van Nieuport en Banton Voor Vrijheid en Recht! Voor I Va ar heid Vrede! Eerste Jaargang Zaterdag 22 Januari 1910 N° 17 Bekwame bestuurders. De Kazerne - De klerikale veldtocht tegen den Koning Vreemde kloosterratten Schooluitgaven ABONNEMENT ,GO franK per jaar op voorhand betaalbaar ’t Is nu twee jaar geleden dat de nood zakelijkheid werd ingezien zonder verder verwijl eenige buitengewone werken van algemeen nut uit te voeren. Om hiertoe over te gaan moest er geld voorhanden zijn en daar onze knappe bestuurders al de buitengewone inkomsten, zooals den verkoop van grond, verteerd hadden, god weet waaraan?, zoo zagen zy zich ver plicht eene leening aan te gaan. Om de toelating tot die leening te bekomen moes ten er verhoogingen van belastingen ge stemd worden; dit werd gedaan en reed» PRIJS PER NUMMER S centiemen DEKBLAD VERKOOPER l*leler Verartraete, zoon Valkestraat, Nieuport darisch soepketeltje de gamelle zooals de soldaten het noemen dat maar in het kamp en tydens 'de legeroefe- ningen meer gebruikt wcr It. De dienstvoorschriften bevelen dat het brood uit zuiver tarwemeel vervaardigd worde. Het meel wordt op 12 per honderd gebuild. Er gaat dus 88 per honden! van het gemaal in de bereiding van het brood, hetwelk moet wel gebakken wezen zonder gebrand te zyn; de korst mag zich vat> de kruin niet afscheiden; het brood mag noch ineengedrongen noch sponsaehtig zyn; moet goeden smaak hel ben en 's zomers 5 dagen en in andere jaargetijden 8 dagen kunnen bewaren. liet moet gebakken zijn 24 uren voor de uitdeeling; in geen geval mag het aan de troepen geleverd worden alvorens het uitgezweet is. Zooals ge ziet, geene slechte spijsvertering te vreezen. Indien wij zooveel van onze bakkers eisch- ten, zouden zij onsde deur van hun winkel voor den neus sluiten! Er zijn personen, aan het leger vreemd, die alles in ’t werk stellen om zich een ammunitiebrood te verschaffen zy smullen er aan. Onze soldaten krijgen er eene dagelijksche por tie van 750 grammen. Het vleesch dat ze eten is het voorwerp var. een evenzoo nauwkeurig toezicht. Verseb, gezond, voedzaam, met roode kleur, flauwe geur, vast bj het aanraken, het mag enkel voortkomen van ossen, vaarzen of vette koeien Gedurende de wintermaanden, wordt er wekelyks, aan de troepen, een maal zwijnenvleesch en een maal schapen vleesch gegeven. De kop, de hals, de lever, de longen en de darmen worden nooit geleverd. De dagelijk che portie versch vleesch weegt 300 gram men, de portie ingelegd vleesch, 200 grammen. Dit laatste vleesch wordt bereid in do Staatskonservenfabriek te Antwer pen, welker vermaardheid onze frontieren overschreden heeft; jaarlyks gaan er sol daten van ieder korps die fabriek bezoeken on cr de werkzaamheden bezichtigen. Uitgenomen in tyd van manreuvers, eten de troepen tweemaal per maand ingelegd vleesch. Gedurende de groote krijgsoefe ningen, daar de soldaat meer krachten verteerd, herstelt men deze met eene por tie van 450 grammen versch vleesch te vergunnen, ofwel eene portie versch vleesch van 300 grammen met 100 gram men ingelegd vleesch, of zelfsbuitenge woon geval 300 grammen ingelegd vleesch. De belgische soldaat eet alle dagen vleesch, uitgenomen den Goeden Vrydag op denwolken men hem visch en eieren bedient. De lekkerbekken beweren dat de soep nergens welriekender, smakelijker, stevi ger is dan in de belgische kazernen. Wy gelooven het heel gaarne. Benevens het brood en het vleesch, trekt do soldaat eene soldy welke een weinig verschilt volgens de regimenten; wanneer hy zijn aandeel betaald heeft in groensels, eetwaren, toebehoorten voor het onder houd zyner wapens en kleedingstukken, blijft er hem op het einde der week gemid deld 80 centiemen zakgeld. (Wordt voortgezet). Vervolg) In de kazerne geniet de soldaat het noodige welzijn. Hoe dikwijls hooren wij niet herha on, door welmeenende lieden, dat de instelling van den persoonlijken dienstplicht talryke en verscheidene verbeteringen aan den militairen leefregel zal bijbrengen; dat, zoodra de rijke burgerszonen er aan zullen onderworpen zyn, de kazerneering en het voedsel van den soldaat er zich voordeelig zullen van gewaarworden. Ziedaar wel de grootste ongerijmdheid der wereld. Alle vreemde officieren die onze kazer nen bezocht hebben, moeten bekennen dat in geen ensel land de soldaat met meer oplettendheid en bezorgdheid behan deld wordt dan by ons. En nochtans, in al die andere landen waar, laat het ons herhalen, bet welzyn van den soldaat niet verzekerd is, zooals in het onze, die nen edelmannen en ryken nevens den arme. Een fraosch tijdschrift, Ze Progrrs Militaire, al de maatregelen van hygiene en van welzyn vernemende, waarvan onze militairen het voorwerp zyn, vond ze overdreven en zegde schertsend da*, de belgische soldaten getroeteld worden als kostsehooljoffers. Ziedaar eene waardeering welke den mond sluit aan degenen die onze kazernen belasteren, omdat zij voortkomt van een land waar de zoon van den hoogsten ma gistraat, wanneer hij uit het soepketeltje eet, als buurman den zoon van een werk man heeft die de kasteelen zyns vaders helpt herstellen. Maar ook wat overvloed van voorzor gen om den Belgischen soldaat eetwaren ei spyzeu van eerste hoedanigheid te ver zekeren! Bahalvede ambtenaars bijzonder lijk met de voeding der troepen gelast, bestaat er in iedere garnizoensplaats eene commissie welke bet onderzoekder levens middelen voor taak heeft; een officier van den gezondheidsdienst, geneesheer, vee arts of apotheker, maakt er alry'd deel van; die commission worden alle 3 maanden vernieuwd. In iedere kazern verzekert de kapitein van de week, onder het toezicht van den majoor, de uitdeelingen der eet waren en duidt de officieren aan die dege nen moeten by wonen welke de wachtofli- cier niet kan besturen. De soldaten hebben drie maaltyden per dag de eerste een half uur na de ontwa king, bestaat uit koffie met melk en brood waarby in sommige regimenten eene por tie welgekruid smout gegeven wordt; om 12 ure, de tweede, welke de voedzaamste is, bestaat uit soep, vleesch en aardappelen de derde, om 6 uur ’s achtermiddags, uit aardappelen met groensels en saus, waar by men een deel der portie vleesch voegt. De maaltijden worden genomen in de eetzaal waarvan elke kompagnie voorzien is; daar staan tafels en banken voor alle man; de soldaten eten uit tellooren en drinken uit tassen of glazen; op hunne tafels vinden ze zout, peper en mostaard in daartoe geschikte vaten, net als by de burgen! We zyn dus verre van het legen Sedert cenigen tyd pogen zekere dag bladen een dynastisch vraagstuk in Belgie te verwekken gesteund op het feit dat het huwelijk van prins Albert met prinses Eli- sabith, in October 1900, zou voltrokken geweest zijn zonder de door de Grondwet vereischte tusschenkomst der rogeering. Artik. 60 der Grondwet verklaart van zijne rechten op de kroon vervallen, den prins die zou getrouwd zijn zonder de toe lating van den Koning of van degenen die, in zijne plaats, zijn gezag uitoefenen in de ge> allen door de Grondwet voorzien Dit artikel zegt ook dat de prins van dit verval zal kunnen ontslaan worden door den Koning of door degenen die, in zijne plaats, zijn gezag uitoefenen in de gevallen door de Grondwet voorzien, en datmitsde toestemming der beide kamers.» Men steunt daarop om te bestatigen dat geen koninklijk besluit, door een minister tegengeteekend, het prinselyk huwelijk toegelaten heeft en dat het, bijgevolg, hoogst gewichtig is dat de ministers, in naam van het belgisch volk, om de goed keuring der Kamers aan dringen, ten einde den waardigsten der prinsen van een onverdiend verval te ontslaan zoeals een klerikaal dagblad onlangs schreef. De heer staatsminister Beernaert, over die zaak ondervraagd, heeft met recht doen bemerken Aan de toestemming van den Koning, die in ’t huwelijksver drag tusschenkwam, valt niet te twijfelen; aan de toestemming van de ministers, die de plechtigheden by woonden, ook niet; eindelyk, bestaat de huwelijksafkondiging welke in het. Staatsblad verscheen en die er maar door tusschenkomst der regeering ingezet kon worden... En hij heeft er bygevoegd dat niemand ter wereld heden daags kan gemachtigd zijn zulk een stellig aangenomen feit als het huwelijk onzer Vorsten, in woordenwisseling te zotten. De heer Beernaert had er ook kunnen bijvoegen dat indion eene formaliteit ver zuimd is geweest, het te wijten is aan de klerikale regeering welke daar gesteld is om de Grondwet te doen eerbiedigen, en niet om misslag op misslag te begaan en wetten te doen stemmen waar ze somtijds zelr niets aan verstaat. Men kan dus niet beseffen dat dit dy nastisch vraagstuk een enkel oogenblik ernstig kon opgenomen worden. Maar om te raden wat daaronder schuilt, is het vol doende zich de zonderlinge en weinig kiesche handeling van het belgisch bisdom te herinneren, hetwelk zonder de toelating van den afgestorvene, het geestelijk hu- welyk van koning Leopold openbaarde; en vervolgens die luidruchtige verklaring te veegen bij een artikel van zeker klerikaal blad (La Libertè) van Gent, dat heeft dur ven schry ven De kinderen gesproten uit de verbinding van Z. M. Leopold II en Mevrouw Delacroix, zijn wettig. Het spreekt van zelf dat dit klerikaal blad op het kerkrecht steunt en niet op het burgerlijk recht; doch, het is niet min blijkbaar dat dit artikel geene andere strekking heeft dan de onzekerheid in de geesten te verspreiden, de waardeeringen te verdraaien en de katholieke middens te ontroeren nopens de eigenlijke waarde van het geestelijk huwelijk desafgestorven Konings. Alzoo begrijpt men heel wel dat het dynatisoh vraagstuk aangaande het huwelijk van koning Albert zoo zonderling opgeworpen, in verband staat met de uit leggingen dóór den bevel brief der bis schoppen verwekt en dat er daaronder niets anders bestaat dan een jezuietische veldtocht door de klerikalen tegen onzen nieuwen Vorst aangevoerd omdat deze laatste hun niet genoegzaam waarborgen zijner meeningen gegeven heelt. In dat geval, zou het waarlijk eene zoo kinderachtige als belachelijke fopperij zyn waarvan de aanleggers ongelijk zouden hebben den minsten uitslag te verhopen. In de laalsfo zitting van het Senaat wa ren er 68 naturalisatieaanvragen voorge legd. Op die 68 waren er 61 betreffende onderwijzers en onderwijzeressen, waar onder 45 ongetrouwd en van fransehen oorspronh waren. Men weet maar al te wel wat dit zeggen wil. Weder eene heele partij vreemde kloosterratten welke men tot Belgen maakt om hunne scholen een hapje van den koek van 58 miljoen te kunnen geven. Intusschentyd moeten de belgische on- derwyzers maar van honger sterven, vooral wanneer zij uit de weinige nog be staande staatsnormaalscholen komen. Stichtend, niet waar? Wij deden onlangs opmerken dat,sedert 1884 tot 1905, de uitgaven van het katho liek landsbestuur, trots de aangerichte schoolverwoesting vermeerdsrd waren met 12 miljoen ’s jaars. Nu bezitten wij het cijfer voor 1908. Het beloopt nu tot 53,029,291 fr. Dus weer meer dan zes miljoen meer ’s jaars, op drie jaar tyds, en 18 miljoen meer dan op het einde van het liberaal bestuur. Het kcekje voor paters, broertjes en nonnetjes wordt toch al te duur. Zooveel geld uitgeven voor zulke slechte school- inrichting is toch al te wraakroepend.' DRUKKER JOSEPH HAECK Statiestraat, Oudenaarde Auooncmpnjs 0,1a fr. per drukregd. Rechterlijke aankondiging-n 0,50 fr. per drukregel. Het recht annoncen te weigeren is voorbehouden. De annoncen artikelen e“ mededeelmgen moeten vóór den Donderdag middag in het koffiehuis Wilhms L'onds, Valkestraat Nieuport besteld worden. - Alle artikels of mededeelden bestemd voor

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 1