Recht! I oor V'rijheid en en nel B r I -W N° 20 20 Mei 1911 Tweede Jaargang Vruchtelooze pogingen Zaterdag Ons Praatje Gemeenteraad van Nieuport 5140,83 4440,00 Hat lezen der klerikale dagbladen, reeds tamelijk vermakelijk in gewonen tijd, is het hedendaags bijzonderlijk geworden, nu dat de linkerzijden, liberalen en socia listen, eindelijk afgemat door de klerikale overheersching en begrijpende dat het hun onweerstaanbare, onmiddellijke plicht is een verbond aan te gaan om 't land te be- VERKOOPER Pieter Verstraete, zoou Valkestraat, Nieuport DRUKKER JOSEPH Statiestraat, Oudenaarde Annoncenprijs 0 15 fr. per drukregel. Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregel, Het recht annoncen te weigeren is voorbehou len. De annoncen, artikelen en mededeelinge’n moeten vóór den Donderdag middag in het koffiehuis Willems Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels of mededeelingen, bestemd voor voor hut Weekblad van Nieuport en Kanton moeten door den schrijver oaderteekend en onder gesloten omslag ingezonden worden. Het recht van opname is voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. PRIJS PER NUMMER S centiemen Wij hadden het wel gedacht. President Fallières, de voorzitter der Fransche Republiek, heeft op zijne beurt een bezoek gebracht aan onzen Koning. De eerste burger van dat volgens de kle rikale gazetjes hatelijke, bedorvene, laag gevallene Frankrijk, waar kerk-on on kloosters worden geplunderd en verbrand, paters en nonnen werden gefolterd en verjaagd en hunne goederen werden ont stolen, is met de eer en luister, die hem als staatshoofd toekomt, ontvangen ge worden. Onze klerikale ministers en an dere klerikale dignitarissen hebben uit al hunne macht geroepen Leve Fallières! Leve Frankrijk! al hebben zij, ’t is pas geleden, tot groot voordeel van hunnen politieken winkel met Combisme en pries ter en kerkvervolging geschermd om sommige kiezers den schrik op het lijf te jagen en al zullen zij dat binnen kort nog doen om eenige stemmetjes te winnen. Zij hebben aan tafel gezeten met dien vriend van den duivel, met dien Satansknecht; a ij hebben op zijne gezondheid, op zijn lang leven tot welzijn van zijn land een glas schuimende wijn geledigd; zij hebben uit zijne handen de gebruikelijke decoratie ontvangen, die hunne fiere borst zal tooien. Het belet niet dat zij straks zullen goed keuren de schandelijke uitvallen tegen Frankrijk die van op den predikstoel in Godes tempel weerklinken; dat zij stil zwijgend door de priesters eene bevriende naburige natie zullen laten beleedigen; dat zij met welbehagen in.ons Vlaanderen de christelijke beelJekens zullen zien en helpen verspreiden en de klerikale kies schriftjes over het rotte Frankrijk om de onwetende fanatieke massa op te hitsen tegen ons, vrijzinnigen, en ons aldus, bij gebrek aan doeltreffende argumenten, on eerlijk en valschelijk zullen bekampen. Wit of zwart volgens de omstandigheid, dat is hunne takfiek. Zij weten de zeilen van hun molen naar alle wónden te keeren om hem te doen draaien. Van alle gele genheden maken zij dan ook gebruik om zich zelf op te hemelen of zich onderling het wierookvat op den neus aan stukken te slagen. Zooals het bij dergelijke plechtige ont vangsten past werden er langs weerszij den aanspraken gehouden en volgens het schijnt zou voorzitter Fallières iets gezegd Deze rekening wordt goedgekeurd mat alge meens stemmen. Rekening dar aangenomens bewaarschool be loopende in oatvangsten en uitgaven tot 1800 fr. Aangenomen met 9 st. tegen 1 (Da Jaegher). De heer Burgemeester stelt voor de zaken eerst te behandelen bij dewelke de heer Secretaris mag tegenwoordig zijn. Aangenomen. 38 Punt. Begrooting kerkfabriek 1912. Deze begrooting beloopende tot 14519,83 fr. in ontvangsten en uitgaven wordt op voorstel van de commissie van linanllen met algemeens stem men goedgekeurd. 4° Punt. Qui’us Demolder. De heer Burgemeester verlaat de zitting en het voorzitterschap wordt waargenomen door den heer schepen Pattyn. Lezing wordt gegeven van eene beraadslaging van hat Kerkbestuur bij dewelke quilus wordt verleend aan den heer Demolder voor zijne gestie als gewezen tresorier der Kerkfabriek. Da borg tocht werd geleverd door M. F. Snauwaert, bur gemeester bij middel eener inschrijving op het grootboek der openbare schuld. M. De Jaegher drinkt zijne verwondering uit over deze laattijdige vereffening daar da lieer Demolder reeds sedert verschillige jaren is vertrokken. Do heer schepen Pattyn zegt dat zulks Is ge beurd omdat do vrijmaking van deze borgtocht door de belanghebbende niet eerder is gevraagd geweest. De beraadslaging van het Kerkbestuur wordt goedgekeurd bij eenparigheid der stemmen. 8’ Punt. Onteigening huis Dumont. Op de vraag van den heer Burgemeester of er iemand het woord begeert ts nemen over deze zaak zegt de heer Vandenabeele dat deze ontei gening niet volstrekt noodig is, dat er op zouden bordage planken gezet worden aan den talus der vaart, dat men alzoo 2m50 breedte zoude winnen bij de bestaande breedte van 5 m. van den weg, want dat de vaartkant nu loopt bric a brac en zelfs indien men de onteigening doet zal het on mogelijk zijn het voiligheidsdijkje t« maken in de tegenwoordigen toestand van den talus nabij den duiker van de kalseide naar Oostduinkerke. Hij vermeent dat dit werk zou gedaan worden door het bestuur van bruggen en wegen indien men het vroeg. De heer schepen Pattyn is ook van meening dat er aldaar 2m50 breedte kan gevon den en dat deze onteigening kan gemist worden. De hr Secretaris d®et uilscbijnen dat den grond Dumont veel lager zijnde dan de straat, er een muur zal moeten gebouwd worden die 200 f. zal kosten; indien deze grond wordt aangekocht zal hij opgevoerd worden zonder kosten voor de stad bij middel der overblijvende aarde van de riolen. Indien da besteening in da tegenwooidige weg wordt gelegd en dat men later eene nieuwe lijn stelling zou aannemen zal het kosteloos vervoer der materialen niet toegestaan worden om den weg te herleggen. Overigens is het mogelijk eene toelage te bekomen voor deze onteigening. In dien men den engen uitgang der Oude Veurne vaartstraat behoudt dan zal het daar geheel het verkeerde zijn van het ander uiteinde der straat n bij den keiweg naar Vaurne waar de bieedte aerder overdreven is. De heer De Jaegher zegt dat het huisje Dumont gansch te midden siaat van de Oude Veurnevaarlstraat indien men de lijnstelling volgt van de bestaande huizen en dat het jammer ware deze rechtlijning te verande ren, overigens dat hij vernomen heeft dat huisje en hovenierland Dumont in kwestie de jaarlijk- sche pacht opbrengt van 90 fr. Hij verklaart zich genegen voor de onteigening. Andere leden be spreken nog verder deze zaak die voor 8 dagen nogmaals wordt uit gesteld. 5‘ Punt. Kerkfabriek. Rekening 1910. De heeren Snauwaert burgemeester, Pattyn schepen en Dobbelaere secretaris, leden van het vrijden, blok hebben gevormd en zich ge reed maken om tegen de klerikale vesting storm te loopen. De eenen geven aan de socialisten vrien- delijkef!?) vermaningen Gij zult van de liberalen niets verkrijgen; zij zullen u laten varen na de overwinning enz. enz. Aan de liberalen, zeggen de andere De aoef disten zullen u op sleeptouw nemen; zij zullen u zeel verder meeslepen dan ge zoudt willen gaan; kortom, zij zullen u ’t algemeen stemrecht afdwingen, zonder ’t overige te rekenen, de democratische, krachtdadige en vruchtbare wetten er in begrepen. En dat alles, met de hoop wantrouwen te verwekken, priakelbaarheden te kwet sen, de in gang gestoken beweging tegen te houden. De klerikale dagbladen verliezen hun tijd, ’t Algemeen stemrecht staat in ’t pro gramma der liberalen. De democratische werken hebben sedert lang uit hunne po gingen voordeel getrokken, en, op dat gebied, gaan de liberalen vooruit, zijn van hun tijdstip; zij zijn het volkomen eens met de socialisten; zij zijn met denzelfden goe den wil bezield. De baatzuchtige, kwakzalverige aan kondigingen der klerikale pers hebben geene kans het minste uitwerksel te heb ben. ’t Verbond is gesloten en zal zijne vruch ten dragen. Gezamenlijke uitgaaf 12380,82 Da kosten der prijsdeelingen in do gemeente scholen beluopen 309,88 fr. Deze rekening wordt goedgekeurd met 9 stem me i tegen 1 (De Jaegher, die zich heeft onthou den omuat ar in deze rekening uitgaven voorko men die hij niet kan goedkeuren). Rekening der school voor volwassen jongens beloopende 575 fr. Kosten van prijsdeeling 56 fr. Boeken en schoolgerief 70 fr. ABONNEMENT 2,60 frank par jra.o.r op voorhand betaalbaar hebben als volgt In al de takken der menschelijke bedrijvigheid nijverheid, koophandel, politiek, letteren, kunsten en wetenschappen, heeft Belgie eene voorna me plaats tusschen de natiën ingenomen. Er zal zeker wel niemand gevonden worden, die zulks zou durven of kunnen tegenspreken. Doch het schijt dat voorzit ter FeUlicres door die woorden uit to spre ken (zij mogen oprecht gemeend zijn of slechts de uiting zijn van een gewonen pleegvorm) eene schitterende hulde ge bracht heeft aan de politiek ons klerikaal staatsbestuur. Daar hebt ge ’t dus! Indien de nijverheid in Belgie immer meer en meer toeneemt, indien den handel zoowel van invoer als uitvoer zich steeds in aangroei mag verheugen, indien kun sten en wetenschappen er ruimschoots worden beoefend, welnu ’t is allemaal dank aan de klerikalen, aan hunne politiek en aan hen alleen! Allo, leve de klerikalen! Moesten de liberalen morgen het staats bestuur in handen nemen, handel en nij verheid zouden plotselings verkwijnen, geene geleerden, geene kunstenaars zou den ons land nog roemrijk vertegenwoor digen. ’t Ware gauw gedaan met alles, want zij en zij alleen zijn alles en doen alles! Hunne politiek is de eenige die telt. Zou men, met hen te hooren, niet zeggen dat er niets anders meer dan klerikalen in Belgie zijn? Men zou haast denken dat zij het beginnen te gelooven, Zij zijn zoodanig gewoon alle voordeelen te genieten, alle benoeming?!) voor hunne politieke vrien den te bekomen, met alle gunsten te wor den overladen, zich alles toe te eigenen, dat zij de anderen als niet bestaande be schouwen. Hun hoogmoed, hunne ver waandheid schijnt grenzeloos. Gelukkig dat zij binnen kort zullen on dervinden dat er nog vrije mannen zijn in Belgie en er eene andere politiek bestaat dan de hunne. Zitting van den 12 Mei 1911, om 5 1/2 ure na middag, onder voorzitterschap taa Mijnheer F. Snauwaert, burgemeester. Al de leden zijn tegenwoordig Op verzoek van den lieer Burgemeester geeft de Secretaris lezing van het verslag der zitting van den 5 Mei. Het wordt goedgekeurd met 9 stemmen. M. Stroom afwezig in deze zitting beeft zich onthouden 1’ Punt. Schoolrekeningen 1910. Lezing wordt gegeven van het verslag van geldwezen besluitende tot de aanvaarding van deze rekeningen Lager onderwijs gemeentelij ke jongensschool uitgaaf Gemeente lijke meisjesschool id. Aan „enomene meisjesschool id. I L' A 2800,00 I .1 ;.T -■ ‘--TT- - I

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 1