Tooneelvertooning a ...-.-agg I' 1 n j 1W1 sa isa n Ftó' W s? Voor Vrijheid en Hecht! Voor Waarheid en Vrede! 'A Eerste Jaargang A 1 I N° 22 De klerikale» en het verplichtend onderwijs JV -wl VERLATEN Drie oude Hanen en eene jonge Hen een allerhelst blijspel met zang in een bedryf. Droevig! treurig! Katholieke verdraagzaamheid I I mu 'l Sr?' ttsascafcaBw?^^^ - jks.-.-- I 25» Om het verplichtend onderwys te be vechten, spreken de klerikalen gestadig van hun eerbied voor den wil des huisva ders. Dit betoog is wezenlijk maar eene haarklooverij, want de krijgswet ontneemt jaarlijks minderjarige zonen aan hunne vaders, met ol zonder de toestemming dezer laatsten, en niemand der rechter zijde komt tegen dit voorschrift op. Ook spreekt men eene gansch andere taal in de offlcieele papieren. Tot bewijs VERKOOPER Older l'eralrade, soon Valkestraat, Nieuport ■s- ABONNEMENT tZ,GO trank per jaar op voorhand betaalbaar Morgen Zondag 27 Februari 1910, om 5 urê namiddag, geeft onze koninklijke maatschappij Rhetorica hare laatste ver- tooning van het winterseizoen. Het programma bevat roerend drama in 4 bedrijven. Do gekende tooneelspeelster Mevrouw Roelan l-Dirickx van Brussel verleent ha re talentvollo medewerking. Het zal weer een prachtige avondstond zijn die onze knappe tooneelliefhebbers aanbieden. Kaarten te bekomen in het lokaal van het Willems Fonds. I 'W r.-.v -W grabbelen gooit aan kloosters aan kerken en aan priesters, wier geldzucht moit verzadigd is! En wanneer men dan over weegt dat, in audepe steden, miljoenen werden besteed om huizen to onteigenen, kasteelen te slechten, fabrieken af te bre ken, landerijen en weiden aan Imogen prysaan te koopen om in bezit te komen van die gronden, waar thans in die andere steden, zelfs tot in ’t midden van het land gelegen, nu prachtige stoombooten in welingerichte bassins liggen te drijven en er handel en nijverheid, nering on tering bevoordeeligen, dan ontsnapt eene ver wensching. eene vermaledjjding tegen hot klerikale gouvernement ons Jenmond. Hier ligt alles bij de hand, hier moeten geene huizen, geene kasteelen afgebroken worden, hier moeten gsene miljoenen uit gegeven worden vooraleer te kunnen be ginnen werken; hier hoeven wij slechts een klein deeltje van degouvernementeele manna te bekomen; hier zouden 2 3 miljoenen voldoende zijn om van ons Nieu port eene haven te maken voldoende aan alle noodzakelyke vereischten. En dia kleine som kan Nieuport niet bekomen, om hare uitbreiding te bespoedigen, om Veurne-Ambacht te doen bloeien! Niets dan beloften vallen ons ten deel. Verheffen onze liberale mandatarissen de stem om het onrecht, Nieuport aangedaan, luid en krachtig bekend te maken, dan zijn onze klerikalen lafhartig genoeg die verdedi gers onzer belangen met hoon on smaad te overladen. Volgens onze Nieuportsche klerikale stadhuisbazan zijn wy de meest begunstig da bewoners van gansch Belgie; wij heb ben niets te kort; het klerikale gouverne ment overlaadt ons met weldaden. Schrijven wij dat voor onze haven niets gedaan wordt; dat de toestand droevig en treurig is, dan zijn wij volgens hen, grove leugenaars en dit omdat, toen ons eerste artikel verscheen, de klerikale zwijgers oens den mond geopend hadden in de ka mers. ’t Is immers tegen de kiezing! Vaneene interpellatie door den liberalen volksvertegenwoordiger Tliooris gelaan betrekkelijk het vergaan eener visschers- sloep te Blankenberghe, maakten zy ge bruik om ookeens een woordje te plaatsen. En wat. heeft Pil voor Nieuport gevraagd nog 100 meters kaaimuur aan den zwembassin, want nu is den bassin on bruikbaar en de schepen en sloepen moe ten aan de kaai gaan liggen en daar is DRUKKER JOSEPH JBÏ AHCK Statiestraat, Oudenaarde PRIJS PER NUMMER 5 centiemen Hoewel den titel van ons artikel onze politieke tegenstrevers niet schijnt te bevallen, toch willen wy voor onze bydra ge van lieden dezelfde woorden gebruiken daar wij ook over hetzelfde onderwerp zullen handelen; ome Nieuportsche haven. Wat ligt inderdaad bij de kustbewoners nauwer aan ’t harte dan de zee, die voor hen een bestaan, eene bron van welvaart moet uitmaken? Wat is voor ons, Nieupor- tonaars, van meer maatschappelijk belang dan onze haven, die voor ons werkvolk, voor onze neringdoeners, het stoffelyk welzijn zou moeten aaubrengen, do uit breiding, de ontwikkeling, den voorspoed onzer geboortestad zou moeten verzoka- ren? Wy schryven zou moeten. En in derdaad, al wie nog een greintje eerlijk heid in zyn binnenste gevoelt, al wie de waarheid niet scbaamsteloos verwurgt, zooais onze klerikalen gewoon zijn te doen alwie openhartig de zaak beschouwt en rergelyl.t met wai in andere plaatsen, onder opzicht van zeevaartinstellingen werd tot stand gebracht, zal rondborstig met ons erkennen dat de toestand in ons Nieuportdroevig, treurig, ja ellendig is! dat die toestand om wraak roept wanneer men nagaat wat al miljoenen en miljoenen het klerikale gouvernement verspilt en verbrast in nuttelooze prachtwerken, hoe het miljoenen besteed aan forten en ka zernen, hoe het miljoenen en miljoenen Ie l-5— 7^:.. "TJA geen plaafs. En aan de kaai liggen ze erbarmelijk, zy worden tegen elkaar ge slagen dat ze vergaan. En asje blief, mijn heer de minister, maakt toch dat het werk in den bassin rap gedaan is. En ast je blieft verlengt de kaaimuur naar de sassen- waarts. En ast je blieft kikt e kee of lat gy niet nog 4000 frank entwaar hebt zit- ten.qm de schade te vergoeden die de visschers geleden hebben. Dat is alles wat Nieuport betreft en dat is ook alles wat onze Nieuportsche klerikalen in hun orgaan laten verschijnen. Het overige van Pil’s redevoering laten zij weg, waar in hij vraagt dat men spoedig de schuil haven van 10 miljoen in de Panne zou maken. Het zijn toch zulke slimme vossen onze Nieuportsche klerikalen! Pil vraagt dus voor Nieuport 4G00 frank als ’t mogelijk is om als almoes uit te doelen aan de visschers die schade hebben geleden. Wij veronderstellen dat het kle rikaal gouvernement dit doen zal, want ’t ware eene schande anders te handel°n wanneer het wekelijks duizenden en dui zenden aan kloosters, kerken en kapellen uitdeelt. Wie nu aan de eerlijkheid van ons schrijven twijfelt, leze Pil’s redevoering in het orgaan onzer tegenstrevers of liever in het beknopt Kamerverslag Geachte Lezers, Overweegt aandachtig den toestatld; vergelijkt ons Nieuport met andere plaat sen en met ons zult gij uitroepen Droevig, treurig, ellendig! Met ons zult gij zeggen aan die toe- tand dient een spoedig einde gebracht. Nieuport zou als een man moeten opstaan om zijne verdrukkers te bekampen, om het klerikale gouvernement voor immer omver te werpen. Als het stinkertje zoo voortgaat zal het iedere rechtgeaarde mensch meer en meer walgen. Met valt nu de vrijdenkers op de schandelijksto manier aan, en ’t weet nochtans dat het liegt. Zonder te gewagen van al de weldoeners van het menschdom van al de groote geleerden die vrijdenkers zijn of waren, zullen wij er ons by bepalen te vragen of degene welke hier te Nieu port het openlijkst als vrijdenkers leven zich zedeloos gedragen, hunnen bakker niet betalen, onkuischaards of moorde naars zijn? Katholieke lasteraars van het Aunoncenprys 0,15 fr. per drukregel. Rechterlijke aankondiging jii 0,50 fr. per drukregel. Het recht annoncen te weigeren is voorbehouden. De annoncen, artikelen en mededeeliugen moeten vóór den Donderdag middag in het koffiehuis WUlents Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels of rnededeeliugen, bestemd voor voor het Weekblad van Nieuport en Kanton moeten door den schrijver o.iderteekend en onder gesloten omslag ingezonden worden. Het recht van opname is voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd o» w F. stinkertje, gij weet wel van neen. Gij ziet maar al te wel zelfs dat die vrijdenker s het voorbeeld vau anderen zijn in eerlijk heid en goede zeden. Het is wel aan u te spreken van af- stootelijkeu dekmantel voor alle misslagen en euveldaden Indien een vrijdenker het minste maar uit den rechten weg ver dwaalde, zoudt gij geene steenen genoeg hebben om er naartoe to werpen, ma.-r wie naar de kerk gaat, al was het maar voorden schijn, mag alles doen. Voor hem is er eenen dekmantel. Daarbij de biecht is daar om alles te vereffenen en dat middeltje hebben de vrijdenkers niet om een verontrust gewe ten tevreden te stellen, en dan maar op nieuw te herbeginnen. En Ferrer gelyk stellen met Abel Pollot is eenvoudig schandelijk. Is het nitt genoeg dat uwe fanatieke Spaanscho broeders, den eer sten, dien martelaar, dien edelen men- schenvriend, lalfelijk vermoord hebben, en moet gij zijne heugenis bezwadderen? En van onkuischaards gesproken, wa,ar vindt men die het meest! Uitzijn do be derve, s der kindsheid? De veroardeelingen door rechtbanken tegen broêrkens, enz. uitgesproken kunnen u tot antwoord die nen, vuige lasteraar van het stinkertje. Hier te Nieuport kunnen wij ten (andere ook nog onkuischaards die door de kerke- lyken beschermd zyn geweest en voor de gevolgen hunner zonden op aarde gevrij waard werden door gotsdienaars; voor hetoogenblik spreekt men nog in stad van zulken vuilaard die kleine vissebersjunde- ren onzedelyke toonoelen hoeft vertoond en voor wie den dekmantel ten tweede male zal moeten dienen. Haal eons zulke voorbeelden van vrij denkers aan als gij kunt, leugenaar uit het stinkertje. NIEUPORTen KANTON ’fx&l 'i - o t -. -^5 - V

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 1