F Hoogwater Burgerstand van Nieuport Nieuws uit Nieuport Binnen- en Buitenland. Land- en Tuinbouw B1LLARD Een koelbloedige Held te Nieuport I 17 Nov. 1 18 20 15 Nov. 20 19 Al <le klerikalen klapten om ter meest in hunne handen. Maar ’t schünt dat Woeste tusschen de tanden gromde quel Demo- sthène! quel Artiveld! Lijk gevonden. Het lijk van den on gelukkige Henri Lenaerts, die alhier op 4n dezer zoo jammerlijk in de haven verdronk, is vrijdag 18" dezer rond 1 1/2 ure ’s middags ter hoogte van Lombartzijde op het strand aangespoeld. Het werd nog denzelfden avond naar de Panne over gebracht, waar de begrafenis heeft plaats gehad. Bij koninklijk besluit van 3 November 1910 wordt de gemeente Pervyse bemachtigd tot het leenen van 62.600 franken door bemiddeling der maatschappij van het gemeentekrediet. Uitslag van de aanbesteding van het leveren van zeven schoolbanken. Hebben aangeboden Alexis Lahaye 344.36 fr. Cesar Beun 258.30 fr. Coupe Gorge. Wanneer zullen toch eens de werken tot besteening der Coupe-Gorge worden uitgevoerd, ’t Is er een echt moeras! De bewoners klagen bitterlijk, en niet zonder reden, ’t Is eene ware schande! Jammer dat er daar niet een der kopstukken woonl, of belangen heeft. Zou rap gedaan zijn. Doch ’t is waar, de meeste inwoners zijn werklieden, ambachtslieden of beambten, en, volgens de klerikalen, verdienen die niet te krijgen wat enkel hun recht is. En intuschen boffen en stoften ze in hun orgaan dat de plantagies overal zoo wel gelukken, dat met de toekomende Lente alles zoo frisch en jeugdig groen zal zijn Bittere spotternij! En intusschen moeten de bewoners van de Coupe-Gorge maar voort in modder en vuiligheid wroetelen. Zorgvuldig, eerlijk, rechtvaardig gemeentebe stuur, hé! ’s morg. 8,56 9,44 10,25 11,03 11,40 12,- 12,36 2 3 Haringvisscherij. Eender haring- booten de St-Antoon van de firma H. Carbonnez en Cie is Dinsdag de haven binnengevaren met ongeveer 550 ton haring. Jammer dat de haringvisscherij dit jaar door de elkander opvolgende vreeselijke stormen zoo erg verhinderd wordt. Schrikkelijk: ongeluk. Zondag na noen, om 4 uur, viel een erg ongeluk voor aan de fabrieken van La Providence, te Marchiene au Pont. Men telt 3 dooden en verscheidene ge wonden. De ramp viel voor onder de volgende omstan digheden Eene ploeg werklieden scnouwvagers, meest allen Italianen, waren gelast geworden de gas buizen der hoogovens te kuischen. Een tiental arbeiders bevonden zich daarin, toen een ge weldige strooming van koolzuur plaats had. Het alarm weri bijna dadelijk gegeven. De ingenieurs te zamen met eenige werkers, begonnen met de reddingswerkzaamheden. Verscheidene slachtoffers, bewusteloos uit de buizen gehaald, keerden tot het bewustzijn terug dank zij geneeskundige hulp, maar zekere Voyat en twee andere werklieden konden slechts na een kwart uurs worden te voorschijn gehaald •n waren reeds dood. De toestand der anderen blijft erg. Dit ongeluk verwekte de levendigste ontroe- Visscliersliaven.— Zoo het schijnt wordt er ernstig aangedacht eene groote visschershaven te maken te Zeebrugge. Het zal iets grootsch zijn, zegt men, en de instellingen zullen kolossaal zijn, en zich uitstrekken tot aan de sluizen van Heyst. Dit zou vooral gedaan worden met het oog op uitbreiding van de haringvangst. We mogen ons dus aan een nieuwen millioenendans verwach ten. Zoo, zoo! Men gaat nogmaals nieuwe havens maken, en hier in Nieuport, de eenige natuurlijke haven van de gansche Belgische kust, waar de visscherij sinds een vijftal jaren zulke uitbreiding heeft genomen, kan men nog voor de viescbers- booten geene behoorlijke ligplaats bekomen. Voor Nieuport, die het voorbeeld heeft gege ven tot de herinrichting van de haringsvangst is er geen cent, geen duit, en men denkt er aan nieuwe havens waarvan de bijval meer dan twij- felachlig schijnt, ta graven. Aan Nieuport, waar honderden visschersbooten wekelijks gevaar loo- pen vooral met die aanhoudende regens, en bijgevolg het loopen der sassen tegen elkander verpletterd te worden, en te zinken, wordt geen enkele frank geschonken om verbetering te brengen. Aan Nieuport waar de handel gestremd en tegengehouden wordt, omdat de handelsschepen dikwerf geen plaats hebben om te lossen, wordt niet gedacht. Voor nieuport die als haven en dit door de schuld van het partijdig goevernement, in den vreemde zulk slechte faam geniet en die terecht de vrees zeekapiteins wordt genoemd en dit door de tneeilijkheid er geen avarij te maken, wordt niets, volstrekt niets gedaan. En ons lamlendig schuldig gemeentebestuur, dat niets betracht om den vooruitgang te be werkstelligen, blijft onverschillig en roert zich niet. En intusschen blijven we immer de ver- stooteling, en intusschen rollen de millioenen immer voort en worden elders verteerd. Arm. laag gevallen Nieuport. Dat is hel schoone werk van de dompers. wijsbegeerten en al de godenleeren sedert eene eeuw met drift najagen, ge zult er niet te meer om gevorderd zyn. Beschouw toch 't voorbijgaande leven alsof ge er geen deel van uitmaaktet. ’t Leven is kluchtig, geloof me vrij. Wij hebben er onbedachtzaam de droef geestigheid bijgevoegd. ’t Is de schuld niet van den goeden God. Hij had de zaken wel geregeld. Hy had vroolijke. koddige, zonderlinge mannetjes geschapen, en aardige vrouw tjes met minzamen en weinig ingewikkel- den omgang. De mannen zijn nog zonderling, maar ze zijn noch koddig noch vroolijk meer. Zij hebben rangorden, klassen, besturen uitgevonden. Zij hebben zich pluimen en blinkende hoeden op ’t hoofd gezet; zy hebben geborduurde jassen aangetrokken kielen, lompen, uniformen. Ze zyn bespottelijk. Da vrouwtjes zyn altijd van bekoorlyken omvang, maar ze hebben den geest van natuurlijkheid en van vrijwilligheid ver loren. En er bestaat hedendaags groote dames en kleine dames, werkvrouwen, bedelaar- sters, heilige, verdomde en aan den drank verslaafde. ’t Is nog zeer belangwekkend, al is ’t min vroolijk. ’k Verzeker u, vriend lezer, dat het schouwspel van zulkmerk waardigmensch- dom dat, van den opgang der zon tot haar ondergang en van den ondergang der zon tot haar opgang, twist, huilt, heen en weer loopt, bouwt, atbreekt, zingt weent, walst leelijke gezichten trekt, wintberekeningen maakt, zich met eereteekens begiftigd, scheldt, bidt of godslasteringen uit spreekt, dat zoo ’n schouwspel, zeg ik, met een opgeruimd oog beschouwd, eene zeer zuirere vreugde uitmaakt die 't voor deel heeft geen cent te kosten. Er bestaan dus twee manieren van 't leven door te trekken de goede en de slechte. De goede is de beste! ’k Raad ze u aan. ’k Heb er my altyd wel by bevonden. ring in de streek. Aanranding. Een fonteiuhouder der stad Brussel, Léon Fiévez, bevond zich zon dag avond in een koffiehuis op de Barthelemy- laan. Zeven kerels, opgewonden door den drank, kwamen er binnen en zochten twist met hem. Fiévez antwoordde niet, doch vier der woest - aards grepen hem vast en sleurden hem buiten. Daar sloegen zij bem zoo geweldig, dat hij ineenzakte. Nu stampten de wilden hem onge nadig en lieten hem met wonden overdekt, in een bloedplas ligger. Voorbijgangers brachten hel slachtoffer over naar het commissariaat der 3* afdeeling, waar Dr Hautekiet hem verpleegde. Fiévez ligt thans te bed en zal langen tijd werkeloos moeten blijven. De daders zijn gekend. Een streng onderzoek werd te hunnen laste geopend. Brand Maandag middag, om 12,45 ure, is er brand ontslaan in de stoomzwingelarij der wed Feys en zonen, van Winkel-Sl-Elooi, de fabriek is gelegen achter eene herberg In de Nieuwe wagenmakerij langs den steenweg van Heul- naar Gullegem. Talrijke werklieden waren nog bezig met eten toen de brand ontstond in de cylinderkamer. Het vuur nam spoedig eene groote uitbreiding. Aanstonds kwamen de pompiers ter plaats maar konden niets van de fabriek vrijwaren. Men moest zich bepalen met demachienkamer en de groote vlasschuur te vrijwaren. In do fabriek werkten 29 molens. Alles is vernield, zooals molens en hot voorhanden vlas. Een koninklijk besluit van 3 November 1910 machtigt den gemeenteraad van Nieuport tot het heffen van eene taks op honden. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 30 Donderdag 1 Vrijdag Zaterdag 27 Novemb. 28 29 ’s Landbouwers bezigheid in den winter. In óns vorig artikel bewezen wij, dat de land bouwer hedendaags de geleerdheid moet hoog achten; doch welke kennissen dient hij zoo al op te doen? Het komt er vooral op aan met zoo wei nig uitgaven mogelijk, de hoogste opbrengsten te bekomen; dan eerst is de landbouwer op de hoogte van het vak Welke meststoffen hem de profijtelijkste zijn, waar, wanneer en hoe hij die moet aanwenden, ziedaar tot hoeverre zijne kennissen moeten uitgebreid worden. Onder de meststoffen nu, die de stikstof een voornaam voedingsbestaanddeel der plant, kun nen leveren, noemen wij vooral de zwavelzure ammoniak, en dit vooral, zooals wij zeiden, om zijao rijkheid, duurzaamheid bij de werking op de plant en de schoone uitslagen, die men er mede bekomt. Sprekende van uitslagen, zullen wij slechts eenige teelten aanhalen, waaraan wij zelf in ’tjaar19C8 h bben medegewerkt. Alzoo bekwamen wij met het bijgebruik van 150 k. zwavelzuren ammoniak, de volgende meerop brengsten per Ha 4900 k. hooi 3500 k. aardap pelen 1350 k. rogge 980 k. haver 10400 k. voederpeeën 870 k. tarwe 800 k. gerst en 17400 k. rapen. Meer hoeven wij hier niet bij te voegen deze cijters spreken genoeg ten voordeeie van den zwavelzuren ammoniak. Agricola. Wij wenschen aan onzen goeden liberalen i vriend hartelijk proficiat om die gelukkige ge beurtenis in zijne loopbaan en we hoopen dat het hem In Oostende wel moge varen. Het is evenwel niet zonder leedwezen dat we hem zien heen gaan omdat de heer Van Biesbrouck als wetenschappelijk en als vrijzinnig man nog vele diensten in Nieuport zou hebben kunnen bewij zen. Ook zullen onze vrienden van Oostende zich al gauw kunnen overtuigen over de degelijkheid der keus die ze gedaan hebben. Schoone I.DIard I verkoop™ met toebehoorl n, al-»k twee spelen ivoren billard bollen. ZO» g»j.i al nl uw Z..-M te wenden Hotel Dtiynn -uhuya Oostendestraat, Nieuport. Philliarmonie Zondag 1.1. had de Jaarlijksche Algemeens Vergadering plaats van onze Philharmonie. Uit de besprekingen en ver slagen blijkt dat de maatschappij onder alle oog punten, zoowel geldelijke als zedelijke, bloeiend Is, en dat met veel hoop de toekomst mag wor den tegemoet gezien. Waarlijk verheugend! Morgen Zondag en Maandag 28“ dezer worden de St-Ceciliafeesten gevierd. De Zondag wordt een concert den leden aangeboden, daarna groot bal. De Maandag om 11 ure uitstapje rond de stad gevolgd door groot Noenmaal in hel lokaal. Dat verbroedering en vermaak nogmaals, zoo als telken jare, de leuze weze van alle deelrte- menden. Nogmaals zullen de leden der Philbarmonte bewijzen dat ze welen wat deftig plezier maken is, en dal wenschen we hun van harte. Toen het er op aankwam door de Ka mers den uitslag der laatste wetgevende kiezingen te doen goedkeuren, wisten de liberale afgevaardigden de schandalige handelwyze derklerikalen aan 1 en schand paal te spijkeren; zy ontmaskerden de drukking, den dwang, de omkooperij ii. alle arrondissementen volgens gewoonte door de klerikalen gepleegd. Ook de heer Buyl achtte het zich ten plichte een woord je te reppen, onder goedkeuring van al de antiklerikalen, over de schandelijke feiten die zich in ons arrondissement voordeden, over de onrechtvaardige huidige kieswet ten diede klerikalen tevens toelaten bedrog en dwang, te plegen, verplichting van itemmen volgens hun wil aan sommige kiezers op te leggen. Ja tot in de kleinste gemeenten werd aan alwie maar verdacht was veer de lijst van den heer Buyl te zullen kiezen, bevel gegeven nevens den naam van dien of genen klerikalen kandi daat te stemmen. En toen de heer Buyl zyne gegronde opmerkingen had blootgelegd, onder toe juiching van al de liberale en socialistische mandatarissen, zag men al met eens een voor de kamers bijna vreemd figuur (want hy is er niet dikwijls) rechtstaan. Zonder beven, zonder vaar of vrees zooals een Zannekin, koen en stil, koelbloedig en vastberaden als een Artevelde nam hy het woord Minheers, zei hij zoo, de liberalen schreven voor de kiezinge dat zy my, Pil, «ene bittere pil zouden doen slikken, ’t En was niet noodig, Minheers, want van alteratie en bange verwachtinge was myn buikje van meer dan zes kilos verlicht. Sedertdien is ’t weer verbeterd, want dank aan ons programma (aan ’t geld, riepen de antiklerikalen!) dank aan ons streven (aan dat uwer kiesagenten riepen de antiklerikalen!) zijn wij er schit- taren l doorgesparteld, ’k Heb gezegd en ’k zette aia neer. s avonds 9,21 10,05 10,44 11,22 12,— 12,18 12,54 GEBOORTEN. Bouckenaere Maria Arthurina Rosalia dochter van Lodewijk en Germania De Planter. Hamers Arthurina Urbanie dochter van Erniel en Alicia ’f Jaeckx. Catlrysse Martha Leonia Ambrosina, dochter van Hendriken Julia Cremer. Sedert 1 Januari 1910 121 geboorten. STERFGEVALLEN. Verhgote Ludovica Frans is-a ou;l 80 j. 1 m. 13 dochter van Vital en Maria Theresia Lapon en weduwe tan Jan Vangassen. Monteny Pieter Hecloor oud 11 m 19 d. zoon van Lodewijk en Elisa Vandamme. ’t Jaeckx Pieter Frans oud 8 j i men 6 d. zoon van Lodewijk en Amelia Van- haecke e:i w- duwnaar van Maria Joanna Theresia Det> au w. Sedert 1 Januari 1910 54 sterfgevallen. HUWELJIKEN 22 Nov. Lalt ve Pieter.Norbert oud 23 j. kleer maker en Dullou Julia Maria Leo ma oud 23 j. zonder beroep beiden te Nieuport. Sedert I Januari 191 - 3! huwelijken. Do oorzaak is onbekend en de schade wordt beraamd op 12.000 a 15.000 hank. Do oorzaak van den brand is onbekend. De brand kon zich in geene slechtere omslandighe den voordoen. Inderdaad Woensdag ging een der zonen der weduwe Feys trouwen en hij was geschikt naar Gnllegem te komen wonen om het bestuur van de fabriek van dichtbij in handen te nemen. De fabriek was de persoonlijke eigendom der weduwe Feys. Automobielongeval. Zondag had hallwege Mechelen en Sempst een schrikkelijk automobieloageval plaats. M. Dutré, handelaar in holleblokken, wonende te Sempst, kwam in gezelschap van zijne vrouw met een tijtuig langs den steenweg gereden toen een automobiel, die met eene overdrevene snelheid reed, tegen hun rijtuig bolste dat in splinters geslagen werd en waardoor de twee inzittenden op de straatsteenen geslingerd wer den. M. Dutré werd erg gekwetst aan het aange zicht. Zijne echtgenoot^ werd den sc/- edel gebro ken en klaagt over inwendige, pijnen. Haar toestand is hopeloos. De aulomobielge- leider die onbekend is, is voortgereden zonder zich om zijne slachtoffers te bekreunen. De beide gekwetsten werden na verzorging naar hunne woning gevoerd. Moord. Verleden zondag avond, rond half tien, bevonden zich n dri?i?.l jongelingen der gemeente Beersel en een van Heist-op-den- Berg, aan de herbergden Appel, builen het dorp op den steenweg naar Heist gelagen. Op eenige stappen van daar staat een ander drankhuis, waar laatstgenoemde verkeerde. Die van Beersel had ?en aan dien van Heist verboden daar nog te komen. Daarover was zondag twist. Wat er van zij, op zekeren oogeoblik kreeg Janssens van Beersel gekend velorijder, 23 jaar oud, eenen steek rnet een pennemes, ia volle borst. De ongelukkige werd in Den Appel binnen gedragen, waar hij den geest gaf. De genaamde Wijns, een 17 jarige jongeling die den doodelijken steek toebracht, 'is nog denzelfden nacht door de gendarmen, in het huis zijner ouders aangehouden Hij was ge wond aan hoofd en handen en zegt aangerand te zijn. Het parket van Mechelen kwam ter plaats. Woeste kerel In een kosthuis van den Thouroutschen steenweg te Oostende gehou den door G. T... bevonden zich He genaamden W. V... en zijnen schoonbroeder Ch. S.., een sooi t van apache, die onlangs uit Parijs terugge keerd was. Eensklaps ontstond twist tusschen de twee schoonbroeders; G S-. die met eenen dolk gewapend was, wilde zijnen schoonbroeder aan vallen, doch de herbergier sprong tusschen en hield de t woestaard in bedwang. Deze daarover woedend viel C T. aan en trachtte drie maal hem in volle borst te treffen, doch hij kon telkens de steken ontwijken. Alsdan sloeg <le apache al de herbergrneubelen aan stukken. Do zuster van den woestaard die j men verwittigd had kv... .o tcegeloopen orn hem te bedwingen, doch de woestaard keerde zijne woede tegen haar; hij beet haar ver verschrikke lijk in den vinger en bracht haar eenen schot op den buik toe dat zij bewusteloos bleet liggen. Verscheidene policieagenten waren noodig om hem aan te houden. Benoeming. Wij vernemen dat in zijne zitting van Dinsdag l.i. de gemeenteraad van Oostende tot stads veearts heeft benoemd.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 3