F' Foor fl,r aar heid en en Slecht! F retie! I «■ijst 11 No 1 Zaterdag 7 Januari 1911 an^ Tweede Jaargang Gemeenteraad van Nieuport De school der huichelarij I i W HOF «gems? en VERKOOPER E*ieter Werstraete, soon Valkestraat, Nieuport Zitting van 30 December 1910, om 5 1/2 ure namiddag. Bij hét aanvangen der zitting zijn 8 leden tegenwoordig. De heeren Gooi en Vandenabeels zijn slechts binnen gekomen na de bespreking van liet 5° punt van da dagorde. B i hu.’r Burgemeester verklaart de openbare zitdag geopend en verzoekt den heer secretaris lezing te geven van het verslag der laatste zitting. ll.;i wordt goedgekeurd bij eenparigheid der stemmen. M. Rybens afwezig bij de vorige zitting heeft zich onthouden. 1° Punt. Begrooting Disch 1911. Op verzoek van den heer voorzitter geeft da heer secretaris lezing va® het verslag van het berek van geldwezen dat de goedkeuring voor- s'elt van daze begrooting, doch mat de wijziging als meerder ontvangst van de somma van 500 fr. afleg van het kapitaal Vallaeys, en als uitgaaf, PRIJS PER NUMMER 5 centiemen Zeer zeker hebt gij reeJs opgemerkt, waarde lezers, wat groot verschil van hou ding men bestatigt tusschen do aanko mende jonge lieden en vooral jonge meis jes, volgens zij hunne opleiding ontvingen in zoogezegd vrije ofwel in officieele on derwijsgestichten. mmet eerste geval ziet men aanstonds, vooral bij de kweekelingen van vele non nenscholen van den buiten, dat deze hun nen evenmensch niet in de oogen durven zien. Onder voorwendsel van zedigheid moeten de meisjes de oogen neerwaartsch geslagen houden, zij mogen niet lachen, zij moeten zelfs zoo weinig mogelijk spre ken in gezelschap. De zedigheid wint er niets, bij, integen deel; wie op den buiten alzoo opgekweekte meisjei in hun gedrag heeft nagegaan, weet maar al te wel hoeveel huichelarij er schuilt onder hunne aangeleerde hou ding. Zij nijpen de kat in het donker en de duivel verliest er niets bij. In vele godvruchtige(?) scholen w’ordt de verklikking aangemoedigd; meesters en bewakers hebben er hunne overdragers en daar deze natuurlijk, in den grond hun ner harten, slechterikken zonder schroom zijn, maar best huichelen kunnen, zijn het we Ier de huichelaars die de lieve kinde ren zijn. Hoe anders gaat het in onze officieele scholep? Daar, ten minste, heerscht er geene inkwisitie; daar wordt de huichela rij verfoeid; daar worden de kinderen zoo opgevoed dat zij de verklikkerij als de ha telijkste zonde beschouwen; dat eene gan- sche klas zich zal laten straffen voor het misdrijf van eenen enkelen leerling zon der dat eene stem zich zal verheffen om dezen aan te klagen; terwijl men meest altijd zien zal dat de schuldige, om de anderen niet te laten voor hem boeten, openlijk zijne schuld zal bekennen. Zoo is het niet altijd zoo gebeurt, moet het aan de menschel ij ke zwakheid toege schreven worden, maar het laat toch niet weg dat het zulke beginselen zijn dia in de officieele scholen gehuldigd worden. Daar leert men aas de kinderen de open hartigheid; zij moeten er beseffen dat, wanneer men wel handelt, men zijn even mensch rechtstreeksch in de oogen kan zien, dat niet den schijn der deugd, maar de deugd zelf te prijzen is. Daar wordt de huichelarij veracht als ABONNEMENT 2,00 fraiilc per jaar op voorhand betaalbaar deugdzaam of niet deugdzaam zijn ook niet, indien men maar het geloof en de deugd huichelt, vooral indien men slechts openbaar naar de mis gaat. Dan is alles wel. Zoo hoort men dikwijls dat klerika- len, bij wie kleine bedienden eene gunst gaan afsmeeken hun antwoorden dat zij dan toch ook iets moeten doen, en, ware het slechts van tijd tot tijds eens, naar do mis 'moeten gaan.In het onderwijs wórden de benoemingen en de bevorderingen voorbehouden aan degene die, overtuigd of niet, zich slaafsch aan de priesters on derwerpen en in vele openbare besturen gaat het eveneens. Zoo kweekt men hui chelaars; zoo verplicht men de menschen om, voor het dagehjksch brood, gevoelens voor te wenden welke niet in hunne har ten te huis behooren. Wordt er nog hier en daar iemand ge vonden die de vrijheid van zijn geweten boven zijn belang stelt die, na 26 jaren klerikalen dwang, nog durft leven volgens zijne overtuiging, dan is dat een doorn in het oog der klerikalen. Die mensch late iedereen gerust, hij leve in alle eer en deugd, het baat hem niet. Hij zal opge schilderd worden als den laatsten der slechterikken, als vrijdoener, dief, moor denaar, slechte betaler, losbandigaard en wat weet 'ik al, dat alles omdat hij niet wil huichelen. En tot op zijn sterfbed zal men bij hem alles in ’t werk stellen om hem toch daartoe te brengen, al ware het maar in zijn laatste levensuur en wanneer hij niet meer weet wat hij doet. Gelukt het, dan zal de heele klerikale bende victorie kraaien. DRUKKER Joseph ÜA.EJCK Statiestraat, Oudenaarde Annoncenorijs 0 15 fr per drukregel. Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregel. Het recht annoncen te weigeren is vooroehouden. De annoncen, artikelen mededeelingen moeten vóór den Donderdag middag in het koffiehuis Willems Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels of mededeelt ngen, bestemd voor voor het Weekblad van Nieuport en Kanton moeten door den schrijver ö.iderteekend en onder gesloten omslag ingezonden worden. Het recht van opname is voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. de grootste ondeugd, daar zij al de andere bevoordeeligt en bedekt. Hoe zouden de kweekelingen van broer tjes, jezuieten, enz. dan ook rechtzinnig heid leeren? Wie zelf zijn leven met hui chelen doorbrengt, kan toch de rechtzin nigheid aan anderen niet leeren. En dat is met het bedoeld volkje immers toch het geval- De broertjes prijzen de zuiverheid aan terwijl men, door geruchtmakende proe ven, maar al te wel weet hoe vaak zij schreeuwende zonden tegen die zuiverheid plegen; hunne oversten verduiken het kwaad zooveel zij kunnen en zenden de plichtigen, onder een anderen naam, in een ver afgelegen klooster, om er hunne heldendaden misschien te herbeginnen. De jesuieten zijn toch ook geene toon beelden van rechtzinnigheid. Zij, de uit vinders van den eed met innerlijk voorbe houd, zij voor wie het doeleinde de mid delen wettigt, zij die de klerikale zedeleer in den uitgebreidsten zin toepassen. En hoe is deze zedeleer in de praktijk? Dat kan men door de volgende geboden samenvatten Eert vader en moedermaar verlaat ze in hunne oude dagen om in een klooster een lui en vadsig leven te gaan leiden. Bemin uwen evennaaste als uw eigen zelve.... maar beroof hem zoo mogelijk van zijne broodwinning indien hij zich niet slaafsch aan u onderwerpt. Oordeel niet over uwen evenmensch.... maar indien hij liberaal is, maak hem in de oogen van anderen zoo verdacht als het maar zijn kan, en indien hij katholiek is, werp dan den mantel over zijne on deugden. Prijs overal de armoede en de christe lijke nederigheid... maar leef zelf in rijk dom, weeld en genot. Weest apostels van den vrede.... maar stookt de verdeeldheid onder de menschen door ze van kindsbeen af de eene tegen de andere op te ruien, den geloovige tegen den ongeloovigen, de echtgenoote tegen haren man, de kinderen tegen hun vader, enz. want men moet verdoelen om te re- geeren. Wij zouden nog lang alzoo kunnen voortgaan, maar wij moeten het kort maken. Niet alleen bij de kinderen kweeken do klerikalen huichelaars, maar ook onder de groote menschen, gelooven of niet geloo- ven komt er bij hun al zooveel niet op aan; idlfdi som geplaatst in Staatsrenten. De beraads laging betrekkelijk deze zaak is enkel genomen geweest na het vaststellen door het armbureel van bedoelde begroeiing die met algemeen® stemmen wordt aangenomen. 2’ Punt. Heraanneming der lagere school van de Arme Klaren. 3° Pnnt. Heraanneming der bewaarschool van de Arme Klaren. 4’ Punt. Schoolbegrooting en 1911. De heer Burgemeester in naam van het schepenen college stélt voor deze drij zaken voor onderzoek te verzenden naar de commlssien van anderwijs en van geldwezen. Aangenomen. 5’ Punt. Vraag om hulpgeld van bet ver bond der geitensyndikaten Diksraude-Veurne- Nieuport. Het bestuur van dit syndikaat schrijft dat het van zin is te Nieuport gedurende 1911 eene ten- toonstelllng-prijskamp te houden mits eene toe lage van 250 fr. Het schepenen collega stelt voor deze vraag in te willigen op voorwaarde dat deze tentoonstelling zoude plaats hebben op een der kermisdagen. Aangenomen. 6e Punt. Aanbesteding schoolbanken. Bij da openbare aanbesteding alhier gehouden den 22 November 11. hebben aangeboden Alexis Lahaye 344.36 fr. Gesar Beun 258.30 fr. Het college stelt voor den heer C. Beun als aannemer te verklaren. Aangenomen. 7' Punt. Aa besteding delfwerk in de Coupe Gorge. Den 6 December 11. heeft de openbars aanbe steding vau dit delfwerk plaats gehad. Hebben aangebedan Charles Vanhaecke 232 fr. Robert Pauwels 238 fr. Louis Coen 239.50 fr. Alois Hamiaux an Achille Popeye 239.75 fr. De heer Vanhaecke, laagste aanbieder door het college als aannemer verklaard, heeft ge vraagd dit werk over te laten aan den aanbieder Goen; die aanvaardt dit werk uit te voeren voor den prijs gevraagd door Vanhaecke. Met eenparige stemman aanvaardt de gemeen teraad dit voorstel. 8° Punt. Verpachting van het jachtrecht op de stadsgronden. Op verzoek van den hear Burgemeester geeft de beer secretaiis lezing van het proces v ei baal van net schepenen collegia genomen in zitting van den 13 December 1910 bij hetwelk dit jacht recht voor negen naeenvolgde jaren wordt toega- wezea aan den heer Markies Do Radigues mits zestig franken bij jare. De heer Broot ers te Brussel heeft een aanbod gedaan van 50 fr. Lezing wordt gegeven van het verdrag te slui ten met den pachter. Er zal ean® vermindering toegestaan worden van 5 fr. per halve heclaar waarover hel gemeentebestuur zoude willen be schikken gedurende den loop der pacht. Het proces verbaal van de vsrpachling bene vens het verdrag worden met eenparige stemmen goedgekeurd. if* I Efaas^iit^ Foor F rij heid '■i. >«r -A.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 1