DE SPIEGELS Bericht. En. Lammens en Zenen BELANGRIJK BERICHT Pieter Oumont-Bansercaer Aannemer van openbare werken. t Klerikaal ministerie omver Binnen- en Buitenland. EENE LIJKREDE Gemeenteraad van Nieuport Nieuws uit Nieuport Bedrieglijke statistiek Andermans geestigheid BILLARD Kamerzitting Land- en Tuinbouw Hoogwater te Nieuport Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. 7 MENGELWERK 3 door DOI3VA /Wordt voortgezet/. Zitting van den 26 Mei 1911, om 5 1/2 ure na middag. Woensdag namiddag heeft staatsminis-- ter Woeste eene redevoering uitgesproken waarin hij de schoolwet heeft afgebroken. Zijne rede gelijkt veeleer aan den doo- denzang der klerikale partij! De haantjes vooruit der klerikale ka- merheeren noemden dien grijsaard, die zooveel goed deed aan de papenwinkel een varken, een smeerlap. M. Thienpont van Oudenaarde heeft tot tweemaal toe onder den neus van Woeste geroepen Alles wat gebeurt is uwe schuld! Laat de tjeven maar haarkenpluk spe len. Wij hebben hier niet de partij te trekken van Woeste als klerikaal, maar van hem mag toch bevestigd worden dat hij zijn maandaat van volksvertegenwoor diger nooit gebruikte om zich rijk te ma ken door zijne inmenging in financieels maatschappijen. Dat kan van alle klerikale volksverte genwoordigers niet gezegd worden. Een rotte boel! Harïngvissclierij. De N. 5, behe rende de heeren Carbonez en andere, is van zijne eerste reis ter haringvisscherij in het begin der week gelukkig de haven binnengevaren. Alles ging uitnemend aan bbord, en de moedige visschers hebhen zich in eene schoone vangst van ongeveer 480 ton mogen verheugen. 16 17 In de uiteenzetting der beweegredenen s avonds 12,- 12,25 1,03 1,43 2,22 3,02 3,45 12 13 De ondergeteekenden maken het geacht pu bliek bekend dat zij van heden af in hun maga zijn voorzien van alle slach van landbouw- maclilenen, zooals tummel keernens, afroo- mers van alle marken, waschmachienen laatste model, enz. enz. Yperstraat, f». Nieuport Een weinig ontroerd, maar toch bescheiden, antwoordde Jack dat hij, vernomen hebbende dat bij Mijnheer de plaats van loopjongen open stond, zoo vrij was die beleefdelijk te komen aanvragen. Onder het spreken keek hem de grijsaard aan met eenen doordringenden blik, gelijk hij het bij hun eerste samentreffen had gedaan. Na een ©ogenblik nadenken sprak hij Ik vermeen u vroeger aan de haven nog eens gezien te heb ben; zijt gij niet Jack Rapid? Dezelfde, Mijnheer; antwoordde het jongmensch, zeer verwonderd, dat de rijke koop man zoo lang den naam had onthouden. Het loon is hier in den beginne niet groot, hernam de patroon, doen gij hebt daarenboven kost, kleading en een zuiver bed. Jack verklaarde openhartig dat hij niet eens zooveel had durven hopen. Hum! dat is rechtuit gebiecht, sprak de heer van den huize bij zich zelven, maar voegde meer dan 31 0/0 op slechts tien jaren, dit terwijl, van de 12 kinderen, 5 een onderwijs van mindere waarde genieten en er voor niet katholieken in de meeste gemeenten geene vrij heid meer, maar verplichtend confessionneel onderwijs bestaat. En nu, nu bun stervensuur nadert, willen de katholieke schoolverwoesters een nieuwen aan slag plegen. Maar wee hun! Lang heeft het bel- gisch volk geduld gehad, maar aan alle geduld komt een einde. maken dat de patroon over mij niet te klagen heeft Gelukkig dat die spiegels helder blonken; wie weet of ik wel In het tegenovergestelde ge val zou aanvaard geworden zijn. De vraag is nu hoe ik die altijd rein zal doen blijven. Doch ver mits zij niets dan de waarheid veropenbaren, behoef ik niet ongerust te wezen; vlijtig en eerlijk, tijn, ziedaar de leus, welke ik mij zelven wil stellen. Onnoodlg te zeggen, dat Jack reeds voor twee uren op zijnen post in het handelshuis was. De hoofdklerk, een klein, levendig ventje, zeker de zestig nabij, toonde hem, waarin zijne dagelijk- sche bezigheden zouden bestaan de aangeko mene kisten zou hij ledigen, andere volpakken en verzenden; tonnen en balen moest hij merken ze vervolgens naar het station brengen of nieuwe er vandaan halen; in een woord, alles wat een gewoon pakhuisknecht verrichten kan. Er was dus geen tijd voor luieren of praten, wilde men behoorlijk zijnen plicht betrachten, lader bedien de had zijne bepaalde taak, welke op tijds moest gedaan zijn; toch kon men niet zeggen dat iemand overlast was, maar alles ging hier gere geld en met de meeste orde. Vol ijver en ook met lust deed Jack zijn werk. Was er gelegenheid om hier en daar eene klei nigheid weg te nemen of zelfs de bezigheid wat langer te trekken, de eerlijke jongen dacht er niet aan; dagdieven of stelen was hem onbekend. er luidop bij gij zijt geleerd, naar ik meen? Kunt gij goed lezen en duidelijk schrijven, en zijt ge in staat groote optellingen zonder fouten te maken? I Ik geloof het althans, Mijnheer, klonk het eenvoudig. En denkt ge bier het werk te mijner voldoe ning te kunnen verrichten? au Ik zal mijn best doen u trouw te dienen, Mynheer, luidde het bescheiden antwoord van den jongeling, terwijl hij den patroon vrij moedig in het aangezicht keek. Zoo dacht ik het ook, herhaalde deze een weinig glimlachend. «Bewaar dien vasten wil om goed te doen; zij werkzaam en eerlijk, en het zal u wel in de wereld gaan. Dezen namiddag te twee uren stipt kunt gij u aanbieden, of morgen na acht, indien gij zulks verkiest. De bureel overste, Mijnheer James, zal u de noodige on derrichtingen geven voor hetgeen ge te doen hebt, vervolgde de grijsaard, waarna hij op stond om den jongen uit te laten, welke hem innig geroerd bedankte. De spiegels zijn goed helder, hoorde hij den ouden man halfluid zeggen, toen hij zich verwijderde. Wat was die heer vriéndelijk te mijnen opzichte, en ik die vreesde, dat bij mij om mijne verstelde kleederen niet aangenomen zou heb ben, dacht Jack bij zich zelven in het naar huis gaan. Nu, ik zal mijn best doen, en Schrikkelijk ongeval. In den put Saint-Antoine, der kolenmijnen van Escouffiaulx te Wasmes, heeft een vreeselijk ongeval plaats gehad. Het 15jarig jongentje, Payen, bevond zich in de onderverdiepingen, nabij de ovens. Het knaapje zag eene musch welke uit haar nest was ontsnapt en in den put gevallen. De jongen stak bet hoofd boven de afsluiting en riep tot eenen man, dat hij den vogel pakken- zou. Op dit oogenblik, werd een ledige wagen met den ophaalbak opgetroken. Het hoofd van het ongelukkig kind werd door den bak gepletterd. en het was in een gevaarlijken toestand dat men het jeudig slachtoffer bij zijne ouders terugbracht rue de Ia Louise Voor twee jaar, werd een broeder van den verongelukten knaap gedood tijdens eene inzak king te Sauwertar. Vreesselijk drama. In het huis nr 160, van de Herzieninglaan, te Cursgem-An- derlecht, werd maandag nacht rond 2 uur een verschrikkelijk drama afgespeeld. Zekere Louis Gwerktuigkundige, geboren te Parijs in 1871, die in dat huis sedert 3 jaar een kamer bewoont, kwam op dat uur thuis en drong de kamer binnen van den hoofduurder, M. Haelaert, herbergier 38 jaar oud, die naast zijne vrouw te bed lag en rustig sliep. G. sprong op den herbergier toe en bracht dezen niet minder dan een 20lal mestsleken toe in het hoofd en het lichaam. Het slachtoffer schreeuwde luidkeels om hulp. De dader nam de vlucht, doch moet zich hebben gekwetst, door te vallen op een hoop ledige Twee maten, twee gewichten. In de uitvoering der groote(?) werken aan de rio len, een der heldendaden van ons dompersbe- stuur, worden zooals overigens in alles bij de katholieken twee maten en twee gewichten ge bruikt. Terwijl alles met de grootste traagheid, met de grootste zorgeloosheid werd gedaan in de Yper, Schip- en St-Jacobstraat. wordt met orde gewerkt in de Marktstaat de kasseien worden er geklasseerd, niet overhoop geworpen zooals elders, en de overbodige grond seffens wegge voerd. In de Schipstraat, waar de werken sedert lang zijn afgeloepen, ligt nog alles dooreen en groote hoopen aarde belemmeren er nog den weg. Waarom die twee maten, en gewichten? Waarom dit verschil"? Is het misschien omdat in de Marktstraat zeke re kopstukken wonen? Of misschien, en ’t zal wel dat zijn, moet men zich haasten voor de processie; (dit gaat immers boven alle andere belangen)? Maandelijks, op den betaaldag, moest elk der bedienden in het kantoor van den patroon ver schijnen, welke gewoonlijk met niemand omging dan met den heer James Dan reikte de grijsaard zelfs aan ieder zijn loon, terwijl hij hem met zijne grijsblauwe oogen scherp aankeek, en hem, een kort aanmoedigend woord, of eene vriende lijke terechtwijzing, al naar hij het verdiende, toevoegde. Een geheel jaar was lack reeds in dienst, en nog geene enkele afkeurende bemerking had hij van zijnen chef moeten hooren. Toen hij weder op den gewonen betaaldag in het kabinet van den patroon verscheen, keek de oude heer hem bijzonder hartelijk aan en zegde Jack, ik zie met genoegen dat ge braaf oppast en geschikt heid aan den dag legt; van morgen af zult ge als bijklerk op het kantoor geplaatst worden; dan kunt gij in stad eene kamer bewonen: uw loon is 125 frank in de maand. In den beginne wist de jongeling niet wat hem overkwam, zoozeer trof hem dieonverwaeh- te gelukkige mededeeling, en toen hij den braven patroon voor zijne edelmoedigheid wilde dank zeggen, vond hij geene woorden om uit de druk ken wat zijn hart gevoelde; eenen traan, welke hem uit het oog rolde, wischte hij tersluiks af, terwijl hij de hand greep, die zijn weldoener hem had loegestoken. ten eene duidelijke koelheid zal betoonen en zells, besloten aan ’t land de in aan tocht zynde gruwelen te vermijden, de roode vlag voortaan zal schuwen. Waarachtig, de klerikale bladen kunnen iemand wat op de mouw spellen! -- Donderdag namiddag heeft ’t ministerie zijn ontslag ingediend. Dit ontslag is niet onverwacht, maar niemand dacht dat het zich zoo gauw zou hebben voorgedaan. De eensgezindheid der antiklerikale par tijen en hun gerechtvaardigde en hardnek kige oppositie tegen de hatelijke schoolwet heeft er kort spel mede gemaakt. Wat zal er van dien toestand komen? Wij weten er niets van! Doch wat wij weten is, dat de liberalen en socialisten vast besloten zijn alle mid delen in ’t werk te stellen om zoo gauw mogelijk de ontbinding der Kamers te bekomen met de vermeerdering van ’t getal volksvertegenwoordigers berekend van de laatste volksoptelling. En dan is ’t triomf in Belgenland. Heden is de eerste slag gewonnen. Morgen is de volledige zegepraal aan ons, onder den kreet Leve ’t verplichtend onderwijs. Leve ’t algemeen stemrecht. 1899. Da riolen worden gemaakt in ’t belang der openbare gezondheid en de bestaande zinkputten moeten verdwijnen om dezelfde reden. Het is dan maar rechtveerdig dat de werken die gedaan worden in bet algemeen belang ook door de al gemeenheid betaald worden en niet door deze alleen die eigenaars zijn van huizen gelegen in die enkele straten waar riolen gemaakt worden. Het is dus eene belasting gelegd op die enkele eigenaars terwijl de anderen die eigendommen bezitten in de straten waar geen riolen worden gelegd van alle kosten verschoond blijven. Eene belasting om rechtmatig te zijn moet op eenieder wegen. Zoo gebeurt het niet. Ook de eigenaars van huizen'1 gelegen in de breede straten zullen veel meer moeten betalen dan deze der smalle straten, ten anderen zelfs in eene zelfde straat zullen de aanpalende eigenaars niet gelijk beta len daar de riolen niet altoos in het midden der straten kunnen gebouwen worden. Er moet ook in aanmerking worden genomen dat de eigenaars die volgens de berekening van het college reeds 9400 fr. zouden moeten betalen voor de verbin dingen op den openbaren weg, nog twee, drij maal zooveel kosten zullen hebben voor de ver- binnen hunne huizen of eigendommen. Het is dus 30 a 40 duizend fr. dia zij zullen moeten be talen. Dit is een zeer groote last waarin de stad, dus de algemeenheid, zou moeten tusschenkomsn voor wat betreft de verbindingen op den openba ren weg. M. Pattyn zegt dat M. De Jaegher wat laattijdig opkomt met dit voorstel dat niet kan aangenomen worden, waarop de heer De Jaegher antwoordt, dat het gemakkelijk praten is voor M. Pattyn die hier geen eigenaar is en bijgevolg niets te betalen heeft. x De heer Secret ris doet opmerken dat M. De Jaegher dien hij thans beknibbelt, heeft gestemd en dat de verandering die hij i u voorstelt geen terugwerkend uitwerksel kan hebben, dat reeds een groot getal eigenaars de verbinding hebben gevraagd. M. De Jaegher doet opmerken dat bij de nederlegging van ’t ontwerp van riolen nooit gesproken is geweest van de verbindingen, dat hst enkel veel later is wanneer de plakbrieven, de aanbesteding aankondigenda, zijn verschenen dat hij vernomen heeft, zooals de meerderheid der inwoners, dat de politieverordening van den 31 Maart 1899 bestond, waarvan hem alsdan in zitting van den Raad een afdruksel overhandigd is geweest. Wat bet terugwerkend uitwerksel van zijn voorstel aangaat, vermits nog niemand aan de riolen in oprichting is verbonden, zouden sl de huizen ten koste der algemeenheid de ver binding bekomen die dan ook verplichtend zou zijn voor al de huizen. MM. Pattyn en Rybens doen opmerken dat deze uitgaaf een nieuwe last is voor ue stad en dat M. De Jaegher die tegen de leenlng stemde nu nogmaals meerdere uitgaven voorstelt. Zij vragen ham met welke gelden zulks zal kunnen betaald worden. M. De Jaegher doet opmerken dat ie nieuwe belastingen gestemd in 1908 reeds zijn geheven geweest in 1909 en 1910 alhoewel Je leening niet was verwezentlijkt of niet gebruikt, dus dat deze 10 4 12000 fr. gedeel telijk aan de verbindingen zouden kunnen ge bruikt worden. Verschillige medeburgers hebben hem de meening uitgedrukt dat vermits zij nieu we belastingen moeten betalen de stad hun geene verdere onkosten zou mogen opleggen. De heer Secretaris zegt dat de ontvangen belastingen versmolten zqn met de gelden der leening en dat met de gezamentlijke opbrengst verdere werken i zouden uitgevoerd zijn waarvan er afrekening zal gemaakt worden. Dat voor de besteening van den boulevard er enkel 14,000 fiankn voorzien is welke som ontoereikend is om dit werk uit te voeren. M. Pattyn zegt dat de nieuwe belastingen voor den gewonen dienst zijn gebruikt geweest omdat er gedurende een tijd weinig gronden zijn verkocht geweest. M. Vandenabeele vinut dat geen enkel eigenaar meer zou mogen betalen voor zijne verbinding dan tot de helft van de straat. M. De Jaegher geeft zijn voorstel in over weging van den Raad indien men niet onmiddel- lijk eene beslissing wil nemen en de heer Burge meester stelt vóór zulks te verschuiven tot bij de bespreking van de begroeting voor 1911 die bin- veertien dagen zal gereed zijn. Dit voorstel wordt aangenomen. M. De Jaegher vraagt of er nu nog geen ent werp van nieuwe middelbare meisjesschool is opgemaakt en wie daarmede is gelast, daar de gemeenteraad in zitting van 18 November 1910 eenpariglijk had besloten een voorontwerp te laten opstellen om dan bij hel ministerie aan Ie dringen tot het bekomen van eene toelage. De heer Burgemeester zegt dat het gemeentebestuur bij het besluit blijft geene andere gelden te wille* gebruiken dan deze voortkomende van de verze kering der afgebrande gebouwen. M. De Jaegher wijst erop aan dat hij de middelen heeft aange duid om zonder verder last voor de stad een ka pitaal te bekomen van ongeveer 35,000 fr. met hetwelk een behoorlijk lokaal zou kunnen opge richt worden. Voor het vermoedelijk tekort zou bij den Staat aangedrongen worden. Uit de be spreking blijkt dat de gemeenteraad, niettegen staande het besluit van 18 November 1910, wei gert naai een beter lokaal uit te zien of een nieuw lokaal wil laten bouwen. M. De Jaegher zegt dal er in de middelbare meisjesschool een twaalftal leerlingen zijn die op banken zitten zonder leu ning h.tgeen ongezond en gevaarlijk is voor kinderen die alzoo 2 uren lang daar moeten stil blijven. Vijf andere meisjes moeten om op hunne plaats te geraken over den lessenaar springen of er onder kruipen. Dat is gymnastiek, antwoordt hem de heer Burgemeester. M. De Jaegher vraagt dat nog eenige nieuwe banken zouden gemaakt worden om daarin te verhelpen. De heer Burge meester zegt dat Mevrouw de Bestuurster der school verklaard heeft dat geheel het schoolma- terieel nu in regel is, en zij heeft geene verders nieuwe banken gevraagd. M. De Jaegher zegt dat hij ze vraagt in het belang der meisjes di® daar ter school gaan. i De heer Huyghabacrt doet de opmerking dat I de stad jaarlijks 25 fr. betaalt aan de gemeente St Joris voor den onderhoud van het gedeelte i van den besteenden weg op den rechter oever I van den Yzer gelegen op het grondgebied van l Nieuport en dat gemelde gemeente niets of wei- I nig onderhoud doet uitvoeren. M. De Jaegher i antwoordt dat St Joris integendeel honderden franken aan dien onderhoud bestesd. In alle ge- i val niet vóór mijn eigendom, zegt M. Huyghe- flesschen, die in de gang stonden. M. Haelaert, die erntig gekwetst werd, is door een geneesheer verbonden. Gelukkig is geen der wonden doodelijk. De reden van dezen lafien moordaanslag is niet bekend. Men hoopt den dader weldra in handen te zullen hebben. .Aanranding. Zekere Van Puyen- broeck van Vrancena werd zaterdag avond door de gebroeders X... asrigerand en mishandeld De jongen begaf zich vervolgens naar da ouderlijke woning en na zich te hebben laten verzorgen, vergezelde hem zijnen vader naar het dorp. Op de plaats de Mosselbank werden vader en zoon van Puyenbroeck een tweede maal aange rand. De vader werd tweemaal in het hoofd ge stoken. Andere personen snelden alsdan ter hulp, waarop de aanranders de vlucht namen. Deze konden nog niet worden aangehouden. De toe stand van vader Van Puyenbroeck is onrust wekkend. Het is de tweede maal dat de gebroe ders X.... een aanranding plegen. Drama. Een vreeselijk drama ge beurde te Parijs, in de wijk La Villette. Daar ontmoette zekere Dompratin, wien ’t verblijf te Parijs verboden is, zijne gewezen minnares, de 21jarige Georgette Roussel, welke met hem niet meer wou verblijven, om hem in ’t leven te houden Daarom zocht bij de ongelukkige op. Ze na middernacht in eene verlaten straat ontmoetend greep hij ze vast aan de haren, drukte ze neer op de knieen en stak ze dan met een lang mes in de hersenen De arme vrouw zonk dood neer. Kort nadien werd de ellendeling aangehouden. Huiselijk drama. De wijk der Viaduc- straat te Elsene werd maandagavond in opschud ding gebracht door een bloedig huiselijk drama. Op kamers dier straat wonen de echtgenooten X... De man is een ruw persoon, die zich over geeft aan den drank en van een oploopend karak ter, zoodat zijne vrouw het leven eener martela res met hem slijt. Maandag avond, rond 10 uur, kwam hij opgewonden en dronken tehuis Plots greep hij de arme vrouw bij de haren, sleepte haarin een hoek en sloeg haar daar zoo geweldig dat de ongelukkige dra bedekt was met kwetsu ren. Eindelijk werd de gevaarlijke man bemeesterd en aangehouden. Proces-verbaal werd te zijnen laste opgemaakt. Automobiel ongeval. Maandag namiddag, op het oogenblik dat wielrijders, deelnemend aan den wedstrijd Parijs Luik-Brus- sel, te Borgworm aankwamen, had een erg onge val plaats. De automobiel der officieele personen, in wel ke onder andere M. Celignon van Brussel, be stuurder van de Vele-» was gezeten, reed tus- schen de menigte nieuwsgierigen. Verscheidene personen werden omgeworpen. Een aantal kinderen zich aldaar bevindend, werden omgeworpen en gekwetst. Een dezer Delvaux, oud 10 jaar, bleef bewusteloos liggen. De wielen der auto waren over zijn lichaam ge reden, ter hoogte van den onderbuik. Bovendien werd dit kind gekneusd aan het hoofd en den rug Zijn toestand is wanhopig. Het is dokter Hansoul, die den armen kleine verzorgde. Gespannen koorden waren de eenige en zwak ke afsluiting om het publiek op afstand te hou den. De gendarmerie moest de kontroleerders en den geleider der auto tegen de volkswoede be schermen. Een onderzoek werd onmiddellijk ingesteld, in afwachting der aankomst van het parket, dat van het gebeutde werd verwittigd. Doodslag. Maandag avond bevond zich M. Jules De Meester, handelaar in kolen, voedstoffen, en gewezen gemeente-secretaris van Wontergem in eene herberg dezer gemeente. Daar is ruzie ontstaan tusschen hem en den landbouwerszoon Van Duynslaeger, nopens eene geldkwestie. Van Duynslaeger is op den heer De Meester toegesprongen en heeft hem eenige vuistslagen toegebracht zoodat de heer De Meester ten gronde is gevallen op het voetpad. Toen men hem opnam was hij buiten kennis en hij bad eene blauwe plek aan het linkeroog. Men weet niet of dia blauwe plek veroorzaakt werd door eenen slag of door den val. Dat zullen de wetsgeneesheeren moeten uitmaken. Het slachtoffer werd op eene berrie naar zijne woning osergebracht waar een geneesheer hem verzorgde. Zijn toestand verslechtte echter gedu- Jig, zoodat hij moest berecht worden. Hij is dinsdag morgen, om 10 1/2 ure, aan zijne wouden bezweken. Het slachtoffer was gehuwd en 35 tot 36jaren oud en vader van twee jonge kinderen. De vader van den dader, toen bij de schrikke lijke daad van zijnen zoon vernaam is ziek ge vallen van schrik. Van Duynslaeger is onlangs van Aarseele naar Wontergem komen wonen. De zoon Van Duynslaeger is aangehouden. Het parket heeft zich ter plaats begeven. Drama der dronkenschap. Tij dens den nacht van zondag op maandag kwetste een dronkaard drie personen in de Darbostraat, te Roubaix. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 14 Donderdag 15 Vrijdag Zaterdag 11 Juni der bevolking, dit trots de vermindering van het getal scholen in evenredigheid der bevolking en de totale vernieling van het officieel onderwijs op vele buitengemeenten. Dit bewijst genoeg dat de bevolking, daar waar de officieels scholen nog bestaan, deze meer en meer verkiest boven de vrije, maar strekt toch niet om vooruitgang van het. officieele onderwijs onder de katholieke regeering te bewijzen. Wat de totale bevolking der lagere scholen, zoowel vrije als officieels betreft, zij was in 1900 van 793915 leerlingen of 11,9 °/0 der bevolking en in 1910 van 12,4In de laatste tien jaren moet het vrije onderwijs dus ook maar onbetee kenenden vooruitgang gedaan hebben, trots de vermeerdering der uitgaven ten voordeele der kloosterscholen. Al dat geld dat onze meesters De dader is zekere M.... aldaar wonend, welke zich dronken zijnde, daar op den grond had te slapen gelegd. Toen zijne familieleden toekwa men. maakte zijne vrouw er hem aanmerkingen over. Toenf in eene dronkaardscrisis, greep M... in zijn huis gekomen, een groot mes en gaf een steek aan zijne vrouw, boven het oog. Later stak hij nog herhaalde malen Alfons Van den Bossche eveneens Antoine, dezes broer. Ten slotte, in een crisis van delirium tremens verbrijzelde hij nog allerlei huisraad. Hij werd aangehouden en opgesloten. Severe. Zondag nacht, om 11 ure, kwa men vier werklieden de genaamde Frans Ronse, Louis De Volder, De Weerdt en Sierens, al zingende langs de Kerkstraat. Zij werden tenge volge van hun gezang, aangesproken door Alfred Van den Bossche, oud 30 jaar, spoorweg arbeider en diens broeder. Eengevecht ontstond. Frans Ronse, 32 jaar, kreeg een schrikkelijken dolksteek in de zijde; hij is doodelijk getroffen. L. De Volder, 35 jaar, werd tot driemaal toe in de zijde en in de borst gestoken, de w’onden zijn insgelijks doodelijk. Vervolgens werd er ook gestoken naar Sierens en De Weerdt, die tusschen gekomen waren. Zij konden gelukkiglijk vluchten, anders had men vier slachtoffers gehad. De slachtoffers wer den in eene herberg gedragen, waar ze verzorgd werden door dokter Doutreligne. De toestand der twee slachtoffers is zeer bedenkelijk. Men vreest een noodlottigen afloop vooral voor Ronse. In zaken. Ik. zegde kleermaker Knipschaar tot een zijner kalanten, ik vraag nooit geen eent aan een fatsoenlijk man. Maar nochtans, indien hij u niet be- aan broertjes en nonnetjes te grabbelen geven is dus nutteloos verspild. Uit voorgaande cijfers blijkt ook dat, terwijl de officieele lagere scholen een getal leerlingen hebben dat gelijk staat met 7 °/0 der bevolking, de vrije aangenomene of aan neembare, slechts 5% overhouden, waaruit oood- zakelijk volgt dat het ten onrechte is dat onze tegenstrevers beweren dat hunne scholen meer leerlingen bezitten dan de officieele. baert, daar is niets gedaan geweest, overigens zijt gij het die het bestuur had van deze werken en het is daardoor waarschijnlijk dat niets gedaan werd. M. De Jaegher verklaart dat hij niet belast is geweest met het bestuur van dien onderhoud, die volkomen is uitgevoerd geweest op al de doe len van den weg. Overigens, zegt hij, indien gij vermeent dat St-Joris het niet goed doet waarom onderhoudt gij zelf het gedeelte van den weg niet op het grondgebied van de stad. Dat ware t. ee maal betalen wordt er hem geantwoord en d’heer De Jaegher verklaart nogmaals dat den weg met greote kosten op al zijne deelen gelijk wordt on derhouden. De openbare zitting wordt gesloten en de heer Burgemeester verklaart de geheime zitting geo pend. 7e Punt. Benoeming van eenen nachtwaker. De heer Burgemeester verklaart dat. vier aan vragen zijn ingekomen van wege Jules Devos, Jan Vandenbussche, Polydoor Vanhoutte en Pieter Vinck. Bij de geheime stemming bekomt Jan Vanden bussche 6 stemmen en wordt als nachtwaker uitgeroepen. Jul. Devos en P. Vanhoutte bekwa men elk ééne stem. De zitting wordt om 7 1/2 ure geheven. Schoone en goede billard te verkoopen met toebehoorten, alsook twee spelen ivoren billard bollen, zoo goed als nieuw. Zich te wenden Hotel Duynnenhuys Oostendestraat, Nieuport. van zijn hatelijke ontwerp van schoolwet geeft het katholiek ministerie eene statistiek op door dewelke het bewijzen wil dat het lager onderwijs sedert 1884 grooten vooruitgang zou gedaan hebben. Dat is, ten andere reeds een afgezaagd liedje dat men ons herhaaldelijk weder opdisebt. De cijfers van het ministerie zijn de volgende Den 30 Juni 1884 bestonden er 4810 lagere scholen met 8698 klassen en 324867 leerlingen; den 31 December 1910 waren er 7525 lagere scholen met 20631 klassen en 929317 leerlingen. In schijn dus zou het lager onderwijs, onder het katholiek bestuur, met reuzenschreden vooruit zijn gegaan. Maar schijn bedriegt en katholieke statistie ken ook Men kan aan de cijfers al doen zeggen wat men wil wanneer men ze op zekere wijze voorbreagt. Een nader ondeizoek zal ons weldra bewijzen dat de zoogezegde vooruitgang niet bestaat, en dat zal wel niemand verwonderen die den toe stand in Vlaanderen kent. Ten onrechte heeft men beweerd dat de cijfers van hoogervermelde statistiek op twee verschil- dende gronden gevestigd waren; dat degene voor 1884 slechts de officieele degene van 1910 de officieele en de gesubsidieerde vrije -cholen be grepen. In de 4810 lagere scholen welke beston den op 30 Juni 1884 heeft de regeering 7 aange nomene scholen gerekend (3 voor meisjes en 4 voor jongens en meisjes); het getal officieele lagere scholen was dan inderdaad 4803 en niet 4810. Dit, voor de toenmalige bevolking van 5,700,000 zielen maakt 84 officieele lagere scho len voor 100.000 inwoners of 1 voor ongeveer 1186 inwoners. In 1908, toen de bevolking geklommen was t®t 7,500,000 zielen, bestonden er maar 4629 officieele lagere scholen meer, dus slechts 62 voor 100.000 inwoners, dus eene voor 162Jzitlen. Om de evenredigheid van het getal scholen volgens de bevolking, zooals zij bestond in 1884 te behouden, zouden er dus, in 1908 6320 offi- eieele lagere scholen moeten bestaan hebben in plaats van 4629. Er waren er dus 1591 te kort. En dat noemt men bij de katnolieken vooruit gang!! Maar zullen zij zeggen Onze scholen, rekent gij die dan voor niets? Laat ons dus ons onder zoek verder drijven. De bevolking dei officieele scholen was in 1885 van 422150 leerlingen of 7 °/0 der bevolking In 1908 was zij van 514838.leerlingen of nog 7 8/0 En nochtans, hoevele ouders zijn er niet die ten niets van de politieverordenin van 31 Maart tegen wil en dank, hunne kinderen naar de vrije scholen zenden, de eenen omdat er in de ge meente geene officieele school bestaat, de ande ren omdat de kinderen te jong zijn om elders aangenomen te worden; anderen nog uit vrees voor berooving van werk .of verlies van klanten, vele ouders ook om de vrede in het huishouden te bewaren, daar de moeder de slavin der zwart gerokte dwingelanden bleef, enz. enz. Zoo moeten vele menschen hunne kinderen laten verstompen door ongediplomeerde broer tjes en nonnetjes die ze dan nog uitbuiten op allerlei wijzen. En dan beffen de katholieken dat hun onderwijs we! goed moet zijn aaegezien vele liberalen hunne kinderen naar de vrije scholen zenden! Men mag evenwel gerust zeggen dat, moesten hunne scholen alleen bevolkt zijn door de kin deren dergene die, uit vrije beweging een con- fossionneeel onderwijs verkiezen boven het offi cieele, hun getal leerlingen veel kleiner zou zijn. Hoe wil men, ten andere, dat het vrije onder wijs goed zou zijn aangezien men daar tot schade van het wetenschappelijk onderricht, het groot ste gedeelte van de schooluren doorbrengt met gebeden, catechismuslessen, heilige geschiede nis enz.; aangezien men in de vrije scholen in plaats van de verdraagzaamheid en de liefde tot den evenmensch aan te prijzen allen omgangmet de kinderen van anders leokeaden verbiedt en alzoo haat en verdeelhei l zaait. Daarbij komt oog dat, in die scholen de bevolking der klassen zeer dikwijls te groot is; dat het personeel vele vreemdelingen begrijpt; dat het diploma maar voor de helft der meesters en meesteressen ver- eiseht wordt; dat deze laatste aan een zeer onvol doende toezicht onderworpen zijn dat op den opvoedkundigen arbeid niet werken kan, terwijl de tuchtstraffen, door de wet voor de gemeente lijke onderwijzers en v stgesteld, hier niet toe passelijk zijn. Wat meer is de schoolopzieners zijn meest alle katholieken, en dat zegt genoeg; daarbij hebben zij de gewoonte de schoolhoofden op voorhand van hun bezoek te verwittigen, wat rechtstreeks strijdig is met een ernstig toezicht. Kortom, trots de kolossale vermeerdering van het getal aangenomene en vrije gesubsidieerde' scholen sedert 1884 is bet getal schoolgaande kinderen in evenredigheid der bevolking weinig of niet vermeerderd terwijl de uitgaven voor het onderwijs buiten alle evenredigheid met de bevolking klommen. Deze laatste vermeerderden van 1900 tot 1908 ongevser van 12 terwijl de schooluitgaven an 40,575,512 fr. op 53,029,291 fr. kwamen hetzij eene vermeerdering van iets taalt? Als hij mij na een zekeren tijd niet betaald heeft,. hewel, (jan aanzie ik hem voor geen fatsoenlijk man, en ik vraag hem ’t geld dat hij mij schuldig is. ---- Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de afleidingbui- zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en planchet' te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. Irrxrxvx mfet gemak van betaling. ■L ItvUp Een schoon, gerieflijk, kloek onlangs nieuw gebouwd wooniiuis-villa en 206m240 erf te NIEUPORT, Duinkerkestraat, N° 21, met koetspoorten paardenstal uitkomende op de stadswandeling, hebbende gelijkvloers 2 naeenvolgende plaatsen, verandah, 2 keukens, 5 bovenkamers, schoone zolder en 2 mansardeka mers. 2 soorten water. Gazleiding in gansch de villa. De eigendom is te koop in zijn geheel of in 2 loten; het 1’ de villa en aanhoorigheden met de helft van den hof en het 2® de poort en den paar denstal met de andere helft. Zich te bevragen bij den eigenaar M. C. Van Biesbrouck, Thouroutschensteenweg, N* 48 te Oostende of bij den zaakhandelaar Colaert, ti Nieuport, Kerkstraat, 8. De heer Woeste heeft woensdag laatstl eene redevoering uitgesproken waarbij hij zegde dat de voorgestelde schoolwet niet een IDEAAL is! Hij zegde nog daarbij dat hij zijne ziens wijze van 1895 getrouw bleef, het is te zeggen dat hij den schoolbon niet genegen is. Wat hij in de Revue Générale van October laatstleden schreef, houdt hij nu nog staande. Zal de jongere klerikale rechterzijde dit AVONTUUR van Schollaert’s schoolontwerp zoo schreef Woeste willen doordrijven na den kaakslag aan ’t katholiek ministerie gegeven door den heer Woeste? Wij twijfelen er aan! De duurte der haver De hooge prijzen aan de haver hedendaags toe gekend verhoogen ook op verbazende wijze de onderhoudskosten van het paard; ’t is daarvoor dat in vele stallen hel middel wordt gezocht om dit voedergraan gedeeltelijk door een goeikooper voedsel le vervangen. Als paardenvoeder b. v. zijn hooi, strooi en haver enkel te betrouwen, zoo redeneeren som mige geleerden ten onrechte; het peerd zou volgens dezen enkel uit de drij opgenoemde voe ders de noodige kracht kunnen putten, om zwaar werk te verrichten. Hoe dwaas! Het tegendeel bewijzen ons verschillige vreem de volkeren. Laat ons dus over de grens stappen en ondervragen wij den Arabier. Deze zal toonen dat zijne paarden sterkte en vlugheid in de gerst vinden de Italiaan zal ons de paardenboontjes toonen, de Mexicaan zal u de maïs aanprijzen, dit alles in vervanging van de haver, die daar om zoo te zeggen, gansch onbekend is ’t Is dan wel waar dat men in ’t algemeen een goed voe- derrantsoen voor paarden kan samenstellen met voederstoffen die eiwit, vet en koolhydraten in houden ’t bijzonderste vooral is, de dieren aan het nieuwe voeder te gewennen. Aangenomen dat al die voedermiddelen, bij vreemde volkeren gezocht, kracht en vlugheid bij het peerd aanbrengen, dan is het dank aan de suiker, die zij bij de vertering in het lichaams gestel der dieren aanbrengen. Haver kan dus voordeelig door een gesuikerd voedsel dezelfde kracht bezit, namelijk door Su- crema gedeeltelijk vervangen worden. Nochtans lette men er op, het merk sucrema niet te verwarren met gelijkaardige produkten van mindere waarde. De sucrema geeft sterkte en vlugheid aan het peerd, houdt het dier in een gezonden staat en vermindert merkelijk in prijs zijn onderhoudsrantsoen. A. Singelee, veearts. (VERVOLG) Op vraag van den heer Burgemeester of er iemand nog verlangt eenig voorstel te doen, vraagt M. De Jaegher bet woord Bij het ontvan gen, zegt hij, van uwen omzendbrief van den 15 Maart 11. hebben velen onzer medeburgers ver wonderd geweest te vernemen dat zij gehouden zijn op eigen kosten -ie verbindingen met de rio len op den openbaren weg af te dragen. Zij wis- ’s morg. 11,44 12,05 12,44 1,23 2,03 2,42 3,23 6 Juni Goderis Joseph August zoon van Pieter en Justina Zoete. Decroos' Frans Leo zoon van Amaat en Alicia Vercouillie. Sedert 1 Januari 1911 45 geboorten. STERFGEVALLEN. 1 Juni Deseck Ludovica Maria oud 75 j. 3 m. en 24 d. dochter van Lodewijk Joachim en Helena Sophia Pauwels en weduwe van Lodewijk Jan Houvsnaghel. Sedert i Januari 1911 3! sterfgevallen. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Vandeweyer Alfons Joseph, tolbeambte te Nieuport en Van Hos e dementia Rosalia, kleer maakster te Berchem. Engélbeen Gyriel Lodewijk, werkman te Oost- duinkerke en Dutriene Ernestina Pelagia zender beroep te Nieuport. S3 A" i)

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2