LW l- I A 9 J1 BI 1 I I Voor Vrijheid en Recht! i ^tt, rBJgn Li Voor Waarheid en Vrede! Eerste Jaargang Zaterdag 12 Februari 1910 ft •Lk i? \1 ri; 11 Waarheid met graden Klerikale politiek Droevig! Treurig! N° 20 *5- A js. e.i DRUKKER JOSEPH HAUCK Statiestraat, Oudenaarde VERKOOPER Pieter Vcroiraele, soon Valkestraat, Nieuport - nrrtffA;K; M - - r r --«.a 1 Een briefwisselaar van het Nieuwsblal vroeg onlangs aan den opstelraa! eensuit te leggen wat de Kerk leert aangaande de pauselijkoonleilbaarheid. Daarmede moes ten wij de mond gestopt worden. Wij hadden reeds het volgende geschre ven Haarklieverijen over verklaringen ex cathedra en verklaringen als bijzondere godsgeloerde kunnen niet baten en zijn PRIJS PER NUMMER 5 centiemen. De liberale politiek heelt er immer naar gestreefd en zal er immer naar streven om voor alle burgers gelijkheid voor de wet te betrachten; om voor allen gelijke rech ten te eischen mits ook aan allen gelijke plichten op te leggen. Hierdoor alleen kan tusschen de kinderen van een zelfde land de ware broederlijkheid ontstaan, onont beerlijk om de vereischte eendracht te be werkstelligen dio de macht maakt van een volk. De klerikale partij, die nooit recht door zee weet te steven, maar immer bevoor rechting verdedigt, heeft dan ook in de laatste tijden eene voor haar zeer gevoeli ge nederlaag ondergaan. Het aanhoudend en bewonderingswaardigo streven van alle antiklerikalen werd eindelijk met goeden uitslag bekroond. Voortaan zal rijk en arm, zijde aan zijde, als ware broeders, den heiligen plicht van vaderlandsverdedi- ging vervullen, trots do hardnekkig? be- kamping van menigvuldige klerikalen. Wij beschouwen dit belangrijke vraag stuk niet alleen onder politiek oogpunt, maar ook wel als eene ware nationale, vaderlandsche kwestie. Onze tegenstrevers, die zieb niet scha- voor de beslissingen der Pausen welke ex cathedra uitgesproken worden. Dan alleen is de kerk zélf verbonden en kan zij op de gedane uitspraak niet meer terugkomen, want dan heeft de H. Geest zoogezegd gesproken door den mond der kerkvaders of des Pausen. Ongelukkiglijk voor het dogma der onfeilbaarheid is het juist door eene beslissing van die allereerste hoeda nigheid dat twee conciliën, alsook Paus I.eo XIII als geloofspunt vasfgésfeld heb ben dat de Bybel, met al zijne doelen, onder de ingeving van den H. Geest is geschreven geweest en aldus bet werk van God zelf is; en juist daarom is het dat de tegenstrijdigheden, welke hij bevat, en de dwalingen welke men er in aantreft op wetenschappelijk gebied, heel het katho liek stelsel onaannemelijk maken, zooals wij het, ten andere, reeds gezegd hebben. In een volgend artikel zullen wij uitleg gen hoe de kerk zich, aangaande den Bij bel, alzoo onwederroepelijk verbonden heeften door welke kunstgreep de godsge- leerden zich evenwel nog zoeken te redden wanneer men hun de ongerijmdheden uit dit heilig boek vooroogen legt. vissehersbassin kunnen maken die men droomen kan. Nu liggen de schuiten te zwalpen en elkaar te pletteren in de kaai, nu geraken sommige schepen soms niet aan de kaai, ja, er moesten er reeds door bet aan den grond varen is onze havengeul afgebroken worden. Ziedaar waar de poli tiek der Nieuportsche klerikalen ons ge bracht heeft! Jaren on jaren lang werd de Nieuport sche handel door liberalen in ’t leven ge houden; dat liet de klerikalenonver.schillig en in steden van pogingen aan te wenden om de moeielijkheden, die da liberale han delaars op hunnen weg ontmoetten, te keer to gaan, bleven zij slapen en schenen er weleer hun behagen in te scheppen. Werd hun aangeboden om te zamen op te rukken om toch maar iets te bekomen dan behaalde hun politiek fanatisme de bovenhand en do behulpzame had door de liberalen ereikt werd verstouten. Brak onzen vriend de heer Buyl in de Kamers, de achtbare senator Verbeke in het Senaat, eene lans ten voordeele onzer haven, dan waren onze Nieuportsche kle rikalen nog onbeschaamd ja nog lafhartig genoeg te schrijven dat dit meer kwaad dan goed deed! Zij alleen zouden alles ver richten, zij alleen zou ien alles bekomen en helaas zij doen niets en zy verkrijgen nog minder! In stede van standvastig te kloppen en te blijven kloppen, roeren zij zich niet om dat zij weten dat hunne politieke vrimden hen altyd afschepen met beloften! In stele van Nieuport in rep en roer te stellen om rechtte vragen, om ons aandeel van den koek te eischen, niet af te smeken maar at te dwingen, slapen zy, omdat zij vree- zèn-fïïërdoor hunne vijf en twintijarige onmacht te erkennen. Ziedaar tot waar de Nieuportsche kleri kalen ons gebracht hebben. Droevig! Treurig!! I ABONNEMENT 2,00 per jaar op voorhand betaalbaar A mo icsoprijs O 15 fr per drukreg 1. Rechterlijke aankondigingm 0,50 fr. per drukregel. Het recht annoncen te weigeren is voorbehouden. De annoncen, artikelen ms ledeeliiige’n moeten vóór den Donderdag middag in het koffiehuis WillemI'onds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels of mededeelingen, bestemd voor voor liet Weekblad van Nieuport en Kanton moeten door den schrijver ouderteekend en onder gesloten omslag ingezonden worden. Het recht van opname is voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. enkel uitvluchtsels om altijd gelijk te hebben. Dit zegde ge oeg dat wij de zaak kenden. En nochtans, in drie sermoenen welke de golsgeleerden uit de Hoogestraat daarop bobben laten volgen, vinden wy niets dat onze redeneering betwist. Manten of een der zynen bepaalt er zich bij langdradige uitleggingen te geven welke in den grond in eeo-.-a sin kunnen s-unengevat worden als volgt. De Paus is slechts onfeilbaar en geniet alleen den bijzonderen bystand van den II. Geest wanneer hij spreekt ex cathedra Op onze beurt willen wij eens de zaak klaar uiteenzetten. De kerk houdt er verscheidene hoeda nigheden van waarheden op na. Hare waarheid is niet enkelvoudig de waarheid als iedereen het verstaat, maar eene waarheid met graden of trappen. Wanneer men een punt der kerkelijke leer moet bepalen, de gevallsn van ketterij oordeelen, of over depriesterlijke tucht uitspraak moet doen, is dat het werk der congregatiën van het Heilig Officie of van het Index. De beslissingen van deze kerke lijke korpsen worden voorgegaan door eene reeks onderzoekingen, na dewelke men stemt. De stemming ie drievoudig; eerst deze der qualilicatoren, dan deze der consultoren, en eindelijk degene der kar dinalen inquisitoren; het zijn deze laatste welke de beslissing, welke kracht heeft, uitvaardigen, en alzoo heeft men den eersten trap Ier waarheid, waarheid van de minste hoedanigheid, welke de geloovi gen verplicht, maar niet de kerk. Wanneer de Paus tusschenkomst en zijne goedkeuring aan de beslissing ver leent in gewonen of gemeenan vorm, heelt men den tweeden graad der waarheid. De geloovigen zijn nu nog meer verbonden; de kerk nog altijd niet. Soms geeft de Paus zijne bijzondere goedkeuring aan de uitspraak van het Heilig Officie. Daardoor wordtdie beslis sing volkomen pauselyk. Dat is den der den trap der waarheid; de geloovigen zijn nu meer en meer verbonden; maar tie kerk kan zich nog altijd uit den slag trek ken als het noo lig wordt. Eindelijk heelt men de waarheid van den vi rden graad of van eerste hoedanig heid; de waarheid zooals iedereen ze be grijpt. Dezo bestaat voor de kerk alleen wat betreft de uitspraak der kerkverga deringen, welke men conciliën noemt, en Naar wij vernemen uit goede bron, houdt mon zich einstig bezig met het op maken der verschillige bepaalde ontwer pen voor het maken eener schuilhaven in de Panne. Men spreekt van acht milliocn, tien millioen of tw'aalf millioen dat de uit voering van dit werk zou kosten. De schuilhaven zal er dus binnen kort komen. Ziedaar wat de werkzaamheid, wat het aanhoudend en standvastig aandringen bij de o verhei wat de wil eener bevolking vermag. Het is slechts se'ert enkele jaren dat hiervan gesproken wordt en het zal niet lang meer duren of de zaak is verwe- zentlijkt. Nu de Staat met zulke milde hand de miljoenen gaat uitdealen, zou het voor onze knappe(?), bekwauu(??) en invloed- rjke(?!?) Nieuportsche stadhuishalen liet ©ogenblik niet zyn om op te staan uit den verdoovenden slaap, waarin zij sedert zoo lane nets gedompeld liggen? Zou hun plicht nie' zyn etuis hunne stoute schoenen aan te trekken, de henden uit de mouwen te steken, hunne vrienden ts gaan vinden, hunne katholieke representanten op de vingers te kloppen om te eischen wat ons, Nieuportenaars, toekomt. Als er twaalf miljoen zijn voor de Panne, zouden er dan geen 2 of 3 miljosn zyn voor Nieuport, genoeg om mat die kleine som, eene han delshavon en terzelvertyd eene visschers- haven te maken? Want, onbetwistbaar is het dat geene geschiktere plaats dan ons Nieuport kan gevonden worden, om met geringe kosten de schoonste haveninstel lingen te maken die men hebben kan. Zeu den zij dan niet nacht en dag in de bres moeten staan om Nieuports belang-n te behartigen, om onze rechten te verdedi gen? Zouden zij het volk van Nieuport, niet moeten wakker schudden, protest- meedogen op het stadhuis inrichten, re kwesten op rekwesten sturen? En wat doen zy integendeel? Wat hebben zij tot hiertoe gedaan? Niels, volstrekt niets, dan uit fa- natiekeu politieken haat bekampt en ver broken, wat wij. liberalen, in het werk hadden gesteld. Ons dool was hier de ban delsbassin voor de stad te hebben, zij de den een zwembassin maken buiten de stad. Do bassin voor de stad dan was er de doorsnede noodig; nu is er de doorsnede nog niet! Ware de bassin voor de stad ge weest, dau had men daar, waar nu de fameuse zwembassin bestaat, de schoonste ÉnIE U P O R T EN K ANT O Ng «aatStSfckjat .ii hbtj H

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 1