van Nieuport en Kanton I Voor II 7aarheid en Frede! Voor Vrijheid en Recht! - Eerste Jaargang Zaterdag 1 Januari 1910 N» 1i I Bericht 1910 Geachte Lezers, Beste Lezeressen Wet van 14 December 1909 tot wijziging van de wet op de militie De Kazerne (Wordt vóortgezet). 31 December 1909. Een Weesmeisje kan inwoning en bed bekomen in het Burgerlyk Weezenge- sticht te Nieuport. Zich te bevragen Oostendestraat, 11, alhier. gemoed. In ’t vry'e Belgie, in ons geliefde Nieu port, wordt de vrijheid nog te veel en te dikwerf aan knellende banden gelegd door hen, die door dwang en valsche volks liefde den drukkenden scepter zwaaien. Hunne ziel is niet vatbaar voor broeder liefde, voor gelykheid en rechtvaardigheid. Overheersching, gesteund op voorrecht en valschheid is enkel hunne betrachting, om loodzwaar hun juk te doen gevoelen. Elke democratische en vrijgezinde hervor ming, zy weze gesteund op vrijheid, op waarheid, op ge’ykheid of recht, moet onze regeerders afgedwongen worden. Te lang reeds duurt dien betreurenswaard!- gen toestand! Vryhoid en recht moeten en zullen wel ira zegepralen. In Mei 1910 zal het uur der lang verbeide verlossing slaan Dat vurige hoop uw aller hart bezielo! Met immer nieuwen moed en taaie wils kracht aan het werk om de slavenketens die ons knellen voor altijd te verbreken! Dan zal 1910 de voorbode wezen van een nieuw tijdperk van vooruitgang en alge meen welzyn, van ware broederliefde en vrede! Wy wenschen het uit ganscher harte! DE REDACTIE. Nog enkele oogenblikken en 1909 is voor immer verdwenen. Een nieuw jaar breekt aan. Mocht 1910 voor U vol heil en voorspoed wezen! Mocht geene smart of rouw, geen kommer of verdriet uw levensloop komen vergallen! Mocht rein geluk en zoete vreugd, mocht eene blaken de gezondheid slechts uw deel wezen! Mocht voorspoed al uwe ondernemingen bekronen! Geluk en heil, welzijn en genot, dat wensoht het Weekblad niet alleen aan II, Geachte Lezers en Lezeressen, maar aan allen en voor allen! Wij wenschen ook dat handel en nijver heid groeie en bloeie, in en rondom ons te lang verwaarloos! Nieuporl! Dat de hofle lyke pogingen van hen die er handelsleven ABONNEMENT 2,00 franit per jaar op voorhand betaalbaar Hare uniform niet dragen en het overigens niet waardig zijn. liet is ons, ten andere, niet bekend dat de soldaten op ontvangsten genoodigd worden bij burgemeester of gouverneur; ze zouden veeleer koeltjes onthaald wor den, moesten ze de vrouwen of de doch ters dier heeren ten dans vragen! Of zou den voornoemde zedenpredikers misschien liever vernemen dat onze soldaten zich vermaken zooals zekere vuile kerel on langs door de boetstraffelijke rechtbank van Brugge veroordeeld, om het christe lijk voorschrift Laat de kleine kindeken tot mij komen te letterlijk te hebben op- genomen? Toe! de maskers af, sehijnheiligehuiclie- laars! Uwe inzichten zijn zonneklaar voor alleman; gij wilt uwe stadsgenooten verschalken met geveinsde gevoelens voor den dag te brengen. Moedwillig ziet ge verderf in de kazerne en met eene weer* galooze verzaking vergeet ge op u zei ven te letten. Uw jammerlijk kermen en stanen kan de eerlijke menschen niet langer bedrie gen. PRIJS PER NUMMER 5 centiemen 'EEKBLAD Staatsblad van 16 December 1909. ART. 1 (oervolg). 8" Buiten de ter ug roepingen, wordt de werkelijke dienst achtereen uitgedaan. Voorde contingenten is de gemiddelde duur van den werkelij- ken dienst, met inbegrip van de binnen - roepingen, bepaald op ten hoogste 23,3 maanden, overeenkomende, per wapen, met den hiernavolgende langsten dpur Infanterie 10 maanden; Ruiterij en rijdende artillerie :36 maan den; Bereden artillerie en trein 28 traan den; Vestingartillerie en bijzondere compa gnieën artillerie22 maanden; Genie 22 maanden; Bataljon van administratie 24 maan den; De manschappen wier werkelijke dienst 20 maanden duurt, zyn gehouden tot eene terugroeping voor eene maand in den loop van het derde of van het vierJe jaar van hunnen militietijd. Een Koninklijk besluit bepaalt jaarlijks den duur van den dienst voor de verschil lende wapens rekening houdende met de vereischten van het onderricht, derwijze dat de gemiddelde getalsterkte van 42.800 man niet overschreden wordt. Twee jaar na het in werking treden van deze wet, wordt de duur van den werke- lijken dienst voorde binnengeroepen man schappen verminderd tot 15 maanden bij de infanterie, de ves tingartillerie en de bijzondere companieëu artillerie, de genie en de bijzondere com pagnieën der genie; 24 maanden by de ruiterij en de rijdende artillerie; 21 maanden bij de beredene artillerie en (l' Vervolg) De kazerne is eene plaats van ongods dienstigheid noch zedeloosheid. De volledigste vrijheid is de mannen ge laten om de oefeningen van hun godsdienst uit te voeren. Te dien opzichte bestaan de stelligste voorschriften alle militair, ge straft of niet, ware hy zelfs van dienst, ware hy op wacht of op karwei, moet den noodigen tijd genieten om zijne christelijke plichten te kunnen kwijten. Men mag hem voornamelijk, niet beletten den zondag de mis bij te wonen; daarenboven, op het tydstip der groote kerkelyke feestdagen, Passehen, Allerheiligen, enz., wordt de dienst op zulke wijze geregeld dat alleman gemakkelijk te biechten en te kommunie kan gaan. Do garnizoensplaatsen bezitten, overi gens, al.noezeniers welke op het afgezon derd gedrag der jonge soldaten waken; die priesters zijn in briefwisseling met de pastoor hunner gemeente en met hunne ouders. De soldaat mag zich in volle ver trouwen tot hen wenden, on moeste het gebeuren dat zijn geloof in de kazerne be spot werd, de almoezeuiers zouden niet aarzelen de plichtigen aan de militaire overheid bekend temaken. Steltu gerust, ebristene ouders; de godsdienst wordt in de kazerne geëerbiedigd. Wij herhalen het de onderofficier of de officier welke zich op dit gebied de minste overtreding zou veroorloven, ware alras gekend; hy zou het voorwerp eener strenge tuchtiging wezen. Van een anderen kant waarom zich inbeelden dat in de kazernekamers lieder- lijke en losbandige gesprekken weerklin ken? Wy zullen niet I eweren dat do sa menspraken tusschen soldaten altoos stich telijk zijn, maar wy durven vast verze keren dat ze niet zedeloozer zijn dan dege ne der andere jongelingen van hun ouder dom. De ouders die zooverre van de deugd hunner zonen vreezen, zullen wel doen ze met niemand te laten omgaan of, beter nog, ze zorgvuldig op te sluiten! En de gesprekken tusschen werklieden op den winkel, in de fabriek, in de tegenwoor digheid van minderjarige knapen! tusschen vrienden in de herberg, rollen die onveranderlyk over go Isdierstige za ken of zedenleer, zijn ze altoos rein en onschuldig? Wy verooorloven ons het tegenovergestelde te denken. Het is, in alle geval, volstrekt zeker dat in de kazerne, do ondeugd minder slacht offers kan maken dan in andere plaatsen; het toezicht is er te stipt; de jonge mannen zijn zelden aan hun eigen overgelaten. Indien een hunner slechte neigingen bezit en de kracht niet heeft om ze te overmees teren, hy bezwyktovermijdelijk onderdo onverbiddelijke tucht hij deserteert of hy wordt uit het leger weggejaagd. Dat men een oogenblik wille nadenken en inzien dat de soldaten onder de gezon de en kloeke jonkheid gekozen worden. Welnu, de ondeugd is do ziokle der on- regelmatigen Hoo wil men, bygevolg, dat de ondeugd zich uitbreide en haar ver- VERKOOPER Pieler Verslraete, zoon Valkestraat, -Nieuport DRUKKER JOSHF>H H A.ECK Statiestraat, Oudenaarde Aunoncenprys 0,15 fr. per drukregel. - Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregel. - Het rechFannoncen te weigeren is voorbehouden - De annFèen artïkdF en inededeehngen moeten vóór den Donderdag middag in het koffiehuis Wdlems Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. - Alle artikels of mededeelingen bestemd voor voor het Weekblad van Nieuport en Kanion moeten door den schrijver omlerteekend en onder gesloten omslag ingezonden worden. - Het recht van opname is voorbehouden on de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. o o icun van upudine is derfelyke invloed uitoefene tusschen dege nen die het minst voorbereid zijn om ze te ondergaan. Zullen de ongeloovigen het volgende be toog weerleggen? Het meestendeel onzer officieren, gewezen vrijwilligers, hebben den leefregel der kazerne onderstaan; zelfs zijn er onder hen die enkel door de militie- loting soldaat werden. Heden zjjn ze ge trouwd, vader van familie. Wat verlangen zij meestal voor hunne zonen te maken? Soldaten. Zij lyven ze als vrijwilligers in het leger; zij zenden ze naar de kazerne, niet wanneer die zonen twintig jaar oud zijn, ouderdom der militianen, ouderdom op de welke het karaktervermogen toelaat beter aan de wegsleepingen en slechte voorbeelden te weerstaan, maar wanneer ze 16 jaar oud zijn, kritieke ouderdom waarop de jongeling, nauwelijks de kin derjaren uitgetreden, vatbaar is voor do slechte indrukken. Bewijst dat niet dat de officieren van hun kazerneleven eene zoo gelukkige gedachtenis behouden hebben dat ze niet aarzelen er hunne eigene kin deren toe te vertrouwen? Wij mogen geene namen opgeven, maar sommige dier offi cieren belmoren tot den ouden adeldom, bezitten een zeer groote fortuin, bekleelen buitengewone ambten in het leger. Indien de kazerne eene gevaarlijke instelling was, of ten minste de gewenschte waar borgen van zedelijkheid niet bood, wie zal er gelooven dat een vader dwaas en ontaard genoeg zou zijn om er zijn kind te plaatsen! O! wy weten wel dat zekere schijnheili ge herbergredeuaars er met groot misbaar zullen klagen over het te samen leven en slapen van verscheidene jonge mannen in eene zelfde kamer, van hun kleeden en ontkleeden in hunne wederzjjdsche tegen woordigheid. Doch wij kennen die zeden predikers het zien van een vierkante centimeter naakt vel doet in hen de schan delijkste driften opwellen! En ze verbeel den zich dat alleman hen gelijkt? Zij weten niet of gebaren niet te weten dat alleen de onregelmatigen zooals zij, aan lage hartstochten onderhevig zijn en dat onze jonge soldaten regelmatig gevormd zijn zoowel onder zedelijk als onder lichamo lijk oogpunt! Een ander refrein dat die grootsprekers u onverpoosd zullen opdisschen, betreft de drinkhuizen en danszalen waar de militai ren zich met slecht vrouwvolk vorma keu. Zulke ellendige beschuldiging zou ons de schouders doen ophalen indien wij er het oneerlijk dool niet van beseften; om die reden zullen wij enkel vragen sedert wanneer een uniform, hetzij van soldaat, hetzij van burgerwacht, jonge wacht of pompier, gewapend of niet, genoegzaam is om iemand in de verzoeking te brengen met slecht vrouwvolk om te gaan? Past de gewone burgerkleedij in alle om standigheden niet evenwel? Bestaan er bij geval niet overal herbergen met achtbaar uitei lijk, waar onnoembare daden ge pleegd worden door mannen die, wel is waar, nu en dan een groenen hanestaart op hun hoed steken, maar toch het mill- J UU OIO 1.1 UUUUUlOID CU en ntjverheidsbeweging willen doen ont staan met goeden uitslag mogen bekroond worden, tot w’elzijn onzer werkersbevol- king en tot voordeel onzer neringdoeners! Wij wenschen onze koene visschers dat geen storm of ramp hun kommervol be staan korno teisteren; dat zij immer de sloep met rijke vangst geladen de haven mogen binnenvaren! Wfj wenschen den landbouwers een goeden oogst, die de bron van weelde en welvaart is voor allen! Doch, nog een andere vurige wensch ligt in ons hart besloten en overstelpt ons

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 1