De dubbele Wraak GRÉS DE WEU PORT Em. Lammens en Zonen Historische Fabel De belgische geestelijkheid en hare Biaatscliappelijke werking Bericht. Waar zijn nu de zwijnenstallen? Te huren of uil Ier hand te koopen Andermans geestigheid Nieuport-Baden Gemeenteraad van Nieuport Naamlooze Vennootschap Vastenavondagen BILLARD Nieuws uit Nieuport Hoogwater te Nieuport ’s merg. 10,21 11,13 11,50 12,19 12,58 1,33 2,07 Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. /Wordt voort gezet/ maatschappelijke Docu- 8 8 MENGELWERK EINDE. Dikke Jan komt magere Frans tegen. Hewel, Frans, zijt ge ziek? Ge ziet er zoo vroolijk uit als een droegen haring in eene vogelkooi. ’k Wil ’t gelooven; men zou treurig zijn voor min dan dat. Verbeeld u dat mijne schoonmoeder gisteren met mijn hondje is uitgegaan, en ze werd door eene automobiel omvergeredeo. Is zij verpletterd? Zij niet... mijn hondje! de gemeentebesturen alles in de hand werken wat maar «enigszins kan bijbrengen tot den bloei van'hunne ingezetenen. Oordeelt en vergelijkt! Dit wsze voor de Nieuportsche dweepzuchtige bazen sene striemende les. 13 14 17 18 Een paap rukte e«ns ee« plakbrief af; E«n geus, die ’t zag, zei ’t is te straf. Zoo’n misdaad werd hier nooit geplogen! Wel, zei kaloot, ’t is ik niet, vrind, ’t Plakkaat werd gescheurd door den wind!? BETEEKENIS Geen paap barstt# ooit van d’eerste logen. NOSTRADAMUS. DAGORDE 1. Verslagen van den Behserraad en van den Kommissaris. 2. Goedkeuring der balansrekening op 31 De cember 1910. 3* Beno«ming«n volgens de standregelen. s avonds 10,48 11,37 12,- 12,39 1,16 1,50 2,24 Groot carnaval is alhier op waardige wijze gevierd geweest De aangekondige stoet is op perbest gelukt. Ea hoe kon het ook anders? Een heerlijk weder, e«n lief zonnetje, begunstigde ons, en kwam de kroon zetten op de opofferingen en moeitadie onze moedige mannen zich getroost hadden om alles tot eaa goed eind® te brengen. Van af 2 ure verdrong zich eene greote menigte op den steenweg naar Nieuport Gedurig kwa men versierde wagens fraai uitgedorschte ruiters aa> en eenledar was tevreden en welgezind. Zitting van den 3e Maart 1911, om 5 1/2 ure namiddag. Al de leden zijn tegenwoordig. De heer Streom is slechts binnengekomen na de lezing van het proces-verbaal der vorige zitting dat na lezing door den Secretaris door de andere leden aange nomen wordt. le Punt. Verschillige vragen tot aankoop van grond. De heer Burgemeester deelt mede dat verschil- lige vragen tot aankoop van bouwgrond zijn gedaan namelijk 1* door de juf Lammerant voor het perceel vormende den hoek der Willem De Roolaan en der O. L. V. straat, hebbende eene oppervlakte van 870 m. waarvan 356 m. niet mogen bebouwd worden en als hoving m«eten blijven. Het schepenencollege stelt voor dezen Nu eerst begreep ik welk een schat mij was ontroofd en door wien? Niet langer kon ik het aanzien dat zij, de vurig gewenschte, de echtge- noote van eenen onwaardige was. Wat tusschen ons beiden was voorgevallen, wist niemand. Ik besloot den laaghartigen aan valler te verrassen, te ontmaskeren en zijn mis drijf aan ieder bekend te maken. Den avond mijner terugkomst in ’t dorp, trok ik naar zijne woning en klopte aan. Hij zelt opende de deur. Mijne onverwachte verschijning joeg hem een’ schok door de leden een oogenblik staarde hij mij aan met verwilderden blik als iemand, die meent eenen verrezsne uit het graf te zien. Eene deodelijke bleekheid overtoog zijn gelaat; ontzet deed hij eenen stap achteruit, slaakte eenen luiden kreet en stortte bewusteloos achterover. Op het gerucht kwam zijne echlgenoote toege sneld; zij schrok niet weinig, toen ze mij daar plotseling zag staan, doch ze vergat eigen angst bij den toestand van haren man. W:j droegen hem naar bed en deden wat mogelijk was om hem te doen bijkomen. Opeens was mijne drift mijn baat gekoeld eene diepe neerslachtigheid maakte zich meester van mij. Mijn God! wat heb ik gedaan? Het bloed stolde mij in de ade ren, eene koude rilling greep mij aan. ’t Werd mij hoe langer hoe klaarder wat Ik misdreven had. Ontroerd door het smartelijk voorval en mijne schuld voor een deel althans willende herstellen, zeide ik, toen ik de ongelu klge vrouw verliet Bericht hem Lucia, dat ik dit ongeval diep betreur, verzeker hem vaa mijne vriendschap, ik weet dat het hem goed zal doen.» Begrijpt ge, Mijnheer, wat die woorden mij kostten? Doch ik zal openhartig zijn; ik deed het alleen ter wille van haar, welke een beter lot had verdiend. Voor baar'was het, dat ik zweeg en leed, voor haar dat ik alles vergat, en mij niet eens verrechtvaardigde, toen velen In ’t dorp spraken over hetgeen ze mijne verregaande onvoorzichtigheid noemden. Ik voelde diep, innig medelijden voor haar, die ik als de beste, de deugdzaamste vrouw vereerde. Toen het huisgezin in ellende ging komen, was het voor haar dat ik iemand zocht, die het eene reddende hand zou toesteken en de verzorging van ’t knaapje op zich nam. En later, o! dien avond vergeet ik nooit, toen ik als vernietigd door de smart, tegen de rotse steun zoent, aan wier voet men de dierbare begraven had. Toen heb ik begrepen wat ik bare nagedachtenis verschuldigd was, welke plichten ik op mij had genomen. een woord noch door een gebaar te ver raden? En waarom? O de reden is heel eeavoudig. Hij vreest de klerikale wraak. Lang zou het immers niet duren of de baas van ’t dorp zou alle huizen bezoeken en met Asemende stem iedereen aanraden daar of daar ter herberg te gaan dan gin der; liever bij Karei ten winkel te gaan dan bij Frans; liever dien bakker, dien schoenmaker, dien timmerman uwe ka- landisie te jonnen dan aan die andere, ten ware hij zender schroom de parochianen eenvoudig weg verbood nog de minste be trekking te hebben met dien man die voor de liberalen durft stemmen, met dien slechterik die ten zijnent eene meeting laat geven. De dreigende roede der kastij ding, der wraak hangt den vrijgezinden dorpsbewoner steeds boven het hoofd. Af stand van zijne grondbeginselen moet hij doen; plooien en bukken zooals de mees ters het willen, zooniet wordt hij gebracht tot den bedelstaf en is dra verplicht het dorp te verlaten. Is het in de kleine provinciesteden beter gesteld? Wij aarzelen niet die vraag ont kennend te beantwoorden. Overal doen de klerikalen, waar zij meester zijn, hunne dreigende macht gevoelen; overal trach ten zij de neringdoeners in hunne netten en strikken te vangen. Leveringen en werken voor de openbare besturen worden uitsluitend aan klerikalen toevertrouwd, alsof de liberale >neringd@eners niet leven moesten. Strooien mannen aan wie zij geld voorschieten tegen vetten interest, rijzen als paddestoelen uit den grond en benadeelen als zij zijn door klerikalen in vloed, de belangen van anderen. Eens in hunne netten gevangen, laten zij hen schieten en zoeken nieuwe slachtoffers aldus het aantal dergenen, die blindelings aan hunne bevelen moeten gehoorzamen, steeds vergrootende. neer men dan nog nagaat hoe zij, door ai hunne klerikale instellingen, tot stand ge bracht, noch uit genegenheid voor den minderen noch met een menschlievend karakter maar wel met een politiek doel- 1 einde, den scepter zwaaien over een gan- sche schaar ootmoedige in gel ijldendan gevoelt men best hoe hunne heerschappij, hun oppergezag slechts steunt op dwang en vrees voor stoffelijk bestaan. Hunne sedert jaren en jaren gevolgde gedragslijn moet nog uitgebreid worden; het blijkt uit het verslag gelezen in het brokje dagblad waarvan kwestie in ’t be gin van ons praatje. In de groote steden ook, waar tot nog toe voor den midden stand wat vrijheid van denken, van spre ken en handelen genoot, zullen de kleri kale inkwisiteurs ook ras hun verklikkers- werk aanvatten. Benadeeld moeten de liberalen en socialisten worden; plaats ouder de zon mag er nog slechts wezen voor de klerikalen en hunne aanhangers! Zij en zij alleen in alles en overal! Hoe lang zal die toestand nog duren? Wij weten het niet. Doch, zoo de libera len op hunne beurt eens dezelfde gedrags lijn aannamen; indien zij eerst en vooral hunne partijgenooten ondersteunden; zoo zij den werklieden aanrieden niet diegenen te bevoordeeligen die hen politiekerwijze bekampen en miskennen, maar zich inte gendeel meer onderling en broederlijk te ondersteunen; indien zij hunne vrouwen, hunne dochters deden begrijpen dat bet soms wel plicht is diegenen te helpen, die maar al te dikwijls voor hun politiek ideaal lijden, wat dan? Daar, bij de groeve van haar, die ik zoo zeer had bemind, voegde geene bitterheid meer en ge?n wrok. In mijn hart had Ik haren man zijne schuld vergeven Op die gewijde plek vond ik eindelijk de kracht te beloven hem de hand der verzoening te reiken, en aan zijn jongetje goed te doen De hoep, dat de reine, uitverkorene vrouw van uit den beogen zalig op mij zou nederblikken, deed mij vergeten, dat mijn geluk, mijn leven was verwoest. Laat ons aan het verledens niet meer denken, sprak ik tot hem, maar verder kon ik niet. Tranen sprongen uit mijne oogen, maar schonken verlichting aan mijn overstelpt gemoed. Zonderling klonk de stem van den visscher zoo zacht, zoo overtuigend, zoo diep weemoedig; eene lange zucht ontsnapte zijne botst, en zoo zeer was ik door zijn verhaal ontroerd, dat ik in in ’t eerste oogenblik geen woord kon spreken. Onwillekeurig legde ik mijne hand in de zijne terwijl ik naar woorden zocht om uit te drukken wat ik voor hem gevoelde. Hoe edel was uwe wraak Kwaad met goed te loonen; dat vriend, moet een troost zijn en ons de verzekering geven dat het leven niet doelloos is geweest, wanneer het smarten heeft gespaard aan degenen, die wij liefhebben. Signor, antwoordde de schipper, wees gedankt voor dat woord. Gij zijt de eenigste mensch, wien ik mijn geheim heb vertrouwd, deze maatregel de stad zeer duur zal staan die in 9 jaren 900 fr. zal moeten betalen in plaats van 300 fr. te ontvangen. De heer schepen Huyghebaert vermeent dat er geene genoegzame ruchtbaarheid aan deze ver pachting is gegeven geweest en stelt voor ze te vernieuwen in Lombartyde, Westende, Oostduin- kerke. Den raad zou dan later geroepen worden om eene beslissing te nemen. Aangenomen. 3e Punt. Godshuizen, a) Pachtafstand Feys. M. Hector Feys te Ramscappelle, pachter van een perceel zaailand behoorende de Godshuizen, vraagt om de helft daarvan over te laten aan zijne zuster Zulma van I Oct. 1910 tot het einde der loopende pacht 1 October 1916. Toegestaan. b) Onderhandsche pacht Decraemer. De heer Burgemeester deelt eene beraadsla ging mede van het Bestuur d«r Godshuizen bij dewelke aan M. Decraemer ta Leffinghe in pacht wordt gegeven 2 h. 22 a 40 c. weide en maai- gras die bij de vorige openbare verpachting niet wenscht dezen hoek is kunnen verpacht worden om reden dat er als dan geen uitweg bestond die sedertdien door de Godshuizen is bekomen geweest. Deze pacht is I gesloten mits de jaarlijksche som van 255 fr. Aangenomen. aangezien gij er met een greotsch(?) hoofdartikel op geantwoord hebt. Een dingen dient aange merkt, en wij doen het met genoegen, ’t is dat gij de opgegeven cijfers niet afliegt. Nu kan een der klerikale voorvechters zich ook eens aan ’t werk stellen om liberale cijfers aan den dag te brengen. Tusschen uwe gerokte en ongerekte opstellers vindt men wellicht meer dan aan schrandere^ navorscher, op wien gij niet nutteloos beroep zult daen. Wij bekennen volgaarne, voortreffelijk Stin kertje, en ’t was het doel vaa ons vorig artikel, dat gij geene onzaglijke cijfers zult kunnen aan halen zooals wij het over de klerikale werken deden; dat moet niemand verwonderen liberale werken trekken geene vette toelagen van den Staat; liberale werken bezittea geene offerblok ken van allen aard, geene onvermoeibare bedel- schalsn, geene alom verspreide Sint-Pieterspea- ningen; liberale werken moeten voortdoen met liberale kluiten die uit liberale zakken komen wat gij er ook uwe lezers wildst over wijsmaken. Met een weinig goeden wil, zult g.i toch veel meer liberale werken vinden, dan ga ’t u kunt inbeelden, o lichtzinnig Stinkeetje; en dat zijn die zich met het inrichten dezes hebben bezig echt maatschappelijke werken, wa rover we mogen fier zijn; die streven naar vooruitgang en licht; niemand staat er onder dwang, niemand wordt er gebroodroofd vrijzinnigheid en ver draagzaamheid zijn er de kenschets. Maar, zeg eens, vergeetachtig Stinkertje, waar om maakt ga geen gewag van 't eerste deel van ons artikel, dat zeker® handelwijzen van de kopstukken der klerikale genootschappen uitleg de? Zijt ge daarover ook in bekentenis? Ofwel, is het eene gewilde vergetelheid die u toelaat niets te zeggen? Wat er ©ok van weze, wij herhalen wat wij reeds vroeger zegden, tot spijt van ons uitver koren Stinkertje Evenals eene monstarachtige zeespin, breidt d®klerikale partij hare duizenden kleverigs arme over Belgie uit en prangt het land in een onzaglijk net; ze heeft de Staatskas sen volkomen leeggepompt, uitgezogen; za heeft de rente doen dalen en, or» haar geeuwhonger te stillen, heeft ze belastingen moeten Instellen die loodzwaar op ’t land wegen; ze poogt te versmachten al wat in ’t land leven bezit en bijgevolg tracht zich aan ’t domperstelsel te ont trekken! Daarin werken. 12 Maart Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 15 Donderdag 16 Vrijdag Zaterdag TE NIEUPORT De Heeren aandeelhouders worden verzocht de jaarlijksche algemeene vergadering bij te wo nen, welke zal plaats hebben in de zetelplaats der maatschappij, den 8 .April 1911, om 2 ure namiddag. schoon ik niet weet waarom ik heden meer ont roerd was dan ooit bij het zicht van den knaap. Wij waren den oever genaderd Toenik hem vroeg hoeveel ik hem schuldig was, weerde hij mij af en sprak God beware, Mijnheer! Ik ben u oneindig verplicht; dezen dag is mij een last van het hart genomen, die langen tijd mij zwaar heeft gewogen. Weiger dan niet voor uwen pleegzoon, de jongen bevalt mij, ging ik voort. Nu, voor hem dan en om het aanden ken zijner moeder, aanvaard ik, zegde hij diep geroerd. Mijnheer zal ook wel, als herinne ring aan dezen avond, dit eenvoudig lucifers doosje willen aannemen? Met genoegen, gaf ik ten antwoord, ik zal het behouden als een voorwerp van waarde, want ’t is een ge schenk van een braven en edelen man; het zal mij uw voorbeeld voor den geest roepen wan neer ik ver vaa hier, in mijn vaierland zal zijn teruggekeerd. Ziedaar, sprak onze gastheer, hoe ik aan die kleine gedenkenis gekomen ben, en dit is tevens de reden, waarom ik er zooveel prijs aan hecht. Drinkt uit, Heeren, het verschaalt en gij laat uwe sigaren uitdooven. Mag ik u nog eens uit het doosje een phosphorstekje aanbieden? Wel zeker, klonk het in koor. Ons antwoord In zijn nummer van zaterdag laatst liet het Stinkertje een artikel verschijnen, waarin h@t zyn bitter beklag laat hooren over de gebeurtenissen van di® rampza lige^) karnavaldagen. Zoo schrijft het onder andere het volgende Heeft Nieu port niet gebloosd als het vernam dat een jongeling op twee vingers van den dood wierd gebracht? Zeker is zulks ten zeer ste te betreuren doch zeu Nieuport moeten bloozen over d® jammerlijke daad van een onbezonnen jongeling, wiens arm gewa pend werd onder den invloed, niet van verhitting door drank of dans, niet opge jaagd door buitensporigheden, zooals het Stinkertja wil doen uitschijnen, maar veeleer doer haat en lust tot wraak? ’t Verschil is groot en d® oorzaak gansch verschillend; waarom dan dit betreurens- waardig feit als een gevolg der vastena- vonddagen doen doorgaan? Ten anderen gebeuren ®r niet dagelijks messenge vechten in onz® Vlaanders? Is Vlaanderen niet synoniem geworden van streek der messengevechten, van moord en brand en diefte? En aan wie de schuld? Wie speelt de groot® rol in Vlaanderen? Wio heeft het verpaapscht en gefanatiseerd in merg en been? Is het niet hat onderwijs, de op voeding der katholieken die ons zoover heeft geleid? Is het niet in de zeden der buitengemeenten gekomen dat bijna geen enkel feest of kermis voorbij gaat zonder messtekenof doodelijk® gevechten? Hebben de sermoenen der dorpspriesters, d® kleri kale opvoeding, ’t katholieke onderwijs(?'i dat op den vlaamschon buiten wordt gege ven daaraan al iets verholpen? Volstrekt niets! En daarom ook is zwijgen heel dik wijls onverbetorlijk, Stinkertje. Het bladje vraagt ook of Nieuport niet gebloosd heeft van schaamte en veront waardiging toen het vernomen heeft dat maandag avond eenige maskers den heer pastoor, die van de begraving van zijn overleden broeder terugkeerde, lafhertig ea schandelijk beleedigd hebbes? Wy, liberalen, zijn de eerste om rond- Klerikale ambachtslieden en neringdoe- ners zijn gehouden zich openbaar als kle- i rikaal aan te stellen, propaganda te maken voor hunne partij. Waarom zouden zij het derhalve niet doen? Het verzekert hen de klienteel der klerikale leiders, der open bare besturen en... de vrijheidsminnende liberalen die in zake van levensbestaan geen politiek betrachten jonnen toch den penning aan diegenen die hen bevechten, verkoopen e-n soms wel verraden. Maar hoe menige neringdoener,die in den grond zijn» harten liberaal is, vindt gij niet die u zeggen zal ik moet zwijgen, ik durf mij in uw midden niet toonen, want zoo men het wist, de wraak zou ras den dorpel myner woonst overschrijden; de klerika len, die mij nu nog iets jonnen om mij in hunne strikken te lokken, zouden mij heel spoedig ontvallen. Zoo is den toestand en dan durven de klerikalen zich schaam teloos weg de verdedigers der schoone hei lige vrijheid noemen! Het belet echter niet dat die dwangtak- tiek voor de klerikalen eene politieke macht uitmaakt waarop zij steunen. Wan- ’t Is met eene onbewimpelds voldoening dat wij het misnoegen bestatigen welk ons artikel van 18 Februari, in ’t klerikaal kamp veroorzaakt heeft, ’t Is misschien niet zeer vriéndelijk van onzentwege, maar... ’t is ror duit gesproken. De bloem der koningin. Er is te Brussel een komiteit gevormd dat de inrichting, voor gansch Belgie, der vaderlandsche betooging van de Bloem der Ko dngin voor doel heeft. Hara Majesteit duidt aan dit komiteit de bloem aan welke Zij gekozen heeft en het werk dat Zij ondersteunt. Iedere persoon, iedere maatschappij welke aan de betooging van den 25 Juli wil deelnemen, gelieve zich te wenden tot het Algemeen Secre tariaat, 19, Ste-Goedeleplaats, Brussel, dat al de noodige inlichtingen geven zal. De Dames van het Besturend Komiteit zullen het zich ook ten plichte rekenen op de brieven te antwoorden welke haar zullen toegezonden worden. De bloem voor 1911 is de Edelweiss het mooie plantje der bergtoppen van Beieren. Haar verkoop zal besteed worden aan het herstellen der verwoesting welke de vreeselijke slaapziekte in de rangen der Belgen en de inboorlingen in Congo aanricht. De dames van het Besturend Komiteit zullen op den dag van het feest aan de Koningin een album aanbieden, waarin de namen zullen ver meld staan der steden en dorpen die aan de betooging deel genomen hebben, alsook de namen der ieveraarsters die aan haren bijval zullen mede gewerkt hebben. De bevolking van iedere gemeente zal er in aangeduid staan en daarnevens het getal bloemen welke ter eere der Koningin gedragen zijn geweest. Wij drukken de hoop uit dat al de onderdanen der koningin Elisabeth openlijk hunne gevoelens van gehechtheid aan hunne welbeminde Vorstin zullen betoonen met op den dag van haar feest de kleine witte ster, het zinnebeeld van gehecht heid, erkentelijkheid en vaderlandsliefde te dra gen. grond te varkeopen aan 3 fr. per vierkante meter alhoewel de prijs op 4 fr. vroeger werd vastge steld. Verschillige leden verzetten zich er tegen en doen opmerken dat de personen die aldaar reeds gekocht hebben met recht zouden miste vreden zijn. De heer Vandenabeele doet ’t voor stel den grond te verkoopen aan 4 fr. per v. m. voor het gedeelte dat zal bebouwd zijn of als hoving moet blijven langs de W. Deroolaan en eene vermindering toe te staan van 2 fr. per v. m. voor de 300 m. die als hoving moeten blijven in de O. L. V. straat. De heer De Jaegher vermeent dat dezen grond zou moeten verkocht worden aan de voorwaar den van den verkoop van den anderen hoek aan M. Keukelinck die den vollen prijs heeft betaald voor de hoving in de Zijstraat. Derwijze zou den grond dienende voor hoving langs de W. Deroo laan kosteloos afgestaan werden. De heer Secretaris doet opmerken dat deze grond zeer nadeelig is om er te bouwen daar hij op groote diepte is opgevuld en deel maakt an de oude stadsgracht. De heer schepen l^attyn zoo spoedig mogelijk bebouwii te zien. Wij bad- i den vermeent, zegt hij, dat er meer liefhebbers I zouden geweest zijn, doch wij zijn in onze hoop bedrogen, daarom moet de stad eene kleine op offering doen om dezen grond te verknopen. Het voorstel van het lid heer Vandenabeele om den grond af te staan mits 2880 fr. wordt verwor pen met 6 stemmen tegen 4. (De Jaegher, Van denabeele, Cool en Rybens). Het voorstel >an het College den grond af te staan mits 3 fr. per v. m. hetzij dus voor 2610 fr. wordt aangenomen met 7 stemmen tegen 1 (Ry bens) en 2 onthoudingen (De Jaegher en Vanden Abeele die verklaren zich onthouden te hebben omdat de toagestane vermindering niet in even redigheid is met de prijzen reeds betaald door de andere koopers) 2” door M Benjamin Michiels mits een duizend fr. voor het perceel vormende den hoek der Duinkerkestraat en der O. L. Vr. straat, hebbende eene oppervlakte van 333 v. m. waarvan 141 m niet mogen bebouwd worden. De heer Van den Abeele stelt voor den grond die mag bebouwd worden te stellen aan 4 fr. zeoals is betaald geweest voor het aanpalende perceel en hel overige aan 2 fr. De heer Rybens drukt zijne verwondering uit dat er nu wordt afgeweken van de verkoopprijzen die vroeger door den raad zijn vastgesteld geweest. Het sche pencollege doet uitschijnen dat er moet rekening gehouden worden van de onvoordeeiige ligging van dezen grond en het voorstel Vandenabeele den verkoopprijs vaststellende op 1050 fr. wordt met algemeene stemmen aangenomen; 3e door M. Rodolf Dutrieux voor een perceel groot 182 m. 50 en 4’ door Damilde Dewulf voor een perceel van 148 m. 56; beide perceelen gelegen in de Coupe Gorge worden vastgesteld aan den prijs van 2 fr. 50 per vierkante meter. Aangenomen met algemeene stemmen. 2° Punt. Verpachting vuilnis slachthuis. De he«r Burgemeester dost kennen dat het schepenencollege den 21 Februari is overgegaan tot de openbare verpachting van het vuilnis van het slachthuis Eene enkele aanbieding is gedaan geweest door M. Désiré Vanlandschoote die eene vergoeding vraagt vaa 100 fr. bij jare indien hij des nachts moat ruimen en pacht vraagt van 9 jaren. Do heer Burgemeester wenscht het advies van den raad te kennen. Het college is in onderhandeling getreden met den aanbieder die eene jaarlijksche vergoeding van 33 fr. 33 wil betalen indien I ij het vuilnis gedurende den klaren dag mag weghalen en wanneer gunstig is. De heer Vandenabeele zegt dat zulks ’s nachts moet geschieden daar de geburen vaa het slacht huis fel klagen ever den onaangenamen stank dezer vuilnissen wanneer zij bij dage worden weggehaald. De heer schepen Pattyn zegt dat gehouden, over hun lofbaar initiatief geluk te wenschen, en hen in naam der inwoner» van Nieuport Baden van harle te bedanken. Ook do Kleins Harmonieën de reuzenmannen van Nieu port zeggen wij dank voor hunne medehulp. Aan u ook, heeren gemeentebestuurders van Oostduinkerke, die uwe steun hebt verleend, besten dank. Door uwe aanwezigheid op ons feest hsbt gij bewezen dat de belangen van onze bad plaats u ter harte liggen, en alzoo hel streven dezer, dis Nieuport-Baden willen vooruit helpen aangsmoedigd. Gij hebt bewezen dat gij uw plicht verstaat, en daarom hartelijk dank. Niet zoo kleingeestig als uwe collegas van Nieuport (stad), hsbt gij u boven alle partijgeest verheven, en daarom ook aere wie eere toe komt. De ondergeteekenden maken het geacht pu bliek bekend dat zij van heden af in hun maga zijn voorzien van alle slach van landbouw» macliienen, toaals tummel keernens, afroo- mers van alle marken, waschmacbienen laatste model, enz. enz. Yperstraat, 19, Wieuport Schoone en goede billard te verkoopen met toebehoorten, alsook twee spelen ivoren billard bollen, zoo goed als nieuw. Zich te wenden Hotel Duynnenhuys Oostendestraat, Nieuport. Het maandelijksch tijdschrift mentation scolaire biedt ons, in zijn laatste nummor, een belangrijk werk aan, dat toelaat te oordeelen over den invloed der klerikale werking op ons onderwijs en over de gemakkelijkheid waarmede onze meesters verschillen in ’t waarJeeren eener zelfdezaak, volgensdat hun belang of dat der anderen op ’t spel staat. Ten allen t^jde, zegt de Documentation scolaire heeft de iterk de gemengde school en de gezamenlijke opvoeding der geslachten afgekeurd. Dat heeft haar tot voorwendsel gediend om langzamerhand het openbaar onderwijs te vernietigen in onze kleine gemeenten, waar, in ’t alge meen, ®r enkel gemengde openbare scholen bestonden. Het schoolonderzoek heeft doen ontdek ken dat zekere priesters die scholen zwij nenstallen noemden! Welnu, er blijkt uit de lijsten die sedert kort werden opgemaakt, dat in West- Vlaaudertm alleen, honderd zeven en zeventig klerikale scholen bestaan die door jongens en meisjes bezocht worden. Men ziet dat da kerk de gezamenlijke opvoeding aanvalt bij ’t onderwijs dat haar niet toebehoort en dat zij dezelfde opvoeding toelaat, aanmoedigt en goed vindt in hare eigene scholen! Het is niet zonder belang, denken wij, de zaak aan onze lezers te doen kennen, omdat ze eens te meer bewijst dat de verdelgers van ons onderwijs hun zoo reklaam geweten kunnen kunnen tot zwijgen brengen wanneer zij er hun voor deel bij hebben. Een goed en wel gekalant winkelhuis, staande te Nieuport (stad) Langstraat, 57, hoek der Lange en SJ Jacobslratsn. Zich te bevragen bij den inwoner eigenaar dezes. Gemak van betaling. En overigens, er beslaat geene reden om bet kind bij zijn naam niet te noemen en niet te zeggen dat de partij van kiesbedrog en nationale welvaart het land onderdrukt en uitzuigt. Nu, ’t Nieuwsblad van Nieuport en Kanton dient ook zijne partij met onvermoeibaren ijver, al is ’t daarin niet altijd gelukkig, en ’t springt vastberaden in de bres. Ziehier vooreerst een gedeelte der inleiding van een hoofdartikel dat het over veertien dagen deed vei schijnen, in antwoord op ons schrijven <r Waarlijk we wisten wel dat er aartsdomme schrijvers bestonden in hunne rangen, maar zoo nuchter zijn dat men met zijne eigene schande te koope leope, dat gaat wat te verre! ’t Is waar de onnoozelaars echten ^sic) er voor de snullen een valsch staartjes aan, maar al wie «enige kennis van zaken heeft, haalt eens de schouders op om dat dom spel, en trekt besluiten die maar kunnen strekken tot miskenning en verachting van ’t liberalismus met geheel zijn bedrijf. En ’t einde van ’t artitel luidde als volgt <t Weekblad we verwachten een antwoordje. Geen schelden hoor! maar cijfers en bewijzen. Hoe rijmt men dat te saam? Beleadigingen in massa om te beginnen an... vriendelijk verziek ■iet te schelden op ’t einde! Maar ’t is waar ook; wij hebben te doen met ods lieftallig Stin kertje, en niets mag ons van zijnentwege verras sen Luister naar mijn raad, zie niet naar mijn daad! Dat is zijne leus in sprake, stake en bake! Welnu, Stinkertje Hef, schelden doen wij niet, dat laten wij aan u; uwe opstellers hebben er ean bijzonder vak van gemaakt, dat weet iedereen. Cijfers en bewijzen zullen wij u ook niet geven. Degene die wij op 18 Februari verkondig den en welke de zoogezegde maatschappelijke» werken der klerikalen betreffen, werden gevon den door een liberalen voorvechter en wij deelden ze mede a om wat vulling te hebben zoo schreef ge over veertien dagen; die «vulling» moet u toch deerlijk aan ’t hart gepakt hebben, Eene groote menigte volgde ook de Kleine Harmonie die al spelende Nieuport stad dóór trokken had, en hier het volk kwam verlevendi gen. Rond 3 ure zette de stoet zich in beweging aan den Meiboom Voorop de Nieuportsche reu zin gevolgd door de Kleine Harmonie, die schoone pas-redoublés en gelegenheidsmarschen mat vaal samenhang uitvoerde. Daarna een groot getal wagens en ruiters, vele nieuwsgierigen en eene groots menigte maskers. Gedurig vermeederde de stoet, en toen op de Henrietteplaats aangekoman, de reuzin onder het spelen van haar reuzinnenlied hare bevalligsle dansen uitvoerde was het daar een opgetogen menschenzee. Nieuport-Baden her leefde! Rond 5 1/2 uren ging de stoet uiteen, na de gansche badplaats doorloopen te hebben, en na menig penning aan neringdoenden te hebban geschonken. In een woerd een welgelukt, welingaricht feest. Wij kunnan niet nalaten de moedige vrienden borstig te verklaren dat dit gebeurde erg te betreuren is en dat alle geweldaden, alle beleedigingen, alle laffe verwijtsels, aan wie zij ook gericht wezen of door wi® zij bewerkstelligd worden, ten diepst® af te keuren zijn. Wij, liberalen, verstaan door karnavaldagen dagen van deftig ver maak, van eerlijk verzet en geestige uit spanning en niet van beleediging, twist of tweedracht. Doch aan wi® nogmaals de schuM van dit betreurenswaardig voorgevallen feit? Zien wij de katholieken zelf, het gansche jaar door, onder hetheimlijk masker van zsdeprekers, het voorbeeld niet geven van schelden ®n belaedigen? Wat doen zij anders in hunne blaadjes dan schimpen, belasteren en verdacht maken? Is het dan t verwonderen dat de katholieke jakhal zen zeggen waarom zouden wij niet mogen doen zooals onze opperhoofden? En waarom bloost de beleedigde zelf niet, als hij het welriekend bladje lesst, aan @en zijner onderdanen toebehoorende, door dezen opgesteld en waarin iedere week de laagste eerloosheden tegen het intiem leven van zijne politieke t@genstr@- versworden uitgekraamd? Waarom bloast de Niouportsche katholieke partij niet als eerlijke @n treffelijke burgers, door som mige hunner protégés loffelijk worden beleedigd en voor alles wat slecht is wor den uitgemaakt? Waarom schrijft het Nieuwsblad daarover nists en teekent het daartegen geen protest aan? Wie heeft het beleadigen en uitschelden in voege ge bracht, zooniet de klerikalen zelf? Aanhen dus deschuld zoo zij er eerst h@t slachtoffer van zijn. Zij hebben hunnemannen, hunne kweekelingen leeren schelden en verwij ten. Nu teonen deze dat zij de waardige navolgers en leerlingen zijn der opstellers van het Stinkertje. En waarom seffens en zonder bloozen van die afkeurswaardige daad onschuldige liberale jongelingen betichten en beschul digen wier treffelijke opvoeding hen im m®r beletten zal tot zulke laagheden hun toevlucht te nemen? Enkel en alleen om weeral bovenarms op de liberalen te kun nen vallen, om hen uit t@ maken voor priestervervolgers, om hen in de oogen van h@t volk hatelijk te maken. Doch hier ook hebt gij uwen mond leelijk voorbijge praat en uw vinger in uw eigen oog ge stoken. De liberalen zijn tr@ff@lijker en scheppen er geen behagen in iemand te beleedigen en te kwetsen. Zij doen niet als zekere katholieken, di® van den carnaval gebruik maken, om hunne eigene partijgenooten, weerlooze klerikale ouderlingen, totb’oe- dens to® uit te maken en te beschimpen en openbare ambtenaars openbaarlijk te beleedigen! Dat zijn klerikale zeden en die hooren in ons midden niet te huis. Wij zijn echter nieuwsgierig te weten wat het Nieuwsblad, nu het overtuigd is I dat het geene liberalen zijn die den heer pastoor hebben beleedigd, nu zal zeggen en of de zoo luid aangekondigde rechter lijke vervolgingen zullen voortgezet wor den. Het woord is aan het Nieuwsblad. 8al Hsl verklaed bal, door dera heer J. Gommers, den laden van de Philharmonie en het Willemsfonds ter gelegenheid van groot carnaval in zijn lokaal Duynnenhuys aangeboden, ge- lukie ten beste. Zelden zagen wij zooveel prach tige, wel uitgekozene kostumen, en we hebben tot ons groot genoegen bestatigd dat alle dames en juffers gewedijverd hadden om zich allerbe- valligst aan te klaeden. Proficiat. Zelden ook zagen we zooveel levendigheid en leute, wat eens ta meer bewijst dat de Nieuport sche liberale burgerij er aan nog immer houdt zich eens goed, deftig te vermaken. Carnavalstoet. De c*navalsto«t te Nieuport-Baden door eanige ijverige ingezstenen met de medewerking van het gemeentebestuur van Oostduinkerke ingericht heeft machtig veel volk naar die badplaats doen stroomen. T Is wat anders dan hi«r. Onze fanatieke stadhuismannen zijn er slechts op uit alles te verkwezelen en te verpaapschen, en alles tegen te werken wat maar eenigszins vermaak kan doen heerschen, en profijt aan de bewoners kan bijbrengen, terwijl, zooals men ziet, in de naburige dorpen, bistaan hare 28 Febr Gallenaere August René, zoon van Lo- dewijk en Lucia Hubrecht 4 Maart. Zwaenepoel Maria Magdalena, dochter van Alidoor en Zulma De Jonghe. Sedert 1 Januari 1911 23 geboorten. STERFGEVALLEN. 1 Maart. Popieul Anna Jaanne, oud 1 m. en 20 d. dochter van Polydoer en Elodia Dawitte Messen Josephina Irma, oud 16 j. 11 mf en 19 d., dochter van Jan en Romania Vanbesien. Roily Jan Baptist, oud 79 j. 3 m. en 11 d. zoon van Vincent Dominiek en Moni ca Regina Vankemmslbeke en echtge noot van Joanna Theresia Legein. Sedert 1 Januari 1911 16 sterfgevallen. M ISESBES I -4^ 4 5 r f i I

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2