DE SPIEGELS En. Lammens en Zonen BELftNGRIJK BERICHT Pieter DumoHt-Danserceer Aannemer van openbare werken. Altijd nog over de vrouw en de kerk Bericht. Andermans geestigheid Uit Ramscappelle Nieuws uit Nieuport Knorrepot’s overwegingen Hoogwater te Nieuport ’s morg. 4,07 4,54 5,43 6,36 7,31 8,31 9,33 Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Binnen- en Buitenland. Uit Nieuport-Baden Eerlijke polemiekers Jan en Pier Havenbeweging (Mei) GEBOORTEN. van gedacht van reeds 8 10 11 13 15 beginnelingen men vrou- MENGELWERK doos* BOEWA voor Han- (1) 10,365 franken. den knappen l Wordt voort gezet). Philharmonie. Volgens we vernemen 4 I i Zondag Maandag Dinsdag Mevrouw Goedaard neemt eene meid in dienst. Ik moet u van iets verwittigen, zegt ze, ’t is dat ik zeer_^gema,kkeii;.k voldaan ben; ik verdraag alles, uitgenomen het tegenspreken. Zooveel te beter! rcetp de meid wel gemoed; mevrouw heeft hetzelfde karak ter als ’t mijn; wij zullen ons wonderwel verstaan! 23 24 s avonds 4,30 5,18 6,09 7,03 8,- 9,03 10,2 I i zijn hart ten volle, al ware het slechts om zijne dankbaarheid te kunnen b-wijzen. Van zijnen kaut zag de patroon met zelfvol doening dat zijn beschermeling alle dagen 1 no diger werd. Op zekeren dag werd Jack in het kabinet zijns meesters geroepen, waar reeds de hoofdbediende de heer James zat. Jack, sprak de oude, eer biedwaardige beer, terwijl hij naar vroeger ge woonte den jonkman scherp in de oogen zag; wij nebben u met eene gewichtige zending te gelasten. Een der huizen van Chicago, met welke wij sedert lang handelsbetrekking hebben, staat n ©gelijks op het punt in failliet te worden ver klaard. Ik of Mijnheer James kan onmogelijk thans daar heengaan; belangrijke zaken eischen onze tegenwoordigheid hier ter plaatse; daaren boven onze jaren klimmen. Wij wenschen de taak aan u op te dragen, om onze belangen aldaar te behartigen; ga naar onzen schuldenaar te Chicago, en zie om zooveel mogelijk te verkrijgen van de som, die ons toekomt. Voor uwe reiskos ten en uw verblijf is er gezorgd. De heer James zal u de verdere onderrichtingen geven, welke gij mocht noodig hebben. Weinige uren later zat Jack reeds op den trein welke naar het meer Michigan stoomde Wat een genot moest het hem zijn, de heerlijke natuur zoo dankbaar te kunnen genieten. Hoe lief keken de kleine witgekalkte pachtershuizen met hunne I 19 20 Woensdag 21 Donderdag 22 Vrijdag Zaterdag '18 Juni slaap kon vinden. Als naar gewoonte was hij den volgenden morgen reeds vroeg uit het bed. Het zonnelicht gloorde vroolijk door de ruitjes van zijn kamertje. Zonder gerucht te maken, opende hij het raam, zoodat het frissche, geurige morgenkoeltje in het vertrek stroomde. Reeds fladderde hem een bietje brommend voorbij; ’t was alsof het hem toezong de morgenstond heeft goud in den mond; weet mijn jongen, dien tijd goed te gebrui ken en er profijt mede te doen. Een oogenblik dacht Jack er over na, kleedde zich spoedig aan, en opende het boek, dat de hoofdklerk, de heer James, hem had geleend om zich in den handel te bekwamen. Verscheidene jaren waren reeds vervlogen zon er dat er iets bijzonder op het kantoor of in het leven van Jack was voorgevallen. Alles ging gereg'eld zijnen gang, zocals het werk is van den bediende. De wenken, welke de hoofdbeambte hem had gegeven, had hij stipt gevolgd en er zijn voordeel mede gedaan Reeds tweemaal was hem eene verhooging van traktement toegestaan, zoodat hij zich wat beter had kunnen inrichten, en eene kleine bibliotheek met eenige nuttige boeken aanschaifen, waarin hij ’s morgens en I ’s avonds vlijtig studeerde, want hij had onder- vonden bos noodig zulks was voor zijne verdere ontwikkeling, en tevens om aan de inzichten van zijnen heer te beantwoorden; en dat wenschte 1 heel knappe vlieger, naan de groote en er zich bijzonder heeft Wij bidden onze lezers ons te willen veront schuldigen nogmaals op dal onderwerp terug te komen, waarover wij reeds vier artikelen schre ven. Het kan niet ;ndrrs zekere Franz schrijft inderdaad in het Nieuwsblad van 10ndezer dat wij, bij dekreet, de zaak als afgehandeld ver klaart hebben omdat wij, volgens onze gewoonte, zegt hij, niet meer voort zouden kunnen, en, van zijn kant, verklaart hij ze te beschouwen als niet afgebandeld zoolang er tegenspraak opt ijst. Wie onze redetwist met het Nieuwsblad met aandacht gevolgd heeft, zal het voorzeker met ons eens zijn, dat na de lamlendige antwoorden van 6 en 13 Mei op ons eerste artikel, en toen get alzoo bewezen was dat geen enkel der feiten De ondergeteekenden maken het geacht pu bliek bekend dat zij van heden af in hun maga zijn voorzien van alle slach van landbouw- machienen, zooals tummel keernens, afroo- mers van alle marken, waschmacbienen laatste model, enz. enz. Yperstraat, f®, Nieuport stout zin als ze alleene zin; van die be- leefderikken. P. En Chikke? J. Ja, die stoute wezel hadden ze ook meegedaan. Hij kan immers zoo goed bla zen als hij hooge zit en ze hadden eenige dappere helden noodig om de blancsbecs te beschermen. Nu, tot daar zei Mote en hij bolde halverwege. Ze gingen in Gent blij ven tot den maandag maar geheel aardig van gepijnd heid, bevende gelik een riet en misschien wel met een geladen broeks- ke van ’tverschot, waren ze gelukkig deur de politie ’s zondags ’s achternoens tot aan de statie gebracht te zin. P. Aie maï Jan. J Maar up den trein, hebben ze ulder scha inhaald. Ze hebben gezoengen en ge tierd en geraasd zoodanig treffelijk en def tig dat de andere voyageurs van compar timent veranderden om die uitgelatene zachtmoedige joengens alleene vau ulder boer te laten maken. P. En Chéri en Bouillon? J Chéri vertelde van bagarres en bric a bracs en Bouillon die vond dat hij liever die Gentsche socialisten verloren als gevonden had waarop Chéri zei dat hij maar niet begrijpen kon, hoe de Gentsche kaloten met zulke kerels konden te gare doen. P. Ze waren zeker kontent dazze thuis waren? J. Je mag gerust zin, Pier. Chéri noggeheele verbouwereerd vloog in Tuf- tul’s armen die de compagnie stoend af te wachten, ’k Zin toch zoo blijde dak thuis zin, zei cheri; de politie heeft me gered, zei hij, anders was ik in kipkap, want ze gingen ér bric a brac op los. P. ’t Is fraai wel besteed. Jan, ’t zal ulder leeren entwieu te gaan uitdagen. Voor winne moesten zidder gaan manifes teeren? Daarbij ’t heeft vele geholpen; drie dagen later is Schollaert met zijn school wet van de brug in ’t watere gevallen. J. Ze gaan der zidder ook wel een keer invallen. Loontje komt toch altijd een keer om zen boontje. P- Dat is waar, Jan; ’t en kan ezoo toch niet blijven duren. Uitslagen dar velokoersen op kermis donder dag zijnde 15 dezer 1 koers ongeveer 35 kilometers vooronafhan- kelijken. 100 franken prijzen 1 Masselis Camiel, Ledeghem. 2 Vanhecke Alfons, Cachtem. 3 Maertens Arth. Swevezeele. 4 Halleyn G. Oostnieuwkerke. 5 Claerhout Meenen. 5 Van Brusoen Cruyshautem. 2' koers ongeveer 22 km. voor 30 fr prijzen. 1 Ranson. Cortemarck. 2 Bonaventure, Veurne 3Vanhooren, Eerneghem. 4 Vermeersch, Cortemarck. 5 Minne, Middelkerke. 6 Beukelaere, Middelkerke. overgroote schuren en stallen tusschen de prach lige oofltulnen en maïsvelden uil! Doch zijn hart was te vol om de afwisselende natuurtafereelen, de weelderige cultuur met opmerkzaamheid gade te slaan; hij voelde zich zoo ronder te moede vreugde en droefheid vervulden gelijktig zijne ziel; hij dacht langs den eenen kant aan het vertrouwen, hetwelk men In hem stelde, aan de zending, die hem was opgedragen, en langs den anderen kant aan zijnen patroon en den hoofd beambte, die hem uit de ellende hadden gered, met goeden raad geholpen, en van wie hij nu voor een heelen tijd zou gescheiden zijn; dan dwaalden zijne gedachten naar het huisje in de Fultonstreek te Brooklyn, waar hij als kind en knaap had geleefd, en dat bij hoopte spoedig terug te zien. Bij zijne aankomst te Chicago zocht hij een nederig en stil verblijf in de nabijheid van den schuldenaar. Weldra was Jack tamelijk goed op de hoogte van diens financieelen toestand, en met beleid wist hij het zoo aan te leggen, dat hem na eene maand twee honderd eagles (1) werden geteld. welke wij, in dit laatste, als staving onzer mea ning aanhaalden, door onze legenstrevers be twist kon worden, wij het recht hadden de zaak als afgehandeld te beschouwen; maar dekreten uitvaardigen waarop niet weder te komen is, dat laten wij voor den onfeilbaren Paus, wanneer hij spreekt ex cathedra, want dat is een gevaarlijk spel en het heeft aan de kerk slechte toeren ge speeld en zal eindelijk haren volledigen onder gang veroorzaken. Wat betreft niet voort kunnen, dat is zoo wei nig onze gewoonte dat wij reeds meei dan eens tegenover het Nieuwsblad het laatste woord be hielden alhoewel dat nag. al lastig is met een verkiezen wij onze meisjes te laten onderwijzen door moeders of wereldlijke juffrouwen die met men in een staminé, ze begonnen te zin- gen en te tieren van vive la calote en a bas les gueux, maar op een, twee driee, vertelde chikke, wierden ze buitengesme ten en uitgeleidde gedaan deur de policie tot aan de statie. Ze hadden een keer gaan manifesteeren. P. En wien was er nog al? J. Wel, burgemeester Bouillon, want dat is hij toch hé? als ge ’t Stinkertje laatst gelezen hebt, dan ga je gezien hen dat Jantjie niemendalle weet te vert Hen, ’t is Bouillon die ’t al te zeggen heeft. P. En waar zin, Jan; de stad is hij en niemand anders. En wien loane nog Jan? J. - - Toené? Wel Robert Ie Diable. P. Ah, dat onnoozel onschuldig lam metje, dat nog nooit geen vliege kwaad heeft gedaan ‘t is verre van iemand ent- wadde te miszeggen of een a lvokaat te moeten aanspreken. J. Djuste Pier. Voor dat hij vertrok, zei hij dat hij tien liberalen en twintig socialisten ging opeten, ’t En was maar een moemptje voor hem! Maar zeggen en doen is twee, hé Pier en... P. Wat is er gebeurd? J. Ust... ust Pier. Ze vertellen, de kommeeren wel te verstaan, dat hij teGent kennisse gekregen heeft met ’t salonsje dat widder hier Tombelles kotje heeten; te gaare met baron Gette. P. Hij ook? J. Ja, Pier. Hij kwam vauOostakker. P. Winne was hij daar gaan uitme ten? J. Gaan bedevaarten om gae water te hebben in zijn steenput, want nu deugt het niet zeggen ze. P. Ah bas! Dat en was toch niet noo dig; nu dat de riolen gaan gemaakt zin en zal der geen water meer kunnen bederven in Nieuport; de halle en de messing dat kan geen kwaad, ’t en is maar in ’t schut- telwateren in’t zeepsop dat er mikroben zitten. J. Dat is waar Pier. Awel, hy kwam van Oostakker met zijn gotten aan; hij wist van niets en als hij bij d’andere kwam begon hij ook met zijn widde kele. Maar lappe, ’t ventje vloog mêe met den andere. P. Ze peinsden zeker ’t gaat hier zoowel niet als t’uzzent waar dawwe alles mengen zeggen en doen zoender eentaarte te kriggen om een beetje uzzon bek te leeren houden. J. En d’andere die mee waren en wa ren maar joengens; van die gastjes die metsers te gebruiken. Hij besluit dat het werk in ’t algemeen goed wordt uitgevoerd. Genomen voor inlichting. De heer Burgemeester herinnert dat in de laatste zitting verschillige leden den wensch heb ben uitgedrukt dat in deze vergadering lezing zou ge even worden van de processen verbaal van het Armbestuur van 1879 tot 1885. Het boek van deze beraadslagingen is alhier ter tafel neer gelegd. Hij vraagt of er leden zijn die begeeren dat de gevraagde lezing door de Secretaris wordt gedaan. Niemand antwoordt. Daar niemand deze lezing begeert wordt de zitting voortgezet. M. De Jaegher maakt zich den tolk van de in woners der Coupe Gorge die vragen om openbare waterpompen te bekomen. De Secretaris zegt dat twee pompen zijn voorzien bij de bijgevoegde werken die welhaast zullen uitgevoerd worden. De heer Burgemeester verklaart de openbare zitting geheven en de geheime zitting geopend. De heer Secretaiis verlaat de zitling. Het ambt van Secretaris wordt waargenomen door d’heer Rybens. 8° Punt. Vaststelling jaarwedde secretaris. De heer Rybens geeft lezing van een ontwerp van beraadslaging bij dewelke de jaarwedde van den Secretaris wordt behouden op 3000 fr. De wet van 3 Juli 1894 schreef vóór dat de jaarwed de van de gemeentesecretarissen verhoogde van 5 °/o alle vijf jaren. De wet van 27 Februari 1911 brengt deze verhooging op 10%. Op 31 Decem ber 1909 genoot de heer Secretaris eene wedde van 2700 fr doch, ten gevolge xan een vroeger vastgestelde loonstandaard, had bij recht op 1 Januari 1910 op eene vernooging van 300 fr. De wet van 27 Februari 1911 is diensvolgens niet toepasselijk, vermits gemelde verhooging reeds hooger b; loopt dan de voorgeschreven 10 °/0. Deze beraadslaging wordt goedgekeurd met een parige stemmen. De Secretaris komt bij de vergadering en inge volge besluit genomen in openbare zilling wordt bij geheime stemming overgegaan toi de kiezing van den geneesheer gelast met de gezondheids toezicht in de scholen De heer doktor Desnick bekomt de algemeen heid der negen stemmen. De heer Burgemeester verklaart de zitting ge heven. draaien. Wij herhalen hetzoolang het Nieuwsblad niet antwoordt op onze aanhalingen uit het Nieuw Testament, op hetgeen wij zegden van de min achting der vrouwen door de apostel Paulus en menige kerkvader, over de houding der kerk in zeker vroedkundig vraagstuk, ever de nog be staande ongelijkheid va man en vrouw in de wetten der christene volkeren en tegenover de priesterwijding, over de vereering en gelijkheid der vrouwen met de mannen bij sommige volke ren van voor het christendom, over den tegen stand der kerk tegen de soms al te noodige echt scheidingen enz. heeft het niets gedaan en blijft onze stelling rotsvast. Gemakkelijk is het te zeggen dat wij alleen van ons gedacht zijn, maar dat zijn woorden. Bewij zen dat wij ongelijk hebben, bewijzen alleen kan helpen en dat bewijs blijft het Nieuwsblad schul dig. Wij zouden dit antwoord hier kunnen eindi gen, maar wij willen Franz eens volgen in zijne uitweidingen. Weder wil hij aan de snullen, die van zijn blad hun eenig geestesvoedsel maken, wijs maken dat wij de vrouw haten of minachlen en dat we riet zien dat zij voor alle deugden, voor alle geestes- en hertegaven, voor alle ontwikkeling vatbaar is zoowel als de man. Het spruit genoeg voort uit ons eigen schrijven dat wij weten dat de vrouw vatbaar is voor dit alles en namelijk voor gees lesontwikkeling, maar wij I erbalen het schande is het voor de katholieken, zij die bijna gansch het meisjesonderricht in handen hebben, die geestesgaven niet te benuttigen en van onze toe komstige vrouwen te maken wat wij zien dat de ■meeste zijn. En de vrouw haten, dat laten wij voor de kerkvaders waarvan wij spraken. Dat de vrouwen doorgaans min ontwikkeW-aiJx>. 3atr<J eman rr ernroffer vvriensc h a p p elijkoogpunt, dat, volgens Franz, is een geluk voor de wereld. Neen, het is alleen een geluk voor de katholieke kerk, maar een ongeluk voor de wereld en hij heeft schoon te zeggen Blijve de vrouw het hert en de man den geest, zoo zal de wereld op perbest vooruitgaan liet zal toch aan de herle- gaven ier vrouwen niet schaden meer geleerd te zijn, integendeel, want meer kennis verdroogde nooit het hart, vooral in onzen tijd van altruism. En nu, waar zag Franz toen dat wij het mono pool eischen voor het officieel onderwijs? Wij eischen een onderwijs ten behoeve van iedereen, welk zijn geloof ook weze, een onderwijs dat ernstig zij en iedere wijsgeerige overtuiging eer biedige; een onderwijs dat verbroedering tus schen de menschen bewerke in plaats van haat en verdeeldheid te zaaien. Wy weigeren goe 1- willig en altijd meer te betalen voor een ander onderwijs dal de tegenovergestelde doeleinde beoogt, maar wij willen de vrijheid en zouden de eerste zijn orn ons tegen alle monopool te ver zetten, terwijl integendeel, de katholieke kerk voor haar alleen het monopool van het onder wijs eischt, iets wat wij nooit zullen dulden Wij beweren dat de meisjes moeten opge er voor Tp. Ir Ann mfet &emaR van betaling. A xxwp Een schoon, gerieflijk, kloek onlangs nieuw gebouwd woontiuis-villa en 206m240 erf te NIEUPORT, Duinkerkestraat, N° 21, met koetspoorten paardenstal uitkomende op de stadswandeling, hebbende gelijkvloers 2 naeenvolgende plaatsen, verandah, 2 keukens, 5 bovenkamers, schoone zolder en 2 mansardeka mers. 2 soorten water. Gazleiding in gansch de villa. De eigendom is te koop in zijn geheel of in 2 loten; het 1® de villa en aanhoorigheden met de helft van den hof en het 2e de poort en den paar denstal met de andere helft. Zich te bevragen bij den eigenaar M. G. Van Biesbrouck. Thourputschensteenweg, Ne 48 te Oostende of bij den zaakhandelaar Colaert, t; Nieuport, Kerkstraat, 8. Bevordering. Onze stadsgenoot de heer René Verfaillie, wiens bevordering tot kapitein bij het 3’ linieregiment we onlangs het genoegen hadden aan te stippen, komt bij kon. besluit van 7 Juni 1911, tot regiments adjudant-majoor be noemd te worden. Onze beste gelukwenschen aan officier. Weinig in mijn brievenbus dezen mor gen een laatste bericht voor de vervol gingen, drie facturen, een omzendbrief aangaande de volmaakte gasbebben Goté en een brief. Slechte dag! De brief liekt goed. Hij draagt een on handig geschrift. Beste Heer Knorrepot. Ik lees in de dagbladen dat wen vraagt voor Canada. Ik ben twee en twintig jaar oud; ik heb eene bloeiende gezondheid, een aan genaam uiterlijk en drie honderd vijftig franks op de spaarkas. Zoudt ge mij niet willen zeggen waar Canada juist ligt en tot wien ik mij moet wenden om er als verloofde naartoe te trekken? Denkt ge dat ik gelyk heb mij ginder te wagen? Verontschuldig mij indien ik enz. enz. Een aanhoudende lezeres. Drommels! Wat moet ik u antwoorden, lief kind? Wat zonderling gedacht hebt gij toch gehad u tot mij te wenden voor vrouwen zaken waar ik niet veel van weet, en voor huwelijkszaken waar ik niemendal van ken. k Weet dat men vijf duizend vrouwen zoekt voor Canada, omdat er in dat luilek kerland vijf duizend te kort zijn. t Ben verrukt te vernemen dat ge twee en twintig jaar oud zijt en dat ge al de dingen bezit waarover ge spreekt Wanneer ik ter school ging, lag Canada in ’t noorden van Noord-Amerika. ’k On derstel dat hij van plaats niet veranderd is, maar ik kan u niets verzekeren. Indien gij lust hebt met een Canadiër te trouwen, ga heen. Ge zult daar keus /in den. Indies ge daartoe geen lust gevoelt, Ge kunt thans gaan, sprak de patroon, teen hij. zag dat Mijnheer James binnenkwam. De andere spiegels getuigden mede voor hem, hoorde Jack tot den hoofd beambte zeggen. T^en hij den volgenden avond in het net ge- gemeubelde kamertje, dat hij gehuurd had, ter ruste zou gaan, dacht hij aan zijne komst te New-York, en kwamen hem zijne vorige jaren zoo helder voor den geest, als doorleefde hij die opnieuw. Hij zag zijnen geliefden vader, zijne dierbare moeder met de zoete uitdrukking op het vriendelijk gelaat; zijne oogen werden vochtig, en diep aangedaan zeide hij halfluid tot zich zelven Och, leefden ze beiden nog! hoe zou ik mijn best doen om hun eenen blijden ouderdom te bezorgen; hoe zou ik trachten hen gelukkig te maken voor al helgene zij met zoovele opoffering voor mij hebben ged an. Hadden ze mij niet lang genoeg ter schole gelaten, wie weet hoe ellendig het thans met mij in de wereld zou gaan! Zijn hart was zoodanig vol, dat hij met moeite den bracht worden om verstandige, verlichte echt- i vangen geweest gelik een hond in een genoeten en moeders te worden; dat men hun daartoe de noodige kennissen moet verschaffen, over gezondheidsleer en kindervoeding namelijk en dat kunnen wij van nonnetjes niet verwach ten waarvan sommige (wij kennen er zulke) de meisjes belettea sommige zorgen van iichaams- zuiverheid te nemen, onder voorwendsel dat dit de zedelijkheid zou schenden!! Wij verkiezen den echtelijken staat als verkies baar boven het celibaat en dit in het belang der zedelijkheid, en, zonder daarom de ongetrouw- den, zoo mannen als vrouwen te minachten, Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast, met het plaatsen van de aïleidingbui- zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge- lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. Havenbeweging. Gedurende de 5 eerste maanden van 1911, zijn binnengevaren alhier 59 schepen met 16.422 ton, tegen 49 sche pen en 11,526 ton in 1910, hetzij dus eene ver- meederdering van 10 schepen met 4896 ton. tegenstrever die nooit rechtstreeks antwoordt, de feilen en bewijzen die hem hinderen ter zijde de moeders omgaan kegelspel. P. 't Is zeker daarmee dat ze er in ’t Stinkertje niets van en zeggen. Maar hoe weet je dat toene? en wien was 't er al mêe? J. Ze kunnen "t zelve niet zwiggen Pier. Wien dat er al mêe was? Wel, eerst Cheri de president van de jonge spioenea en stokslagers. De vent peinsde dat hij ginder ging mengen doen gelik hier, de i menschen uitdagen; maar jawel, ze kwa- 8 Juni Rumpier Wilhelmina Hermandina Ber- nardina, dochter van Barnard en Elisa Mercy. Lansen Renaat Luciaan, zoon van Ga- miel en Victorina De Vacht. Monteny Ida Maria, dochter van Bode wijk en Elisa Vandamme. Everaert Gaston Amand, zoon van Ga- miel en Clementia Coremaeker. Van Steenkiste Albert Jan Jules Michel, zoon van Camiel en Louisa Vanden Berghe. DepuydtGermana Jeannette dochter van Aloisius en Geleslina Germonpré Devacht Gustaaf Gornelis zoon van Gy- riel en Maria Thery. Se lert 1 Januari 1911 52 geboorten. STERFGEVALLEN. 10 Juni Vanborn Germana Sophia Maria oud 20 d. dochter van Karei en Rosalie Van Belle. Sedert 1 Januari 1911 32 sterfgevallen. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Bonckenaere David Sylvester werkman en Perlez Juliana, werkvrouw beiden te Nieuport. Aesaert Renaat Frans werkman en Neudt Al- phosina Arthurina werkvrouw, beiden te Nieu port. Brand. Zondag morgen, rond 4 uur, brak te Koekelberg, aan de Van Hoegaardestraat, een hevige brand uit in het huis bewoond door een ondernemer van het reinigen van gevels. De brand ontstond op het gelijkvloers, waar het vol geieedschappen en materialen stond, en deelde zich spoedig mede aan de drie bovenverdiepin gen. De bewoners, uit hun slaap gewekt, werden door paniek aangegrepen en verschenen aan de vensters, wanhoopskrelend slakend Weldra kwamen de pompiers ter plaats, en onder leiding van den commissaris, M. Rijkmans werd allereerst met het reddingswerk aangevan gen. Ladders werden tegen den gevel geplaatst, en op deze wijze slaagde men er in alle bewoners behouden op straat te brengen. Tegen half 5 was het brandgevaar grooteftdeels geweken Dank aan het flinke optreden der brandweer, bleven de aanpalende huizen, die een oogenblik zeer ernstig bedreigd werden, alle behouden Wondergeneesmiddel. Over eenige dagen, deelde men op de Brusseische wandelplaatsen, prospectussen uit, waarin ver meld werd dal een geneesheer het middel had gevonden om de oudste en verwelkste (sic) vrou wen in twee dagen te verjongen; 't was genoeg zich op zijn spreekkamer aan te bieden, na hem op een blad papier, de naam, voornamen en bij bijzonderlijk de juiste ouderdom gezonden te hebben; op die manier, verkreeg hij eene geloof waardige lijst van oude damen. blijf thuis. Aangaande u te zeggen indien ge gelijk of ongelijk hebt lust te hebben, dat is een ander paar mouwen. Men heeft altijd ongelijk eene domheid te begaan, doch daar men nooit vooraf weet indien men eene domheid begaat of niet, weet men nooit indien men ongelijk of gelijk heeft iets te doen. Hetgeen ik u daar vertel, is misschien niet zeer duidelijk, maar ’t is toch zoo. Wat mij betreft, ik aarzel nooit. Indien ik geene domheden bega, ver heug ik er mij over; bega ik er, ik leg er mij op toe ze te vergeten. Doe zooals ik, beste lezeres, ’t is nog hetgeen ’t minst ingewikkeld is. -- en het moederschap riet laat, en de redetwist doet afdwalen met er aller- versmaden, dan door kloosterzusters zooals hande bijzaken in te mengen en rond den pot te degene waarvan wij zooeven spraken. Toen Franz beweert dat wij het stelsel der vrije liefde aankleven en de menschen en bijzonder lijk de vrouwen tot dierlijke manieren willen brengen, liegt hij. Wij dagen hem uit zijne schaamtelooze en schandelijke aantijging te be wijzen De naam van katholiek heeft, zegt hij, altijd gepreikt, en daarop spreekt hij van de zoogezeg de onverdraagzaamheid en wreedheid van geuzen en logiebroeders tegenover andersdenkenden!! Maar wie heeft schuld aan de moorderijen van kamp legen de Albigeezen, de inkwisitie, enz.? ’t Zijn toch de geuzen en logiebroeders niet!! Iets nieuws nu! Volgens Franz zou heel de stad weten dat het ongeluk dat wij toeschreven aan overdrevene predikingen daarmede niets gemeens had. Maar hoe wisten de opstellers van het Nieuwsblad dan van welk meisje wij spraken? En hoe komt het dan dat men dit jaar aan de ge- loovigen aanbevol, indien zij te teergevoelig wa ren, naar de predikingen niet te gaan? Dat be wijst toch wel dat wij waarheid spraken en in dat geval Franz wie is de huichelaar? Uwe eerbied voor de dooden, katholieken van het Nieuwsblad, kennen wij door de veroordee- ling die u trof en, wat gij er ook van zegget, Renard dien gij na zijne dood betichtet zijne kap over de haag gesmeten te hebben om burgerlijk te trouwen was geen politieker, maar een ge leerde, die uit overtuiging en met moed, de kerk had vei laten omdat hij de wetenschap met het blind geloof niet overeen kon brengen Ondat hij dien moed had en daarom alleen, is hij een doom in uw oog dat het licht schuwt. Volgens loopende geruchten zou de jonge heer H- Grembez, op zijn biplan Sommer, alhier binnen korten tijd aanlanden, komende van het vhegplein van Kiewit De heerGrombsz, is een l.„% die onlangs heeft deel genomen vliegweek te Luik, onderscheiden. De heer Crombez, was i over eenige dagen die lange loch Kiewït-Nieu- poit-Baden aan te vangen, doch, volgens het schijnt, is herstelling aan zijn motor de oorzaak van dien uitstel. Dit nieuws zal voorzeker goed worden onthaald en zoo de dag van zijne reis zal gekend zijn, zullen vele inwoners der streek er aan houden den koenen vlieger bij zijne nederdaliug alhier te komen toejuichen. Volgens men zegt kondigt het seizoen zich ten beste aan, tal van villas zijn reeds verhuurd en de hotels bel o-ven ookgoede zaken te doen. Nu, zooveel te beter. Eenigen tijd geleden randde het Stin kertje den knappen volksvertengenwoor- diger Buyl aan en slingerde hem degrofste en gemeenste benamingen naar het hoofd, ’t Was een vijand, een verrader van den werkman; ’t was een lafaard, omdat hij de verdediging van liberale fabrikanten op zich had genomen tegenover door pries ters opgehitste werklieden. De aangestelde scheidsraad in meerderheid uit klerikalen samengesteld gaf hem ten volle gelijk. Denkt gij nu dat het Stinkertje reeds zijne hatelijke leugens heeft ingetrokken? Gij zijt er wel mede! ’t Staat er en ’t blijft er staan; van onze leugens blijft er toch altijd iets over zeggen die mannen en eerlijke polemiek dat kennen zij niet. Laatst beschuldigden en beleedigden zij een openbaar ambtenaar door zijne kleri kale oversten en collegas hooggeschat en gewaardeerd. Hij zond hen een aangetee- kend schrijven om protest aan te teekenen tegen hunne booze handelwijze. Denkt gij dat die eerlijke krabbelaars den ontvangen brief hebben opgenomen? Denkt gij dat zij hunnen vuigen laster hebben ingetrokken'? dat zij zich zelfs een weinig hebben ver ontschuldigd? Gij zijt er wel mede! O t zijn zulke deftige en eerlijke pole- miekers de opstellers van het Stinkertje! En zeggen dat de bijzonderste van hen tot die mannen behoort wier edele roeping het zou moeten wezen de rechtvaardigheid te prediken en het menschdom ioteprenten dat het plichtls het begane onrecht te her stellen! O t zijn zulke eerlijke polemiekers, de klerikale schrijvelaars! Avrci, ze staan daar nu met ulder eentje hé Pier? Ze kijken met neuzen lijk pijken. Pier. Wien dadde? en van winne, Jan? J. Allé, da je ’t niet weef zeker? Wel, je weet toch zeker wel dat ze zin gaan manifesteeren naar Gent voor de nieuwe schoolwet. P. Wien dadde? J. Wel de kalote oude en jonge wachten, dezelfde die overal rondgeloopen hebben met een petitie om de menschen, vrouwen en jongens te doen teekenen, zonder dat ze wisten winne dat ze teeken- ken. P. Ah ja, die mannetjes waartegen dat de paters zeiden dat ze ulder bloed moesten offeren voorde goede zaak en er binnen kort moesten op losrukken met ulder stalen koppen. J. Djuste Pier En z’heen der op los gegaan, je mag gerust zin Pier. Z’hen ont aarorn? In de 5 eerste maanden vaa 1911 stippen we voor Brussel-Zeehaven een in komen in van 19.756 ton, hetzij 3.334 ton meer dan hier. A ooi Btussel, waar geen haven bestond, wer den miljoenen en nog miljoenen verteerd om er eene temaken? Voor Nieuport die er eene na tuurl'jke bezit, wordt geen duit verteerd om deze te verbeteren. Waarom dit verschil! Waarom die stiefmoeder lijke behandeling van wege het klerikaal goaver nement. Waarom? Wij wachten uw antwoord, onpartijdig Stinkertje? Wanneer zijne rrouwelijke klanten zich aan boden, zegde hij hun Ik heb uwe eerste in lichtingen verloren, ik bid u ze te willen opnieuw samenstellen; ’t is volstrekt noodzaakkelijk, want van zekeren ouderdom af, kan mijn geneesmiddel geen uitwerksel meer hebben. ’s Anderdaags, brachten, allen hun nieuw briefje, maar allen hadden zich ten minste van tien jaren verjongd. En de geneesheer zegde aan ieder van hen Waarde mevrouw, ziehier uw eerste briefje, en ziehier dat van vandaag; in acht en veertig uren zijt ge van tien jaar verjongd. Dat kost tien franks! Revolverschoten. Zaterdag avond werd de politie commissaris van het bureel in ’t park van Vorst-bij-Brussel, verwittigd dat een jonge man, die zich zeer wonderlijk aanstelde, en zij n gelaat bedekt had met een rooden zakdoek in het bosch van Mosselman, achter het park van Vorst gelegen rondzwierf. De agent Gerard werd naar de aangeduide plaats gestuurd. Hij zag er den zonderlingen persoon en wilde hem naderen, maar deze haalde eensklaps een revolver te voorschijn, en loste twee schoten in de richting van den agent. Ge lukkiglijk werd Gerard niet getroffen. Na eene hevige worsteling kon de jonge kerel overmeesterd en naar bet commissariaat ge bracht worden, alwaar bij herkend werd als ^ekei e Omer X... 17 jaar, ijzerdraaier, wonende ‘e Vorst. In gekomen schepen 1 Torpedo boot n' 227 van Duinkerke. 2 Barge Shamrock, in ballast, voor Handel en Scheepvaart. 3 St. Leona, met 850 ton kolen voor R. Hanze en C°. 10 St. Holman Sutcliffe met 200 tons boonen voor Vandroy bezorgers Huyghebaert en G°. 11 St. Martha, met 800 ton kolen voor Handel en Scheepvaart. 15 St. Argus met 850 ton kolen voor Huyghebaert en C°. 20 St. Martha met 800 ton kolen voor Handel en Scheepvaart. 20 St. Argue met 850 ton kolen voor R. Hanze en C°. 27 St. Knottingley met 950 ton kolen voor Huy ghebaert en C’. 28 St. Martha in ballast voor Handel en Scheep vaart. Uitgevaren schepen 2 St. Holman Sutcliffe, in Ballast. 2 St. Martha met 570 ton cokes, voor Handel en Scheepvaart. 2 St. Mannheim met 600 ton coke, voor Handel en Scheepvaart. 2 Torpedo boot nr 227. o Baige Larus met 150 ton cement, bezorgers Huygebaert en 0°. 5 St. Leona in ballast. 5 St. Barge Shamrock met 150 ton macadam voor Handel en Scheepvaart 12 St Holman Sutcliffe, in ballast 14 St. Martha met 800 ton macadam, del en Scheepvaart. 17 St. Arg' s in ballast. 23 St. Argus in ballast. 25 St. Martha met 570 ton coke, voor Handel en Scheepvaart. 31 St. Knottingley in ballast. 31 St. Martha met 570 ton coke, voor Handel en Scheepvaart. Hetzij in de 5 eerste maanden 59 schepen bin nengevaren, en 60 vertrokken. zal onze aloude Philharmonie dezen zomer niet werkeloos blijven; het bestuur heeft er vcor gezorgd aangename uitstapjes te verschaffen." Benevens een Groot Concert op zondag 2" Juli (Koekezordag) om 11 1/2 ure ’s morgens in den lusthof van het Duynnenhuis, zullen ook reisjes worden gedaan naar Blankenberghe, Middelker ke, Nieuport-Baden en De Panne, waar telkens kunstvolle concerten zullen gegeven worden. Allo, muziekanten, naarstig'aan ’t werk,'om de oude faam van de Philharmonie staande te houden. HaringvisscherijDe grootste der twea haringschepen van M. H. Garbonez en an deren, de N. 4 is insgelijks, van zijne eerste reis teiugkeerend, na eene zes weken lange afwezig heid, zaterdag II de haven binnengevaren. De kapitein en zijne manschappen mogen zich ook in eene schoone vangst, tot ongeveer 505 ton haring beloopende, verheugen. De haringboot heeft reeds, zijne tweede reis aanvangende, de haven verlaten. <fl iMSSS 12 4 9

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2