Kechlï en a en Voor Vrijheid lüH h I i tl li ft ik vu PROTEST i AW- Ki N° 12 Zaterdag 25 Maart 1911 Tweede Jaargang Huichelaarswerk Hoe vindt gij ze? Onze politieke tegenstrevers schijnen niet tevreden, omdat wij hebben doen opmerken dat, zoodra zij vernamen dat in het Willems-Fonds die kwestie der ver- vlaamsching der Gentsche Hoogeschool ging besproken worden, zij zich gehaast en gespoed hebben om er o@k zeere, zeer® eene in te richten en wel den zondag voordien. Wy deden tevens uitschijnen dat den volzin zooals reeds sedert lang besloten was hunne handelwijze veroor deelt. ’t Is niet noodig, Mijnheer A van ’t Stinkertje, daarover drie volle kolommen te schrijven om misschien uw eigen te bebotïen, beken liever rechtuit, dat wan neer de aankondiging in het Weekblad verscheen, er iu uw kamp mg niets beslo ten was. En daar ligt de knoop, ’t Zal veel rechtzinniger en eerlijker wezen. Dat gij oen ware Vlaming zijt en het goed meent met den vlaamschen strijd voor hooger onderwijs in de moedertaal is misschien mogwlijk; ’t is wel maar uw plicht, maar er zijn er valen die dien plicht niet begrijpen, en gij doet dus wel. Maar als ge zegt dat gij nog meest van al Vla ming xijt, omdat gij gansch den boom wilt VERKOOPER Pieter Werstraete, xoon Valkestraat, Nieuport scholen zal komen, waar voor andersden kenden geene plaats is onder de zon. Wij weten wel dat de huisvader dio ernstige gewetensbezwaren heeft tegen het onderwijs aller scholeu in den omtrek van 4 kilometers van zijne woonst, volgens het 3“ van artikel 9 den schoolbon kan weige ren, maar wij mistrouwen dat woordje ernstig vooral wanneer een katholieke vredeï'eóliier zal ïïrtWrfori óurdweleii voer u'e ernstigheid van de gewetensbezwaren in kwestie. Ten andere, wat zal die huisva der, indien hij arm is en te veel bezigheid heeft om zelf zijne kinderen te onderwij zen, dan wel moeten gaan doen? Men ziet het, trots de zeemzoete woor den van de uiteenzetting der beweegrede nen zal de ontworpene wet nog de school kwestie niet oplossen. Zij zal aan het offi cieel onderwijs, indien onze liberale volks vertegenwoordigers en senators ze niet kunnen doen verwerpen of grondig verbe teren, den genadeslag geven daar waar het nog leeft, in onze liberale groote ste den en gemeenten en onze vraatzuchtige paters en nonnen eene nieuwe prooi te verslinden geven. PRIJS PER NUMMER o@aa.ti@xxi@xi In vorige artikels waarschuwden wij meermaals onze liberale vrienden tegen den nieuwen aanslag, welken wij maar al wel voorzagen in het kort gepleegd te moeten worden, door ons achteruitkrui pend landsbestuur, tegen hetgeen er nog overblijft van ons officieel onderw ijs. Onze vrees was maar al te zeer gegrond. Het stak de katholieken de oogen uit dat de gemeentescholen der groote steden en der door liberalen bestuurde kleinere ge meenten nog zoo bloeiend zijn; daar moes ten zij, trot alles, hun verntelingswe/k kunnen voortzetten. En om daartoe te ge raken gaan zij nu op duivelsch arglistige wijze te werk. Ha! het is voor niets niet dat onze lands bestuurders, onder de leiding der jesuieten hunne studiën gedaan hebben. Zij hebben zich wondergoe I de beginselen dier leer meesters eigen gemaakt en het ontwerp van schoolwet dat zij, in zitting der Kamer van 15"dezer hebben neergelegd en vooral de uiteenzetting der beweegredenen van dit ontwerp, zijn waarlijk ongeëvenaarde toonbeelden van huichelarij. Wij willen niet beweren dat er in het ontwerp niets goeds te vinden is. Integen deel. Maar wat er goeds in is, te weten het beginsel van ’t verplichtend onderwijs en het stichten van een vierden graad, is genomen uit ONS programma en ware reeds lang tot stand gekomen waren wij, liberalen, de meesters geweest; terwijl de kathelieken tot hiertoe altijd in den weg van het verplichtend onderwijs stonden. In do uiteenzetting der beweegredenen stellen onze landsbestuurders zich aan als voorstanders van meer onderwijs voor het volk, als onpartijdigen, als vrijheidmin naars, als mannen die de zorg hebben de gemeenten niet bovenjnatig te belasten, maar... als de vos do passie preekt, boer pas op uwe ganzen zegt ’t spreekwoord. Het wetsontwerp heeft een schoon kleed, maar wat er onder zit is heel anders. Dat willen wij hiereens aantoonen. Volgens artikel 3 ontvangt iedere fami lievader of voogd, voor de kinderen van 6 tot 14 jaar een schoolbon welke hij draagt, volgens zijn keus, hetzij naar de gemeen- eene vrije school, volgens hij de kinderen in deze of gene wil laten onderwijzen. Deze bon heeft eene waarde van 30 tot 36 fr. volgens de bevolking der gemeente. In die waarde komt den Staat tusschen voor d® zes tienden; de provincie voor een tiende en de gemeente voor drie tienden (art. 5 van het ontwerp). Niets schijnt op het eerste zicht billijken te zijn; maar aan dat zelfde artikel 5 is er een in schijn onbeduidend staartje, waarin al het kwaad zit... In cauda venenum! Dat staartje van artikel 5 bepaalt dat de tus- schenkomst der gemeente in den gewonen dienst van haar lager onderwijs niet min der zal mogen zijn dan hare gemiddelde fusschenkomst gedurende de drie laatste jarea. Wat moet men nu daaruit besluiten? Het is heel eenvoudig. Eene liberale gemeente welke slechts offlcieele scholen onderhoudt en, in de drie laatste jaren, aan deze al leen de gelden besteedde welke zij tot het lager onderwijs bestemde, zal nu verplicht zijn diezelfde sommen te verdeelen tus schen de vrije en de officieels scholen, volgens do ingebrachte schoolboys en de beslissingen der commissie, waarvan art. 6 der wet «preekt. Zoo zij vroeger meer besteedde aan haar officieel onderwijs dan de totale waarde dor 3 tienden der schoolbons, dan zal hut gouvernement zijne toelagen met het ver schil kunnen verminderen. Al wat alzoo, ten nadeele van het officieel onderwijs, aan de gemeente zal worden ontstolen en aan broertjes en nonnen zal te grabbelen worden gegooid zal, indien de gemeente haar officieel onderwijs op de vroegere Het middencomiteit der Liberale Ver- eenigingen van het kiesarrondissement Oostende-Veurne-Dixmude hield maandag laatst eene vergadering en besprak de ontworpene schoolwet. Met eenparigheid werd de volgende dag orde gestemd «Het middencomitsit der Liberale Vereeziigingeu Xu's Ken-tlr pi-ö-vtrs-t tegen lies seiioolontwerp der regee- ring en spoort zijne gekozenen in Senaat en Kamer aan zicii Riacht- dadig te verzetten tegen den partij- aanslag waarmede liet land wordt bedreigd. Wij keuren ten volle dit krachtdadige protest goed. Het gansche land door gaat een hevig verzet op tegen dit hatelijke wetsontwerp, dat mag beschouwd worden als den stoutstee en meest gewaagden par- tijaanslag sedert 1830 gepleegd. Het is een tescbool, hetzij naar ware aanslag tegen de vrijheid van gewe ten! ’t Is eene uitdaging aan de openbare opinie! hoogte wil houden, moeten aangevuld worden door bijzondere uitgaven voor de gemeentescholen, welke het katholiek landsbestuur voorzeker zal aanzien als niet behoorende tot den gewonen dienst van het lager onderwijs. Om die meerdere kosten te dragen welke zullen aangroeien met het getal dompersscholen, die als gif- tige paddestoelen uit den grond zullen op rijzen,’zal de gemeente nieuwe belastin-' gen moeten heffen, welke de katholieken dan tegen het liberaal bestuur zullen uit buiten om het ten val te brengen. Het geld dat nu ten bate komt van scho len die voor iedereen toegankelijk zijn, waar -ieders overtuiging wordt geëerbie digd, zal grootendeels ten beste komen aan scholen, waar men dweepzucht en ou derlingen haat in de kinderharten aan kweekt en waar de wetenschap moet on derdoen voor verouderde sprookjes, waar aan geen oprecht ontwikkeld mensch nog geloof kan hechten. En, past op, liberale gemeentebestuur- ders-en vrienden van ’t officieel onderwijs! past'op voor elk onvoorzichtig woord, ten voordeele der officieele scholen! Artikel 15 van het wetsontwerp dat zoogezegd slechts den dwang wil straffen, kan door partijdi ge rechters (en rechters zijn menschen en kunnen dus onwetend partijdig zijn) op eene breede manier uitgelegd worden. Wacht u wel aan de kinderen der offi cieele scholen eene telloor soep of spaar- premien of wat stoffelijk voordeel het ook zij teverleenen. Men zou u kunnen ver- oordeelen tot eene boete van 500 tot 1000 frank en eene gevangzitting van een tot twee maanden!!! Maar de pastoor, hij zal mogen onder duims dwang uitoefenen; hij zal mogen voortgaan op de gewetens te wegen in het geheim; hij zal do vrouwen blijven opma ken tegen hunne echtgenooten in het don ker van den biechtstoel en oneenigheid zaaien in de huishoudens mat behulp van het. schrikbeeld der hel. Hg zal men niet in het gevang steken, neen. Hij zal voort gaan door den Staat voor dat schijnheilig wor k betaald te worden. Op den buiten in Vlaanderen, waar het officieel onderwijs schier is uitgeroeid; waar de katholieke gemeentebestuurders reeds alles wat zij voor het ©nderwijs over hebben aan kosters en nonnenscholen be steden; daar zullen de staatsgelden over vloediger toevloeien; daar waar de onder wijsverplichting ten bate der katholieke DRUKKER JOSSJSPE" S-XA-SSCKl Statiestraat, Oudenaarde Annencenprys 0,15 fr. per drukregel. Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregel. Het recht aunoacan te weigeren is voorbehouden. De aanoncen, artikelen en mededeelingen moeten vóór den Donderdag middag in het koffiehuis Willems Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels of mededeelingen, bestemd voor voor het Weekblad van Nieuptrl en Kanton moeten door den schrijver oaderteekend en onder gesloten omslag ingezonden worden. Het recht van opname is voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. ABONNEMENT op vóórbaad betaalbaar Ks M S i fiWSS fx*»Ki.]x. Tp<SMr

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 1