ARME STOFFEL door DOFWl Em. Lammens en Zenen BELANGRIJK BERICHT Pieter Dumont-Danserceer Aannemer van openbare werken. Bericht. Binnen- en Buitenland. De brandweer Land- en Tuinbouw Société Anonyme tadel Scheepvaart NIEUPORT Rechterlijke kronijk I Ons Praatje Nieuws uit Nieupert BILLARD Andermans geestigheid Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport ’s morg. 1,48 2,30 3,15 4,03 4,55 6,04 7,32 ’t Is gedaan met de leute! 26 28 MENGELWERK 3 (Wordt voortgezelj. dag kom«B... rekea er niet op, vriead lexer. Dat kan hij niet. Het was verrukkelijk em te zien hoe de ouders dien jongen tot het voorwerp van hunne afgodi sche liefde en hunnen hoogmoed maaktenjgeene opofferingen vielen hen te zwaar, als zij het geluk van hunnen zoon er door konden verhoo- gen; op zijne beurt was hij zoo dikwerf hun goede engel, hun wijze raadgever. Doch plotse ling, zonder wij er aan denken, overvalt ons eane ramp, en vernielt al ons levensgeluk en de schoonste vooruitzichten. Zekere» dag had Stoffel met oenen der grootste knechten van den winkel onaangenaamheden gehad. Zonder de minste aanleiding had deze zich den tolk gemaakt der ontevredene gasten en Stoffel verweten dat hij een pluimstrijker, een overdrager meest zijn; anders zou de baas niet het schoonste werk door den jongsten en nog weinig ervaren gezel laten uitvoeren. Het was de jaloerschheld die sprak. Nog nooit had de jongen Iemand een strooi in de weg gelegd; jegens geen enkelen mensch koesterde hij wrevel of haat, zelfs niet tegen zijne afgunstigde ambachtsgezellen, hoewel deze meer dan eens hem zijne vaardigheid en zijnen werk lust als eene grief aanrekenden. Was het te verwonderen dat dit onvriendelijk verwijt hem zoo smartelijk trof, dat hij dien dag bnna niets goeds meer verrichtte? Tot overmaat van onheil schoot zijne ladder uit, zoodat hij met het hoofd voorover op den grond viel Ondanks den gewel digen schok, die hem voor een ©ogenblik had duizelig gemaakt, was hij met werken voortge gaan; ’s avonds bij de tehuiskomst klaagde hij over loomheid en zware hoofdpijn. De nacht was betrekkelijk goed geweest, maar ’s morgens had hij eene hevige koorts, en moest de geneesheer gehaald worden. De toestand van Stoffel werd alle dagen erger. Er waren oogenblikken van bewusteloosheid en schrikkelijk ijlen, zoodat men verplicht werd de krachtigste maatregelen te nemen om hem in het bed te houden. Geen enkele stonde mocht men den lijder alleen laten. Weken achtereen bleef de jongen op zijne leger stede. Wat er gedurende al dien tijd in het harte der ouders omging, wie zal het ons zeggen? De minste klacht of stuiptrekking van den zieke joeg den vader een schrik door de leden, perste heete tranen uit de oogen der diepgedrukte moeder. Arme vrouw, hoe schrikkelijk was uw lot! Uren lang zat zij bij bet bed met Stoffels hand in de hare, met de wanhoop en de onzeker- aitvluehtiels om de proef niet te wagen. Een mensch is immers nooit t® oud om te leeren, is het niet? dat hunne partij verdeeld door eene on vergankelijke eendracht hun geen ande- Omdat het Weekblad in een gees'ig artikeltje over veertien dagen verschenen eens lui mig de domme toeren door de oversten der der brandweer uitgevoerd heeft beschreven, valt het Stinkertje gemald blad bovenarms ep den nek, en beschuldigt het, oadar andere lieftallig heden, van e hatelijke lafhertigheid Zooals altijd het is immers klerikale mode wil het onze woorden verdraaien, en tracht het de pompiers te doen gelooven dat we met hen den spot drijven. Mis zijt ge, lief Stinkertje. We herhalen wat we reeds verscheidene malen geschreven hebben, dat enze bedoeling nooit is geweest, en nooit zal zijn, een enkel brandweer man belachelijk te maken, doch enkel de onkun de te doen uitkomen van ben dia da pretentie hebbsa zich aan het hoofd van dit korps te willen plaatsen, zonder er de noodige kennis toe te hebben. We loven integendeel den goeden wil en de opofferingen welke de Nieuportsche pompiers zich getroosten em in ge-al van nood hunna worden, gelijk het maar al te veel geschiedt. Het is tegen deze handelwijze tegenover da maanden, zoo moeilijk konden ze zich aan hun treurig lot gewennen. Het besef hunner ontzet tende ramp en van den duren plicht, die thans op hen rustte, hield hen nog staande en scheen hunne krachten allengs te wekken. Langzamerhand won Stoffel zijne lichaams krachten terug maar het volledig bewustzijn niet. Zijne krankheid leverde echter geene vrees dat hij" ooit gevaarlijk voor andere menschen zou worden; vandaar ook dat zijne ouders niet ge dwongen waren hem naar een gesticht te zenden of te doen opsluiten. Men mocht hem dusz onder vrees in de buurt of in het bijzijnde veld laten wandelen. Meestal nochtans zat de arme jongen bij goed weder op het grasplein achter het huis; daar vlocht hij bloemen, leekende zonderlinge ornamenten, of speelde met lieve-vrouwenbeest- jes en vlinders; hij sprak tegen Bella de geit, alsof het dier hem verstond ot keek verdwaasd en met open mond zijnen vader na, die in den tuin arbeidde. Van al zijne vroegere gaven was hem zijne zachte inborst en de liefde tot het geschapene bijgebleven. Wie een hartelrjk woord tot hem rprak of hem minzaam tegenlachtte, was zijn vriend; en evenals de teergevoelige Mozart, toen deze nog een kind was, vrosg hij aan iedereen, of ze hem liefhadden. Vader en moeder konden van hem alles gedaan krijgen. Guano, Wij lezen in het vakblad de Boer het vol gende Het ©ogenblik van het bemesten der velden is gekomen. Daar dit een werk van groot belang is, waar het welgelukken der oogsten voor een groot deel van afhangt, zoo moet het niet verwonderen dat wij thans met vragen be stormd worden aangaande de meststotlen. Zoo worden ons van verschillige zijden inlichtingen In het Hotel de Bruxelles (Breydel en De Coninck) Nieuport koopt men ledige champagneflesschen (heele en halve) aan vijf centiemen stuk. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag April Leopold I is tot zij n deed een trouw, toe genegen vrijmetselaar geweest. Was Hij dan ook een duivel en een kootbrander??? Wij wedden dat onzen tegenspreker ons het antwoord zal schuldig blyven. Hij zal misschien wederom schelden (oude ge woonten zijn trouwens moeilijk om laten) Schoolbevolking. Het Staatsblad van 25n Maart II. kondigt de leerlingenlijst af der officiaele scholen op 31 December 1910. Daaron der vinden we onze Staatsmiddelbare Jongens school aangeboekt met 169 leerlingen, en de meisjesschool met 75. Zeoals we het verleden week zegden, zijn die uitslagen voor ons zeer verheugend, en bewijzen eens te meer het vertrouwen welke de ouders zoo talrijk en terecht in die scholen stellen. DE POLITIERECHTBANK DEZER STAD, heeft den 17 Maart 1911 veroordeeld Pauwels Robert, landbouwer te Nieuport, 10 fr. en 1 fr schadevergoeding aan do burgerlijke partij wegens mondelingsche beleedigingoa. Michielssens Jacob, werkman, t® Nieuport, 10 fr. wegens openbare dronkenschap. Vinck Arthur, timmerman, te Dixmude, 15 fr. wegens idem. Groo Melania, huishoudster, te Oostende, 5 fr. wegens idem. Ghys Frans, visscher, te Adinkerke en Focque- noye Auguste, leurder, te Veurne, de 1* 5 fr, de 2’ 10 fr. voor openbare dronkenschap, beide 21,16 wegens in staat van dronkenschap zijnde plaats genomen te hebben in sen rijtuig van den buurtspoorweg. Geryl Isidore, visscher te Nieuport, 5 fr. wegens zeemeeuwen gedood te hebben. Vaaateene Pieter en Vercouter Karei, visscher te Adinkerke, elk 5 fr. voorw. wegens idem. Decroes Marie, vlschleurster, te Nieupert. 3 fr. wegens afval van visch ep straat geworpen te hebben. Albrecht Marie, werkster, te Nieuport, 5 fr. wegens stinkend vischwater op straat te hebben laten loopen. Calcoen Melanie, herbergierster, te Lombart- zijde, 10 fr. wegens beleedigingen. Behaeghel Pharilda, huishoudster, te Keyem, 3 fr. veorw. wegens idem. Depoorter Leon, stalmelker, te Middelkerke, 5 fr. wegens rijwiel onvoorzien van licht. Dittilieu Alfens, werkman, te Vladsloo 3 fr, voorw. wegens idem. Ghyllebert Henri, werkman, te Keyam, 3 fr. wegens idem. Dewulf Camiel, gronselier, te Lombartzijde, 5 fr. wegens zijn bespannen rijtuig verlaten te hebben. Gansemans Lucisan, werkman te Middelkerke 5 fr. tweemaal, voorw., voor zijnen hond zonder medalis en muilband te hebben laten loopen. Au nom du Conseil d’Administration. I’Administrateur-Directeur, G. VANDES0MPEL. s avonds 2,09 2,52 3,39 4,28 5,27 6,46 8,17 De ondergeteekenden maken het geacht pu bliek bekend dat zij van heden af in hun maga zijn voorzien van alle slach van landbouw- macliienen, zoeals tummel keernens, afroo- mers van alle marken, waschmachienen laatste model, enz. enz. Yperstraat, 19, IWieaporl 7 8 ’t Is te betreurea, zei mij laatst een vriend, dat ons volk zeo weinig h®udt aan ernstige lektuur. Lezen zy een dagblad, ze vinden de politieke en wetenschappelijke artikels wat te droog of denken ze te hesg geschreven daar zij maar een beetje lager enderwys hebben genoten. Zij verkiezen veeleer te vernemen dat in B. een groet© brand heeft plaats gehad; dat X. zijn been heeft gebroken; zij spoeden zich om in het blad te zoeken ©f Van Hauwaert of Mass®- lis de eersten in de velokoers zijn aange komen. Die dingen schijnen hen belang in te boezemen; het overige laat hen bijna onverschillig. Lezen zij een boek, dan ver kiezen zij veeleer een uit het fransch ver taalde roman, waarmede men tegenwoor dig de deuren afloopt aan drie eens per afleveringen, moest gy hun een boek ter hand stellen dat over wetesehap of ge schiedkundige feiten handelt, ze zeuden het, na ’t lezen van een paar bladzijden, goedsmoeds ter zijde leggen. Wat die vriend me zei is helaas maar al ts waar! Ons volk begrijpt jammer genoeg den plicht niet die het heeft zich zelf te onderriehten, zteh op de hoogte te houden van alle politieke aangelegenheden, be wust te xijn van zijne waarde als mensch en als burger. In stede van de ernstige lektuur van dag- en weekbladen aandachtig te lezen; die artikels in huiselijKen kring te bespre ken; ze te doorgronden; de beweegredenen die de schrijvers tot staving hunner ge zegden aanhalen na te gaan en de gevelg- trekkingen er van af te leiden; in plaats van zich zelf op die manier te onderwijzen aan vrouw en kinderen den in houd mede te deelen, vergenoegen zij zich de rubriek van gebroken armen en beenen, moorden en branden te doorsnuffeleu. Over sport wordt zoowat overal gesproken, ’t is al sport dat men hoort en ziet. Is het dan t® verwonderen dat de jongelingen al hunne aandacht wijden aan den uitslag en het verhaal van velokoersen, indien zij bij ge- Bevordering Wij vernamen met ge noegen dat onze stadsgenoot de heer René Ver- faillie, luitenant vaandeldrager bij het 3e liniere- giment te Oostende, bij konieklijk besluit van den 26 Maart 11 bevorderd is tot tweede kapitein Oud leerling onzer staats Middelbare School, wist hij door eigen werk, en dank aan de ernstige geleerdhoidsbasis onzer Middelbare scheol, zich vroegtijdig te onderscheiden, en het vertrouwen en de achting zijner oversten te winnen. Als belooning werd hij tot den eerepost van vaandel drager benoemd, en ’t is met een waar gevoelen van fierheid dat we heden zijna nieuwe bevorde ring aanstippen. Wij bieden aan den flinken kapitein Verfaillie onze hartelijkste gelukwenschen aan Conformément a Tarticle 35 des statuts, M.M. les actionnaires sont convoqués en assemblee générale ordinaire qui aura lieu le Jeudi 13 Avril 1911, a 3 heures de relevée, rue du St Esprit 5 a Gand. ORDRE DU JOUR 1. Rapport du Conseil d’Administration et du collége des commissaires. 2. Approbation du bilan de l’exercice 1910. 3. Nominations statutaires. Pour assister a l’assemblée, M.M. les action naires devront se conformer a l’article 33 des statuts. Het Stinkertje denkt ook den hoofdvogel afge schoten te hebben, met van de gelegenheid ge bruik te maken, om een onzer vrienden, gansoh vreemd aan ons schrijven, arn te vallen en hem van brouwersnijd te beschuldigen. Zeg sens, Mantee, eigenaar van ’t Stinkertje, ga hebt daar reklaam «a l’Américaine» gemaakt. Ga zoo voort en voorzeker doet ge goede zaken 28 regels a 15 cent, maakt 3 fr. 20 voor deze op hemeling? ’t Is voor nist. Doch zeg eens Manten, serieus gesproken, dankt ge ernstig dat er materie bestaat, onder welk oogpunt ook, om van uwen beschermeling jalosrsch te zija? denkt ga serieus dat zijn handel en wandel ooit brouwersnijd, of kolennijd, of graannijd, of gistnijd zou kunnen inboezemen? Beken liever met ons dat hij veel ehan.ee heeft den zoon te zijn van zijn vader. En dat zegt ge noeg. 2 3 4 5 Donderdag 6 Vrijdag Zaterdag Onze haven. Wij oatlaenen aan de Belgique Maritime et Coloniale Wij hebben laatst een oegslag gaan werpen op de haven van Nieuport, die uit zijnen langen doodslaap schijnt te ontwaken. De invoer van asphalt met kleine engelsche zeilers schijnt nogal voorspoedig. Van een anderen kant, hseft do maatschappij Handel en scheepvaait van deze stad, zulke goede uitslagen opgeleverd dat het sociaal kapitaal zal verhoogd worden. De groote haringvisscherij, deor twee groete booten bewerkstelligd, en door fransche officie ren aangevoerd, en die tot aan de Loffeden eilanden gaan voor rekening van de fabriek van opgelegde visch, heeft gansch onverwachte uit slagen opgeleverd. De kleine visscherij heeft den achteruitgang niet beleefd, welke in andere plaatsen van de zeekust is vastgesteld geweest. Men moet aanstip pen dat op 2 uitzonderingen na, de 60 Nieuport- scho visschers allen aigsnaar zijn van hunne boot, hetgeen het geval niet is, en eerder zeld zaam is te Oostende. En geen gebeaedijd woord over ons Mannetje, ’t Is een ware schande! Manten zal werk hebben om deze nalatigheid te horstellen. heid in het hart of haar jongen genezen zou. Hoe vurig smeekte zij God om redding en uitkomst! Alles wilde zij offeren om het leed van haar kind te verzachten, in wien zij en haar man al hunne hoop hadden gesteld. Nog hadden ze geen besef van de ontzettende ramp, die hen zou treffen; nog wisten ze niet dat un zoon redde loos verloren was. Zoolang het mogelijk was geweest, had de dokter hun de grootheid van het ongeluk verborgen, maar eindelijk kon hij nl t langer de waarheid verzwijgen. Wel zou de jongeling lichamelijk herstellen, maar of hij ooit het bewustzjn volledig terug zou krijgen, dat was volgens den man der wetenschap zeer twij felachtig! Geen schrikkelijker veropenbaring kon het ouderhart treffen. Vraag niet u de grootheid van hun lijden, da uitbarsting hunner droefheid te beschrijven! Vraag niet naar den geslagen vader,de geknakte moeder, noeh de wijze waarop zij hun ongeluk droegen.aHun schat op aarde, hun dierbare Stoffel zat daar als wezenloos in het bed overeind, met de uitdrukking der kindsch- heid op zijn anders zoo vriendelijk gelaat. Zijne oogen misten hun vroegeren glans, hadden hun schrandere© opslag verleren. Nauwelijks was hij den bloeitijd ingegaan, en daar werd hij zoo meedoogloos ter neder gerukt! Was het wonder dat hun harte van weedom brak! Pijnlijk en lang waren voor beiden die eerste weken; traag, akelig traag kropen de volgende zal gevolgd worden. Zijn zy liefhebber of liefhebster van lezen, weest verzekerd dat zij veeleer 5 of 6 frank ia een jaar zullen uitgeven om afleveringen van vertaalden franschen mikmak aan te koopen, dan zich de moeite te getroosten naar eene boekerij te gaan j om er de werken onzer beste vlaamsche schrijvers in bruikleen te vragen. Waaraan is die betreurenswaardige toe stand toe te schrijven, die onbetwistbaar ia het grootste gedeelte onzer werkersge- zinnen heerscht? Ontegensprekelyk is er ©ene lichtzinnige onverschilligheid in bet spel. Zich onledig houden met politiek het ganscho jaar door dat schijnt niet te gaan; als zy tegen de kiezing maar een of ander daarvan hoeren dat vinden zij ruim voldoende. Zich bezig houden met de maatschappelijke vraag stukken, hoe gewichtig die ook voor hen en veoral voor hun nageslacht wezen mo gen, dat ook vindt bij hen geen aantrek. Zy zullen later wel zien wat ®r van te recht komt en die dan leeft die dan zorgt, zoo redeneeren zij. Doch vindt die onverschilligheid hare oorzaak niet in het onvoldoends onderwijs dat, de ouderen veoral, hebben genoten? Onbetwistbaar kan dit tot verschooning hunner onberedeneerde handelwijze wor den ingebracht, doch daarom zou het volk moeten beseffen dat het oneindig wel doen zou zich zelf meer en meer te onderrich- ten; de vrye stonden waarover men be schikt ten nutte te brengen om te trachten zich deor kennis en wetenschap, door vol harding in stadie, te verheffen en te be kwamen. Daarom zou het moeten begrij pen dat het goed werk verrichten zou de voordrachten bij te wonen die hooger volksonderwijs beoogen; het zou moeten denken, gansche jaren door, trouw® be zoekers der boekerijen zou moeten wezen; dat een enkel artikel van een dag- of weekblad lezen heel wat nuttiger is dan de vulgaire faits divers van A tot Z zonder iets over te slaan. De ouders zouden aan hun kroost wat min de gelegenheid moeten geven zich van jongsbeen af met sport bezig te houden, in plaats van hen daarin te helpen en hen integendeel moeten aan sporen en desnoods dwingen de vrije ston den aan de studie te wijden; zij zouden hen meeten aanwakkeren boeken, ernstige boeken te lezen, die aan den huiselijken haard voor doen lezen of hen den inhoud ervan doen verhalen, ’t Zou heel wat meer aarde aan den dijk brengen! Schudt die onverschilligheid dus af; weest immer weetgierig en zoekt geene Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de afleidingbui- zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge- lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook tea alle t|de grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de greote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilakheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. sta de steden en dorpen die zich met het ernstig inrichten en onderhouden van de brandweer on ledig houden; die zich zware opofferingen ge troosten om het leven en het goed van hunne ingezetenen tegen brand te beschutten; doch we lijk heeft te gelooven aan een® bybltjvende keuren ten volle af, deze gemeentebesturen die, rechtvaardigheid der zaken, de regeering komt, driemaal in korten tyd, in minder heid geplaatst te zijn, dank een weinig aan de strikte eendracht der rechter zijde, dank eok aan de afwezigheden, die het uitsluitend lot niet zijn van de verte genwoordigers der tegenpartijen... En wij wonen een schouwspel bij, dat waarlijk naar de nederlaag riekt Katholieke dagbladen, entevreden, woe dend om die opeenvolgend® mislukkingen, welke dreigen de namen der vertegen woordigers af te kondigen, die zich heb ben schuldig gemaakt aan die on vergeef lijke herhaling van dezelfde fout. Indien de vertegenwoordigers der rechterzijde zich, om d’eena of d’andere reden, in de onmogelijkheid bevinden voor hunne voortdurende tegenwoordigheid in de Kamer in te staan, zal er dienen maat regelen genomen door de katholieke ge nootschappen die ze hebben doen kiezen zegt een der klerikale dagbladen. De rechterzijde moet inzien dat ze op eeu strijdpost staat en dat ds belangen der katholiek© partij die baar toevertrouwd zijn, al hare werkzaamheid eischen zegt een ander. He! he! ’t schijnt wel dat de teute ge daan is en dat de klerikale trotschheid en grootspraak zulten opgeborgen worden in afwachting ©p betere dagen. Dat alles, ziet ge, dat is een zeer goed teeken. Maar niet voor 't kabinet van M. Schellaert... te vervroolijken over de bedreigingen der liberale pers tegenover de vertegen woordigers harer partij. En de pers verzuimde haar plicht niet schreeuwde mee? Weluu, en zooveel is zeker dat men ge- Schoons en goede billard t® verkoopen mat toebehoorten, alsook twee spelen ivoren billard- bollen, zoo gosd als nieuw. Zich te wenden Hotel Duynnenhuys Oostendestraat, Nieuport. Lijfrentmaatschappij Nu voor later Het Staatsblad van 26“ dezer bevat de wettelijke erkenning van de onlaags gestichte lijfrentmaatschappij Nu, voor later Het bestuur dat alle» kosteloos betracht, doet een dringenden oproep aan het publiek zich zoo talrijk megelijk als lid te laten inschrijven. Wie deel maakt van zulkdaniga gilden, bekomt groote toelagen van de openbare besturen, die de renten in hoogermate komen vermeerderen. Mits gering» maandelijksche stortingen kunt ge u later een scheen pensioen verschaffen. Werklieden, aarzelt niet uwen ouden dag tegen droevige ellende te vrijwaren, maakt u lid van deze nuttige instelling. Ouders, aanziet het u als een plicht uwe kin- ders ease schoone rente te verzekeren, en doet ze inschrijven als lid van «Nu voor later Burgers, denkt er aan later uwe inkomsten te vermeerderen, en maakt u lid van Nu, voor later gij zult alzeo u zalven een greoten dienst bewijzen. Alle inlichtingen te bekomen bij den schat bewaarder M Leon D’Haene Marktstraat, b° 17, •f bij den secretaris, M. Julis De Jaegher, IJpar- straat, n°21. alhoewel er geen geld in kas is, zender enkel nul, duizenden en duizenden wegsmijten om dan hoogmoed van pretentieuzen fe voldoen, en zulkdanige korpsen in het leven roepen, om er ten koste de belastingbetalers, eene politieke zaak van te maken. En dit verwijten wij aan het gemeentebestuur van Nieuport; verstaat ge dat, Manten? Want openhartig gesproken was het noodig dat alhier, waar z oveel krot ia de kas is, zoovele duizenden werden ontleend en nutteloos verteerd voor het aankoopen van nuttelooze prachtkostu- men; was het noodig, om hen behoorlijk eenen brand te leeren blusschen, den kostlijken tijd der pompiers te verspillen door alle slach oefe ningen met geweer en geschat en andere beuze larijen. Hadde men enkel het noodig materiaal aange kocht, en eenige mannen van goeden wil op de hoogte hunner taak gezet, dat ware nuttigs ge weest; maar ja, dan zouden zij dio thans met pluimen paradeeren, die denken alles te kennen, en tot zoo weinig bekwaams zijn, hunnen totaal misplaatsten hoogmoed niet hebben kunnen vol doen. Dat het Stinkertje eens bewijzen levere, van het nut, sedert zijne stichting, door het brand weerkorps epgeleverd. In de paar branden, dia sedertdien zijn uitgebroken, hebban de over sten zich totaal beneden hunne taak getoond en zich in de oogen van het publiek oprecht be lachelijk gemaakt. En wat het mateiiaal aangaat, dat peparduur staat aangoboekt, wij weten niet of het goed of slecht is, doch wal wij weten is dat onze gepluimde bazen het niet behoorlijk kunnen doen geleiden (getuige daarvan de brand dar middelbare meisjesschool en het geval welke wij in ons artikel De Cornichekuischers hebben aangahaald). Dit is de waarheid, beleefd Stinkertje, vatje- vous? En da «ehrijver van dit bladje naemt do occ sio te baat o na een» de God(!) hunner partij, de alkanner, de eeuwige poatjesman op te heme len en met zijn kop tot in de wolken te staken. W’eet enkel, Stinkertje, dat wie alles wil ken nen, teer dikwijls niets kent; on dat ’t mannetje, tot staving van dit gezagde, daar reeds menig bewijs van heeft gegeven. Aan ’t uitstalvenster van een juwelier Zy. Mijn geliefde, keep mij die kleine doekspeld; ze kost maar 2 fr. 25. Hij. Vraag na® zoo maar, in eens, eene automobiel! Liefdedrama. Eenigan tijd geleden kwam een jongeling van Mechelen, Gaston X..., wiens ouders te Mechelan wonen in kennis met oen 17 jarig meisje, Jeanne V... eveneens van Mechelen Gaston X student in de Brusselsche Hoogeschool, deed zijn militairen dienst bij het 9de linie. Hij had eene kamer in een huis der Voorgevelstraat te Brussel. Daar ontmooten beide jonge lieden elkaar. Sinds eenigen tijd bestond er wat oueenigheid tusschen beiden zaterdag a'-ond was Mej. Jeanne V... bezoek gaan brengen aan haar vriend, die haar meededeelde te willen afbreken. Een hevige twist ontstond tusschen den stu dent en hel meisje. Verlaat ge mij, kreet ze, dan vergiftig ik mij. Op deze woorden verliet Gaston X... da kamer. Kort na zijn vertrek nam tiet meisje vergift. Toen de student een uur later terugkeerde, vond hij het meisje dood. Het meisje werd naar het doodenhuis van Molenbeek gebracht. Drama. Vrouw Vande Kerehove, geboren Marie de Tander, leefde sinds lang in oneenigheid met haren echtgenoot, die een slechtte kerel was. Eene maand geleden verliet zij haren eehtgenoot en liel hem allean wonen in de Nationale straat. Zij ging zich op de Waalsche kaai te Antwer pen vestigen en opende er een drankhuis. In de laatste weken had zij haren man niet meer ge zien. Zondag, ter gelegenheid van halfvasten ver kleedde en maskerde zich Vande Kerkchov». Met eensn revolver gewapend, begaf hij zich kort na middernacht naar de nieuwe woonst zijner vrouw. Nauwelijks had hij den voet in huis gezet of hij werd erkend. Eene woordenwisseling ontstond tusschen hem en zijne vrouw; een drietal verbruikers kozen partij voor de vrouw. In het heetste van den twist, trok Van ds Kerehove eenen revolver uit den zak, mikte en schoot in de richting van zekeren Desmet, zonder hem evenwel te treffen; ds schelm loste een tweede schot en trof ditmaal dengenaamden Van Toren geboortig van Brugge oud 23 jaar, kanonnier, gekazerneerd in het fort St-Marie. De jongeling die woensdag aanstaande het leger moest verlaten, daar zijn diensttijd uit was werd doodelijk gewond Een geneesheer die in allerhaast werd bijge roepen, diende hem da eersie zorgen toe, waarna hij in zeer bedenkelijken toestand naar het gast huis werd overgebracht. Vande Kerehove werd aangehouden en in het gevang opgesloten. Hevige brand. Op het gehucht Steenaarde te St Denijs Westrem staat het kasteel van M. Delbeke, bewoond door den heer de Ghellinck d’Elseghem, burgemeester te Wanne» gem-Lede; het is omgeven van prachtige hoven en wandelingen, welke een schitterend uitzicht geven op het welgekend St-Denijsplein en den nieuwen spoorweg; den fraaien gothieken bouw trant trekt ieders aandacht. Het is slechts sedert eenige weken voltooid door de ondernemers Wyckaert en Mortier, \an Gent. Zaterdag nacht was M. de Ghellinck van de stad thuis gekomen en had niets verdachts bemerkt. Zondag morgen, om 4 1/2 ure, toen de keuken meid aan het werk was, werd dosr de gouver nante, die boven de keuken slaapt verwittigd dat brand ontstaan was. Terstond liepen beiden op de verschillige kamers om hunne meesters, klnders en dienst boden te wekken. Deze hadden te nauwernoed den tijd om in nachtgewaad te vluchten, daar de brand in hevigheid toenam. Men verwittigde de geburen en om 5 ure waren veel parochianea ep de plaats der ramp. Het vuur breidde zich bliksemsnel uit, en per telefoon werden de pompiers van Gent ge vraagd. Rond 6 ure kwamen zij met eene baad- spuit, met hunne auto aan. Men zag weldra in dat li.t groot materiaal onzer brandweer er noodig was en de groote stoomspuit kwam om 7 ure Uit den vijver werd water getrokken en goot men stroomen water op het vernielend element, niets hielp. Het kasteel brandde ten gronde af. Een der gevsls stuikte op de puinen. Het personeel van hst kasteel bestond uit 18 personen, M. en Mad. de Ghellinck, hunne 7 kinderen, een priester en 8 dienstboden. Schrikkelijk drama. De bewo ners der volkrijke Haute-Marcellestraat te Na men werden maandag morgen, rond 6 ure in opschudding gebracht door een schrikkelijk drama. De 32 jarige Arthur Hourjour, glasblazer was eenige jaren geleden in den echtgetreden met de 35 jarige Maria Parmentier. Uit dit huwelijk zijn drie kindoren gesproten. Da echtgenooten kwamen niet goed overeen; dikwijls hadden huiselijke toongelen plaats en de vrouw werd meermalen mishandeld ea moest dan de vlucht nemen. Vier maanden geleden was hij van Amerika, waar hij werkzaam was geweest, teruggekeerd en de tooneelen van eertijds herbegonnen. Zondag mishandelde hij wederom zijne vrouw en uitte doodsbedreigingen. Maandag morgen, rond 6 ure. ais Marie Par- menfier naar haar werk ging werd zij door haren man opgsvolgd en bij den omdraai der Engelstraat, loste hij een revolverschot op zijne vrouw die aan dea hals getroffen. De ongelukki ge zeeg dood ten gronde waarop de kerel nog vijf maal zijn wapen op zijn slachtoffer afvuurde. Voorbijgangers wierpen zich op den moorde naar, ontwapenden en leverden hem in handen der policie. Het lijk werd naar het gasthuis overgebiacht. Doodgestoken. Zoadag avond had den do echtgenoolen Wauters, wonende St- Jaaksteeg te Brussel zich in gezelschap van twee geburen gemaskerd en bezochten een aantal herbergen in den omtrek der Hoogstraat. Herhaaldelijk ontstond twist tusschen de echt- genooten Wauters, toen rond 2 ure ’s morgens de 26 jarige vrouw, alleen huiswaarts keerde en zich te bod legde. Een paar uren nadien, kwam Wauter», 27 jaar voerman, dronken thuis, beleedigde en mishan delde zijne vrouw. Deze groep een broodmes dat op de tafel lag en stak er in eene vlaag van blinde woede mede naar haren man die in den buik zoo erg getroffen werd dat de ingewanden uit de afgrijselijke wonde puilden. Het slachtoffer teeg ten gronde en was weldra een lijk. De vrouw riep om hulp en weende overvloe dig. De toegesneldo personen liepen om eenen geneesheer, doch deze kon slechts den dood vaststellen. De plichtige word door de policie aangehouden en voorlooplg opgesloten. Ongeluk. Zaterdag avond, rond 6 ure werd de 19jarige Marcel Dierickx, werkzaam in de fabriek van kinderrijtutgen van M. Puls, gele gen bij de statie vau Deinze, in eene machten gevat en dan rechterarm vermorzeld. De onge lukkige werd daarbij het rechterbeen gebroken en het linkerbeen uit de noot gerukt. Dr Fillers, van Petegem, spoedig ter plaats, diende het slachtoffer de noodige zorgen toe; dadelijk verwittigde men Br Vercauteren, van Gent, en werd het verminkte lichaamsdeel afge zet. Daarna werd den ongelukkigewerkman naar het Oud-Mannenhuis svergebracht. Zijn toestand is hopeloos Het parket is maandag namiddag om 4 ure 10 alhier afgeslapt, om een onderzoek over het schrikkelijk ongeluk la doen. Birge gevolgen. Zondag namiddag rond 4 ure, kwam de Dljarige Julien Wilfart, hoeveknecht te Sailly-lez-Lannoy (Frans Vlaan deren) in de herberg A la descents du Moulin gehouden door de weduwe Spriet, en kreeg weldra twist met Louis Delcourt, landwerkman. De herbergierster verzocht de twee personen haar huis te verlaten, en beiden werden op straat handgemeen Da 17jarige J. Boulingnez sprong tusschen, doch op hetzelfde oogenblik bracht Delcourt aan zijnen tegenstrever ern slag toe, waardoor deze ten gronde rolde en aan he’ hoofd door den val gekwetst werd. Julien Wilfart ging naar huis, vertelde aan zijnen broeder, bij wien hij inwoont, zijn werder- varen en klaagde over hevige pijnen in het hoofd. Do toestand van het slachtoffer verer gerde zoo z’er dat de hulp van eenen geoeerheer moest ingeroeptn worden, doch ondanks alle zorgen is hij maandag morgen rond 6 ure over leden De meier verwittigd, ontbood het parket dat dadelijk een onderzoek instelde en het lijk naar Roubaix deed overhrengen om door de genees- heeren van het gasthuis La Fraternité geschouwd te worden. De 26jarigo Louis Delcourt werd aangehouden en dinsdag morgen gevankelijk naar Rijsel over gebracht. val ean dagblad in handen nemen? En de vrouw, och die doet aan politiek niet mee; wat raakt haar de politiek? wat hoeft zij van wetenschap te kennen? wat hoeft zij te weten hoe het er in andere plaatsen, in andere landen aan toe gaat? Zoo redeneert zij en, leest zij de gazet, de voorkeur zal ze geven aan het mengelwerk, iets waarin maar met bezadigd© argumenten v©or den zij door de dochter des huizes ongetwijfeld 25 Maart Claeyssens Mathildis Augustina Martha Lucia d. van Albert en Joanna Meynne. Bonjé Bertha Estella, d. van Juliaan en Maria Parmentier. Riecherts Leon Jerome, z. van Joannes en Leonia Vanelverdinghe. Sedert 1 Januari 1911 28 geboorten. ’t Is nog niet heel laag geleden onga- veor twee maanden dat de talrijke af wezigheden onzer liberale volksvertegen woordigers voor gevolg hadden aan de tegenpartijen de kans te doen missen ©m op schitterende wijze de machteloosheid onzer regeerders te toonen en aan ’t land te bewijzen dat onz© meesters ’t recht verteren hadden op de ministerieel© ban ken te blijven, en dat hunne meerderheid uitgemergeld door de laatste kiezingen, medeburger» ter hulp te komen; allen taen za i zich als dusdanig lieten inschrijven waren naet de beste gedaehten bezield, doch ze meenden i toen zeker niet als paradepoppen te moeten die ren uitweg lieten dan te vertrekken, om i nen, en door hunne oversten vernederd te zullen te vermijden aan de deur gezet te werden, i Men verzuimd© niet, ter rechterzijde, zich j brandweermannen dat we krachtdadig protested ren. Van eenen anderen kant loven we ten uiter- I geede en gevra gd over de guano. Het mangel ons aan plaats om daar veel over te schrijven. Zeggen wij enkel dat de guano eene vette is van dierlij ken oorsprong evenals de zoo geschatte stalmest. Men mag ze aanzien als net type van een geconcentreerde handelsmeststof. Zij bevat vooral stikstof en phosphoor en daarbij ook potasch die plantenvoedende stoffen zijn er zoo innig vermeng, dat zulks in niet eene eigenlijke schei kundige meststof kan verwezenlijkt worden. Daarbij zijn zij alle gemakkelijk voor da planten- wartels toegankelijk. Vandaar de spoedige werking van de guano en de heerlijke uitslagen, die men er steeds mede bekomt. Guano past op alle gronden en voor alle gewassen, zoewel van den tuin als van den landbouw. D@ voortreffelijkheid van guano voor aardappels is gekend. Men schrijft haar een bij zonder gunstige werking toe, op den smaak der knollen. Evenals alle veel gevraagde meststoffen, wordt de guano soms nog al vervalscht. Men maakt zelfs opgeloste guano, waar geen greintje guano in vosrkomt. Het beste middel om geen bedrog te moeten duchten, bestaat in het ontvangen van de gusno rechtstreeks van invoerders, die er alle belang bij hebben, den goeden naam van hunne meststof staande te houden en te dien einde puike, onvervalscbte waar leveren, waar over men nooit zal te klagen hebben. LUC. HR I I

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2