HUN GUSTAAF Onze Haven Voor de visschers Binnen- en Buitenland. Van dit en dat BILLARD Andermans geestigheid Land- en Tuinbouw Tooneelkritiek Nieuws uit Nieupert Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport r* tulle was sprak 21 21 26 MENGELWERK 8 een wil Hoe men het vleesch. moet bewa ren in den zomer Gedurende de warme zomer is het zeer moeilijk, vooral bij onweder, het vleesch, zelfs van den eenen tot den anderen dag te bewaren. In Dnitschland wordt om daarin te voorzien, een zeer eenvoudig en weinig kostelijk middel gebruikt. Men legt het te bewaren vleesch op een telloor, en men giet er met een lapel gesmolten ossenvet op. Men doet dit totdat het vet gansch het stuk vleesch bedekt en omringd, zelfs op de telloor. Alzoo totaal tegen de lucht keschut zijn de, kan het vleesch zelfs gedurende eene gan scha week dusdanig bewaren. 30 31 Schoone en goed.e billard ta verkoopen met toebehoorten, alsook twee spelen ivoren billard- bollen, zoo goed als nieuw. Zich te wenden Hotel Duynneahuy» Oostendeitraat, Nieuport. s avonds 12*23 1,04 1,45 3,03 Dus binaen eenigen tijd zal men e ne electrieke mistklek te Blankeaberge plaat sen; mep, zal dan eerst zien of den uitslag aan de verwachtingen beantwoordt en als alles goed in orda is (iets waarvan men niet zeker schijnt), dan zal men e®nigon tyd later ook e®ne dusdanige mistklok te Nieuport plaatsen. Wachten is dus ’t ordewoord als het Nieuport geldt! Altijd hetzelfde! Over dagbladschrijvers. Volgens het schijnt leven de Amerikaanscbe dagblad schrijvers niet in de armoede. De cijfers, die volgen uit geloofwaardige bronnen geput, moe ten de nederige balgisehe dagbladschrijvers doen droomen. In Amerika, trekt een gewoon reporter» ge middeld 25,000 fr. per jaar. De gazetopstellers, wiens positie is gemaakt, wiens naam bekend is, en wiens artikelen met smaak worden gelezen, ontvangen tot 50,000 tot 60,000 dollars per jaar, hetzij 250,Of'0 en 300,000 fr. Het jaargeld van een dramatisch kritieker is nooit minder dan 120,000 fr. Da oorlogscorrespondenten worden, onder allen, de besten betaald, en ontvangen ge middeld 500 fr. per dag. Wel te verstaan dat er hier slechts spraak is van reporters van groote dagbladen, zooals de New-York Herald The New-York Sun enz. Gedurende de Russische Japaneesche oorlog heeft een correspondent van de laatste genoemds gazet, zeker heer Davis, tot 4000 fr. per week verdiend. Bij de New York Herald trekt de disnstoverste der inlichtingen de buitengewone som van 300,000 franken. Zooals men ziet kunnen de dagbladschrijvers, daar zonder veel op sparen te denken, op hun gemakjes leven. Men zal binnen kort op het weststaketsel der haven van Nieuport ©enamistklok plaatsen. Maar vooraleer het te doen, zal man de uitslagen af wachten die de mistklok door olec- trische kracht bewogen zal opleveren, die men binnen eenigen tijd op het weststaketsel te Blankenberghe %al(?) plaatsen. Jan Rijkmans, die rentenier is, klaagt aan een kameraad Wiltg® wat weten? ’k Had tiea kil®» besten tabak gekoeht; ’k rook nochtans niet veel, dat belet niet dat hij rap ver- midert... ’k Onderstel dat het mijn knecht is die hem raekt! Zeudt ge my geen mid del kunnen aanduidea opdat zulks niet meer voorvalle? Wel zeker; ’t is heel eenvoudig zet nevens uw pak tabak.... eene kas fijne sigaren... Een milliard. Een rekenaar heeft uit gerekend hoeveel een milliard weegt, en ziehier zijne uitslagen. In zilver, weegt een milliard 5 millioen kilos, In goud 322,580 kilos. In briefjes van 100 fr. 11,580 kilos. In briefjes van 1000 fr. 1,780 kilos. Om een milliard te verdragen, aanneraenda dat ieder man honderd kilos draagt, zou men 18 mannen moeten hebben In briefjes van 1000 fr., 29 Januari 115 in briefjes van 100 franken, 3225 in goud en 50,000 mannen in zilver. En zehgen.dat de Belgisc e schuld heden om trent 6 milliard bedraagt. Om dia te dragen in zilverwaarde zou men 301,000 manschen of om streeks 75 maal de bevolking van ons stadje noodig hebben. Schrikkelijk hel en dan durven de katholieken spreken van het rijke Beigie! "Wist gij dat? Gedurende de Russische- Japaneesche oorlog, zijn er 705,000 dooden ge weest en de kosten habben tot 10 milliards 500 milliosnen beloopen Verscheidene vogels kunnen meer dan 100 jaar leven; daaronder de kraai, de arend, de zwaan, de ooievaar. Een plaat staal die 25 fr. waard is, klimt tot 125,000 franken waarde, iudien men ze in uur- werkveren veranderd. Het is slechts op het einde der 15' eeuw dat de Europeanen de tabak leeren kennen hebben. Een slotmaker van de Hooge Alpen bezit een perelaar die uiet min dan 60 meters omtrek heeft, en die 17 meters hoogte bereikt. In ons voorgaande artikel deden wij uitsehijnen welk oneindig groot verschil er bestaat in de handolwyze van het kle rikaal ministerie, waaneer het er op aankomt openbare werken van algemeea nut uit te voeren in de eene plaats of in eene andere. Het is spreekwoordelyk ge worden dat de eischen of soms wel aan de grillen der groote steden onmiddelijk vol doening wordt gegeven terwijl de provin ciesteden, door klerikalen bestuurd, al ware het in 't belang van het gansche land immer met beloften worden gepaaid. Wij maakten eene vergelijking tusschen de havenbeweging van Brussel en die van Nieuport. Voor het maken van Brussel zee(?)haven worden miljoenen uitgegeven wijl Nieuport geen rooden duit ken ver krijgen. Onze politieke tegenstrevers komen de gegrondheid onzer bewijsstelling te staven en in hun orgaan deden zij opmerken dat, in opzicht van toenemenden vooruitgang, onze haven de eerste plaats inneemt. In stede nu van, zooals wij, in de bres te springen om de hoorends dooven kleri kale ministers en volksvertegenwoordi gers eindelijk eens wakker te schudden; ia plaats van zooals wij te eischen en te blijven eischen dat recht ons eindelijk geschonken worde en luidop te verklaren dat er een einde moet komen aan de lam lendigheid, aan de minachting van het klerikale gouvernement tegenover Ni®u- port, komt het weer eens te meer uit politiek belang met een hoop armzalige bèloftea voor den dag, reeds tienmaal vermeld, waarvan de verwezentlijking sedert lang zou moeten gedaan zijn, doch waarvan de uitvoering zich al te lang laat wachten. Met veel gegronde redens zegt het volk wel eens moest het te Brussel, Antwer pen of Geut of Luik zijn ’t ware al lang in orde. En inderdaad reeds lang zouden de noodige werken uitgevoerd wezen. En dat is gemakkelyk te begrijpen omdat men daar op eene andere manier te work gaat. Hier bebofïen ®u bewierrookea de kleri kale blaadjes onze klerikale stadhuisbazen onze klerikale representanten, onze kleri kale ministers. Beloven doen zij onophou dend, dat kost immers niets; het volk in i ontstaan in de fabriek van kanten en Weldadigheidsstraat, 18. Het gelijkvloers was al spoedig nog slechts een vuurgloed. Msn moest de deuren instoeten, want de huurders waren afwezig. Na diia kwart uurs waren de pompiers den meester. De schade beloopt 15,000 frank. Het vuur brak uit in eene schouw. Verdronken. Een voorbijganger, D. C..., vond maandag morgen om 7 ure, tot lot zijne niet geringe verbazing, twee mannen verdrenken liggen, in Kil, Moortelgoot genaamd op ds wijk Kleine Dijk te Zele. Do beide lijken lagen onder water, en hielden elkander omstengeld. Het waren Emmanuel Raemdonck, 57 jaar, knecht, en Désire De Bondt 58 jaar, kaailosser, balden gehuwd en vader van familie. Beide drenkelingen waren zondag avond rond lp uren uit de herberg Strooien huisje ver trokken, en langs het Dijkwegeltje, langs de Schelde huiswaarts gegaan. Vermoedelijk zullen zij arm aan arm in den donker voorbij de sluis der Kil willen gaan zijn zij zullen uitgegleden en in het water gerold zijn. Toen hunne lijken ontdekt werden snelden dade- delijk talrijke nieuwsgierigen, de gendarmen en de policie ter plaats. De lijken werden opgebaald en naar het hospi taal overgebracht, waar een geneestkandig on derzoek, heeft bewezen dat er een schrikkelijk ongeluk, en geene misdaad gebeurd is. Lijk opgevisctit. Maandag morgen trok men uit de vaart van Charleroi, te Halte, het lijk van eene onbekende vrouw, ongeveer 30 jaar oud. Het moet een lOtal dagen in het water gelegen hebben en draagt geene sporen ve« geweld. Hel lijk werd naar het stedelijk dooden- huis vervoerd. Het is een 27 jarig meisje eener eervolle familie van Ronse. Sinds 22 December was zij m-’t haar verloofde verdwenen, deze was ziekelijk. Men herinnert zich dat zij naar huis hadden geschreven dat men beiden niet meer zou terugzien. Men zoekt nu ’t lijk van den man op. Brand. Dinsdag avond, om 7 1/4 ure, werden de werklieden in de katoenspinnerij van de firma Suppens op ’t Nieuwland te Gent brand, gewaar in eene bovenzaal, waar 2 groote spinmolens werken. Vuur was is eenen der molens ontstaan. Ter wijl bet werkvolk met het getuig der fabriek het vuur bestreed, werden de pompiers en de policie van h it Dok verwittiigd. Weld, a waren de pompiers met den komman dan Welsch, de luitenant Achtergaele en onder luitenant Gallasse aan het hoofd ter plaats met de groote stoomspuit, terwij M. Janssens, kom- missaris en M. Morael, adjunkt, met de policie ter plaats snelden om de orde te handhaven. Spoedig werden twee spuiten aan de mondifig der stadswaterleiding gelegd in Kongostraat, waar de achterkant der fabriek uitkomt. Na een half uur werkens was men het vuur meester. De stoomspuit moest niet werken. De oorzaak van den brand en de verwekte schade, zijn voor den oogenblik niet gekend. Moordpoging. Zekere vrouw X..., Rooigemstraat te Gent, had aan haar rnan gezegd dat zij dinsdagavond naar den Cirk ging. Ze daar niet vindende, ging hij op zoek en verraste haar in de Wandeling met een ander manspersoon. De man, razend van woede, trok een mes uit den zak en bracht haar verscheidene meststeken toe. Op haar hulpgeroep kwam de waker teegeloo- pen en kon den man aanhouden. De vrouw werd naar ’t gasthuis gebracht. Ook de personen die de vrouw, vergezelde, werd aan gehouden en met haren echtgenoot ter beschik king van het gerecht gesteld. In het hospitaal bevond de van dienst zijnde geneesheer den toestand der vrouw zeer erg, meest ten gevolge van bloedverlies. slaap wiegen, ziedaar hun doel. Breekt een politieke tegenstrever eene lans in stadsraad of in de Kamers ten voordeele der noodige verbeteringen; streeft een liberaal orgaan er belangloos na om d© aandacht der hoogere overheid op de on ontbeerlijke uit te voeren werken te veiti- gen, dan vinden de klerikalen niets beters dan stelselmatig alle initialtef, alle wer king van hunne polit'ek© tegenstrevers te bekampen; ja, in hunne waanzinnigs ver metelheid gaan zij zelfs zoo ver te durven beweren dat die tusschenkomst, die wer king, dien in’t werk gestelden invloed van hua tegenstrever, de oorzaak is van het niet volbrengen der door hua gedane beloften. Wie herinnert zich niet hoe zij schertsten toen de knappe volksvertegen woordiger Buyl in de Kamers vroeg om Nieuport’s haven behoorlijk in te richten, om toch ook eens een paar miljoen aan Nieuport te schenken? Wie herinnert zich niet hoe onze Nieuportsche kaloten in doe dan onmiddellijk 2-3 miljoen stemmen voor Nieuport’s haven of anderswij doen niet meer met u mede. Ons volk is ’t wachten en ’t beloven moede! Allo Pil, Maes en Cie, eene schoone gelegenheid biedt zich aan! Tooat eens uwe tanden en., uwen invloed! Wij maken óns sterk dat de heer Buyl al de liberale en socialisten der Kamer zal overtuigen van het nuttige dier uitgave en dat allen haar stemmen zullen. Maar onze 3 klerikale kleppers zullen dat niet doen en dan hebb-a wij ook het volle recht hen en hunne klerikale tra wanten, de goedzakkige lamlendige Nieu- portschs klerikalen, te verwijten dat zij door beloften het volk bedriegen en Nieu ports belangen veeleer verraden! Hun plicht zou het zijn te handelen. Er zijn algemeene belangen in het spel, zoo voor den handel als voor de visscherij en hierop komen wij wel eens terug in een volgend nummer van het Weekblad. Veevoeding. De beste saus. Honger is de beste saus een oud spreek woord, vindt in de veevoeding ook zijne toepas sing; doch de voeders smakelijk maken is, mij dunkt, toch een beter saus. Eten onze dieren met smaak, zoo zijn eene betere verteerbaarheid en eene rijkere opbrengst het natuurlijk gevolg. Welnu, het Remy’s vee voeder A B voor melkkoeien, met zijnen inhoud van 30 a 35 °/0 eiwit, 5 6 °/0 vet en 40 ét 50 °/0 koolhydiaten, is daartoe uiterst wel geschikt. De melkoe is er op verlekkerd, geeft veel maar tevens vetrijke melk en boter van eerste hoeda nigheid. Hetzelfde uitwerksel bekomen wij insgelijks in zake van vlugheid en kracht en kracht bij onze paarden. Het voedsel A M voor paaiden houdt in 18 a 20 eiwit, 2 7„ vet en 55 a 60 koolhydraten. Wie deze twee voeders eens wil beproeven, ’t zij bij melkkoeien, ’t zij bij paarden, zal en moet de waarheid ondervinden. 3 a 5 kgr. van bet Remy’s voedsel aan melk gevende- of trekdieren bij ’t dagelijkseh rantsoen toegediend, moet ons tot een goeden uitslag leiden. VERITAS. Bandieten. Zaterdag nacht, rond 3 uren werd de Groenenstraat te Aalst in rep en roer gesteld door eene misdaad die de ergste gevolgen had kunnen hebben. Door het blaffen der honden werden M. Raymond Vandevelde en zijne familie uit hunnen slaap gewekt, en zelfs hoorden de bewoners dat men bezig was in hun huis te bre ken. M. Vandevelde trok zijne venster open, uitgevends op de koer; hij bemerkte twee zwart gemaakte kerels die alreeds de keukendeur had den opengekregen. Men riep om hulp, de gebu- ren openden ook hunne vensters en op twee minuten tijds was iedereen te voet. Ziende dat zij gingen vastgegrepen worden, losten de ban dieten revolverschoten. Zij vluchtten over de muren der huizen en konden, niettegenstaande alles, zich verwijderen zonder aangehouden te worden. Toen zij op eenigen afstand in de vslden waren losten zij nog revolverschoten. Niemand is ge lukkig getroffen geweest. Men denkt op het spoor der daders te zijn. Brand Zaterdag morgen, rond 7 uren werd het gerucht ta Aalst verspreid dat het groot gasgesticht op den Tragel, in brand stond. Het klokkengelui deed iedereen naar de plaats ioopen en toen wij daar toekwamen rees eene groote massa rook in de wolken. Het was een hoop van 50.000 kilos coke welke in brand geraakt was; de warmte was verschrikkelijk. Daar de groote gasbekken daar niet ver van gelegen zijn, was het gevaar groot. De waterpompen der dichtbij gelegen fabriek De Viscose, werden in bev eging gesteld, doch de vlammen vermin derden niet. Men moest dadelijk de stedelijke pompiers ter bulp roepen welks met hunne stoompompen toegesneld kwamen, en met geza menlijke krachten kon men, na eene volle uur werkens, den brand overmeesteren. Men weet nog niet op welke manier de ramp is kunnen gebeuren; een onderzoek is ingesteld. Spoor wegongeval. Een reizigers trein van Dendermonde, in bestemming voor drachtige werking zijn er ruimschoots bij de hand. Welnu, waarom wordt dusdanige wer king alhier niet ingericht? Omdat onze klerikalen in alles uitsluitend heer en meester willen spelen; omdat zij zich al de verdiensten alleen willen to®eig«nen; om dat zij handslen enkel en alleen uit politiek belang! Indieu zij het waarlijk goed meenen met de uitbreiding en vollediging onzer haven indien zij waarlijkde intresten der gansche streek willen behartigen, waarom doen zij dan niet zooals elders gedaan wordt? Dat zij eens toonen dat zij het oprecht meenen! ’t Ministerie is thans zoodanig verzwakt dat het de hulp van geen enkel gouveraement voor h@t meerendesl Van 0vsr lang is ’t gekend dat Nieuports Rhe torics Ih den gansehen omtrek der stad door alle kunstliefhebbers gewaardeerd en geprezen wordt- dat bij iedere verloaning, doof haar gegeven, hst volk er heen stroomt en er volstrekt geene klerikalen van stad ontbreken; dat telkens mat veel lof over de uitvoering wordt gesproken Dat stoot nu onze Nieuportsche kaloten een bestja veel en altijd meer en meer tegen de borst. Er morst een einde aan komen en aan een jong redacteurtje werd den last opgedragen een half Nieuwsblad vol ta schrijven em onze knappe tooneelliefhebbers en onze oude gilde af te breken en hunne mannen in de wolken te verheffen. De jongen spande zich zoodanig in dat nu esns het koed zweet hern sems bij beken afliep; dat hij dan eens gleetde als een koele vuur aver zijns uitgekraamda leugens; dat het hem ep de zenuwan begen ta werken en hij de koorts kreeg, zoodanig dat hij heel deze week met Je influenza in zijne wiage heeft gelegen. Och arme, dan schamelea duts! Als ’t Nieuwsblad au veronderstelt dat wij ons zullea bezig houden met ep zulken flauwgn zeever te antwoorden dan is het er wel mede. De schlmpou sp oaze liefhebbers kunnen hen ia (Uit het leven eener werkersfamilie) door JOZEF MINJNT AERT Schrikkelijk ongeluk. Maandag morgen rond 11 ure verspreidde zich de treurige mare ter stede dat een schrikkelijk ongeluk ge beurd was. Weldra stond de gansche stad in rep en roer, en weldra ook bleek het dat het smartelijk onge luk gebeurd was op de sassen, dat namelijk da heer Lingier L., zeekantonnier alhier, door den tram was overredan. Da ongelukkige moest zich op di-nst begeven naar Nieuport Baden en wilda op de brug op den voertrijdenden tram springen. Zware waterleerzen aan hebbende ea door eens verkeerde beweging, werd hij medegerukt en kwam terecht onder een wiel dat ham ©ver beenen reed. In een bovennatuurlijke poging wilde de heer Lingier zich nog oprichten doch viel terug neder, met het ongelukkig gevolg dat een tweede wiel hem over het lichaam reed. In allerijl opgenomen, en bij M. Lobbestoch binnengedragen, werd zijn toestand als hopeloos aanzien. De zoo te beklagen rnan was nog bij zijn volle verstand, en had goed kennis van zijn nete- llgen toestand. Kort nadien kwam heer dokter Maertens aan, die hem d® eerste zorgen toedien de, doch vruchteloos, de arme o as r Lingier stierf eenige oogenbllkken nadien, na een laatste vaar wel aan vrouw en kinderen zijne lippen te heb ben laten ontvallen. Die schrikkelijke gebeurte nis verwekte in alle harten medelijden, voor het ongelukkig slachtoffer, dat niets dan vrienden telde,, en voor zjne zoo te beklagen weduwe en zeven wsezen. Zijn lijk werd naar het hospitaal ovargebracht. Zijn stoffelijk overschst werd donderdag 11. ten grave gedragen. Gansch de Nieuportsche bevol king betuigde hare deelneming in die onherstel bare ramp die die familie komt te treffen, want een overgroot getal mannen en vrouwen zei den zagen wij er zoaveel namen deel aan de begrafenis, die in zijne senveud indrukwekkend was deer het medelijden dat op ieders aangezicht etend te lezen. Op zijn graf werd door de» hear J. De Jaegher eene roerende rede uitgesproken, die in naam van ds duivsnmaatschappij Eendracht en Voor uitgang waarvan d® aflijvige de zoo ieverige secretaris was; en van zijne talrijke vrienden, een laatste vaarwel zegde en ee»e laatste hulde bracht aan d® nagedachtenis van hem die zoo wreedaardig en zoo plotseling van het leven was beroofd. Gansch bewogen, en een traan in de oeg ver lieten de talrijke aanwezigen het treurigdooden- veld. Dat ds diepbeproefde familie een troost vinde voor zijn droevig lot, in de algemeene deelneming waarvan de Nieuportsche bevolking da getuigenis heeft gegeven. ----------- ggênen deels treffen; zij zijn daartegen ruim bestand en zeggen met ons er zullen altijd in de wereld onnoozelaars zijn! Dat hunne tooneelliefhebbers sterk zijn, zeer sterk, dat hebben wij nooit bstwist. ’t Is reeds lang dat wij weten dat een Bouwmeester, een Van Zuylsn, een Willem Rooyaards, een Coquo- lin, kleine, heel kleine jongens zijn tegenover hen. Daarbij sterk moet den tap zijn, want 80 dagen rond de heele wereld veyageeren en geen enkele vrouw ontmoeten is dat niet sterk? Of liepen al de vrouwen en jonge meisjes misschien weg als zij die groele artisten zagen afkomen? Of zijn zij het soms, dia benauwd zijn als v] een persoon van ’t vrouwelijk geslacht zien? Of al de tapmannen, niemand uitgezonderd, dan een schrik van de vrouwen! En dat stuk ’n Duinroos Dat is hu wat te zeggen hé? Een stuk dat geprimeerd wordt door hst leescomiteit, benoemd door het katholiek samen gesteld uit katholieke leeraars der Leuvensche Univarsiteit. Die mannen vinden daar zedeles in; die begrijpen dat het noodig is al aens da gevolgen eener jsugdige onbezonnenheid te teo- nen; ma r de hoog geleerde en wijze opstellers van ’t St imkerij e vinden dat slecht. Allo jongens zou het soms niet wat anders zijn dat u in het toonaelstuk ’n Duinroos niet beviel? Zou het soms niet zijn omdat er daarin zooveel van blauwen en blauwers gesproken wordt, va» arme jongens dia hun leven wagen om sen stuk brood terwijl de grooten, die achter de schermen blij ven, hunne zakken vullen? Hebben vel» Nieu portsche kaloten misschien niet gaarne dat zeoiets eens op ’t tooneel gebracht wordt en het volk doet denken? en overwegen? en doet klappen? en doet vergelijken? En dan die zale? Zie, Stickertje, ’t is waar. Indien z5 nog grooter ware, zij zou ook telkens vol zijn; maar al nzo kringen, dis er feesten geven zijn er heel tevreden rnede en zelfs zeer gelukkig. Gerust mag alles gadaaa worden, mag iedereen er heen kfimen want, meest er bij toeval een ongeluk gebeuren, op een paar minuten ware dezaal ledig zoo talrijk z^n de uitgangen.Iedereen kan zooveel niet zeggen, Stinkertje. Wij, die zeowat overal geweest zijn waar aan tooneel wordt gedaan, hebben op onze reizen vele oud» en ook groote nieuwe zalen ontmoet, die maar een enkele uitgang hebben en waar, in geval van brand, de dri® vierden der toshoord rs hst leve» zouden verliezen. Wij begrijpen volstrekt niet boa zulke zalen kunnen of mogen erkend worden en nog veel min, waarom de overheid er het gebruik »iet van verbiadt, zoolang er geene talrijke en bieede uitgangen zijn. Dat is oek tüoneelkronlek, Stinkertje, en als gij bij toéval een drama of een blijspel noodig hebt om op te veeren met of zonder vrouwenrollen, wij zullen u dat desnoods wel bazorgen. Titels zijn er genoeg bij da hand, bij voorbeeld De verleide maagd Maria Atchie, is dat snuif? D» gehuurde kamer Een reisje naar Oosten de «O dia automobiel! en zoo voorts allen heel, heel zedige stukken. Elk zegg» ’t voort. klerikaal volksvertegenwoordiger meer missen kan. Welnu, dat onze 3 klerikale representanten eens bij den minister gaan en hem kortweg zeggen Mijnheer de minister, als gij op ons 3 aog wilt rekenen Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 1 Februari Donderdag 2 Vrijdag Zaterdag Ach, zóó moet ge niat spreken, Wantje; gij zoudt mij al ds vreugde bederven Kom, ge zalt zwijgen, he, of anders ben ik kwaad op u voer geheel mijn leven En aan haar oor fluisterde hij Uw vader is gedecoreerd! Wantje schreeuwde het bijna uit van vreugde. Gelukkig dat Dak aan hare zijde zat en haar den mond met een paar kussen sloot. Kom, Dok, ’t is genoeg. Maar is het wel heel zeker wat ge zegt? «Kijk eens hier in 't Volksbladje van gisteren.» «Ha, en ik meende, dat ’t blaadje niet versche nen was? Geloof dan wat de mannen u wijsma ken, al zien ze er nog zoo braaf uit. Hst is eene goede les, die ik voor later onthouden zal! plaagde ze hem. Spottend reikte Dok haar het gazetje o er. Ja, daar stond het in volle letters Voor meer dan vijf ea-twintig jaren trouw! Wat geluk en eer voor vader, voor Meken en voor allen! 18 Jan. Galcoen Maurits August Albert zoon van Frans en Justina Galcoen. Galcoen Marcel Albert zoon van Lodewijk en Zenobia Zoete. Vynck Elisa Coleta dochter van Pieter en Huberta Vergracht. Aesaert Alfonsina Clara dochter van Pieter en Alida Parmentier. Sedert 1 Januari 1911 10 geboorten. STERFGEVALLEN. 23 Jan. Lingier Lodewijk Frans oud 39 j. 2 m. 12 d. zoon van Constantuius Alexius en van Philomena Maria Da Witte weduw naar van Maria Clementina Goene en echtgenoot van Maria Helena Gonoveva Ballieul. Sedert I Januari 1911 4 sterfgevallen. 11,43 12,03 12,44 1,24 2,05 3,22 voh dat hij weende als een kind. Kom, Jan, ontstel u daarom niat zoozeer, hernam Free. ’t Is eene dwaasheidik weet het., maar die tranen doen goed... ’k Ben zoo vol, zoo ge lukkig... enfin, ik kan er niet aan doen! stotterde J n en wreef gestadig zijne oogen met den zakdoek. Na een oogenblik sprak hij met meer kalmte Free en Dok, hartelijken dank, nooit vergeet ik uwe bewijzen van vriendschap.» Nu werden de geschenken bekeken en volgden de uitroepingen van verwondering elkander op. Dok en Free glimlachten zalig;.,, zij haalden eer van hun werk!!! Nadat de gevierde gehoord had, boe men het blijde nieuws had vernomen, werd besloten dat het Volksblaadje als een familiestuk zou in eere gehouden worden. Des namiddags trakteerde Wantje de twee vrienden op koffie met suiker en werd de koek gehandgift. Of het smaakte! Daarna gingen de twee families op wandeling naar de Kortrijksche poort. Jan en Meken voorop. Wantje en Fransken daarachter en eindelijk Free en Dok. Dat des avonds bij bat terugkeeren naar huis, Wantje zich aan de zijde van haren beminde bevond en zij de traagsten van allen voortstapten, dat het maantje tusschen de boomen zag hoe een poezele arm werd gedrukt, dat een jongen fluisterde iets mijn herteken, mijn schatje! en de vogelt- -1-f vernamen, dat het meisje iets op het mondje kreeg en half verlegen weergaf, wie twijfelt daaraan? (Wordt voortgeeetj hunne grenzelooze onbeschaamdheid durf den beweren dat zonder zijne tusschen- komst, de werken al lang hadden klaar geweest!? Jaren is het geleden en toch is aog niets gedaan! volstrekt niets! Thans, niet meer wetende hoe zich eenigzins te verschoonen, beschuldigen zij een ho©g ambtenaar, wier verkleefdheid aan Nieuport te wel gekend is, stokken in de wielen te steken!? Prachtige taktiek voorwaar! En zeggen dat zij dan nog Jen moed niet hebben hem op eene uitdrukke lijke vraag ta noemen! En hoe legt men het elders aan boord? Nauwelijks is een gedacht, een ontwerp vooruitgezet, waarvan het algemeen nut erkend wordt, of eenparig gaan de dag en weekbladen van welke opinie ook, een veldtocht aan, om te bekomen wat ge- wenscht wordt. In elke politieke partij staan man nen op die met woord en pen het volk wakker schudden en het voor de ontwor pen werken, door brochuren en schriften, door meetings en volksvergaderingen, trachten ts bcgscst.rer.. De volksverte genwoordigers en s matoren van alle politieke kleur worden hiertoe uitgenoo digd; als mandatarissen van het volk, al waren zij zelfs niet zeer ingenomen mat de ontwerpen, vordedigen zij eenparig in Kamer en Senaat de uitgedrukte wen- schen. Blijft het. ministerie hiervoor doof, dan eischt het volk van zijne mandataris sen dat zij op hunne beurt, om het even op welke manier, de vsrwezentlijking van zijne verlangens eische. En dan ziet men stadsraadsleden, provincieraadsleden, Volksvertegenwoordigers en Senators van al dia politieke opinion eendrachtig bij de Hoogere Overheid aandringen; ja, dan ziet men klerikale representanten stelsel matig hunne medewerking aan ’tklerikale ministerie ©ntzeggen, india® zij niet beko men wat zij eischen. En ’t ministerie is dan wel verplicht te luisteren en to© ts geven. Voorbeelden van dsrgelijke «en- Mechelen, kwam zaterdag avond in da statie van Londerzeel om den express Oostende-Keulen vrij te laten doorrijden. De trein werd op een afwijkingsspoor gebracht waar reeds een koopwarentrein stond. De machinist van den reizigerstrein kon niet bij tijds stilhoudaa en botste tegen den koopwa rentrein. De schok was zeer geweldig. Noodgeroep steeg op. Tien reizigers werden min of meer zwaar gewond. De lokomotief van den reizigerstrein ontriggeld, alsook verscheidene waggons. De express van Keulen stopte bij uitzondering te Londerzeel, ten einde de minst gekwetste personen naar Mechelen over te brengen. De andere worden te Londerzeel verzorgd. Verscheidene wagons van den koopwarentrein werden omgeworpen en verbrijzeld. De stoffelijke schade is derhalve aanzienlijk. Poging tot schaking. Zondag avond werd mej. Lucie H..., 23 jaar, wonende te Elsene, het slachtoffer van e?n geheimzlnnigen aanslag. Zich van huis naar de woning van de moeder hsars verloofden begevend, te St-Gillis, werd de jonge juffer achtervolgd door d?n heer in een auto gezeten. Op de Gulden Vlieslaan bleef de auto staan naast mej. H..., de beer die er in zat, sprong buiten en het meisje vastgrijpend, wilde hij mej. H... met geweld In den auto doen stappen. Van hare eerste verbazing teruggekomen, verweerde de juffer zich en begon luidkeels om hulp te roepen. Op dit hulpgeroep snelde een agent van policie toe; dit ziende liet de aanrander zijn slachtoffer los, sprong dadelijk in den auto die met voile snelheid verdween in de richting der Hallepoort. De agent vergezelde daarna de juffer tot in de voorstad St-Gillis om haar te beschermen. Naar ’t schijnt werd het meisje enkele dagen geleden verwittigd dat men haar zou schaken, doch zij hechtte daaraan niet veel aandacht. Verstikt. Zondag Is de deurwaarder M Leon Schuermans verslikt gevonden in de logeerkamer zijner woning, Minderbroedersrui, 23, te Antwerpen. De heer Sc uermans was den vorigen avond te 10 1/2 uur thuis gekomen. Daar hij voorne mens was ’s morgens vroeg te vertrekken, om met vrienden ter jacht te gaan, was de meid verwonderd dat het ontbijt In den voormiddag nog onaangeroerd was. Zij gaf daar kennis van aan Mevr. Scheurrnans, die naar boven liep en een gasreuk gewaar werd, alhoewel da kamer deur gesloten was. De deur werd opengebroken, maar de genees heer Van Langermeersch, die onmiddellijk ter plaats was, kon nog slechts den dood vaststellen. De adjunkt-commlssaris Oyen, die in den namiddag verwittigd werd, opende een onder zoek. Hieruit blijkt dat het gaskraantje niet regelmatig sluit, waardoor de gasontsnapping gebeurde. Verdronken. Maandag morgen, rond 9 ure, zagen voorbijgangers, nabij den overzet van de Schipdonksche vaart van den herbergier Joos, op Wambuis tusschen Veldeken en Raverschoot, op het grondgebied Eekloo, nabij de grensscheiding van Adegem een paard en rijtuig in de vaart liggen. Seffens snelden verscheidene personen toe, en het gespan werd uit de vaart opgehaald. Het paard was d®od. Paarden rijtuig werd herkend als zijnde dat van den geneesheer Potvlieghe van Adegem. Naar het schijnt was Dr Potvlieghe maandag morgen om 4 uur van huis weg gereden om op Veldekens een ergen zieke te bezoeken. Zijn hond vergezelde hem. De gen esheer en zijn hond waren maandag namiddag nog niet teruggevonden. Men ver moedt terrecht dat Dr Potvieghe met zijn gerij in de vaart zal gesukkeld en verdronken zijn Op de plaats waar het gespan opgehaald werd zijn gansch den dag opzoekingen in de vaart gedaan, dech zouder gevolg. Dat schri kelijk ongeluk van den geneesheer heeft gansch de streek in opschudding gebracht. Moord en zelfmoord. Een vreese- lijke moord, gevolgd van zelfmoord, gebeurde ie Montpellier De 23 jarige beenhouwersgast, J. Glanst, doodde zijne minnares met revolverscho- tsn en verhing zich daarna. Alvorens dit te doen, had Clanet zich twee steken in den buik gegeven. Hij schreef in een brief er ontroostbaar over te wezen dat zijne beminde was gehuwd en hij met haar wou sterven. Vroeger had hij reeds kennis met haar gehad maar toen hij vertrokken was om zijn militairen diens’ ta doen, was zij’met esn ander man ge trouwd. -- Branden. In het achterhuis bewoond door de echtgenooten J. B. Van Achter, Wayez- straai, 91 te Anderlecht, ontstond maandagavond brand. Ds hond had eene petroollamp doen om vallen. Na twintig minuten, waren de pompiers meester van liet vuur. Een uur later ontstond brand op den Trekf.eg, 59‘ in de ijzergieterij van M. Delies insgelijks te Anderlectit. Het vuur brak uit in het werkhuis. Alle gevaar was spoedig geweken. De schade is belangrijk. Te 9 uur ’s avonds, hadden de pompiers van St-Joost-Ten-Noode eenen brand te blussehen Hoor, daar vernemen de geliefden een’ tred. Ik kom te negen uren terug, lispelde Dok, en wip, de deur uit. Terwijl vader een weinig later zijne boterham men at, keek Wantje genoeglijk hem van ter zijde aan. Ze moest zich kloek houden. Was het maar niet om Dok, dis zijn leven lang kwaad op haar zou geweest zijn, wat hadde ze vader in de armen gedrukt en hem het goede nieuws, zoetjes aan, met veel omzichtigheid medegedeeld; het mocht hem anders te sterk ontroeren. En toen ze eenige ©ogenblikken nadien vaders gilet borstelde en zijn beste jas uit de kast haalde, dan beeft Jan verwonderd gevraagd He, kind, waar denkt ge aan? Ik ben vandaag toch voor peter noch op eene bruiloft gevraagd? <r Het is... ’t was... stottert het meisje en is rood geworden gelijk eene klaproos. Hoe vader nu aan eene bruiloft peinst, mompelt ze. Wel heb ik van mijn leven! En de man van zijnen kant prevelt Ze gelooven zeker, dat Jan de oogen toe heeft? Ja hij slaapt a!s eene muis in het meel; hij is ook jong geweest, vriendjes, Als het in eer en braafheid gaat, dan mag hij het lijden. Vader, herneemt Wantje, onze gebuur Free heeft laten vragen of hij te negen uren om u mocht komen, cm naar den Kouter te gaan Te negen uren, zegt ge? Wel kind, het is reeds kwart na acht. Ik ga seffens mijne schoe nen poetsen. Ze zijn al in orde, vader, kijk liever. Ge zijt toch een wakker ding, rap ais bijtje, juist gelijk uwe moeder zaliger, God hare ziel hebben! Dok tikte eenige minuien later op de deur, en na het gewone Geen belet! vroeg hij of J m gsreed was. Ja, hij was juist bezig met zijn jas aan te trekken. Dan zal ik het aan vader zeggen, Dok en was snel verdwenen als de wind. Een oogenblik nadien ging de deur open en Free, met de eene hand het bouquet in de hoogt» stekend en in de andere het doosje houdend, ge volgd deor Dok insgelijks met geschenken beladen riepen uit al hunne macht Leve Jan Vlaming, gedecoreerd vo®r meer dan vijf en., twintig jaren trouw en eerlijkheid! De ajusteur keek verdwaasd op. Hij kon het maar niet gelooven. Maar toen zijne vrienden hem de hand schuddeden, Wantje vader om den hals viel en heel zachtjes proficiat wenschte, Fransken zoo hard hij kon met de handen klapt» en Meken, die door hare kleindochter toch half en half moest ingelieht zijn geworden hem i van m’jD herteken, mijn schatje! ei zegde Jan, mijn jongen, dat is het grootste i J6S’ d‘ö °P de takke“ sluimerden geluk, dat ik nog beleefd heb! zie, toen schoot het gemoed van den treffelijken werkman zoo ■mnMmmMMsaamMMmem 3 4 2,25 3,42 ’s morg. 2,44 I

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2