NIEUPORT S R IS 0 ARME STOFFEL door DOEWA De i I I Bericht. Em. Lammens en Zonen De Middelbare Meisjesschool en de onderwijsverdelgers Overwegingen van een knorrepot vorming door de nonnetjes Société Anonyme Handel Sell eep vaart NIEUPORT Land- en Tuinbouw Naamlooze Vennootschap De katholieken en hunne maatschappelijke werking Wijlen minister Bara, die bijzonder goed de Belgische katholieken kende, herhaalde steeds aan zijne vrienden wilt gij z® treffen? Treft dan hunnen geldzak, bet is hunne eenige gevoelige zijde. BILLARD Binnen- en Buitenland. Bravo! Hatelijke daad Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport ’s merg. 9,01 10,04 10,47 11,28 12 12,28 1,07 Andermans geestigheid wer van MENGELWERK rug /Wordt voortgezet/. De maeder had eenen gruwel van op cradiet, of zooala men hier zegde, op de week of plak te moeten gaan, zoo verrichtte zij wonderen van spaarzaamheid. Reeds had zij eene zekere som in een blikken busje vergaard tegen den dag, dat haar jongen, haar lieve Stoffel zijne eerste com munie zou doen. Zij bezat te veel eergevoel om haar kind door de tusschenkomst der kerk of door de liefderijke zorgen van iemand andtrs te laten kleeden. Van zijnen kant was de vader, op gewekt door de woorden van zijn zoontje, die het sparen op de school bad geleerd en beoefende insgelijks begonnen de fooitjes, welke hij nu en dan eens kreeg, ter zijde te leggen; ook hetgeen de karweitjes opbrachten, die hij buiten tijds kon doen, en een deel der centen, die hij vroeger afzonderde voor tabak en bier, volgden denzelf- den weg, en wel bepaaldelijk tot een voorgeno men doel. Sedert twee jaren was het getal zijner die slechts leiden tot fanatism en onwetendheid. En daartoe schijnen alle middels u goed. Doch daarin zult ge nooit gelukken dat mogen wij u verzekeren. En gij waart het die in die zelfde zitting, door den mend van uwen burge meester, u durfde aanstellen als de warme ver dedigers van het officieel onderwijs; ja, die zelfs de treurige tenpet had de liberalen en bijzonder lijk den heer De Jaegher durfde beschuldigen de eenige schuld te wezen van den erbarmelijken huldigen toestand. O! huichelaars, O! gemeene komediespelers. men zich bevindt. 31 1 27 Au nom du Conseil d’Administration. I’ Administrateur- Directeur, G. VANDESOMPEL. s avonds 9,36 10,26 11,08 11,47 12,08 12,47 1,27 TE De ondergeteekenden maken het geacht pu bliek bekend dat zij van heden af in hun maga zijn voorzien van alle slach van landbouw- machiienen, zoaals tummel keernens, afraa- mers van allé marken, waschmachienen laatste model, enz. enz. Yperstraat, W, Nieuport ’t Is nu reeds een viertal jaren geleden dat de lokalen van de Staats Middelbare Meisjesscholen Knolgewassen vragen ook magnesia. In ons vorig artikel wezen wij op de kentea- kens, waardoor sommige knolgewassen een te kort aan magnesia in den bodem, verraden. Rapen, ruttabagga’s, besten en aardappelen ver- keeren maar al te dikwijls in dit geval. Wat meer is, deze gewassen ontnemen een zoo groots hoe veelheid magnesia aan den grond, dat wij het noodig achten, de aandacht van den landbouwer op dit punt in te roepen. Eene weergaaf is dus een noodzakelijk werk. Proefnemingen hebben bewezen, dat eene toe passing van magnesiamest ook liet suikergehalte bij den beetwortel en dit van het zetmeel bij den aardappel, aanzienlijk verhoogt, terwijl het ruw gewicht op verbazende wijze klimt. Zon bekwam de heer Rigaux de volgende opbrengsten per Ha. Bij voederbeeten zonder bemesting met ma gnesia, bekwam hij 53,800 kilos. Met magnesia 64.000 k. Bij aardappelen 23.200 kgr. zonder, en 30,600 k. knollen, gansch vrij van ziekten daar waar magnesia was toegepast. Die uitslagen zeggen ons genoeg dat magne- siamesten voordeelig werken en loonende win sten geven. Dat de landbouwer dit wel overwege bij het zaaien en planten der knolgewassen in het aanbrekende seizoen. Eene eerste toepassing van 2000 kgr. magnesia per Ha., is niet te veeleene volgende aanwending mag van 700 tot 1000 kgr. per Ha. bedragen. LABOR. van de heropstanding van ons volk en wij ons slechts tevreden houden met een tak de Gentsch® Hoogeschool, dan, ziet ge, mijnheer (pardon dat wij het u zeggen) dan liegt gij als een tandentrekker. Gij laagt misschien nog in uw wiege te spartelen als er hier liberale Vlamingen opstenden om overal en in alle omstan digheden de rechten en de billijke eischen der Vlamingen te verdedigen. En als gij sedert kort du en dan eens eene voordracht voor het volk in uw midden geeft en vlaamsche lektuur onder dat volk poogt te verspreiden, gedenk u dan dat de liberale Vlamingen van Nieu- port dat sedert meer dan 35 jaar doen. En als uwe bekommering sedert jaren niets dan politiek is geweest, de onze inte gendeel bestond in het verstandelijk en zedelijk ontwikkelen van het volk door vlaamsche voordrachten, het verspreiden van vlaamsche liederen, het uitleenen van duizende vlaamsche boekwerken, h@t on dersteunen van alle rechtmatige eischen der Vlamingen. Dat wij wel deden, kunt gij niet looche nen, want sedert een goed jaartje volgt gij immers ons voorbeeld na! Laat dat potje dus maar liever gedekt, want ge zoudt van uwe vlaamsche plui men kunnen verliezen. Ga liever voort op den nieuwen ingeslagen weg en gij zult beter werk verrichten dan voorheen. in de mogelijkheid zou kunnen zijn het metselen vaarwel te zeggen, en zich uitsluitelijk mat tuin bouw bezig te houden, ’s Winters gebeurde het meer dan eens, vooral bij strenge vorst, dat het werk voor twee maanden stil lag, en dan moest het gespaarde natuurlijk opgaan. Hij mocht zich gelukkig achten dat zijne viouw geen® schulden maakte, maar op die wijze kwam men toch nooit vooruit. Dit was verleden jaar alweer het geval geweest, ondanks het meeie sommetje, dat zijne bloemen hem in den zomer hadden opgebracht; want sedert verscheidene wtken trok hij geregeld alle zondagen naar den Kouter, om er zijne ge wonnen planten te verkoopen. Een veel raoeilijker werk zou hij weldra be proeven. Dikwijls reeds had Stoffel gesproken van de school voor volwassenen, en hij had vader verzocht er heen te gaan, om lezen en schrijven te leeren. De meester had den jongen verzekerd dat vader in een jaar tijds de gazet zou lezen en later ook boeken die handelen over de bloemen teelt. Herhaaldelijk had de man verklaard dat zulks onmogelijk was, maar zijn zoon had zoolang gebeden en aangedrongen, om zelf na zijne eerste communie met vader de proef te nemen, tot deze eindelijk had toegestemd. Veorgelicht door den hulponderwijzer der hoogste klas, gaf Stoffel alle avonden aan vader geregeld les, en lukte zoowel bloempotjes tot bij de driehonderd aangegroeid, in zijne pogingen, dat deze in drie maanden tijds en nu dacht hij er ernstig over na of bij niet eens reeds zijnen naam en de e»jfers kon schrijven, dader; het onderzoek wordt naarstig voortgezet. Drama. Een schrikkelijk drama heeft dinsdag morgen de bewoners der Temboschstraat te Elsene in opschudding gebracht. In bet huis n' 82 van bovengenoemde straat woont sedert driejaar M. Leopold Gilderaeister nijveraar, 23 jaar oud, van Duitschen oorsprong alsook eene jonge vrouw mej Marie Lauwers. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 29 Donderdag 30 Zaterdag Conformément a l'article 35 des statuts, M.M. les actionnaires sont convequés en assemblée générale ordinaire qui aura lieu le Jeudi 13 Avril 1911, a. 3 heures ds relevée, rue du St Esprit 5 a Gand. ORDRE DU JOUR 1. Rapport du Conseil d’Administration et du collége des commissaires. 2. Approbation du bilan de l’exercice 1910. 3. Nominations statutaires. Pour assister a l’assetnblée, M.M. les action naires devront se conformer a l’article 33 des statuts. In het Hotel de Bruxelles (Breydel en De Coninek) Nieuport koopt men ledige champagneflesschen (heele en halve) aan vijf centiemen stuk. 26 Maart ’k Begrijp dat men weinig aan 't levan houde ’l Menschelijk leven is eene scherts van twij- felachtigen smaak, en ’k zie niet wel wien bet dost lachen. Het heeft nochtans de verdienste maar mid delmatig een zestigtal jaren te duren, en het is waarlijk de moeite niet het te verkorten. Men maakt sedert eenigen tijd wat misbruik van den zelfmoord. Men doodt zich te veel, voor dingen van te weinig belang. In Rusland, zijn het kleine kinderen die zich verhangen of verdrinken om ter school niet meer te moeten gaan. Onlangs, te Parijs, is 't een stemmer van pia nos die zich eene fransche vlag om ’t lijf wint en zich voor ’t hoofd schiet om, schrijft hij, aan de onuitstaanbare steekten van zijn eksteroog te ontkomen Eergisteren, te Slnt-Petersburg, is ’t een zeke re heer Botehkoff en eena zekere juffer Maria Kinouine die naar den Aquarium gaan avond malen en die, vooraleer aan tafel te gaan, zich vergiftigen en zich een kogel door’l hoofd jagen. Hij was een en twintig jaar oud. Zij was er ne gentien. Zij beminden malkander, maar papa Kinonine wilde van hun huwelijk niet hooren. Te Aba deen, is ’t een rijke nijveraar, Dickson genaamd, die zich aan den kroonkandelaar zijner eetzaal opbangt na een woord uitlegging op zijne tafel geplaatst te hebben. T Woord is krachtig, maar moeilijk om schrij ven; ’t wil zeggen ik... lach u allen uit, of iets dat er aan gelijkt en den neus doet optrekken. Te Limoges, is ’t Pascal lluvin, een fabziekbe- waker, die men, met doorboord hart, in’t kan toor van zijn meestergast uitgestrekt vindt Die gene zegt niet waarom hij vertrekt. Hij draagt zijn geheim mede, indiep hij er ooit een had. Hij schrijft aan zijne vrouw Ik zal me doo- den. Eisch 10 franken van Pol Rterug. Hij is ze mij schuldig. En ’t is alles. De man verdwaalde niet in philosofische of gevueiige beschouwingen. ’t Was, zonder twijt'eh. een bevrozen geest die ordelijk zijne rekeningen hield... En alzoo geeft elke dag ons zijne zonderlinge zelfmeorden. Gaat het menschelijk hoofd soms niet op hol tengevolge van het trillend leven dat we leiden? Is T menschdom soms niet bezig met het hoofd te verliezen? Men zou bet waarachtig gelooven. - p NIEUPORT De lleeren aandeelhouders worden verzocht de jaarlijkschs algemeene vergadering bij te wo nen, welke zal plaats hebben in ds zetelplaats der maatschappij, den 8 April 1911, om 2 ure namiddag. DAGORDE 1. Verslagen van den Beheerraad en van den Kommissaris. 2. Goedkeuring der balansrekening op 31 De cember 1910. 3’ Benoemingen volgens de standregelen. Niets is meer waar godsdienst, zeden leer, huisgezin, liefdadigheid, opvoeding, maatschappelijke wetgeving, gerecht, va derland en zoo meer, zijn niets anders dan voorwendsels voor de klerikale tartuffen. Hun doel, hun eenig doel is het geld, ’t is de schatkist, ’t zijn de blinkende schijven die zij beloeren, waarmede zij gelukkig leven en die hun de heerschappij over het volk verzekeren. Dat de klerikalen verheugd zijn dat hunne zoogezegde maatschappelijke instel lingen zich als de armen eener zeespin over het gansch® land verspreiden, kun nen wij best begrijpen. Doch al die instel lingen, onderhouden op kosten van den Staat, dus met het gJ .1 van iedereen, zijn niets anders dan politieke instellingen. En politiek voeren, hun meesterschap trach ten te behouden en te bestendigen, dat alleen is hun doel. Al hunne maatschap pelijke werking, die aan hen bitter weinig geld kosten, maar integendeel betaalde postjes aan hunne voorvechters bezorgt, is slechts een voorwendsel, om de staats kas leeg te putten ten voordeel© hunner politiek. Een nieuw bewijs vinden wij derhalve in de nieuwe ontworpene schoolwet. Zij boften altijd zoo met hunne scholen, al is ’t dat zij reeds 20 miljoen van den Staat kregen, maar zij geraken ’t moede iets te geven en willen hunne beurs sluiten om ons kalote gouvernament eenvoudig met Nisuport den spot drijft en dat het vindt dat wij tijd hebben van wachten. Bravo voor die bekentenis. Zij is te onthouden. Moeten wij uit Emile’s ondervraging in den raai besluiten dat hij den inhoud goedkeurt der reeks artikelen over Onze Haven di® wij in het Weekblad eenigen tijd geleden afkondigden? Wij zouden het haast danken en begin nen gelooven, want ons Stinkertje heeft tot hiertoe daarop volstrekt niets geant woord. Zouden onze Nieuportsche kalöten ia hun gemoad erkennen dat wij ten volle gelijk hebben en vinden zij dat daarover zwijgen onverbaterlijk is? Of zijn zij nu beschaamd geworden? En a propos van stokken in ’t wiel ste ken, het zijn toch zeker onze artikels over Onze Haven niet die zulks doen? Wanneer wij alle lap en plaastermidde- len afkeuren em ons niet tevreden stellen met beloften of nuttelooze geldverkwistin- gen, dan volbrengen wij onzen plicht. En wanneer wij terzelvertijd volledig© nuttige werken eischen, in plaats van halve middelen, dan eischen wij nog niets meer dan ons recht? -- lijst het bekwaamheidsdiploma, dat hij in den kampstrijd gewonnen had. Boeken en altijd boeken waren de vreugd van den jongen, en de ouders zagen met welgevallen hoe hij 1 erde en voortgang deed. Sinds bij de lessen bi.'woonde der teekenacademie, sprak hij van niets anders dan van schilder te worden. Zou di» droom zich ooit verwezenlijken? Zou er eenmaal uit hem een kunstenaar groeien? Alles scheen het te voorspellen, want reeds bij het afloopen van het tweede jaar verwierf hij de medaille zijner klas. Na het eindigen zijner schooljaren, hadden zijne ouders, op aanraden van den professor der academie, hem in de leer »p het schilderen gedaan, ’s Avonds na zijne tehuiskomst van den winkel, kon nij zich uren lang bezighouden met het nateekenen en vervaardigen van modellen; des zondags, al heel vroeg, trok hij met den schildersbak naar buiten, om landschappen of mooie gezichtspunten ta schetsen, of bij zocht fraai gevormde bladeren en veldbloemen, die hem de stof leverden tot het uitdenken en samen stellen van smaakvolle ornamenten. Snel en veelbelovend waren de vorderingen, die Stoffel maakte. Schoons en goede billard te verkoopen met toebahoorten, alsook twee spelen ivoren billard bellen, zoo goed als nieuw. Zich te wenden Hotel Duynnenhuys Oostendestraat, Nieuport. Wij hebbes, over enkele dagen, gezien in welke mate de klerikale scholen zich in West-Vlaanderen zich vermenigvuldigd hebben, inzonderheid die gemengde scholen welke de kerk inFi ankrijk afkeurt maar die ze heel goed vindt bij ons, geze gend land zooals iedereen weet. Het personeel dezer scholen is evenzoo langzamerhand van gedaante veranderd en het is hedendaags gevormd uit kloos- terproducten die ons, helaas! niet ontbre ken. Voor de 177 vrije, aangenomen© en aan neembare gemengde scholen, zijn er nau welijks een twaalftal die niet ónder het uitsluitend bestuur der nonnetjes staan. En na de gemengde scholen, zegt de Do cumentation scolaire, worden do andere schelen van W.-Vlaanderen trapsgewijze aan hetzelf le bestuur onderworpen. Al die toestanden gemengde scholen en jongenscholon der landelijke gemeenten door nonnetjes gehouden, zijn in tegen strijdigheid met den geest en met den tèkst der wet. Inderdaad, de lagere scholen door leer lingen van ’t mannelijk geslacht bezocht, moeten in hun programma het onderwijs landbouwsbegrippen bevatten. Welnu’t is overvloedig bewezen, de onderwijzeressen zijn, in ’t algemeen, ongenoegzaam bereid in de normaalscholen om het lager land bouwonderwijs met goed gevolg te geven. Daarenboven, besluit de Documentation, mag men zich afvragen hoe de nonnetjes- onderwijzeressen het aan bcord leggen om aan de jongens hun onderwijs in te pren ten van de heden laagsche zinspreuk, de strijd om ’t leven! om hun niet alleen lijk eene opvoeding maar ook eene vorming te geven? En zeggen dat die werking, traag maar zeker, in de andere provinciën ook wordt voortgezet, en dat het doeleinde der kleri kalen al de trappen van ’t onderwijs be oogt! Dat bereidt ons hoogst belangwekkende geslachten Verbi’and. Maandag morgen, 11 uren, wlerd Anna Vanderkelft, weduwe T. Dedonker, geboortig van Nijlen, op hare kamer, Capecie- nenstraat, nr 9, te Brussel, een allumetje in den kolenbak. Papier, dat er in lag, schoot in brand en de vlammen tastten de kleederen der ongeluk kige vrouw aan. Deze vluchtte de straat op en liet wanhopige geschreeuw hooren. Ondanks spoedige hulp werd het slachtoffer vreeselijk verbrand op gansch het lichaam; alleen haar hoofd bleef ongeschonden. Na verzorging in eene apotheek, bracht men de vrouw naar be» St-Pietersgasthuis over. Een der personen, welke de weduwe ter hulp snelde werd erg verbrand aan de handen. Moord. Zondagnacht ontstond er twist tusschen eenige jongelieden inde herberg van Beullens, gelegen Nieuwendijk, te Kathelijne Waver, tegen het gekende kapelleken. De twist verergerde op zulkdanige wijze dat de baas verplicht was de kerels buiten te zetten, wat voor gevolg had dat eene vechtpartij ont stond. Op den drempel der deur ontving Beullens eenen meststeek in het lichaam. Met eenen grooten schreeuw viel hij ten gronde. Toen eenigen der vechters bijgeloopsn kwamen, stel den zij vast dat de ongelukkige dood was. Maandag morgen werd door de gendarmen, in afwachting dat het parket ter plaatse kwam, een onderzoek ingesteld en de dader werd aan gehouden. Het is een landbouwersgast, oud 26 jaren. De overlelene laat eene weduwe met zeven minderjarige kinderen achter G-ewsldigen brand —Zondag avond rond 9 ure, is een geweldigen brand citgeborsten bij Alfons Smet, landbouwer op de wijk «De Valk in de Mooge Bokstraat te^Belcele. De brand is ontstaan in de schuur; de bewo ners hadden zich reeds ter rust begeven en deer een ongelukkigen brand met vreugde deor de klerikalen, door die onderwijsverdelgers beschouwd werd vernield. We hebben reeds verscheidene malen aangetoond, hoe onre bazen door dwaas fanatisme verleid, opgehitst door hunne zucht alles wat officieel wereldlijk onder wijs aangaat te verdelgen, alles hebben in het werk gesteld om hun doel te bereiken.De puinen liggen daar nog droevig als len dag na den brand het geld der verzekering werd opgestreken, 1 en is in den kolk der stadskas verzwolgen; de lokal n werden overgebracht naar een privaat huis, daartoe totaal ongeschikt, en in geener wijze aan de vereischten der gezondheidsleer voldoende. Zij hoopten alzoe, die treurige helden de school te ontvolken, en ze dan tot hunne groete voldoening te kunnen afschaffen. Doch, ze hebbsn zich tetaal in hunne verwachtingen bedrogen als een klinkend antwoord op hunne laffe handelwijze hebben de ouders het voorbeel- i over groot getal hunne kinders aan die school toever trouwd, niettegenstaande de d lie woede der klerikale onmachtige verdelgers. Ze hsbben wel is waar, eens een schijn van aanneming voor het bouwen van nisuwe lokalen uitgeschreven, doch onder het een of ander uitvluchtsel hebben ze verklaard deze niet te kunnen doen uitoefenen en alzoo dachten ze hun doel te kunnen berei ken. Wanneer de stad d« leering van 255.000 frank aanging, trad het libsraal geinaenteraadslid heer De Jaegher hardnekkig op om de heropbouwing te bekomen; doch de klerikalen weigerden vlak af. Sedert dien spreng genoemd raadslid nog verscheidene malen in de bres, om behooilijke lokalen te eischen, en klaagde de schandelijke toestand aan, waarin de huidige schoei verkeert; doch telkens weigerden, door hunne halsstarige koppigheid geleid, die fanatieke klerikalen. In ds gemeenteraadszitting van 4 October 1910 11. sprak da heer De Jaegher nogmaals schande over de schuldige verwaarloozing van het ge meentebestuur, en vroeg daarbij wat ditzelfde zinnens was te dosn om daarin te verhelpen; daarenboven drukte hij den wensch uit dit punt op ds dagorde der volgende zitting te zien sGllsn om tot eene grondigs bespreking over ts gaan. In die zitting die op 18 November 1910 plaats greep, dus over 4 maanden, wees de heer Ds Jaegher het stadsbestuur het middel ter hand; om zonder een enkel cent verhooging van lasten, nieuwe lokalen te maken. De kUrikalsa zieh niet publiek tegen het officieel onderwijs dur vende aanstellen, en niets tegen de aaags- brachte bewijsredenen kunnende inbrengea, be loofden met algemeene stemman seffens een ontwerp te laten opmaken, en dit. na goedkeu ring deor da hoogere evarhei 1 mat de aangewe zen geldmiddelen te doen uitvoeren. Vier maanden zijn sedert dien verloopen? Wat is er van hunne belofte voortgekomsn? Niets. Maar hebben die klerikale dan gaan woord van eerlijk mensch; hebben ze dan geen greintje eergevoel meer. Zijn ze dan zoodanig door hun f'anatism verblind, dat ze niet weten wat eerlijkheid is"? Ja, heeren klerikalen, ge hebt uwe lust het officieel onderwijs te verdelgen vroeger achter alle slaeh uitvluchtsels geschuild; ge wist in te brengen dat de stad ever het noodige niet beschikte om nieuwe gebouwen te zetten; maar nu, dat men u de middels aangeduid heeft om zondereen enkele cent verhooging van lasten, de kinders behoorlijk te huisvesten, en nu ge wei gert, nu hebt ge u getoond zooals ge waarlijk zijt enverbiddelgke verdelgers van het officieel onderwijs. We weten het die scholen, waar de geest van het kind wordt ontwikkeld, waar het eene materiaale, eeaa wetenschappelijke opvoe ding geniet, staan u daerlijk in den weg; ge wilt de alleenheerschappij voor uwe kloosterscholen, In de gemeenteraadszittiig van 3 Maart laatstleden vreeg het klerikaal raadslid de heer Vandenabeele dat er opnieuw zou aangedrongen worden bij het ministerie opdat de plaaster- en lapwerken aan de havoa, waarvoor er 500 duizend frank gestemd werd, zoader verder verwyl zouden uitgevosrd worden. Het krediet is gestemd en het bshoort dat het geld besteed worde aan d® verbetering der hav n. Den eenen zei wij doen al wat wij kunnen; dea aaderen zei er zal in ’t korte goed nieuws zijn en denderde grolde tusschen zijn® tanden zooiets van stokken in ’t wiel steken, van tegenwerken, en zeo voorts. Wij zeggen bravo Emile? vous avez raison! Volgens ons Stinkertje en de kalote veelbeloovers zouden de w'erken al van verleden jaar zijn begonnen. Wy zouden in September laatst staan kijken hebben met neuzen lijk pijkea en ©oh heere! wij staan juist zooals Emile nog altijd te kijken, wij heoren van niets en zien maar niets ko men! Wat scheelt er dan? Zou het zijn zooals wij voorspelden, dat er nog veel water naar de zee zal loopen vooraleer het kalot® gouvernement iets ernstigs voor Nieuport zal doen, niet tegenstaande den aanhoudenden, standvastigen, hoogen in- vloed der Nieuporsche klerikalen? Emile erkent dus, vermits het gestemd® geld tot hiertoe nog niet besteed werd, dat Hetgeen ons, liberalen, zou overhalen dien klerikalen inval in ’t officieel onder wijs aan te nemen, ’t is die evangelische zachtmoedigheid welke zekeregeestelijke onderwijzers aan den dag leggen om de jonge geesten te vormen bij de kinderen dig ouderwijs sr gegeven waardearende, in die hun toevertrouwd zijn... Men heeft er uitstekende voorbeelden van gehad, van die zachtmoedigheid, die niet alleen ging tot kleine, maar ook tot groote kinderen de mannen, ’t Is genoeg zaam zich de gruwelen der inquisitie t® herinneren, om seffens te erkennen dat de zielenherders en een handje van halden om u den hemel te doen verdienen.... De paters, pastoors, nonnetjes en broertjes wanen zich nog ten tyde van hetgeen voor hen de gouden eeuw was. wanneer zij zich lustig overgaven tot het ketterbranden, ad majorem Dai gloriam Er is hun daarvan, in alle geval, iets overgebleven, indien men erover oordeelt naar hetgeen er te Brugge pas gebeurd is, in eene school waar ’t onderwijs door brave nonnetjes gegeven wordt. Een© der leerlingen, een 12tal jaren oud, had het kinderbal bijgewoond dat ter gelegenheid van karnaval in ’t Liberaal Huis gegeven werd. De nonnetjes kwamen die erge misdaad(?!) te weten, en ziehier welke straf uitgevonden werd door de fraaie masoeur die de klas bestuurt waar de plichtige zich bevond. Nadat ze ’t kind, bij al hare gezellinnen, uitgemaakt had voor geuzin verma ledijd meisje bezetene en andere liefelijke namen, werd de kleine door de non verplicht, gedurende een ganschen voormiddagen de klompen van eene harer kameraden te knielen! De scherpe boorden der te smalle klompen hadden ’t vleesch van ’t ongelukkig kind gekneusd, tet zoo verre dat het huilend van pijn tehuis ge komen is, de knieën geschramd en de beenen bebloed. Het meisje werd dadelijk uit die school getrokken, waar men de zachtmoedigheid in zoo heoge mate beoefent. En de hate lijke daad der beulin zal voor ’t gerecht gebracht worden. Moeders, zendt uwe kinderen naar de katholieke scholen!! werden door het geroep van voorbijgangers gewekt. Intusschen stond gansch het hof in vlam en vuur. De woning, de stallen, de schuur met alles wat zij bevatten, werden de prooi der vlammen. Een paard, verscheidene runddieren en zwijnen liggen onder de puinsn verkoold. Van gansch de woning staan enkel de gevelmuren der woning nog recht. De oorzaak is onbekend. Men schat de schade op ongeveer 20 000 fr. Er beslaat verzekering. Schrikkelijk ongeluk. Maandag morgen, rond 11 ure, heeft op de St-Janslei te Antwerpen aan het huis nr 38, bewoond door M. De groof, een erg ongeluk plaats gehad. Twee schildersgasten waren bij middel van eene hang ladder aan de tweede verdieping werkzaam toen eensklads langs den eenen kant de koord brak en de genaamde De Coster, jongman, 36 jaar, wonende St Jobstraat, 75, op de straatsteenen stuikte, waar hij bewusteloos bleef liggen. De andere schildersgast kon zich aan de ven- stenuil vastklampen, waar hij gedurende eenige minuten bleef hangen. De bewoners alsmede toegesnelde personen konden den ongelukkige uit zijnen neteligen toestand redden. Het slachtoffer De Coster werd den schedel gebroken; men droeg ham in het huis van De Groof, waar hij door eenen geneesheer de eerste zorgen toegediend werd. Vervolgens werd de ongolukkige naar het Sinte Elisabethgasthuis ge voerd. Zijn toestand is bedenkelijk. Doodelijk ongeluk. Maandag mor gen, rond 7 1/2 ure, is op de wijk Fantegem een dooielijk ongeluk voorgevallen. Jan Baptist Baetens, 57 jaar oud, wonende te Welteren, wijk Fantegem, en werkzaam aan de werken van den ijzerenweg, welke alhier uit- gevoerd werden door M. Blaton, werd door eenen ijzeren riggel getroffen en erg inwendig gekwetst. Dr Kielemoes, van Melle, onmiddellijk ontbo den, snelde ter plaats en verklaarde den toetand van het slachtoffer zeer ernstig. De ongelukkige weid naar zijne woning overgebracht. Eaetens is gehuwd en vader van 3 kinderen; men wanhoopt hem te redden. Laffe aanranding. Zondag avond, rond 11 1/2 ure, was te Zeveneeken in eena her berg op de wijk Ruylaar twist ontstaan tusschen eer,ige verbruikers, die min of meer bedronken waren en die elkander scheldwoorden toebrach ten. Cyriel Bockstaele ging heen en viel een weinig verder op den dorpel der woning van M. lan Nagels in slaap. De andere twistzoekers, die daar eenige uren later voorbijkwamen, vielen het slachtoffer laffe- lijli aan en bi achten hem verscheidene messteken i: bat hoofd toe; zelfs eeu der kerels die eta pintglas in den zak had, sloeg dit aan stukken op den ongelukkigen Bockstaele. De geburen op de hulpkreten van het slecht- offsr gewekt, kwamen toegasneld en droegen den gekwetsten in het huis van Bernard Hooge- wys waar de geneesheer Pauwels hem de eerste zorgen toediende. Zijn toestand is zeer erg en denkelijk zal hij een oog verliezen; de ongelukkige is daar in het huls te bed gelegd, daar hij niet kon vervoerd worden. Hij wil zijne aanvallers, die nochtans gekend zijn, niet noemen. -- Ge vecht. Een moorddadig gevecht heeft zondag avond in de Kasteelstraat te Komen plaats gehad, in de herberg Café de la Renais sance gehouden door Louis Calembier, 54 jaar oud, fabriekwerker te Haz brouck. In deze herberg, gelegen op eene niet veel bezochte plaats, wonen vele kostgangers. Onder dezen is zekere Hubert Bosquart en zijne echt- genoote. Zondag namiddag was de vrouw uitgegaan; Bosquart kwam rond 6 ure, in dronken toestand naar zijn kosthuis. De patroon der herberg Louis Calembier, was ook dronken er ontstond twist die weldra in een gevecht ontaarde. Op zeker oogenblik nam Calembier ten top punt van woede, een groot keukenmes en plofte het wapen in de borst van Bosquart met zulk geweld dat het mes al onder den linkerschouder het hart doorboorde. De ongelukkige doodelijk getroffen zeeg ten gronde, terwijl de moordenaar het evenwicht verloor en op het tijk viel. -ffens liepen verbruikers om geneesheer en policie. Dr. Wauters die spoedig ter plaats wai kon slechts den dool vaststellen. Het lijk werd vervolgens naar hel doodenhuis overgebracht. De moordenaar die dooddronken was kon niet onderhoord worden en erd in het gemeentege vang opgesloten. Olef^tal Zondag morgen rond 7 ure stelde da dienstknecht van M. Delbar-Léger, gtoothairdsiaar, Molenstraat, te Moeskroen vast, dat dieien ’s nachts in de magazijnen gedrongen waran langs de poort uitgavende op dan hof. M. Dalbar onmiddellijk verwittigd stelde vast dat twaalf tot veertien balen koffie, hebbende eene waarde van 1400 fr. uit de magazijnen van het eerste verdiep verdwenen waren. Onmiddelijk werd een onderzoek door de policie ingesteld; de dieven zijn bij middel van eene ladder over eenen muur van 2,65 na. hoogte geklommen en alzoo in den hof van M. Debar terecht gekomen. Men heeft geen spoor der ze eenvoudig weg geheel en gansch deer den Staat te onderhouden. ’t Zijn zulke geslepene vossen, de Bel gische klerikalen en alle middels zijn hun g®ed ©m aan blinkende klinkende muntte geraken om hunne politieken winkel recht te houden en te deen draaien. Ziedaar hunne maatschappelijke king! 21 Maart Borgo Karel Albert Maurils/zoon Edmond en Leonia Hancke. Se lert 1 Januari 1911 25 geboorten. STERFGEVALLEN. 19 Maart Lemaire Joanna Theresia oud 71 j. en 5 m. dochter van Pieter Jacob en Hen- drika Sophia Kornelis. Sedert I Januari 1911 18 sterfgevallen. Daar hij sedert eenige maande t leidend was, is zijn vader bij hem komen inwonen. Dinsdag morgen, rond 5 ure, werd M. Gilda- meister, vader uit zijnen slaap gewekt door het lossen van verscheidene schoten, komende uit de kamer van zijnen zoon. Hij snelde toe en een verschrikkelijk schouwspel vertoonde zich aan zijne oogen. In het bed lag zijn zoon alsmede zijne minares badend in hun bloed. Seffens werd een geneesheer ontboden, die vaststelde Leopold Gildemelster zich twee revol verschoten in het hoofd gelost had en de jonge vrouw eene schot in den mond. De policiekommisaris deed den gekwetste naar het geneeskundig gesticht op de Defrélaan over brenger! en Mej. Lauwers naar ’t gasthuis. Men beeft geene hoop hen te redden Het parket is ter plaats geweest; de gekwetsten die nog altijd buiten kennis zijn, konden niet onderhoord worden. Uit de aangeslagen papieren denkt men dat hier voer eene dubbele zelfmoord optellingen met franks en centiemen maken en kleine woordjes begon te lezen Wat moeite de jongen zich gaf en wat inspanning het den werk man kostte zoover te geraken, behoeft niet ge zegd te worden. Het zou voor een’ schilder de moeite waard zijn geweest de eigenaardige g: oep op het doek te brengen den schranderen knaap met den vader op ’t voorplan, beiden verlicht door de gezellige avondlamp; eeu weinig ter zijde, in halve schemering, de werkzame moeder die als een vriendelijke engel rond waart en met haren glimlach beiden bemoedigt. Nu de eerste moeilijkheden achter den waren, zou man volharden en verdergaan. Wat was die werkman gelukkig in zijnen kring; met welke hartelijkheid nam hij deel aan de lessen en de vreugde van zijnen zoon; hoe heerlijk blonk zijn gelaat van inwendig genot bij het zien hoe Stoffel zich inspande, en tevens zich zoo gunstig ontwikkelde! Wel was het leven niet altijd rozenkleurig; zij hadden evenals andere menschen hun kruis; maar de beproevingen, die hij en zijne vrouw ondervonden, vereenigden hen nauwer te zamen, liefde schonk hen de kracht om de tegenheden te dragen en te over winnen. Stoffel volgde nog immer geregeld en met bijzonderen lust de lessen der stadsschool. Op zijne slaapkamer in het kasfcen lagen de prijzen, welke hij er behaalde; aan den muur hing in eene Jan Slimhoofd komt in een schoen win kei en vraagt om schoenen te bezichtigen. De scheenmaker biedt er hem een paar nieuwe en een paar oude aan. Ziedaar, vriend, kies maar uit. Hoeveel voor de nieuwe? 16 franks. 16 franks, goed. En de oude? 6 franks. Neem me dan maar de maat: ge moogt er mij een paar oude maken, ant woordt Jan. E 2 I 4 t 28 Vrijdag s

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2