STERf J Nieuws uit Nieuport Zij zitten met schrik Land- en Tuinbouw Rechterlijke, kronljk RECHTBANK VAN VEURNE. I VERTRAGING I dér MAAND TON OEN wonderbare uitval Vraagt de kosteloos inlichtingen Binnen- en Buitenland. Hoogwater Ie Nieuport ’s morg. 0,01 0,47 1,32 2,19 3.C7 3,55 4,46 Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. 4 fk 6 Wilt ge werkman een pensioen, Laat de katholieken doen. staat er op de katholieke propaganda kaarten. Zo willen zeker spreken van die 9 centen, of 18 centiemen daags, van die aalmoes den armen afgesloofden werkman toegeworpen. Shaamtelouze spotternij! Weg met de geucen-jannen, Leve de deftige mannen, kan men op de patronagekaarten lezen. Deftig! Wie zijn erin Nieuport de deftigste? Geuzen of papen! Lezers oordeelt en ant woordt zelf! Een koninklijk besluit van 12 Maart 1910 machtigt den gemeenteraad van Ooslduinkerke tot het leenen van de Algemeene Spaar- en Lijf- rentkas, als afrekening van toelagen van eene som van 51787 frank. trims Nieuw Uit Peper en Zout. Peper en Zout liegt dat de kasseisteenen om hoog springen, als dat stinkend voddetje beweert dal Moeten in Mei de kien kalen worden om verge- worpen alle jongelingen zullen moeten soldaat worden, en niemand meer zal betaald worden. De tegenwoordige miliciewet een zoon per huisgezin, «n iedereen betaald dat is do wet gestemd door de liberalen en de socialisten, tegen de klerikale:;, tegen Pit, tegen De Groote, tegen Hamman, en die zal de wet blijven vanneer na 22n Mei een liberaal ministerie het land zal re- geeren. ook den gewenschten smaak aa? vet en vleesch geeft, bij de daarmede gemeste dieren. Neen, de veehouder weze nooit te haastig. Hij geve nog steeds de voorkeur aan het gekende sulkervoeder merk Sucrema dal best geschikt in om boter, vet en vleesch van eerste hoedanig heid te leveren. LEX. Wie is de klerikaal die durft schrijven dat de heer Buyl in eene meeting te Diksmude met pa ternoster heett gezwaaid. Wie heeft dat geschre ven, wie durft zulks teekenen? Geen enkele der klerikale lafaards zou daarvan de verantwoorde lijkheid durven nemen. En zeggen dat Peper en Zout opgegteld is door onderpastoors Schandelijk; walgelijk! 15 16 AAN DE VISSCHERS! Zooals we reeds dikwijls voorzegd heb ben komen de katholieken tegen de kiezing nogmaals met vele beloften voor den dag. Om de bevolking van de Panne aan hunne zijde te krijgen, hebben ze sedert eenigen tijd nogmaals groot rumoer gemaakt rond de zaak van de schuilhaven. Na vele studie of plezierreizen van de aangestelde onderzoekscommissie komt deze eindelyk haar verslag neer te leggen. Daarin stelt ze voor eene vennootschap in te richten onder benaming Zeevaart inrichtingen en Visscherijen van de Pan ne Dat is dus nogmaals enkel tyd win nen. Van nu tot de kiezing zal er daarover veel beloofd, veel geschreven worden; doch eens den 22' Mei voorbij zal er daar van geen sprak meer wezen, en zal die zaak alzoo met een dienst van 1" klas wor den begraven. En zoo fopt men Frederik. Visschers laat u door diekiesmanoeuvers van de klerikalen niet meer beet nemen; ze hebben u reeds zoo dikwijls bedrogen. Stemt als een man voor onzen viend, voor den overmoeibaren heer Buyl, en zijne wakkere medekandidaten. Wel nemen de klerikalen een toon aan alsof zij zeker zijn bij de aanstaande wet gevende kiozing de meerderheid te behou den, maar dat is maar om de gaanderij te verblinden. De waarheid is dat zij met angst de kiezing te gemoet zien. En ze hebben waarlijk reden om in enge schoentjes te zitten. Bij elke gedeeltelijke kiezing vermin derde telkens de k'erikale getalsterkte van 20 is zij thans op 8 man gedaald, en de gemoedsgesteltenis des lands doet ons verhopen dat de thans bestaande meerder heid dees jaar nogmaals met eenige cijfers zal verminderen, om geheel te vallen. Want, men moet ziende blind zijn om niet te bespeuren dat de liberale partij overal veld wint. Hel vroeger zoo kleri kale Limburg zendt twee vrijzinnige afge vaardigden naar de Wetgevende Kamers; de katholieke stad Mechelen stuurt een liberalen vertegenwoordiger naar den provincialen raad; kortom, het land is ont waakt; het is de klerikale heerschappij moede en wacht het oogenblik af om deze af te schulden. De klerikale kopstukken, de verdeeld heid bespeurende welke in de katholieke kamp heerscht. blazen alarm. En hoe kan het anders De maat is vol, zij loopt over. Overal heerscht er misnoegdheid; de klerikalen, die met allerlei beloften de teugels van het bewind hebben veroverd, luiste, en niet naar de verzuchtingen der bevolking; zij blijven doof voor de. stem der rechtvaardigheid en der gelijkheid; zij vervullen geen enkele hunner beloften terwijl zij het geld der natie met volle handen rondstrooien in jden schoot van nooit verzadigde geldwolven, die met de klachten der natie den spot drijven. Noch de werkende klas, noch de kleine burgerij,.noch de handelaars hebben van de klerikalen eenig voordeel genoten; in tegendeel, men heeft het werkvolk bespot met eenige facadewetten te vervaardigen en hun een armzaling pensioentje toe te werpen de kleinhandel wordt verdrukt onderde samenwerking der Boerenbonden die doodende concurrentie aan de nering doeners verwekken; de herbergiers lijden onder een schandig onrecht; hun worden alle rechten ontnomen, zij moeten enkel helpen om de ledige geldkas te vullen. E n enkele kas geniet voordeelen het is die der geestelijkheid, die rijkelijk put uit de openbare kassen, en voor wie alle voorrechten worden geschapen. Moet dan in ons vrije Belgie de ongelijk heid der burgers een wet blijven? Moeten enkelen alle voordeelen genieten, terwyl de geringe man zyn zuurgewonnen geld en zyn leven prijs moeten geven om de voorrechten der anderen te beschermen? Neen, dat wil het Belgisch volk niet meer verduren, en daarom zijn de kleri kalen met angst vorr de toekomende k le zingen; zij weten dat het uur der gerech tigheid is geslagen. Veevoeding. Alweer eene nieuwigheid De landbouwwetenschap rolt zichtbaar voor uit. Is ’t misschien omdat hedendaags alles in de snelheid gelegen is veto’s, auto’s, bloctreinen en vliegmachlenen? Bijna dagelijks komen er nieuwigheden in planten en dierenvoeder. Nu weer spreekt men van sojaboonen en sojakoe- ken Wat is dal? Soja is een peulgewas, vreemd aan onzen grond, waarvan de boooen zeer rijk aan olie zijn. Deze boonen worden niet als vee- voeler aangewend; zij worden in de olieslagerij geperst, brengen koeken en meel voort. Wordt de olie er bij middel van den sloom uilgetrokken zoo bekomt men een soort grof, korrelig poeder, sojapoeder genaamd, dat met het sojakoekmeel niet mag verward worden. Nu, er worden po gingen aangewend om die koeken, en melen als veevoeder in den handel te brengen, maar tol heden loopt dit nog niet op rolletjes. Het vakblad de Veldbode» maakt er zrine lezers opmerkzaam op i.» de volgende woorden. Bij de ruime keuze van voedermiddelen die wij reeds bezitten, weze men voorzichtig bij den aankoop van wal nieuws. De ervaring leerde, dat de boter bij de voeding van hoogergenoemd krachlvoeder, een olieachtigen en zoeten smaak kreeg. ’I Valt nu ook te zien of hetzelfde voeder Laat 't bestuur gelijk het was Houdt de geuzen van de kas! staat er op pyken heer van hun kiesspel geschreven. Waarlik, er is geen gevaar voor de kas; men zal de liberalen er niet moeten van afhouden, want ze is ledig tot op den bodem. Zoowel te Nieuport als bij den staat. De klerikalen hebben er op tijds voor gezorgd, en mildelijk hunne vriendjes bezegend. Ze hebben zich van 30 millioen laten foppen, en het laatste millioentje aan de kloosters te grabbelen gegooid! Arme Staatskas! Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 13 Donderdag 14 Vrijdag Zaterdag 10 April 11 12 zenuwkrissis getroffen werd. De onvrijwillige moordenaar want Urbain was plotseling zinneloos geworden dreigde iedereen met zijn vreeseiijk wapen neer te vel len. De broeder Balmond, kon hem echter belet ten andere ongelukken te verwekken, terwijl de andere huisgenoolen om help liepen. Eindelijk konden zes geburen den krankzinnige overmees teren. Spoedig snelde de heer burgemeester, de veld wachter en de geneesheeren Delmeere en De Wolf ter plaats Terwijl de dokters den gekwetsten oom ver zorgden, wiens achterhoofd op eene lengte van 15 centimeters openlag, lelefooneerde de veld wachter om de gendarmen van De Pinte en om eenen huuraulomobiel naar Gent. Na voorioopi- ge verzorging werd de vreeselijke gekwetste Vuyghe naai het burgerlijk hospitaal van Gent overgebracht waar hij om 9 uur toekwam. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Ondertusschen werd da krankzinnige onscha delijk gemaakt en naar helGuislain gesticht, te Gent gevoerd, in gezelschap van den veldwach ter en van twee geburen. De ongelukkige Is reeds twee maal krankzinnig geweest. De vader was dinsdag morgen betrekkelijk goed hersteld. s avqnds 0,24 1,09 1,55 2.43 3,31 4,20 5,15 Hindyckx Irma en Hindryx Veronie, zonder te Middelkerke, ter beschikking van het Staats bestuur gesteld tot hunne meerderjarigheid we gens dieften. Hou venaeghel Prudence, vrouw van Hindryckc Emiel, huishoudster, Middelkerke 6 maanden en 8 dagen on 26 fr. voor verheeling. Hendryckx Emiel, werkman, Middelkerke 1 m. en 50 fr. voor lasterende aangift. Deburchgraeve Hector, metser, Veurne 15 d. 8 dagen en maal 15 fr. voor slagen, beleedigin- gen en dronkenschap. Larangé Frans, Larangé Henri en Vansleene Martha, visschers te Adinkerke, de eerste 15 d. 26 fr. 15 fr. 25 fr. en 15 d. en 36 fr.; de tweede 8 dagen en 26 fr.; de derde 15 dagen 26 fr. en 8 dagen en 26 fr. voor slagen, smaad, bedreigin gen en dronkenschap; de tweede en derde voor waardelijk. Portier René, koopman, Eggewaertscappelle, 8 dagen en 25 fr. voor dronkenschap. voorbehoedmiddel voor belde geel achten Dit bcscliermmidilcl«iet in caoutchouc hilliitreirii inliihlintm lijn pireilotin brief iritii vcrxouden na ontvanir»» v»n Q 30 pummel» door SANITARIA, 70, Ampacbtean. te BRUSSEL NIEUW Ill VOORBEHOEDMIDDELEN Sanltas Dm lijn gm gtwtr? mtbijmitaiilililH GeiHasirctidcLvx ccAcr iotuws arti kel* met geheime raid aan beidé geslachten ie venenden met staal SAN1TAS l >1 Fr. voor Mannen, t.-rt» I 2 l i’. voor Vrouwen door SAhlTARIA, 70, Anepashlean CA»imboud.sc. BETALING NA DE GENEZING 70, SANITARIA, Mi SPACH L A AN, 70 |^g|^BRU5SEUBELG!£^^^^ Dramatisch toonesl. Op de gemeen leplaats van Elsene vermde zich zondag avond eene groote samenscholing rond een kerel die dronken was en, ten prooi aan groote opgewon denheid, zich overleverde aan wanordelijkheden. Een agent kwam ter plaats en verzocht den rust- stoorder hem naar het pollclebureel van den steenweg van Elsene te vergezellen, wat deze enkel na tegenstand deed. In hel bureel werd de woedende drinkebroer plots kalm. Plots, terwijl de agent zijn rug had gekeerd, kreeg hij eene woedende crisis, trok zijn mes en gaf zich een steek in de richting van het hart. Twee agenten sprongen op hem toe, toen hij zich eene twotde maal wou steken. Niet zonder moeite gelukten den gekwetste die overvloedig bloedde te ontwapenen. Een bijgehaald geneesheer stelde vast dat de wonde, verscheidene centimeters diep, niet doodelijk was. De gekwetste is een persoon wonend te Brussel in de Capucienenslraat. Na verpleging werd hij naar zijne woning gebracht. Verstikt. Zondag namiddag is een smartelijk ongeluk gebeurd op de Noordlaan te Brussel. Aldaar woont op tiet tweede verdiep van het huisn. 161, Mevrouw Marla Van ster, oud 75 jaar. Zondag n middag sprong de buis in caoutchouc van de gaskomfoor in de keuken en hel doodelijk gas verspreidde zich in de kamers. Wanneer de renteniersler het gewaar werd was helle kat. Zij wilde opstaan om naar de deur te gaan, doch werd bedwelmd en viel ten gronde, zich niet meer verroerend. Een uur later kwam eene dagbladverkoopster aan de dame haar nieuwsblad brengen. Zij klopte aan en geen antwoord ontvangend, keek zij door het sleutelgat. Zoo bemerkte ze de vrouw op den vloer uitgestrekt. Dadelijk werd de poortierster van het huis verwittigd die met een paar mannen naar boven snelden en de deur inslampte. De officier van policle, M. Beleyn, der De Llgneslraat, kwam ook in gezelschap van een dokter loegeloopen, de kunstmatige ademhaling werd op de ouderiinge toegepast, doch alhoewel allo leven niet opgehouden had, was bet onmo gelijk de levensgeesten herop te wekken en vrouw Van II... gaf weldra den geest. Lucht vlieger. Zaterdag namiddag deed de Fransche luchtvlieger Leblon te San- Sebastian (Spanj--) schoons vluchten met zijn loestel. Ondanks liet slecht weder steeg bij \oor hel koninklijk paleis van Miramar op. Toen hij eene boogie van 40 meters bereikt had, haperde er iets aan zijn toestel. Hij plofte op de rotsen en viel daarna in zee. Toen men hem kon ophalen, had hij reeds opgehouden te leven. Hij was onder een motor verpletterd geworden. Mev. Leblon woonde de oefeningen van haren echtgenoot bij. Men oordeele over hare wanhoop. Leblon, die een der eerste leerlingen van De lagrange geweest was, komt dus op dezelfde wij ze als z jn meester aan zijn einde. Een drietal maanden geleden was hij ook met zijn toestel In zee gevallen. Het lijk van den oogelukkigen Leblon is door geneesheeren onderzocht geworden. Naar het schijnt zou Leblon eenen bloedopdrang gekregen hebben en daardoer de richting van de vliegma- chien verloren hebben. De bevoegde personen, goed op de hoogte der motors en der vliegtoestellen beweren dat de motor onklaar geraakt is. Er moet echter ook iets aan de vleugels van bel toestel schelen, want het viel schier loodrecht naar beneden ]’e San-Sebastian is de nationale vlag bijna aan alle hendelshutzen en openbare gebouwen geheschen. Alle koncerlnu en stierengevechten welke zondag moesten plaats hebben, werden ver daagd. Mevr. Leblon heeft talrijke telegrammen van deelneming ontvangen. L Drama Maandag werd de overledene Joiis Laseel, 19 jaar, begraven, ’s Avonds zalen de ouders, Reml Laseel, metser, en herbergier in de Kleine Caberel te Eeke samen ia hunne woning met eenen schoonbroeder, Theophiel Vuyghe, 40 jaar gehuwd en vader vaa 4 kinderen wonende te Brussel; bij hen zalen ook twee zonen en eene dochter. Plotseling kwam de andere zoon, Urbain 26 jaar oud dreigend met een kapmes en onder het slaken van woeste kreten de kamer binnen, en \oqf iemand hem kon tegenhouden, sprong hij naar zijnen oom toe en hakte hem des schedel te pletten. Het slaclilofler viel doodelijk getroffen ten gronde. Vader Laseel werd door het gruwelijk drama zoo erg ontsteld, dat hij door een erge 4 April Zonnekein Leonard Arthur Albert zoon van Hendrik en Joanna Dernunck. Vanden Abeele Albert Frans Jozef, zoon van Pieter en Elisa Tyteca. Sedert 1 Januari 1910 38 geboorten. STERFGEVALLEN. 3 April Ryssen Rachel Gabriella, oud 3 in. doch ter van Lo.lewijk en Hortensia Vynck. Vandevelde Valenlijn Frederik oud 1 m. en 26 d. zoon van Frederik en Joanna Vanvooren. Sedert 1 Januari 1910 20 sterfgevallen. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Dovrc Gustaat Joseph, tolbeamte en Debryune Hortensia Francisca, zonder beroep beiden te Nieuport. Van Hooft August, n ijveraar te Lier en De- schacht Evelina Sophia, zonder beroep te Nieu port. rp~ b-nnn Twee drie wiel karren 1 V KUUp dienstig voor landbouwers en voermans. Z'ch te bevragen Oostendeslraat 9 te Nieuport. dwingelandij zoo gedwee niet meer wordt verdragen, gewaar wordende dat ze machteloos, tegenover den vader worden vallen ze op het kind, en dan nog meisjes, en vergallen hun onschuldig hart. Die lage middelen doen alle eerlijke menschen walgen; schande over u! Ook zullen de kiezers op 22 Mei aan staande hunne weerwraak nemen, en niet tegenstaande al uwe razernij, al uw dwang u voor uwe laagheid weten te betalen. Daar moogt ge op rekenen, en dat zal eene welverdiende straf wezen voor uw schaamteloos gedrag!

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 3