DE SPIEGELS BELANGRIJK BERICHT Pieter Bamost-Oatisercser Aannemer van openbare werken. Em. Lammens en lonen Yperséraat, g©, IWieuporÊ De nieuwe schoolwel on Nieuport Nog altijd over de vrouw en de kerk Bericht. Binnen- en Buitenland. BILLARD Nieuws uit Nieuport De slaapziekte Land- en Tuinbouw Hoogwater te Nieuport s avonds 6,14 7,H 8,12 9,11 9,59 10,42 11,24 Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. •w* <>- en 31 2 MENGELWERK door llOinVA (Wordt vod^etl- 9 10 i 6 7 ’s mórg. 5,46 6,42 7,41 8,48 9 36 10,21 11,03 Dat zal afhangen van den indruk, die ge op den patroon zult maken, gaf de andere ten antwoord; tracht u goed voor te doen. Ik dank u van gansciier hart Mijnheer, voor uwe vriendelijke mededeeling, sprak de jon geling en groette beleefd, toen de knecht werd binnengelaten. Een paar malen keerde Jack zich nog om; dan stapte hij voort zoo \lug als hij kon, terwijl een glans van genoegen zijn gelaat verhelderde. Elkeen, dien hij tegenkwam, blikte hij zco op recht tevreden aan, alsof hij hem wilde vragen Weet gij het ook, dat ik kans heb morgen een postje te krijgen, waardoor ik even rijk zal wezen als de President der Unie? Toen hij des avonds in zijn logies terugkeerde, was hij opgeruimd als iemand, die over zich zelven voldaan is, en wien geen de minste nood kwelt, ofschoon hij slechts zijn half dime nog bezat, en de hoop van morgen misschien het baantje van loopjongen te krijgen Menig geluk en leven, ja alles, zelfs het eeuwig heil rust bij den mensch op hoop. Bijna den heelen nacht kon Jack geen oog Of ze'beleefd, zijn. In hun stinkertje van 20 Mei 1911.4’ kolom, 3* artikel hebben wij gelezen dat de katholieke jongelingen zoowel epgebracht z;jn in hunne scholen, en dat de liberalen onbeschoft zijn. Nochtans, naar men hier in Nieuport kan oordeelen, moet het tegen •vergestelde waar zijn. Schoone en goede billard te verkoopen met toebehoorten, alsook twee spelen ivoren billard- bollen, zoo goed als nieuw. Zich te wenden Hotel Duynnenhuys Oostendestraat, Nieuport. ■Nog altijd, de carnaval. Langer willen we onze geachte lezers met die zaak niet bezig houden. We hebben over veertien dagen in hst lang en breed, en zoo klaar als twee en twee vier is, bewezen, en met uittreksels uit het Nieuwsblad tot staving, dat die gansche zaak, eene laffe daad was van wege de katholieken om onze jongelingn te trachten te doenvervolgen en veroordeelen. Onze tegenstrevers hebben, zeoals we voor zegd hadden, onze uitdaging het recht te doen zegepralen onbeantwoord gelaten, en vermits die uitdaging niet aanvaard hebben, herhalen Sedert onheuglijke tijden heerscht de slaapziekte op de westelijke kusten der Afrikaansche evennaehts’anden. Zoolang de negers, steeds in oorlog hun ne stammen niet verlieten bleef de ziekte in enge kringen besloten. Doch de aankomst der blanken die de van den brand is onbekend. Schrikkelijk ongeluk. Zondag namiddag heeft in de werkhuizen der hoogovens van da maatschappij E-pérence-Longdoz te Se raing, een schrikkelijk ongeval plaats gehad, dat bijna het leven aan zes werklieden gekost heeft. De oJjarige Boutigny, ongehuwd, van Fran schei; oorsprong, bemerkte dat in eenen hoog oven die in werking gebracht werd, eene scheur in hit metselwerk ontstaan was waardoor eene gasoiitsnapping plaats had. De werkman viel eensklaps door verstikking ten gronde; een andere werkman, die in de nabijheid werkte, kwam toegesneld, doch onder ging hetzelfde lot. Nochtans had hij een schreeuw kunnen uitroepen, waardoor de vier andere werklieden toesprongen en beproefden de twee slachtoffers weg te brengen, doch zij ook vielen door de hevige gazontsnapping ten gronde. 4 Juni Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 8 Vrijdag Zaterdag Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de afleiding bui zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nageziep worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. j Wat verlangt ge jongen? sprak10 °ud® best voordoen en mijne vraag inkleeden, opdat heer op vriendelijken toon. de patroon een goeden dunk van mij zou heb ben? sprak hij herhaaldelijk tot zich zelven. Dergelijke en honderd andere gedachten be er in te gelukken de zes slachtoffers uit hunnen neteligen toestand te verlossen. Ongelukkiglijk had Butigny opge ouden te leven. De vijf anderen zijn tot het leven kunnen teruggeroegen worden. Dit ongeval heeft eene groote ontroering onder de werkarsbevolking van Seraing te wsegge- b'-acht. Moord. Zaterdag nacht heeft in een kosthuis der Lorrainestraat te Roux een bloedig drama plaats gehad. In nr 68 dezer straat houdt de 38jarige Rosa Pelte, echtgenoote Louis Grandvoinet, een kost huis Deze vrouw die van haren man gescheiden leeft, had betrekkingen aangeknoopt met een kostganger, Valentin Vlietinck, 28 jaar, glasbla zer. Dikwijls hadden in het ongeregeld huishou den, hevige twisten plaats. Zaterdag avond rond 7 ure was wederom twist ontstaan; de vrouw’ werd erg mishandeld en de gendarmen die ontboden waren brachten de woeste kerel naar de gendarmerie. Rond 11 ure werd Vlietinck losgelaten; hij wapende zich met eenen revolver en begaf zich naar Rosa Pette, die hem den toegang lot hare woning verbood. Vlietinck vuurde alsdan z:jn wapen op de her- gierster af, die onder den linkerboezem getroffen werd; de kogel had de ingewanden doorboord. Gaburen waren op het gerucht der losbran ding toegesneld; het slachtoffer is niettegen staande de beste zorgen zondag middag overle den. De moordenaar heeft zich op slaanden voet gevangen gegeven. Het parket is maandag ter plaats gewesst; de moordenaar alsook verscheidene getuigen wer den o rider hemd. Bloedig gevecht. Zondag avond rond 6 ure, ontstond twist in eene danszaal der Grande-Rue te Roubaix gehouden door M. Henri Bonduel. M. Celestin L werd door eene bende jonge kerels aangevallen en erg geslagen. Een policie agent ontboden, w,-rd op revolverschoten ont haald, gi-hikkigiijk zonder iemand te treffen, waarop de kerels de vlucht namen. Rond 10 uregreep opnieuw een ge echt plaats de herbergier werd erg mishandeld. De agenten wederom ontbode. werden uitgejouwd en met messen bedreigd. Zijn er dan zoovele spiegels schoon te ma ken? vroeg Jack, eenig-szins nieuwsgierig. Daar ligt de knoopt niet, jongeling, doch men vertelt allerlei zonderlige zaken over ons huis. Het schijnt dat alle verwaarloozing, ieder plichtverzuim van meid of knecht, van werkman of beambte, dadelijk aan den patroon wordt be kend gemaakt bij miidel van eenige wondervolle spiegels. Verscheidene bedienden ziin er reeds door verklikt en hebben onmiddellijk daarna hun ontslag gekregen. Doch ’k moet er ook bijvoegen dat, alhoewel onze patroon uiterst streng is en van iedereen zonder uitzondering goed werk eischt, hij ook rechtvaardig is en den naarstigen een behoorlijk loon betaalt. Lieve God! is het anders niet, i> viel Jack in, kon ik maar slechts een baantje krijgen, dat mij voor honger behoeft, ik zou mij de geluk kigste mensch der wereld achten. Groote behoef ten heb ik niet, ik ben gewoon van mij met wei nig te moeten geneeren; een stuk brood, voldoen- Hevige 'brand. Op de Statieplaats te Wervick, tusschen een aantal koffiehuizen, be vindt zich het Café du Centre bewoond door de echtgec.ooten Eug. De Myttenaere-Breyne, vlashandelaar. Achter deze woningen staat eene groote vlasfabriek en talrijke magazijnen opge propt met vlas welke de eigendom zijn van M. De Myttenaere. Zaterdag nacht ontstond in deze vlasfabriek welke 46 getouwen of molens bevat en waar 35 personen werkzaam zijn, brand. In weinige oogenblikken nam het vuur zulke groote uitbreiding dat al de aanpalende magazij nen slechts eenen vuurpoel vormden. De bewoners alsmede de andere lieden die rondom de fabriek wonen moesten in allerijl de vlucht nemen; vooral de huizen, bewoond door de weduwe De Murpere en hare vijf kinderen, en Cyriel Crumbeke, waren het meest bedreigd. De pompiers die met bun volledig materiaal ter plaats gesneld waren gelukten er in, na krachtdadige pogingen de twes bedreigde huizen te vrijwaren alsook nog twes magazijnen met vlas vervuld. De policie en de gendarmen die ook ter plaats gekomon waren, hadden de grootste moeite de talrijke toeschouwers op afstand te houden. De vlammen werden gezien te Komen en zelfs in Kortrijk. Het was rond 6 ure ’s morgens toen men den brand meester was. Van gansch ’t gebouw blijft nog slechts een puinhoop; zelf de muren zijn ingestord; de machtenzaal is gespaard gebleven. De schade aan de gebouwen en het materiaal bedraagt 56,000 fr.; het vlas 30,000 fr. Alles is verzekerd Het vlas welk in de magazijnen lag hoorde toe aan de heeren De Myttenaere, Henri Breyoé, De Barck, Delsbecque Mareseaux en Bruggel- mans. De fabriek sedert twee jaren gansch vernieuwd verwerkte dagelijks 7 tot 8000 kilos vlas. De we dat ze dus met recht dat zij ten volle den fabriek zal heropgebouwd worden, ds ooizaak naam dragen van partijdige laffe on reclitvaavdigen verdienen. van de brikken men wat moest inzien. Ds heer Vandenabeele zegt dat het metselwerk slecht uitgevoerd wordt, daar er meermalen wordt ge metseld op de aarde die het metselwerk bedekt en zulks zal zuigers veroorzaken in de riolen. Overigens worden voor het metselwerk mannen gebezigd die geene metsers zijn en hij beklaagt zich over de gebrekkige uitvoering der werken. Hij zegt dat er gemetseld werd in de Schipstraal tegelijkertijd als in de Marktstraat. Daarom is een toezichter te weinig en bij zou willen dat nog een tweede aangesteld werd. M. De Jaegher verhoopt dat bij de afrekening met den aanne mer er rekening zal gehouden woiden van de gebrekkige uitvoering en dat voortaan aan den toeziener van de werken zal opgelegd worden i het kohier van lasten stipt na te volgen. De heer 1 Secretaris doet opmerken dat de toeziener daar- voor onbevoegd is vermits deze werken onder het bestuur geplaatst zijn van den heer Ingenieur en den heer Conducteur die ze goedkeuren. Hij zegt dat vermits het schrijven door de stad geen uitwerksel heeft gehad er niets anders overblijft dan hun een exploot te zenden. Na bespreking wordt besloten dat van de gedane opmerkingen tekening zal gehouden worden die aan wie het behoort zullen bekend gemaakt worden 6' Punt. Mededeelingen en vragen. De heer Burgemeester deelt mede dat ereene aanvraag is gedaan om geldelrjke tusschenkomst voor de oprichting van een gedenkzuil voor de slachtoffers van den Congo. In naam van het college stelt hij voor 10 fr. te onderschrijven. De heer De Jaegher vindt deze inteekening zeer ge ring en het college wordt bemachtigd de zaak te onderzoeken en deze onderschrijving desnoods te verhoogen tot 25 fr. Er wordt dan Raad gevraagd een vertoog te sturen aan de wetgevende Kamers voor de ver- vlaamsching der Gentsche Hoogeschool. De gemeenteraad heeft reeds in zitting van 30 December 11. dergelijke wensch gestemd en ver meent dus dezen niet te moeten vernieuwen. De maatschappij ter bescherming der nationale lijnvisschers verzoekt den Raad bij den heer Mi nister van spoorwegen aan te dringen opdat de coupons der pleziertreinen voor de lijnvisschers zouden geldig zijn vanaf den zaterdag avond ten einde deze toe te laten hier den zaterdag aan te komen. De Raad beslist aan dit verzoek te vol doen. Da heer schepen Pattyn vraagt het woord. Hij zegt dat er tegenwoordig veel gesproken wordt over de nieuwe schoolwet die aan het lager on derwijs eene groote uitbreiding zou geven door de inrichting van hooger onderwijs om tot het vakonderwijs voor te bereiden, door de verpbch ting van eene langere bijwoning der scholen en de volkomene vrijheid der huisvaders zou waar borgen en wijdt zich verder zeer lang uit over al de hoedanigheden dezer schoolwet. Ten slotte leest hij een dagorde gericht tot de wetgevende Kamers in dewelke den wensch wordt uitgedrukt dat deze wet nog in den tegenvvoordigen zittijd zou gestemd worden en vragende dat er nog eenige verbeleiingen zouden gebracht worden voor wat betreft de vergeldingen en persioenen van het onderwijzend personeel De heer Burge meester zegt dat hij het voorstel van M. Pattyn bijtreedt en verhoopt dat al de leden het zullen stemmen en leekenen. M. De Jaegher verklaart dat hij dezen wensch niet zal stemmen daar deze schoolwet ongrund- wettelijk is. M. Patlyn betwist zulks. De heer De Jaegher vraagt hem of hij de verliau ieliogen der Kamers niet leest en kennis heeft genomen van de prachtige redevoering uitgesproken door .een zeer geleerd en bezadigd man, M. L. Huysmans, volksvertegenwoordiger, in dewelke hij op oi- wederlegbare wijze de ongrondwettelijkheid van het voorstel Schollaert beeft bswezen. M. Pattyn zegt dat de gedachten van M. Huysmans bestre- lets voor de armen In het Staatsblad van 30 dezer, is nogmaals een klein(!) lijstje van toelagen aan kerkfabrieken verschenen, toege kend bij kon. besluiten van Dec. 1910, 9 en 15 Mei, voor het oprichien of herstelen van kunst werken in verscheidene kerken, en beloopen tot de totale som van 16,48-4:,90 fr. Nu, niets is daarvoor te veel, ’t Is maar als een schamele duts ergens eenige centen daags opslag vraagt om niet van honger te sterven, dat de ministers antwoorden dat er geen geld is! Proeven op bloemkoolen. De jonge bloemkoolplantjes zijn gezaaid kunnen voordeelig op ledig komende plaatsen verplant worden. Daar, waar kortelings snijrogge savoeien en vroegere aardappelen worden weg genomen, kan mea deze kostelijke groenten teelen. Wie gieten kan, zal bloemkoolen eten zegt een kempisch spreekwoord. Daaruit besluiten wij dat deze plant vooral vocht eischt. Planten wij ze dan op niet al te lichte gronden, doch rijk voorzien van verrotte mestbestanddeelen en goed gevoed met schei undige vetten. Ja, de voeding is hier eene tweede hoofdzaak. Verleden jaar beproefden wij de teels in ’t groot en gelukken slechts gedeeltelijk; doch, wat ook uit mag ver zwegen worden is, dat de les ons mag nuttig was. Indeidaad, eene bemesting met 30,000 k. stalme t bracht ons slechts voor 590 fr. bloem koolen op. Een 2® perceel met dezelfde hoeveelheii stal mest, ontving bovendien per Ha 600 k. super fosfaat, 200 k. zwavelzure potasch, 250 k. zwa velzure ammoniak. Hier bedroeg de opbrengst 1860 fr. De twee eerste scheikundige mesten werden ondergeploeg en de zwavelzure ammoniak eenige dagen voor de planting ingeëgd. Onnoodig te zeggen, dat wij in ’t vervolg de 2’ bemesiingswij- ze zullen aankleven en ze ook aan eenieder warm aanbevelen. Agricola. Welke jongelingen zijn hier ter stade gekend als uiterst onbeleefd? Welke snotneuzen zouden durven ernstige burgers tegen het lijf ioopen en, dit uit ingeblazen en opgemaakte partijhaat? Welkejongelingan zijn het, die zich beleefdheids halve nooit hun dikke kop zouden ontdekken voor andersdenkenden? Dat het Stinkertje daar eens van spreke. Waarlijk Chéri bric a brac, ge pompt uwe onderdanen slechte princiepen van welgemanierdheid in, en zoudt wel doen hen liever eenige lessen van opvoedkunde en beleefd heid ts geven. de om mij te voeden; een hoekje om 's nachts te rusten, eenige atgedragen kleederen; ’t is al wat ik verlangen zou. En wat het lastig werken be treft, ik geloof niet dat ik licht klagen zou. En de spiegels, die telt ge dan niet? vroeg de knecht met zekere verwondering. Och, die zouden mij niet bevreesd maken, ik zou er voor zorgen dat ze niets te verklikker hadden. Ondertusschen waren zij met de mand ter be stemde plaatse gekomen. «Zet ze nu maar neer,» sprak de knecht; gaarne zou ik u een quarter dollart(l) voor uwe moeite schenken, want dit hebt gij ruimschoots verdiend, doch ik heb maar een half dime(2) op zak, ziehier. Ik ben tevreden met hetgeen gij mij geven kunt, want werkelijk zijt ge mij niets schuldig, daar ik uit eigen beweging mij aanbood u te helpen. Mocht er soms het een of ander karweitje te doen zijn, wees dan zoo goed mij uwen Meester aan te bevelen; ik durf u verzekeren dat gij nooit over mij zult te klagen hebben. Ziehier mijn adres Jack Rapid, Chestnutstreet, 150. Wel, vraag hem morgen de plaats van loop jongen, die komt heden nog open, naar ik ge hoord heb; raadde de knecht hem aan. En denkt ge, dat er voor mij kans bestaat dia te kunnen verkrijgen? ^(lTl,?5fr. (2) 0,25 fr. den worden door mannen van de rechterzijde, door MM. Beernaert en Woeste die M. Huysmans ver overtreffen. M. De Jaegher herhaalt dat het wetsvoorstel ongrondwettelijk is, dat art. 17 van de grondwet luidt als volgt Het onderwijs vrij, hetgeen u niemand betwist. Het open baar onderwijs gegeven ten koste van den Staat is door de wet gere geld. Waar vindt gij dat het vrij onderwijs door den Staat moet bataald worden zooals de school wet het wil gebieden. Neen, dit wetsvoorstel is de plundering der openbare kassen ten bate der kloosters. Dat is haar eenig doel en om nog meer en meer de vrijheid te krenken van dn huisva ders. Ook hoopt hij dat deze schoolwel nooit zal gestemd worden. Hierop roepen de meeste leden I van den raad hem toe dat zij voorzeker zal aan genomen worden. De heer Burgemeester zegt dat het de logiëu zijn die aan de oppositie hun tegenstand opleg gen, waarop M. De Jaegher antwoordt dat hij geene bevelen ontvangt van niemand en handelt met overtuiging dat de schoolwet noodlottig is voor het land tegenstrijd! mot de grondwet M. Pattyn en daarna M. Rybans hemelen het onder wijs op van de Arme Klaren en wijzen op de groote bevolking dezer school waar vele Nieu- portsche liberalen en zelfs socialisten hunne kinderen zenden. Daarin zijn zij vrij, antwoordt M. De Jaegher. doch zij hebben groot ongelijk want nevens de vrijheid van den huisvader be staan ook de rechten van het kind. Op de uitroe pingen der meerderheid antwoordt de heer De Jaegher dat elk kind recht heeft op een goed wetenschappelijk onderwijs ingericht door het openbaar bestuur. Hij vraagt of het onderwijs der Arme Klaren zoodanig goed is gelijk de meerderheid het wil doen gelooven en of het peil van het onderwijs dat sedert 27 jaren in handen is der klerikalan niet eerder vermindera is. M. Pattyn zegt dat de stad eene jaarlijksche last zou hebben van 7000 fr. moest de school Ier Arme Klaren niet bestaan. Hij beweert dat de school wet geen meerder last zal medebrengen voor de stadskas. Zulks is na te zien, antwoordt de heer De Jaegher, doch ik vermeen het tegenoverge stelde; in alle geval is het vast en zeker dat de schoolbon 20 millioen per jaar aan de kloosters zal verschaffen. Wte zal den schoolbon ontvan- 1 gen vraagt M. Vandenabeele, wel, antwoordt hem M. De Jaegher, den huisvader den bon en de kloosters het geld waarmede zij wellicht som mige huisvaders zullen uitkoopen. Zulks verwekt de uitroepingen van de meerderheid. M. Pattyn zegt dat de klerikalen niets anders beoogen dan de vrijheid van den huisvader, ter- wijl'de oppositie niets dan dwang wil gebruiken gelijk onder de schoolwet van 1879 wanneer men zelfs eene doodkist weigerde aan een behoeftige die zijne kinderen naar de vrije school zond, en dat er om dezelfde reden 7 arme huisgezinnen builen het begijnhof alhier gezet zijn geweest. De 1 Secretaris zegt dat in eene toekomende vergade ring hij de registers van beraadslaging zulks be- 1 wijzende zal nederleggen. M. Pattyn zegt dst de middelbare jongensschool aan de stad 4000 fr. per jaar kost zonder de gebouwen en dat het bisschoppelijk college, dat evenveel leerlingen telt, niets ontvangt, hij vindt dat zulks eene on- rechtveerdigheid is die met de schoolwet zal op houden Het is eene vrije school, antwoordt M. De Jaegher, en het ware tegen de grondwet de geldelijke ondersteuning ervan verplichtend te maken. De vriie gestichten zijn zoo goed als de oflicieele zegt M. Pattyn, want de 11H. dokters Maertens, Desnick en ik zelf hebben nooit geene andere bezocht. Het is in vrije gestichten dat wij Let onderwijs hebben ontvangen en in de katho lieke hoogeschool van Leuven onze studiën heb ben geëindigd. Zulks bewijst niet dat die gestich ten recht hebben op de gelden van den Staat, zegt M. De Jaegher De waarheid is dat de offi- cieele scholen moeten o derdoen voor de vrije, zegt M. Pattyn en het is daarom dat op verzoeK van de liberal n de jaarlijksche kampstrijden in het lager onderwijs werden afgeschaft. Neen, zegt M. De Jaegher, het is sedert de wet van 1884 dat ze zijn afgeschaft door uwe vrienden, doch niet op verzoek der oppositie. Bij de stem ming wordt den wensch geuit dosr M. Pattyn goedgekeurd met 7 stemm. tegen 1 (De Jaegher). Wordt voortgezet. Dat het orgaan van onze geestelijkheid fel gebeten is op de liberalen en socialisten die door alle middels willen en zullen beletten dat de on- grondwettelijke schoolwet gestemd worde moet niemand verwonderen, want ons klerikaal pa piertje rekent op de duizenden franken die aan de kloosters te grabbelen zullen worden gewor pen. Voor wat Nieuport betreft willen wij eens nazien hoeveel manna er uit den zak der las ten betalers in de kas van de Arme klaren zou vallen moest ooit die ongelukswet toegepast worden. In het nummer van 4 Februari 11. van het orgaan van onze geestelijken lees ik dat de aan- genome school der Arme Klaren aan de stad zal kosten in 1911 de som van 3500 franken min 3032,50 fr. toelagen, en dat zij gemiddeld bijge- woond wordt 239 leerlingen. De stadstoelage beloopt dus voor 1911 tot 467,50 fr. Met de nieuwe schoolwet zou de stad verplicht zijn 9 iranken per schoolbon, dus per leerling Ie betalen, en alzoo zou de gemeentelijke toelage beloopen tot 239 X 9 2151 franken, of eene jaarlijksche vermeedering van 1683,50 fr. Allo, Couragie, Nieuportenaars, opent uwe porie-monnaie 1683,50 fr. jaarlijksche nieuwe contribution voor die schamele Arme Klaren, want nieuwe Contributien zouden er moeten geheven worden daar met de tegenwoordige inkomsten en uitgaven de stadskas reeds gedurig ledig is. De brave masoeurkens zijn waarschijnlijk over de wet Schollaert hoogst tevreden, want door de inrichting van den schoolbon van 30 fr. per leerling zouden zij voor hunne 239 leerlingen jaarlijks 7170 franken inzakken; dus hunne inkomsten vermeederen met de bagatelle van 3670 fr. per jaar. Voeg daarbij de inrichting van den 4 graad, dien ze met de toegeving der klerikale schoolinspectie, wel rap zouden tot stand brengen, en die hun niets dan geldelijke voordeelen kan bijbrengon; neemt dan nog in overweging de verwoede jacht op leerlingen, die ze met fanatieke razernij zouden leveren, en die het getal scholieren zou doen klimmen; over weegt dat vele kinderen die nu de school verlaten voor 14 jaren alsdan tot dien ouderdom de schoolbon zouden ontvangen, en men mag ge rust zeggen dat de Arme Klaren alhier jaarlijks voor hnnne lagere school boven de 8000 franken zegge ACHT duizend franken zouden opstrijken. Volgens wij lazen in ’L Weekblad van zondag 11. was de onkost in 1910 voor deze aangenomene school 2800 fr. en als wij zien dat er van af 1912; zoo de wet gestemd werd, 8000 franken zou betaald worden, ongeminderd de 2400 franken die ze ontvangen als toelagen voor hunne be waarschool, ongeminderd de toelagen voor vak school, huishoudkundige scholen zonder einde, aarzelen wij niet te verklaren dat zij al te zamen ten minste 11.000 franken zouden in den zak steken. En zeggeu dat dit enkel voer een klooster is! en daar zulks overal, van dorp tot dorp, zou ge schieden, kunnen wij ons een gedacht vormen van die afgrijselijke plundering van de staat»-, provincie en gemeentekassen. Met zoo eene aanzienlijke inkomst zouden de Arme Klaren weldra van naam mogen verande ren, en den titel voeren van Schatrijke Klaren. Het is gemakkelijk alzoo hemelhoogelokalen te bouwen! Het zijn wij burgers en werklieden, die ze zullen mogen betalen, met de centen die wij met ons dagelijksch werken en zwoegen zullen verdiend hebben. Doch daartegen moet en zal gestreden worden. Wij allen burgers zullen sn moeten beletten dat deze nieuwe uitbuiting ons kome treffen. Voor onze beurs gezorgd, Nieuportenaars, en weg met de hatelijke schoolwet! Het alarm werd alsdan gegeven en een ploeg redders daagde op die met de meeste voorzorgen Veel eer geschiedt er ons een artitel in elk nummer van het Nieuwsblad is niet meer voldoende om op een der onze te antwoorden en, in ’t nummer van 27 Mei vindt men er niet min dan drie, een op elke bladzijde, eene drievuldigheid, maar niet heilig, hoor, tegen een eenvoudige sterveling wien men dan nog voor aap- mensch uitscheldt omdat men denkt dat hij dezelfde persoon is die hier de afstam mingsleer verdedigde, welke men op de Hoogeschool van Leuven ook aanleert en die alle ware geleerden als eene waarheid beschouwen.' De eerste persoon dier drievuldigheid wil ons in tegenstrijdig met ons eigen brengen om ons te kunnen beschuldigen van contradictio in terminus zorgt hij er wel voor onze woorden onnauwkeurig aan te halen. Wij schreven Aan dit hooger verstandelijk leven nemen allen de intellectueelen deel en het is volkomen valsch dat allemanen iedereen daaraan meêloet, zoowel mannen als vrouwen. Hij laat er de woorden alleman en iedereen-» uit weg... en de toer is gespeeld. Dit laat hem toe te beweren dat wij ons eigen tegenspraken toen wij eenerzijds den slaap der rede bij de meeste vrouwen, die alzoo deslaafsche werktuigen der priesters worden, betreurden, terwijl wij. ander zyds, den lof maakten van eenige buiten gewoon begaafde vrouwen, die de eer zijn van hun geslacht. Dat is klerikale rede- neering. Onze tegenstrever nummer 1 beweert daarop niet te weten welk onze stelling is. Was hij misschien te dom om ze te begrij pen of wilde hij ze niet begrijpen? Hij heeft slechts de keus tusschen de twee, want iedere rechtzinnige en verstandige lezer zal ze zonder moeite begrepen hebben. Hij vraagt wat wij verstaan door intel- lectuaelen; welnu, wij begrijpen onder die benaming degene welke aan het hooger verstandelijk leven meedoen, en in alle geval rekooen wij daar onder de menschen niet, die, in stede van de waarheid te zoe ken, haar altijd in den weg staan, namelijk hy en de ander opstellers van het Nieuws blad. Hij beweert nog dat hetgeen wij ia ons artikel van 13 Mei over de Romeinen schrijven valsch zou zijn en daagt ons uit door een uittreksel uit geleerde boeken onze meening te staven. Wij voldoen vol gaarne aan dit verzoek, want hetgeen wij vooruitzetten zijn wij altijd in staat te bewijzen. Wij schreven De Romeinen hadden toch nog dit boven o»s dat zij de vrouw die de hoop mocht koesteren weid i a moeder te worden eer en eerbied toedroegen over al waar zij haar ontmoetten waarin zij de christenen in ware zedelijkheid overtroffen enz.. Welnu, dokter E. Clément, van do Fa culteit van geneeskunde van Parijs, schrijft in zijna Hygiëne Conjugale op bl. 59 De Grieken en de Romeinen, ten tijde hunner republiek, beoefenden den eerbied die men aan zwangere vrouwen verschul digd is; op straat en op de openbare plaat sen groetten zij deze of stonden haar den doorgang af. Sokrates en Anaxagoras, toen zij eens eene zwangere vrouw in eene nauwe straat van Athene ontmoetten, schikten zich langs den muur om haar den doortocht vrij te laten. De beroemde Mum- mius, de overwinnaar van Corinthe, deed de bundels zijner lictoren (bijldragers) ne- derdoen voor eene vrouw die zich in een dergelijken toestand bevond. Wat is nu valsch en wie is nu de leuge naar? En nu is het de beurt van de 2' persoon der drievuldigheid. Deze bew’eert maar dat wij zouden geschreven hebben dat wij de katholieke wijsgeeren niet ver staan. Dat is gelogen, ea dio persoon die teekent Een die in God gelooft zou wel doen het achtste gebod wat beter in acht te nemen. Tusschen niet verstaan wat iemand beweert en zijne redeneeringen valsch en ongerijmd vinden is er toch een verschil. Indien men zwak van begrip is wanneer men met de hoogleeraars van Leuven, de leer van Lamarck en Darwin aankleeft, dat wil toch ook niet zeggen dat men ernstig meent dat men afstamt van den aap zooals onze tegenstrever nummer 2 ons ervan beschuldigt. Wij raden hem aan de ontwikkelingsleer wat beter te bestudeeren eer hij het nog waagt ervan te spreken want nu spreekt hij ervan als een aap. Hij zal dan misschim beseffen van welke lagere wezens de menschen eenerzijds, de talrijke aapsoorten ander zijds, kunaen afstammen. Onze tegenstrever nummer drie, de derde persoon der drievuldigheid, de zoo gezegde vriend der waarheid werpt ons twee aanhalingen uit den Nouveau Larousse illustré naar het hoofd. Die aanhalingen zijn niet eens van geschied schrijvers, maar van letterkundigen en bevatten enkele bevestigingen zonder be- wys. Wij gaven bewijzen van hetgeen wij zegden en het is niet omdat een of meer letterkundigen, al schreven zij ook in don Larousse, van een ander gedacht zijn, dat die bewijzen zouden vervallen. Die zoogezegde vriend der waarheid zou beter doen te antwoorden op onze bewijs voering, namelijk op onze aanhalingen uit het Nieuw Testament, op hetgeen wij zegden van de minachting der vrouwen door den apostel Paulus en menige kerk vader, over de houding der Kerk in zeker geneeskundig vraagstuk, over de nog be staande ongelijkheid van man en vrouw in de wetten der christene volkeren, over de ongelijkheid van man en vrouw tegen over de priesterwijding, over de veree- ring en gelijkstelling der vrouw met den man by onze voorvaderen van voor het christendom, enz. Maar liever scheldt hij ons uit voor aapmensch. Dat is gemakke lijker en bij de kaloten van zijne soort houdt dat de plaats der bewijsredenen. En volgens dien vriend der waarheid wil de vers van een psalm In inquitatis concepit me mater mea beteekenen dat de menschen van af hun ontstaan besmet zijn met de vlek der erfzonde en genegen tot het kwaad, en slepen geenszins mede dat de profeet zijne moeder laakt als eene zondares wegens het feit zijner geboorte. Indien hij dat beweert, kent hij geen latijn enwy raden hem dan ook aan hette leeren. En wie mag toch wel die oud-offiicier zijn van wie hij spreekt? Wij kennen maar twee officieren in stad en geen van beide is geabonneerd aan de Flandre Libérale. storm ien zijne ziel. Zijn levensgeluk hing mis schien van zulk eene kleinigheid af. Van voer zonsopgang was hij uit het bed; het venster van zijn zolderkamertje had hij geopend om de frissche morgenlucht naar binnen te laten; de kleederen werden geklopt en geschuierd, zijn aangezicht, hals an handen gewassehen, ge wreven dat ze blonken. Reeds om zeven uren wandelde Jack in de ruime Broadway, uit vrees dat een ander hem soms zou voorgaan en hem den post wegkapen. Hier en daar werden de ramen der prachtige heerenhuizen geopend, waardoor hij de rijkgemeubelde vertrekken kon waarnemen, doch zijne oogen bleven gevestigd op het hem wel bekende handelshuis, waarvar nu ook de vensterschermen omhoog werden rold. Een lichte blos kleurde zijne wan^o, eene zachte trilling voer hem door de I-4®0; onbeweeglijk stond hij daar, totdat hij eidelijk de kracht en de stoutheid vond om zacht-'® te bellen. De knecht met wien hij den origen dag had kennis gemaakt, Hel hem binnr- Kort daarop verscheen de patroon, wien Jaconmid- dellijk erkende, en voor wien hij ook b^fdelyk sluiten, zoo zeer was hij bezig met de betrekking i boog. die hij morgen zou aanvragen. Hoe zal ik mij 26 Mei Geryl Juliaan Karel Georgius, zoon van Eugeen en Helena Ghys. Sedert 1 Januari 1911 43 geboorten. STERFGEVALLEN. 25 Mei Lefevere LudovicaRosa Henrica oud 81 j. en 7 d. dochter van Petrus Jacobus en Ludovica Henrica Coppieters. Sedert 1 Januari 1911 30 sterfgevallen. HUWELJIKEN 27 Mei Dobbelaere Theefiel Pieter oud 27 j. han delsbediende en Derijckfe Celina Louisa oud 21 j. beiden te Nieuport. Neudt Adolf Leonard oud 23 j. metser en Parmentier Eugenia Maria oud 22j. werk vrouw beiden te Nieuport. Sedert 1 Januari 1910 8 huwelijken. De ondergeteekenden maken het geacht pu bliek bekend dal zij van heden af in hun maga zijn voorzien van alle slach van landbouw- madlienen, zooals lummel keernens, afroo- mers van alle marken, waschmachienen laatste model, enz. enz. negers als dragers, werklieden en solda ten aanwerfden, heeft voor gevolg gehad dat heden ten dage die schrikkelijke kwaal over gansch de Afrikaansche keerkring streken heerscht, De slaapziekte wordt veroorzaakt door een microscopisch wezen de tripanosome genoemd. Zij wordt overgebracht door eene vlieg glosina palpalis genoemd, die na eerst een aangetasten persoon of dier te hebben gestoken, daarna een gezond persoon prikkelt. Het is eene afgrijselijke kwaal, die zich langzaam doch zeker in het lichaam voort zet, en die de ongelukkige aangetasten soms veel doet lijden. Overal hebben de besturen zich met deze toestand bezig gehouden. Het huidig bestuur van onze kolonie heeft krachtda dige maatregelen genomen. Langs alle kanten zijn pleeghuizen gesticht om de zieken op te nemen en te verzorgen; waar men de behandelingen toepast, door de geleerden aangeraden, om de ziekte ge neesbaar te maken. Reeds is men lot een zeker resultaat gekomen, en de bekomen uitslagen zijn troostvol en moeten tot aanmoediging die nen voor allen die in de Congoleesche ko lonie belang stellen. De slaapziekte is niet alleen een gevaar voorde zwarten, maar ook voor onze me deburgers die in Congo verblijven. Deze kwaal brengt de toekomst der ko lonie in gevaar. Gansche stammen dreigen uit te sterven; de handenarbeid dreigt alzoo te zullen ontbreken en de rijkdom men onzer kolonie zouden kunnen voorde ontginning verloren gaan. Deze schrikkelijke plaag, die het neger volk neerslaat en de toekomst van Congo- land bedreigt, heeft reeds groothartige toewijdingen verwekt. Iedereen weet met welke edelmoedigheid Z.M. Koning Albert bijgedragen heeft tot de studie en weten schappelijke navorschiogen der ziekte, tot het oprichten der pleeghuizen en tot het verzachten van het leed der zwarte en blanke zieken. Het hooge en edelmoedige initiatief Harer Majesteit de Koningin der Belgen, die met de opbrengst van het Werk van de Bloem der Koningin toe te kennen ter leniging van de lijders der slaapziekte in Congo, heeft aan allen een edel voorbeeld gegeven van kiesche liefdadigheid en voor ziende vaderlandsliefde. De gelegenheid zal dank aan do bereidwilligheid van eenige Nieuportsche juffers aan al onze medeburgers worden aangeboden, iedereen volgens zijn vermogen en zijne vrijgevigheid, het zijne bij te dragen om eene onmetelijke droefheid te verzachten en van onze kolonie en ons vaderland een dreigend gevaar af te weren. SP M—BMM—MMM—MiMJMawPyfinn 'TlfWll I BngMBjj

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2