ARME STOFFEL door DOEWA BELANGRIJK BERICHT Pieter Dumont-Dansercoer Aannemer van openbare werken. Em, Lammens en Zonen Bericht. Andermans geestigheid Iets voor de huismoeders BILLARD Uit Nieuport-Baden Havenbeweging te Nieuport Maart 1911. Binnen- en Buitenland. Land- en Tuinbouw De schuilhaven der Panne Nieuws uit Nieuport Het schoolvraagstuk Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport -V 5 31 31 2 i en MENGELWERK /Werdt voortgezel]. Eene vrouw komt buiten adem bij dok ter Trekpleister geloopen. Kom seffens, mijnheer de dokter, mijn vader gaat sterven; hij zal voorzeker dood zijn eer we daar zullen wezen. Wel, dan is ’t niet uoodig te loopen, antwoordt de geneesheer... Ja toch, spoed u, antwoordt de jonge boerin, Janoom is daar die hem bezig houdt totdat wij aankomen. Opgevulde eieren Hoe dikwijls gebeurt het niet, geëerde lezeressen, dat men s’avonds op het onver wachts genoodigden heeft en dat men' niet weet wat gereed maken als inkomplaatje? Opgevulde eieren vragen niet veel werk en zijn zeer aangenaam. Neemt een ei per persoon. Laat ze hard kooken en koud worden. Pelt ze, snijdt ze dan van langsten in twee. Neemt al het geel er uit. Hak peterselie en opgelegde komkommertjes, zoo fijn mogelijk, mengt aan dat gekapt het geel van uwe eieren, een of twee lepels mostaard volgens smaak. Vult de eiwitten met dit vulsel. Maak dan eene dikke mayonnaise saus zooals naar gewoonte ei, olie, azijn, veel mostaard, goed peper, zout, alsook peter selie en komkommers zoo fijn mogelijk gekapt. Bedekt uwe eieren met de mayon naise en... smakelijk. In het Hotel de Bruxelles (Breydel en De Coninck) Nieuport koopt men ledige champagneflesschen (heele en halve) aan vijf centiemen stuk. 9 10 11 April 14 15 Schoone en goede biilard te verkoopen met toebehoorten, alsook twee spelen ivoren biilard bollen, zoo goed als nieuw. Zich ta wenden Hotel Duynnenhuys Oostendestraat, Nieuport. 8,59 10,02 10,47 14,28 12.— 12,25 1,— Ik heb de eer te laten weten aan de Hoeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de afleiding bui zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat ztjn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. De ondergeteekenden maken het geacht pu bliek bekend dat zij van heden af in hun maga zijn voorzien van alle slach van landbouw- machienen, zooals tummel keernens, afroo- mers van alle marken, waschmacbienen laatste model, enz. enz. Yperstraat, t», Nieuport Mag er dan nog langer geduld worden dat de persoonlijke zienswijze en vooroor- deelen van enkelen de bovenhand behalen op den algemeenen wensch der door de klerikale kieswet verdrukten? Of begrijpen zij, de leiders der groote steden, dan niet hoe de kampers in de Kleine gemeenten en dorpen gansehe jaren door hardnekkig moeten strijden ©m hun vaandel recht te Om Nieuport-Baden te schaden hebben kwaad willigen het valsch gerucht verspreid dat alhier besmettelijke ziekten, waaronder detyphuskoorls heerschen. De inwoners van Nieuport-Baden, daardoor in hunne belangen kunnende gekrenkt worden, taekenan ten hevigste pro test aan tegen die kwaadwillige beweringen. Ver van slechte ziekten te heerschen mag er integendeel ten stelligste bevestigd worden dat sedert meer dan drie maanden geen enkel sterf geval heeft plaats gehad, dat zelfs in langen tijd van hier geene enkele oppasselijkheid onder de zich niet schaamt in zijne kolommen, in volle letters, den naam te schrijven van een ding waarvan men niet eens in beschaafde gezelschap- inwonars is aan te stippen geweest. Zij hepen dat door die logenstraffing een einde zal gesteld worden aan valsche geruchten, die niets kunnen doen dan den handel alhier nadeel barokkeren, en ook slechts met dit doel zijn uitgevonden gewesst. Mat genoegen zien we dat een groot getal villas in orde werden gebracht, ten einde de eigenaars ef huurders toe te laten alhier de Paaschvacantien te komem doorbrengen. Mocht het weder hen wat gunstig wezen, en warmte en zonneschijn de plaats innemen van die wintersche buien die ons gedurig overvallen. men de blijde uitroepingen van verrassing moe ten hooren, zien hoe hij moeder om den hals vloog, de bloemen kuste, danste, sprong en weende terzelfder tijd dit alles liet niet den minsten twijfel overaangaa de zijn krankzinnig heid. De maanden vloden in stilte heen zonder merkbare verandering in den toestand der fami lie.- Wel was men erg achteruitgegaan door de ziekte van den zoon; al de gespaarde gelden had men moeten besteden om dokter en apotheker te voldoen; maar niettemin ging men slillekens voort. Vader had zich geheel en al gewijd aan de bloementeelt en verdiende ruim zooveel als met metselen; m eder breide tusschen haar gewoon huiswerk door, kousen en mutsen voor eenen winkel in de stad; de melk van Bello evenals de groenten van het stukje land, brach ten mede iets op. Wel was er geen overvloed, zelfs geen overschot, maar ook goen nood, en van schulden bleef men bevrijd, God zij dank. Doch een ongeluk komt nooit alleen, zegt het spreekwoord Nauwelijks is de eene ramp hersteld, of eene tweede treft ons opnieuw. Zoo ging het ook met de ouders vun Stoffel. Niet Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 12 Donderdag 13 Vrijdag Zaterdag Baden tusschen de Panne en de fransche grens, en wel zoodanig dat d® geul recht streeks zou uitkomen op eene plaats der reede waar voordeelige diepten werden aangetroffen, zeer dicht by het huidige strand. Het ©erst® ontwerp (ontwerp A) opge maakt door de ingenieurs deelmakende van het studiecomiteit bevat: 1’ het delven eener vlotkom met sluis waarvan de dor pel 3 meters beneden zero zou wezen; het maken eener geul die schepen van 10 voet diepgang zou doorlaten 3 uren voor en 3 uren na het hoogwater. De geul zou 70 meters breed zijn aan den ingangder voor haven, maar zich verbroeden naar de zee om tusschen de hoofden der staketsels eene br edte van 160 meters te hebben. E’sne kuischbank zou gemaakt worden ten oosten der havengeul, niet ver van de vlotkom. Van aan desluis tot aan den kop der estacade zou de geul eene lengte heb ben van 1235 meters. De bassin die 100 meters breed zou wezen zou 500 m. lang zijn, de lengte der sluis niet inbegrepen. Dit ontwerp wordt beraamd op 9 rail joen 400 duizend frank. In die som zijn niet begrepen de kosten van aankoop van gronden, de kosten van mergelen, het bouwen eener vischmijn enz. enz. Het tweede ontwerp (ontwerp B) is dit dat de algemeene stemmen der leden van de studiecommissie verwief. Het voorziet eene tijhaven, waarvan den vloer ömeters beneden ’tzeropunt ligt. De toegangsgeul der haven zou gevormd worden door twee zeewaarts naar elkander loopende zeebar- men, schikking die talrijke voordeelen oplevert, namelijk de deining (waterbe weging) in d© binnengeul t® verminderen, het varen en het mergelen te vergemak kelijken. De middenstraat der geul zou de zelfde richting hebben als in het ontwerp A. De geul zou 160 meters breed zijn aan den ingang in zes en 500 meters aan het uiteinde. E@ne voorhaven, van 70 meters breed, zou toegang verleenen tot eene tijhaven, van 150 meters breed en 500 meters lang die de haveninstellingen binnenwaarts zou voleindigen. Van aan de staketselhoof- den tot aan het uiteinde der tijhaven zou •r eene lengte van 2000 meters wezen. Dit ontwerp wordt op 10 miljoen 400 duizend frank geschat, zonder de andere kosten mede te rekenen van aankoop van gronden, van drageeren, van het maken eener vischmijn en zoo voorts, waarvan het onmogelijk is heden een ernstige schat ting op te geven. Eindelijk helderde ontwerp (ontwerp C) voorziet eene vlotkom met toegangsgeul gegraven op 5 meters diepte beneden ’t zeropuiit en is gelijkvormig aan het ont werp B, uitgenomen dat de tijhaven er in vervangen wordt door eene vlotkom; zelfde toegangsgeul sluis van 90 meters lengte op 16 meters breedte. Hetuitvoeren van dit ontwerp zou eene uitgave veroor zaken van 10 miljoen 500 duizend frank, niet inbegrepen de andere bijgevoegde kosten ia de twee eerste ontwerpen ver meld. De studiecommissie heeft zich voor drie doorslaande redens bij het ontwerp B aan gesloten 1° de toegang der tijhaven om ’t even op welk oogenblik 2° het afschaffen van tijdverlies veroorzaakt door het sluizen en bet daaraan verbondene gevaar 3’ vermindering der exploitatie- en onder houdskosten en tevens van personneeldöor het niet bestaan eener sluis. Op die belangrijke kwestie komen wij in een volgend nummer terug en zullen haar breedvoeriger bespreken. verbergen, doch deze had reeds een revolver getrokken, schoot op den man en trof zijne minnares in het gelaat. Daarna schoot hij zich door het hoofd. Doodelijk ongeluk Dinsdag mor gen. om 9 1/2 uur, was men aan het werk aan het inopbouwzijnde wever’j van M. Fancon-Vander- haegen, in de Kleine Bassijnstraat, te Rousselare. Op zeker oogenblik wilden 8 werklieden eene ophaalkraan verplaatsen; het gevaarte werd door twee stalen touwen in evenwicht gehouden. Plotseling schoot eender kabels los en de op haalkraan plofte omver. Zij kwam terrecht op het hoofd van Leonard De Volder, mede-aanne- mer der werken. De Volder viel bewusteloos ten gronde; het bloed vloeide hem uit mond, neus en ooren. Men droeg hem voorzichtig in eene dichtgelegen herberg binnen, waar spoedig de geneesheeren Vermeersch en Hoste hem kwamen verzorgen. Die heeren stelden vast dat de ongelukkige door een scheldelbreuk aan het achterhoofd getroffen was. Ondanks hunne beste zorgen, gelukten zij er niet in het slachtoffer tot het bewustzijn terug te roepen. Ztjn toestand is hopeloos. De Volder woont te Adooie-Veld; hij is gehuwd en vader van 6 kinderen. eene welverdiende faam te verwerven. Het is waarlijk stichtend! Verder beweert het dat wij, in een artikel van vier kolommen, wel ie’s zeggen, maar volstrekt niets bewijzen, dat tegen de vrijheid van geweten zou zijn. Het. wacht zich nochtans wel iets anders te antwoorden op die vier kolommen, waarin wij aantoonden hoe huichelachtig onze meesters te werk gaan om wat er nog overblijft van het officieel onderwijs te vernielen. Dat bewijst toch iets en wel dat het welriekend bladje op onze redeneering niet kan antwoorden. Het roept ook uit Maar ’t is toch de minder heid niet die de wet maakt in het land! Neen, Stinkertje, het zou zoo niet mosten zijn en het is juist omdat de katholieken werkelijk in min derheid zijn in het land dat zij ons ten onrechte hunnen wil zouden opdringen. De huidige toe stand stuit tegen recht en rede; het is een revo lutionnaire toestand die, wanneer hij blijft voort duren, noodzakelijk straatgeweld en opstand moet verwekken wat wij ook doen om dit uiterste te vermijden. Men vergete het niet Zooals da heer Destrés het verleden week in eene voor dracht te Brussel deed opmerken, wordt Belgia tegenwoordig uitsluitend bestuurd deor Vlamin gen, vlaamsche katholieken, gekozen door de verblinde vlaamsche buitenbevolking. Die Vlamingen (bet is waarlijk geene eer voor het vlaamsche land) doen onder hun juk, hun onrechtvaardig juk, de overgroote meerderheid der Walen bukken; zij ontnemen aan deze alle recht, zooals het geval met de normaalscholen van Henegouwen er een treffend voorbeeld van is; hoe wil men dan, dat het geduld der dichte drommen waalsche werklieden niet eens ten einde weze? Hoe wil men dan den opstand vermijden? Rechtkrankende toestanden wekken opstand! Wanneer de wettige middelen niet meer toerei kend zijn om rechtsmiskennig te doen ophouden wordt de opstand onvermijdelijk en wordt hij zelfs gewettigd. Wanneer eene minderheid aan de meerderheid haren wil opdiingt en alle wet telijke verdediging ónmogelijk wordt rijzen de barrikaden van zelfs uit den grond. Komt het zoo ver, het zal nwt onze schuld zijn, maar degene der katholieke?i dis, tegen alle recht in, het landsbestuur b ihouden, dit door middelen waarmede de eerlijkheid niets heeft te makes. Wij hepen evenwel d it het zoover niet zal komen. Alle wettige middelen zijn nog niet uit geput en de liberale partij stelt er nog haar ver trouwen in. Wat gij, Stinkertje aan uwe goed zakkigs lezers ook wilt doen gclopven, het is geene partij van woeling en opstand, zij zoekt slechts vrede, vrijheid en recht. Gij zoudt nog willen doen geloo-eu. gij Sui kertje, dat liberalen als Hymans, G. Loran 1 en de Cronique vroeger partijgangers van de school- bons waren. Welnu, wij zeggen het u vlakafgij liegt en indien gij, zooals uw artikel het schijnt aan te duiden, de laatste artikels der Chronique hebt gelezen, namelijk d t van 24’ Maart, 2e bladzijde, weet gij dat gij liegt. M. Hymans heeft gezegd dal hij de vrijheid voor den huisvader wilde dat willen alle liberalen, maar de uitvinding van den schoolbon zal die vrijheid niet bevoordeeligen; maar een verwoede schoolstrijd verwekken. M. G. Lorand wilde de scholen hulpgelden zien Geen grooter genoegen kon men den jongen verschaffen, dan hem een ruiker violetjes te schenken. Waarschijnlijk kwam dit voort, omdat men hem eenen tuil van die bloemen had aange boden, toen hij o.\s primus zijner klas op de tee- ken academie werd ui geroepen. Achter het spiegeltje op zijne slaapkamer stak nog een handvol dier verdroogde bloempjes. Zoo gauw de lente gekomen was, ging zijne moeder de eerste viooltjes zoeken, bond ze met een blauw lint tot een bundeltje samen, en stelde het in een pintglas met water op de nacht tafel van haren zoon; of ze verzocht hem vrien delijk om eens te komen kijken of de prenten die een vriend hem zond, naar zijnen smaak op de bovenkamers waren geplaatst. Dan had I Jngekomen schepen 1 St. Holma.. Sutcliffe, met 200 ton» boonen voor Vandroy; bezorger Huyghebaert en C’. 2 St. Glenslde, met 220 tons boonen voor Van- dooren bezorger Handel en Scheepvaart. 3 Motorschip Eillan, met 220 tons boonen. voor A. Dambre bezorger Handel en Scheepvaart. 5 St. Argus met 850 tons kolen voor Huyghe baert en C’. 6 St. Holman Sutcliffe, met 200 ton boonen voor A. Dambre bezorger Handel on Scheepvaart. 8 Barge Shamrock, ledig voor Handel en Scheepvaart. 11 St. Holman Sutcliffe met 200 ton boonen Vandroy bezorger Huyghebaert en G°. 17 Barge Shamrock, ledig, .voor Handel Scheepvaart. 19 St. Clara met 950 ton kolen voor Handel en Scheepvaart. 22 St. Holman Sutcliffe, met 200 ton boonen voor Vandroy bezorger Huyghebaert en C°. 27 St. Clara, ledig, voor Handel en scheepvaart. De geneeskunst in West-Vlaan deren. Volgens de laatst opgemaakte lijsten voor 1911 zijn er in West-Vlaanderen 370 ge neesheeren, 120 apothekers, 68 ganeesheeren- veeartsen, 3 hoefsmeden-veeartsen, 281 vroed vrouwen, 29 tandmeesters en 6 drogisten. -- 28 St. Lizzie, met 750 ton kolen voor Huyghe baert en C“. 20 St. Holman Sutcliffe met 200 ton boonen voor A. Dambre, bezorger Handel en Scheepvaart 30 Barge Shamrock, ledig, voor Handel en Scheepvaart. 31 St Grenmar, met 450 ton ijs, voor Van Ise- Aangerand. Zondag avond, begaf Mej. X..., oud 17 jaar, wonend op den steenweg van Jette, zien naar een danszaal op den steenweg van Wemmel in eerstgemelde gemeente. Rond middernacht, verliet zij het bal en keerde alleen naar huis weer. Nauwelijks had zij een honderdtal stappen op straat gedaan of zij werd aangevallen door eene bende deugnieten, die haar ten gronde sloegen, uitplunderden en zoo schandelijk mis genoeg dat zij door de ziekte van hunnen zoon zwaar werden beproefd; de vader zag door een hevige hagelbui een deel zijner planten en bloe men vernield, en haalde zich daaabij eene ver hitting op den hals, die hem noodzaakte vei- scheidene weken het bed te houden. <r De onge lukken komen van boven, sprak de man, daar is geen ontkomen aan, als God ons be zoekt; met die woorden trachtte hij zijne ter neergedrukte vrouw te troosten, en zonder ver der eene enkele klacht te laten hooren, onder wierpen zij zich heldhaftig aan de slagen van bet lot Herhaalde beproevingen maken den mensch sterker tegen het leed der aarde. Het gezin droeg deze nieuwe ramp mat gelatenheid en lijdensgeduld. Wel spande moeder zich dub bel in; maar wat kostbare tijd ging niet verloren door haren goaden man te verzorger? Stoffel kwam haar te hulp; het was of de jongen uit zijne verdoovlng weer opstond, en zijn geest helderder werd hij hielp in de keuken, in den tuin, overal waar hij maar kon; hij deed de boodschappen, haalde medicijn, droeg moeders breiwerk naar stad en bracht de melk van de geit aan huis. Hoe tevreden was hij dan niet door De duurte der aardappelen Het jaar 1910 is rampzalig geweest voor vele landbouwers, vooral voor dezen, die trachtten eene winst door aardappelteelt op te doen. Het natte jaargetijde, vooral dan, wanneer de jonge knollen zich moesten ontwikkelon, deed al ras de aardappelziekte te voorschijn komen, en... ’t ongelukkig gevolg daarvan was, de ge ringe opbrengst. Nu dat de Lentemaanden aan gebroken zijn en het veevoeder in de schuren stilaan gaat vermiadereo, zou. de landbouwer, evenals in andere jaren, zijna toevlucht tot de aardappelen villen nemen, om 5e rantsoenen van melkkoeien, jonge zwijnen en mestvarkens te volledigen, yiaar, ongelukkiglijk, de voarraad laat dit niet toe. Wij lazen onlangs in de Rand bode de volgende vraag. Is er voordeel gele gen in het voederen van aardappelen aan onze huisdieren? Thans dat de aardappelen 14 fr. en meer de 100 kgr. worden betaald, kan deze voe dingswijze voorzeker niet meer toegepast worden. Dat de mensch eerst voor zijne keuken zorge, zoo niet, zou hij wellicht nog verplicht zijn, zetaardappelen aan hooge prijzen te mosten aan- koopen. Aan het mengen, aardappelen in de voederrantsoenen, kan er dus heden niet meer gedacht worden. Bat men dan liever het kracht- voeder, merk sucrema met 1 kgr. per dag vermeerdere. Dagelijks 3a 4 kgr. van dit ge kend suikervoeder aan de melkkoe gegeven, veroorzaakt slechts eene geringe uitgaaf en geeft goede uitslagen; daarbij verzekert dit rantsoen eene vaste boter. Goedkoop, gemakkelijk gebruik en rijke op brengsten zijn al punten, die den moeielijkste moeten overtuigen LEX. Uitgevaren schepen 3 St. Clara met 950 ton macadam voor Handel en Scheepvaart. 3 St. Leone, ledig naar Goole. 3 St. Holman Sutcliffe, ledig naar Bosten. 5 St. Glenside, ledig naar Londen. 7 St. Argus, ledig naar Goole. 8 St. Holman Sutcliffe, ledig naar Boston. 9 Mortorschip Eilian, met 220 (on macadam naar Misttey bezorger, Huyghebaert en C°. 10 Barge Shamrock, met 150 ton macadam, voor Handel en Scheepvaart. 15 St. Holman Sutcliffe, ledig naar Boston. 19 St. Holm n Sutcliffe, ladig naar Boston. 21 Barge Shamrock, met 150 ton macadam voor Handel en Scheepvaart. 25 St. Clara met 950 ton macadam voor Handel en Scheepvaart. 25 St. Holman Sutcliff ledig naa. Boston. 30 St Lizzie, ledig naar Goole. 30 St. Clara, met 700 ton coke voor Handel en Scheepvaart. 30 St Holman Sutcliffe, ledig naar Boston. Hetzij dus tot einde Maart 35 schepen binnen gekomen, waarvan 21 voor Handel en Scheep vaart met 6865 tonnen; 10 'cor Huyghebaart en C°. met 4700 tonnen; 3 vo; r R Hanze en C°. met 2650 tonnen en 1 voor M Van Iseghem met 450 tomen. Er zijn 34 schepen uitgevaren, waarvan 20 voor Handel en Scheepvaart met 7000 tonnen koopwaren, 11 voor Huyghebaert en C°. waarvan 1 met 220 ton macadam, en 3 ledig voor R. Hanze en C° Wij bestatigen met genoegen dat de heer Van Iseghem alhier een nieuwen handel, den invoer van ijs, heeft tot stand gebracht, waarvoor reeds een eerste schip is aangekomen. Wij wenschen die nieuwe onderneming een volkomen welge- lukken. Zij beantwomde derhalve aan eene ware noodwendigheid voor onze haven. Wij lezen in de Chronique des Travaux Publics van Brussel, een vakblad over openbare werken dat steeds wel irgelicht schijnt te wezen het volgende betrekkelijk ontworpen® schuilhaven der Panne De kwestie van h©t maken eener vis- schershaven in de Panne schijnt niet zoo spoedig ts zullen opgelost zijn, wanneer men de stilzwijgendheid nagaat te j dien opzichte van het gouvernement sedert dat het verslag werd neergelegd van het stu diecomiteit dat in 1907 werd gesticht, ’t is te zeggen sedert meer dan een jaar. Men moet erkennen dat de kwestie eene ware moeilijkheid daarstelt en dat de uitgave tot een buitengewoon hoog cijfer zou be- loopen. Langs een anderen kant spreekt men sedert eenigen tijd van het maken eener visschershaven te Zeebrugge en van het overbrengen naar den oostkant der havengeul der visscherijinatellingon van Oostende. Men begrijpt dus dat het gou vernement geen besluit kan nemen voor aleer voldoende de waarde der verschillige ontwerpen te hebben nagegaan die werden voorgelegd en d® al ot niet wenschelijk- heid van u tvoering te hebben onderzocht. Wat de haven betreft waarvan het ma ken werd gevraagd in de Panne, drie ont werpen werden door de studiecommissie aangeboden. De ontworpene haven zou gemaakt worden ten westen van Je Panne een’ dank van vader, een aanmoedigend woord van moeder. Maar de ziekte van vader duurde lang en alle dagen gingen de zaken achteruit. Reeds had men al de konijnen en een deel der kippen te gelde gemaakt; ook de dag naderde met rasse schreden dal men gedwongen zou zijn de goede, melkgevende Bello te verkoopen. En wat moest men dan aanvangen als men versto ken zou zijn van die geregelde inkomst? Toch was er niet aan te doen, hoe hard het ook viele. De man moest voedsel, krachtig voedsel tot herstel zijner gezondheid hebben, had de geneesheer bevolen, zonder er een oogenblik aan ta denken, of de lieden daartoe in staat waren. Eenige dagen daarna was Stoffel als naar ge woonte het breiwerk naar stad gaan bezorgen. Op ’t oogenblik dat hij tehuis kwam, vond hij vader vuor de eerste maal sedert diens ziekte, met moeder naast de stoof gezeten. Mtn sprak met droefheid over het wegdoen der geit. Ge woonlijk telde de jongen luidop het geld, dat hij ontvangen had; deze maal legde hij het stil in een hoopken op tafel. Voor de visscliers. De vischvangst is gesloten te rekenen van heden af tot den eersten zondag van Juni, doch 1° Het is toagelaten paling te vangeo. met bet tuig genaamd peur geheel het jaar, dag en nacht inbegrepen. 2° Op Zon- en wettelijke Feestdagen is het toegelaten te visschen met eene enkel handlijn zonder behulp van het scheepnet. Alle andere visschvangst is dus verboden. handelden, dat het meisje het bewustzijn verloor. Dan namen de daders de vlucht Het was slechts een uur later dat het slacht offer op den openbaren weg werd gevonden, nog altijd buiten kennis, door eene nachtpa troelje. Mej. X werd overgebracht naar het commis sariaat van policie van Jette waar Dr Dick, na langdurige verzorging, er In gelukte haar terug tot het bewustzijn Ie brengen. Zij werd zwaar gewond aan het hoofd en op gansch het lichaam. Nadat M. Depauw, opziener vaa policie, hare verklaring had opgeschreven, werd het meisje naar hare woning geleid. De plichtige van deze laffe aanranding zijn tot hiertoe onbekend; doch de politie stelt al het mogelijke in het werk om hen te ontdekken. Ontriggeling Een ledige trein ver liet maandag morgen, rond 4 1/2 nur, het depot van Schepdael om naar Strijthem te rijden, waar hij werklieden moest opladen, die zich dagelijks naar Brussel begeven. Nabij de statie van Eyzeringhen, op de linie Brussel-Ninove, had eene ontriggeling plaats. Twee rijtuigen sprongen van de riggels en 'leien om. De drie ontvangers, die den trein vergezelden, waren onder het puin der rijtuigen, die totaal werden verbrijzeld. Verscheidene personen, met den veldwachter Van Prael aan het hoofd, snelden toe en begon nen al het mogelijke in te spannen om de slacht offers te ontlasten. Wanneer men hierin was gelukt, zag men dat de ontvanger Degieter vooral zeer erg werd gewond. De twee andere hadden min geleden De stoffelijke schade is aanzienlijk. Ten gevolge van dit ongeval, heerschte ver scheidene uren lang eene groote stoornis in den dienst op deze linie. Ongeluk. M. Afied Vanderstegen, gemeenteraadslid te Gent, reed met zijne familie zondag naar Oostende. In den terugkeer naar Gent, gleed de auto uit langs de baan, op eenige kilomet. van Oostende, en een der wielen liep op een hoopje grond, welke langs de rijwielbaan ligt. De auto sloeg volledig omver, de kinderen, de gouvernante en de chauffeur vlogen tot op eenen akker, en bekwamen gelukkiglijk slechts onbeduidende verwondingen. M. en Mevr. Vanderstegen moesten echter van onder het rijtuig verlost worden. Mevr. Vanderstegen-Verbrugghe, werd het sleutelbeen gebroken en aan het hoofd gekwetst. M. Vanderstegen werd een arm ontwricht. Na geneeskundige verzorging ter plaats is M. Vanderstegan met zijne familie per trein naar Gent teruggekeerd. Dat ongeluk heeft M Vanderstegen belet, maandag voormiddag met zijne Gentsche kolle gas naar Parijs te vertrekken. Treinontriggeling. Zondag mor- g en is de reizigerstrein 3688, van Uper naar Kortrijk, welke om 10 ure 10 te Meenen aankomt op een vijftigtal meters van de statie, ten gevolge van het verkeerd werken der wisselnaald ont- liggeld. De machlen geraakte op een zijspoor en four- gon plaatste zich dwars over de spoorbaan waar door een zestal rijtuigen ontriggelden. Al de reizigers werden dooreen geworpen, waardoor een algemeenen schrik ontstond, doch geen enkel persoon werd gekwetst. Slechts de hoofdtreinwachter Masure van het depot van Yper die zich in den fourgon bevond werd door den schok tegen de rem geslingerd ea klaagde over inwendige pijnen. Het slachtoffer werd rechtover de statie in eene herberg gebracht, waar de geneesheer Dequinemaere hem verzorgde. Ten gevolge dezer ontriggeling had eene groote vertraging tusschen Uper, Kortrijk en Rousselare plaats. Een 20 tal minuten nadien was reeds eane ploeg werklieden, met het noodig materiaal uit Kortrijk aangekomen om de spoorbaan op te ruimen, dat in den namiddag reeds geheel her steld was. Verdronken Zondag, rond den mid dag, zag een Gentsche wielrijder, die langs de deTerneusche vaart reed, tusschen Langerbrugge en de Bagatelle een lijk op het water drijven. Hij verwittigde de brugdraaier van Terdonck, die dan beer policiekommissaris van Evergem op de hoogte bracht. Deze heer begaf zie dadelijk ter plaats en deed het lijk ophalen. Het was dat van een man van 60 tot 70 jaar oud; ongeveer 1,68 tn. lang; kaalhoofdig, grijze knevel en haar; gelapte kleederen, werkschoenen met nestels, zonder geld, noch papieren op zak. Het lijk dat tot heden onbekend gebleven is, werd naar het doodenhuis van Evergem overge- bracht. Drama. Een drama der echtbreuk viel voor onder de bevolking eener belangrijke plaats van Frouard. Sinds eenigen tijd betwij felde een meestergast der fabrieken van Morta- laise de trouw zijner vrouw. Men besc uldigde ze schuldige betrekkingen te onderhouden met een werktuigkundige. Dit vernomen hebbend, verliet Niclausse zijn werk en verraste de min naars. De schuldige echtgeneote weu haar minnaar Ons lieftallig Stinkertje toont verder zijne ge kende welgemanierdheid in de wijze waarop het spreekt van hetprotest der liberale vereanigingen van da kiesomschrijving Veurne Dixmude Oos tende tegen het nieuw ontwerp van schoolwet, dit meesterstuk van jesuietism. Men ziet wel in zijn hoofdartikel van zaterdag laatst dat het met recht zijn naam van Stinkertje verdient, daar het houden en standvastig lijden om hun poli tiek ideaal? Begrijpen zij dan niet welken pijnlijken indruk hunne soms lichtzinnige pen spreekt, wel verre van zoo iets te laten vlie gen. Het bladje doet waarlijk zijn best om alom 3 April Blondé Margareta Elisa, dochter van Karei «n Elodia Kornelis. ’t Jaeckx Isabella Theresia Leonia Louisa dochter van Emiel en Sidonia Devaddere. Se lert 1 Januari 1911 30 geboorten. STERFGEVALLEN. 28 Maart Se! Jan Gommaar oud 68 j. 8 m an 3 d. zoon van Jan Frans en van Marie Frans au weduwnaar van Marie Verschueren. Mercy Jozel Lodewijk oud 1 m. en 30 d. zoon van Arthur en Maria Bonjé. Geeraert Paulina Christina oud 68 j. en 1 m. dochter van Jan Frans en Sophia Ludovica Declercq en weduwe van Jacob Frans Vinck. 1 April Dumont Sophia Maria oud 60 j. 3 m. en 30 d. dochter van Edward Norbert en Maria Clou en echtgenoote van Na- zarius Vantroyen. Dechièvre Jozef Gustaaf oud 11 m. en 14 d. zoon van Desldeer en Leontina Reusalinck. Sedert 1 Januari 1911 23 sterfgevallen. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Hubrecht Cesar Lodewijk metser en Dswulf Damilde Maria, zondei beroep, balden te Nieu port. Deschuyt Disideer Hendrik, werkman en De Wulf Esperencia Maria, werkvrouw beiden te Nieuport. s avonds 9,35 10,25 11,08 11,47 12,06 12,42 1,16 besluiten het gansehe land door verwek ken en ontmoediging en neerslachtigheid de verfijnde zeden der Nieuportsche katholieken heid zaaien in plaats van door een een drachtig optreden den strijdlust aan te vuren? Is het dan voor liberalen en socialisten in die omstandigheden geen plicht de mid delen in het werk te stellen waarover zij beschikken om de hardnekkige klerikalen die niet hooren willen te doen gevoelen wat wij vereenigd vermogen? Is het dan voor de liberalen en socialis ten der groote steden geen dringende plicht door een kartel te sluiten de kleri kalen uit de raadshuizen te verjagen en hen aldus te meten met de maat waarme de zij ons, provinciebewoners, meten? Een voor allen en voor allen dezelfde gelijkheid de enkele zuivere rechtvaardig heid, dat weze voortaan de leus! Van hof felijkheid, van onderlinge dienstwilligheid kan er thans geen spraak meer wezen immer dreigender en dreigender zweeft bet klerikale spook rond. Aan ons het te verdelgen! Aan ons aan de klerikalen te doen gevoelen hoe zwak zij zijn tegenover onze vereenigde krachten! Aan ons hen te toonen dat wij vast besloten zijn alle on recht te bekampen en ons recht te eischen, ja te veroveren door het kartel. Zegepralen moeten en kunnen wij; daartoe is slechts eene tijdelijke verstand houding noodig. Dat van uit elk hoekje des lands een kreet opga om eendracht en samenwerking tegen den algemeenen vij and te wenschen! Die kreet van verlossing zal dra weerklank vinden bij diegenen die nog halsstarig zijn. Algemeen moet den opstand tegen die klerikale onrechtvaar- heid wezen; van uit alle gewesten moeten de leiders onze wenschen vernemen om eendrachtig vereenigd, ten strijde te trek ken, niet alleen, om zooals nu voor wat de schoolwet betreft, den klerikalen gewe- tensaanslag te verijdelen, maar altijd en overal waar door de klerikalen onrecht wordt gepleegd. Hand in hand en de vijand moet en zal het onderspit delven! verleenen in evenredigheid van het getal leerlin gen en van de bekomene uitslagen Wat heeft den schoolbon daarmede te maken, vooral met die uitslagen? En de Chronique, alsmede de socialist M. Vandervelde; wilden aan den huisvader zelf geldelijke toelagen dsen verleenen, eenige cen tiemen daags, om hom toe te laten zijne kinderen te laten onderwijzen waar hij zou willen. Dat ware eene soort studiebeurs geweest, maar wat minister Schollaert er in de 4' sectie der Kamer ook van gezegd hebbe, de schoolbon zooals het ontwerp van schoolwet hem wil scheppen, is heel iets anders. De redevoering van minister Schollaert geeft nog andere stof tot nadenken Het bewijsschrift dat een kind van 13 jaar zijne volledige lagere studiën met vrucht volbracht zal door het school hoofd afgeleverd woruen onder toezicht van het gouvernement. Welnu, met weet genoeg, door wat gebeurt met de getuigschriften van volledig middelbaar onderwijs, enz. wat ds getuigsehrlf ten der hoofden van katholieke schalen zeoal waard zijn, en wat liet toezicht van het gouver nement is in die zaak. Wat zal het zijn wanneer dit toezicht zal uitgeoefend worden door school opzieners, die hun ambt verkregen, omdat zij zich onderdanige slaven van priesters, paters, nonnen en kaloten toonden. Wij zien ook nog dat er in eene zelfde school geene betalende leerlingen te gelqk, zullen mo gen zijn. Dus zullen de volkskinderen die van den schoolbon zullen genieten gescheiden zijn, vol komen gescheiden vande meer begoede kinderen hetgeen het stelsel van M. Vandervelde en van de Chronique juist zou vermijden, ffet Is voor waar stichtend te tien hoe het katholiek stelsel de toenadaring der standen zal tegenwerken, terwijl dit van een socialist het tegendeel zou doen. Wij bestatlgen ook dat alleen de scholen waar het onderwijs volkomen kosteloos is de hulpgel- zullen genieten, maar men weet genoeg wat de kosteloosheid van het onderwijs is in zekere nonnenscholen, waar men geschenkjes eischt en de kinderen en hunne ouders op alle wijzen uitbuit. En toen de minister zegt dat het gouvernement het inzicht heeft bijkomende toelagen te verlee nen aan de gemeenten die t«n gevolge der toe passing der nieuwe wet, hunne schooluitgaven tamelijk gevoelig zullen zien vermeerderen, waarom geeft hij Gent alleen als voorbeeld? Is het misschien omdat de katholieken daar met hun ;e kondgenootsn de Gentsche socialisten, het bestuur in banden hebban? En moet dat niet voor de andere groote steden doen vreezen? Het is wel te duchten voor wie de katholieke handelwijze door ondervinding kent. Hoe meer de katholieken hun ontwerp van schoolwet ophemelen, hoe meer wij, vrijzinnigen moeten zeggen van ditzelfde ontwerp Ce Cloc enfariné ne me dit rien qui vaille! nsn» voor ’s morg. ghem.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2