigd om als militie vrijwilligers dienst te doen van af hun 18 jaarde jongelingen die een ernstig nadeel zouden kunnen ondergaan door te wachten tot het tijdstip hunner inschrijving. Zy worden gelijk gesteld met de miliciens der lighting waarby zij zich door hunne dienst neming aansluiten. 7“ De inrichting van het leger is gegrond A'tnoncetiprijs 0,15 fr. per drukregel. Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr; per drukregel. Het recht annoncen te weigeren is voorbehouden. De annoncen, artikelen en mededeelingen moete.n vóór den Donderdag middag in het koffiehuis Willems Honds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels of mededeelingen bestemd voor voor het Weekblad van \'euporl en, Kanton moeten door den schrijver oiiderteeke.il en onder gesloten omslag ingezonden worden. Het recht van opname is voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. Op Kerstdag 25 December en Zondag 26 December (2" Kerstdag) 1909. De koninklijke maatschappij Rhetorica zal opvoeren Kanten Mieken geprimeerd drama in 3 bedrijven. Milliards! het vermaarde blijspel in 3 bedrijven. Begin om 4 1/2 ure. Kaarten’te beko men in het lokaal Willems Fonds. bier onlangs; het is vooral onbetwistbaar van de afgifte van dit diploma, wordt hun dat het niet de huisgezinnen zijn, maar de een tijd van twee jaar gegeven om, als burgers op zich zelven beschouwd, die het onderwijzer, te worden opgenomen in eene hunne moeten bijdragen totdeverdediging openbare school of in eene vrije school van ons vaderland. Wij hebben niettemin eene grootsche zegepraal behaald; België staat niet meer op het gebied van militaire werving, achteraan de andere beschaafde volkeren; het heeft gelukkiglyk de dubbele plaag van militieloting en plaatsvervan ging afgescbaft en maakt den weg gereed voor nieuwe hervormingen dank aan de algemeenmaking van den militairen dienstplicht, zal de duur van het offer dat de jonge burgers aan het vaderland toe stemmen, meer en meer vermindoren, alhoewel hetzelfde nuttig uitwerksel zal verzekerd wezen.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 1