H ARME STOFFEL door DOEWA Em. Lammens en Zonen Bericht. Voor de Vlaamsche Hoogeschool Alles voor die kaasratten! Groote Manoeuvers Binnen» en Buitenland. Société Anonyme lotel i Scheepvaart a NIEUPORT Nieuws uit Nieuport Havenbeweging te Nieuport Februari 1911. Ingekomen schepen. BILLARD Land- en Tuinbouw Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport ’s morg. 2,40 3,11 3,47 4,20 5.03 6,05 7,31 eo 1 /Wordt voortgenet/ MENGELWERK Draai... rechts... om! En recht naar de Veurnevaart, waar allen buiten adem, de tong uit dan mond en gansch bezweet op een loopje aankwamen. Hinkedepin- ke was een beetje achter gebleven, doch van ia de verte weorgalmen zijne bevelen. De mannen meenden eerst elk een groote cinema te krij gen em ulder drooge kaele wat nat te spoelen maar jawel morgen kommen. De mannen van de leer®. Op de leer®! De mannen van de darmen Aan de darmen! De mannen van d® lanse Aan de lanse! En honderden bevelen doorkruisten alkaar. Waar is ’t dat brandt? vroeg er eenen die dan anderen keer als er over een jaar alarm werd geblazen maar niet wilde opstaan omdat hij niet per brief geconvekeerd was. In de korniche! riep zekeren spotvogel die altijd geerne lacht. Silence, seregrjieu! riep Hiskedepinke Machine sous pression! Laat spuiten, do lanse! Pas op of ge zijt doornat, schertste den eenen. Garde it veus! En honderd oegen kekan in bange verwachting naar het tuptjs van de lanse, waar uit met forsche boogen het plassende water het vernielende element zal bevechten. Maar of zij keken of niet, of zij malkaar bszagen als zieke koeien of niet, ’t water wilde maar niet te berde komen. De eenen lachten groene, de anderen schertsen; nog anderen gromden van colsrie; drie, vier minuten van bange verwachting gin gen voorbij, maar ’t was geen avance, de pompe wilde niet marchleren; ze sloeg flikke. ’t Is fraai wel besteed, zei ’t er eenen, waarom moest de 20 21 heer Rybsns, aangeduid etn tijdelijk het ambt van secretaris waar te nemen, geeft lezing van een brief van den heer hulp: nderwijzez Peekeu bij denwelken hij den gemeenteraad verzoekt hem te willen benoemen in plaats van M. Vandenber- ghe en al de voerdeelen te mogen genietsn ver bonden aan de plaats van 1' hulponderwijzer. Eg geheime stemming wordt M. Peekeu be noemd in de avond- en teekenschool. De vaor- deelen zijn 200 en 80 fr. als jaarwedden. Bij eenparigheid van stemmen wordt er hem toegelaten het huis te bewonen voortijds gebruikt door M Vandenberghe, doch op de uitdrukkelij ke vosrwaarde dat de stad ten ailen tijde over dezen eigendom zal mogen beschikken zonder dat de heer hulponderwijzer «enige vergelding zoude kunnen eisehen. Do heer Burgemeester verklaart de geheime zitting geheven. s avonds 3,27 4,02 4,40 5,32 6,45 8,19 24 25 Au nom du Conseil d’Administration. I’ Administrateur-Directeur, G. VANDESOMPEL. do boer Secretaris lezing van een brief van den hoer Henri Deeostor die doet uitsclaijnen dat slechts één lantaarn geplaatst aan den hoek der O. L. V. straat en de W. Deroolaan niet genoeg zaam is om geheel dit kwartier te verlichten. Tussehen gameiden lantaarn en de Kerkstraat van de eene zijde en tet aan de Duinkerkstraat van de andere zijde is het zoo duister dat vele zijner klanten weigeren bij hem te komen, het geen hom veel schade veroorzaakt. Hot schepenencollege zal de zaak onderzoeken en wordt bemachtigd het neodige te doen. Het lid heer Vandenaboele vraagt hoe het zit mot de havenwerken waarveer 500,000 fr. zijn gestemd gewoest. Men zou de kaaimuur toch moeten verlengen en komt eens den bassin vóór de stad het zal alsdan gemaakt werk zijn. Den handel is er, en er is geen plaats veor de schapen die hier niet kunnen aanlanden wanneer de vis- schersschuiton ter kaal liggen die er gedurig groot gevaar loepen. Want dea anderen dag was hot een geluk dat ik er bij kwam of er waren er twee gesmetterd geweest want eene zat reeds vast. De hoor Burgemeester verklaart dat er nog maals zal geschreven en aaegedrongen worden tot het bekomen der beloofde werken. De heer schepen Huyghebaert spreekt van stekken in ’t wiel steken en de heer schepen Pattyn zegt dat er waarschijnlijk in ’t korte nieuws zal zijn waar op de heer Vandenabeel® antwoordt dat het geen jammer is want dat dat al veel te lang duurt. Do heer Burgemeester verklaart de openbare zitting gesloten. Het publiek verlaat de vergads- rlngzaal. GEHEIME ZITTING. 7’ Punt, Ontslag van den hulponderwijzer Vandonberghe. Do hsoo Burgemeester deelt mede dat bij mi nisterieel besluit van 10 Februari 1.1. de heer Vanderiberghe is benoemd geweest als onderwij zer in de middelbare scheel te Veurne en den 11 Februari zijn ontslag heeft ingezonden en sp zelfden dag in zijne nieuwe bediening is getre den. Het lid heer De Jaegher verheft zich tegen zulke handelwijze. Het is ongehoord alzo® zijne schoei en de schoolkinderen zijner klas te verla ten. De heer Burgemeester zegt dat de heer Van- denborghe bij telegram erde beeft ontvangen onmiddellijk in zijn nieuwe disast te treden en in tegenwoordigheid van dit dringend bevel hij het op zich heeft genomen om hem te laten ver trekken. Wat is er dan geworden van zgne leer lingen vraagt de heer De Jaegher waarop d’heer Burgemeester zegt dat zij in de twee andere klassen zijn geplaatst geweest. Bij geheime stemming wordt dit ontslag met eenparige stemmen aangenomen. 8* Punt. Benoeming van eenen hulponder wijzer in de lagere scheel. De heer Burgemeester verklaait dat de plaats is aangekoadigd is geweest in hst Staatsblad van 20 Februari 11. Eene enkele vraag is toegekomen namelijk van den heer Leon Jansseune, gediplo meerde onderwijzer der normals scheel van Thourout, drager van het bijzsndsr diploma van handwerk. Bij geheime stemming bekomt de heer Leon Jansseune 9 stemmen Er was één wit briefje. Zijne jaarwedde wordt bepaald op 1100 franks minimum voorzien door de wet. M. De Jaegher vindt deze jaarwedde niet in evenredigheid met de hedendaagse!)® behoeften van ’t leven, want na aftrok van de afhoudingen voor het pensioen- fends blijft er nauwelijks 85 a 90 franks over per maand De heer Burgemeester zegt dat het mi nimum is vastgesteld geweest doch indien de onderwijzer zijn best doet kan er hem weldra eene verhooging toegesiaan worden. 9° Punt. Benoeming van eenen hulponder wijzer in de avondschool en de teekenschoel. Da heer Secretaris verlaat de zittingszaal. De Jaclitdrrma Zondag namiddag heeft een jaebtdiama de gemeente Sinaai in opschud ding gebracht. Jachtwachter Van Gaever, wonende te Stekene en in dienst bij den heer Frederik Hey, van Klein Sinaai, was alhier op genoemde wijk ep ronde. Omstreeks 2 ure ontmoette hij, in een groot besch, gelegen op een honderdtal meters Senaatkiezing. Deor het afsterven van den heer Graaf Limburg de Stirum, klerikale senator, voor hetarrondissement Oostende-Veur- ne, en daar dezes plaatsvervanger insgelijks reeds overleden is, mest er t©t eene nieuw® senatoriale kiezing worden overgegaan. Deze is vastgesteld op Zondag 9n April toekomende. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 22 Donderdag 23 Vrijdag Zaterdag 19 Maart 8 Barge Shamrock, ledig voor Handel Scheepvaart. 8 St. Cornhill met 950 ton kolen voorR. Hanze en C’. 9 St. Clara met 950 ton kolen voor Handel en Scheepvaart. 11 St. Holman Sutcliffe met200jton boenen voor Vandroy, bezorger Huyghebaert en C’. 11 St. Leona met 850 ton kolen voor Huyghe baert en C°. 17 Barge Shamrock, lailg voor Handel Scheepvaart. 22 St. Holman Sutcliffe met 200 ton boenen voor A. Dambre, bezorger Handel en Scheepvaart 23 St. Köln met 600 ton rogge voor A. Dambre, bezorger Handel en Scheepvaart. 25 St. Leona mot 850 ton kolen voor R. Hanze en G°. 25 St. Clara met 950 ton kolen voor Handel en Scheepvaart. Uitgevaren schepen. 5 Sf. Cornhill ledig naar Goole. 6 Barge Shamrock rnet 150 ton macadam naar Sandwich voor Handel en Scheepvaart. 12 St. Holman Sutcliffe ledig naar Boston. 12 St. Clara met 950 ton macadam naar Dover voor Handel en Scheepvaart. 14 St. Leona ledig naar. Goole. 23 Barge Shamrock mat 150 ton macadrm naar Sandwich voor Handel en Scheepvaart. 24 St. Holman Sutcliffe ledig naar Boston. 27 St. Köln ledig naar Gent. Van 1 Januari tot eind® Februari zijn 19 schepen ingekomen en 18 uitgevaren. Ons Stinkertje, dat zoo gaarne zijne vriendjes ophemelt on alles wat ander n tot welvaart onzer stad iurichten wenscht en tracht te verzwijgen, schijnt niet tevre den omdat wij telken maande d@ havenbe weging mededaelen rnet opgav® der ton- nemaat, zoodat iederasn kan zien, oordee- len en overwegen. Het wil nu, uit inner lijk spijt, de tennemaat van den stoomer Clarabetwisten. Och heet-s toch! Vooraleer zoo iels te doen, Stinkerktje, ga eerst liever op inlichtingen uit; wie weet of ver neemt gij niet uit officieel» bron hoeveel macadam er bij voorbeeld telkens voor de Clara aankomt. Wel, wel, wel t»ch! Onze volksvertegenwoordigers komen met reden, maar tevergeefs, op tegen de altoos talrijke aanvragen tot burgerrecht voortkomende van geestelijken der beide geslachten. De naturalisatielijsten gaan niettemin voort de Kamer te belemmeren. Natuurlijk worden ze in massa aangeno men men werkt in ’t groot! Vraagt u niet af hoe die regimenten zwarte, bruine of grijze rokken het zullen aan boord leggen om te bestaan... Zij heb ben daartoe al wat noodig is. En indien de goede God zorgt voer het voedsel der vo geltjes, er zijn in ons goed Belgie, goede ministers die jegens die heilige mannen, de plichten der heiligste gastvrij heid kunnen waarnemen, ’t Is alzoo dat men alreeds het plan vormt, in ’t geniep, min of meer gezochte postjes te scheppen, waar wij eensdaags indien wij niet op passen - geestelijke rokken in stede van het leekenkleed zullen zien aanstellen! Reeds heeft het geval zich voorgedaan voor onze verbeterhuizen, waar hervor mingen noodzakelijk worden. Tussshen die laatste, geeft men eene billijke voor- Buiten eene der oude stadspoorten van Gent woonde voor weinige jaren een liefderijk echt paar, dat met sen eenig kind was gezegend. Breed hadden die menschen het niet, maar zij leefden vergenoegd en waren tevreden met hun lot. De moedsr was eene brave, krachtdadige vrouw, een e«ht juweel van reinheid en erde. Zij was ongeleerd evenals haar man, maar dit gemis vergoedde zij ruimschoots deer veel gezond verstand en een bijzonderen tact ©m te leiden an haar gezin te besturen. Geen enkele cent werd nutteloos besteed, met ieder uurtje gewoekerd en voordeel gedaan. Nooit ontbrak er een steekje aan kousen of kleeren. De vader was eenigszins bekrompen van gesst; zijne stem klonk zelfs wat ruw, ook kon hij opvliegend en driftig wezen; maar onder die ruige schors klopte een week, gevoelig hart; daarbij was hij ijverig en werk zaam, zooals men het zelden ontmoet. Langza merhand onderging hij den zachten en bescha- venden invloed zijner vrouw haar engelachtig Er waren twee pompiers. Die van de manceuvers kwamen Rom, bom, bom... Fier en statig zooals hst aan echte vaderlands- verdedigers betaamt, marchierden zij op stap ®n togen verrukt huiswaarts heel te vreden veor dien zondag (’t is nu veertien dagen geleên) van ’t karweitje verlost te zijn. Doch al met eens in de Markstraat dreunen dringende trompelgeschallen door d® lucht; het command® blaast alarm. ’t Gevaar is groot En dringend de nood! In ’t land van Hinkedepinke! Dit onverwachts bazuingeschal lieeft elkeen als door @®n electrische veer bawogen, doen opschrikken (’t schijnt dat er iemand zijn bril verloor!) en d® commandos volgen elkaar op. Pas gymnastique accéleré! Want ’t is pressé! pressé! pressé! Ze meenden aan ’t stadhuis te stoppen, maar jawel nieurs en vakmannen die het volk in zijn taal zullen kunnen opleiden zijn daar onmisbaar en zullen veel bijdragen tot de broederlijkheid die heerschen moet tussehen al dogenen die tot den steffelijken voorspoed en de zedelijke welvaart bijdragen. De heer Minnaert sprak vervslgens over de andere faculteiten en bewees hoe wenschelijk het ware dokters, magistraten en rechters, advo- katen en notarissen te hebben die de vlaamsche taal volkomen machtig wezen. Dit wordt meer, en meer eene noodzakelijkheid; rechtstreeks in betrekking komende met de mindere klassen, de uitsluitend vlaamschsprekende bevolking, is het maar billijk en rechtmatig dat zij zonder tus- schenkomst dat volk kunnen helpen, ondervra gen, oordeelen, verdedigen; dat volk kunnen verlichten en ontwikkelen in de mo dertaal. De knappe spreker weerlegde daarna enkele der uitvluctitsels en beweringen van sommigen die zich stelselmatig tegen het vervlaamschen der Gentsche Hoogeschool verzetten. Daarna kwam de beurt aan den heer Verdeyen die in eene sierlijks vlaamsche taal door zijn gloeiend en medeslepend woord al de toehoorders volop wist te begeesteren voor het belangwek kende vraagstuk. Hij ook weerlegde de valsche beweegredenen die sommige tegenstrevers van ©nzen eisch willen doen gelden, misschien wel uit persoonlijk belang. Hij deed uitschijnen welken verderfelijken invloed zekere fransche litteratuur bij onza minst ontwikkelde vlaamsche massa uitoefent; hoe de hoogere fransche weten schap hier geen nut sticht daar zij voor de groote menigte ondoordringbaar is; hoe sommige anti- vlaamschgezinden hunne liefdevoor Frankrijk uitstrooien en hun vaderland voor eene taalkwes tie zouden verloochenen; hoe alle Vlamingen integendeel wenschen met en door hooger onderwijs in onze taal de reeks der geleerden te vergrooten die oneindig veel bijbrachten tot den roem van ons land. Hij bewees door voorbeelden hoe wenschelijk en nuttig het is de kinderen eerst grondig hunne taal aan te leeren vooral met de studie van andere talen aan te vangen, hoe in het Walenland onze Vlaamsche taal, de taal van de meerderheid der Belgen, evenals het Duitser» als eene vreemde taal wordt beschouwd; hoe on rechtvaardig het is van diegenen die zich aan bieden tot het bekleeden van een openbaar ambt ds voldoende kennis van twee talen te eisehen wanneer het een Vlaming is en slechts van hel fransch alleen als het een Waal betreft. Onzen strijd besloot spreker is gesteund op gelijkheid, (en het is ons recht dit te eisehen), op rechtvaar digheid, op broederlijkheid, want niet langer mogen da verschillende standen der samenleving door hunne taal gescheiden worden, daarom ook De drie knappe sprekers oogstten eenen wel verdienden bijval en zoo zij mesrmaals door handgeklap -werden onderbraken, hel einde hunner rede werd telkens deor luid applaus begroet. De dagorde te sturen aan de Kamer van Volksvertegenwoordigers den wensch tot ver- vlaamsching der Gentsche Hoogeschool uitdruk kende werd algemeen goedgekeurd en geen enkel der aanwezigen bood zich aan om de voor uitgezette gedachten tegen te spreken of meer dere inlichtingen te vragen i In vollen geestdrift werd de vergadering ge- sloten verklaard na hulde gebracht en dank gezegd te hebben aan de talentvolle redenaars. 1 De lijsten werden op weinige oogenblikken met 132 handteekens bekleed. afstand van den steenweg, zekeren Alfons Van I Mergroot, van Moerbake. beter gekend onder I de i naam van s Den Hautere Deze is gehuwd t en vader '-an een talrijk huisgezin; hij is gekend t ais pensjager. 1 In ’t boseh heeft de jachtwachter-Van Gaever, i een schot gelost, op Van Mergroot. Deze werd i getroffen in de zijde en aan de rechterwang. Hij kon nog enkele meters ver gaan en viel dan neder. Personen door den jachtwachter bijgeroe pen, voerden den gekwetsten huiswaarts. Dokter Van Haelst neeft hem verzorgd. Ver scheidene loodkorrels konden uitgehaald wor den, doch er bestaat geene hoop op redding. Laat in den avond spuwde Van Mergroot veel bloed. De gendarmen hebben een eerste onderzee geopend. Waarom de jac twachterzoo bij klaren dage geschoten beeft, is nog niet juist geweten. Men spreekt van erge bedreigingen van wege het slachtoffer. Het parket van Dendermonde doet het onder zoek veert. Omgeworpen. Maandag voormiddag werd de windmolen op de Weegsche, te Sleidin- ge, tijd ms het stormweder, omgeworpen door een geweldigen rukwind. De molen behoort toe aan Jules Vanda Kerckhove, 35 jaar, en zijne zuster Maria, die den mulderstiel uitoefenen en nevens den houten windmolen ook eenen steen meien bezitten. Jules was rond 10 ure, op den molen werk zaam met zijnen knecht, Richard Van Hecke, 30 jaar, oorspronkelijk van Erlvelds. Tijdens een hevlgen rukwind, hoorden zij plotseling een vreemd gekraak, en voor zij be grepen wat er gebeurde, lag de gansche molen aan den voet van den molenberg, nevens de stoommaalderij in splinters geslagen, en de beide mannen lagen onder balken en splinters begraven. Jules werd bewusteloos van onder de molen steenen uitgehaald; behalve min of meer erge kneuzingen over gansch bet lichaam, was zijn voet gebroken. De knecht was tamelijk erg gekwetst aan het hoofd, het voorhoofd en aan het oog; zijne wonden moesten toegenaaid worden. Gelukkig wordt hun leven door de kwetsuren niet be dreigd. De balk, waarop de gansche kas van den molen rust, was afgebroken, en het is daardoor dat het ongeluk zich voordeed. Van gansch de molen bleef er niets geheel; zeilen, trap, enz., werden aan splinters geslagen Er bestaat verzekering. Geplunderd. Zondag morgen stelde een policieagent vast dat de deur van eenen juweelwinkel op de Noordlaan te Brussel open gebroken was en dat dieven voor 3000 fr juwee- len uit de uitstalling gestolen hadden. Zij moeten in hun werk gestoord geweest zijn, want de kassen welke voor meer dan 50 000 fr. juweelen bevatten zijn onaangeroerd gebleven. Gevecht. - Zondag avond kwamen drie soldaten twee van het voetvolk en een der ruiterij in eene danszaal der Idalestraat te Brussel in gezelschap van eenige meisjes. Zij werden daar door een tiental kerels ep de grofste wijze belee- digd. Om allen twist te vermijden, verlieten zij de zaal, doch werden door de kerels opgevolgd en op het eindeder straat werden zij aangevallen. Een algemeen gevecht ontstond en daar er ver scheidene kerels zich bij aansloten, trok een der soldaten eenen revolver uit den zak en loste een schot in de lucht, waarop verscheidene agenten kwamen toegesneld. Het meestendeel der aanranders werden naar het policiebureel van den steenweg van Elsene geleid waar proces-verbaal werd opgemaakt. De drie soldaten werden door eene militaire wacht naar de kazerne gebracht. Diefstal. Zondag avond, rond 10 ure kwam de genaamde L..., wonende op bet tweede bij de echtgenooten H..., Donystraat te Ander- lacht die een cigarenmagazijn houden en zegde tegen de vrouw dat haar man in een koffiehuis der Progresstraat onpasselijk geworden was en denkelijk ging sterven. De vrouw sloot haar magazijn en snelde naar bovengenoemde herberg waar zij haren echtgenoot rustig aan het kaarten met allerlei speelgoed voorzien, door eigen be spaarde centen gekoch het andere deel was door een houten beschot in tweeën gescheiden, waarvan het kleinste den sim voor tuinbouw bevatte, en ’t grootste tot stal of hok voor geit, konijnen en kippen was ingericht. Een weinig veder stond een bak met glazen deksel, die tot broeikast moest dienen, en waarin de man wat planten kweekte. Aan het erf grensde een stukje bouwland, en een graspleintje waar de geit rondhuppelde en v edsel zocht, soms plotseling eenen zijsprong deed, of zich op de achterpooten verhief en den aanval op eenen ingebeelden vijand waagde. Dit dier met een zestal kippen en even zoo veel konijnen, maakte de voornaamste bezitting dar bewoners uit. Een deel van den achtergevel was begroeid met klimop, dat met zijn stil, eenvoudig groen de woning langs dien kant een vioolijk en schilder achtig uitzicht gaf. Bij warm weder hing naast het venster eene vogelkooi, waarin een vink, de vriend van den huize, zijn helder en opwekkend gezang deed hooren. Toch was het daarbinnen niet altoos zonne schijn; men moest soms angstige berekeningen maken om met hat karige loon op het einde der week rond te komen, vooral in den winter, als d® daghuur kleiner was en men grooter behoeften had. Mad. H... dacht dat het eene grap was doch toen zij rond middernacht huiswaarts kwam stel de zij vast dat de deur barer slaapkamer openge broken was en men voor 1500 fr. juweelen klee- deren en eene som van 200 fr. gestolen had. De vermoedens vislen op L... naar wlen men op zoek ging, doch tot hiertoe heeft men hem nog niet ontdekt. Uit het onderzoek is gebleken dat L een medeplichtige had die ook de vlucht genomen heeft. Hunne persoonsbeschrijving is langs alle kanten rondgezonden. Foging tot zelfmoord. Maandag avond, rond 9 1/2 uur, vond een agent van politie, in den Muntdoorgang, Muntplaats, ta Brus el een jongeling die zich in de hevigste stuiptrekkingen over den grond rolde. Onder vraagd verklaarde de ongelukkige dat hij zich had willen vergiftigen met rattenkruid. De agent plaatste den jongeling in een rijtuig en deed hem naar het St Jansgasthuis voeren. Onderweg trachtte de wanhopige zich met een dolksteek nogmaals het leven te benemen, doch de agent geduld temperde zijn opbruisend gemoed; hare kracht en toewijding prikkelden zijnen werklust en dwongen hem den grootstee eerbeid af voor zijne wederhelft. Het kind, dat zij haren man had geschonken, was een allerliefst jongetje, dat ondanks al de ziekten en stormen, die het in zijnen eersten leeftijd had moeten doorworstelen, onder de vleugels van moeder tot een gezonden en flinken knaap was opgegroeid. Sinds een jaar volgde hij regelmatig de lessen der stadsschool, en hielp reeds vader mede in dsn tuin. Wat een schat was die kleine voor de ouders! Welk een terugkeerend genot was het voor hen, als zij hem ’s avonds hoerden vertellen van alles wat hij op school had geleerd. Dat aardig babbel mondje stond geen oogenblik stil, en hoe glans den die bruine kijkers onder de flink geteekende wenkbrauwen! De schranderheid sprak uit zqnen helderen blik. Geene hoogere weelde kende de moeder, dan wanneer zijn hoofdje tegen haren schouder leunde, en hij haar zoo vertrouwend vroeg of ze over hem tevreden was. En toen ze hem naar bed bracht en goeden nacht kuste, dan kon ze soms een’ tijd lang op hem blijven staren, en niet zonder moeite van t kind scheiden, en dan dankte ze God in haar hart, dat Hij haar dien troost op aarde varleend had. Ed de man, hoe genoot hij daarbinnen hel zoete van den huise- lijken haard, hoe boeide hem daar het stille geluk aan het gezin, dat hem den weg naar de herberg Gonformément a l'article 35 des statuts, M.M. les actionnaires sont convoqués on assemblée générale ordinaire qui aura lieu le Jeudi 13 Avril 1911, a 3 heures de relevée, rue du St Esprit 5 a Gand. ORDRE DU JOUR 1. Rapport du Conseil d’Administration et du collége dos commissaires. 2. Approbation du bllan de l’oxorcice 1910. 3. Nominations statutaires. Pour assistor a l’assemblée, M.M. les action naires devront se conformer a l’articla 33 des statuts. De ondergeteekenden maken het geacht pu bliek bekend dat zij van heden af in hun maga zijn voorzien van alle slach van landbouw- mactiienen, zoeals tummel keernens, afree- mers van alle marken, waschmacbienen laatste model, enz. enz. Tgserstraat, 2», Nieuport had doen vergeten. Bulten zijne vrouw en zijn kind kon hij niet meer voor die beide wezens te leven, dit was zijn lust, zijn grootste genot, en het jongetje, dat zoo zeer aan hen was ge hecht, vond in die liefde en het voorbeeld der ouders het speor, dat hem ten goede zou leiden. Het huisje, welk die menschen bewoonden, was niet greet, maar kraakzindelijk en netjes gekalkt, zoodat men het op ’t eerste zicht van de andere woningen der buren kon onderscheiden. De sneeuwwitte gordijntjes aan het venster, voor hetwelk eene fuchsia en een paar geraniums bijna het geheel® jaar door bloeiden, de wit geschuurde tafel, de gladgewreven stoelen, de blinkend® stoof, waar rondom het zand in eene sierlijke rozet naet den borstal getrokken was, het verniste kerselaren kastje en de gekleurde printen, welke de geschiedenis van Genoveva van Brabant roor- stelden, alles was met de meeste zorg onderhou den en zelfs met zekeren smaak gerangschikt, hetwelk getuigde dat de eenvoudige Vlaamsche huisvrouw niet beroofd was van natuurlijk schoonheidsgevoel. Boven de keuken en het schotelhuls waren de balde slaapkamers; de eene voor de ouders, de andere bsstemd voor hun zoontje. Bij het huisje behoorde nog een nevengebouw door den vader, die metselaar was, uit afval van hout en steenen gemaakt. Een deel daarvan had hij herschapen in eene soort van jongensparadijs keur aan een farniliestelsel, gezegd paviljoenen Het bestaat, zooals men weet, in de vor ming van soorten haardsteden, rond de welke de in groepen verdeelde jongelingen in een afzonderlijk huis zullen leven, on der de waakzaamheid van een goeden meester Het zedelijk verbeteringswerk zou vol tooid worden door een vakonderwijs in verband met de geschiktheden van den leerling. En op die manier verstaan, zou de tuchtschool eindelijk beantwoorden op al hetgeen men er van verwacht. Maar ziedaar een uitmuntend gedacht, zult gij ons zeggen. En, al de voordeelen inziende welke de afgedwaalde jonge lie den daaruit zouden trekkan, vermoeden wij de mogelijkheid voor die «vertrouwde» post»n, mannen te benoemen die verlan gen hun brood te verdienen en zich tevens geheel en al aan hunne taak toe te wijden. Hewel, neen! Adzoo zal het zeker niet verstaan worden door degene die ons re- geeren. Want alreedv in hunne omgeving spreekt men van daar geestelijke orden te plaatsen. Het feit van op zulke wijze den geestes toestand onzer burgerlijke opvoeders te oordeelen, moet ons niet verwonderen van wege de klerikalen. Hun oordeel steunt op hetzelfde grond beginsel dat hun aan de leeken de noodige zelfopoffering doet ontkennen, welke on ontbeerlijk is tot het ambt van ziekenver zorgsters in de gasthuizen. In die voorwaarden, verstaat men de nieuwe.... gerokte belgische burgers den Heere loven, onze ministers roemen... en heel gerust slapen. Wat de burgerlijke onderwijzers betreft feitelijke huisvaders ze zullen voorts kunnen wachten op hunne benoeming in de eene of andere onzekere school! Schoons en goéds billard tes verkoopen met tosbehooi tan, slsook twee spelen ivoren blllard- bellen, zoo goed als nieuw. Zich te wenden Hotel Duynnenhuys Oostendestraat, Nieuport. Ds Damaraland Guano Dat er in den handel van meststoffen dingen voorkomen die te misprijzen, is eene bekende zaak. Door den druk der coneurrentie gaat die oneerlijke handelaar vaak tot vervalschlng over, men moet toch iets kunnen verdiensn! Namakiogen komen ook voor en deze brengen mij de woorden in herinnering van den heer De Caluwe, die zegt Er bestaan hedendaags guano’s die enkel de kleur en den naam van echte Peru-Guano bezitten Maar wat wij ten zeerste verwondert, is, dat men mij soms nog naar raadgevingen vraagt over het gebruik van Damaraland guano, eene meststof die tot het verleden behoort. Immers, wij lezen in het Vakblad L’Engrais, jaargangen 1903 en 1910, noa 51 en 8, bladzijden 1219 en 213, alsmede in De Lanbode jaar 1906 n° 13, bladzijde 244, het volgende. De maatschappij van den Damaralandguano komt da ontginning te staken van den guano, vond, aan de kaap Cross, in Damaraland, ten gevolge i van de uitputting van den voorraad Om deze uitputting behoeven wij ons evenwel niet te bekommeren; deze guano kan allerbest vervangen worden door de Peru guano, die sedert meer dan eene halve eeuw genoegzaam de bewijzen geleverd heeft, van veruit da beste van alle meststoffen te zijn, en die jaarlijks nog in groote mate door de groote importatiehuizen, rechts’reeks van Peru, ingevoerd wordt. LUG der chef al met een keer zoo een schieë krijgen? Dat 't nu serieus moest branden, zei een toe schouwer alles lag al lange plat al is ®r een vaart vol water nevsns uw deur. Hinkedepinke liep rond als esn hsnne die moest leggen en wist niet meer waar zijn her senpan stand van klare verbouweractie. Winna moeten wij hier nu doen? vreegen de mannen van de leere. Kuischt d® corniche, risp de spotvogel; en, zoo gezeid, zoo gedaan; de motten met slijk vlo gen omleeg®, zoodanig dat Hinkedepinke, be- aauwd voor zijn witte pinne in ’t deuregat vluchtte. ’t Is een gedaan werk, menheere, zei er iemand en achter die korniche zijn der nog hé? Ge hebt er nog een op de kaaie waar dat ’t gras in de goote groeit. Zekeren pompier, die ’t gehoord had (er zijn altijd miskontenten hé?) verklaarde lat«r, toen zij met een lekkere groot® pinte voor ulder zaten dat ’t nu genoeg was. Voorwinne nsmen ze ons nu? zei hij. Eerst rioolenkuischen, dan schou- wenkuischsn, dan d® balie blusschen en nu cornichenkuischen. Winna peinzen die kerels? zei hij. En juist passeerden een bendetje jongens die volop zangen kon in tijds zijnen arm weerhouden. In’t gast huis werd hem een hevig tegenvergift toegediend en hij bekwam. Ondervraagd weigerde hij te antwoorden op gestelde vragen, doch papieren, op hem gevonden, wezen uit dat hij zekere X... is, wonende Leuve sche straat te Vilvoorden, en gehandeld had In een aanval liefdeverdrlet. Dank aan goede verzorging zal hij er nog van af komen. Automobielongeval. Maandag avond, 8 uren, had in de Wetstraat te Brussel, nabij de brug en den steenweg van Etterbeek een erg automobiel ongeval plaats. Eene jonge kleermaakster Mej. Angele Wat- teyne, oud 23 jaar, wonend op de Daillylaan, 213, te Schaarbeek, werd door een auto-taxi om geworpen Voorbijgangers droegen het slacht offer in eene naburige apotheek. Dr Bouléngier diende haar de eerste zorgen toe en deed de gewonde overbrengen naar het St-Jansgasthuis waar zij denzeltden avond, te 9 u. 1/2, overleed. De policie der 5e afdeeling opende een onder zoek Getuigen van dit droevig tooneel werden reeds onderhoord, doch het enkwest liet nog niet toe nauwkeurig te bepalen wie de verantwoorde lijkheid van het ongeval moet dragen. Levend verbrand. Een schrikke- ongeluk heeft dinsdag de bawoners der Brugge- poort te Meenen, op de wijk Staboershuizen, in ontroering gebracht. Rond 11 1/2 ure voormiddag had de 17-jarige Aehiel Verrote op bet veld eenige zakken afval van Stroo geworpen en er het vuur aangestoken. Een uur nadien denkende dat de vlammen uitge doofd waren verwijderde hij zich. Een weinig nadien kwamen 2 kinderen-, de gebroeders Jozef Pattyn, 6 jaar oud en de 4jarige Edmond langs dien kant spelen en vermaakten zich met esn slok de nog rookende slroohalmen om te woelen toen eensklaps vlammen opstegen en de kleederen van de kleine Edrnond in brand scholen. Hel kind slaakte hartverscheurende kreten; de kleine Jozef ging zijne moeder verwittigen die kwam loegeneld doch helaas baar kind was gansch verkoold en was een lijk. Dr. Desquine- mar ontboden kon slechts den dood vaststellen. Een onderzoek is ingesteld. 14 Maart Thieren Clara Pharaildis dochter van August en ’t Jaeckx Florsncla. Sedert 1 Januari 1911 24 geboorten. STERFGEVALLEN. 11 Maart Vanderziipe Rachel Maria oud 7 m 22 d. dochter van Pietar sn Leonia Baekelandt Sedert 1 Januari 1911 17 sterfgevallen. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Maartens Juliaan Arthur, matroos bij destaats marine thans te Oostende, vroeger te Nieuport en Larien Jeann® Marie Mathilde zonder beroep te Oostende. Cinema Pathé En de pompe wil niet meê! Cinéma, Cinéma, Cinéma, En de pompa is en bas; terwijl een andere groep bengels met volle borst op den air van ’t Reuzinnetje, tierden Om Hinkepinke te behagen Moeten de pompiers kornichen vagen; Riolen, schouwen kuischen en kornichen nu ’t is hun korvee van de zondagen! [daarbij REFREIN Kuischt pompiertjes, kuischt nu maar, Kuischt nu maar kornichen; Kuischt pompiertjss, kuischt nu maar, Want Hinkepinke is daar. Zondag laatst bad in hst Willemsfond» de aan- gekoadigde volksvergadering plaats, waarop den wensch en den eisch van alle ware Vlamingen, tot welke partij zij ook behooren mogen, breed voerig zou besproken worden. Zij werd voorge zeten door den heer Deswarte, voorzitter der Afdeeling van het Willemsfonds, en door ruim 200 toehoorders bijgewoond. Na de uitvoering der Rubensmarsch deor de Phtlharmonie, werden de achtbare sprekers de heeren Gustaaf Magnel an M. Minnaert studenten te Gent en R Verdeyen, leeraar aan het konink lijk atheneum te Oostende voorgesteld en het doel der bijeenkomst uiteengezet, dit is, doer eendrashtig samenwerken en vastberaden optre den, bewerkstelligen dat weldra heoger onder wijs in onze moedertaal worde gegeven en wel namelijk aan de Gentsche Hoogeschool. Be heer Magnel, die de eerste het woord voer de, deed uitschijnen hoe in alle gouwen van het Vlaamsche land alle politieke partijen, voor een ©ogenblik de kloof vergetend die hen scheidt, samenwerken om eendachlig den wensch en den eisch der ware Vlamingen te verdedigen. In eene vergadering als deze, zegt spreker, mag en kan, er geen spraak wezen van politiek. Sinds drie weken werd elkeen uitgenoodigd en, vonden anderen het geraadzaam afzonderlijk ©p te treden dan is het stellig eene batreurenswaardige uit zondering aan den algemeene regel. Men vergete niet dat eendracht macht baart en juist In die noodige eendracht door alle politieke partijen aan den dag gelegd ligt de macht besloten die onzen eisch zal doen zegepralen. De jeugdige maar begaafde spreker behandeld® in ’t bijzonder het-net-wo onderricht. De Hoogescho®! is een brandpunt van beschaving en van ontwikkeling der weten sehap. Er disnen ingenieurs gevormd te worden die, hetzij zij in s'aatsdienst treden, of mijnen of fabrieken besturen, in staat wezen d® taal van de werkman te spreken; die den arbeider kunnen voorlichten; dia hem in zijne taai nuttige wenken en raad kunnen geven om zich in stiel te vslma- ken; die bekwam zijn om hem vlaamsch nijver- heidsonderricht, het onontbeerlijke veedsel van den stielman, te schenken; tot zijn gemoed en tot zijn hart kunnen doordringen om hem aan te vuren en op te wekken en hem op de heogte te brengen zijner waalsche broeders, die thans, dank aan bet wel ingerichte nijverheidsonder- riebt in het Walenland, de Vlaamsche stielman nen overtreffen. Hst mag niet meer gebeuren dat franschonkundigen werklieden onrechtvaar dig behandeld worden, omdat de ingenieur het vlaamscb onmachtig is. Men mag van den min- deren man niet eisehen wat an de leiders nog niet geeischt wordt. Weldra zal een groote nij verheid ook in 't Vlaamsche land oprijzen; Inge- Havenbeweging. In onze haven, zegt het Staatsblad van 15n dezer, zijn gedurende de twee eerste maanden van dit jaar 19 sclfepen binnengevaren tegen 21 in denzelfden termijn van 1910, en die 19 schepen vertegenwoordigen een tonnemaat van 5685 tonnen tegen 4394 in 1910; dus 2 schepen minder doch integendeel 1291 ton meer. Te Brussel-Zeehaven bestatigen w® eene ver mindering van 544 ton! Waarom dus zoovele millieenen veor Brussel en niet» voor Nieuport! Heeren klerikalen ant woordt daar eens op als g® kunt. -- -- en I 2,56 -- aw®4 V1 ij cUrrw! —PM J

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2