te Voor Waarheid en Vrede! Voor Vrijheid en Recht! Eerste Jaargang N® 18 Zaterdag 29 Januari 1910 Geachte Lezers en Lezeressen De Kazerne Oe klerikalen en de nieuwe kieswet VERKOOPER Pleter Versiraele. soon Valkestraat, Nieuport ABONNEMENT a,SO trank per jaar op voorhand betaalbaar welzijn! Er bestaat geene kostschool, al ware ze van eersten rang, waar men zoo vele gerieflijkheid geniet! En ziedaar eenige bekeerden.... Maar voor hoeveel die het niet zijn, o.ndat zij weigeren het te zyn! (Wordt voortgezet). Wij hoorden U reeds uitroepen bij het op?nen van het Weekblad. Wat is dit schoon, wa* is dat welgelukt! En inder daad, schoon en welgelukt prijkt thans het algemeen zicht van Nieuport, van aan den mond der zee tot aan de sassen, aan het hoofd van ons, van uw Weekblad. Alles is, t >t in de kleins e bijzotnleeheduB-f wewfer- wel geschetst en weergegeven. Wij ver vullen hier dan cok den aangenamen plicht den goeden vriend, die zijn talent zoo gulhartig ten onzen dienste stelde om de teekening te vervaar ligen, eene war me hulde en onzen ionigen dank toe te sturen. Wij m-.e en ook de tolk van U allen te wezen, geachteilezers en lezeres sen, om den kunstenaar in uw aller n-.am een hartelijk proficiat too te roepen. Wij ba lden gehoopt en vurig gcwenscht IJ i.it als nieuwjaarsverrassing aan te bie den. Edoch het cliché was niet bijtijds ge reed. Komt het wat. later, het zal niette min, hopen wij, bij U allen welkom wezen. Wy schri-ve.i bij bet ontstaan van het Weekblad dat wij al het mogelijke zouden doen om het nuttig en aantrekkelijk te maken. Wij meenen aan die belofte niet te falen en rekenen dan ook op U om nieuwe abonnenten, om nog meer lezers aan te werven en ons orgaan meer en meer te ver-preiden. PRIJS PER NUMMER 5 eentiemen DE REDACTIE. P. S. Om al het kunstige der teekening des te beter te doen uitkomen en overtuigd zijnde dat onze geachte lezers dit nummer zullen bewaren, zoo werd het bij uitzon dering op speciaal papier gedrukt, (f Vervolg) In de kazerne geniet de soldaat het noodige welzyn. (Vervolg). De kazerne is geen slavenkerker, en de soldaat is geen tuchteling noch geen geke tende galeiboefdegene die geen dierst te doen heelt, mag 's avonds in de stad gaan wandelen. Het merstendeel, hedendaags, blijven liever in de kazerne; zij hebben er wel verlichte en wel verwarmde v, rgader zalen, waar men hun, bijkans aan den inkoopprijs, koffie, bier, tabak, sigaren, sigaretten en kleine lekkernijen verkoopt, vinden er leesboeken, nieuwsbladen en al wat noodig is om te schrijven; zij ver maken er zich met hunne kameraden aan alle slaeh van eerlijke spelen biljart, bak, kaarten, dominos, enz.; laat er ons bijvoe gen dat in vele kazernen die zalen van een aangename phonograaf voorzien zijn. Een paar maanden militair leven her scheppen den jongeling dank aan den regelmatigen, gezonden, heilzamen leef regel, aan do wijselijk geschikte lichaams oefeningen, verkloekt hij, zijne kleuren worden levendiger, zijne schou Iers ver breeden,zijne lidmaten worden buigzaam. Het gemeenschappelijk leven met jonge lieden van zijn ou lerdom, zijne verplaat singen in het garnizoen en in de manreu vers, al wat hij hoort en ziet, scherpen zijn geest; en wanneer hij, gansch ontbol sterd, met zwierigen stap, stralend van gezondheid, in zijne gemeente terugkomt, hebben zijne ouders moeite hem te her kennen, en meer dan eene frissche deerne voelt haar hartje kloppen als zij hem aan schouwt. Hetgeen niet belet dat wanneer eene moeder van den buiten haar zoon in de kazerne gaat bezoeken, zij altijd gela den ismtteene boordvolle mand mondbe hoeften. Die arme sukkelaars, wat zyn ze toch ongelukkig bij het regiment; 2y kun nen er hun honger niet stillen! He! wy weten het weleene korst brood smaakt beter aan de familietafel, dan de beste soep onder het toezicht van den ka merkorporaal. Men is nooit gansch geluk kig wanneer men van zijne nabestaanden verwijderd is; maar die scheiding is toch niet eeuwig. En in alle geval, dat bewijst niet dat de kazerne een vermaledyd oord is. Men moet onze ministers van oorlog dit refclit laten wedervaren zij hebben alles in het werk gesteld tot het verdryven der dwaze vooroordeelen welke de Belgen de kazerne voeden.Ongelukkiglijk bestaan er lieden die er belang in hebben de ka zerne te belasteren, omdat ze andere ge voelens belijden dan degene welke in de kazerne heerschen. De officieren prenten do jongelingen de liefde tot liet Belgisch vaderland ia, den eerbied voor ons heer lijk driekleurig vaandel; zij onderwijzen de manhaftige deugden door dewelke de inensch zich boven zyne evennaasten ver heft. Welnu, die kazernehaters kennen geen belgiscli vaderland en vaandel hun vaderland is Rvme en hunne geliefee kleu ren zijn die der pauselijke vlag; wat de militaire deugden betreft, die stuiten hen tegen de borst, die komen met hun karak ter niet overeen, die zijn te openhartig; Dj klerikale dagbladen zijn 't niet eens over de voornemens der regeering aan gaande de gelijkstelling der kieswe ten. Men weet dat de middenafdeeling der Ka mer, op voorstel van den heer Mechelynck en na verslag van den lieer Nerinx, ten minste deze twee hervormingen voorge dragen heeft de geheele toepassing der evenredige vertegenwoordiging aan de 1 gemeentelijke en provinciale kieZingen en j de afschaffing der vierJe stem voor de gemeente. Het is, nog eens, de invloed der Jonge Rechterzijde die zich heeft doen gevoelen in den schoot der klerikale meerderheid van de afdceling. Men zegt fiat de heer Schollaert de voorgestel.Ie hervormingen gunstig is, en deze zouden dus onvermij delijk in de rechterzijde een nieuw geschil verwekker, indien ze terstond moesten verhandeld worden; want, ge kunt het wel denken, de heer Woeste en zijne vrienden zijn geenszins de ontworpeoe wijzigingen niet genegen die komen met hun gekend behouden, verbeteren, beletten niet overeen en zij vragen voor het minst dat de beraadslaging tot het toekomende jaar zou uilgesteld wor den. Van weerskanten, overigens, in de klerikale bende, schijnt men zeer hevig te vreezen aan ’t kiezerskorps eene tweede uitgave te bezorgen der twisten en oaea- nigheden welke de bereiding der militaire wet gekenschetst hebben. De familieraad der achternitkruipen- de klerikale party geheel bijzondere in richting samengesteld uit de afgevaardig den der behoudende genootschappen heeft met algemeene stemmen de uitstel ling beslist. Bijgevolg, indien de regeering doet aankondigen dat de gemeentekiezin- gen van 1911 op den grondslag van het nieuwe stelsel zullen plaats hebben, moet men, heel waarschijnlijk niet hopen dat de hervorming in beraadslaging zal komen vóór de hervatting der Kamerwerkzaam- heden van November 1910. Zal het dan niet te laat zijn om de nieuwe kiezerslys- hunne deugden zijn van een ander soort zy hebben de schijnheiligheid voor ken schets; huichelen is het vak van die lieden, en daarin is hunne begaafdheid zoo diep ontwikkeld dat ze aan Tartuffe, hun voor zaat, menig punt zouden kunnen vooruit geven Een gewezen minister van oorlog, ge neraal Brassine, bijzonder welbedacht, noodig-le de volksvertegenwoordigers zich in de kazernen te begeven, hun de keus van dag en uur latende, alsook alle recht er te lokalen te bezichtigen, er al de dien sten bij te won n. Zij zou len onvoorziens komen. Bevel werd aan al de korpsover sten gegeven hun alle gemakkelijkhei I in hunne onderzoekende zending te ver schaften. Een der toenmalige volksvertegenwoor digers nam de veroorloving waar. Zeke ren dag, om 4 ure ’s morgens, bood hij zich aan de poort der kazerne van het 2" jagers te voet, te Bergen. Niemand was van zijne komst gewaarschuwd.De wacht- officier stelde zich ter zijner beschikking, onderrichtte hem over hetgeen hij begeer de te weten, toonde hem al wat hij wilde zien. De afgevaardigde bezocht de cellen, woonde de bereiding en de uitdeeling der spijzen bij, ondervroeg de mannen. Zijn bezoek duurde tot zeer laat in den namid dag. Uitslag hij was verplicht te erkennen dat alles wel was, hij had geene enkele opmerking te maken. Waarom hebben de anderen zijn voor beeld niet nagevolgd? Zij hadden met hem moeten bekennen dat de kazerne geene verzameling van alle kwaad is. Waarom is de veldtocht van laster en minachting niet opgeschorst? Omdat, moest 'le slechte trouw uit de wereld gebannen zijn, de klerikale party geen reden van bestaan meer zou hebben. Overigens, hetgeen de volksverfegen woordigers veroorloofd wordt, is hun uit sluitend voorrecht niet. Door eene lotfelyke ingeving bewogen, richten de korpsover sten, sedert eenige jaren, militaire feesten in; het publiek heeft dan vrijen toegang in de kazerne bet is een onophoudend voorbijtrekken van mannelijke en vooral van vrcuwelyke nieuwsgierigen; zy be zoeken de kamers, keukens, waschplaat- sen, eetzalen, badkamers, lees en verlus- tigingszalen, wachthuizen, magazijnen, bureelen, c-nz. enz. En eenieder staat in verrukking. Wat orde, wat reinheid, wat A.inoncannriis 0 la Ir per drukregd. Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregel. Het recht annonejn te weigeren is voornenouaen. - ue auuuimen a.uae.e.. en médedeelingen moeten vóór den Donderdag middag in het koffiehuis HVZfe.n? Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels ot mededeelingen, bestemd voor voor het Weekblad van Nieupirl en Kanton moeten door den schrijver oadorteekend en onder gesloten omslag ingezonden worden. - voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. teNIEUPORTEwKANTON DRUKKER JCSHPH HAHCK Statiestraat, Onderaarde Rechterlijke aankondiging ui 0,50 fr. per drukregel. Het recht annonejn te weigeren is voorbehouden. De annoncen artikelen Het recht van opname is

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 1