STI Binnen- en Buitenland. Nieuws uit Nieuport Land- en Tuinbouw 9 VERTKÏÏgÏIIG der MAANDSTONDEN wondorbare uitval vraagt de koste!ooz- isltchUngen Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport Mei/ Kinderongeval. Maandag rond avond Bij koninklijk besluit van 14 September 1.1. is de heer Oscar Faict benoemd tot burgemeester der gemeente Wulpen. Sept. 30 1 25 26 27 ’s morg. 4,08 5,01 6,08 7,38 9,08 10,06 10,52 Examen ’l Is met genoegen dat we vernemen dat onze stadsgenoot de heer Lodewijk Verduyo, met goed gevolg hal eerste examen heeft onderslaan tot het bek;men van den titel van burgelijke conducteur aan de Univereiteit van Gent. Bravol Onze beste gelukwenschen aan den knappen student. Lijk gevonden. Het lijk van den onge- lukkigen Philip Debrae, die verleden week in de omstandigheden door het Weekblad aangehaald, zoo rampzalig om het leven is gekomen, is dinsdag 1.1. in den morgen tusschen Goxyde en de Panne aangespoeld. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 28 Donderdag 29 Vrijdag Zaterdag Wij gelooven nooit op don zelfden datum I der vorige jaren ons in een zoo getal toe- Nieuw •cld geslachten i cuouU'Jiouc Itillittrurii iaiichtiRciii zijn per jetlcfbrief intis »«r«onden na ontvanr«t van 0.30 j.<xtzege!> door SANITARIA, 70, Ampacblaan. to ÜRCMES De Pet leuser-rogge. De uitslagen der Nederlandsche rijksproefvel- den hebben bewezen, dat de Petkuser-rogge boven alle andere roggesoorten aanbevelings waardig is. Zij levert veel graan en stevig strooi. Men vond op het korenveld stroolhalmen van 2.25 m. l.ngle en aren, waarin tot 96 zware en welgevormde graankorrels voorkwamen. Nieu wigheden, ze mogen dan ook in deugdelijkheid al de ouds bestaande zaken overtreffen, vinden toch altijd beknibbelingen; ja, soms vijandelijke aantijgingen. Zoo vertelt men wel eens. dat men van, Petkuser-roggemeel smakkeloos brood bak ken zal, dat zij slechts weinige jaren achtereen in onze streken winstgevend blijven kan, en... wat weet ik al! ’t Eenigsta nochtans, dat wij hier kunnen doen opmerken is, dat deze rogge; zoo- zoomiu als de andere graansoorten van regen en wind leven kan. Men zorge er dus voor benevens de in voorraad zijnde stalmest nog 600 k. fosfa ten, 300 k. kaïniet en 100 k. zwavelzuren ammo niak per Ha. te geven. Al die meststoffen zuilen voor bet zaaien der rogge met de eg in den grond gewerkt worden. *t Is in die voorwaarden, dat de Pelkuser-rogge zeer winstgevend wezen zal. Agricola. Ontriggeling. Zondagavond is de ge wone trein van 6 50 ure komende uit Diksmuide ontriggeld, aan do wissel, ter hoogte van de kassei i aar Oosiduinkerke. Gelukkikkig zijn geene ongelukken te betreu ren; en zijn de reizigers en het personeel van den trein er met eenige schokken van afgeko men. ’s Morgens was de machten weer op de riggels, en werd het verkeer hersteel. NIEUW Hl VOORBEHOEDfflDDELEH Sanitas Dut lijn Etw gewano mMuiMIilii Geïllustreerde beschrijving deser Hieuw» arti kels met geheime raad aan beide geslachten ia verzonden m<-t 1 staal SAMTAS 1 1 Fr. voor Mannen. SAlïr.-ARIA.Vór.'n.’Sïn te -ASaa t< - RH0S5FL, BELGIË VOOrbahoedmldtinl vcorb» Dit beji-hermnr.ddci is nie: Ingestort. Werklieden waren zaterdag namiddag aan den arbeid te deerne boven Edin- ghen om de laatste hand te leggen aan een nieu we danszaal, «1 ie zondag zou ingehuldigd worden De werklieden zaten op hel dak wanneer plots een schrikkelijk gekraak zich liet hooren en vijf man onder de in puin vallende danszaal werden begraven. Gansch het gebouw was als een kaar tenhuis in duigen gestort. Dadelijk werd hulp verleend aan de slacht offers; onder hel puin werd de genaamde August Bornoo illgehaald, een werkman van ParnJ, die zware verwondingen aan ’t hoofd had beko men. Zijn schedel was gebroken en hij bezweek dan ook eenige stonden later. den was het zoontje van Henri Bonjé aan het spelen op de houten loskaai, rechtover de Oos- tendestiaat gelegen, toen het op eens het even wicht verloor, en in de ruimte viel, en terecht kwam op een viaschersbootje. Daar het lage tij was, was de slag geweldig. Ongelukkig viel het met het hoofd juist op een arduinen blok welke in genoemd bpotje lag. Men nam het bijna levenloos op. Het was erg gekwetst en het aangezicht was erg gewond; daarbij kloeg het over inwendige pijnen. Het werd naar het hospitaal gedragen waar het verder werd ver zorgd. Wij kunnen er niet genoeg op drukken ouders zorgt voor uwe klnders; ge ziet het, er gebeuren wekelijks ongelukken. Houdt ze thuis, of laat ze enkel buiten spelen onder uw waakzaam oog. Dat is een goede raad, die niet genoeg kan worden gevolgd. Vier andere werklieden hadden verwondingen aan het hoofd en beenen, doch minder gevaarlijk. Het parket van Brussel is ter plaats afgeslapt om een onderzoek in te stellen over dit ongeluk en de verantwoordelijkheid te bepalen. Gedood. Op den steenweg van Vilvoor den, nabij de Van Praetbrug, te Laken staan de wagens van eenen stam zwervend volk, thans aldaar verblijvend. M. X..., beirkoopman te Neder-Over Heem beek, op die plaats voorbijrijdend, met zijn kamion, zondag namiddag bemerkte een der kinderen niet, een meisje van twee jaar spelend te midden van den steenweg. Het kind werd omgeworpen en de wielen van den kamion rolden over de borst der kleine, welke letterlijk werd ingedrukt. De schedel van het kind word gebroken. De dood was oogenblikkelijk. M. X..., vreezende dal de zwervende volkstam uit Bohemers bestaande, hem zou Ie lijve gaan legde de zweep op zijne paarden en reed in vol len galop naar Neder-O-er Heembeek. Eens buiten het bereik, begaf hij zich onmld- dellijk bij M. Herent, pollciecommissaris op het gehucht Heysel, aan wien hij omstandig vertelde wal er was gebeurd. M. Henrent ging spoedig ter plaats en deed het lijkje naar het doodenhuis overbrengen. Hij opende een onderzoek ten einde de verantwoor delijkheid vast te stellen. Automobielongeval. Een zeer erg automobielongeval gebeurde zondag avond zes uur, op de Terveurenlaan te Brussel. Twee automobielen, een taxi en een heerenrijtuig, reden naar de stad Aan de Drie Kleuren moest de auto-taxi stoppen, door springen van een band. Het heerenrijtuig reed zijwaarts doch tegen een boom. Deze werd door een schok ver bi ijzeld en de vier personen die erin zaten, werden eruit geslingerd. De eigennaar, M D. wonend Berckmansstraat zijne dame, een vriend en de chauffeur stortten ten gronde. De vriend werd gewond aan hoofd en voet, Mevr. D... klaagt over inwendige pijnen; M. D. en zijn chauffeur zijn ongedeerd. De automobiel werd verniel I. De slachtoffers werden in rijtuig naar hunne woning gebracht. Huiselijk drama. —Zondagavond is een drama afgespeeld in de woning der echt- genooten Bogaert-Vervloet, herbergiers in de Herlstraat te Auderlecht. De man liep sedert eenigen lijd met dwaze denkbeelden in ’t hoofd en was ook jaloersch. Zondag had een twist plaats gehad en BogaerI had zich een revolver aangeschatt, bedreigingen uitend. Rond 11 uren bevonden de echtelingen zich in hunne slaapkamer wanneer, na een nieuwen twist de-man een revolverschot op de vrouw loste en haar in den schouder trof. De vrouw kon vluchten en ging den officier van policie verwltigen, die de vrouw deed ver zorgen en den dader in zijne woning ging in hechtenis nemen. Moord. In den nacht van zondag tot maandag om 121/2 ure, kwamen Edward Pauwels zijn broeder Karei en een gebuur, Cesar Burms, te samen naar huls van den Dries te Heusden. Langs den steenweg, niet ver van den molen, dichtbij hun huis, hoorden zij gegrol, in de gracht nevens de baan. Zij gingen dadelijk zien en vonden eenen man, half in 't water liggen. Zij trokken hem er seffens uit en herkenden hem voor August Scheire, van den Dries. Zij waren van zin hem naar huis te leiden, denkende dat hij dronken was, maar daar hij geen been kon stijven en dat zijn huis nogal ver was, legden zij hem op den kant van de baan tegen eene haag waar hij niet kon overreden worden. Daarop gingen de mannen naar huis. Maandag morgen is Schelre op die plaats gevonden, door andere voorbijgangers die vast stelden dat hij dood was, tengevolge van messte ken in den buik. De darmen puilden uit de wonde. Men is onmiddellijk naar veldwachter en dokters geloo- pen die ter plaats zijn gegaan. Een velorijder is de gendarmen van Meile gaan verwittigen. Naar het schijnt moet Scheire op den steen weg aangerand zijn. Hij is willen vluchten en over de gracht gesprongen in welken hij gevon den werd, maar zijn aanrander heeft hem gevolgd en hem in den graskant de messteken toege bracht. Dat bljkt uit het feit dat men eenen bloedplas in het gras vastgesteld heeft. Daarna heeft den moordenaar denkelijk zijn slachtoffer in de gracht gestampt. Op den steenweg bemerkte men ook bloed plassen, doch die komen voort van het verdra gen van T slachtoffer. Scheire was werkzaam bij de hofbouwmaat- schappij Van Hout te, te Gentbrugge, en is 26 tol 27 jaar oud. Tol hiertoe beeft men niet bet minste spoor van den dader en men weet niet waar Scheire zondag den avond heeft doorgebracht. Het onderzoek wordt leverig voortgezet. Het lijk werd maandag voormiddag naar het lijkenhuis, in het hospice overgebracht. Om 2 1,2 ure kwam het parket van Gent met den buurlram op de plaats der misdaad, waar het de jongelingen die het slachtoffer in de 16 Sept. Vansleenkiste Margaretta Martha Mag dalena Cornelia, dochter van Julias on Maria Bailleul. Sedert 1 Januari 1910 97 geboorten. STERFGEVALLEN. 19 Sept. Wybo Retor Victor, oud 2 tn. 16 dagen zoon van Laurent en Elisa ’t Jaeckx. Sedert i Januari 1910 43 sterfgevallen. HUWELJIKEN 22 Sept. Ureel Joseph Frans, oud 26 j wagen maker en Renty Rachel Maria oud 24 j. zonder beroep beiden teNieuport. Sedert 1 Januari 1910 18 huwelijken. hoorders te hebben nïos;en verheugen. In het algemeen, denken we dat nie mand zich over het verloopen seizoen heeft te beklagen gehad, niettegenstaande het weder ons dikwijls niet te mee was. Mocht onze badplaats meer en meer bekend geraken, tot welzijn van eenieder, dat is onze vurigste wensch. Tot toekomend jaar! s avonds 4,43 5,31 6,52 8,26 9,40 10,30 11,13 gracht vonden, onderhoorde. Het parket zetelde bij den landbouwer Ferd. De Rockere, nabij de herberg Het Hol niet ver van de plaats der misdaad. H jt schijnt dal bet slachtoffer zondag avond beschonken was, en verkeerde hij fn dien staat, dan was hij nog al plaagziek. Hij was naar de kermis van het Klaverke geweest, en heeft daarna nog verscheidene herbergen bezocht, onder andere aan de tram statie, in gezelschap van eenen anderen jonge ling. Zij hebben samen na 11 uur de herberg verlaten van Braeckman, gezegd De Glosse en staande achter het hof van M. Bouquiaux. De jongeling die het slachtoffer vergezelde is de genaamde Van Rysfelberghe, bijgenaamd Liefkens, is langdurig ondervraagd geworden. Hij heeft ten slotte bekend den dader te zijn en is aangehouden. s Avond is hij per rijtuig naar het gevang van Gent overgebrachl. Van Rysselberghe is 19 tot 20 jaar oud en moest binnen eenige dagen bij het leger. Zijn vader is landbouwer en ’t is eene deftige familie. Daar zijne kieederen bebloed waren, was het van dien oogenblik moeilijk zijne onschuld staan de te houden. Naar hij zegt, zou hij met zijn slachtoffer onderweg in ruzie zijn gevallen. Verpletterd. Een schrikkelijk auto- ongeluk gebeurde Maandag voormiddag, rond 11 1/2 ure, aan het Rondpunt, ter hoogte den Central Tienda en van het Maison de Blanc te Gent. Een automobiel, bestuurd door den jongen heer Marc Rooman d’Ertbuer, van Heusden, door zijn mekanicien vergezeld, kwam uit het midden der stad, in gematigde vaart afgereden en ging juist den Brabaotdam inrijden, toen hij een nel gekieeden man, van ongeveer 60 jaar verraste. Het slachtoffer raakte onder den voor trein van het rijtuig beklemd. M. Rooman d’Ertbuer deed zijn auto achteruit werken, om den ouderling te bevrijden, maar deed dit zoo overhaastig, dat hij op de automo biel van M. Firmin de Smet die voor het Maison de Blanc stond, liep. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. Policie en voorbijgangers kwamen toegesneld en de ongelukkige ouderling werd in automobiel naar de apothekerij Baetslé der Keizer Kapel straat overgebracht. De ouderling is een kostganger uit het gesticht Lousbergs, en heet Konstant Seghers, 64 jaar Lousbergs, oud. Hij werd door twee doctors verzorgd. De ouderling, erg aan het hoofd en de handen gekneusd, werd, hevig over inwendige pijnen klagend, naar zijn gesticht per rijtuig overge bracht. Brand. Zaterdag avond, roud 6 1/2 ure toen de landbouwer Pieter Schollaert \an zijnen akker te Lede thuis kwam, zag hij de vlammen door het dak zijner woning vliegen dicht bij de schouw. Schollaert riep om hulp en men kon met moeite zijne twee koeien en twee varkens redden. De brand breidde zich zoo ras uit dat op een oogwenk het huis, de schuur en stallingen, in vuur en vlam stonden. Meubelen, huisgerief, kleederen, de oogst en het alm, zijn de preoi der vlammen geworden, en gansch in ach gelegd. Vrouw Schollaert had pas eenige minuten te voren hare stoot aangestoken en was eene bood schap in de buurt gaan doen; terugkeerenle was bet dak aan het branden. De oorzaak schijnt dus eene fout aan de schouw te zijn; de zolder zat vol droog vlas. De schade wordt gerekend op 6000 tr., en Is door verzeke ring gedekt. Toen het dak inslortte, werd Frans Van den Abeele, 26 jaar, die hielp redden, door een deel van het dak getroffen, en zwaar gekwetst aan hoofd, aangezicht en handen. Vermoord. De 68jarige hoeve-arbei der J. Laegnel, wonend Rue 4 Poids te Camphin- en Pérète, weid niet ver van zijne woning door een ander inwoner der gemeente, den 25jarige Frans Zoute, doodgeslampt en met messteken doorboord. Het lijk vau den ongelukkige lag in een veld. In de keel stak nog een mes. De dader, die wat verder zijn dronkaardsroes lag uit te slapen was ondertasschen opgestaan en had op zijn rijwiel da vlucht genomen. Niet temin werd hij aangehouden en Ie Rijsel opge sloten. Twee der steken, gegeven aan het slacht offer, waren doodelijk. De ellendeling had den ouderling aangerand omdat deze, die niet goed meer kon gaan, niet gauw genoeg uit den weg ging toen bij per velo kwam aangereden. Hij stapte at wierp den ouder ling neer en stampte hem met den hiel op het hoolil. Daarna doorzocht hij zijn slachtoffer, haalde dezes mes te voorschijn en begon er den armen man mede te doorsteken, waarna hij ’t lijk yp du schouders nam en 80 meters verder, in wen beetakker wierp De moordenaar was een man die niet deugde en veel dronk. Ongeluk. Maandag avond, rond 9 ure was Rosalie Meyosch, vrouw De Smet, wondende Kunslstr. 42, te St-Amandsberg, met de 2 kinde ren van den heer Ongena, ter gelegenheid der kermis van Kalken aldaar naar de dorpplaats gegaan. Zij stond naar eenen schommel te zien, toen opeens een wagen met 2 paarden en toebehoo- rende aan Van Gyseghem koohman aldaar, in volle vaart kwam aangereden. De vrouw zien ie dat de kinderen gingen over reden worden sprong zij er naartoe, doch kreeg eenen stamp van den dissel op de borsten stuk te ten gronde. Men droeg de ongelukkige binnen bij de hoe ren Cremers, waar zij vele jaren als dienstmeid gewoond heeft, doch daar gekomen, gat zij wel dra den geest. Het slachtoffer werd te Kalken geboren den 15 Maart 1849, en was gehuwd met M. Karei De Smet, tolbediende. Brand. Dinsdagavond, rond 10 ure, is een hevige brand uitgeborsten in den kruide nierswinkel der echtgenooten Malsait, Pierstraat 97 te St-Jans-Molenbeek. Geheel het magazijn stond reeds in laaie vlam toen het alarm gegeven werd. De echtgenooten Matsait waren afwezig. Toen de pompiers ter plaats kwamen had een dikke rook geheel het huis vervul I. Twee kinderen, der echtgenooten van Ruysse- velde, 9 en 14 jaar oud, wonende op het tweede verdiep, konden zich onmogelijk redden, alsmede de 60 jarige weduwe Vanhoven die het derde ver diep bewoont. Een gebuur, M. Tayaerts, gelukte er in bij middel van eene ladder de 14 jarige Van Ruysse- velde te redden, terwijl de agent De Kegel in het huis gedrongen was en het jongste kind van een gawissen dood redde. De pompiers met hunne ladders drongen bin nen langs de venster der 3e verdieping om de weduwe te redden, dien zij aan eenen trap half verslikt vonden liggen met eene erge wonde aan het hoofd. De vrouw werd langs de ladders weg gedragen en in een naburig huis verzorgd. Onderlusschen hadden de pompiers dapper het vuur aangevallen en na verscheidene uren waren zij het vuur meester. Geheel het gelijk vloers is vernield; de schade is zeer aanzienlijk, doch door verzekering gedekt. Bloedig© twist. In eene herberg nabij do Samberbrug te Tamines, ontstond zon dag nacht twist tusschen eene groep Walen en eene groep Vlamingen. Van woorden kwam men tot daden en weldra had een hevig gevecht plaats. Zekere De Ble, een Vlaming, bekwam een ergen slag met eenen steen op het hoofd en viel badend in zijn bloed ten gronde. Op het zelfde oogenblik knalde een schot en een andere Vlaming, Lodewijk Van Eiken, 24 jaar, werd in de lenden getroffen en stuikte neer. De Vlamingen droegen hunne ge- kweste makkersmede, terwijl de Walen de vlucht namen. Maandag morgen werd de kerel die het revol verschot gelost had, zekere August Marron, ge boren te Malonne, op logement te Falisolle, aan gehouden en deed bekentenissen. Een weinig later werd een tweede kerel aangehouden. De gendarmen hadden de grootste moeite om de twee aangehoudenen tegen de woede van een groep Vlamingen te beschermen. De toestand der gekwetsten, twee jongelingen onlangs uit Vlaanderen gekomen om in de mij nen te werken, Is zeer erg.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 3