STER I LET VOORBEHOEDMIDDELEHI Land- en Tuinbouw 'nieuw™! M VERTRAGING Rf dér MAANDSTONDEN wonderbare uitval AB vraagt de kosteloos* Inlichtingen Krot en Compagnie Rechterlijke kronijk Binnen- en Buitenland. Hoogwater te Nieuport ’s morg. 3,50 4,16 5,04 5.54 6.48 7,55 9,11 Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. van 5 6 Het vee vroeg in de weide. Pieter, rlep Jan tot zijnen gebuur, wat zie Ik daar? Uw vee is reeds in de weide? Wal zal het daar te eten vinden? In mijne weide is nog geen gras. Dal geloof in wel Jan, zei Pieter. Ik heb dat vroeg gras aaide scheikundige meststoffen Ie danken, en bijzonderlijk aan de zwavelzure am* moniak, welke ik op mijoe weiden strooi. Ja maar, die meststoffen kosten veel geld, zei Jan Zijn die kosten niet veel grooler dan het profijt dat gij r door bekomt? Zeker neen. Jan, de scheikundige mesten In het algemeen, en het ammoniaksulfaat In bet bijzonder, geven belangrijke winsten. Zij vermeerderen de opbrengst in gras en hooi. 3 a 500 k. staalslakken of superfosfaat per Ha evenveel kilos kaioiet, belde mesten In December of Januari uitgestrooLl, vermeerderen gewoon lijk de opbrengst van ten minste 1500 k. hooi. Deze mesten ook bevoordeeligen den gri el der klaverpLnten in de weide. WH men nu den groei der grassen ook bevoordeeligen dan gebrut- ke men daarbij vroeg in de Lente, T zij reeds in 16 Januari 17 18 s avonds 3,53 4,40 5,29 6,20 7,19 8,33 9,47 Sanitas I Den zijn gun giwm voorbshcidmiddilsn i Geïllustreerde betel !jvlnk’dezer Nieuwe arti- 4 kela met geheime raud aan beide gedachten ia verzonden met staal SAMTAS i f Fr. voor Mannen. I taren 1 2 Fr. voor Vrouwen Ik M dor-r SAPtlTARIA, TO, Anipachlaan J touWH se SETALINQ NA U£ GENEZIND K! g 7O.SARITARTA, AIS SP ACH LA AN, 70 K BRUSSEL, BELGIE van den gepolijsten steen. Hier dient opgemerkt te worden dat dit tijdstip, misschien later gevallen kan zijn in Noord Europa dan in Zwitserland en Italië want men heelt redenen te gelooren dat de verbetering in de bewerking van het steen eu vooral de invoer der metalen het werk van volkeren uit verwijderde streken zijn geweest en zich slechts door haodelsbetrekkingen hoe weinig ontwik keld ook, en door volksverplaatsingen ver spreid hebben. Zoo ook zeker den bijzon deren bouwtrant der meerbewoners. 21 22 Do kas van het klerikale goevernement is tegenwoordig armer dan de beurs van vader Job. ’t Is overal Krot en Compagnie De ondernemers van steenwegen, water en bouwwerken voor rekening van den Staat, kunnen met moeite aan een klein voorschotje komen en men wacht jaren en jaren alvorens tot de algeheele goedkeu ring der uitgevoerde werken over te gaan omalzoo... de algeheele uitbetaling op de lange baan te kunnen schuiven. Men berekent dat er voor de werken aan schoolgebouwen alleen meer dan vijf millioen franken te kort zijn; de gsmeente St Gilles by Brussel heelt verscheidene honderde duizenden fraoken tegoed en er 'is geen centiem te bekomen, w’ant er is geen... zaad in ’t baksken. Door de voortdurende aangroeiing der bevolking zyn in veel gemeenten de school lokalen te klein geworden; de kinderen vinden er geen plaats of wel ze zitten er in geperst als haringen in een ton. Meer dan vier honderd ontwerpen van vergroo- tingen van schoolgebouwen wachten naar het handteeken van den heer Minister van onderwjjs, maar zijn collega van finantien heeft... geen geld! Men verzekert dat er meer dan een milliard zij duizend millioen franken noo- dig zijn om de begonnen openbare werken te voltooien en dat er minstens een zelfde milliard ol duizend millioen franks zullen noodig zyn tot d’uitvoering der ontworpen werken,waarvoor plannenzyn opgemaakt en onteigeningen zijn gedaan. Arm Belgie! Ziedaar waar een 25jarig klerikaal bestuur u gebracht heeft! Ge s'.aat op den bcord van den afgrond, Van jaar tot jaar, niettegenstaande de werk zaamheid van uw volk, wordt gij armer en armer. Uwe renten dalen in waarde terwyl alle andere landen zich verrijken. In Frankrijk alleen, in dat land dat zoo zeer door de klerikalen wordt veracht, heeft men de openbare fortuin, gedurende het jaar 1909, met zes duizend millioen franken zien vergrooten. Voor ’t geluk van Belgie vragen wij dat al de christenen alle dagen een Vaderons zouden bidden, opdat de kiezingen van Mei ons vaderland zouden verlossen uit de handen van Krot en Compagnie. Dat het zoo weze! De geredden zijn Petrus De Vré, 22 jaar, Eduard Das, 22 jaar, pontonnier, afkomstig van Zele, Cyrlel De Man, 26 jaar, kanonnier, van Ar- doye, en de briefdrager Jozef De Ruysscher, wo nende Klappelstraat. De verdronkenen zijn Victor Carlier, kor poraal, 18 jaar, vrijwilliger, afkomstig van Brus sel; Jan Th;», 21 jaar, pontonnier, van Heren- thals en Frans De Ridder, 21 jaar, vrijwilliger, afkomstig van van St-Amands. De geredden werden eerst op het polltiebureel der kaaien verzorgd en dan bracht men de drie soldaten naar het krljgsgaslhuts, terwijl de brief drager In het Elisabethgasthuis werd opgeno men. mij ziet, het vee vroeg in de weide te laten gra zen en dit is zeer voordeellg. 1 Hel vee brengt meer op In melk, vel of groei. 2. Men spaait win tervoeder uit. 3. liet het gebruik van zwavel zuur ammoniak op hoolweldon laat toe een deel dezer laatste te laten voorgraven. Nadat ze kaal gewreten zijn, blijven ze voor hooiland liggen. Dichtheid en fijnheid der graszode worden door het voorwelden verkregen en verder heeft men nog het voordeel dat de hoofing ever een langer tijdperk kan verdeeld worden, want een voorge weid stuk land komt natuurlijk later aan en kan dus langer blijven staan zonder te vergroeien. Ik ben overtuigd, Pleler, zei Jan, Ik volg uw voorbeeld. A. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 19 Donderdag 20 Vrijdag Zaterdag ten minste 1500 k hooi vermeerderen. Doch dat te bet eenlge voordeel niet van het gebruik van ammoolatsulfaai. DU laai toe, zooals gij het bij I mede tevreden was, zeg ie zij op den zolder hare mD'Mlim Nieuw voorbehoed middel voor beide ceel achten Dil betchtrtnm'H ’e 1 ie liet in caoutchouc Irfhrtrwii» iBlitbliKW »i> wjitlttoi brief intie vergoeden na ontvangt» van O 30 rottiegel» door SAWITARIA, ÏQ.Mp.cMm., te BUFSItt laatste spaarpenningen te zullen gaan halen. Boven begon zij door het zoldervenster uit al hare macht om hulp Ie rcepen, waarop de roover wegvlucbtle. De gebaren stelden vast dat eene ruil in.het achtervenster ui'gestampt was. Men heeft de voetsporen gezien van 2 mannen ontdekt rond de woning. De echtgenoot, Kamiel Seynneve, spoorwegbe diende, moet sedert Nieuwjaar t.? Kortrijk uitsla pen. Het geld dat de vrouw gaf was liet traktement van haren man, dat hij'slechts zaterdag had te huis gebracht. Levend verbrand. Zondag morgen goot Marie Lambrecht. 26 jaar, echlgenoole van Jozef Falise, koolinijner, moeder van een kind, wonende op hel 2* verdiep van het huis Geilen kirchen, Présstrsat te Luik, petrool in hare bran dende stoof. Eene ontploffing had plaats; plotselings stond de vrouw omringd van vlammen; ook het bed harer moeder, die haar was komen bezoeken, vatte vuur. Grootmoeder en kleinkind werden tamelijk erg verbrand; een buurman konden het brandende bed blusschen. De jonge vrouw was huilend opstraal geloo- pen; haar man en twee voorbijgangers doofden hare brandende kleederen uit, doch een gedeelte van baar lichaam was zoo vreeseiijk verbrand, dal de ongelukkige eenige minuten nadien be zweek. Bloedig gevecht. Tijdens ’t kaart spel kregen de genaamden Alfred Mary en Jozef Llsse te Manage twist, welke zeer hoog opliep. Zekere Alf. Gofflnet van Marche bij Ecaussines wilde lusschenkomen, doch nu vielen Mary en Llsse hem op het lijf. Eensklaps zakte Goffinet ineen. Hij had eenen dolksteek in den buik ge kregen en moest in wanhopigen toestand naar hel gasthuis gebracht worden. De gendarmen van Manage hebben een onder zoek geopend. Llsse is aangehouden. Inbraak. Zondag nacht werden de gezusters Stévenart, samen een eenzaam huis der baan naar Peliaines te Rocourt bewonende, uil hunnen slaap gewekt door een zonderling gerucht. Zij bemerkten drie personen die bezig waren de vensterblinden aan hel gelijkvloers af te breken. De juffers Stévenart riepen om hulp, doch niemand kon hunne kreten hooren en de bandieten zetleden hun werk voort. De schurken geraakten binnen, terwijl de twee gezusters zich In eene zolderkamer verschansten. De dieven bleven ruim drie uren in huis en trokken ten stutte heen, na alle meubelen opee- broken te hebben. Eene belangrijke geldsom, de joweelen en andere voorwerpen van waarde werden medege nomen. Een onderzoek is geopend. Bandietenstreek. Anna Kalw eene kleermaakster, wonende in de Lange Kivietstraat te Antwerpen, is maandag voormiddag 't slacht offer geweest van eene brutale rooversslreek. Rond 9 uur waren de bewoners van het huls if 133 In die straat waar Anna een paar kamers huurt, weggegaan, hunne kinderen alleen thuis latende. De kleermaakster, kwam uil de kelderkeuken met eene kan petrolie, toen zij plotseling langs echter vasfgegrepen werd door eenen man, die dreigde Ik ga u vermoorden! De vrouw werd zoo doer schrik aangedaan, dat zij bewuste loos tee gronde viel. Toen zij gerulmen lijd later lol bezinning kwam bagon zij om hulp te roepen; geburen snelden toe en vonden de voordeur open staan. Zij stelden vast dat de kleermaksler al het haar afgesnetfen was. en haar hoofd vol petrool was gegoten. Op bare kamer waiende kassen en schoven opengebroken, eene partij onderklederen, 2 diamanten ringen, 1 goudeu armband, 1 gouden zakuurwerk waren verdwenen. De bandiet sprak met een Antwerpschen tong val. Het meisje denkt dat zijn baard valsch was. Verleden jaar is dezelfde kleermaakster insge lijks het slachtoffer geweest van eenen brutalen diefstal. Drie soldaten verdronken. Maandag nacht heeft een schrikkelijke ramp op de Schelde te Antwerpen plaats gehad. Zes sol daten van het fort van het Vlaamsch Hoofd had den zondag avond den briefendrager De Ruys- scher ontmoet, die zijn nieuwjaar had ontvangen. Er weid een glas gedronken en de mannen be sloten vervolgens nog een toertje in de stad te doen. Het gezelschap sprong io een roeibootje om over te varen. De soldaat Pertius De Vré zat aan de riemen en de biievendrager met een kor poraal voor hem, terwijl de anderen aan den achterkant plaats namen. In het midden der rivier werd het bootje aan gevaren door ie sleepboot L’Avenier. Hel bootje kantelde om en de zeven mannen vielen in het water. De drinkellngen konden zich aan het om gekantelde bootje vastklampen en riepen om hulp. Politieagenten in dienst aan de afdaki n 20 21, hoorden het hulpgeroep en verzochten een paar booljesroeiers ter plaats te varen. Aan het gekapseide bootje hingen aan de eene zijde drie en langs de andere zijde vier mannen. De sleepboot L’Avenier was onmiddellijk bijge- dr&aid en de mansc sppen gelukten er in vier der drenkelingen te redden. RECHTBANK VAN VEURNE. Camerlynck August en Maerten Theofiel, werklieden te Dixmude, de eerste 50 fr.; de twee de 30 fr. voor verheeling van gevonden voorw. Camerlynck August, werkman te Dlxmnde, 15 dagen en 26 fr. voor diefte. Crevits Cyriel, werkman te Beerst, voorwaar delijk. 50 fr. voorslagen. Morlion Julien, dienstknecht, Oostende voor waardelijk, 25 fr. voor woonstschennis. Vandevelde Karei, werkman te Nieuport, 15 dagen en 26 fr.; 1 maand en 26 fr. en 15 fr. voor smaad, zedenschennis en dronkenschap. Vandevelde Alfons en Vandecasteele Gustaaf werklieden, Dixmude, de eerste 6 maanden en 26 fr. de tweede 15 dagen en 25 fr. voor diefte. Maerten Henri, werkman te Slavele, 3 maal 8 dagen en 26 fr. voor diefte. Rigaux Alfons, visscher te Coxyde, 25 fr.; 5 fr. en tweemaal 15 fr. voorwaardelijk, voor bedrei gingen, eerroof, beleedigingenen dronkenschap. Vanquakebeke Arthur, werkman te Veurne 8 dagen 5 fr.; 8 dagen en 16 fr. en 15 fr. voor slagen, eerroof, dronkenschap en beschadiging roerende eigendommen Debruyne August, werkman te Slype, voor waardelijk, 2 maal 100 fr. voor jachtdelikt. Marvelle Achiel, visscher te Coxyde, voorwaar delijk, 2 maal 100 fr. of 8dagen voor jachtdelikt. Dekeyzer Jan, werkman Mlddelkerke, voor waardelijk, 25 fr. en 10 fr. voor onvrijwillige kwetsuren en overtreding op het gerij. Decoodt Emiel, lar dbouwer Clercken, 10 fr. en 15 fr. voor hond zonder medalie. Leynaert Jeroom, dienstknecht Moeres 8 da gen 1 maand en 26 en 15 fr. voor opstand, slagen en dronkenschap. Deconynck Leon, drukkersgast, te Eessen voorwaardelijk 8 dagen en 26 fr. voor slagen. Glou Alberik, werkman, Nieuport, 15 dagen en 26 fr. en 15 fr. voor smaad en dronkenschap. Dedeurwaarder Jules, schipper te Stavele, 8 dagen, 15 dagen en 26 fr. en 15 fr voor slagen, bedreigingen en dronkenschap. Vincke Edmond, werkman te Dixmude, 8 da gen voor slagen. Blommaert Pieter, schippersgast, geboren te Clinge (Holland), thans aangehouden, 4 jaar voor brandstichting eener hooimijt. Levend verbrand. In het huis n. 32 steenweg van Merchtem, te Molenbeek had zon dag morgen een vreeseiijk ongeluk plaats. De weduwe Meire, oud 80 jaar, woonde aldaar op de verdieping met hare 40jarlge dochter. Deze verwijderde zich rond 8 uur om boodschap pen te doen In de buurt. Zij had hare gebrekke- lijke moeder in eenen stoel geplaatst nabij de sloof. Weldra vatten de kleederen der arme weduwe vuur. Daar de vrouw niet vluchten kon, werd zij levend verbrand. De medehuurders hoorden haar gekerm niet. Mej. Meire, vond bij hare terugkomst de onge lukkige vreesslijk verbrand op gansch het lichaam en stervend uitgestrekt op den vloer. Dr Van Praet werd geroepen bij zijne aan komst blies het slachtoffer den laalslen adem uit. M. Baekelandt, politieofficier van dienst in hel commissariaat op de Gemeenleplaats, deed een onderzoek, waarvau hij den uitslag meedeelde aan het parket. Heete koorts. Zondag middag had eene smartelijke gebeurtenis plaats in het huis n. 49, Wolvengrachl te Brussel, waarvan het ge lijkvloers werd ingerlchl tot depot van reukwerk. Mevr. S.... poorliersler, echtgenoote van een briefdrager en moeder van twee kinderen, sprong aldaar in eene vlaag van heete koorls, door een venster der 3* verdieping en viel op de binnen plaats. De bestuurder van het depot zag haar met het gelaat legen den grond In een groolen bloed plas liggen. Een politieagent deed het slachtoffer naar het Sl-Jansgasihuis vervoeren. De ongelukkige vrouw, vreeseiijk gewond aan het voorhoofd, overleed nog denzelfden avond, te 10 uur. Haar man de briefdrager, had hot huis te 4 uur van den morgen verlaten, om zijnen dienst te regelen. Hij vernam liet drama bij zijne terug komst, in den loop van den namiddag Brand. Een grooie brand ontstond in den nacht van zaterdag op zondag te Helle, om 1 uur bij den houthandelaar Moerschout. Men heeft de pompiers van Gent doen komen die om 3 uren daar varen. Om 7 uur had hel vuur zich reeds aan 15 hui zen medegedeeld. De groute masse hout maakte het gevaar nog grooler. Hartroerende tooneelen hebben plaats gehad bij hel redden van vrouwen en kinderen en men heeft vele feiten van heldhaftige opoffe ring aan te slippen. De angst was algemeen. Hie. en daar zag men de menschen, waarvan vele geruïneerd zijn, met meubelen eo kleeren vluchten. Hoe het vuur dat zondag morgen nog woedde, ontstond weet men niet. Gedood. Een slechte Jan Liabeuf, van Parijs pas uil bet gevang gekomen pochte er op in eene herberg dat hij twee agenten zou afma- ken. Hij was vergezeld van eene vrouw. «Twee agenten vroegen hem alsdan wat hij van zin was. Toan, in woede, sprong bij op hen toe, na een lang en scherp mes te hebben getrokken. Hij gat aan den agent Deray, acht messteken en loste op hem twee revolverschoten. De andere agent, Foumes genaamd, sprong toen op den moordenaar toe maar al deinzend loste deze nog revolverschoten en gaf hem daar na steken in den buik. Twee andere agenten vielen toen den ellende ling aan; op hun v erd eveneens geschoten en een hunner werd gewond met het mes. Toen, tengevolge van opdagende hulp en na eene vreeselijke worsteling werd de ellendeling aangehouden. Het samengeschoolde volk wou hem toen lyncheeren en met slokken werd op hem geslagen. Do agent Deray Is in den loop van den avond aan zijne kwetsuren overleden. De moordenaar, reeds vele malen veroordeeld, werd opgesloten. Diefstal. Zondag morgen, om 2 ure, werd Silvia ilerreman vrouw Kamiel Synaye, wonen lo naast de herberg Den Anker, op 300 meters ten zuiden van den spoorweg, te Ingel- munsler, wakker door een verdacht gerucht en stond op. Plotseling stond zij voor eenen Inbre ker met eene dievenlantaarn in de hand, die geld Fabruarl, 150 k. zwavelzuur ammoniak per Ha. I electie. D»l« bem.stlng zal nogmaals dn opbrengst *an 1 D» vroaw ie8de «een S*111 ,e bozlllen; de ban- diet dreigde haar met eenen revolver waarop de verschrikte vrouw hem 105 fr. gaf Daar er o|el 5 Jan. Ryssen Rachel Gabriella, dochter Lodewijk en Hartensie Vynck. De Bruyne Albert Pieter, zoon van Emile en Eugenia Vanhee. Sedert 1 Januari 1910 5 geboorten. STERFGEVALLEN. 3 Jan. Aesaert Guslaaf Hendrik oud 1 m. en 22 d. zoon van Hendrik en Maria Bongé Van Elverdinghe Gregoor Joseph oud 5 m. en 14 d. zoon van Jeroom en Alicia Demin. Sedert 1 Januari 1910 2 sterfgevallen. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. VandenbusscheTheophiel Camille beenhouwer te Sint-Andries en Verbanck Amelia Sophia bij zondere te Nieuport. Van Loo León Emile, stuurman bij het loods wezen te Nieuport en Boydens Irma, zonder be roep te Oostende. Dobbelaere Leon René, brouwer te Nieuport en Vandewiele Elodia Maria, bijzondere te Lich* tervelde.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 3