HUN GUSTAAF Nog de haven en de havenwerken Onze Haven BILLARD De tang van vader Adam! Land- en Tuinbouw Nieuws uit Nieuport Rechterlijke kronijk RECHTBANK VAN VEURNE. Binnen- en Buitenland. Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport ’s morg. 5,10 5,53 6,41 7,48 9,04 10,08 10,58 voar- MENGELWERK is iets gaande. Kom, waren een [Wordt voortgezeÜ Benoemingen D® heer Auguste Van- trooyen A. F. X. oud-leering onzer Middelbare Jongensschool, wiens bevordering tot Kapitein- Commandant we onlangs met genoegen mede deelden, komt nu benoemd te worden tot tweede leeraar voor den Cursus van ontleding der onein dig kleine grootheden in de Militaire school. Onze oprechts gelukwenschen aan onzen bas ten vriend, den knappen heer Vantrooyen. Bij koninklijk besluit van 14 Januari 11. is de heer Bodard. C. H. thans commies ter directie ts Brugg®, benoemd tot Controleur der recht- streeksche belastingen en accijnzen te Dixmude. 27 krachtmest heeft uitgewerkt, schijnt ons overbo dig. Opgeloste guano is bij eiken landbouwer in achting gebleven en... dit is ons genoeg. Goede wijn behoeft geen krans Nu dat de werkzaamheden in tuin en veld den landbouwer welhaast gaan wakker schudden, is bet ook tijd om aan meststoffen te gaan denken. Welnu, de opgelosta guano de Ploeg mag voorzeker op geen enkele landb uwerstede ont breken. VERITAS. (Uit het leven eener werkers familie) door JOZEF MINNAERT 23 s avonds 5,31 6,16 7,12 8,26 9,38 10,34 11,21 Maar de echte liberaal, die man van karakter is, wii van het onderwijs van paters en nonnen niet weten. Hij weet al te wel dat hij dat -.oor zijne Einders niet genoeg kan vreezen, daar het niets anders kan voortbrengen dan huichelaars en dwazen die niet meer in staat zijn met ver stand te redeneeren, slaven naar den geest, hin derpalen voor den vooruitgang van het mensch- dom door de wetenschap. dat men naar het nieuws uitziet als naar dage- lijksch brood. Ba, hernam Dok ’t is dikwijls beter eene tijding een weinig later te vernemen. Vooral als het eene slechte is, viel Jan er tusschen. En soms ook wel als het eene heel goede is hervatte Dok. Wantje keek op, want die laatste woorden schenen op zulk een zonderlingen toon gezegd. d Was er misschien gelukkige tijding van Gus- taaf? Men praatte wat van koetjes en kalfjes, sprong van den hak op den tak, maar toch wilde het ge sprek niet vlotten. Wantje was evenwel hoogst tevreden, daar Dok zoolang bleef en opgeruimd was. Hij gaf den eenen kwinkslag achter den anderen en schatterde het van tijd tot tijd uit van de pret. Toch kwam dit alles aan Wantje verdacht voor. Daar steekt wat achter, redeneerde het meisje, ik zal het weten. Morgen ochtend vader slaapt des zondags een half uurtje langer zal ik van de gelegenheid gebruik maken en Dok eens uithooren. Deze zat intusschen op heete kolen naar vader te wachten, doch speelde goed zijne rol van oppasser. Daar klonk de stem van den ijzerdraaier Dok! Ik kom, vader! Haastig wensehte hij elkeen tischsn eed, dan zwijgt het klerikaal blad voor zichtig. Dat verstaan de schapen der klerikale kudde niet en ho® min men er van spreekt, hoe heter de menschen mochten eens te slim wor den en dan ware ’t met de klerikalerij voor goed gedaan. Was het niet moeilijk ta raden dat onze tegen strevers op het bovengemeld artikel z uden anl woord«n, nog minder lastig vial het vóórspellen hoe zij het zouden doen, want het is immers altijd hetzelfde. In stede van onze bewijsvoering punt voor punt te bespreken en ta weerleggen en onz® eigene woorden aan te halen, kiezen zij uit een gansch artikel eena enkele stelling welke zij zoo danig verwringen, ontaarden en vervalschen dat zij niet meei te herkennen is en, na alzoo aan hunne verstompte lezers te hebben wijs gemaakt dat wij heel iets anders beweerden dan wij we zenlijk schreven, trachten zij ons, in hunne oegen, zoo verdacht mogelijk te maken en door voor niets! Arme sukkelaars van Nieuwsbladschrij- vers! Denkt gij waarlijk dat er nog onnoo- zelen gevonden worden om dergelijke dwaasheden te slikken? Komen wij thans op ons onderwerp terug. Beweging is er dus, vooruitgang en aangroei kunnen niet geloochend worden. En dan, is er in andere havens waar buitengewone groote werken worden uit gevoerd zooveel beweging? De nieuwe zeehaven in ’t midden des lands?) van Brussel ontving in 1909 in ’t geheel 203 schepen metende 43 871 ton en ia 1910 in alles 231 schepen metende 49.175 ton. Vergelijken wij die cijfers met die onzer Nieuportsche haven en wij bestatigen dat de tonnemaat voor Brussel nog geene 19000 ton hooger beliep dan hier. Dat er in 1910 hier 48 schepen meer binnenkwa men en te Brussel slechts 28. Dat de tonne maat in 1910 hier 8305 ton meer was dan in 1909 en te Brussel slechts 5304! Brussel in ’t midden des lands eischte en ’t klerikaal bekwam eens zee(?)haven. Meer dan 60 Schoone en goede billard te verkoopen met toebehoorten, alsook twee spelen ivoren billard bollen, zoo goed als nieuw. Zich te wenden Hotel Duynnenhuys Oostendestraat, Nieuport. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 25 Donderdag 26 Vrijdag Zaterdag 22 Januari Neen, vader, waarachtig niet, de zaak was mij volledig onbekend. Ik heb den bak gemaakt tegen dat er ons iets gelukkigs overkwam, ant woordde de jongen, en werd vuurrood. De zaak was, dat hij hem voor Wantje had vervaardigd. Nu zou de slimmeguit twee vliegen in eenen slag slaan. Jongen, houd gij de wacht, dat niemand ons te voor komt; ik loop met haast de zaken rege len. Vader, breng voor mij den koek mede, hier hebt gij geld. De vader trok er op uit en de zoon ging, om slecht' een oog in ’t zeil te houden, zijnen ge- buur zeggen, dat het Volksblaadje vandaag niet zou komen. De uitgever verkoopt misschien te veel gazetjes, zei Meken. ’t Is jammer, sprak Wantje, een mensch is zoodanig aan de lezing er van gewoon geraakt goeden avond en liep in huis. Ze zijn in de val, vader, ze weten nog van niets. Maar wat een schoon bouquet! Zie eens die rozen en reseda, wat riekt het aangenaam, en de kant? Hoe prachtig! Doch hier is’t fijne, Dok, hierin hetduosken ligt het tusschen de wat. En de vader nam met eenen schoonen zakdoek, hst zilveren pijphuisje bij het einde van het kettinkje en liet het zachtjes voor het oog van Dok, slingeren. Kadee he? Vijf frank; het is evenwel geen’ cent te veel voor zulk fraai stuk. Zie eens hoe hoe fijn de rand is bewerkt, en het weegt zwaar; voel eens maar voorzichtig. Dok, heel naïef, woog den neusdoek waarop het pijphuisje lag en bevond dat het inderdaad zwaar was. En de koek, vader? Dien heb ik niet vergeten.Kijk op het papier staat een groete bijenkorf gedrukt, ’t Is iets dat kriewelt en bijt, en wat ruikt hel lekker. Het geeft mij wonder, wat zij er van zeggen zullen? Kom, jongen, nu naar bed en morgen vroeg op; het zal een feestdag wezen. Gedurende dien nacht zullen Wantjes ge dachten meer dan eens den weg gekruist hebben van die haars geliefden. Beiden moesten niet gewekt worden. Het meisje overlegde juist hoe ze gelegenheid zou vinden haren vriend te spreken, toen haar die als van zelfs geschonken werd; want Dok kwam vragen of zijn vader te Terwijl in Europa de tandmeester altijd meeren meer verbeterde werktuigen be zigt, gebruikt zijn japaneesche confrater niet het minste gereedschap. Hij dost zijne werkingen eenvoudig met de vingers. Wanneer de lijder den mond heeft geo pend, steekt hij er den duim en den wijs vinger zijner rechterband in, en met eene ongeloofelijke handigheid, trekt hij de zie ke tanden uit bij middel dezer twee enkele vingers. Men zal zich deze manier van handelen uitleggen, wanneer men zal weten hoe de toekomstige tandmeesters in Japan bereid worden. In eene zachthouten plank boort men gaten waarin men pinnen duwt. De plank wordt dan op den grond gelogd en de tand- meestersleerliijg moet tusschen duim en wijsvinger ai do pinnen uittrekken zonder de plank te doc-n verroeren Wanneer hij er iu gelukt is, wordt de plank vervangen door eene andere in harder hout en de pinnen worden steviger ingeduwd. En zoo voorts tot de hardste houtsoorten. Wanneer.de candidaat gelukt is in de laatste proef, is hij op de hoogte van de oefening zijner kunst! ----- I Wlelsbeke te doen. Gekomen aan de barreel der statie, zag hij dat den trein van Ansegem naar Engelmunster, welke om 2.29 uur uit Waeregen naar Ingel- munster vertrekt, nog niet weg was. Hij sprong over de geslotene barreel om den trein naar Wlelsbeke te nemen. Victor De Smet liep hem tegemoet om er op te springen, doch hij miste zijnen sprong en viel onder de twee waggons. Een angstkreet werd door den dd. statieoverste en zijne bedienden geslaakt terwijl man de beenderen van den ongelukkige fakteur hoorde kraken. De trein stopte dadelijk, men snelde den armen man ter hulp, doch men vond nog slechts een vormloozen klomp vleesch. De beenen waren van af de romp vermorzeld en het hoofd was de helft afgereden, zoodat de hersenen bloot lagen. Het lijk droeg afzichtelijke wonden. Men droeg het erg verminkte lichaam in eene afhankelijkheid der statie, waar de geneesheeren De Clerck en Van Acker weid, a ter plaaste snelden, doch enkel den dood konden vaststel len. Het slachtoffer is geboren te Rijsel, den 2 Oogst 1881, dus nauwelijks 29 jaar. Hij was een zeer oppassend briefdrager, die door zijne oversten, gezellen en de gansche be volking algemeen geacht en bemind was Victor De Smet was gehuwd, en had nog maar pas drie maanden geleden, zijne jeugdige echtgenoote naar het graf zien dragen, en zater dag nacht was Paula, zijn eenig kindje, van slechts 3 maand, insgelijks overleden Ónmogelijk de droefheid van zijne moeder en zuster te beschrijven, die door deze opeenvol gende rampen als zinnelooe van verdriet zijn. G-eh.eimzinn.ige zaak. Het parker van Brussel is Dinsdag te Pamel afgestapt om een onderzoek te doen over eene geheimzinnige zaak, welke de inwoners der streek in opschud ding heeft gebracht. Da 72jarige ouderling, Pieter De Pester, die in het midden van het dorp alleen eene hoeve bewoonde, had sedert lang het inzicht te kennen gegeven het overige zijner dagen in een Gods huis over te brengen, en zijne woning en alles wat hij bezat te gelde maken. De verkooping van z'.jnen landaim moest dinsdag plaats hebben. Da geburen verwonderd hem maandagmorgen niet zien, verwittigden den burgemeester die de deur deed epenbreken. Alles in de woning lag overhoop, de meubelen stonden open en op den zolder lag de ongelukkige De Pester uitgestrekt op den plankenvloer overdekt met bussels stroo om hem te verstikken. zij gelukten erin slechts de naburige huizen te vrijwaren Na twee uren werkens waren zij don brand meester; van de fabriek blijven slechts de ver koolde muren over, niets is kunnen gered wor den. De schade door verzekering gedekt bedraagt 30 000 fr. Knaapje verbrand Zondag na middag werden de pompiers geroepen in het huis n. 25 der Bontemantelstraat ts Antwerpen. Daar was brand uitgebroken op eene kamer der eerste verdieping, bewoond door Joanna Eeckelt, ge scheiden vrouw van Pruym. Het vuur was reeds gebluscht wanneer de pompiers ter plaats kwamen, maar een kind van 6 jaar, Jozef Pruym moest naar het gasthuis worden gebracht. Dit kind had met zijn broertje dat een jaar ouder is, tijdens de afwezigheid der moeder met stekjes gespeeld en hierdoor het vuur aan zijne kleedjes meegedeeld. Op het hulpgeschreeuw der kinderen, kwamen geburen toegesneld. Wanneer deze er in gelukt waren de vlammen te blusschen, had het slachtoffer erge brandwonden bekomen over gansch het lichaam. Rond 8 uur ’s avonds is net knaapje in het gasthuis aan zijne wonden gestorven. Het parket werd door de policie verwittigd. Belangrijke aanhouding Sedert eenigen tijd verbleef zekere Aimé De Poortere, 40jaar, geboren te Nokere, in de omstreken van Wortegem, Nokere en Waregem, waar hij vrees en schrik inboezemde aan de bevolking, der streek. Verscheidene diefstallen werden gepleegd bij boeren 'en werklieden en meer dan een eenzaam persoon werd langs de wegen aangevallen en uitgeplunderd. Sommige der bestolenen deden, eene klacht in de gendarmerie; anderen dierven niet spreken, uit vrees voor weerwraak van De Poortere of zijne handlangers die van al die mis drijven verdacht en beschuldigd werd. Eindelijk werden door de gendarmeriën van Waregem, Kruishoutem en Elsegsm, op grond der ontvangene klachten, alles in het werk ge steld, om De Poo' tere in handen te krijgen Zondag trok de kommandant van W’aregem met drie zijner manschappen wederom op zoek naar den schelm, die bovendien ook wegens bankbreuk moest aangehouden worden. Gekomen aan het uiteinde van hun dienstkan- ton, op het gehucht Nellekenskeer, Nokere, kre gen zij de overtuiging dat De Poortere daar in de gebuurte verbleef. Zij aarzelden niet over de grenzen van hun kanton te gaan, en zij vonden De Poortere in de herberg van Govaert, op Nellekenskeer, aan den toog staan. Alvorens De Poortere gelegenheid had opstand te plegen of weg te vluchten, had den de wakkere gendarmen den gevaarlijken kerel aangehouden en schadeloos gemaakt. De kommandant haalde uit den zak van De Poortere een groot dolkmes. De aangehoudene, werd tot algemeene vol doening der bevolking naar de gendarmerie van Waeregem overgebracht en maandag middag met den trein van 12.50 uur naar het gevang van Gent overgebracht. Iedereen is tevreden van deze schelm ont- slagen te zijn, dank aan den ijver der gendar merie. Moord en zelfmoord. De Kathe- lijnenstraat te Gent werd dinsdag morgen rond 7 1/2 ure, in opschudding gebracht door het ont dekken eener gruwelijke misdaad. Eene 30jarige vrouw, moeder van twee kin deren, was door een jongeling, die daarna zelf moord pleegde, de keel overgesneden. Het nummer 21 der Kathelijnenstraat, dichtbij de Goudslraat, een oud huis met trapgevel, een verdiep en een zoldervenster, wordt betrok ken door de echtgenooten A. Potié-Legiest, die er een winkeltje van oliegoederen openhouden. Het echtpaar wint echter voornamelijk zijn brood door het opkoopen van oude flesschen, oude meubelen, oude voorwerpen. Twee broeders der vrouw Potié betrekken nog het huis, alsmede de30jarige Julienne Van- de Wiele, echtgenoote Rymond Nuytens, moeder van twee kinderen, een tweeling, mannetje en meisje, 6 jaar oud. Julienne Vande Wiele, het slachtoffer van het gruwelijke drama, leefde sinds ruim een jaar van haar man gescheiden. De echtgenooten Potié, bij wie zij inwoonde waren familieleden van haar, oom en moei vrouw Potié was haar moeders zuster. Van kindsbeen af werd zij bij de Potié’s die destijds in de Goudstraat de herberg Het Too- neken openhielden, opgekweekt. Zij trouwde zelfs uit deze herberg. De vrouw had kennis aangeknoopt met den 26jarigen Frans Waerens, timmermansgast, in geschreven Leopoldstcaat, 21. Wat eigenlijk aanleiding tot de moord gaf, weet men niet. Al wat bet voorloopig onderzoek aan het licht bracht is, dat er sinds een paar weken verkoeling ontstond in de betrekkingen van het paar. De echtgenoote A. Potié, tante van het slacht offer, besloot dinsdag morgen, rond 7 ure <ten tweeling ts gaan wekken om ze -vonr het naar school gaan aan te kleeden. De reeds bejaarde vrouw was bovendien sterk verwonderd, dat G-oede wijn behoeft geen krans. De Peru-guano is du eerst gekende handels- meststof die bestaat. Reeds voor de ontdekking van Amerika door Columbus in 1492 bewerkt, werd deze meststof algemeen door de Peruvianen in den landbouw aangewend en algemeen hoog geschat. In tegenstelling met hetgeen sommige vooringenomen personen beweren, d. i. dat er geen guano meer bestaat, bewijzen de offlcieele statistieken dat deze kostbare meststof nog op eene groote schaal ingevoerd wordt. De ruwe guano bestaat nog en zal blijven bestaan; ’t is onder dien ruwen vorm dat zij in Europa komt aangeland. Zij kan alsdan van 7 tot 14 0/° stikstof inhouden. Sommige landbouwers zich steunende op het spreekwoord Oude liedjes zijn de beste gebruiken haar onder ruwen vorm. Anderen wenden haar liefst aan onder opgelosten vorm. Opgeloste guano blijft eena samengestelde natuurlijke meststof, voor inhoud hebbende 7 stikstof, 10 fosfoorzuur en 2 potasch Al de voordeelen beschrijven die het gebruik van dit Bij toeval komt ons een Blinkertje van 27 Oogst 1910 in da hand. Op de 3e bladzijde, 3' kolom eindigt een artikeltje met nu staan de geuzen te kijken met neuzen gelijk pij ken. En inderdaad ze slaan nu nog te kijken ten 1* naar die bespoediging welke door bedoeld ge parfumeerd bladje zou aangelegd geweest zijn door den nieuwe j minister, «die man van daad». Die geuzen wachten steeds met ongeduld naar de uitvoering van die volledige plans der kaaiwerken die tegen 15 September 11. reeds moesten in minister handen wezen. Die geuzen hebben staan «kjjken» toen ze over enkele dagen in een der klerikaalste herbergen, wellicht officieus ingelicht, hoorden publiek ver tellen dat dien toegevoegden Ingenieur van Bruggen en wegen waarvan sprake in bedoeld blad, er van onder is zonder vervangen te wor den. Die geuzen zeggen bij hun zelfdat zulks wel een teeken is dat de ontwerpen toch moeten gemaakt zijn zeo die persoon daarvoor opzette lijk naar hier was gezonden of in elk ander geval dat zulks een zot spel zou mogen geheeten wor- Tram. In de maand November 11. heeft de trammaatschappi; op de lijn Oostende- Veurne 20.275 31 fr. ontvangen, waarvan 12.395 85 fr. van reizigers en 7,879,46 fr. van goederenvervoer. In de 11 eerste maanden be kopen de ontvangsten tot 328.221.65 fr. hetgeen gemiddeld 1.13 fr. daarstelt per trein en per kilometer vele buitenbewoners, tsn gevolge dar schande lijke school.-erwoestlng welke de klerlkalen pleegden, ter plaatse nog offlcieele scholen voor hun kroost, ta vinden; de derde ligt aan de klerl kalen dwang in zijne menigvuldige vormen; da vierde in de verkwezeling der vrouwen en dan invloed hunner biechtvaders die zonder schroom de vrouw tegen den man opjagen om tot hun doel te geraken. Dat liberalen «van het zuiverste blauw» hunne kinderen aan paters en nonnen uit eigen wil toe vertrouwen, dat betwisten wij. Dat zoudan gsene echte liberalen zijn. Sommige menschen van zwak karakter laten zich soms bedotten door hun: e vrouw of door vrees van vervolging, voor verlies van klanten indien zij handel drijven, voor schade in hunne vooruitgang indien zij ambtenaars zijn. Eenige, bij wis de bezwaren welke zij hebben tegen het vlaamsch regiem in het middelbaar onderwijs zwaarder wegen door spakken hun opstel, dat met de letterkunde niets d@ gewetensbezwaren tegen het onderwijs der heeft te maken, met de grofste, da gemeenste, de paters aanvaarden daarom liever dit laatste, walgelijkste scheldwoorden. Wij deden uitschijnen dat de gansche. klerika- lerij esne reusachtige school van huichelarij is en daarvan levert het antwoord van het Nieuws blad een nieuw en doortastend bewijs. Bij da huichelarij, welke aan katholieken eigen is, voegt het de grofheid van het gemeenste gepeu pel. Is dat misschien da vrucht van da christelijk® opvoeding van den godvruchligen(?) schrijver. De schrijver teekent Een huisvader Welnu Indian hij waarlijk een huisvader is, raden wij hem aan, la ’t belang der opvoeding zijner kin deren, zijne artikels onder het bereik niet te laten liggen, hij zou er kunnen krapuul van kweekgn indien hij dat deed Maar wij gelooven veeleer dat de voorgewende huisvader een pa- terskleed draagt en soms XXX teekent, namelijk in het artikel dBerooving van burgerrecht'» van 27 November 1910, want dit was in denzelfden wal gelijken stijl geschreven en met dezelfde grofhe den doorspekt. Was het niet in een onderwijs gesticht dat dien pater zeer nauw aan bet hart ligt dat, kort geleden, een kind mishandeld werd en ten gevolge van die mishandeling naar het officieel onderwijs overging? Waren hetde paters van dit gesticht niet die den pleegvader van dat kwaad gingen dreigen met rechterlijke vervol gingen omdat hij de zaak aan vrienden had ver teld, waaronder zeker een valsch® vriend uit de klerikale school van huichelarij, een verklikker met andere andere woorden? Ea was het tengevolge hunner opvoeding volgens vlaamsche christens eerbaarheid en zedigheid dat meisjes, welke na de laatste ge- meenfeki«?.ing achter zeker muziek hadden g@- loepen, zich van do zedig»(?) klerikaio jongens in openbare plaatsen op hun hoofd lieten stellen? Dat waren nogthans meisjes die bij klaren dag de menschen in de oogen niet durven bezien! Men ziel wat men van hunne zoogezegde zedig heid en ingetogenheid moet denken. Wij houden het staan, da neergeslagen oogen betuigen meestal niets dan huichelarij en wij verkiezen onze kindeien te keren tie menschen openhartig in de oogen ta zkn reine oogen, spiegels eener reine ziel, mogen zich laten zien zooils ze zijn, zonder overmoed, maar zonder valscha schaamte zonder huichelarij4 Da zoogezegde nuis-ader uit het «Nieuwsblad» vraagt hos het komt dat de bendking der vrij® onderwijsgestichten in het land grooter is dan degene der offlcieele, en waarom zoo machtig vela liberalen van het puurste blauw hunne bin ders aan colleges et« pensionnateateevartrouwen? Het eerste komt voort uit versehiilige oorza ken, waarvan da eerst® en bijzonderste is dat het getal der dommerikken altijd grooter is dan het getal der wijzen en dat de eerste zich meestal laten vangen in de netten der klerikale huiche laars; de tweede ligt in de enmogelijkheid voor sprak het meisje en Postdienst. Bericht. Ta beginnan van 18 Januari laatst is den dienst der buslich- tingen in de stad Nieuport isgericht als volgt Op de werkdagen Bus der Slachthuisstraat om 5,5; 8,45; 14,10; 19,46 ure. Bus der Duinkerkestraat om 5,10; 9; 10,10; 14,25; 20 ure. Bus der Marktplaats om 5,15; 9,5; 10,15! 14,30; 20,5 ura. Bus der Statieplaats om 2,5; 6,34; 8,53; 10,42; 11,40; 13,31; 14,19; 14,50; 15,38; 18,19 en 19,53 ure. Op zon- en feestdagen Bus der Slachthuisstraat 5,5 en 12,25 ure. Bus der Duinkerkestraat 5,10 en 12,40 ure. Bns der Marktplaats 5,15 en 12,45 ure. Bus der Statieplaats 5,5 en 12,33 ure houdster te Clercken, 30 fr. voor slagen. Veriez Achiel, werkman te Rosendael (Fr.) 1 maand en 50 fr. voor opstand. Delmaera Irma, vrouw Gryson en Pinson Helena, en vrouw Boudin, werksters te Matou, de 1’ 8 dagen en 26 fr. voor eerroof de 2° voorw. 15 fr. voor beleedigingen. Descamps |Hector en Henri,1 werklieden te Proven, voorw. elk 15 d. ©n 26 fr. veor slagen. Couvreur René, dienstknecht te Roussbrugge, voorw. 1 maand en 26 fr. voor diette. Debruyne Nestor, werkman te Msrckem waardelijk 1 maad en 26 fr. voor diefte. Es Jules, leurder te Clercken, 15 dagen en 26 fr. 2 maal 15 fr. voor slagen baleedigingen en dronkenschap. Veryser Alidoor, dienstknecht te Woumen, 9 maanden en 26 fr. voor misbruik van vertrou wen. niet terug gevonden; van aan aan de woning van Verstraete Alois, leeglsoper te Merckam 15 d. en 26 fr. voor diefte. Hoorelbeke Hector en Alois, luurders te Zarren, den 1’ 3 maanden en 29 fr.; dan 2’ 8 d. en 26 fr. voor slagen Deruyter Eleonora, vrouw Deauprez, huis- Usviga brand Een hevige brand is ontstan in de kantfabriek van M. Tieffry, gelegen Seinelaan te Vilvoorde. In weinige oogenblikken nam het vuur door de groote aanwezigheid vaa lichte vlambare sloffen eene groote uitbreiding. De bewoners der naburige huizen die groot gevaar liepen, namen in allerijl met hunne meubelen de vlucht. 15 Jan. Vercoullie Magdalena Juliana dochter van Jozef en Juliana Liefhoge. Sedert 1 Januari 1911 6 geboorten. STERFGEVALLEN. 15 Jan Delahaye Pieter Alexander oud 39 j. 1 m. en 27 d. zoon van Alexander en Sophia Huyghe, echtgenoot van Elodia Sophia Vanhove. Sedert i Januari 1911 3 sterfgevallen. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Deplanter Leopold Hendrik werkman en Du- gardiea Antoinette Marie, werkvrouw beiden in stad. In ons nummer van zaterdag laatst deelden wij de beweging mede onzer haven in de twee laatste jaren In 1909 kwamen 67 schepen binnen metende 21982 ton; in 1910 kwamen er 115 binnen metende 30290 ton. In ons artikel van zaterdag getiteld Treurig! Treurig! deden wij kortbon- den. Die geuzen staan nog te kijken daar ze in i De pompiers die verwittigd waren snélden ter bedodd ministerieel en stads©rgaan(???) nu geen plaats, doch aan blusschen viel niet te denken; woordje meer te lezen zien ov@r de uitvoering van al die groote dringende en ditmaal vast beloofde werken. Wat is er dus gewordan van de verlenging der kaai; van de rechtrekking van den kromen hoek, van het maken van een kuischbank, van het maken van die aanlegplaats voor visscherssloe- pen, van die vgrdieping der havengeul, van die voetbrug over den ijzerenweg, van di® rechtrek- king van den steenweg naar Nieuport Baden? Natuurlijk zullen wij dit alles terug voor de plnne zien komen met October. Menschen van.Nieuport, hebt geduld; ®r zal u wederom wat opgedischt worden, doch slikt het goedzakkig in want sinds 25 jaren hebben die baioftan U zeer var gebracht. Moest ge er U nu soms eens niet meer laten aan beet nemen dan op hunns beurt zouden de papen staan kijken met neuzen gelijk pijken. miljoen werden er aan besteed en wat is de uitslag? De totale tonnemaat der inge komene schepen bedraagt 49175 ton. Nieuport aan den boord der zee gelegen de eenige natuurlijke zeehaven van Belgie sukkelt sedert jaren en jaren; geeft een voorbeeld van moed en wilskracht, van stout aandurven. Zij komt er toe ineen jaar schepen met eene tonnemaat van 30290 ton te ontvangen en toch krijgt zij niets! Voor Brussel meer dan GO miljoen! Voor Nieuport dat ongeveer te twee der den van Brussel’s zeehandel vertegen woordigt geen rooden duit! Is dat niet schandalig? Is dat niet wraakroepend? Hoe dat komt? Dat zullen wij in een volgend nummer bespreken. negen uren niet om Jan zou mogen komen, om samen naar den Kouter ta gaan. Hoor eens, Dok, er biecht op; wat is hel? Ha, fijne vogel, ge wilt mij zoo eens polsen en uithooren! dat verdient s»raf. En de daad bij het woord voegende, gaf hij haar eenen zoen dat het klonk. Stouterd die ge zijt, wreef zich de wangen. Wel ge maakt ze nog rooier; zei Dok lachend. Wat voor een snoeperig bekje ge toch hebt. Ge bloost als een Klaasappeltje. Zulk een kus geeft den lust naar meer. Zeg, Wantje, mag ik er nog een’? Loop op, dwaze jongen. Het wordt langs om erger met u. Pas op, want vader zou kunnen komen, dreigde ze schalks met den vinger. Zet u liever hier rustig nevens mij en vertel eens ernstig Is er goede tijding van Gustaaf? Niets dat ik weet, Wanlje, maar er is toch iets op handen, waarover gij allen te vreden zult zijn. En ik mag er niets van weten? Ik maak u mijn compliment, ge zijt heel vriendelijk zegt het meisje pruilend. hare nicht Julienne, die gewoonlijk nogal vroeg opstond, nog geen teeken van leven gegeven had. Zij ging dan ook eerst op de kamer dezer om te zien wat er gaande was. Een akelig schouwspel bood zich hier aan de oogen der tot waanzinnig toe verschrikte tante aan Julienne, lag met overgesneden keel dood op haar bed uitgestrekt, midden in de van bloed doordrenkte lakens en hoofdpeiuw. Om hulp roepend stormde zij de trappen af. Haar echtgenoot liep daarop on middellij k naar boven. Voorbijgangers snelden toe, en aldra was er ook policie ter plaats Men ontbood een geneesheer, die echter niets anders dan den dood vaststellen kon, veroor zaakt door het oversnijden van den strottenhoofd slagader. De geneesheer verklaarde bovendien dat het lijk nog warm was, en de moord hoogstens een half uur geleden kon gepleegd zijn. Middelerwijl kreeg men de overtuiging dat de moordenaar zich nog in huis moest bevinden. Een bloedspoor leidde, van uit de kamer der misdaad, lang de trappen, naar een bijgebouw der woning dat tot magazijn dienst doet, en waar eene massa emballage goed lag. Daar raakte men het bloedspoor bijster. Een poosje dacht men dat de misdadiger on der het inpakgoed verborgen zat. Men ging dan ook aan het zoeken. Plots hoorde men eene stem aan den daarboven gelegen zolder roepen Hier hangt hij! Frans Waerens hing aan een keper verhan gen; zijne handen en kleederen waren gansch met bloed besmeurd. Hij had eene zwarte broek en zijn hemd aan. De zelfmoordenaar werd afgeknoopt. En dan eerst bemerkte men dat de dood niet door ver hanging veroorzaakt was maar wel door het oversnijden van een slagader. De kerel had zich met een mes, dat men tot hiertoe nog niet vin den kon, den linkerpols overgesneden, en, naar men afleidt uit de bloedsporen, moet hij zulks in de kamer der misdaad zelf gepleegd hebben. De koord, waarmede hij zich verhing liep onder den kin door; achter de ooren weg, dus was niet rond de keel gestropt. Nevens het lijk van Frans Waerens, vond men, op een hoop emballage een broodmes, waarop veel bloedsporen waar te nemen zijn, maar dat toch, naar men veronderstelt, niet kon gediend hebben tot het bedrijven, of van den moord, of van de zelimoord. Dcodelijke aanranding. Zondag njicht werd op den steenweg tusschen Schelde- windeke en Balegem eene rooverstreek gepleegd welke naar men vreest het leven van het slacht offer kosten zal. Om 11 ure 's nachts verliet Arthur Van Damme 20 jarige jonkman, zoon van den stoker, M. Van Damme te Balegem, de herberg van René Jacobs in de Statiestraat, te Scheldewindeke. Een 100-tal meters verder, nam hij een bin- nenwegel om naar huis, 35 minuten verder, op de wijk Hissegem te gaan. Plotseling, aan het rapenveld van den land bouwer De Gorte werd bij onverhoeds aangeval len door eenen manskerel die hem met eene spade verscheidene slagen op het hoofd toe- bracht, zoodat het slachtoffer bewusteloos neder- zonk. Toen hij eene uur later tot het bewustzijn terugkwam, was hem zijn zilveren zakuurwerk, ketting en ongeveer 5 fr. in geld ontstolen; daarenboven waren hem zijne schoenen van ziine voeten ontnomen. Meer dood dan levend sleepte hij zich naar huis; onderwege verloor hij veel bloed, en viel een paar malen opnieuw in bezwijming. Spoedig werd Dr Denoyette geroepen om den vreeselijk gekwetsten jonkman te verzorgen. Deze stelde vast dat Arthur Van Damme mét eene spade verscheidene zeer erge slagen op het hoofd bekomen had; de neus is gedeeltelijk af; een stuk der bo\enlip is weg, en daarenbo ven had hij aan het achter- en het voorhoofd, vier zeer erge wonden, die naar men vreest doodelijk zijn. Maandag morgen voor den dageraad de gendarmen van Oosterzeele ter plaats. Deze begonnen aanstonds een nauwkeurig onderzoek. Het moordtuig werd een spoor van bloed werd gevonden de pinais der mi. daad tot Van Damrne. Verwoadens vielen op een 22 jarige kerel, zonder vaste woonplaats, oorspronkelijk van Evergem-Dixmeire, die reeds met het gerecht af ie rekenen had en in den omtrek van de plaats der misdaad verbleef en thans verdwenen is. Maandag is het parket van Gent te Balegem een onderzoek komen doen en heeft een aanhou dingsmandaat tegen den verdachten persoon afgeleverd. Schrikkelijk ongeluk. Woensdag namiddag werd de bevolking van Waeregem en vooral het personeel der statie in ontroering gebracht. De briefdrager, Victor De Smet, wonende Statiestraat, 396, nevens het huis zijner moeder, die weduwe is en met hare dochter samen woont ging woensdag namiddag, om 2 1/2 ure, van het postbureel weg, om zijne namiddagrende te dig uitschijnen hoe aan openbare werken in andere plaatsen millioenen en millioe- nen besteed worden; riepen wij de aan dacht onzer lezers op het feit dat boven die millioenen nog millioenen en millioe- neo verteerd werden die niet voorzien waren; deden wij met treurnis in ’t harte bestatigen dat, wanneer staatsgelden zoo kwistig worden uitgedeeld in andere stre ken des lands, er voor ons vernederd en misk nde Nieuportniets te verkrijgen was. En wordt wel eens gezegd er is geen geld in de kas. Maar als er voor Brussel, Terneuzen Gent, Zeebrugge en Oostende, dus voor 4 haveninrichtingen, 85 miljoen meer kan uitgegeven worden dan ’t bedrag der voorziene werken, kan het er dan op i aankomen, dat twee, drie millioen voor j ons Nieuport worden uitgegeven? Als er i toch zooveel schuld is in deopenbare schat- i kist, als dis schuld met miljards berekend wordt, wat geeft het dan dat ze een paar miljoen grooter weze? Volstrekt niets en iedereen zal met onze zienswijze instem men. Er wordt wel eens door ministerie, dat naar onze klachten niet luisteren wil, geantwoordtzorgt dat er beweging in de haven kome en wij zullen dan zien. Welnu, die beweging is er sedert jaren en jaren Aan Nieuports haven was vroe ger ean stoomschip gehecht, thans bezit zij twee schroevers die de Belgisch® driekleur in Engeland, in Frankrijk, in Rusland, in Zweden, in Noorwegen, in Denemarken lalen wapperen, die aldaar gaan toonen dat in het kleine Nieuport mannen wonen die durven en die willen, trots alle ontmoedigende tegenkanting, trots alle stelselmatige weigering der klerikalen om de geringste verbetering, de kleinste voltooiing aan onze haven te doen uitvoeren. Initiatief ontbreekt er niet; ongun stige uitslagen werden beleefd en toch is er volharding. Nieuwe invoeren worden gezocht, nieuwe uitvoeringsprodukten werden gevonden en in stede van diegenen te prijzen en te loven voor den iever die zij aan den dag leggen, voor het goed* dat zij stichten, aarzelen onze fanatieke tegenstrevers niet om te trachten hierme de te schertsen en drijven de kleingeestig heid zoo ver om een hunner rare vogels met andermans pluimen te tooien. Vijf en twintig jaar en meer is de kleri kale partij in dat opzicht totaal werkeloos gebleven. Ja, zij deed meer want in plaats van mede te helpen om het doel te berei ken waarnaar de liberalen steeds streefden werkte zij hen integendeel onderduims tegen enkel en alleen uit politieken haat. En nu een harer partijgangers het ook heeft gewaag'! eens iets te beproeven, kraait zij victorie en roept zij triomAante- lijk uitwij alleen zijn uwe weldoeners, wij alleen zijn uwe redders. Al wat de an deren hebben gedaan en steeds meer en meer doen, ja drie vier dubbel doen, telt egg aags V 1 28 24 - -.sgfi,--— -----

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2