De molen van Enschloo Ent. Lammens en.Zonen BELANGRIJK BERICHT Pieter Oumont-Danserceer Aannemer van openbare werken. SMID EN STOVEMAKER Onze schuld Bericht. Henri Vanbove-Rathè heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat hij zich komt te plaatsen HOOGSTRAAT, Nr 1 te NIEUPORT als Verplichtend onderwijs »e goede grap! Land- en Tuinbouw Nieuws uit Nieuport Andermans geestigheid BILLARD Havenbeweging te Nieuport April 1911. i Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport ’s morg. De vrouw, de kerk en de zelfontwikkeling een formulier, hetzelfde voor alleman; die macadam, voor I gemeester verklaart de zitting geheven. 7 1 door DOI1W4 III. I MENGELWERK 4 Volgens de algemeens toestand der Staatskassen,bewijsstuk door den minister van financiën uitgegeven, bedroeg Belgie’s vaste schuld, op 1 Januari van ’t huidige Vaarten. De miaisler van Landbouw en Openbare werken heeft besloten de scheepvaart te .-;• •niiucn en de waters af te lossen In de vol gende vaarten (voor het uitvoeren van herstel lingswerken). Vaart van Plasscheedaele naar Nieuport, ge durende 40 dagen van 15 Juni tot 25 Juli (van den 15 Juni tot den 9 Juli volledige aflating; van den 10 tot den 24 Juli aflating van 1 meter). Vaart van Nieuport naar Veurne, 40 dagen van 15 Juni tot 25 Juli (15 Juni tot 9 Juli volledige aflating, van den 10 tot 24 Juli slecht de noodige hoeveelheid water). IJzer, 50 dagen van 5 Juni tot den 25 Juli (van den 5 tot den 14 Juni volledige aflating, van den 15 Juni tot den 24, slechts de noodige hoeveel heid water). Gedurende dien tijd d„athet water afgelaten is, is het verboden anders dan met de handlijn en van op den boord van het water te visschen. Rhetorika. De tooneelmaatschappij «c Nu, morgen niet van Dixmuide heeft dezen winter in den prijskamp uitgeschreven door de provinciale tooneelcommissie van West-Vlaande- in hel dramatisch vak den 2 prijs gewonnen. Die bloeiende maatschappij heeft besloten die be haalde lauweren op waardige wijze te vieren. Groote feestelijkheden onder ander® stoet, dag- vertooning enz. worden ter dier gelegenheid gegevsn op donderdag 25 Mei. De Rhetorika hiertoe welwillend uitgenoodigd, zal aan die feesten deel nemen. Krotte en Cie. ’t Is nogmaals sedert eenig n tijd in de verlichting der straten heel povertjes, ’t Is overal zooals in ’t liedje pikken- donker zonder licht. Is er dan zooveel krot in de stadskas, dat men alle dagen senige centen moet besparen, en dat veel minder zelfs dan de helft der lantaarns mo gen branden! Moet het zoo voort gaan, met ’t seizoen, de vreemdelingen zullen een goed aan denken bewaren van Nieuport en zijn donker gemeentebestuur. Wat zullen ze zeggen. - Wij zijn be nieuwd te weten wat de Stinker en zijne hoog- weerdtge coilegas, de klerikale dag- en weekbla den, zullen weten te vertellen over de sch’terende ontvangst, die den Voorzitter der Fransche Re publiek van wege den konlng en het klerikaal staatsbestuur is te beurt gevallen. Wij zijncurieus te vernemen hoe zij die ontvangst zullen weten te doen samenrijmen met de laffe, loge en hate lijke aanvallen, tegen Frankrijk gericht, en die sedert jaren in hunne bladen verschijnen. Hoa kan men verstaan dat de klerikale ministers een Voorzitter van een land vieren, dat ze gedurig uitgeven als hel slechtste der slechten, als het Hoe kan men begrijpen dat er van wege het klerikaal gouvernement zooveel geld wordt ver teerd om het hoofd van een land te huldigen, dat volgens het zeggen der klerikalen, niets dan dé verdelging van hun godsdienst betracht. Allo, goochelaar Manten, un bon mouvement, en dat eens uitgelegd. Zondag Maandag Dinsdag In het Hotel de Bruxelles (Breydel en De Coninck) Nieuport koopt men ledige ch.ampagneflessch.en (heele en halve) aan vijf centiemen stuk. 19 20 Gij eischt het verplichtend onderwijs, zeggen de klerikalen. Wij geven het u; ons ontwerp spreekt er breedvoerig over. Wat wilt ge nog meer? Moet het nog eens herhaald worden ’t Is het verplichtend onderwijs niet dat men ons aanbiedt, en ’t ontwerp spreekt er enkel over om, bij middel van grove uitvluchten, het land op een verkeerd spoor te brengen. De huisvader wien men een of verschei dene schoolbons zal overhandigd hebben, t Veevoeding. Het Remy’s voedsel A. P. voor zwijnen wordt te recht eane lekkernij voor groot en klein genoemd. De jonge viggen vergasten zich met buitengewone gretigheid aan dit voedsel, waar bij dan ook da groei op zichtbare wijze toeneemt. Oudere zwijnen zijn evenzeer op dit krachtvoeder verlekkerd, terwijl het vetten rasser voleindigd wordt dan wij^wel ooit met welkdanig ander voeder, hebben verkregen. Het Remy’s voedsel voor zwijnen houdt in 14 a 16 eiwit, 2 °/0 vet en 60 a 65koolhydra ten. ’t Is dus wel een rijk voeder, dat, ingezien zijne lage prijzen, de eenheid voedende bestand- deelen aan voordeelige voorwaarden levert. Naden slachttijd worden de jonge zwijnen met groote hoeveelheden opgezet; welnu geen beter geschikt oogenblik biedt zich aan, om eene proef met het Remy’s voedsel A. P. bij verkensmesting te doen. De landbouwer zal voorzeker al ras de waarheid van ons gezegds moeten ondervinden. VERITAS s avonds 12,46 1,22 2- 2,37 3,16 3,58 4,46 Openbare beplantingen. Sinds eeni- ge jaren leggen Staat en stad er zich ®p toe (mis schien wel te veel volgens het noodig bedrag hunner inkomsten) overal waar het noodig is beplantingen of lusthofjes te maken, ter ver- fraaing van menig onbebouwd hoekje. Bij vreem deling en ingezetene schijnt dit welkom en met reden. Doch helaas, vele kinderen aan het waak zaam oog hunner ouders soms onttrokken toonen weinig eerbied voor die beplantingen en ver nietigen zonder reden uit louter kwaadwilligheid de afsluitingen en zelfs vel® boomgewassen. Be geeft u ter kaai; da&r vooral gaat het er treurig op tos de ijzeren staken zijn half omver gerukt, de draden losgastampt en stuk getrokken, de struiken beschadigd, en da graspleinen met stee nen bezaaid. Alhoewel er waarschuwingsborden verbod dragen zulks te doen, bekreunen die kinderen zich niet om politie ot overheid, die hun voor deze echt vandalendaden zouden kun nen doen vervolgen, en menig ouder schijnt te vergeten dat de wet zear streng optreedt voor alia vernieling van beplantingen. Wij bidden alle ouders deze vsrvolgingen niet uit het oog te verliezen, en integendeel hunne kinderen te verbieden langer dérgelijk kwaad te verrichten. De openbar® hoven staan onder waakzaamheid van eenieder, en elke klacht kan vervolging na zich slepen. Langs een anderen kant doen we een beroep op de onderwijzers van alle scholen, die met de kinders van jongs af eurbied voor boomen en planten te doen gevoelen, zich heel verdienstelijk zullen maken. We hopen dat die misbruiken eindelijk zullen ophouden, eenieder zal er over verheugd zijn, en ons doel bereikt bondgekleurds sprookjes van ’t Oosten te voor schijn, en onwillekeurig droomt ge van kabou ters en dwergen die in kristallen paleizen de wacht houden over allerlei schatten, robijnen en diamanten. Kent gij een weldadiger en vriende lijker gezel dan het vuur? Wat schoone groep heeft zich daar rondom den haard in halven cirkel gevormd! In ’t midden eene vijftig jarige vrouw, de moeder der vier kin deren. Bemeikt gij haar edel en fijn gevormd gelaat, waarvan de aantrekkelijkheid nog wordt verhoegd door de grijze krullen, die zoo bevallig met kantwerk der muts de slapen en wangen versieren? Spreekt er geene zachtheid en liefde uit hare donkere oogen, wanneer zij zich op hare lievelingen vestigen? Hoe vriendelijk is die plooi om den mond, hoe zoet en welluidend is hare taal! Hoort gij hoe recht aandoénlijk zij vertelt uit Andersen en uit Grimm? Ziet! daar staat de jongste van ’t viertal op; het schijnsel der spelende vlam beglanst zijn lachend gezichtje, ’t Is de minst rustige der groep een bloeiende zevenjarige knaap, die met zijne groote heldere kijkers zoo vergenoegd naar moedertje blikt. Ook de andere, ee i oudere jongen en twee engelachlige meisjes, zien meer dan eens naar haar op, en knikken ze minzaam toe. Doch niemand onderbreekt het schoone verhaal; geen enkele klank ontheiligt de stilte, als moeder een poosje ademhaalt. Allen zwijgen, Onder den breeden ouderwetschen schoor steenmantel knappert het vuur zoo vroolijk en opwekkend, dat de kinderen van den huize er zich voelen door aangetrokken. Op de tafel staat de gezellige avondlamp, die haar aangenaam licht over het kleurig tapijt werpt, terwijl haar groot scherm een deel der kamer in sene too- verachtige schemering hult. In den hoek zet de zware slinger eanar Duilsche klok zijn eentonig tikken voort Wat een lekker en behaaglijk vuurtje, en wat doet het zijn best om het eigenaardig genot van den avond nog te verhoogen! Hoe blij en dartel kronkelt de vlam! De vonkjes knetteren en spran ken, of spelen krijgertje met elkaar. De rood gloeiende kolen op de assche teekenen alle soor ten van zonderlinge figuurtjes minialuur-kas- teelen met torens, boschjes en lusttuinen, grim mige en zonderlinge wezens, die u schijnen te bezien als om u schrik aan te jagen, of zij weven uit vlammen en xonkjes verrukkelijke toover- beelden en roepen voor uwe herinnering de leverd door een geneesheer. De heer De Jaegher vraagt of het onderwijzend personeel de noodige kennis bezit om de kenteekwjs dezer ziekten vast te stellen, en of dit gezondheidstoezicht niet eerder aan een geneesheer zou moeten toever trouwd worden zooals den omzendbrief van den heer Gouverneur het voorschrijft. De heeren Burgemeester en Pattyn antwoorden dat bij het ontstaan eener ziekte het onderwijzend personeel het gemeentebestuur zal verwittigen, die alsdan een geneesheer met het dagelijks onderzoek zal gelasten. Aan de onderwijzers en onderwijzeres sen zullen inlichtingen ter hand gesteld worden ten eiide de kenmerken der ziekten te leeran kennen die bijna allen beginnen met hevig hoes ten. De kosten van dit toezicht in geval van smetziekte zullen door de stad afgedragen wor- (Icn FAil unnnofnl t?nr» nnl I nra wardl t ct r* ofam_ 1 ming gelegd en door al de leden aangenomen. 7' Punt. Verpachting vuilnis slachthuis. De heer Burgemeester doet kennen dat hat college in onderhandelin;; is getreden met den Op die hoofdstelling maken zij variation die voorzeker doen uitkomen op welke uit muntende manier zij de teksten kunnen verdraaien, maar die niemand bedriegen. En zij verzekeren dat de belgische katho lieken tweemaal betalen voor de scholen! Men kon hun antwoorden dat de Staat een onzijdig onderwijs ter hunner beschik king. stelt, waar hunne kinderen gods dienstlessen kunnen ontvangen, hetgeen aan al de Belgen terzelverlijd voldoening geeft, en indien dat onderwijs hun niet godsdienstig genoeg schijnt, niets hen be- let scholen naar hun smaak te stichten. Maar alsdan, dat zij ze betalen! Zij zijn vergelijkbaar aan die handelaars die, niet 14 Mei 15 16 WuonsJa,' 17 Donderdag 18 Vrijdag Zafer dag boden worden. Teekening en bestek dezer bijwerken worden met eenparige stemmen aangenomen. Bij het ©nderzoeken dezer teekenieg wordt be- 'statfgd dat den weg bij zijne aansluiting aan de kalseide naar Oostauinkerke slechts eene breedte hesft van 5 meters. De heer Burgemeester ver- zoeks de Secretaris lezing te geven van het voor stel gedaan door M. Pieter Dumont Dansercoer, om door e®ne ruiling van grond, de stad toe te laten de oude Veurnevaartstraat te verbreiden en eene nieuwe 1 ij natel ling te kunnen aannemen. De heer Dumont zou afstand doen van 127,50 v. m. grond van het hof hem toebehoorende en in ruiling van de stad ontvangen 208 v. m. nevens den eigendom Auguste Geryl. Voor het huisje staande in gemeld hof zou eene vergoeding be taald word-n van 780 fr Dit hnisje von door den 1 eigenaar wwggeiuiiud worden vóór 15 Juli aan staande op veorwaarde dat de vergoeding betaald weze voor einde dezer maand. M. Huyghébaert zegt dat de gevraagde vergoeding overdreven is, en dat Dumont zich had moeten tevreden stellen mat de eenvoudige ruiling van grond. De heer Vandenabesle beweert dat het af te breken huisje verre van 780 fr. slechts 78 fr. waard is en de heer Sscretaris doet opmerken dat de grond van M. Dumont meer waarde heeft en beter «legen is dan d® grond aan de stad behoorende. Na eene woordenwisseling doet de heer Cool het voorstel deze zaak uit te stellen tot de naaste zitting. Dan zullen de leden afzonderlijk kunnen nagezien hebben of dez® onteigening noodig is en of de opoffering te doen door da stad in evenredigheid is met de te betrachte verbeterisg. Dit voorstel wordt door al de leden bijgetreden. 6’ Punt. Geneeskundig toezicht in de scholen. Bij omzendbrief van den heer Gouverneur der provincie van den 21 Februari 11. verzoekt deze hoogen ambtenaar de gemeentbesturen een ge zondheidsdienst in te richten in al de scholen, daar het niet te betwisten is dat vele besmettelij ke of betrapelijke zie ;ten op school verspreid worden. Da kinderen uit gezinnen waar eene smetziekte heerscht gaan naar de school, zetten de kiem aan andere kinderen over die op hunne beurt hun eigen gezin besmetten. Het is vooral voor de kinderziekten, zooals diphterites roode koorts, mazelen, kinkhoest, oogontsteking, enz., dat de school een gunstig midden tot versprei ding is. Zeer dikwijls worden leerlingen die eene dier kinderziekten gehad hebben, weder tot de school toegelaten vóór dat zij gansch genezen zijn en besmetten aldus hunne choolgenooten. Op die wijze blijft de kwaal aanhouden en ver meerdert het aantal slachtoffers. Daarom is het hoogst noodig maatregelen te nemen om zooveel megelijk die gewictitige na leelen te vermijden. Daarom ware het zeer geraden de lokalen en de kinderen in gewone tijden regelmatig en dage lijks in tijd van besmetting te doen onderzoeken door eenen geneesheer aan welken de leden van het onderwijzend personeel de verdachte geval len zouden kunnen kenbaar maken en onderrich tingen vragen voor de tijdelijke verwijdering der kinderen die van eene ziekte aangedaan zijn of tot een beziekt gezin behooren, alsook voor hun ne mogelijke wederaanvaarding. De heer Burgemeester verklaart dat het sche penencollege voorstelt het onderwijzend perso neel te gelasten de kinderen uit de school te verwijderen die kenteekens geven van besmet ting door een der bovengehaalde kinderziekten en ze slechts weder aan te nemen op vertoog van een getuigschrift van volledige herstelling afge- Vceg daarbij de loopende schuld, be staande in uitgegeven te goed vindens op de schatkist en beloopende tot de som van 136,204,500 fr. Dit maakt te samen de bagatel van 3 milliards S39 millioen <M>S duizend lf>3 franks 35 centie men. ’t Is bijna niets! ingericht, een bijzondere waker aanstel len, die zij met hunne eigene centen beta len. Wat zou men zeggen indien zij de verwaandheid" hadden de rekening dezer onkosten bij de staatskassen aan te bieden? Men zou ze vierkantig uitlachen, ’t Is vol strekt de toestand der schoolkwestie en der aanspraken op toelagen en gelykbeid der toelagen door de vrije scholen ge maakt. De rekening zou 20 millioen beloopen, men moet het zoo dikwijls mogelijk herha len. Twintig millioeu die de regeering zou kunnen en moeten gebruiken tot zaken van onmiddellijker en duidelijker nut. Men zou, bij voorbeeld, eenige der groote werken kunnen opnoemen, die bij foute aan geld, onopgedaan zijn gebleven. Maar de geestelijke genootschappen, de kloosters, wien men zulken aanzienlijken koek heeft beloofd, verstaan het alzoo niet. En de regeering zal zich eens of anders in ’t onvermijdelijke moeten schikken, ’t is te zeggen dat indien zij niet betaalt, zij hare matten zal mogen oprollen. En men beseft, dientengevolge, dat zij verkiest te betalen met aan de zakken van alleman te ontleenen. Het schoolwetsontwerp bereidt ons een eeredienstbudget van 32 millioen. 12 mil lioen voor de geestelijkheid, 20 millioen voor de kloosters. Er valt niet te praten, wij zwemmen in volle welvaart! De kinders. Hoe ou 1 zijt ge, lief kind? O! mevrouw,dat is volgens de plaats. Tehuis zegt moeder dat ik tien jaar oud ben; maar, als wij met den trein reizen, zegt ze dat ik er maar zeven ben. Onder de scholieren stond hij bekend als Joost van den verwenschteu molen; toch hielden velen van hem, vooral de kinderen van het kasteel, omdat hij zoo aardig en lief kon wezen; slechts enkele jongens keken hem sc uw en verlegen aan. Hoe ouder de kleine Joost werd, hoe meer de zorgen van Grootmoeder toenamen. Zij werkte en tobde dus dag en nacht; maar wat zij verdiende bleek nauwelijks voldoende voor de dagelijksche behoeften, want het jongetje had voedsel, krachtig voedsel noodig; gelukkig dat de dame van het kasteel gedeeltelijk daarin voor zag door haar wekelijks vleesch en bouillon te bezorgen. Vijfjaren duurde reeds de opoffering menigen nacht bracht Geertrui werkende door; en toen dacht zij er over na hoe zij het vol zou houden? dikwijls hoorde men haar zeggen <t de goede God geve mij kracht om de moeielijke taak tot het einde te volbrengen. Eene plotselinge afmatting wierp haar op het ziekbed, waarvan zij niet meer zou opstaan. Het overige van de lijdensgeschiedenis is u bekend, mijne Heeren, sprak de waard, terwijl een traan als de welsprekende hulde aan de nagedachtenis der brave vrouw, in zijn manne lijk oog glinsterde. De ondergeteekenden maken het geacht pu bliek bekend dat zij van heden af in hun maga zijn voorzien van alle slach van landbouw- machienen, zooals tummel keernens, afroo- mers van alle marken, waschmacbienen laatste model, enz. enz. Yperstraat, IWieuport Rudder en C’ ingevolge de beraadslaging geno men daar den gemeenteraad ia zitting van den 18 November 1910. Dit verdrag wordt met eenparige stemmee goedgekeurd. 5" Punt. Bij werken uit te voeren in de oude Veurnevaartstraat. De heer burgemeester verklaart dat het bestek beloopt tot de somma van 1492,52 fr. en de vol gende werken bevat Maken van een veiligings- dijkje langs de oude Veurnevaart, het plaatsen van ongekapte borduren in arduinsteen op 1 m. afstand van den leggen macadam weg, het kal- seiden in oude staenen van deze tusschen ruimte en hat maken van vijf waterlossingen onder den feesteenden weg tot in de oude Veurnevaart. De voorlanden der huizen zullen vervolgens 2 meters breedte hebben en de eigenaars zullen verzocht worden deze in brikken te plaveien. Deze bijwerken zullen aangeboden werden aan den heer Liévin Lombaert, aannemer der bestra- tingswerken en indien hij de begrooting niet aanvaardt zal ze aan een ander aannemer aange- vorigen pachter Désiré Vanlandschoote die aan i vaardt des nachts te ruimen en jaarlijks eene som van 33,33 fr. aan de stad te betalen. Deze overeenkomst zou aangegaan worden voor drij jaren. De heer De Jaegher vraagt of het we.1 noo- dig is de stad voor 3 jaar te erbinden en of bij de herbouwing van het slachthuis de bloedput zal behouden worden. De lieer Huyghebaert ver klaart dat gemelde put behouden bl jft. De heer De Jaegher vraagt waarom alles niet in de riolen kan gestort worden, vermits eene afzonderlijke riool van het slachthuis bestaat naar het zuive- ringslokaal dat zal opgsricht worden aan bet uiteinde van de vergaarbak. De neer Pattyn ver- klaart.dat zulks niet mogelijk Is daar men niet beschikt over waterdrukking noch waterleiding en bijgevolg overgroote kosten zou moeten deen om zulks te bekomen. De heer Secretaris doet opmerken dat het slechts een stelsel is van decantatie bij mid del van scheikundige stoffen en niat een zniv®- ringsstelsel dat alhier ter kaal zal opgerie.ht zijn waar alleen regen en buiswateren zullen be handeld worden, ’t Akkoord met Vanlandschoote wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 8* Punt. Verschillige finantieele zaken. Ver zending naar het berek van geldwezeh. De haer Burgemeester zegt dat reeds verschil lige rekeningen van de besturen zijn toegeke- men, andere worden xerwacht en in naam van i het schepenencollege stelt hij vcordeze verschil lige rekeningen en begrootingen rechtstreekts te mogen verzenden aan het berek van geldwe zen, ten einde ze dan den gemeenteraai voor te leggen en om voor 15 Juli aanstaande de gansche finantieele toestand van het bestuur der Gods huizen en van de stad te kunnen vereffenen. Dit voorstel ter stemming gelegd word bij eenparig heid der stemmen aangenomen en de heer Bur- maar de oogen, die haar met stilte aandacht hebben gadegeslagen, zeggen zooveel te meer; want de engel der liefde zweeft door de kamer met zijnen zegenenden adem en balsemt er d« atmosfeer met zijne geurende xlerken. Een oogenblik later is moeder opnieuw aan ’t vertellen en zetten de meiskens nun naai- en borduur» erk voort; en ondertusschen begint het theewater zachtjes te ruischen, en bedgeleidt met zijn zilveren stemmetje T lief en aandoénlijk verhaal van den Engel en ’t tieke kind. Maar buiten is het killigen Koud de najaars wind buldert met hevig geweld in den schoor steen; de regen klettert legen de luiken van het raam; de wegen zijn morsig en somber; geen mensch die zich waagt op het glibberig pad; ea ongetwijfeld doolt de wolf in het groote, duistere bosch nu rond! Mama! vraagt de jongste nieuwsgierig op kinderlijken toon, woont de v olf nog altijd in het bosch en spreekt hij de kinders aan, gelijk hij met Roodkapje deed? n Wel neen, lief kind, antwoordt de aangesprokene, de wolven zijn voor goed uit ons land verdreven; zelden ontmoet men in onze bosschen nog schadelijke dieren, men ziet er integendeel het vlug en dartele notenkrakertje, dat ge in uw boekje hebt leeren kennen onder den naam van eekhoorntje, alsook een groot getal vogels, die er hunne nest jes bouwen en in ’t schoone jaargetijde hunna verrukkende liederen zingen (Wordt voorigeeetj. Schoone en goede billard te verkoopan met toebehoorteu, alsook twee spelen ivoren billard- bollen, zoo goed als nieuw. Zich te wenden Hotel Duynnenhuys Oostendestraat, Nieuport. Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de aïleiding'bui- zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge- lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. 19 St. Clara met 950 tons kolen voor Handel en Scheepvaart. 21 Barge Shamrock, in ballast, voor Handel en Scheepvaart. 23 St. Mannheim mat 850 to a rogge voor Van- droy, bezorgers Handel en Scheepvaart. 28 St Martha, met 800 ton kolen voor Handel en Scheepvaart. 29 St. Holman Sutcliffe, met 200 boonen voor Vandroy, bezergers Huygebaert en C“. Uitgevaren schepen 5 Barge Shamrock, met 150 ton macadam voor Handél en Scheepvaart. 5 St. Martha met 570 tan cokes voor Handel en Scheepvaart. 5 St. Holman Sutcliffe, in ballast. 6 St. Grenmar in ballast. 7 St. Argus in ballast. 12 St. Martha met 570 ton cokes voor Handel en Scheepvaart. 13 St. Holman Sutcliffe, in ballast. 18 St. Tees, in ballast. 19 St. Martha, met 800 tons Handel en Scheepvaart. 20 St. Lizotte in ballast 21 St. Clara in ballast. 25 Barge Shamrock, met 150 ton macadam, voor Handel en Scheepvaart. Sedert 1'Januari 49 schepen binnengekomen en 46 uitgevaren. Ingekomen schepen 2 St. Martha, in ballast, voor Handel en Scheep vaart. 4 St. Holman Sutcliffe, met 200 ton boonan voor Vandroy, bezorgers Huyghebaert en C’. 5. St. Argus met 800 ton kolen voor R. Hanza en C°. 10 St. Martha, in ballast voor Handel en Scheep vaart. 12 St. Holman Sulcliffe, met 200 ton boonen A. Dambre, bezorgers Handel en Spaepvaart. 15 St. Tees met 650 ton rogge voor A. Dambte, bezorgers Handel en Scheepvaart. 15 St. Martha in ballast, voor Handel en Scheep vaart. 15 Barge Larus, met 160 ton boonen voor Vau- droy bezorgers Huygebaert en G° 17 St. Lizette, met 1100 ton kolen voor Huyhe- baert en C°. zal ze jaarlijks aan een onderwijsgesticht moeten afgeven. Dus, zeggen de bewer kers van ’t ontwerp, er zal verplichting zijn! Wij hebben reeds bewezen dat daar niets van is. Het ontwerp voorziet enkel, als beteugeling van den huisvader die ver waarloost zijne kinderen ter school te zenden de waarschuwing, de berisping, de aanplakking. De vrederechter is gelast die zedelijke verordeningen toe te passen. i Wat uitwerksel kan dat alles hebben op ’t den. Dit voorstel van het college wordt ter stem- grootste deel der landelijke huisvaders? j De waarschuwing die de vrederech- i ter waarschijnlijk zal toesturen volgens een formulier, hetzelfde voor alleman; die eene formule zal zijn welke de «plichtige» tevreden met den politiedienst door allen zonder de minste ontroering zal hooren aflezen en die enkel indruk zou kunnen maken op zedelijk ontwikkelde mannen; cle «berisping» die waarschijnlijk dezelfde gebreken zal hebben en zonder gevolg zal blijven. Eindelijk, de zwaarste straf, de uitplakking De aanplakking, in de dorpen waar helaas! zooveel brave lieden noch lezen schrijven kunnen. Ziedaar hoe de scheppers van ’t ontwerp beweren voldoening te geven aan de par tijgangers van ’t verplichtend onderwys! En men kan daardoor oordeelen hoeveel zij er zelf openhartig liefhebber van zijn! Nochtans, verzekeren zij stoutweg dat zij liet met ons volkomen eens zijn, en waar achtig niet te weten wat wij, liberalen en socialisten, van hen begeeren! Eenigen onder de klerikalen evenwel, oprechter of eenvoudiger, erkennen dat onder oogpunt van beteugelingen, men in de verschillige partijen, aanhangers vind van een aanvullende bekrachtiging voor den koppigaard die in dezelfde fout hervaltde berooving, voor een zeker tijdstip, van ’t kiezersrecht. In de verschillige partijen Dit is ook aan te stippen. Liberalen en socialisten zijn het eens over de ontoereikendheid der straffen en om te zeggen dat ze op geenerlei wijze de verplichting verzekeren. Maar ’t is vooral bij de klerikale partij dat men bet, onder dit opzicht, niet eens is. Terwijl de eene vinden dat men veel te ver is gegaan, achten de andere dat men niet genoeg heeft gedaan. En wij zien, onder andere, M. Theodor, brusselsch volksvertegen woordiger, verklaren dat de door de wet voorziene verordeningen hem niet bevre digen voor wat de verplichting betreft. Men moet dus zekere vermetelheid heb ben om te beweren dat het ontwerp van M. Scholloert de verplichting vergunt en om te zeggen dat aangezien de tegenpar tijen ze eischen, zij zich voldaan moeten achten. Onze tegenstrevers beweren insgelijks buiten twijfel te stellen dat de vrijheid van ’t onderwijs door de grondwet voorzien, niet alleen het recht op toelagen insluit, maar ook degelijkheid der toelagen! over wetenschap; in het dagblad leest het jaar, de achtbare som van 3 mAHiardg keiterschste der ketterschen? slechts de mengelwerken, alsook de var- j 503 nssllêoen 403 dlsiizend 003 halen van moorden en dieften, enz., maar j frassk 35 ceniaenieu. niets anders, nooit een artikel over ernsti ge zaken, over politiek of wetenschap. Zelfs bij da dochters uit de goede burgerij, die een min onvolledig onderricht ont vingen, is de toestand daarom niet veel beter, buiten enkele lofwaardige uitzonde ringen pianospelen, onnuttige dames- handwerken en romans lezen, ziedaar hun eenig geestesvoedsel. Iets beter is het tech gesteld met de man nen, vooral in de burgerij en daarin helpt het politiak leven machtig mede, maar wij houden staan dat, weinige uitzonderingen daargelaten, de geestesontwikkeling van de massa der vrouwen, eilaas, maar al te veel te wenschen laat. Hoe zou het dus niet waar zijn dat zij meer vatbaar zijn voor onberedeneerd geloof» zooals wij zegden? Het kan immers niet anders zijn, en dat het wel zoo is, dat zien wij dagelijks. Zijn het mannen, die na zekere predikingen alle gemoedsrust verloren hebben, ’s nachts de duivel zien of in huis altaren met brandende kaarsen oprichten, in een woord gansch suf ge- geworden zijn? Was het ook geene suffen de jonge vrouw die zich over jaren, na soortgelijke predikingen, die men wel zou moeten verbieden om hunne schandelijke gevolgen, in ’t water wierp? Ja wel, men vindt buitengewone men schan onder vrouwen zoowel als onder de mannen, zooals onze tegenstrever laat opmerken; maar dis uitzonderingen be wijzen niets tegen onze stelling. Wat meer is, die verstandige, die geleerde vrouwen zijn dikwijls een doorn in het oog der Roomschen; zoo was het reeds in de eerste eeuwen onzer tijdrekening, in 415, toen de vernuftige en schoone grieksche geleerde Hypatia, op de ophitsing van dweepzuchtige paters, door het gepeupel werd gedood. Verstandige vrouwen blijven geene slaafsche werktuigen der priesters, getuige Miss Mand Petre, de erfgename van hyrell die weigerde den kop te buigen en de ver- oordeelingen door den wereldbrief Püs- cendi en het dekreet Lamentdbilite onder schrijven, alhoewel Rome er haar wilde toe dwingen,en toen de meeste mannelijke modernisten daartoe den moed misten. Maar de meeste vrouwen zijn wel de slavinnen der dweepzuchtige priesters, die er zich van bedienen om de mannen ook naar hunne pijpen te laten dansen. En nochtans, zooals wij het in ons vorig arti kel aantoonden, wordt de vrouw door de kerk veracht, miskend en vernederd; door die kerk wiens machtigste steun zij is. Neen, de kerk maakte van de vrouw de gelijke des mans niet! Na 19 eeuwen kris tendom heeft zij nog die gelykheid niet verworven, in de wetten der christene landen en dit zegt genoeg. Eu indien zij voor de kerk de gelijke des mans is, waar om dan mag zij de priesterwijding niet ont vangen als de mannen? De vrouw is noch tans meer geschikt dan de man om zieken en lijdenden op te beuren en te troosten, om de biecht van vrouwen en meisjes te hooren, enz. En toen men de toestanden van voor het christendom bespreekt is het niet genoeg, als onze tegesstrever, te spreken van de Roméinén'vah (len tijd van het verval; elders en vroeger reeds, zonder den in vloed van het christen geloof, was de vrouw geacht en geëerd, namelijk in oud Egypte, om maar een voorbeeld aan te halen. En de Romeinen hadden toch nog dit boven ons dat zij de vrouw die de hoop mocht koesteren weldra moeder te worden eer en eerbied toedroegen overal waar zij haar ontmoeten, waarin zij de Christe- ten in ware zedelijkheid overtroffen, die Christenen wier priesters nu zingen In iniquitatis concepit me mater mea'.! 8 Mei Raecke Emile René zoon van Pieter en Justina Dubaeys Se.lert 1 Januari 1911 39 geboorten. STERFGEVALLEN. 5 Mei Michiels Justina Fransisca oud 70 j 9 m. 17 d. dochter van Karei Lodewijk en Marie Theresia Duytschaever en weduwe van Frans Xaveer Verbanck. Lamvereius Rosalia Francisa oud 79 j. 5 m. 28 d. dcchter Van Lodewijk Joseph en Marie Antonia Cadoüdal en weduwe van Jan Frans Nassel. Sedert i Januari 1911 28 sterfgevallen. 12,92 1,04 1,41 2,18 2,56 3,37 4,21 Hij beveelt zich in de gunst van eenieder door zijn verzorgd werk en gematigde prijzen. In antwoord op ons artikel van29“ April over ’tKatholicism en de vrouw treedt het Nieuwsblad van 6 dezer, onder den- zelfde titel, in eene reeks beschouwingen welke wij hier eens wat naderbij willen onderzoeken, alhoewel een vervolgdaarop wordt aangekondigd, want zoo wij dit vervolg afwachtes, zou ons antwoord te lang moeten zijn, en, ten andere, de on dervinding heeft ons geleerd dat zulke vooraf aangekondigdo vervolgen soms achterblijven. Vooreert moetenwij onze verwondering uitdrukken over den toon van het artikel vanonzen tegenstrever. Zou het Nieuws blad nu eindelijk eens een beschaafden opsteller gevonden hebben? Wij vinden ditmaal in het bedoeld .antwoord geen enkel scheldwoord, geen enkelen razeaden aanval tegea niet katholieken. Wij zijn aan zulke bezadigdheid van den kant der schry vers van hei genoemd blad niet ge woon! Het is waar, andere opstellers slaan in ’t zelfde nummer, den gewonnen ge- gemeenen toon aan, maar het is eene rade te meer om hulde te brengen aan wie hulde verdient al is het ook een tegenstre ver. Maar dit laat niet weg dat diezelfde op steller zich zelf en zijne lezers met drog redenen zoekt te paaien en de klaarbijken- de waarheid wil loochenen. We leven tegenwoordig in een tijd van zelfontwikkeling, schrijft hij, van hoogere behoeften, en van driftige navorsching om duistere vraagpunten op te helderen. Dat is zoo waar dat daaruit de gansche modernistiche beweging ontstond; maar aan dit hooger verstandelijk levsn nemen alleen de intellectueelen deel, en het is volkomen valsch dat alleman en ieder een daaraan mee doet zoowel mannen als vreuwen Ware dit laatstewaar, onzaduurbaarste wensch war® vervuld, en het ware dan ook weldra gedaan met het bekrompen en verdraaid geloof dat onwetende dorpspas toors nog aan de massa kunnen doen be waren, alhoewel de meer geleerde katho lieken er heel anders over denken. Gnge lukkiglijk is het onwaar; de massa doet met mede ia het streven naar zelfontwik keling, naar meer kennis, naar meer we tenschap en zoo is het voqral in ons arm Vlaanderen, grootendeels ten gevolge der bijna totale vernieling de officieels scholen door de katholieken die er belaag bij habben het volk, de massa dom te houden. Vooral de vrouwen lijden aan dien slaap der rede, en hst is ook geen wonder de meisjesscholen hebben nog meer geleden dan de ander©; bijna geheel het meisjes onderricht is in de handen der nonnetjes, en men wset wat dit zeggen wil! Het meis je komt uit de school met zeer onvoldoende geleerdheid; het heeft de hersenen gansch misvormd door overdreven© godsvrucht en geloof aan vereuderde sprookjes; later in het leven neemt het zelden een boek in handen en, in alle geval, nooit een boek 5- ■ai> o

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2