1 4 Overwegingen van een knorrepot HUN GUSTAAF Binnen- en Buitenland. i} BILLARD Land- en Tuinbouw Nieuws uit Nieuport .z(- Jantji’s nieuwjaarmorgend Treurig! Treurig! Hoogwater te Nieuport Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. ft;;. l MENGELWERK i 8 9 11 /Wordt voortgpiet). Goedkeuring. Een koninklijk basluit - voltooien zien. Verschillig® leden doau apmerken dat rekla- matien worden gadaan nopens gevraagde taksen v«or standgeldter markt of bij Letleuren inde stad. Ten einde aan eenieder zijne rechten en plich ten te deen kennen vraagt den heer De Jaegher dat het reglement betrekkelijk de standgelden enz., eiken marktdag zeude uitgehangen worden op bestendige wijze. Aan deze vraag zal voldaan worden en de zitting wordt om 7 ure geheven. 20 21 16 17 Schoone en goede billard te verkoopen met toebehoorten, alsook twee spelen ivoren billard- bollen, zoo goed als nieuw. Zich te wenden Hotel Duynnenhuys Oostendestraat, Nieuport. ’s morg. 12,- 12,51 1,43 2,30 3.13 3,53 4,31 Het kan toch niet betamen van al onze dochters kloosternonnen te maken, noch al onze zonen tot bankbestuorders te vor men. Het geestelijk beroep zooals het flnan cieel, zijn overigens, voor het oogenblik, j 5" dezer ward gevierd, de meeste broederlijkheid de gulhartigsle vreugde. In groot getal waren de i leden dezer zoo wijd bakende maatschappij naar het feest opgekomen, om er zich zooals altijd overigens het hertje eens goed op te halen. En van 20 December 1910 machtigt den gemeente raad van Nleuport taksen te haffen ten laste der drankslijters welke gebruik maken van orches trlons, mecanischa pianos of phonografen.- Allo dus, herbergiers, legt ze maar; dat is nog een cadeautje door dis goede vrienden de katholieken, u geschonken. ----- Havenbeweging. In 1909 kwamen er in onze haven 67 schepen binnen metende 21982 ten; in 1910 115 schepen metende 30290 ton; zeodat er 48 schepen meer binnenkwamen en de tonnemaat met 8305 ton Moerson verhoogds. Verheugend verschijnssl reerwaar! Hierop ko men wij in een volgend nummer terug. Voor den «ogenblik zullen wij ons er kei bepa len met onze lezers mede t« doelen dat voor re kening van «Handel en Scheepv art» 54 schepen binnenkwamen waarvan 30 geladene, dia te za- rnen zoewat 22150 ton koopwaren aanbrachten. Van die 54 schepen vertrokken er 42 geladen met zoowat 18650 ton allerhande koopwaren. 40800 ton kofes, cokes, macadam, cement, granen enz. werden dus voor haar gelost en ge laden. Ziedaar een mooie uitslag die haar lot eere strekt! ’t Zijn onze werklieden dia er best bij va ran en de neriogdoeners, winkeliers en herber giers genieten er vast hun deel van. Decoratie. Bij koninklijk besluit van 3 Januari 1911 is het burgerlijk eereteeken, me daille dsr 1' klas, verleend aan M. A. Buy!, lid van de Kamer dar volksvertegenwoordigers en schepene t® Elsane, ter belooning van de dies- sten door hom bewezen gedurende e®n loopbaan van ruim 25 jaar Ouzo hartelijksto gelukwenscnen aan den on- vermeeibaren volksvriend. Pensioenen. Bij koninklijk besluit van 30 November 11. wordt een pensioen van 1155 fr. verleend aan de weduwe van den heer Deboyser, in leven gemeenteonderwijzer te Middelkerke. Het pensioen der 4 minderjarige kinderen is vastgesteld op 238 fr. Bij koninklijk besluit van 17 September wordt aan mevr. wad. L. Fiorizoone, wiens overleden echtgenoot gemeenteonderwijzer te Nleuport was, esn pensioen verleend van 865 fr. en aan het minderjarig kind 99 fr. Hoe wij onze tuinen verfraaien. Kruithoornen in kleine vormen zijn het sieraad onzer tuinen. Appel en paersoorten laten zich opperbest in struik opleiden, vergen weinig on derhoud, geven regelmatiger) oogst van vruchten welker hoedanigheid ^en eersten rang bekleedt onder opzicht van smaak, grootte en kleur. De voorkleinvnrm bestemde appelsoorten zijn op zoet of paradijsappel, de peren op kwee gegrif feld. Al deze onderstammetjes hebben een krui pend wortelgestel, dat zich aan de oppervlakte des gronds ontwikkelt in een gezonden en war man bodem. Vooraleer tot het planten over te gaan, breekt men den grond tot op 60 cm. diepte en mengt men de volgende mesten per vierkant meter berekend, met de bouwlaag 250 gr. thomasslaken en 100 gr. kaïniet. Wanneer nu de planting uitgevoerd wordt gebruikt men goed geteerde turf of stalmest, die men aan de fijne worteltjes dor planten brengt. In de maand Februari-Maart dient men 40 gr. zwavelzuur ammoniak per vierkant, meter toe welke met de hak rond den jongen boom worden ingewerkt. De reeds in vroeger jaren geplante boomen zullen ook in dit tijdslip 40 a 60 grs. ammoniaksulfaat per m2 bekomen. Eene mest- laag van 10 cm. dikte, rond de boompjes ge plaatst, zal in den zomer bet uitdrogen van den grond beletten. Ongesnoeid geven de aldus geplante boompjes de liefelijkste vruchten in het najaar. Onze bevolking. Er blijkt uit de sta tistieken verschenen in hst orgaan van ’-t sacristij en’t stadhuis dat onze bevolking slechts is aan gegroeid met het verschil tusschan d® geboorten en de overlijdens; dit is met 75. ’t Is nog al wel volgens die opstellers maar ’t zou toch kunnen beter zijn, want ’a zondags voordien werd in Gods tempel verkondigd dat er niet genoeg geboorten waren en dat er te weinig getrouwd werd De raad om daarin te verhelpen werd niet gegeven; daarom willen wij aan onze Nieuport- echa dochters dia gaarne in ’t huwelijksbootje zouden stappan een gedacht geven. Dat ze doen zooals te Ecausinnes; daar richten de trouwzieke Evaskinderen alle jaren een feest in. en noodigen al de jonkmans uit van den omtrek; chocolade en koffie, bloempjes en strikjes, volksbal niets ont breekt er en mear dan een vrijgezel laat er zich bekoren door de zwarte of blonde lokjes, de gui tige oogjes, de vroolijke lachjes, de sneeuwwitte tandjes on wat weet ik al dsr lieve naar een man zuchtende deernen. Men vangt geene vliegen met azijn hé? en al kwam nu van al da op hel feest gedane beloften maar de helft tot een huwelijkte recht, ’t ware al heel schoon. Allo wie neemt de zaak in handen? Heel zeker zou het. succes heb ben, want zooals in ’t liedje. zou meer dan een kwezeltje of begijntje heel wel kunnen dansen als ’t is.... om te krijgen een man! Zij zouden aan Ghéri ’t voorzittarschap kunnen aanbieden. O la la! Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 18 Donderdag 19 Vrijdag Zaterdag 15 Januari Rhetorika. Driekoningenfeest. Zooals telken jare heerste op dit feest, dat op donderdag Kom dan maar langs hier August, sprak de patroon, en ging voor. Die kerel gaat mij zeker verklikken, dacht de hoofdklerk, die niet al te nauwgezet was in het wel besteden van zijnen tijd. Ik houd van dien flikfloier niet, met zijn schijnheilig gezicht; maar dat hij eppasse of ik zal ook uit de school klappen en de quaestie der geldboeten aan den dag brengen. Toch streek de hoofdklerk ook zijn deel op van hetgeen men de werklieden soms onreehtvaardig afhield van hun loon. Nu, August, wij zijn alleen, '■«“■sprak de patroon. Is er misschien een of andere arbeider die zijn best niet doet? In het geheel niet, Mijnheer, antwoordde de meestergast en zette een doorbraaf gezicht. Maar ziet ge, de werklieden weten best hoe goed Gij het met hen meent, dit heb ik hun nog deze week herhaald, er bij voegende dat Gij de trouw en de oppassendheid weet hoog te achten. Volgens ’t zelfde orgaan hebben zooveel men- schen do stad verlaten als er t aar hier zijn ko men wonen. En wij die dachten dat er talrijke renteniers, koopmaas en nijvsraars, naar hier waren gekomen; dat er nieuwe huizen waren gebouwd per dozijnen; dat metsers en timmerlie den en andere ambachtsmans overrompeld waren van werk! En wij die dachten dat niemand Nieu- port had verlaten omdat er hier volgens onze kalotebazen zooveel weelde en voorspoed is; omdat volgens hen de gebraden kiekens hier iedereen in dan mond vliegen! Ja! Ja! voor hen alleen!!! O la la la la! Bloedig gevecht. Enkele dagen gele den werd een soldaat der bezetting van Namen die ruzie zocht en wilde vechten in een danszaal door burg'ers fel afgesiagen. De man zwoer zich te zullen wreken. Herhaaldelijk werd getracht gevechten uit te lokken, doch de policie en de rijkswacht, die werden verwittigd, traden in tijds handelend op. Zondag avond nu, waren alweer veel soldaten in eene danszaal vereanigd wanneer een schacht van 13e linie, zekere P. Braeckman, beweerde dat men hem zijn geldbeugel ontstolen had. Ruzie w.ahI nitgplnkt on wo.Mra wae het gever.ht algemeen. In ’t midden van het gevecht werden vier revolverschoten gelost. Een der vechters sloeg verwild in ’t ronde met een stalen kabel aan eene koord gebonden. Wanneer de policie de vechters scheide, bleek dat de soldaten erg toegetakeld waren geweest terwijl de burgers slechts onbeduidende kneuzin gen in het geharrewar hadden bekomen. De ergst getroffen soldaten allen van het 13' linie, zijn de genaamden J. Pierlot, Desire Sam- bray, Eug. Farê, MauristLoos en Arthur Renier. Zij bekwamen allen zware verwondingen aan het hoofd. De toestand zelfs van Pierlot boezemt groots onrust in. Dadelijk werd eene afdeeling van het 13' linie ter plaats gezonden en de straat, waar ’t gevecht plaats bad, afgesloten, want men vreesde voor wraakneming van wege de soldaten. Diefstal. Zondag morgen, rond 9 uur, op het oogenblik dat de echtgenooten Neufs- Simoens beneden kwamen om hun magazijn van juweelen te openen, n. 6, Heuvelstraat te Brussel, stelden zij vast dat het letterlijk werd leeggeplunderd. Volgens een eerste onderzoek, stelden de echtgenooten vast dat kwaaddoeners de hand hadden gelegd op 250 gouden ringen versierd met diamant en edelgesteente, 60 gouden brozen 50 gouden halsdoekspelden, 6 gouden beurzen en eene doos van hetzelfde metaal. De politie der 2’ afdeeling, onmiddelhjk ver wittigd, begaf zich ter plaats en opende een volledig onderzoek. Het blijkt daaruit, dat de dieven in het magazijn van M. Neufs-Sinaoens kwamen langs een aanpalend huis, thans on bewoond, voor hetwelk eene stelling werd opge timmerd Langs dezelve bereikten zij de binnenplaats van M. Neufs, verbrijzelden eene ruit en kropen langs de opening in het magazijn. Van hunnen buit voorzien volgden zij denzelf- den weg om zich te verwijderen. De beschrijving der gestolen juweelen werd onmiddellijk in alle richtingen gezonden. M. Neufs, die met zijne familie op het eerste verblijft, had hoegenaamd niets ongewoons ge hoord Aangerand Drie jongelingen waren kalm aan ’t klappen, zondagavond 8 uur, op het voetpad der Zes Jongelingenstraat te Brussel toen van den Kleinen Zavel ee.n wielnjderop dolle wijze aanreed. Op de hoogte der drie jongelingen gekomen, trok hij esn revolver en schot plots op alle drie, zonder eenige uitdaging. Een hunner, de 17 jarige E. Charlier, wonend Jozef Stevens straat, werd gewond aan het linkerbeen. De snikkend, viel hij zijnen vader op den hals. «Wel jongen, wat hebt ge, spreekt dan toch?» Na de ergste schokken van ’t hart overwonnen te hebben, bracht Dok met moeite de woorden uit Jan Vlaming is gedecoreerd! Wie? wat! Vlaming gedecoreerd? Ja, onze gebuur, vader voor meer dan vijt- twintig jaren trouwen dienst, en ik dacht aan vader, als u eens hetzelfde geluk ten deel viele! Wel, dat is verdiend! zei de draaier en vaagde tersluiks een paar tranen af, Dok, jon gen, wij moeten van die gebeurtenis een feest maken. Op het atelier zal ik er voor zorgen, maar wij moeten ook nog iets onder ons twee doen, en ’t moet rap gaan. W j dienen ons ferm uit den slag te trekken en er eer van te halen. Ik zorg voor een bouquet, en koop een zilveren pijphuisje; want Jan is een rooker! «Ik zorg voor den lekkerkoek, sprak de zoon, en kijk eens hier, vader?» Daarop haalde hij een prachtig gesneden bloemenbak voor den dag. Jongen, jongen, ge wist er reeds lang iets van en ge zweegt het voor vader, dien gij er misschien zooveel plezier zoudt mede gedaan hebben? M. V... daarover zeer verwonderd opende spoedig de deur, doch kon niet binnen, daar de veiligheidsketting ingelegd was en moest de hulp va-n eenen slotmaker inroepen. Toen hij boven op zijne kamer kwam stelde hij vast dat dieven ingebroken waren en ai de meubelen hadden opengebroken. Al het zilverwerk, eene' partij juweelen van groote waarde, alsook eene som van 1300 fr. was verdwenen. De dieven zijn langs den hof binnengedrongen, waar men voetsporen ontic'F heeft. Laffe aanranding. Maandagmor- gen, rond 7, bemerkte Hélène Bytteler, 26 jaar, echtgenoote van Victor Van Dorpe, vloerlegger, Pyramidenstraat, 34 te Moeskroen toen zij zich langs de Molenstraat naar haar work in da Rou baixstraat begaf, dat zij door eenen verdachten kerel van rond de 25 jaren oud, achtervolgd werd. Zij verhaaste hare schreden doch nauwelijks had zij eenige stappen gedaan of de kerel sprong op haar toe, wierp haar ten gronde en wilde eenen schandelijken aanslag op zijn slachtoffer plegen. De ongelukkige verweerde zich dapper en kon om hulp roepen waarop de kerel in een wegeltje bezijden den steenweg de vlucht nam. Twee mannen die op de hulpkreten toegesneld kwamen, zetten den laffen dader achterna, die door de duisternis begunstigd, is kunnen ont snappen. De jonge vrouw die aan een hevigen schrik ten prooi was, werd naar hare woning overge bracht. Doodelijke val. De 72jarige Mathil de Van Houtteghem, kostgangster in het ouder lingengesticht, verbleef voor eenige dagen bij eenen harer zonen, Henri De Winter, Courbe- streat, 59, te Moeskroen. Zondag avond, rond 10 ure, terwijl de eclitge- nooten De Winter avondmaalden, trok de oude vrouw met eon nachtlamp in de hand naar hare slaapkamer. Toen zij op de bovenste trede was verloor zij eensklaps het evenwicht, sloeg om en stuikte met het hoofd op de vloersteenen. M Do Winter en zijne vrouw kwamen toege- sprongen en zagen hunne moeder in eenen grooten bloedplas liggen. De geneesheer Toule- motide ter plaats geroepen kon slechts den dood vaststellen. Het slachtoffer was den schedel ge- pletterd. Moordpoging en zelfmoord. Een wapenmaker, Jozef Crahay, weduwnaar, 45 jaar oud, wonende Boulevard d’Avray te Luik was verloofd met Marie Hoene, weduwe Hardy, oud 44 jaren, moeder van 2 kinderen. Crahay was zenuwachtig en erg neurasthe- niek. Dinsdag kwam hij zijne verloofde vinden en zegde haar dat hij besloten had haar niet te huwen. Woodend door dnt onverwacht besluit, waarvoor zij geene reden kende, keerde Maria Hoene hem den rug, na hem de deur gewezen to hebben. Crahay verliet het huis zijner verloofde, do<¥h Woensdag morgen keerde hij rond 7 ure terug en zegde haar, dat hij goed had nagedacht over zijn besluit van den vorigen dag, dat hij weer van gedacht veran lerd was en dat hij haar toch zou huwen Lexers oEr-wordt veel Vieux Système verkocht in witte kruikjes of stoopkens maar er bestaat maar eenen echten Vieux Système van het merk ’t Wit Stoopke. Wilt gij dus een echten eischt de woorden ’t Wit Stoopke op het etiket en den stop alsook de naam Jacques Neefs op het etiket. Morgen zult gij genezen ijn van uwen hoest, hoe pijnlijk hij ook weze, indien gij de borsttablet Walthery neemt; 35 jaren bijval. Zekere uitslag. 1 fr. Nu is in het atelier Ge moet weten Mijnheer hum... de ajusteur Jan. Hij begint oud te worden, voor bijna zes-en twintig jaren kwam hij hier, en ik verneem dat... altijd met uw goeddunken, wel te verstaan... dat het geen kwaad kon, bijaldien de man met de werkers- decoratie vereerd werde? ’t Zal overigens, Mijn heer, eenen goeden indruk op ’t werkvolk ma ken. «Inderdaad, ’t zal eene aanmoediging zijn voor de anderen, zei Mijnheer, hardop; ’t Kost daar enboven niets, en voor mijnen naam in de stad kan het nooit kwaad, dacht hij, stil er bij. Dat hebt ge ferm gevonden, August, ik zal zoo met een de aanvraag doen. O, Mijnheer, ik kende immer uw goed hart ’t Zal de man vreugde geven, hij heeft zulk eene opfleuring noodig; want... als men oud is, ’t gaat voor het werken zoo goed niet meer. Voor enkele dagen had ik medelijden met den vent, zei hij met een hoogst bedrukt gezicht, «ik moest hem een handje doen toesteken, of wij hadden een ongeluk kunnen hebben. Zoo! sprak de patroon, en rekte het woord zoo sterk als hij kon; daarop moeten mij passen August, ’t mag niet gebeuren. Juist, Mijnheer, en daarom dacht ik weder met uw goeddunken dat wij den man een eervol, een heel eervol ontslag konden geven. Misschien wilt Gij voor hem iets doen, Mijnheer? binding der Noord- en Zuidstatie teBrussel gesproken, een werkje dat de bagatel van 56 miljoen beraamd is. Wij zsggen be raamd, want als het zaFuitgevoerd zijn, het wel tot 100 miljoen. Liberale en socia listische senators deden dit tijdens de be spreking opmerken. Zij toonden hoe licht zinnig het klerikaal goevernement steeds met onze gelden omspringt; hoe het altijd werken deed aanvangen, die, ofwel bij gebrek aan geld niet voltooid werden zooals er vele zijn ofwel, werden zij vol tooid, soms het dubbel hebben gekost van hetgeen voorzien was. Zoo deden zij onder andere meer opmerken dat de verlaging van den waterspiegel van Brussal Zeeha ven, ’t is te zeggen de aangebrachte ver- j anderingen in den loop van het werk om in de bassins een grootere diepgang te verkrijgen, eene vermeerdering van uit gave van 30 miljoen had gevergd. Dat tijdens het uitvoeren der werken te Ter neuzen besloten werd do vaart te verbrae- den om de scheepvaart naar Gent te ver gemakkelijken en dat dit werk -4® mil- joco kostte in plaats van 20. Dat de ha ven van Zeebrugge was aanbesteed ge weest voor 35 miljoen meer en dat door de gedurige veranderingen van plans dit werk 58 miljoen had gekost, dus 33 miljoen meei*. Dat de havenwerken van Oostende waarvan het bedrag der aanbesteding 15 miljoen beliep tot het cijfer van 37 miljoen klom, zooiat er tij dens die werken voor veranderingen en verbeteringen^® miljoen meer werd uitgegeven. En voor onze Nieuportsche haven? Och, daarvoor werd niets meer uitgegeven, want er was voor ons Nieuport ni ts te verkrygen! Brussel, Terneuzen, Gent, Zeebrugge, Oostende, daar kwam hot er niet op aan dat buiten de voorziene miljoenen werken nog S5 miljoec meer werd uitgege ven. Aan ons Nieuport werd, als ’t past, eens eenige duizenden geschonken om te lappen en te plaasteren, maar om hier iets ernstigs te doen daar is geen geld voor! Nooit geen geld! Altijd valsche beloften! 85 miljoen meer voor andere havens, dat is niets. Maar voor de onze is er geen schamel miljoentje te bekomen. Nieuport was en is steeds de verstootelinge? Treurig! Treurig!! .fnnh zullen de Nieuportenaars beg ij pen dat wijt© lang misieiu, miintena ©n bedrogen worden? Wanneer toch zullen zij eens de oogen openen en klaar den toestand inzien? Wanneer toch zullen zij eens den papenboel omverkegelsn? ’k Zal in men salonfje men nieuwjaargasten afwachten zei Jantjie tot zin vrouwtjie. Ja, man, zoo sprak zijn wederhelft, 't meisen zal ze u annonceeren. En vergeet maar niet van ulder nen keer goed de waarheid te zeggen. Je j moet niet benauwd zin van te spreken ’k Ben ik nooit benoüwd, o&ls ik alleêne zin,» zei Jantjie, en hij ging hem gerust in zin zeiteltjie zetten. Hij had nog den tijd niet gehad om in zen gazette den prijs van den dag der zaadsoorten na te zien (dat interesseert hem nog altid!) of... ring, ring... daar ging de belle. Wien meugen wo doÊr al hên» zei Jantjie toen de deur openging en Potfsse Carette zijn neuze binnen stak. ’k Wilfen den eersten zin zei hij zoo, om u als onderdaaige dienaar een zalige nieuwjaar te wenschen ’k Hoope ut den groend van men herte dat j’ in October nog nen keer zult gekozen zin en dat die leelijke liberaren een buze gaan hên die aan de ribben hoedt. En ’k beloove en ’k zweère je, ten gaat aan min niet dependeeren. ’k En zal niet rusten noch binst den dag, noch binst den nacht om propaganda te maken altid en overal. Dankjie zei Jantjie en ’k wensch j’ook een zoêlige nieuwjaar. En al zen eourajie in zen twee handen pakkende ging bij voort moar k’ en zin toch iet oal te kontent van je. Je schrift gheele doagen in uzze gazette, móar t’ en is nooit van min. Je boft oalszanne in uzze gazette met het mannltje, je defendeert Gheri, en Lullepas in uzze gazette. Moar over min zwig je oêlszanne in uzze gazette. Pardon, menheere zei Pousse Carette, je zit mis, ’t is min gazette, dat weet je wel. En ik en kan toch niet schriven datje huizen bouwt op den boulevard want ten is geen waar; k’en kan niet schriven datje meer verstand het van openbare werken als den besten ingenieur die er bestaat, want ten is geen waar; k’en kan niet schriven enfin. je weet wel... datje de haven doet marcheereu en schepen met veugelzaad ■teftL'’.0,.?. Amerika komen want t’en is geen waar En k’en liegeIMpit in min gazette, in min gazette zie je wel! En weg was -Pousse Carette, die in den gang een deputatie van tie Cou'pe Gorge tegenkwam ’t Meissen wist niet wat gedaan als ze die menschen beslijkt tot aan hun knieën voor heur zag staan. Gaat maar binnen zei Pousse Carette en zegt het hem mofir Minheere zei de deputatie zoo mtl den wensch zulle, en we kommennen keer kikken als ’t julder niet haast ga passen om us een strate te geven. Die menheere of zijn collega die daar ojuste weg gaat en wilt wel in ’t slik niet loopen (als is 't dat de dooden begraven en werk van bermhar tigheid is) en widder zint ook moeë. «Je ga julder de strotDe hên» zei Jantji die schermde ve@r’t vuilmaken van zen salontjie, ’t is aêl aangeplakt. ’t Zal der to<'h i most al kommen pelsje zei de deputatm - nad er al lange lange kiezinge geweest 26west! j, .<utie was pas weg of de bode brocht cOii heel pak kartjes die ’t meissen up en plateel In den Senaat ward laatst over de ont worpen© werken der onderaardsche ver- misdadiger reed in allerijl heen en verdween zonder te kunnen worden aangehouden. De gekwetste werd naar het St-Pietersgast- huis gebracht, waar de kogel uit de wonde werd gehaald. Men zoekt den misdadiger op. Wraak:. Een werkman der Capucie nenstraat te Brussel, Sander Hutsheim, had om zekere redenen met zijna minnares. Elisa X..., moeten afbreken, wanneer hij op bet punt stond met haar te trouwen. Het meisje zwoer zich hierover te wreken. Zondag avond ontmoette zij S. Hutsheim in eene herberg der Tempelstraat. Twist ontstond weldra en een gevecht volgde. Het meisje nam plots eene vork met twee tanden en plofte die in ’t rechteroog van den man. Deze werd zwaar getroffen en zal, denkelijk, het gebruik van zijn oog verliezen. Daar hij reeds in een ongeval tijdens de tentoonstelling zijn linkeroog verloor, zal hij dus met blindheid worden geslagen. De politie heeft het meisje aangehouden. Laffe schelmen. Zendag morgen rond 3 1/2 ure, werd de policieagent Van Rom- paye, op den Elsenesteenweg te Brussel, door twee dronken bandieten, de genaamde Van R... en Desn..., aangevallon. Eender schelmen b acht den agent eenen stoot op de borst toe dat hij op de straatsteenen stuikte. De woestaard nam den ongelukkige vervolgens bij de haren en bonsde verscheidene malen het hoofd tegen de steenen. Vier voorbijgangers alsmede den agent Van Houtte sprongen het slachtoffer ter hnlp en gelukten er in, na een verwoed gevecht, de twee laffe schelmen naar het politiebureel te brengen, waar zij na ondervraging in het gevang werden opgesloten. De agent Van Roropay wiens hoe fd slechts eene wonde vormde werd na ver zorging naar zijne woning overgebracht. Drama. Sinds eenigen tijd leefden to Hamme Van den Berghe en Rooms in veete. Zondag avond, om 10 ure, ontmoetten zij elkander in de hei berg van Lerovx-Fobbe, in de Damstraat, zij waren beschonken; onmiddel lijk ontstond eene woordenwisseling. Opeens trok Rooms een dolkmes uit den zak en plofte het in den hals van Van den Berghe. Deze viel badend in zijn bloed ten gronde, Rooms vluchtte langs achter weg, en werd tot heden door de gendarmen niet terug gevonden. Moordpoging Zondag avond had de 21 jarige mijnwerker, Emiel Huivaert, wo nende Bachesstraat te Charleroi, aan het meisje Hainaut eenen slag in het aangezicht gegeven. Maandag morgen, rond 6 ure, heeft Jules Mainaut, 19 jaar, mijnwerker, wonende Bier- chapstraat, broeder van het meisje, om zijne zuster te wreken, aan Huivaert, omtrent de mim waar zij werkzaam zijn met eene hij! eenen slag in het aangezicht toegebracht waardoor geheel de rechterwang opengereten, het kaakbeen ver brijzeld werd. Het slachtoffer werd door zijne werkgezellen opgenomen en na verzorging naar het gasthuis gebracht. Men reest voor zijn leven. De moor denaar werd aangehouden en in het gevang op gesloten. e Huiselijk drama, De boodschap per Dem..., wonende Eetwarenstraat te Brussel, kwam maandag avond thuis, doch vond er zijne vrouw niet, alhoewel het rond middernacht was. Wanneer de vrouw korts daarop weerkeerde verweet Dem. haar zulks en een twist ontstond. De man, in woede ontvlammend, vloog op de vrouw toe, gewapend met een mes en bracht haar steken in ’t gelaat en bals toe, waarna hij vertrok. Het vijfjarig zcontje der echtgenooten ging de policie verwittigen. Een officier en een agent kwamen rond 1 uur ’s nachts in het huis en von den er de vrouw uitgestrekt in een bloedplas. Een harer ooren was bijna afgesneden en zij droeg zware verwondingen. Men bracht haar naar het hospitaal over terwijl andere agenten op zoek gingen naar Dem en hem in den amigo opsloten. Moord. Voor eenige dagen werd te Milaan eene vreeselijke misdaad ontdekt. Het slachtoffer is de schoone jonge weduwe Ida Sac- chiere, 35, jaar oud, moeder van twee kinderen. Verleden week ontving de portier, die aan de deur van het woonvertrek der weduw’e klopte, geen antwoord. De politie vzerd verwittigd en vond signora Sacchieri verwurgd op haar bed. Nevens haar lagen hare beide kinderen te slapen. De moordenaar had voor 20.000 fr. juweelen en obligation gestolen. De vermoedens vielen op eon varkensslachter Guisappe Tato, die zijn be drijf uitoefende in eene beenhouwerij in de nabijheid van het huis, waar de weduwe vei- wurgd weid. Op hetzelfde uur dat men het lijk ontdekte, meldde zich een reiziger in eene herberg te Monza aan onder den naam van Francisco Conte bewerend een schoenmaker te Milaan zijn. Da herbergier vond dat de man niet te ver te vertrouwen was en verwittigde de policie dis Conto aanhield Het was niemand anders dan Tato. Diefstal Toen de echtgenooten V... renteniers wonende David Desvachezstraat te Vorst, op wijk’ Berkendael, zondag nacht naar huis kwamen bemerkten zij licht op de slaapka mer van het eeiste verdiep. s avonds 12,32 1,18 2,07 3,33 4,12 4,50 Een onderstand uit de ziekenbeurs? Goed, goed, August, ’k zal voor de decoratie zorgen en geef hem maar voorloopig zijne... halve week uit de ziekenbeurs, ’k Moet thans nog een’ hoop zaken in der haast schikken. Goede reis, Mijnbeer, veel voorspoed! En de brave meesternecht slenterde naar het atelier terug en peinsde tevreden hoe hij opge past, dat de vlijt en eerlijkheid niet onbeloond bleven, en hoe hij de rust aan een oud man ver zekerd had. Weinige weken nadien, op eenen zaterdag, verscheen in de gazetten onder het artikel, Be- loonigen, het volgende De werkersdecoratie is verleend aan Jan Vlaming, ajusteur, voor meer dan vijf-en-twlntig jaren lange trouw in zijnen dienst te hebben bewezen. Was het, door dat Dok sedert hij de Rampen en Misdaden io ’t Volksblaadje minder las, de andere artikels des te meer begon te doorloopen of vielen zijne oogen toevallig op den naam Jan Vlaming? Genoeg, hij was verplicht de tijding een paar malen te overzien voor hij er den zin goed van begreep. Dan, met een luid Bravo! sprong hij op, zwaaide de gazet in de hoogte, zoodat zijn vader meende dat de jongen iets kreeg. Zeg Dok, jongen, wat is er? Maar Dok vermocht niet de antwoorden; de tranen scholen hem in de oogen en van vreugde overvol. Wat dus geu’aan met 0DZe zonen en n onze dochtors? ’t Weet wel dat meü over we- relduitbreiding, ovet' verovering van nieu we landstreeken; maar ondervinding leert ons dat die dingen v 00I,al diegenen rijk maken, die er zich riïet mede be moeien. ’t Ware leven zou bestaan in den akker- bouw, in de veekweek ing;- m-eft-zett moeten bekleeden met beestenvellen en wonen in rotshollen. Maar, daarvoor moet men akkers, vee, vellen en rotsen bezitten, zaken die altijd te kostelijk zijn voor wie geen duit heeft. Er blijft ons de handel, de kunst om een milltoen te winnen met voor een millioen franks zwavelstokjes te koopen, ze in twee te splitsen en ze voor twree millioen te verkoopen. Dat vraagt veel tijd en dat verwikkelt zich, naar mijne meening, door eene groote kwestie van inpakken. Er blijft ons nog de kweeking van den struisvogel over. ’t Trek de bijzondere aandacht der be sluitelooze huisvaders op die nijverheid, zooveel te meer dat ze onder ’t bereik is van alle begripsvermogen. ’t Is voldoende zich 25 struisvogels van Californië en 7 struisvogels van Abyssinië te verschaffen, en die gevleu elde dieren te verbinden; na driejaren, zullen ze het leven geschonken hebben aan 110 andere struisvogels, hetgeen naar mijne rekening, het getal dieren op 142 zal brengen. Indien men bedenkt en moet beden ken dat bet voedsel eens struisvogels ten hoogste 3 franks per maand beloopt (de struisvogel zwelgt alles in leege blik ken deozen, versletene mutsen, oude stem pels, geroeste nagels, enz.) en dat het dier als jaarlijksch onderhoud 34 franks kost; indien men bedenkt dat zijne pluimen en vederen ongeveer 1000 franks verkocht worden, bestatigt men dat de zuivere winst 930 franks per jaar beloopt! Zegge voor 142 struisvogels, eene zuivere jaar lijksche winst van 132,600 franks. Daar de struisvogel 80 jaren ieeft, kan hij dus na dit termijn 74,400 franks opge bracht hebben, en 142 struisvogels de schitterende som van 10,564,800 fr.! Indien, in plaats van 142 struisvogels, men er 1420 kweekte, zou de winst tien maal aanzient^ièr zjja. Jndien men er 142,000 nam, zou de winst... Maar ’k houd op... Zooveel te meer dat w - 1 onderste mijner. hJrahzyde gekomen ben. (Uit het leven eener werhersfamilie) door JOZEF MINNAERT niemaiad heeft zich in zijne verwachting teleur- i gesteld gezien, want, inderdaad, de meeste leven- digheid, de grootste vreugde heaft van d«n aan- vang lot het einde geheerscht. Oud en jong allen dansten en sprengen om ter meest. In den rusttijd werd nogmaals een lekkere koekeboterham den leden aangeboden, ®n mid- dellei wijl hadden de dame B V. en den heer H. V. beurtelings het geluk zich koningin en koning der gilda te trekken Hunne eenparige heer schappij werd door daverend applaus, en eens forsche Retorikamarsche bsgroel; terwijl de oude koning en koningin hunne opvolgers een beval lige cadeau aanboden. Verders werd door de maatschappij der prijs winnende gezusters mooie prijzen overhandigd, c en het bal werd daarna in volle levendigheid voortgezet. Het lampje schitterde reeds achtsr menig gor dijntje, toen de laatste» er aan dachten hunne beurtelingsche woning te vervoegen, gansch tevreden, en wel besloten toekomend jaar te herbeginnen. aan Jantjie bracht. N“ 1 Ons Mannetjie Pardaf zei Jantjie, ’k bad hem ists willen zeggen tusschen vier oogen pn nn komt hij niet Zon hij zich te groot kennen om nieuwjaar te komen wenschen. Of zoedt Li oal per tuf tuf in Europa voyagieren? En dat had willen representant worden? Attends je viens je kent gulder Jantjie nog niet! N” 2 Mops n° 3 Langbeen n° 4 Lullepas Schorte. Wel hè je van je leiven zoe verre geweest riep Jantjie tot zen vrouwtjie ’t en is geen één die komt. Hèje gi misschien ut de schoole ge klapt? ’k Ging ‘t ulder nu nen keer goed zeggen, dank willen heên dat ze de burgerdeugden be oefenen en de christelijke loeringe volgen, ’k Ging ulder zeggen dat ze min moesten lo&'eo klappen en dat ze zidder wat meer mosten zwig- gen. En daar zie, ze zenden ulder katte... ulder kartje, wil ik zeggen. zei Jantjie Nog en karlje menheere riep het meissen. N’5 van wien meugt da zin? zei Jantjie Och la la, var; men nieuwen compagnon te wege, den ingenieur glacier. Kom binnen, mon cher futur collegae riep Jantjie,... maar hi was gemist, ’t was maar een kartje. Ring... ring daar ging de belle. Loat hem maar binnen riep Jantjie, ’k heb hem oal gezien En Godfried van Bouillon deed zijne plechtige intrede in Jantjie’s salontjie. Mijn waarde collega en ieverige meêwerker, ik bid u, gelief u neer te zetten zei Jantjie mijn beste zei Bouillon, een zalige nieuw jaar en we goan ulder nen keer arrangeeren ten October. Awoêl, awóal, ’k zoe ’t gelooveo zei Jantjie ik bid u wat wilt ge een oxo, een cossommé of een bouillon naturel? Laat maar porto komen, 'k magge dat ook zei Bouillon. Wilt ge gelooven zoo ging bij voort, dat ik waarlijk op men gemak niet en was met die evenredige vertegenwoordiging, die er toch nen keer zal komen. Wie weet ot behaal de Lobbe Schorte en Mops en Tuf tuf niet meer stemmen dan gij? ’t. Is waar zei Jantjie ’t was om benauwd te zin. ’t Was over zeven joar ook haast ezoo. En wie weet ot kriggen we nog geen buzzetjie? En ’k zoe toch zoo geerne eerst neg entwat hebben op men borstjie. Laat hooren, mon cher collègue zei Bouil lon, «je weet dat ik vele kunne en als het in mijn macht is... ’k Zoe toeb eerst ook r idder der Leopoldsorde willen zin zuchtte Jantjie, en ’k zal loene zorgen dat je ook gedecoreerd wordt, want der is nooit niemand geweest die voor ’t vaderland... pardon en -voor je familie zooveel gezorgd heeft en nog zorgt dan gij. ’t Is genoeg riep Jantjie, widder zullen der voor zoggen, n’est ce pas, zei bij tegen Bouillon die er stilletjes van oender trok; «tegen de kiezinge is alles kloar! Wat drukke morgeud! zuchtte Jantjie, awöl moe je daaromzin om zoo’n sloave te zin? en hij liet ztch valt.»" ---- 7 Jan. Dugardein Theodoor Lodewijk, zoon van Constant @n Elisa Hollevoet. Godernis Karei Lodswijk Hendrik, zoon van Emile eu Clamentiua Rabaey. Popiaul Anna Jeanne, dochter van Poly- door en Elodiu Dawitte. S«dert 1 Januaai 1911 :-5 geboorten. STERFGEVALLEN. 4 Jan. Gesraert Juliaan Hendrik Albert oud 4 m. 14 d. zoon van Lodewijk en Leonia Parmentier. De Bussche Lodewijk oud 60 j. 5 m. ®n 20 d. zoon van Hendrik Joseph en Juliana Selschotter en echtgenoot van Elisa Maria Ureel. Sedert 1 Januari 1910 2 sterfgevallen. SJS8 W93S ‘X 'J k'i oiju zeieltjie. 6 i en u, 2,52 - i g Hier werd de conversatie onderbroken, want., ring, ring, ring, ring, ging de belle en de meid annonceerde Ee.ie deputatie \an den boulevard om een macadam te wenschen eene deputatie van beenhouwers om een slachthuis te wenschen eene depi’Jatie van vrouwen die riolen wen schen eene deputatie van j'ngtf nreiisjës- .dtp eene schooi wenschen eene deputatie die nieuwe trottoirs wenschen eene deputatie van metsers en timmerlieden die werk wenschen eene deputatie van...

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2