De dubbele Wraak Tusschen ulder tweên Klerikaal fanatism Binnen- en Buitenland. Belgische en Fransche Rent Nieuws uit Nieupert Om wille van het geld Karnavalliedeken Wat zijn de tijden veranderd Andermans geestigheid Hoogwater te Nieuport morg. BILLARD Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Waarheid overal, uitgenomen in Belgie Land- en Tuinbeuw Rechterlijke kronijk RECHTBANK VAN VEURNE. Maken wij dus eene vergelijking tus- 1 In alle geval, mag men er uit besluiten 2 MENGELWERK 21 22 (Wardt voorigetei/ Langer kon ik den lust niet weerstaan om mij op ’t water te laien drijven. He, bootsman! riep ik een visscher toe, welke met de roeispaan in de hand onbeweeglijk in zijn bootje zat, als verwachtte hij dat zijne diensten door eenen vreemdeling zouden verlangd worden; he, schip per, wilt gij niet eenig geld verdienen met mij een uurtje rond te varen vroeg ik in ’t Itali aansch, dat ik deerlijk radbraakte. Oogen- blikkelijk, Signor klonk het krachtig en luid weerom. Een prar riemslagen en hij lag aan wal; ik stapte in ds boot. Na «enigen tijd, medege- sleept door de verrukkelijkheid van den avond,- door het vreedzaam en schilderachtig tafereel om mij heen, riep ik uit Goddelijk! Wie heelt ooit iets zoo tooverachtigs gezien? Is het niet alsof u het hart voor hoogere weelde opengaat? Toen ik geen antwoord ontving dacht het mij dat mijn varensgezel, waarschijnlijk aan dergelijke tafereelen gewoon, er min gevoelig voor was of misschien het verleidelijke er nooit van begrepen had. Ik besloot dus den man in z^n zwak aan te tastenproza voor mij, poëzie mogelijk voor Karnaval. Ter gelegenheid van karna- val biedt de heer P. E. Deswarte de kinderen der leden van het Willemsfonds een verkleed feest aan op morgen Zondag, 26 dezer, ten 3 ur© des namiddags. Ongetwijfeld zal dit kinderfeestje, zooals verleden jaar, veel bij val hebben en aan ouders en kinders nogmaals genotvolle stonden laten beleven. Op Maandag 2r? Februari, tweede kareavaldag, hebben de werkende leden der kleine Harmonie eene ronde in stad belegd om 3 ure namiddag Dit uitstapje zal gewis veel bijdra gen tot de levendigheid van den vastenavond. Voerstaanders van ’t plezier allen dus op post; •®ns goed leute gemaakt, en ten volle het hartje opgehaald. Haringvangst. Gedurende de maand Januari werd in de vischmijn te Oostende 142 duizend 654 51 fi anken haring verkocht opge bracht door xisschersschepen als volgt De Panna 83,409,12; Oostende 32,454,70; Nieuport 22,606,07; Coxyde 2,822,90; Heyst 1,110,50 en Oostduinkerke 251,22. Men west dat d@ staat der nationale rent den maatstaf vaa den toestand van een land uitmaakt. 27 28 booswichten strijden wij en zullen wij st rijden tot ©nze krachten ons begeven. Tegen de verslavers van onze vlaamsche broe- Aanbesteding. Da uitslag voor da aan besteding voor da vuilnis van het slachthuis ’s nacht» weg te halen is de volgende Van Landschoot» Desiré vraagt eene vergoe ding van 100 franken per jare, mits eene pacht van negen naeenvolganda jaren. s avonds 11,— 11,41 12,01 12,40 1,19 1,57 2,37 3 4 Op 't oogenblik dat de officieel© scholea bedreigd worden door een gevaar welk men zich eertijds niet zou hebben durven inbeelden, is het niet zonder belang te toonen, met versche bewijsstukken, waar in die katholieke zedeleer bestaat, welker onderricht men in onze scholen wil op dringen. Een leeraar van godgeleerdheid, Pater Lépicier, verklaart het volgende, in een boek dat hij komt uit te geven Indien de ketters, zonder dwang ket ters geworden, openbaar hunne ketfery belijden, en de anderen, door hun voor beeld en door hunne verderfelijke redenen aanhitsen zich bij dezelfde dwalingen aan te sluiten, mag niemand twijfelen dat zij verdienen door den banvloek van de kerk gescheiden te worden, en door den dood uit het midden der levenden te worden weggerukt. En dat men niet denke dat er daar enkel ten opzichte der ketters, een eenvoudige wensch bestaat, de gewichtigheid hunner fout uitdrukkende, want Pater Lépicier draagt wel zorg er bij te vsegen Evenals het niet slecht is een zeer schadelijk wild dier te dooien, is het goed het schadelijk leven te ontnemen aan een ketter die de golddijke waarheid ver draait en door zijne hinderlagen de zalig heid der anderen bedr.igf. Zoodus men moet den ketter deoden! Rome's niet vera ..h rd en blijft zoo bleed- dorstig als ten tijde van Torquemada, de wreedaardige spaansche opp r-inquisiteur uit de 15e eeuw. De klerikale onverdraagzaamheid wordt met dezelfde onbeschaamdheid bevestigd in die andere plaals van ’t boek van Pater Lépicier Wat de kinderen betreft die in den ka tholieken godsdienst gedoopt zijn, zij heb ben voor strikten plicht dien fe volgen. De kinderen, alhoewel zonder hun wil het doopsel ontvangen hebbende, zijn niette min verplicht volgens het katholiek geloof te leven, zoohaast ze de jaren van ver mijn bootsman met zijnen zakdoek, en riep op minzamen teon Goeden avond, Pietro! Draaf zoo, mijn jongen! «Dank, vader Emanuele,» antwoordde de andere. Ziedaar, Heer, de wakkerste knaap van het dorp, prak nu de visscher, die plotseling uit den droom scheen ontwaakt te zijn. Ware ik getrouwd, ik zou geen beteren zoon kunnen wenschen; hij is ’t evenbeeld zijner moeder zaliger. En heeft de jongen ook geenen vader meet? vroeg ik met zekere belangstelling. Ja wel, Signor, maar hij zit lam tehuis; men zogt het is eene verdiende straf; doe we mogen geen kwaad aan anderen wenschen; ’t is beter elkaar te vergeven en ’t aangedane leed te vergeten. De Heer zij hem genadig, voegde hij er aanstonds bij. Toen hij bemerkte dat ik zijn stilzwijgen eerbiedigde en hem slechts met verwondering aankeek, hernam hij Ja, Heer, ’t is eene droeve geschiedenis, die ik u toch moet vertellen. De man had behoefte zijn hart aan iemand te openen. Vroeger, zoo sprak hij, waren Lorenzo, Pietro’s vader en ik de beste vrienden; zag men een van ons, dan wist men dat da tweede niet ver verwijderd was. Menigen nacht hebben wij in dienst van den ouden Tebia gezamenlijk voor den mast gestaan, lief en leed bij de vischvangst gedeeld, en toen wij aan land waren, lapten wij voor de hut of aan den oever ors zeildoek, her stelden de netten, breiden nieuwe of timmerden aan de boot. Wat de eene wilde, dat wenschte de andere; wij leken, in een woord, twee men- schen met verschillend gelaat, maarmet hetzelfde hart en gevoel. Jaren lang duurde die vriend schap. Wij waren beiden in de twintig, en be gonnen te denken dat de tijd gekomsn was om zich een eigen huisje te bouwen en een vrouwtje te kiezen. Zoo even zegde ik u, Signor, dat wij dezelfde gevoelens hadden, en dit was juist ons ongeluk. Patroon Tobia was een welstellend man, een zeebonk van den ouden stempel; vroe ger had hij als stuurman gediend op een koop vaardijschip van Genua. Toen hij hier voor eenige jaren kwam aangezeild, om met zijn gespaard fortuintje een vischhandel te drijven, tra en wij beiden in zijnen dienst. Zijne dochter Lucia was een vrouw, Mijnheer, schooner dan de Madonna van 't kerkje, met oogen, die glins terden tusschen de lange wimpers en heerlijk afstaken tegen de frissche gelaatskleur. Zij was wakker zooals geene andere, met vlugge handen aan ’t lijf, kloek van ziel, maar zacht van spraak en zoo oneindig goed, dat ze de ruwsten ontroe ren kon, zoodat ze niet wisten waar zij het had den. Benoeming. M. Em. Da Jonghe, vra deiechter van het kanton Veurne, is benoemd tot vrederechter van het kanton Meeeen, in vervanging van M. Van Caillis, overleden. onzer kinderen willen uildooven staan wij als onvermoeibare kampers; niet tegen degene die niet alleen zeggen Bemin uwen evennaaste als uw eigen zelve maar ook hun gedrag naar die Overlijd hoorde ik een pastoor eenen brief aflezen, waarbij de kinderen op ze venjarigen ouderdom hunne eerste com munie zouden moeten doen. Dan, zegde de pastoor, zullen die kinderkaas als c roo ts msnschen kunnen begraven worden. Natuurlijk, er sterven meer kinders dan groote lieden, en deze dan erbij gerekend, dat zal htt getal groote di listen in de kerk tweemaal vermeerderen. Goed gedacht hé! Begravingen van kin deren kosten maar 6 a 7 frank, deze van oudere personen verre boven de honderd i en soms wel duizend, ’t Is waarlyk eene winstgevende uitvinding. 26 Februari hem en vroeg of zijn bedrijf hem dit jaar nag esn goed stuivertje had opgebracht. 't Gaat redelijk, Signor klonk het kortaf. Hum dacht ik, die man zal niet t» veel praten. In den winter moet hier het leven bijzonder eento nig en stil zijn, voegde ik er dadelijk bij, om de gelegenheid te hebben den man steelsgewijze en faster te kunnen opnemen. Naar het ulterlijk te oordeelen scheen hij iets meer dan veertig jaren bereikt te hebben. Het lichaam was krach tig gebouwd; strenge lijnen en zwarte levendige oogen gaven aan het gelaat een mannelijken ernst, ’t Was een dier gasten, wien het is aan te zien dat hij in menigen storm heeft gestaan, en geene vrees kent noch voor het geraas van Neptuun, noch voorden gleed van den zonnegod; een, wien ieder voorval in T leven koelbloedig laat. Eene poos daarn?. luisterde ik naar het liefelijk klotsen van ’t water tegen de kiel of naar het gezang der huiswaarts keerende visschers; of ik staarde op eene glinsterende stip in de verte welke bij nadering het blanke zeil van eene pink bleek te zijn. Het zwijgen van mijnen boots man speet mij geweldig. Een ander reiziger zou in mijn geval misschien liefst iemand hebben gehad, welke hetn dit zalig uurtje ongestoord liet genieten, ik althans deel gaarne mijne gewaarwordingen en mijne vreugde aan anderen mede. Toen wij het schuitje voorbijvoeren, wuifde /'Gekende zangwijze] 1. Volksbedriegers met heel’ hoopan Ondereen kalotenkleed Ziet men langs de straten loopen, Steeds bedacht op Hst en leed. REFREIN Komt naar Nieuports’ gebied, ’t Zijn al maskers, ’i Zijn al maskers; Kamt naar Nieuports’ gebied. ’t Zijn al maskers die men ziet. 2. Dompers, Scriben, Pnarlzëen Zoo zijn er een heele kliek Psalmen preêvlend en gebëen Met of zonder tapmuziek! 3. Politiekers zijn er velen, ’k Ken er zoo ’non heelen hoop, Al dan liberaal te spelen Bieden zij hun stem te koop. 4. Zwartvermomde filantropen Trefr men hier niet zelden aan, Die zoün ’t Vaderland verknopen 't Geld staat bij hen steeds vooraan. 5 Beslag maken ie officieren Zijn hier ook, 't is karnaval, Maar van blusschen of pomp’eren Kennen zij maar niemendal. 6. Juffer» uit de Congregatie Met een mom voor hun gezicht Knijpen (krijgt geen alteratie!) Vaak de katjes zonder licht! 7. Kijkt daar, disn artikelscbrij ver Met zijn heimlijk valsch gezicht Voor den godsdienst vel van ijver Maar ’nen aartsvijand van ’t licht. 8. Moest men al die maskers buiten, In hun daglicht zien; Men zou schrikken zooveel guiten In ons klein Nieuport te zien! NOSTRADAMUS. Nieuport, 26 Februari 1911. Leupegem. Maandag morgen rond 2 1/2 ure, is brand ontstaan bij M. Leuis Tiete land bouwer en herbergier, wenende rechtover de statie. De bewoners werden gewekt door het geknetter der vlammen en zagen dat de schuur in brand stond. Met behulp van de gebaren kon men de vlam men uitdooven. De schade is gering niets is ver zekerd. Master. Het tweejarig kind der echtga- nooten De Cock, wonende wijk Wolverberg, was dinsdag bezig eenen boterham te eten toen het zich aan een stuk brood verslikte De ouders snelden toe, doch te laat, het slachtoffer was verstikt. Rooborst Maandag avond rond 6 uur, is er een geweldigen brand ontstaan op het bof van Karel De Meyer. Het huls en schuur zijn ds prooi der vlammen geworden. Het grootste deel der stalling heeft men kunnen redden. Alles is verzekerd. Lezers opgspast! Er wordt veel Vieux Système verkocht in witte kruikjes of stoopkens maar er bestaat maar eeaen echten Vieux Système van het merk ’i Wit Stoopke. Wilt gij dus een echten eischt de woorden ’t Wit Stoopke op het etiket en den stop alsook de naam Jacques Neefs op het etiket. Bericht. Indien uwen Apotheker d@ borstpastille Walthery niet heeft, diezoo uitmun tend is tegen den hoest, belemmering en keel pijn, zend een frank naar M. Leon Pirard van Vervlers en gij ontvang er eene doos franco. Moord. Een wreede moord is zondag morgen, te 2 u. in een huis van ’t Klein Made- leintje, uitgavend Magdalenastraat te Brussel, gepleegd. In nr 8 van dit straatje werd de herbergmeid Marie De Gres door haar echtgenoot vermoord, dien zij had verlaten te Antwerpen. Marie De Gres woonde vijf maand geleden, met haar man Jan Pieter Christiaens, in de Kloosterstraat te Antwerpen. Daar zij nogal mishandeld werd vluchtte zij naar Brussel en kwam zich als meid, in 't Klein Madeleinije, vestigen. Haar man had weldra hare schuilplaats ontdekt en kwam haar opzoeken en drong aan opdat zij het echtelijk leven zou hernemen. Op hare weigering greep de woestaard de vrouw bij de haren, sleurde haar met brutaal geweld de keel over. Daar de ongelukkige zich nog verdedigde ondanks hare diepe wonde en haar groot bloed verlies, en de herberg wilde in vluchten, trok hij zijn revolver en schoot haar nag drie kogels in den rug, waarop hij de vlucht nam. De policie deed het slachtoffer in den auto van ’t gasthuis weghalen. De toestand der vrouw is heel en al hopeloos en men verwacht alle uren eene noodlottige ontknooping. Het parket stapte in den voormiddag in het huis der misdaad af. Gansch de opsporingsbrigade der politie van Brussel is op zoek naar den moordenaar. Messteken. Zaterdag avond had in de Blaesstraat, Marollenstraat te Brussel een drama plaats, dat de bevolking der wijk in opschudding bracht. In het nr 177 dier straat wonen de echtgenooten Leopold Thivelin, wederkeerig 37 en 38 jaar. De man, een handelsreiziger, werkt weinig en laat zijne vrouw Gertruide Christians, sedert lange jaren reeds in het onderhoul - an het huisgezin voorzien, door in daghuren te gaan werken. Dat moede zijnde, had de vro iw met haar 12 jarig dochtertje haren man sedert donderdag verlaten. Zaterdag avond ging Thivelin zijne vrouw in de Rasièrestraat afwachten. Hij vroeg haar geld, hetgeen zij weigerde, waarop hij haar drie vree- selijke messteken in den buik toebracht. Ver schrikkelijk gewond, viel de vrouw in haar bloed badend ten gronde; de ingewanden puilden uit de wonde. Het slachtoffer werd naar het hos pitaal overgebracht; de laffe dader werd aange houden. Bloedig drama. Zondag namiddag, rond 3 1/2 ure, kwam Gust Delforce, oud 45jaar wever, wonendein de Veldstraat, te Rouselaere, te Rumheke langs de Bornstraat in de richting Toan Christus op de wereld was sprak hij tot zijne volgelingen Zijt arm en nederig, verheft nimmer het hoefd boven den minsten uwer slaven». Maar de woer den van des stichter der kerk zijn vervlo gen en verbeten. Thans deea zij juist het tegerjQvergesteld®. Rijkdommen en schat ten zijn hun aas; goud en veel goud is hnn doel. In alle hoeken der wereld hebben zij ontzagolijko milliarden opeengestapeld. Kolossale onroerende en roerende goede ren bezitten de kloosters en feestelijkheid tot in de kleinste wijken. Buiten de kerk lichten zij de kassen van kwezels en fanafieken; zij palmen de toe lagen in van alle slach van bestuur; zy maken jacht op do erfenissen; handel en Dijvorheid bevinden zich in hunne handen enz. enz. Binnen hunne kerk kost alles geld ntoelen, banken, missen, loven, doopen, begravingen, kaarsen, zegeningen, offe randen, schalen, offerblokken, aflaten, confréries, wijdingen, biechten, beelde- kens, enz. enz. Jan. Wel, Pier, ’t is haast karnaval hê. Pier. Jaat, Jan. En k’hen der bek up weiê, en gie? J. Ik ook. Nu ’t is nie verboden van je ne keer goed ’t amuseeren. Als je geheel ’t jaar neerstig werkt, mag je wel ekeer plezier maken. Daarbij, dat is noodig, want de booge mag nie altijd gespannen zin. P ’k Vind dat ooke. Nu ’t en is da percies geen kwaad in gelegen, als alles deftig en treffelijk afloopt, ’t Zijn moa de kaloten dia da kwaad inzien. Zider kunnen niet vei dragen dat de menschen ekeer goed in ’t publiek plezier maken ze hebben zider dat liever in ’t Jonkertje te doen. J. J© slosit den nagel op den kep, vriend. Maar, a propos heb ik niet hooren zeggen dat de herbergiers petitie gezon den hebben naar het stadhuis om te men gen dansen op grand carnaval. P. Je kan wel peinzen dat de stad huisbazen dat gaan toestaan; z’hen voor zeker de brief rap in de stoove gesmeten. Volgens ulder magen de menschen ulder nie amuseeren, volgens ulder magen de herbergiers geen stuk brood verdienen; betalen, altijd betalen, ja, dat moeten ze, maar van de reste, niks. J. Ja, ’c gaat nogal verengen. Maar, van iels anders gesproken. Ho® staat het nu m®t de riolen, en met de Goupe-Gorge, en met de pissijnen; dat is nu al zoolange aanbesteed, en we hooren van niet meer. P. Onder us, en elders verzwegen, ’k hen ik hooren zeggen dat het plan van de entreprise van de Coupe Gorge gerefu seerd is, en dat nu e geheel nieuw moot hermaakt worden. J. We, wiene zegje daarvan he? Maar, goat het hier ooit anders. Mooschen en by ven mooschen, en niet serieus voor den dag brengen, ’t Is e schande. P. En de riolen? De grooten slimme rik haddo partaak beloofd dat ze in Maarto zoen begonnen hebben, om geheel en gansch klaar te zin voor’t seizoen. J. Je zyt er wel mede. P. En de havenwerken, die al van in Mei van verleden jaar moesten beginnen en de boulevards, en het slachthuis en... J. Wat zijt ge toch schrikkelijk ge presseerd. Je moet nog e beetje patience hen, de kiezing is nog zooverre, en. P. ’t Is waar ooke, ’k hen hadde zoo verre nog nie gepeinsd. Nu intusschsntijd gaan we us nog e keer goed amuseeren met de carnaval, he! Toe later, woi Jan. J. Van s’gelijke, Pier. eerlijken en rechtzlnnigen godsdienst zijn wij niet; dat is eene persoonlijke zaak. Men kan tege lijk goede Christen en liberaal zijn; maar tegen degene die raet ons geld hunne eigene oneerlijke propaganda rosren; die ons gansche land over- j sponnen hebben met een reusachtig splnnewsb van boerenbenden enz. waarin men, door dwang de wereldsche goederen, zooals iedereen weet... Men z©u denken dat wij ons niet bedro- i gen hadden, want de oelgische bisschop- pen zijn als bemiddelaars opgetreden in dea zie. dien wij aanduidden, en hebben en eigenbaat, de kleine lieden onder het juk der van Zijne Heiligheid verkregen dat het vraatzuchtige nooit verzadigde kerkratten brengt decreet aan de belgisehe geestelijkheid j niet zou toegepast zijn. I Die der Meenenkalsijde gegaan. Langs deze straat, in de hulzen genaamd Vermeulens reke, woont Gustaaf Decouttere, oud 20 jaar, dewelke destijds in oneenlgheid was met Delforce. Delforce verklaart dat toen hij voorbij het huis van zijnen vijand kwam, deze buiten sprong hem achternaliep, gewapend met een mes en hem verradelijk en zonder een woord te spreken twee messteken toebracht in den rug. Delforce kon nog eenige slappen ver vluchten doch, door het verlies van bloed, werd hij allengs krachte loos. Voorbijgangers brachten hem ten huize van Louise Rossells Doktor Delcroix van Rouselaere, die bij toeval langs daar op wandel was, werd ontboden en bestatigde dat Delforce twee breede wonden had in den rug, beneden het linkerschouderblad. Intusschen was de policie van Rumbeke over de zaak ingelicht en met een onderzoek begon nen Het bleek weldra dat de zaak was toegegaan zooals door Delforce vermeld. Decouttere, in den nacht aangehouden toen hij te huis kwam, beweert echter door Delforce opgehilst geweest te zijn en beroepen om te vechten. Wat er daar van is zal het onderzoek moeten uitwijzen. Het slachtoffer werd zondag avond met alle mogelijke voorzorgen naar het hospitaal van Rumbeke overgebracht. Drama. In den nacht van zaterdag tot Zondag bad in de gemeente Lede een bloedig tooneel plaats. Ziehier in welke omstandigheden: De Ras Irenée had sedert een paar jaren be trekkingen met Maria Soetens. Reeds herhaalde mabn waren er ergeiljke looneelen tusschen hen ontstaan, bij zoover dat De Ras, onlangs 2 1/2 maand gevangenisstraf had opgeloopen wegens slagen en verwondingen aan Marie Soe tens. Donderdag had hij die straf uitgedaan, en kwam uit het gevang van Gent naar Lede terug. Hij begaf zich rechtstreeks naar Marie Soetens. Vrijdag vernam De Ras dat Marie Soetens den 24 Februari in het huwelijk zou treden. ’s Avonds ging hij Maria opzeeken; doch hij werd niet ontvangen; hij Het daarop bedreigingen hooren tegen haar en haren aanstaanden echt genoot; hij verzekerde onder meer dat zij niet trouwen zou, en dat zij eerder naar ’t kerkhof zou gedragen worden; hij had enkel 10 fr. te kort, zoo zegde hij, om vier personen het leven te benemen. Dien nacht sliep hij in de schuur van De Smet ea trok er zaterdag morgen van door met 7 kiekens, welke hij daar stool. ’s Namiddags liep hij beschonken in de ge meente rond. De heer komissaris, die van Marie Soetens eene klacht had ontvangen over de doodsbedreigingen, zette den gevaarlijken kerel in het gemeentegevang. ’s Avonds werd hij, na zijne roes uitgeslapen te hebben, op vrije voelen gesteld, omdat hij zegde den zondag morgen naar Charleroi te moe ten vertrekken. Zondag morgen om 2 1/2 ure, werd de kom missaris haastig ten huize van Marie Soetens geroepen, waar De Ras gepoogd had het meisje te vermoorden. De kerel was ’s avonds om 11 ure over den hofmuur van Marie Soetens geklommen, vond daar een oud broodmes en drong door het kel dervenster in de herberg van Soetens, waar hij geduldig wachtte Om 2 ure was een persoon in de herberg gekomen; Marie ging voor hem een glas bier tappen in den kelder. Zij werd in den donkere plotseling vastge grepen en ontving talrijke erge slagen op het hoofd. De twee klanten De Smet en Mertens, snelden op hare hulpkreten, in den kelder. Ds Ras werd schadeloos gemaakt en in den kelder opgesloten;. Marie kon vluchtten; zij was gansch bebloed; zij had ook twee messneden aan dsn hals en hal ook sneden ep de wang, voor hoofd en onder het linker oog. De kommissaris sloot de moordenaar op in het gevang. Hij was insgelijks bebloed en aan het aangezicht gekwest, door het verbreken der traliën voor het keldervenster, en met erdoor te kruipen, volgens zijne verklaring. Dr Maens verzorgde het slachtoffer, en ook den dader. Zondag namiddag rond 2 uur werd De Ras naar hetgevang van Dendermonde overgebracht. Maandag morgen werd Da Ras voor den heer onderzoeksrechter gebracht, alwaar zijne aan houding werd bekrachtigd. Het parket is maandag om 3 ure t@ Lede afgsstapt om een onderzoek over de moordpo ging te doen. Automobielongeval—Zondagavond rond 8 1/2 ure, kwam M. Jules Van Wtberghe, lijnwaadfab’ikant te Izegem, langs de groote kalende uit de richting der gemeente Rumbeke gereden per au'omobiel waari i benevens hem nog de beeren Verduya en Ameye, insgelijks van Izegem gezeten waien. Op een honderdtal meiers van de statie van Cacbtem w«rd de auto door het onregelmatig werken der remmen, eensklaps van de kalsijde in den gracht geslingerd. Al de ingezetenen werden ten gronde geslingerd en, behalve den geleider die aan het aangezicht gekwetst werd, kwamen zij er met den schrik en iichte kneuzin- gen van af. Het machien dat erg beschadigd is kon slechts maandag voormiddag uit den gracht getrokken worden. JNTienport-Baden. Groot karnaval. Voer groot karnaval, 5 Maart aanstaande, heeft het feestcomiteit van Nisuport-Baden, met goed keuring van het gemeentebestuur van Oostduin kerke, eenen stoet op touw gezet, welke zooals verleden jaar, door de Nieuportsche Reuzin en ta'. van praalwagens en groepen zal opgeluisterd worden. De Kleine Harmonie waarvan de medewerking gevraagd werd, zal de stoet op luisteren, en van haar lokaal rond 2 1/2 ure )ertrekken tot aan den «Meiboom» waar de vergadering en samenstelling der deelnemende groepen plaats heeft. Aan wandelaars en ver roomden zal het dien dag voorzeker niet ontbre ken tol profijt van menig neringdoener, en tet schandelijke les aan de verstokte Nieuportsche stadhuisbazen di® vijandig aan alle vermaak van de groot carnaval hier ter stede een doode dag weten te maken. Proficiat, vrienden van Nieuport Baden, en bravo voor u, gemeenleoverheden van Oostduin kerke voor uwe medewerking en verdraagzaam heid. En jonge soldaat en een zijner kamera den ontmoeten elkander. Wat doet ge zoo al in ’t regiment? ’k Verdien mijn brood al schrijven. Ha! zijt op een kantoor! bg den kolonel? by de majoor? Neen, ’k schrijf tweemaal per maand aan mijn vad®r, om hem centen te vragen! tegen zij die de menschen geen keus laten tus sehen verhongeren of verkwezelen, tegen die Die distinguo zal misschien de oogen i openen van eenigen dergenen die niet j willen zien? ders, tegen de vijanden van de wetenschap, i tegen degene die het licht der rede in het brein i Jat hetgeen berispelijk is voor de geeste lijkheid der andere landen, het hoege naamd niet is voor degene die in Belgie uitoefent Waarachtig, wij bevinden ons in volle dui ternis! en de Paus ook... Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 1 Maart Donderdag 2 Vrijdag Zaterdag sehen de Belgische rent en de Fransche rent om door vergelijking te onderzoeken welk land bet voorspoedigst is. Da Belgische rent 3 0/0 staat op 92 fr. tot 92,10 fr. De Fransche rent 3 0/0 op 98 tot 101 fr. De Belgische rent 2 1/2 0/0 staat op 76 fr. Da Fransche rent 2 1/2 0/0 op 96 tot 96,75 fr. Dus de Fransche rent 2 1/2 0/0 staat veel hooger dan de Bel gische rent 3 0/0. Dit is een klaar en duidelijk antwoord aan degenen die den welstand van oas clericaal Belgis prijzen. En zeggen dat de Belgische clericale gazetschry vers en Belgische geestelijkheid gedurig Frankrijk aanvallen als zijnde een land dat naar den ondergang'.gaat! Wat voor een h@op gepatenteerde leu genaars! 10,37 11,21 12,- 12,21 1,— 1,38 2,17 stand bereikt hebbenzelfs, volstrekt gesproken, mogen ze er toe gedwongen werden, zooals wij het aar,geduid hebben, Maar het tegenovergestelde is niet I waar, en de kinderen, in den protestant- schen godsdienst gedoopt, welke groet geworden zijn, moeten niet volgens den protestantschen godsdienst leven, maar volgens den katholieken godsdienst, die liet eenige waar geloof is. En die verbazende beweringen zyn goedgekeurd door een brief in naam van den Heiligen Vader geschreven! Men beseft dat huisvaders, overigens de rechten eisehend hun door de grondwet toegekeud, wenschen hunne kind ren te bevrijden van de aanrakingen dezer zon derlinge katholieke zedeleer Welnu, indien men niet oppast, zal de officieel® school weldra verdwijnen, ea alleen de ondersteundo geestelijke school zal rog bestaan. De valsche meerderheid dia ons regeert, is gesproten uit een on rechtvaardig kiesstelsel; niets weerhoudt ze wanneer het er op aankomt, ten voor- deele der klerikalen, de grondwet in haar letter en in haar geest te overtreden. Het geweten onzer kinderen loopt altijd meer en meer gevaar! schoons leus regelen; niet tegen de ware chris- tenen, maar tegen de uitbuiters van een ver valscht en ontaard christen geloof. Daarom Nieuwsblad beleedigdt gij ons wan neer gij ons beschuldigt liever turksch dan christen te wezen. Wij herhalen het men kan te gelijk liberaal en goede christen zhn. Maar duizendmaal liever, ja. zouden wij turksch dan kaloot, anders gezegd liever turksch dan paapsch wezen. De Turken immers gaan vooruit, terwijl de kaloten of papen ons rechtstreeks naar den middeleeuwsche toestanden terugvoeren naar die onzalige tijd wanneer edelman en priester alleen vrij, alle andere slaven waren. Vrijheid willen wij! Vrijheid voor allen, zelfs voor katholieken, maar niet voor hen alleen. Daarom willen wij onze vlaamsche broeders de oogen openen, hun klaar doen zien in het spel hunner gewetenloze bedriegers de godverge ten papen. Scheone on goede billard te verkoop»n mat toebehoorten, alsook twee spelen ivoren billard bellen, zoo goed als nieuw. Zich te wenden Hetel Duynnenhuys Oostendestraat, Nieuport. 17 Febr. Keukelinck Jeanne Edward Leon doch ter Lodewijk en Gabriella Peumans. Vlasseman Elvire René August dochlea van Augustien en Honorlna De’Keyzer. Ryckaert Maria Augusta Ensebia doch ter van Pieter en Augusta Debacker. Sedert 1 Januari 1911 20 geboorten. STERFGEVALLEN. 06 Febr. Vermeote Monica Isabella oud 56 j. 2 m. en 18 d dochter van RschusRingi- nald en Jeanna Theresia Daems enjwe- duwe van Jan Lodewijk Legein. Sedert i Januari 1911 13 sterfgevallen. HUWELJIKEN 21 Febr. Rathê Engelbert oud 25 j. kleermaker te Oostduinkerke en Butstraen Helena Maria Cornelia oud 31 j naaister ta Nieuport. Sedert 1 Januari 1910 3 huwelijken. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Vercnocke Leopold Arthur, zeevaarder ta Nieuport en Dalle Amanda Maria, zonder beroep te Lombarlzijde. Ds ©nfaalbare van ’t Vatikaan zou geen deel moetea maken van ’t huis waar men het uistinguo in zijne liatigste verscheidenheden alsook liet «stilzwijgend voerbehou 1 beoefent, indien hij zich geen rekenschap had gegeven van den geweldigen flater dien hij beging toen hij aan de belgisehe geestelijkheid verbood zich met haudelszaken te bemoeien, en haar verzocht thuis te blijven om r zich enkel bezig to houden met den God van goedheid en barmhartigheid, door ons te bedreigen met hel en vagevuur, en door dat middel zoovoel zielen mogelijk te red den. Toen wy, op 14 Januari 1.1., het decreet van M. Sarto, alias Pius X, verkondigden, deden wij opmerken dat liet wel eenigzins ’t misnoegen zou kunnen verwekken bij geestelijkheid, zoo weinig bekommerd met Veevoeding Da melk onzer koeien is nagenoeg van de volgende samenstelling. Op 100 deelen hebben wij 88 deelen water, 3,5 deelen vet (boterstof), 3,6 deelen eiwitstof (kaasstof), 4,5 deelen suiker, 0,75 deelen asch. Wij zeggen nagenoeg en niet zonder reden. Immers, het is een bewezen feit, dagelijks in de melkerij te bespeuren, dat de melk, door verschillige boerderijen aangebracht, ook ver schillend van inhoud is; wal zeg ik, op dezelfde boerderij verschilt de melk van elke koe in ’t bijzonder. Het voeder, het dagelijks rantsoen der melkkoei, oefent benevens de goede verzorging, den grootsten invloed ep de melkrijkbeid uit. Daar, waar 3 a 4 kgr. van het gekend suikervoe- dar sucrema per dag en per koei wordt ver bruikt, moet de melk in rijkheid toenemen. Een verstandig landbouwer maakte onlangs eene berekening op waardoor hij ons toonde 1) . De jaarlijksche uitgaaf aan bovengemeld suikervoed'er per koei. 2) . De meeropbrengst, gevolg van het stijgen van het botergehalte der melk, van die zelfde koei. Eene schoone winst sloot die berekening. Volgeerne bespreken wij de handelwijze van dien man, in een volgend artikel. LEX. -- Accoulet Urbania, werkster ta Coxyde voerw. 1 maand en 26 fr voor diefte. Arnoys Hippoliet, metser te Oostduinkerke 7 maanden voor aanslagen tegen de eerbaarheid. Vandersteene Eugenie, landgebruikster ta Merchem 'oorw. I maand an 26 fr. vo»r «lagen. Therssen Isidoor, metser te Merckem, 30 fr. veor slagen Osslyn Isidoor, werkman, ta Oostende 8 dagen voor slagen. Cuveele Gamiel, werkman te Adinkerke 100 fr. voor jachtdtlil t. Descainp Emiel, molenaar te Crombeke 50 fr. voor jachtdelikt. Jacques Alidoor, werkman te Zarren, 1 maand en 29 fr. voor vernieling van afsluiting. Bog-tert Oscar, muziekant te Gent, 26 fr. 15 fr. en 30 fr. voor hond zonder medalie en muilband en smaad Reybruuck Richard, dienstknecht te Merckem 1 maand en 26 fr. 15 dagen en 26 fr. en 15 fr. voorslagen, smaad en dronkenschap. Caytan Karei, leurder te Veurne, 26 fr. 15 fr. en 10 fr. veor honden zonder medalie en muil band en wreede mishandelingen op honden. Dumoulin René, metser, te Middelkerke, voorw 15 dagen en 26 fr. 15 fr. en 15 fr. voor slagen, beleedigingen en dronkenschap. Schmit Antoon, herbergier te Eisene voorw. 50 fr. en 21.20 fr. voor onvrijwillige kwelsuren en overtreding op gerij. De Loddere Camiel, leaglooper te Brugge, 6 maanden en 26 fr. en 1 maand en 26 fr. voor namaken van stempel en aannemen valschen naam. 1

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2