f oor Vrijheid en Recht! Voor Waarheid en Vrede! Politiek Tweede Jaargang 17 Juni 1911 N° 24 Gemeenteraad van Nieuport Zaterdag M: i rfi VERKOOPER Pieter Werstraete, «oan Valkestraat, Nieuport DRUKKER JOSEPH HAECK Statiestraat, Oudenaarde PRIJS PER NUMMER 5> centiemen Zitting van den 9 Juni 1911, om 5 1/2 ure ’s namiddags. Afwezig M Een. Vandenabeele. Op erzoek van den heer Burgemeester geeft de Secretaris lezing van het proces-verbaal der xitting van den 26 Mei 11. ABONNEMENT 22,€30 frank jper ja-tii* op voorhand betaalbaar Eu een batig slot van 3091,49 3’ Punt. Borgtocht ontvanger Disch. De heer F. Verbanck, ontvanger van het Arm bestuur, vraagt om zijne borgtocht van 4700 fr. gestort in geld te mogen vervangen door eene eerste hypothecaire inschrijving op eigendom men hem voor de helft baboorende en die eene gezamenllijke waarde hebben van 16000 fr. Het gunstig dvies gegeven door het Buroel van Weldadigheid wordt door den gemeenteraad goedgekeurd met eenparige stemmen. 4" Punt. Brief Aeroclub. De Aeroclub vraagt eene toelage van 2000 fr. rëdens het vliegfeest van Blankenberge, op 10 Oogst aanslaande alhier eene nederdaling en op stijging van vlisgmachienen in te richten, De Raad bij eenparigheid van stemmen beslist geena verdere onderhandelingeu met de Aero club vooil te zetten daar de gevraagde toelage veel te hoog is. 5“ Punt. Ontwerp tot bouwing van een nieuw slachthuis Lezing wordt gegeven van hel verslag der Commissie van openbare werken besluitende tot de goedkeuring van het ontwerp en begrooling. M. De Jaegher doet opmerken dat er slechts ééneingangdeur is vooizien voor het koeistal. Hij had verkozen twee deuren Ie hebben in de twee eindgevels van het gebouw. Hij doet opmer ken dat er maar 18 hokken voorzien zijn voor schapen, zwijnen en kalveren en dat het meer malen gebeurt dat er rond de 30 dieren tegen woordig zijn. Het schepenencollege vermeent geene wijziging te moeten voorstellen voor wat het koeistal betreft en daar de hokken veel groo- ter zijn dan de nu bestaande zal men er in leder meer dan één dier kunnen stallen. Het verslag der Commissie van openbare werken wordt met algemeene stemmen go dgekeurd. 6e Punt. Gezondheidstoezicht in de scholen. Door de Secretaris wordt lezing gegeven van een brief van den heer Gouverneur betrekkelijk de gezondheidstoezicht in de scholen, in denwel- ken bij de gemeenteraad verzoekt een genees heer te gelasten met dit toezicht. Na bespreking dezer zaak beslist de Raad in de geheime zitting van heden lot deze benoeming over te gaan en de vergelding vast te stellen wanneer inlichtin gen zullen ingewonnen zijn betrekkelijk de scho len, die buiten de gemeentelijke lagere scholen nog aan dit toezicht moeten onderworpen wor den. De heer Cool vermeent dat dit toezicht zich ook zou moeten verstrekken tot de lokalen en dezes onderhoud. 7' Punt. Mededeelingen en vragen. Op verzoek van den heer Burgemeester geeft de Secretaris lezing van een brief van M. Ahaeys ingenieur van bruggen en wegen gelast met het bestuur der rioolwerken alhier. Volgens gemelde heer mag er geen aftrek gedaan worden bij de afrekening met den aannemer om reden van ge bruik van brikken van mindere hoedanigheid. In de Schip en St Jacobslraal werden wat zinder- steenen en verders ;..ok drieling of halfbaksteen gebruikt, doch in kleins hoeveelheid en zulks is énkel geschied omdat er alsdan schaarschheid van steen was en om de geburen niet te lang m da vuiligheid te laten. Da ciment is van goede hoedanigheid; bij zelf heeft nog over eeniga dagen een staal ervan gezonden naar de proef* bank te Mechelsn Wat de hoedanigheden betreft van de gebezigde metsers, voor rioolwerken dia zeer gemakkelijk, is het niet neodig ervaren vanjaardoodingen ta betalen gedurende 90 jaren en gerekend aan 3,90 fr. p. h. hetzij 819 fr. bij jare. Het nieuw kapitaal moet dienen voor uit breidingen te geven aan den dienst en vooraan koop van materieel. Voor wat Nieupoit betreft eene uitgaaf van 12,000 fr. is noodig voor het leggen van de tramlijn tot aan de vlo'kom. De vorig onderschreven axndeelen door de stad zijn winstgevend en het is te vermoeden dat deze nieuwe onderschrijving ook voordeelig zal zijn. M De Jaegher vraagt of hel T oogenblik niet is om bij het Bestuur der Buurtspoorwegen aan Ie dringen om eene betere aflossing de regenwaters Ie verkrijgen aan de tramstatie. De Secretaris antwoordt dat er daarover meermaals is geschre ven geweest. De heer Burgemeester zegt dat zulks nog kan gedaan worden. De beraadslaging de vérliooging van het kapitaal en de meerdere tusschenkomst van de stad wordt met eenparige stemmen goedgekeurd 2’ Punt. Rekening Disch '1910. Deze rekening wordt met algemeene stemmen vastgesteld in ontvangsten 16321,37 In uitgaven 13229,88 gers; misschien dacht hij zelfs bij denVorst eene willooze toestemming in zijn stout durven aan te treffen, doch hij stuitte in tegendeel op een onwrikbare eisch van stipte en trouwe naleving der grondwet en werd door een eigen vriend struikel- Btoonoa in den wet? gelegd. Tegen dien knappen weerstand vermocht zijne ver metelheid niets; hij struikelde en viel; hij zocht het gevaar en verging. Dat het hem wel bekome! Na lang talmen, na zoeken en herzoe- ken, na wikken en wegen is één zijner trawanten er in gelukt een nieuw minis terie samen te stellen. Wat zullen deze in het schild voeren? Wij weten het nog niet; slechts toekomende week zullen zij hunne inzichten kenbaar maken. Zullen zij op hunne beurt in de begonnen boosheid vol harden en kost wat kost het hatelijke schoolontwerp zoeken door to drijven? Wij denken het niet; de ontvangen les zal hen, hopen wij, geleerd hebben dat men niet spot met de vrijheid en het recht der Bel gen. Zullen zij aan het ontwerp eenige wijzigingen toebrengen die een schijn van toegeving hebben? ’t Is mogelijk, doch eene klerikaal mag men nooit betrouwen en wij, hunne tegen strevers, wij waken en blijven strijdvaar dig. Zullen zij weldra tot de ontbinding der Kamers overgaan of zullen zij trachten tijd het kaP>taal loulen gedekt worden bij middel te winnen om de misnoegdheid, die zij het gansche land door hebben doen ontstaan, langzaam te doen verdwijnen, overtuigd zijnde dat zij thans eene verpletterende nederlaag zouden te gemoet loopen? Nog enkele dagen en wij zullen er meer over weten. Eene zaak echter staat vast, de gansche oppositie was, is en blijft vereenigd. Door eendracht sterk is zij strijdvaardig; be zield met versche krachten, verjongd door de overwinning in de eerste schermutse ling, gestaald en aangevuurd door de goedkeuring der algemeene opinie, die het klerikale slavenjuk moede is en de eerste gelegenheid hoopvol te gemoet ziet om het voor goed af' to schudden. Die het gevaar bemint, die zal er door vergaan, zoo luidt een oud vlaamsch spreekwoord. De oud-minister Schollaert en zijne collegas hebben het ondervonden. Het was hun niet genoeg de klerikale vrienden en propagandisten te bevoordee lden, de klerikale instellingen met het geld ai|en te ondersteunen ten voor- deele hunner politiek a<. kto<»tors, zooals verleden jaar, een millioen toe te werpen; zij wilden nog meer. Een laatste slag wil den zij wagen om hun zinkend schip te redden; een laatste middel wilden zij aan wenden omhunne beerschzuchtige politiek te bestendigen. Om daartoe te kunnen komen, aarzelden zij niet hun toevluchtte nemen tot een ongrond wettelijke maatre gel. Twintig millioen wilden zij jaarlijks in de geldkasten der rijke kloosters bren gen met een dubbel doel 1" om ’t officieel onderwijs to verdelgen en door hunne scholen de opkomende jeugd in merg en been te fanatrseeren en 2’om terzelvertijd over de noodige geldmiddelen te beschik ken om de flauwhertigen en karakterlos- zen door den judaspenning in hunne strik ken te lokken. Dat geld was hun onontb. et lijk om den oneerlijken strijd vol te houden dien zij sedert jaren voeren, want met hun geld is het niet dat zij de zwakken verleiden, ’t Zijn de gelden van al de lastenbetalers door hen aan klerikale propagandainstel- lingen en kloosters geschonken, ’t is ons geld dat zij gebruiken om ons door dit ver lokkende goud het onderspit te doen del ven. Edoch, de kruik gaat zoolang te water tot ze berst. Schollaert was een gevaarlijk pad ingeslagen en het Belgische volk, lan gen tijd door onverschilligheid ingeslapen, doch nog niet rijp voor tergende dwinge landij, wilde niet dat zijne vrijh id en zijne rechten, door de grondwet gewaarborgd, onderdo voeten werden getrapt. Het werd wakker geschud; als een man stond het op; een machtig kloek vereenigd leger stond ter verdediging gereed om den weg te versperren, die ons tot slaafse!)heid doe men ging. Toch wilde Schollaert, trots alles, dit ingetreden pad niet verlaten. Hij verwachte zich aan een opstand om door geweld tot zijn doel te geraken, doch stond tegenover eene wettige krachtdadige ver dediging. Hij rekende op de algemeene bij treding en medewerking zijner partijgan Annoncenprijs 0,15 fr. per drukregel. Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregel. - Het recht annonem te weigeren is voorbehou l en. De annoncen, artikelen en mededeelingen moeten vóór den Donderdag middag in het koffiehuis Willems Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels of mededeelingen, bestemd voor voor het Weekblad an Nieuport en Kanton moeten door den schrijver onderteekend en onder gesloten omslag ingezonden worden. - Het recht van opname is voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. De heer Burgemeester vraagt of iemand op merkingen heeft te maken over den opstel van dit proces-verbaal. Het lid M. De Jaegher vraagt het woord en zegt dat hij zich bij de stemming zal onthouden, omdat er in dit proces verbaal groots onnauwkeurigheden voorkomen, onder ander en voornamelijk in het gedeelte handelen de oveu de bespreking van de schoolwet waarin talrijke volzinnen en uiniiukhi ogon uijn gclëtaLohl die hier niet geuit zijn geweest en di® zijne mea ning en gezegdens geheel en al verdraaien of verkeerd uitleggen. Tegen deze zonderlinge ma nier van handelen protesteert hij en daarom zal hij dit proces verbaal niet goedkeuren alhoewel het eene gedeelte ervan, betrekkelijk de bestuur lijke zaken, min onnauwkeurig is opgesteld. M. Pattyn zegt dat geheel het proces verbaal c’e juiste uitdrukking is van de zitting en vermeent dat verschillige uitingen of beweegredenen al hier vooruitgezet of uitgesproken niet door M. De Jaegher zijn gehoord of verstaan geweest, waartegen dezen nogmaals protest aanteekent om reden dat bet da gewoonte hier is zijne woor den of gedachten te verdraaien of onnauwkeurig weer te geven. Bh de stemming wordt’t proces-verbaal goed gekeurd met 8 stemmen en 1 onthouding. 1' Punt. Buurtspoorwegen. Verhooging van het maatschappelijk kapitaal. De Secretaris geeft lezing van de memorie van toelichting van tiet Bestuur der Buurtspoorwe gen bij dewelke wordt bekend gemaakt dat het maatschappelijk kapitaal van 1,707,000 fr. moet verhoogd worden met 980,000 fr. In deze ver hooging zou de stad Nieuport moeten tusschen komen voor een te onderschrijven kapitaal van 21,000 fr. waarvan den interest en den aflos van V A.X, f 'Wl "““ja».- A S ft Tm t t HJ

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 1