te 3 Juni 1911 N° 22 Tweede Jaargang De «stroozak» van den Paus Vlaanderen Jacob van Maerlant. Gemeenteraad van Nieuport Andermans geestigheid Zaterdag I I 21,375,000 875,000 In uitgaven Hopt Nu waren ’t weêr Burgondie’s benden Die ’t volkenrecht hier kwamen schenden; Dan Spanje met zijn zwart gebroed En Al va, met zijn beulenstoet; Maar Geus of Klauwaard stonden op En pletterdèn ’t gedrocht den kop. Niet eenen dag duurde den kamp Met wind en storm en waterramp; Maar eeuwen streden zij met moed, Verpandden have en goed en bloed En... blikten trotsch over den plas Zoodra het land het hunne was. 't Land was nu vrij, de welvaart vloeide En nijverheid en kunsten bloeiden. Er rees een zwarte ravenschaar Die sloeg haar klauw den volke in ’t haar I’n dreigt nu weêr den vrijheidsgeest Met kluisters, ’lijk ’t nooit is geweest. Nu werd door volksvlijt ’t wilde strand Herschapen in een vruchtbaar land Tot dat ’t Romeinsche en ’t Noordsche ras Verschenen op den waterplas En brachten weer, bij ramp en druk, Den voorzaat in het slavenjuk. 875,000 6,000,000 2,500,000 12,000,000 Nu waert tyt dat men sonde Den scilt van sabel ende van goude Toghen ende van lasueren... (Van den Lande van Over-See.) Er was een land met woeste duin Bestormd door tij- en waterschuim Waar meeuwen zeehond slechts kon leven Den mensch niets het bestaan kan geven; Dat land, dat woeste barre land Werd eens door vlijt ons Vlaanderland. 3,970,000 1,250,000 750,000 Zitting van dan 26 Mei 1911, om 5 1/2 ure na middag. Al de leden zijn tegenwoordig. Door den heer Secretaris wordt lezing gegeven v».n het proces-verbaal der zltitng van 12 Mei 11. De heer De Jaegher doet opmerken dat de borgtocht van den heer Secretaris Dobbelaere als tresorier der Kerkfabriek op voorstel van het Kerkbestuur door den gemeenteraad is bepaald geweest op 1900 fr. zijnde het derde van 5600 en eenige franken, gemiddeld beloop der gewone ontvangsten. Hij drukt zijne verwondering uit dat in het proces-verbaal wordt vermeld dat deze borgtocht vastgesteld werd op 2000 fr. De heeren VERKOOPER Pieter Verstraete, kooi» Valkestraat, Nieuport DRUKKER JOSHENH JEST-AMEX Statiestraat, Oudenaarde Zoodra den mensch het had ontdekt Werd zijn verwinningszucht gewekt En een Germaansche volkenschaar Hief dijk en wal tegen de baar, Sloeg zich hier neder met der woon En zoo werd ’t land van Buck hun loon. Hopt nu u zelf, zoo helpe u God, Uit dtp tyrannen boei en slot. Neemi’t slagzwaard in de handen, Staat oj en breekt uw banden; Een Guizenzoon wordt nimmer slaaf, Hij wezj Vlaming of Bataaf! Men heeft ongelijk te glimlachen wan neer men over de evangelische armoede spreekt. Ziehier, bij voorbeeld, in eenige cijfers samengevat, de jaarlijksche balans welke onze H. Vader de Paus onlangs vastgesteld heeft. Men zal kunnen besta- tigen dat de arme PiusX juist genoeg heeft óm met van den honger te sterven. ONTVANGSTEN. Inkomsten der eigedommen in Italië en in den vreemde Actiën, obligation, rentetitels Giften en offeranden Sint Pieterspenning Onweerlegbare reden. Mevrouw. Virginie, gij kuischt niet wel; op de meubels ligt er eene zoodanige laag stof dat gij er uw naam zoudt kunnen in schrijven. Virginie. Ho! neen, mevrouw. Mevrouw. Wat neen? Maar zie toch! Virgini’t Is volstrekt nutteloos, mevrouw, ii< kan niet schrijven. PRIJS PER NUMMER SS centiemen Totaal UITGAVEN. Assignation aan de kardinalen dignitarissen Aan de lijfwachten en leden van ’t personeel des Vatikaans Boekenzaal, museums, enz. Sint Pietershoofdkerk ABONNEMENT frank per Jra.a.1* op voorhand betaalbaar O schin.van Marnixen Nassouw, Blik ne<er op onz’ Vlaamsche gouw; Bevrij tas van het zwart gebroed Dat onsna klemt onder zijn voet; Dat smaken wij den Opperheer Hij sclenke ons ’t vrije Vlaanderen weêr! Nostradamus. er ongeveer 3 m. kan bijgewonnen worden door de aani tilling van den talus der oude Veurne- vaart. Men zou enkel eenige meters grond van Dumont noodig hebben en de lijntrekking zoude eenjgzins moeten gewijzigd worden. De breedte van 11 m. is genoegzaam voor eene straat die alleenlijk langs eene zijde wordt bebouwd. Alzoo zou er eene besparing gebeuren van een 1000 fr. Durnont Werd verzocht bij het schepenencollege te komen doch Loeft aan dit verzoek niet beant-- woordt: gevolgi-ntlijk mag zulks aanzien worden als eene weigering om verder ta onderhandelen. Da heer Huyghebaert deelt dezelfde meening', alsook de luer Vandenabeele die van gedacht is dat da voorgeetelde lijntrekking verkieshjker is dan de vorige daar den weg meer naar Nieuport indraait. De heer De Jaegher geeft de voorkeur aan de eerste lijnstelling die san de oude Veur- nevaarlstraat een groot uitzicht zou geven terwijl den ingang zal vernepen zijn indien men niet onteigent. Hij vraa l waarom men de tegenwoor dige lijnrichting heeft aangenomen om nu terug te wijken en den ingang der straat op de helft te verminderen, hetgeen grootelijkste bejammeren zal zijn. Hij vraagt of het v:orstel èumont niet gedaan is geweest te gevolge van een onderlings akkoord. Er wordt hem ontkennend geantwoord, De stad heeft enkelijk optie tot 1 Juni en daarom moet er eene beslissing genomen worden. Er ontstaat nog eene redetwisling over deze kwestie en bij de stemming wordt besloten met 8 stem men tegen 1 (De Jaegher) de nieuwe lijnrichting aan te nemen en het huis Dumont niet te ontei genen. 5* Pont. Rioolwerken. Terugtrekking van geld uit de spaarkas. Op verzoek van den heer Burgemeester geeft de heer Secretaris lezing van het ontwerp van beraadslaging om de machtiging te vragen om van het beloop der leening van 255,000 fr. het noodige geld ta mogen lichten uit de spaarkas tot betaling van het 1' deel der rioolwerken. Deze beraadslaging wordt goedgekeurd. De heer Stroom verlaat de zitting. De heer De Jaegher doet opmerken dat het art. 10 van het kohier van lasten van de rioolwerken en verders ook bet bestek dezer werken voor schrijven dat het metselwerk moet uitgevoerd worden in nieuwe brikken der streek gezegd ge- heelbak, en dat hij met groote verwondering heeft bestatigd dat er brikken worden gebruikt van slechte of mindere hoedanigheid. In de Schip- en de St Jacobstraat heeft hij vastgesteld dat er zindersteenen gebezigd werden die voor zeker 4 a 5 fr. per duizend minder kosten dan de geheelbaksteenen. Hij vermeent dat de toeziener der stad deze gebrekkige materialen onmiddellijk van het werk zou moeten doen verwijderen, en ze in alle geval niet zou mogen laten gebruiken. Men beschuldigt het gemeentebestuur van toe gevendheid jegens den aannemer, die slecht ma- teriral levert. De heer Huyghebaert verklaart dat het college dezelfde bestatiging heelt gedaan. Fr is reeds daarover aan den aannemer geschreven geweest alsook aan den heer Ingenieur van brug gen en wegen. Hij heeft mondelingsche opmer kingen gemaakt aan den heer Conducteur die hem geantwoord heeft dat door de schaarschhaid Totaal 6,845,000 Jaarlijkscho zuivere winstzestien mil- lioen of daaromtrent. ’t Is gelijk, do Paus is toch beklagens waardig Burgemeester en schepenen Paltya en Huyghe baert houden staan dat deze borgtocht wel op 2000 fr. werd bepaald, hetgeen door den heer De Jaegher wordt geloochend. De heer Secretaris zegt dat hij zich over de zaak wil inlichten; hij verlaat de zaal en bij zijne terugkomst verklaart hij dat de borgtocht wel degelijk door Kerkbe stuur en gemeenteraad is bepaald geweest op 1900 fr. 'a deze terechtwijzing wordt ’t proces-verbaal m. i eenparige stemmen- goedgekeurd. 1' Punt. Ontwerp van nieuw slachthuis. De heer Burgemeester doet kennen dat dit ont werp den Raad wordt voorgelegd. De begrooling bedraagt 32478,87 fr. De toelage van wege den Staat zal 7000 fr. beloopen zoo dat den onkost voor de stad ongeveer 25000 fr. zal bedragen, voorzien in da leening van 255,000 fr. Hij stel) voor dit ontwerp ta verzenden naar de commis sie van openbare werken en het ter inzage te leggen van de leden van den Raad. Aangenomen met algemeens stemmen. 2’ Punt. Rekening brandweer 1910 Deze rekening bedraagt in ontvangsten 1049,83 1058,13 Annoncenprjjs 0,15 fr. per drukregel. Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukreg Het recht annoncen te weigeren is voorbehouden. De annoncen, artikelen en mededeelingen moeten vóór den Donderdag middag in het koffiehuis Willems Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels of mededeelingen, bestemd voor voor het Weekblad van Nieuport en Kanton moeten door den schrijver onderteekend |;n onder gesloten omslag ingezonden worden. Het recht van opname is voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. En een tekort van fr. 8,30 Zij wordt goedgekeurd bij eenparigheid der stemmen. M. Huyghebaert, hoofd van de brand weer, bad de vergaderingzaal verlaten. 3’ Punt. Kermisfeesten Op verzoek van den heer Voorzitter geeft de Secretaris lezing van het ontwerp van kermis feesten. Den zondag 25 Juni Processie, ’s avonds con cert en daarna vuurwerk. Den maandag Velowedstrijd voor de ingeze tenen, ’s avends concert Den dinsdag Tentoonstelling prijskamp voor geiten ingericht door het verbond der Geiten- kweeksyndikaten Dixmude Veurna-Nieuport met dé geldelijke medewerking der stad Nieuport. Den donderdag 29 Juni (St-Pietersdag) Ten toonstelling prijskamp voor peerden. 1009 frank prijzen. Do heer De Jaegh-r vraagt of er geen prijs kamp voor hoornvee zal gegeven worden. Dé heer Burgemeester antwoordt- hem ontkennend om reden der heerschende rnuilplaag. Goedgekeurd. Da heer Burgemeester doet kennen dat de Aeroclub Beige nogmaals heeft gevraagd om eene toelage te genieten van 500 fr. om, tijdens een Ikgfeesi op Donderdag 10 Oogst aanstaande t.j geven Ie Blankenberghe, alhier een controle de virage in te richten. Da gemeenteraad schijnt daartoe weinig gene gen en wil enkel deze toslage verkenen op voor w arde dat er alhier eene nederdaling gevolgd doar eene wederopstijging plaats hebbe. Dit voorstel wordt bij eenparigheid der stem men aangenomen. Mijnhser Cool uit de zitting geroepen verlaat de vergadering. 4" Punt. Onteigening huis Dumont. De heer schepen Patlyn stelt voor af le zien van de onteigening van het buis Durnont om den ingang der oude Veurnevaartstraat te verbroeden daar er nu eene breedte bestaat van 8 m. en dat I 8Ï7J ij ltd iJJ

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 1