STERILET SUNUBHT ZSEP Vaderlandsliefde. Duizenden huismoeders gebruiken niets dan SUNLIGHT ZEEP voor den wasch, het onderhoud van de keu ken en het huis. Nieuws uit Nieuport ^9 NiUwmU> VOORBEHOEDMIDDELEN Sanitas M VEBTRAISIIIQ M derMAAND-TONDEN wonderbare uitvul NB Vraagt de kostelooza Inlichtingen K, •ekeimboudmir. OETALING NA DE GENEZING Wetenschappelijke kronijk Hoogwater te Nieuport ’s morg. Binnen- en Buitenland. w Geel owe Kiekens leggen zonder oponthoud, n ll’s bij de hevigste koude door middel van het Prolific Poultry Meal BL0E11ISTEN-UEFHEBBERS Weigert de namaaksels. Er is met grooten tralala aangekondigd dat er op de roode fleschjes eenen grooten afslag is gekomen. Met Nieuwjaar zullen zij maar 2.60 fr. meer kosten in plaats van 3 fr. ’t Is overigens nog meer dan ge noeg voor hetgeen ze bevatten; voor ’tflauw stinkend zopje dat ze opdisschen. Volgens het oordeel van toeschouwers heeft men daar zaken kunnen zien, die doen huiveren, wanneer men denkt dat in ons binnenste zulken strijd plaats grijpt; maar ook zaken die uiterst leerrijk zijn en eenen wonderbaren vooruitgang der wetenschap bewijzen. Wij mogen dus besluiten dat de cinematograaf niet alleen een vermakelijk iels is, maar boven dien een zeer nuttig wetenschappelijk werktuig. 0,42 1,31 2,18 3,03 3,47 In den rouw. Op 't stadhuis. A. M'jnheeren, wij zullen al onze papieren in den rouw moeten zetten. B. Dat is niemendalle, ’t ergste van al is, dat onze kas al lang in dei; grooten rouw zit. C. Wij gaan dus onze rekening van 1908 ook in den rouw zetten. A. Maar dan moet ze voor den 15 Februari 1910 te berde komen, want d« rouw duurt 1 jaar en 6 weken Bij koninklijk besluit van 27 November laatst is Mevr. Van Tomme-Routs G. regentes, te be paalden titel benoemd tot het ambt van leerares in de nuttige handwerken op de Staats Middel bare Meisjesschool te Nieuport. 31 1 s avonds 11,48 0,15 1,07 1,54 2,41 3,24 4,10 B worden en de visschersboots worden gepletterd. Wie durft er nog zeggen dat wij niet wel meege deeld zijn? De Staal maakt overal zoo nog al schoone rou ten en hij geeft vooral veel gel 1 voor boulevards etcetera, uitgenomen langs onzen kant wel te verstaan. De Slaat neemt ook sommige wegen van algemeen nut over, buiten te Nieuport wel te verstaan. Beziet maar eens den schoonen steenweg naar Nieuport-Baden. Wie durft er dan nog zeggen dat onzen kat ho lleken gemeenteraad geen invloed heeft bij ’t katholiek ministerie? Wie durft er dan nog zeggen dat onze katho lieke representanten vierkant hunne broek aan Nieuport vagen? Gelukkige Ni.uportenaars! Stemt maar voorts voor de katholieken, gij ziet wel hoe gaarne zij ons, Nieuportenaars. toch zien. Ze zoun ons van liefde opelen! Millioeneu en millioenen worden aan andere plaatsen geschonken en aldaar verteerd, heel dikwijls voor paradewerken. Maar als ’t voor Nieuport is, dan is er geen zaad in ’t bakske, al is het broodnoodig. Voor Nieuport, geen knop 0 O! Gelukkige Nieuportenaars! Nota der redaktie Het gewoon budget van openbare werken voor 1910 voorziet als uitgaven 17 miljioen 960 duizend frank en daarin zijn de beloofde werken voor Nieuport nogmaals voorzien voor 000. De Paus. De paus zelf bewijst dat de slijmzuiverende Pil van Dr Walthery zoo noodig is voor de gezondheid van hel lichaam, als het gebed noodig is voor de zaligheid der ziel. Amougies. Zondag morgen, binst de vroegmis is een dief in de pastorij gedrongen.De heer pastoor, die wat xroeger dan naar gewoonte te huis kwam, zag deff dief wegvlucbten. Hij greep hem vast maar kon hem niet houden en terwijl hij om hulp riep, was de dief reeds de velden ingeloopen. De voorbijgangers konden den dief aanhouden. Hij had twee revolvers bij zich, een dolk, eene hoeveelheid sleutels en ver scheidene kardoezen voor revolver. Door den veldwachter onderzocht, bleek het dat hij van Rotterdam afkomstig is. Zijn gezel, aie waarschijnlijk de wacht hield is ook aange houden. Het schijnt dat zij tot eene dievenbende behoo- ren, want men heeft ook bij hen eene kaart ge vonden met de gemeenten er op van Orroir, Amougies, Russeignies en Quaremont. De gen darmen hebben de beide schurken naar het ge vang overgebracht. Théatre Minard, Gand. Samedi 24 Décembre 1909, k 2 1/2 heures, grande matinee i prix réduits Le grand succès LA GRIFFE, plèce en 4 actes de Henri Bernstein. Dimanche 26 Décembre, éi 2 1/2 heures, aux prix ordinaires LA FEMME X., plèce nouvelle en 5 actes dont un prologue de M. Bisson. Nederlandsen Tooneel van Gent. Zaterdag 25 December, te 2 1/4 ure, dagvertoo- ning aan verminderde prijzen 71* opvoering van het overgroot succes DE LUSTIGE BOER, zangspel in 3 bedrijven. Zondag 26 December, te 2 1/4 ure, dagverloo ning aan verminderde prijzen Op algemeen verzoek KORPORAAL SIMONS, beroemd drama in o bedrijven. De nacht. Om gedurende de nacht, noch *s morgens of al opstaande niet ongemakkelijk te zijn door gal of hoestaandoeningen, ’zuigt 1 of 2 pastilen van Walthery wanneer gij slapen gaat, aangename smaak, zeker uitwerksel 1 fr. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 29 Donderdag 30 Vrijdag Zaterdag 26 December 27 28 Vaderlandsliefde en Koningsge zindheid. Terwijl in alle andere steden, in alle gemeenten alle feesten zijn opgeschorst ge weest ten teeken van deelneming in de rouw die België korfit te treffen door het verlies van den Koning Leopold II, hebben de Ai me Klaren van Nieuport op zondag laatst groote tooneelvertooning gegeven, waarvan de inkornprijzen 1.50 fr.; 1.00 fr. en 0.50 fr. waren. Terwijl andere maatschap pijen zelfs geene repetition houden, vieren de klerikalen feest, zij die nochtans zooveel van den Staat krijgen. Waar is dan hunne groote vaderlandsliefde? Waar is dan die groote genegenheid, die groote vereering voor hun vorstenhuis? Langs een anderen kant wisten we wel dat de kloosters fabiieken zijn van kanten, hemden, Nog eene sloep gezonken! Zondag laatst is opnieuw eene schuit N’ 9 patroon De Bruyne lek geslagen in de haven en gezonken. Naar we vernomen hebben beeft de raad der twee burgemeesters seffens een telegram gezon den naar den Minister. De eerste maal heeft deze zich gewaardigd een hoog ambtenaar van ’t mi nisterie te zenden, om eens te komen zien, maar ditmaal heeft hij zijne., zijne kat gezonden. Allo visschers, allen gelijk Leve ’t katholiek ministerie! Leve de Nieuportsche kaloten! En als gij tijd hebt van wachten, visschers, dan zullen er tegen de kiezing wel plans le voorschijn komen. Visschers, is uw geduld nog niet ten einde? J Hel Concert dat eenige leden van het Nieu portsche Willemsfond# te Veunre moesten geven op zondag 11. 19" dezer is door het overlijden van Z. M. den Koning verzet tot zondag 2“ Januari aanstaande. Op Vrijdag 17 dezer werd alhier rond 7 ure 's morgens het droeve nieuws van den dood des Konings verspreid Moeilijk kon den we daaraan geloof geven, daar wij in de dagbladen van den Donderdag nog goed nieuws over zijn gezondheidstoestand had den vernomen. Onze verwondering werd nog grooter toen we in de ochtendbladen van vrydag niets over die dood lazen, zelfs integendeel dat er eene merkelijke verbe tering op te merken was geweest. Wij hebben dan seffens per telefoon inlichtin gen genomen, en rond 8 ure werd ons de treurige mare bevestigd. Onmiddellijk hebben het Willemsfonds en het Duynnen- huys, lokalen onzer maatschappijen, hun vaandel halftop als teeken van rouw laten uithangen. Reeds inden vroegen morgen was Oostende bevlagd, en we kunnen ver zekeren dat te Middelkerke, iu den mor gen, de driekleur aan het Gemeentehuis reeds was uitgehangen. Groot is onze verwondering geweest, dat heel den Vrij dag, uitgenomen de twee vermelde vlag gen, geene enkele uitstak in Nieuport. Slechts den Zaterdag middag werd zij in het stadhuis vertaond, doch nergens an ders, aan geen enkel hunner lokalen of zelfs niet aan de openbare gebouwen. Waar blijft dan uwe vaderlandsliefde, heeren klerikalen, waarmee ge altijd zoo hoog oploopt, waarmee ge in elke gele genheid zoo boft? Die te veel wil bewij zen bewijst niets, Zoo is het immer met hen groote, ijdele woorden, doch geene daden. Ik dacht bij mezelven dal kan er nog al door. De werken van Brugge-Zeehaven hebben mil lioenen en millioenen getost aan het land en nu komen de staartjes nog acuter. Er moeten daar sehoone boulevards gemaakt worden en er zullen nog wel andere versieringen en werken volgen, die niemendalle zullen opbrengen. Maar daarvoor is er altijd geld in de kas. Ik dacht ook bij mezelven wat zijn wij toch gelukkige Nieuportenaars en wat ziet hel katho lieke gouvernement ons toch geerne. E wat heeft ons katholiek gemeentebestuur toch veel in de pap te brokken in ’t ministerie te Brussel. Zes honderd duizend frank voor nen boulevard en hier kunnen wij nog geen half millioentj» losmaken om onze zeehaven behoorlijk in orde te stellen. Hier kunnen wij nog geen paar hon derd duist krijgen om voldoende installaties voor onze visschers te maken. Gelijk het al gebeurd is, breken de schepen in de haven en moeten ze voor brandhout verkocht enz. doch, dat ze nu ook in theaters zijn her schapen dal wisten we niet. Nog eene nieuwe broodwinning voor die arme menschen! Hielden onze liberale muziekmaatschappijen geene repetitie, de klerikalen intended toeterden en blaasden dat al de katten uit ‘t gebuurte van schrik wegliepen! Quels patrioles! Dili lijn gsen rbm soorbihieimiddilzn H Geïllustreerde beschrijving dezer Nieuw» artt- I kels met geheime raad aan beide geslachten is BB verzonden met K’.l staal SANITAS I f Fr. voor Mannen. Kh tegen: 2 Fr. voor Vrouwen K) door SANITARIA, 70, AnspaehlaanH a e 0 70, SASITARIA, AUSPACHLAAN. 70 BRUSSEL, BELSIE Onze lezers kennen allen den cinematograaf, die nu legenwootdig in schouwburgzalen, foor barakken enz. tot vermaak van grooten en klei nen aangewend wordt. Wat velen misschien niet weten is dat de uit vinding van dit tuig te danken is aan ernstige wetenschappelijke onderzoekingen; dat het eerst en vooral in het belang der wetenschap gebruikt en nu nog gebruikt wordt. Daargelaten de latere verbeteringen welke er aan toegebracht werden door den Amerikaan- schen uitvinder Edison, en eindelijk door den franschen geleerden en nijveraar Lumière, werd de cinematograaf in grondbeginsel uitgevonden door den franschen geneesheer en levenonder zoeker Marey en diens medewerker Demeny. Marey pastte hel princiep van den cinemato graaf toe tot de studie der bewegingen welke, ofwel te snel gebeuren om zonder die hulp in hunne bijzonderheden te kunnen worden ont leed, zooals de bewe ingen van het hart, de samentrekking der spieren, den gang van men schen en dieren en vooral de vlucht der vogelen over dewelke hij zeer schoone opzoekingen ge daan heeft, ofwel te traag zijn om in hun ge heel in eens te worden overzieo, als de gedaan teverandering der zeezakpijpen, een klasse lagere dieren welke in onze Europeesche zeeën aange troffen worden. In de eerste gevallen laat de cinematograaf toe, door trage werking, de samengestelde be wegingen, in hunne onderdeelen te onderschei den; in bet laatste, door snelleren gang, eene samenvatting der tragare bewegingen te verkij- gen. Dit alles is nu wel geen nieuws meer; maar onlangs heeft men het verder gedreven tijdens de feesten van het jubileurp der vrije Hooge- school van Brussel heeft dokter Cornand van Parijs, in tegenwoordigheid van een uitgelezen publiek, waaronder talrijke geneesheeren, aan getoond hoe de cinematograaf nu aangewend kan worden tot de studie der mikroben die aller kleinste der gekende levende wezens Hoe buitengewoon dit ook schijnen moge, had hij mikroben gecinematograafieerd en op de door hem vertoonde zichten zag men ze zich bewegen in zeer vele malen vergroote bloeddrop peltjes; strijden met de phagocyten enz. mFARNHS Nieuw voorbehoedmiddel voor belde geslachten Dit beschermmirfdel i» riet in caoutchouc billuitmnli inltthtintw zijn per seeloten brief iritii varzonden na ontvang at vsn O 30 iu poatzenels door SABITAR1A, 70, Anspachlaan, te BKCS»E^ 11,21 Schrikkelijk ongeluk. Zaterdag, namiddag, rond 4 ure, waren vier metsers aan het werken op eene negen meters hooge stelling, die geplaatst was langs den binnenkant van den voorgevel van het in opbouw zijnde huis van M. Alfons Laoly, timmermansbaas, wonende te Kortnjk, Volksplaats, 1. Het nieuw gebouw wordt gezet langs de St- Rochuslaan, Doornijkwijk. Zij werkten eerst met tweeën op de stelling, Gustaaf Beyls en Georges Decambrai; doch om met den avend hun werk te kunnen afmaken, gingen noch twee andere metsers Jozef Despriet en Arthur Decambrai ook op de stelling. Zij bevonden er zich nauwelijks twee tot drie minu ten toen het bovenste gedeelte van den voorge vel, waaraan zij werkten, afschoof op de hoogte der roostering van het tweede verdiep. Het bovenste gedeelte van den muur viel naar beneden en de stelling waarop de vier metsers stonden werd in den val medegesleept. De onge- Inkkigen kwamen met het hoofd op de steenen te recht, een hunner Gustaaf Beyls, 35 jaar gehuwd en vader van drie min lerjarige kinderen wonen de Deerlijkstraat, werd cpgenomen met gebroken schedel en overgebracht naar de herberg Tram statie, Doornijkstraat. Georges Decambrai, 26 jaar, gehuwd, was •ok in erbarmelijken toestand en had inwendige verwondingen; zijn broeder Arthur was geluk kiglijk zoo erg niet gesteld en kon te voet naar huis gaan. Jozef Despriet, 27 jaar, gehuwd, wo nende Voetweg 68 nr 10, had erge wonden aan het hooid, aangezicht en beeuen. Al Je gekwetsten werden verzorgd ter herberg De Tramstatie, door de geneesheeren Wiillaert en De Brabander», wanneer twee hunner, Beyls en Goerges Decambrai, overgevoerd werden naar het hospitaal. Geen van beiden kwam tot bezin ning en de eerste is na zijne aankomst in gemeld gesticht, aan zijne wonden bezweken; Decambrai verkeert ook in zeer onrustwekkenden toestand. Toen het ongeluk gebeurde werkten twee lim- mermans, Albert Decraene (van Bissegem) en Gustaaf Ansneele (van Kortrijk), aan de vensters van den voorgevel en stonden op eene ladder. Als bij mirakel werden zij door het afvallande gedeelte des voorgevels sl chls lichtelijk getrof fen; zij hielden zich vastgeklamt aan hunne lad der en ontgingen aizoo eène onvermijdelijke ver plettering. Zij bekwamen slechts kneuzingen aan hoofd en handen door de val der steenen. Nog Iwee slachtoffers zijn am hunne wonden bezweken in het hospitaal. Georges Decambrai, is zaterdag avend gestor ven om 11 1/2 ure en Gustaaf Beyls is overleden zondag rond den middag. De toestand van Despriet is nog steeds onrust wekkend. Zondag namiddag is het parket vergezeld van een ingenieur ter plaats van het ongeluk geweest en heeft al de getuigen onderhoord. Bloedig drama. De genaamde Jan Jozef Hauteken, 28 jaar, en Hendriks Bur, 25 jaar oud zijn ongeveer 4 jaar gehuwe. Uit dien echt is een kind gesproten. In de maand Augustus laatstleden kwamen de echtgenooten Hauleken in de Burgstraat, te Jemeppe wonen en opende er een klein drank huis. Zulks was het begin van het einde van den i Een jongaling, de genaamde Leopold Guérick mijnwerker, werd weldra een trouwe klant der i herberg en won alras het vertrouwen der herber- gierster. i De man vernam dat zijne vrouw zich niet zoo voorbeeldig gedroeg als ze zou moeten doen en herhaaldelijk verweet hij haar zulks. Deze verwijtsels hadden op de vrouw geen het i minste uitwerksel. Op 30 Oktober laatstleden toen Hauteken afwe zig was nam ze het mobilier en trok er uit naar zijne sehoonrnoeder, die le Seraing woont. Dat afgezonderd leven woog den armen rnan zwaar op het gemoed. i Vrijdag avond bood hij zich aan in da rue Beis de Mont. Hij verzocht zijne vrouw het ge meenzame leven te hernemen; het was echter tevergeefs en de vrouw zette hem aan deur, i Zulks maakte hem woedend en hij trok naar hare kamer en loste er zes schoten op zijne vrouw. i Hij ging alsdan rustig uil. i De heer Jacquet, policiekommissaris, snelde onmiddellijk naar de plaats en vond er de vrouw I badend in haar bloed ten gronde. Hij riep de hulp in van Dr Simonis die enkel het overlijden kon vaststellen. De slaapsslagsder was inderdaad I door eenen kogel doorboord. Het lijk is naar i het gasthuis over^ebrachl. i De moordenaar heeft zich gevangen gegeven. Vraagt dadoiijk een pakket van 3 kg. Remb. fr. 6.20 Bericht kosteloos en franco. Schrijven AGENCE AVICOLE, R»nd-Punt, I6t, Leuven (België) beproeft vo r uwe kamer-en serre- AIR” planten het krachtig mest uuLRIll Het pak van 3 kilos tegen terugbetaling van 4fr. 70 MEST VOOR GRASPERKEN (prachtigs uitslag!) MEST VOOR ALLE PLANTEN Vraagt Prijs courant aan de Coopération horticole te C0R3EEK-LC0

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1909 | | pagina 3