HUN GUSTAAF Binnen- en Buitenland. Land- en Tuinbouw BILLARD Buigen of bersten! Andermans geestigheid Vlaamsche Hoogeschool Weerkundige waarnemin gen te Niouport in 1910 Hoogwater te Nieuport Nieuws uit Nieuport Burgerstand van Nieuport rue van dat MENGELWERK van 1 9' Punt. Godshuizen. Erfpacht Vanhille ts te Lombartzijde. Lezing wordt gegeven van de beraadslaging genemen deor het gedshuizenbestuur bij dewel- Vol van droeve gedachten en gansch afgemat beproeden de ongelukkige man zijn lijden in den slaap te vergeten; doch vruchteloos. Nauwelijks was hij ingesluimerd of nare droomgezichten deden hem wakker schrikken. Er is iets ontmoedigds, iets twijfelends in den toestand van hem, die vermoeid naar ziel en lichaam, vruchteloos de rust tracht te vinden. Jan lelde langzaam de slagen welke de torenklok van St-Pieterskerk liet hooren. Wat kroop de tijd traag voort en wat liet de dag op zich wachten. Toen het ongeveer vier uur was, besloot Jan, daar hSj toch niet slapen kon. maar op te staan en uit het venster te kijken tot de zon opging. Een licht windje woei hem zachtjes te gemoet toen hij het raam openmaakte, als kwam het hem aankondigen dat binnen kort het licht zou rijzen, hetwelk iedere donkere schaduw zou doen verdwijnen. De horizon wordt met het eerste rood gekleurd, dat zich verder en verder uit maakt zijn, men de begroeting voor 1911 zal opstellen. De heer Burgemeester zegt dat er aan den heer stadsontvanger zal geschreven worden om gemelde rekening te vragen. De heer schepen Pattyn doet het voorstel door den raad den wensch te uite» tot de vervlaams sching der Hoogeschool van Gent. Hij wijst op de belangrijke vergaderingen die over weinige ren om te verkrijgen dat het vlaamsche volk, dat zueht naar hooger leven, eindelijk in zijne eigene taal zoude onderwazen worden. Hij legt een dagorde neder dezen wensch be- 22 10 15 17 14 20 15 17 10 22 18 9 10 13 14 wordt gestemd. De heer Burgemeester verklaart de openbare zitting geheven GEHEIME ZITTING. 13' Punt. Vraag om hulpgeld Arthur CloeU Bij algemeen# stemmen wordt aan Arthur Gloet een hulpgeld toegestaan van 75 fr. om de kosten te helpen dekken veor het bijwonen der Zeevaartschool te Oostende. 14'Punt. Benoeming wassen lid van het godshuizenbestuur. Aftredend Deman Norbsrt Candidaten van het schepenenco'.lege en van het Godshuiszenbestuur 1“ Candidaat Deman Norbert. 2' Candidaat Vandenabeele Ferdinand. Bij de geheime stemming bekomt Deman Nor bert 9 stemmen. Er was een wit briefje. 15* Punt.Benoeming van een lid van het Bureel van W’eldaad. Aftredend Vandenabeele Ferdinand. 1* Candidaat Vandenabeele Ferdinand. 2' CandidaatDeman Nerbert. Bij de geheime stemming bekomt Vandenabeele Ferdinand 9 stemmen Er was een wit briefje. De heer Burgemeester verklaart de zitting geheven. s avonds 5,38 6,29 ,729 8,42 9,52 10,54 12,— Schoone en goede billard te verkoopen met toebehoorten, alsook twee spelen ivoren billard- bollen, zoo goed als nieuw. Zich te wenden Hotel Duynnenhuys Oostendestraat, Nieuport. strekt; lieflijk blozen de kleine wolkjes, lijnen van purper en goud vliegen door de ruimte, als zoovele groeten van Gustaaf uit een onbekend land, aan vader gestuurd. Maar spoedig daarop verdween al dat heerlijke en die gloed, en scheen de duisternis in haren strijd te zullen zegevieren. Maar neen, eene flikkering als van een’ bliksem straal trof hem het oog en in volle majesteit rees de zon boven de kim. Dank, o God, voor dien troost, zei de werkman, en misschien stortte nie mand dien dag in zulk kort gebed beter zijne er kentelijkheid uit. Vlug kwam hij naar beneden en begon zich het gelaat met hef frissche water te wrijven zoo sterk hij maar kon. De sporen van den slapelos- zen nacht zouden aldus best verdwijnen, dacht Jan. Misschien kon hij de andere huisgenooten nu eens verrassen dóór zelf de koffie te malen; hij had het sedert de eerste dagen na zijn huwelijk niet meer gedaan; ja, toch nog eens, als zijn Treseken daar zoo koud... Kom, Jan, moed gevat, sprak hij bij zich zelven, en nam den kleinen molen. Intussehen waren Meken en Wantje ook vroe ger dan naar gewoonte opgestaan en eik keek verwonderd, dat de andere huisgenooten zoo vroeg bij de hand waren. Die warmte was ook danig lastig, zei Jan. Zoo was’t, dacht elkeen; nu begrepen ze, waarom ze geenen slaap hadden kunnen vatten, ’t was ongetwijfeld door de De eed der priesters in Frankrijk. Iedereen kent den hardnekkigen strijd welken Jesuieten en Dominikanen zich voortdurend leveren met het oog op ’t uit sluitend meesterschap in de leiding van ’t christendom.DdJesuietenorde heeft heden daags de bovenhand, en haar invloed op Pius X is aanzienlijk. De jongste decreeten van den Paus dragen allen het kenmerk dezer orde welke in ’t geniep per soonlijk weerwraak vervolgt. Die heimelijke strijd heeft de Encycliek op ’t modernisme ton gevolge gehad, als ook den brief over den Sillon en daarbij hevige en herhaalde kerkbannen. Mgr. Merry del Val, werktuig der Jesuieten, zet zijn weg voort. Het decreet op den eed der priesters in Frankrijk bereidt eene sombere maaiing in de rangen zelf der wereldlijke geestelijkheid. De beslissende stond is gekomen waarop het Vatikaan, zonder zwakheid, de aangekondigde te rechtstellingen zal uitvoeren. Waar zal die ■waanzinnige gedragslijn de kerk naartoe leiden? ’t Is onmegelijk het te voorzeggen... De pauselijk® schuit vaart op de onstuimige zee tusschen klip- warmte geweest. Na het potje koffie gedronken te hebben, dat Wantje, als Immer, had klaarge maakt, stapte Jan de deur uit en trok met zijnen gebuur naar het werkhuis. Omstreeks elf uur in den morgen deed de meesterknecht zijne ron de. Van verre zag hij Jan en dacht t Hum, die begint ook al ferm oud te worden, hij is hier, laat zien, zoo wat een viif-en-twintig jaar. Hij is van den ouden bak en heeft zijnen tijd gehad; wij moeten naar jong volk uitzien Daarenboven ’t is zelfs best ook voor den >ent, hij mocht anders hier nog aan een ongeluk komen. Ea de liefdadige en medelijdende meesterknecht dacht niet eens, dat hij zelf oul was geworden. Zijn zoon, ziet ge, dat was het jonge volk, die kon in de plaats van Jan gestoken worden en zou later opklimmen, en vader eens vervangen. Het hemd is toch nader dan de kiel, en niemand kan het kwalijk nemen, dat een vader voor zijn eigen vleesch en bloed zorgt.» Neen man met uwe goede gevoelens, als ge er maar aan de kinders van een ander geen kwaad door deedt. r Daaren boven, Mijnheer doet hem de werkersdecoratie bekomen en geeft hem misschien een pensioentje of kan hem later in het Lousbergsgesticht doen aannemen Ja, ja, we mogen den man niet ver geten, hij behoeft rust. Zoo redeneerend kwam de toezichter aan de plaats waar Jan stond. Deze was bezig twse zware stukken ijzer aan elkander te voegen. De liefde- Brussel waar de Vlamingen van alle gezindheden I bijeen vergaderd, hunne sten hebben -laten hoo Paarden voeder De haver is een paardenvoeder, dat bij eiken landbouwer in achting is gebleven. Haver en hooi komen altoos in het gewoon rantsoen der paarden voor. Dit wil nu niet zeggen dat de ha ver door geen ander voeder, ’t zij geheel of ge deeltelijk, mag vervangen worden. O neen, wie zijn voordeel bemint, kan in vele gevallen de haver ter markt brengen. Zij wordt immers altoos aan hooge prijzen verkocht aan prijzen die niet evenredig zijn met haren inhoud aan voedende elementen. De haver behelst 8 a 9 eiwit, 4 a 6 vet, 50 a 55 °/0 koolhy draten. Stellen wij hiernevens het Remy’s voed sel A M voor 18 a 20 7 eiwit, 2 vet, 55 a 60 koolhydraten Haver verkoopen en zich tevens een rijk krachtvoeder zooals het Remy’s voedsel voor paarden, aankoopen, ware dus weldegelijk een geldbesparing. VERITAS. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 11 Donderdag 12 Vrijdag Zaterdag 8 Januari Om tijd te winnen, hebben de bisschop pen besloten de priesters per groepen in hun paleis bijeen te roepen; de tekst van den eed zal voorgelezen worden door een enkel geestelijke, de andere hem geknield aanhoorende. Dan zal ieder priester, on deraan een bijzonder blad, zijn handteeken zetten onder den volgenden eigenhandig geschreven volzin: Sic spondeo, siejuro, si me Deus adjuvet et haec sancta Dei evangelia... Zullen de priesters teekenen? Indien wij uit goede bron geputte inlichtingen geloo- ven, zouden ernstige moeilijkheden te voorzien zyn.... Een heimelijke opstand heerscht in de rangen der fransche gees telijkheid, bijzonderlijk tusschen de jonge priesters, waarvan velen de leerregels der sillonisten herkenden. Een groot ge deelte der «oudegeestelijkheid», vermoeid door den altijddurenden strijd met de bur gerlijke overheid en de kwellingen der geestelijke overheid, zou den eed toetre den, meer uit vermoeienis dan uit onder werping, en om niet, door eene ergernis, een werkzamen levensloop te eindigen. De hooge dignitarissen der kerk, die ’t voor beeld moeten geven, zullen ook den pause- 1 ij ken eed teekenen. Da bestuurders der onderwijsgestichten, de leeraars der katholieke colleges, om hun vergeldenden staat niet te verliezen, zullen ook tot de opgelegde voorwaarden toestemmen. Dat wil niet zeggen dat die troepen af stand zullen doen van de vrijheid van den ken, oordeelen en gelooven, zonder daar bij eene innige spijt te gevoelen. Maar, waar de opstand zekerlijk zal te voorschijn komen, ’t is tusschen de lande lijke priesters, waarvan velen sedert lang geneigd zijn hunne kap over de haag te gooien. Er zullen daar heel wat afvallig heden en heel wat verlatenheden gebeu ren... De strijdende katholieken zullen er zich over troosten met te zeggen dat het goede graan beter zal schieten, eenmaal dat het van ’t onkruid zal bevrijd zijn Er zal toch te bewijzen blijven dat het goede graan zelf niet gekankerd is... Pijnlijke en gedwongens onderwerping wil niet zeggen toestemming zonder voor behoud... De zelfopofferingen die onder ’t juk gebruikt worden zyn treurige zelfop offeringen, en Pius X zal zijn naam ge hecht hebben aan de schandelijkste gewe tensschending welke een paus zich ooit veroorloofd heeft! Tusschen kameraden Je klaagt gi, da je schoonmoeder zoo gierig is! Héwé, de mine had êêrgister e centimtje verloren in den doenkeren, weet je wine da ze gedaon hêd? Ja, ’k, z’hèd en ortjekéêsje gaon koo- pen om der achter te zoeken. rijke meesterknecht, die altijd zoo sterk voor ongelukken vreesde, had wel verzorgdat men Jan met dien zwaren arbtid belastte. Hoe gaat het, Jan, met dien hefboom? Zoo redelijk, Mijnheer August, antwoorde de ajus’eur. n ’t Is nogal een gewicht, die staven, he? Ja, Mijn heer, zei Jan, die de waarheid verklaarde en anders niet gaarne zijne meesters weersprak. Voorzichtig, jongen ge mochtet u breken. Hola Free, riep de meestergast, steek eens een handje toe. En vooraleer Jan kon zeggen, dat het wel gaan zou, was zijn gezel hem ter zijde en hielp de zware ijzeren staven verleggen. En hoe lang zijt ge hier nu al op het atelier; zeker een hoop jaarkens? zei de meesterknecht glimla chend. De week na de Gantsche kermis, Mijnheer August, zal het zes en twintig jaar zijn. Wel, wel, ik dacht dat het eerst vijf en twin tig jaar was; hoe heb ik dat kunnen vergeten. En hij beloofde bij zich zelven, dat hij het deze maal zich goed zou herinneren; r dus nog een jaar meer dan dat ik dacht, mompelde hij, en stapte verder, ’k Meet waarachtig zorgen dat de man gedecoreerd worde! Toen een paar dagen nadien de eigenaar van het werkhuis in het bureel kwam en aankondigde dat hij voor enkele maanden naar Engeland ging gedurende welken tijd hij verhoopte dat klerken en meesterknecht zouden oppassen, alsof het hunne belangen gold, verzocht de laatste of hij Mijnheer niet voor een oogenblik kon spreken. (Wordt voortgezet]. (Vervolg) 6’) Het kolenbekken van de Kempen zou een der voornaamste nijverheidscentrums van het vasteland kunnen worden. Ook wij moeten er ons technisch onderwijs bezitten; in Vlaanderen kan het anders niet dan in ’t Vlaamsch zijn. Maar, vanwaar hale men dan de leeraars? Een vlaamsche Hoogeschool zal de zaak oplossen. Het hooger technisch onderwijs moet aan de nijverheids- en vakscholen wetenschappelijk opgeleide bestuurders en leeraars bezorgen. De vorming van een geoefenden arbeidersstand wordt door hel gemis aan vlaamsch technisch hooger onderwijs bemoeilijkt. 7°) Zoo men geen spoed maakt zal het de waal niet zijn die in de Kempen de nijverheid zal ver overen de waalsche bevolking evenals haar stamverwante de fransche groeit om zoo te zeg gen niet aan maar, onze machtigde nabuur van Over Ryn, de Duitscher zal met zijn alver- slindend kapitaal heel de Limburgsche en Ant- werpsche Kempen in zijn macht nemen en onze Antwerpsche wereldhaven binnenpalmen. 8°) Wij vragen om die reden ook een Vlaamsche mijnbouwschool voor het vormen van mijninge nieurs. 9°) Wij vragen een hooger vlaamsch handels onderwijs, tot vorming van Vlaamsche consuls tot nationaliseering van het vlaamsch kapitaal, tot verbetering van onze handelspolitiek, onze economische en bijgevolg stoffelijke toestanden, tot bevordering van de vlaamsche belangen in da Göloniale uitbreiding en in de scheepvaart. pen en rotsen... Quousque tandem... De fransche bisdemmen hebben onlangs een afdruk ontvangen van den vermaar den eed waaraan al de geestelijken, al de katholiek® leeraars, al de seminariebe- stuurders gehouden zyn toe te stemmen. De eed beslaat drie groote bladzijden tekst en is dus te lang om hier plaats te vinden. Wij moeten ons bijgevolg bepalen er onze lezers een beknopt overzicht van te geven. Volgens den wil van den Paus, moet de priester, de seminarist zweren voor God, al de door de kerk aangeleerde waarhe den al de goddelijke gebeurtenissen, zooals mirakels en prophetiën, te aanvaar den en te herkennen, zonder ze te onder zoeken. Hij moet uit ganscher ziel de voorschriften toetreden welke begrepen zijn in de encyclieken Pascendi Lamen- tabile, inzonderheid voor hetgeen de ge schiedenis der dogmas betreft. Hij moet en hier ligt de slag aan ’t werk der dominikanen toegebracht door hunne trotsch® overwinnaars, de jesuieten hij moet de manier van werken der «rationalisten» of aanhangers van ’t rede geloof verwerpen, alsoek de stelsels die, het H. Schriftuur oordeelend en uitleg gend, niet veel ophebben met de overleve ringen der kerk. Hij moei zweren dat hij heel en al tegenstrever is der moderniste dwaling, welke beweert dat er in de bij belsche overlevering niets go 1 lelijks is. Hij moet zich eindelijk verbinden de beve len van ’t Vatikaan «trouw» na te leven, ze onschendbaar te behouden en er nooit van af te wijken, hetzij in’t onderwijzen, hetzij op gelijk welke manier, hetzij door woorden of door geschrift. Belangrijke bijvoegsels betreffen de hooge geestelijke dignitarissen, de bis schoppen en de bestuurders van geestelij ke opvoedingsgestichten. In ’t algemeen, laat de inhoud van den eed niet de minste plaats meer aan de ge ringste dubbelzinnigheid. En ’t Vatikaan is gewapend om onmiddellijk ontslag te geven aan den geestelijke die zou aarzelen hem af te leggen. De schroef komt zich brutaal te sluiten zich onderwerpen of zijn ambtoeerleggen. Buigen of bersten!... ’t Gemor en ’t beklag stijgen reeds, deerniswekkend, uit de lan delijke pastorijen. Alzoo werd op ’t einde van 1910, de schandelijkste aanslag gepleegd welke ooit tegen ’t menschelijk geweten beproefd werd... De fransche prelaten, die den af druk van den eed komen te ontvangen, hebben bem aan al de geestelijke persoon lijkheden van hun bisdom gezonden. De zelfverloocheningstekst is overal binnen gedrongen. ’t Uur der opoffering is gesla gen, en daar ’t Vatikaan voor einde Janu ari de namen der weerspannigen en het getal opstandelingen wil kennen, is men in al de departementen haastig bezig met het opnemen de toetredingen tot den eed. 10°) Wij vragen een hooger vlaamsch land- bouwonderwijs. De landbouw blijft in vlaamsch Belgie de overwegende faktor der economische ontwikkeling en der volkswelvaart. De Staatlbedrijvigheid op landbouwgebied is een onmisbare voorwaarde van den landbouw geworden, langzamerhand dringt de wetenschap door in de cultuurtechniek, de landbouw neemt daardoor meer en meer beteekenis. De overbevolking (243 inw. per km2) in vlaamsch Belgie maakt-reeds dat de uitwijking noodig is Het is eene oorzaak van mindere wel stand. (Getuige de hongerloonen van 1 fr. daags die onze boerenwerklieden nog hebben). Hoe produktief de landbouw v eze, deze kan niet oneindig hooger worden opgevoerd. Het is een millioenenkwestie. Verspreiding van technische kennis van den landbouw is daartoe de voor naamste voorwaarde; een levend voorbeeld is het kleine Denemarken. Nu door de koloniale uitbreiding een nieuw gebied voor den landbouw (coloniale cultures) geopend wordt mag, dooreen volkomen fransche inrichting van dit onderwijs, de vlaamsche be volking van de grootste voordeelen der koloniale politiek niet uitgesloten worden 11°) De vlaamsche hoogeschool moet da Rech ters, de Geneesheeren en Technici opleiden die door een eerlijke toepassing der thans bestaande maar niet uilgevoerde wetten die de gelijk heid tusschen franschsprekende en vlaamsch - sprekende burgers zouden moeten daarstellen. De Vlamingen bekwamen wetten die het ge bruik hunner taal in het bestuur, het gerecht en het onderwijs regelden. Daar er geen vlaamsch hooger onderwijs be staat werd de uitvoering van 'Re wetten heel en al belemmerd en het bleven papieren wetten 12°) Het volledig vlaamsch onderwijs in Vlaan deren zal de moreele, intelleclueele en politie ke klove dempen die thans tusschen de ver- fransebts hoogere standen en de vlaamschge- bleven bevolking bestaat. Dit is zeker wel de voornaamste reden om de welke de aristocratie al haar gal uitwsrpt tegen de vervlaamsching der Gentsche hoogeschool. 13') Het is slechts een eeuw geleden dat de nationale taal in het honger onderwijs het doode latijn verdrong. Alle landen, zelfs veel minder bevolkt dan Vlaanderen, kregen hunne hooge school. Zoo Ierland, Fransch Canada, Zweden, Denemarken, Polen (Oostenrijks) De Ruteenen, Finnen... enz. enz. Het gebruik van hunne taal heeft ze van de wereldwetenschap niet afgezonderd. Dit bewijze de wereldpopulariteit van het Poolsche werk Quo Vadis en voor Nederland, dit bewijzen de vijf Nobelprijzen der door Hollandsche hoog- leeraren werden bshaald 14°) Wij vragen de vervlaamsching der Gent sche hoogeschool omdat nu reeds ieder student aan den staat jaarlijks 1400 fr. kost, omdat het bouwen van een nieuwe universiteit (met labora torium) 35 tot 40 millioen frank zou vragen, omdat dit dan ook wel een twintig tot dertig jaar zou duren en ten slotte omdat, indien er een tweede hoogeschool werd gesticht, de onder houd van gebouwen en laboratoriums oneindig veel zou beloopen en omdat ook alle vlaamsche studenten naar hunne hoogeschool zouden gaan en de Gentsche er dan zou blijven staan voor een honderd vijftigtal walen (juist 155) en een twee honderd vijftigtal (juist 248) vreemdelingen, waarvoor de vlaamsche lastenbetaler (de kosten van de nieuwe hoogeschool meegerekend) in plaats van 1400 fr. er dan wel 2000 zou betalen. Ik heb met opzet nog veel argumenten ter zijde gekten en slechts eenige der voornaamste uitgekozen. Zoo de lezer er nog meer begeerde te weten, dat hij dan schrijve naarde vlaamsche Hooge- school-commissie secretariaat Spiegelstraat 20 Gent om het verslag over de vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool. Ik herhaal hier wat ik in mijn vorig artikel schreef De flaminganten zija opgekomon in alle politieke partijen en broederlijk vereenigd, de vervlaamsching der Gentsche hoogeschool een eisch van en voor het vlaamsche volk. AMEDEUS GYSENS. Drama Een schrikkelijk drama heeft Zaterdag morgen eene groote ontroering onder de bevolking van Roubaix teweeggebracht In de herberg r Au Père Lachaise Papin, n. 6, dichtbij de Chaptalplaats,(gehouden door Mad. Jan Faler, 34 jaar, geboren Malvina Van Schoorisse, weduwe sedert 15 Juni laatst leden woont de genaamde Edgard Andelhof, een Gentenaar, 32 jaar bloemist. Vier maanden geleden werkte deze persoon te Herseeuwe bij M Van Doorselaere, hofbouwer die hem wegens diefte wegzond; sedert dien was hij werkzaam in de naamlooze hofbouwmaat- schappij te Croix, w'aar hij over een achttal dagen insgelijks voor diefstal weggezonden werd. Daar hij zonder middelen van bestaan was, vorschafte mad. Faler aan Adelhof eenige bezig heid. Toen zij Zaterdag morgen te zamen de gelag kamer gekuischt hadden en Mad Faler zich naar hare kamer wilde begeven, werd zij plotseling op den trap door Andelhof aangevallen, die haar bij middel van eenen zwaren hamer, verscheide ne slagen op het hoofd toebracht. De ongelukkige slaakte hartverscheurende kreten. Om haar het roepen te beletten, stampte de kerel eenige vodden als prop In den mond van zijn slachtoffer. De geburen die de noodkreten gehoord had den beukten de deur, die den moordenaar geslo ten had in en maakten zich van den laffen kerel, die hen met een hamer bedreigden, meester en leverden hem over aan de policle. Andere geburen sprongen het slachtoffer die schrikkelijk gekwetst was en bewusteloos ten gronde lag, ter hulp. De geneesheeren Montaigne, Druesne en Debuchy onmiddellijk ontboden, stelden vast dat het slachtoffer in belangwekkenden toestand ver keerde. De ongelukklgge had een tiental hamerslagen op het hoofd gekregen, geheel de schedel ligt open; aan hare armen en handen heeft zij erge wonden bekomen door de slagen af te weren. De moordenaar werd na ondervraging opge sloten; Zondag morgen werd hij naar het gevang van Rijsel overgebracht. Treinbotsing Zaterdag, rond 5 ure ’s avonds, zijn twee goederentreinen die in de zelfde richting reden, bij het uitrijden der statie te Neerpelt in botsing gekomen. Een trein reed in de richting van Hasselt en de andere was aan het manoeuvreeren, toen de eene den anderen zijlings aanbeukte. Het ge kraak van hout en ijzer was oorverdoovend. Veertien waggons en een machien hoopten zich op malkaar, derwijze dal het verkeer volkomen belemmerd was. Het eene machien werd van de baan geworpen en drong tot aan den ketel in den grond. Het tweede raakte van den koolwagen los, doch bleef op de riggels. Door den geweldigen schok zijn de stoker en de machinist ten gronde geslingerd. Het machien reed alleen voort, doch is te- Lommel kunnen stilgehouden worden. En zijn geene dooden, enkel 4 gekwetsten, maar niet levensgevaarlijk. Na verzorging door Dr Cuypers zijn zij huiswaarts gekeerd. Allen wonen in den omtrek van Mechelen-ain Maas. De stoffelijke schade is zeer groot. De oorzaak der botsing is onbekend. Echtelijk drama De stoelbiezer Hendrickx, wonende Clementinastraat te Laken, leeft in oneemgheid met zijne vrouw. Zondag was hij met vriendarPuitgegaan en had een groot aantal drankhuizen bezocht. In eene herberg van het Kroonveld deed hij door een vriend zijne vrouw verzoeken hem te komen vervoegen. Zoodra de vrouw bij haar man was, werd ruzie gemaakt en Hendrickx door de drank verhit en woedend geworden trok zijn mes en gaf er de vronw eenen steek mede in de rechter wang. Hij wilde voortsteken, doch de vrouw verweer de zich en de woestaard sneed haar met een ruk bijna den duim af waarna hij op de vlucht ging. Het slachtoffer werd door de politie naar het gasthnis der gemeente gevoerd enjverzorgd. Hendrickx, dien men te vergeefs opzocht, is zich maandag morgen in handen der policie komen overleveren. Levend, verbrand. Maandag avond had een vreeselijk ongeluk plaats in de Beurs straat 2, te Brussel op eene kamer bewoond door vrienden van Mevr. Stadner, oud 49 jaar, en wonend in de Oostendestraat, 27, te St Jans- Molenbeek. Deze vrouw koiffeerde een meisje en bediende zich van een lamp, gevuld met wijn geest om hare ijzers heet te maken. Zij trok de wiek hooger om de vlam te vergrooten. Ongeluk kiglijk viel gansch de brandende wiek uit het toestel op den vloer Het kleed van M. Stadner vatte vuur. De arme vrouw riep wanhopig om hulp, doch bij de aankomst der medehuurders, was zij reeds door vlammen omringd. Als men er in gelukte dezelve uit te dooven, was het lichaam van Mev. Stadner reeds met brandwon den overdekt. Het slachtoffer, wier toestand zeer onrustwek kend is, werd vervoerd naar het gasthuis van Molenbeek. De beer van den huize en zijne echtgenoote, die Mevr. Stadner ter hulp snelden, werden bei- (Uit het leven eener werkers familie) door JOZEF MINNAERT In 1910 heeft het op 200 dagen geregend Op 20 dagen in Januari. Februari. Maart. April. Mei. Juni. Juli. Augustus. September, October. November. December. Er is eene laag water gevallen 0m817,2 Den 12 September heeft het in 24 uren 28,7 millimeters geregend; dit is de groot ste regen van het jaar. Hst heeft slechts op 17 dagen gevrozen t. w. 5 dagen in Januari, 4 dagen in Fe bruari, 3 dagen in Maart, 3 dagen in No vember en 2 dagen in December. Hat vroos het meest in den nacht tus schen 1 en 2 Februari 3 1/2 De koudste dag is geweest den 25 No vember op het warmste van den dag tee- kende de thermometer 1 /4. De warmste dagen waren den 20 Mei en 7 Juni 26 1/2 0/° De warmste nachten waren tusschen 6 en 7 Juni en 8 en 9 Augustus; bij de groot ste koalte wees de themomoter nog 15 3/4 ten honderd. De hoogste barometerstand van het jaar was den 7 Januari 777,1 De Isagste barometer stand was de 24 Januari 731,2 Om 8 uren ’s morgens was de wind 26 maal noord, 76 zuid, 55 oost, 63 west, 51 noord west, 25 noord oost, 47 zuid oost en 22 maal zuid oost. Het heeft 705 maal hoogwater geweest in dit jaar. Het hoogste getij was den 1 November om 11.55 u. ’s middags 5m55 boven ge middeld laag water te Oostende. Het kleinste hoogwater is geweest den 14 October om 9 u. ’s morgens 2m64 boven gemiddeld laag water. ’s morg. 5,14 5,53 6,57 8,04 9,19 10,23 11,24 Zeevissclierij. Onze haven telt op heden 39 vieschersschepen; gedurende het jaar 1910 zijn er 3 nieuwe bijgekomen, doch 4 afge broken. Ooatduinkerke bezit er 15; Coxyde 9; De Panne 99; Heyst 66; Zeebrugge 6; Blankenberghe 67 en 5 Schuitjes; en eindelijk Oostende 145 sloepen, waaronder 26 stoomsloapen. Te Oostende werden gedurende 1910 twintig nieuwe visschersbooten gebouwd; negen zijn afgebroken geweest en 6 vergaan in zee. Van die zes laatste is de bemanning van 5 kunnen gered worden; de zesde is de N° 103 onlangs zoo onge lukkig omgekomen. den ernstig verbrand aan de handen. Man doodgeschoten. Voor de korrektionneele rechtbank van Leuven moest Maandag morgen zekere De Meyer van Thildonck (Hambosch), verschijnen, beticht vin opstand, slagen aan de gendarmen, enz. De Meyer was vroeger nog verwezen tot straffen van 5 en 1 jaar en nog meer, onder andere voor slagen aan zijne moeder. Voor het feit waarover hij nu had te verantwoorden was bij niet aangehouden, doch woonde, als toe schouwer, de zitting der rechtbank bij. Op het oogenblik dat zijne straf ging uitge sproken worden, trok de Meyer er stillekens uit. Men verwees hem tot 7 maand met onmiddelijke aanhouding. De gendarmen, die De Meyer gezien hadden, achtervolgden hem en konden hem in de Leopold Vander Keienstraat vangen. De Meyer kon ontsnappen en de gendarmen konden hem tusschen de Statiestraat en Dries straat inhalen. Bij hen had zich een wachtmees ter der gendarmen van Thieren, die daar juist kwam, gevoegd. Eensklaps keerde De Meyer zich om en eenen revolver uitstrekkende zegde hij te zullen schie ten indien men hem dierf naderen De gendarmen naderden niettemin en De Meyer loste vier schoten zonder de gedarmen te treffen. De wachtmeester nam nu ook zijnen revolver en mikte naar De Meyer. Deze laatste werd in de borst getroffen en viel om niet meer op te staan. Het lijk werd naar het doodenhuis gedragen De Meyer was 42 jaar oud. G-elieime stokerijen ontdekt. Dinsdag morgen ging M. E. Pierard, provin ciale toeziener van belastingen te Brugge, ver gezeld door den heer L. De Smet, kontroleur der accynzen en M. Loghe, kommissaris, eene huiszoeking doen bij Kam. Stichelbaut, likeur- handelaar in de Pyckestraat te Kortrijk en ont dekten er twee toestellen om genever te stoken, waarvan een in werking was. Beide toestellen en verder gereedschap voor de geheime goneverstokerij werden aangesla gen, en Stichelbaut werd aangehouden en door 2 agenten ’s namiddags om 2 uur in bet gevang opgesloten. Dins lag morgen kwam de heer kotroleur van Zwevegem vergezeld van twee accynzenbe- dienden en de twee veldwachters der gemeente, te Deerlijk, eene huiszoeking doen, ten huize van den werkman Henri Dhondt, vader van Skinde ren, langs den Waregemschensteenweg, nevens herberg De Evangelieboom In het huis van Dhondt werd een koffer aange slagen, welke opgepropt zat met al het materiaal benoodigd voor eene geheime geneverstokerij; een enkel stuk ontbrak. Er werd vastgesteld dat er onlangs nog gene ver door den aangeslagen darm had geloopen. Dhondt verklaarde dat hij den koffer een 3tal weken geleden, van eenen onbekende in bewa ring had genomen. Verdere huiszoeking leidde tot geene nieuwe ontdekkingen. Daar er vermoeden bestaat dat er nog gerief in den hof verborgan zit, heeft de overheid gansch den lochting doen omdelren, waarmede men dinsdagavond nog bezig was. Erg ongeluk. Dtnsdag morgen werd de gemeente Zwevegem in rep en roer gesteld door een ongeluk, dat, hoe erg het ook zij, de vreeselijkste gevolgen had kunnen hebben. Rond 6 uur is in de fabriek van gevlochten koperdraad en pindraad van M. Leon Beeckaert een jachtwiel gesprongen waardoor 4 personen warronden de pratoon zelf, min of meer erg gekwetst werden. De stukken ijzer vlogen door het dak van het oud-Mannenhuis, het Sint-Jozefsgesticht, ruim 150 meters van de fabriek gelegen is. Een der ergst gekwetsten is de werkman Petrus Favere die gevaarlijk aan het hoofd en de borst is gewond. Door het ongeluk vallen nagenoeg 250 werk lieden zonder werk, wat in dezen wintertijd zeer pijnlijk is. einde is van 1910 en dat de «tadsbagrooting voor 1911 nog niet is neergelegd zog min als de reke ning ever 1909 die reeds sedert Mei had moeten voor den raad gebracht worden. De heer secre- ke aan Sr Vaahille wordt toegestaan een erfpacht taris zegt dat zoo haast deze rekening zal opge- voor 27 jaree, ingegaan den 1 October 1910 op 16 a. 34 c. land, gelagen te Lompartzijde, mits de jaarlijksche pacht van 60.50 fr. boven de apenbare lasten. Voorheen was dit stukje grond verdacht aan 16.50 fr. Gemelde beraadsleeging wordt goedgekeurd met 8 stemmen en 2 onthoudingen de HH. Du inen en Huygbebaert leden van het bestuur der Hospicen. dagen hebben plaats gehad te Antwerpen en te 10* Punt. Godshuizen. Verwisslelng van grond te Nieuport. Het bestuur der godshuizen vraagt om eene ruiling van giond aan te gaan met de Belgische staat ten einde den grond, alhier gelegen voor de herberg De Arke van Noé, in de voorgeschre- ven lijnrichting te kunnen brengen. grijpsnde die door de leden met eenparigheid De hospicen zouden afstaan 22m20c. vierkant en van den staat 26m33c. verkrijgen, het verschil van 4m13 zoude door de godshuizen vergoed worden op den veet vaa 3.50 de vierkante meter. De beraadslaging van het godshuizenbestuur wardt aangenomen. 11' Punt. Herstelling Ealletoren en Tempe llerstoren Het schepenen college heeft doen overgaan tot een onderzoek van belde torens. Volgens het verslag dat wordt afgelezen moet de borstweer® van de Tempelierstoren afgebroken werden op eene heegte van 30 c. Het bovengewelfsel moet hersteld en den afloop der waters verzekerd worden. De buitenmuren moeten gedeeltelijk hersteld en bezet worden. Ds deuren zijn in slechten staat enz. De Halletoren verkeert In zulken slechten staat dat alle voorloopige herstelling als nutteloos mag berchouwd worden en dat de afbraak van den toren zich opdringt. Ds heer Burgemeester stelt voor in naam van het scbepaneocollege beide zaken uit te stellen tot b| de bespreking der begroeting voor 1911. Aangaeomen. 12° Punt. Brief Gouverneur nepens toelaag vrije vissehersschool. De heer Gouverneur laat weten dat het pro vinciaal bestuur besloten heeft voortaan aan dergelijke vrije beroepsschelen geene hoogere toelagen te verlesnen dan deze door de gemeen tebesturen tsegestaan. De vrije vissehersschool genoot, volgens het schijnt, eene provinciale toe lage van 450 fr. Door da stad werd geena subsi die verleend, doch is het onvergeld gebruik van een lekaal toegestaan. Hel schepencollege schaf de huurwaarde van dit lokaal op 300 fr. die ver- velgeas als gemeentelijke subsidie mag aanilen worden. In dezen zin zal sr den heer Gouverneur geantwaerd worden. De heer Burgemeester maakt kenbaar dat bij brief van 19 December 1910 de bestendige depu tatie het gemeentebestuur heeft bericht dat M. Robert Pauwsls als aannemer is verklaard van de werken der riolen en vergaarbak ter kaai. Bij brief van 20 December heeft Pauwels bevel ©ntvangen da werken te beginnen. Hellid heer De Jaegber vraagt wanneer de werken moeten aanvangen en in welken termijn zij moeten vol tooid zijn. Er wordt hem geantwoord dat de werken moeten beginnen binnen de maand van het bevel en voleindigd zijn binnen de 6 maan den. De heer Burgemeester doet kennen dat het bestuur ep 23" dezer bericht heeft ontvangen dat het kosteloos vervoer is teegest an voor den afval van steengroeven noodig voor de bestrating van de Pelikaan en oude Veurnevaart straat. De aanbesteding dezrr werken is bepaald op 27 Januari aanstaande. Het lid heer De Jaegher zegt dat men op het GEBOORTEN. 1 Jan. Pecceu Karei Theofiel Joseph zoo Cyriel en Louisa Deschieler. Duyck Clara Elisa, dochter van Camille en Stehania Cloet. Sedert 1 Januaai 1911 2 geboorten. 5 is

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2