Ioor s s aar heid en lrede! en ïiechl! - Voor Vrijheid a P Ef I"" fr él Aan het Nieuwsblad Vlaamsche Hoogeschool Ons Praatje VERKOOPER Pieter Verst rade, zoon Valkestraat, Nieuport ne.i knoopen en in plaats van gebruik te maken van <le ons toegeschrevene onwetendheid om ens door et tie geleerde en gegronde bewijsvoering eens voor goed enze zoogezegde dwaling te doen beseffen en ons alzoo een beschaamd zwijgen op te leggen, weten zij niets aan te brengen tegen hetgeen wij schrijven of overnemen. Is bet niet een klaar bewijs dat die mannen, die ons veor onwetend willen doen doorgaan zelf zoo dorn zijn in hetgeen in hunne oogen de hoogste, ja de eenige nuttige wetenschap is, dat zij ons niet ecns kunnen antwoorden? Onze briefwisselaar beweerde niet uitgevonden te hebben wal hij zegde over het Vagevuur, die goudmijn voor kerkratten; hij haalde zelfs den naam aan van priester Lemorin om zijne gezeg den te staven. Welnu, priester Letnorin is dokter in wijsbe geerte en godsgeleerdheid en most er dus wat m or van kennen dan de krabbelaars van het Stinkerlje. Het is dus niet uit de a Flandre Libérale of uit eenen Larousse, of eenige andere encyclope die dat htj geput had. Wat meer is, de Flandre Libérale heeft meer dan eens klinkende bewijzen gegeven van gevatheid in zake van Bybelkritiek en hare tegenstrevers op dat gebied tot zwijgen gabracht. Wat don Larousse betreft, inrfien er spraak is van den Nouveau Larousse illustré» moeten wij zeggen dat de meeste artikels over godsgeleerdhied welke men daarin aantreft het werk ijn van Abt Bertrin, leeraar bij bet katho liek Instituut te Parijs, en geenszins vijandig zijn aan den godsdienst. Dat het Nieuwsblad dit alles nu vuilnissen vervalschte, verminkte, misopgevatte voorstellingen noeme of niet, zoolang hel niet weerlegt wat onzen brieiwisse- laar schreef, heeft het niets gedaan en blijven zijne stellingen vast. Het tracht natuurlijk liever de schapen der klerikale kudde tegen ons op te ruien. Geestes voedsel wil het die rnenschen niet geven; van hunne religie kennen zij niets grondigs en het is maar beter voer bun geloof dat dit zoe blijft. Maar het moet ze toch veor wel ongeneeslijk dom aanzien om hun te trachten te doen geloo- ven dat wij ons ooit aanstelden als verdedigers van den godsdienst. Wij zegden wel dat de heden- daagsche priesters de grootste vijanden van den godsdienst zijn door hunne onverdraagzaamheid, hunne dwingelandij, hunne bemoeiing in politie ke zaken; maar wij voegden erbij dat het daar .m is dat wij hun bekampen moeten, alhoewel wij geene vijanden zijn van welken godsdienst het ook tij en de zjde der katholieken zouien kiezen tegen wie hen zou willen hinderen in het vrije uitoefenen van hunnen eeredienst. Verdedigers van de vrijheid zijn wij, ja, maar verdedigeis van den godsdienst, neen. Als poli tiekers is da godsdienst, in zijn eigen, ons onver schillig maar tegen de vervalschers va den gods dienst, tegen degene die van eens leer van liefde een dwangjuk, een verslavingsmiddel van het volk hebben gemaakt, tegen degene die de arme menschen in hunne stoffelijke belangen schaden indien zij hal juk dar zwart gerokte bloedzuigers niet lijdzaam aanvaarden, tegen die bossdeeners staan wij als onverbiddelijke vijanden. Tegen een DRUKKER JOSHPH HAJffiCK Statiestraat, Oudenaarde voer hem te blijven wat hij is volksver tegenwoordiger aan 4000 fr. en beheerder van do Kasaï met 40,000 fr. traktement. De man zegt voor zijn reden al mijne oude confraters, de oud klerikale ministers zitten in een vet kaasje gemoffeld en ver dienen vele duizenden per jaar om een paar maal per dag hun handteeken te zetten, waarom zou ik mijn cxtratje van -40 dutsen*'] 1 allokons laten schieten? Dw de liberalen en socialisten werd die han delwijze geschandvlekt; minister Renkin deed verstaan dat Begerem beter doen zou zijn ontslag te geven; geen enkel klerikaal sprong in da bres om hem te verdedigen en meester Bagersm, die als advokaat nog eenige duizenden verdient, trok zich uit den slag met te verklaren dat hij nog twee jaar tijd had om er van door te trekken, ’t Was dan ook onder goedkeuring van al de antiklerikalen dat do liberale volksver tegen woordiger Franck uitriep de finan ciën zullen u, klerikalen, in den dieperik doen storten. Zij zullen uw nakend einde bespoedigen! Alles toont inderdaad aan dat het wel degelijk zoo wezen zal. De klerikalen kun nen aan hunne vriendon, aan hunne pro pagandisten niets weigeren. Zy putten met volle schuppen uit de staatskas; toelagen op toelagen worden aan kerken en kloos ters en priesters verleen I; toelagen voor kierikalo scholen en klerikale instellingen gesticht om hunne politiek in stand te houden; nutteloozc rijkelijk betaalde post jes voor hunne familieleden en vrienden worden gesticht, zonder hun eigen per soontje te vergeten, want de klerikale po litieke zorgen er voor hunne schaapjes op ’t drooge te hebben, vooraleer weggobor- steld ta worden. Dat duurt sedert zij aan het bewind zijn en steeds meer ontfutselen zy staatsgelden om hunne geldopslorponde politiek te bevredigen Hat zal blijven duren, totdat het volk die geld verbrawing dit konkelfoes moede, een einde aan hun rijk zal stellen. Maar ’t schoonste van al, zy stichten scholen, zij brengen samenwerkende in stellingen tot stand, zij richten missiën in naar vreemde zoogenaamde wilds streken, zij stichten gilden on mutualiteiten en zoo meer en stollen zich hiervan aan ’t hoofd om ta do.m gelooven dat zij het zijn die de belangen van het volk behartigen; dat al de ondersteuning zoogezegd uit hunne kas komt. Zij hemelen de menschlievendheid, de opoffering der missionnarissen op maar PRIJS PER NUMMER £5 centiemen Annonoenprijs 0,15 fr. per drukregel. Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregel. Het recht annoncen te weigeren is voorbehouden. De annoncen, artikelen eu mededeel ingen moeten vóór den Donderdag middag in het koffiehuis Willems Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels of mededeelingen, bestemd voor voor liet Weekblad van Nieuparl en Kanton moeten door den schrijver onderteekend en onder gesloten omslag ingezonden worden. Het recht van opname is voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. In ons nummer van 11" dezer deelden wij een bib-f mede, welken men ons toegezonden had, en wa.siiii een winkelier van den buiten eene ti-fil-iidj vergelijking maakte tusschen zijnen bin 1 en dengenen van zijn pastoor. Dit schij.1t bij de vrome opstellers van het Nieuwsblad een heiligen loom te hebben verwekt, want, in het nummer van zaterdag laatstleden, trachten zij ons, in de oegen hunner goedzakkige lezers, weder zoo zwart megelijk te maken, wel te verstaan zonder eene enkele be wijsrede van enzen briefwisselaar te weerleggen. Welke zonderlinge verdedigers van den gods dienst zijn dat toch! Zij beweren dat wij van ge loofsleering zooveel weten als een aap van beo- ABONNEMENT 25,00 frank per jsisir op voorhand betaalbaar vergeten te zeggen dat bij voorbeeld den Congostaat in 1910 aan die trappisten, en franciscanen en nonnetjes de som van 600 huizende frank betaalde! Zij vergeten te zeggen dat in stede van iets uit hunne geldbeurs te halen, zij de staatskas leeg- pluderen! Zij vergeten ta zeggen dat in plaats vaa de bedieningen der klerikale instellingen kosteloos te vervullen, zooals .slt»Q<ire£«len lirl geween lijk vwinvtiiy von, zij zich fijntjes doen betalen ofwel een klerikaal voorvechtertje het werk doen vervullen en hem aldus een postje bezor gen. Hetgeen zich in de hooge flnauciewereld op groote schaal voordost, is in alle kleri kale besturen op kleinaren voet ingericht. De kanker heeft zich van hoog tot laag ingeworteld. Zooveel geld mogelyk aan lands schatkist onttrekken om het hunne vriendjes met volle hand toe te w'erpen, dat is de eonige bekommernis, het eenige doel der klerikalen. Zij zijn sedert jaren bezig het land en de belastingsschuldigen uit te zuigen. Zij leven in wellust en genot en juichen en jubelen om de dwaasheid en kortzichtigheid der massa,die zich gedwee laat uitpluimen. Zij delven nochtans oen put die zij weldra niet meer door arglistige middelen in schijn zullen kunnen vullen; het getal hunner partijgenooten, die ook van die klerikale manna willen genieten, groeit zoo verbazend aan, dat zij d’eischen dier wraatzuchtigen niet meer zullen kun nen bevredigen. In dien finaacieelen modderpoel van weelde en bevoorrechting voor hen en hunne partijgenooten, wijl zij hunne tegen- genstrevers vac alle recht berooven, zul len zij dra versmachten. Da kruik gaat Immers te water tot zij breekt! Op Zondag 12 Maart aanstaande, om 5 ure namiddag, zal er in de zaal van het Willems-Fon Is, Valkestraat, eeno Groote r<>|k*vergadering plaats hebban waarop het belangrijke vraagstuk der vorvlaamsching der Gent- sche Hoogeschool breedvoerig zal bespro ken worden. Alle Vlamineen vin walk>< gezindheid ook, worden hierop uitgenoodigd. Buiten allen partijgeest moet die bran dende kwestie opgelost worden. Het is een strijd voor een heilig recht den Vlamingen toekomende. Al wïe het goed meent met dien strijd weze op post! Er heeft, enkale dagen geleden, in de Kamers eene belangrijke ondervraging plaatsgehad door den liberalen volksver tegenwoordiger Lorand betrekkelijk het geval Bagaram. Gij moet weten, beste lezers, dat dia Mijnheer Begerem, kleri kaal afgevaardigde is in de Kamers voor het arrondissement Gent, oud klerikaal minister van justicie, aan het hoof I cener Congolcesche maatschappij staat, een post je dat hem zeowat 35 a 40,000 frank per jaar opbrengt. Dat is niet te versmaden, niet waar? on dat dien mijnheer heel veel aan die winstgevende bediening houdt, zal niemand verwonderen. Nu moet gij weten dat er tijdens de overname van Congo door Belgie, met algemeene stemmen besloten werd, dat geen onkel volksvertegenwoor diger of senator een ambt mocht blijven waarnemen in eene of andere koloniale maatschappij. Dat was immers noodig en de eerlijkheid vereischtte zulks, ’t Is im mers moeielijk om twee heeren te dienen. Hoe kan men inderdaad als volksvertegen woordiger de belangen van het land be hartigen en w-aken over do stipte uitvoe ring der wetten en verordeningen waar aan da koloniale maatschappijen, die trachten zooveel mogelijk winsten voort te brengen, onderhevig zijn, wanneer men langs een anderen kant aan het hoofd van die maatschappijen staat en verplicht is te zorgen van ze zoo winstgevend mogelijk to maken? Zoe iets is immers totaal unmo gelijk on gansch tegenstrijdig. Sommige volksvertegenwoordigers die er aan hiel don hun politiek mandaat te blijven ver- vullon, gaven hun ontslag als beheerders dier maatschappijen. Mynhe r Begerem vindt het achter beter en veel voordeeliger

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 1