DE SPIEGELS Ent. Lammens en Zonen BELANGRIJK BERICHT Pieter Dumoni-Oanssrcser Aannemer van openbars werken. De ondershoudskosleii aan de zeekust Bericht. Wie verdraait alles? Binnen- en Buitenland. Alweer een! BILLARD Nieuws uit Nieuport Land- en Tuinbouw Nog over Schollaert’s hatelijk schoolontwerp Burgerstand van Nieuport STERFGEVALLEN. Hoogwater te Nieuport ’s morg. Extra goed Nieuws verhopen dienstjaar heeft men te Oostende tal derhoud 27,000 fr. gekost, niet inbegrepen de I i MENGELWERK 5 ge- door DOKWA /Wordt voortgezet) Mat personen die alles verdraaien is het moeilijk te redetwisten, zegt, bij het begin van xijn artikel in het Nieuwsblad van 17" dezer, de Pensioen. Bij kon. besluit van 13 Mei 11. wordt aan Mevrouw W' Vandenberghe M. R., weduwe Mijnh. A. Temperville, gepensionneerde der douanen, een pensioen verleend van 652 fr. De belgische zeekust beeft eene lengte van ongeveer 60 kilometers, en is tegen de zoo te vreezen aanvallen van de zee door alletlei en Vrijdag Zal et dag I k volle overtuigd dat zij voor Nieuport niets verkrijgen kunnen; zij weten maar al te wel dat er noch nu noch binnen kort eenig s avonds 11,— 12,- 12,30 1,28 2,24 3,17 4,08 De ondergeteekenden maken het geacht pu bliek bekend dat zij van heden af in hun maga zijn voorzien van alle slach van landbouw- macliienen, zooals tummel keernens, afroo- mers van alle marken, waschmacbienen laatste model, enz. enz. Yperstraat, Nieuport Schoone en goede billard te verkoopen met toebehoorten, alsook twee spelen ivoren billard- bollen, zoo goed als nieuw. Zich te wenden Hotel Duynnenhuys Oostendestraat, Nieuport. Ik heb de oer te laten weten aan de Hoeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met hst plaatsen van de aïleidingbui- zen in grés, binnen de huizen voor het aflos- sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. de ontevredendheid met de bestaande toestanden door vrijgevige openstelling der bronnen van stoffelijke welvaart te genezen. Aangenaam werd hij getroffen door de zucht naar orde en spaar zaamheid, die uit alles bleek, en toch zag hij in de eenvoudigste huizen gas- en waterleiding, en alle verdere inrichtingen tot het bevorderen van gezondheid van zindelijkheid. De frissc'ie, liefe lijke woningen, die hier den werkman werden verschaft, bevorden niet alleen zijn lichamelijk en geestelijk welzijn, maar verhoogden daardoor ook zijne werkkracht Den avond voor zijn vertrek wandelde hij. vergezeld van den kassier, welke hem de ver schuldigde som had uilbetatH’i, door de straten der stad om hare merkwaardigheden en maga zijnen bij gaslicht te zien Toen beiden van de lange wandeling vermoeid waren, stelde zijn geleider hem voor om in een der prachtige koffiehuizen wat uit te rusten, en den tijd met het eene of hel andere spel te korten, de inzet zou maar eene kleinigheid zijn. Ofschoon met tegenzin willigde J ck uit beleefdheid den voor slag van zijnen gids in. doch toen hij bemerkte dat deze hem gedurig aanzette om meer te drln ken en grovere sommen te wagen, onder voor wendsel, dat de beurs toch goed gevuld was en het op eenige dollars minder niet aankwam, stond de eerlijke jonkman op, en verklaarde de nog overblijvende uren te willen besteden aan Den tijd, dien hij in «de Metropolis der meren» moest tioot brengen, wist hij nuttig te besteden om zooveel mogelijk met den handel bekend te geraken hij bezocht de prairieën met hare uit gestrekte graanvelden, de onuitputtelijke petro- leumbronnen, de groote slacht- en vleeschhallen in de voorstad, den bijna 3 uren langen tunnel, die onder den bodem van het meer Michigan loopt, de voortreffelijke ha»en en hare gemeen schapsmiddelen; ook de werkmamstad Pullman, in de nabijheid van Chicago, ging bij bezichtigen. Behalve de reusachtige gebouwen der maat schappij Pullman, waar de gewone treinwagens en slaapkarren der spoorwegen, vervaardigd worden, zag hij hier de fabriek van papieren spoorwegwlelen, welke sedert eenige tijd veel vuldig in zwang gekomen waren, de beroemde pottenbakkerijen, die dagelijks 222,000 stuks afleverden; maar wat bovenal zijne aandacht wekte, was de uitgebreide proefneming om onder de arbeidende klasse den kanker van onzen tijd, Onderscheiding. Bij koninkl jk besluit van 10 Juni 1911 wordt aan Mevr. H Braecke- Vandepitte, gemeentelijke onderwijzeres alhier, de burgerlijke medaillie van 1' klas verleend, voor meer dan 30 jaren trouwen dienst. Onze beste gelukwensehan aan Mev. Braecke, en hare sympathieke familie. menigvuldige kunstwerken beschut. Het is dan ook natuurlijk dat de verbetering en den onder houd van deze werken, waarvan de uitvoering heel kostelijk is, jaarlijks aanzienlijke uitgaven vergt. De onderhoud van de haven van Nieuport, heeft gedurende het laatste dienstjaar ongeveer 40,000 fr. voor verschillige werken gekost; de baggeringswerken alleen hebben 75,000 fr. uitgaven gevergd. Men heeft anderzijds in de vlotkom een kaaimuur in gewapende beton ge maakt waarvan de uitgave de 100,000 franken overtreft. De haven van Oostende heeft gekost voor den gewonen onderhoud bij de 100,000 fr in die som niet begrepen de baggeringswerken, die 600,000 fr. uitgaven hebben veroorzaakt. Vergeten wij edoch niet aan te stippen dat die som de baggerings'-osfen bevat van de binnen haven, van de reede en de passen Gedurende het gevoerd, die men zonder overdrijven op 500,000 i fr. mag schatten. De haven van Blankenberge heeft'wegens on- ü- AA» r_ Jj I baggeringswerken in de havengeul, die 25,000 Dllttigf werk zal uitgevoerd worden. Het 25 Juni 26 27 Zondag Maandag Dinsdag Wöë' sdag 28 Donderdag 29 30 1 Vaste boter in den zomer Gedurende de Lente- en Zomermaanden wordt het gebruik ook van krachtvoeders meer e meer algemeen, maar gedurende dit tijdstip waarop de veehouder overeene groote hoeveel heid groen voeder beschikt, komt het wel eens voor, dat de boterde gewenschte vasthei 1 niet bezit, waarover de verbruiker dan ook met recht klachten uit. Wij twijfelen er niet aan of het zijn wel zeker de waterachtige voeders, geholpen door de warmte van het seizoen die daaraan de bijzonderste oorzaak zijn ook hebben de ver scheidene kracht'oeders diensaangaande een een verschilligen invloed. Om de hoeveelheid melk, maar vooral om jijke melk te behouden, dienen dan ook gedurende dit jaargetij ie de De katholieken meenden te mogen re kenen op den steun van den heer Daens. Maar in eene over eenige dagen gehou den vergadering van de Christene Volks partij werd de volgende beslissing geno- men De Christene Volkspartij van Belgie, in buitengewone vergadering vereenigd te Aalst, den 11 Juni. Aangezien alle behoudsgezinden de grootste hinderpalen zijn voor algemeen stemrecht, evenredige vertegenwoordi ging; pensioen en klimmende belasting, familieloon, in een woord voor alle demo- kratische hervormingen, enz., Verklaart 1. Dat de Christene Volkspartij eene vrye zelfstandige volksgezinde partij is, die aan geene andere politieke partij reke ning te geven heeft; 2. Dat zij tegen alle behoudsgezinde mi- nisterien is, dit nochtans niet uitsluitende dat het mogelijk is, in zake godsdienst, dat demokraten en behoudsgezinden eens zijn van gedacht en werking; 3. Dat zij onverpoosd zal strijden tot de zegepraal van een demokratisch ministe rie. Philharmonie. Op Zondag 2n Juli toekomende (Koekefondag), om 11 1/2 ure voor middag GROOT CONCERT door de Philharmonie is den lusthof van haar lokaal Duynnenhuys. buitengewone begroeting op het bureel der Kamer werd neergelegd en waarin er voor Nieuport O frank en O centiemen voor uitgaven wordt voorzien, al werd het jaar voordien, om de kiezers eens te meer te misleiden, 500 honderd duizend frank gestemd met dit doel. Wij hebben klaar en duidelijk bewezen dat het klerikaal gouvernement voor Nieuport volstrekt niets doen wil en het eenige werk dat, volgens de Chronique des Travaux Publics, misschien zal uitgevoerd worden ware eene kuischbank in du Lente van... 1912. Als’t maar zal waar zijn. Wat wij schreven in de reeks artikelen over Onze Haven en in die over de ontworpene schuilhaven der Panne moet derhalve wel waarheid wezen. De Nieu- rijke en zeer gewichtige verbetaringswerken uit- I portsche klerikalen overigens zijn zelf ten iZ6VO8rd. fTTPn Tnnd.ar A t’t» rrl i’ii vöfi nr» EJnfi DAA n soen der melkkoe te vinden.En welke krachtvoe- I ders? Noemen wij voorzeker deze, die de eigen schap bezitten eene vaste boter voort te brengen. De kokoskoeken leiden tot dit doel. Hel katoen- meel geeft rijkere melk, harde maar kleurlooze boter. Lijnkoeken en meel vermesderen de melk- afzondering. Aardnootkoaken ook, doch deze mogen slechts in kleine hoeveelheden gegeven worden. Alle krachtvoeders geven dus uitwerk selen doch daar wij ons thans met «vaste boter» bezig houden, komt de kokoskoek op den voor rang. Ongelukkiglijk, al deze voeders kosten duur. De veehouder handelt dus wel deze voeders door sucrema n. 1 te vervangen. Dit merk ver- warre men echter niet met gelijkaardige produk- ten van mindere waarde. Sucrema n. 1 bevat zuivere eitwit 20,09%, vet 3,54 koolhydraten 44,41 droge slof 89,53 Dit voeder aanwenden is eene echte geldbe sparing. Te meer, de veearts is daar om die ver vanging in de voeding goed te keuren, gezond heid en den goeden stand der dieren aangaan. F. Singeleé, veearts. ---- - bekennen, dat durven zij niet; hunne on macht erkennen, dat zullen zij niet; zij vreezen zich zelf belachelijk te maken; het kiezerskorps zou ovt r hunnen Imogen invloed(?) kunnen oordeelen en, met de schaamteloosheid aan alle klerikalen eigen wanneer het er op aankomt de kiezers te misleiden, beweren zij dat het er binnen kort extra goed nieuws komen zal! Over dat nieuws spreken wij verder. Eersten vooral willen wij doen uitschij nen dat, door hunne onbehendigheid ofwel door de gewoonte die zij habben te belas teren en te.belee ligen al wie maar eenig- zins kan verdacht wordende liberale partij aan te kleven, zij erkend hebben, dat alles wat wij schreven over de havenwerken waarheid is. Zij hebben zich immers verraden met een ambtenaar aan te ran den, met hem te betichten den schrijver der artikels over Onze Haven» te wezen. Zij weten dus, onze Nieuportsche klerika len, (e.i dat is overigens niet te verwonde ren), dat er volstrekt geen kwestie is van nu, welkdanig werk ook, uit te voeren. Daartoe zijn eerst en vooral plans en be groetingen van verschillige ontwerpen noodig, en wij hebben nog nietgehoord dat er een enkel aan de Hoogere Overh id tot goedkeuring werd onderworpen. Daartoe is geld noodig en geld is er niet om iets nuttgs tot stand te brengen, want haven werken zijn immers geene kloosters! Wat er ons Stinkertje ook van zegge, hun laffe aanval van een eervol en voor beeldig openbaar ambtenaar heeft hen verraden. Daardoor hebben zij erkend dat Nieuport niets moet te gemoet zien. En, o wonder der wonderen, een toeval komt onze gezegdens eens te meer bevesti gen.. Een nieuw klerikaal ministerie komt het staatsroer in handen te nemen. Vol gens parlementaire gewoonte deelde het zijne politieke gedragslijn mede (zoo duis ter als een misterie) en deed het ook zijne inzichten kennen. Daarin lezen wij het volgende De zeevisscherij zal machtig geholpen worden (oh oh!) Te Oostende zullen de twee oevers der bavengeul in gemeenschap gesteld worden door een transbordeur. Ontwerpen zijn ter studie om Oostende met breed opgevat te verbeterings- en volledigingswerken te begiftigen; om te Zeebrugge uit te breiden hetgeen er bestaat en om het maken eeaer haven in de Panne te verzekeren. En over Nieuport? geen enkel woord, geene enkele lettergreep. Het is dus offi cieel bevestigd, door de verklaringvan het ministerie zelf, dat Nieuport niets krijgt; dat voor hen de haven van Nieuport niet bestaat! Ziedaar het extra goed nieuws dat bin nen kort zou toekomen. Dat extra goed nieuws zal onsStinkerfje niet mededeelen, daarvan zijn wij verzekerd. Zwijgen en beloven ziedaar de schoone! rol die de klerikalen hier spelen. Uit politiek belang hebben zij den moed niet om met ons op te staan om recht te vragen, om ons rechtmatig aandeel te eischen! Iedereen herinnert zich nog het zedenschan daal dat onlangs te Thielt plaats had en waarvan een heilige man zich plichtig maakte. Voor dit feit zijn als verantwoordelijken thans twee heilige mannen voor de rechtbank van Brugge gedaagd om zich tot schadeloosstelling te hooren veroor- deelen, wijl het plichtiga broertje zich ergens verschuilt om de straf door moeder Justicia uit gesproken te ontloopen. De reeds aanzienlijke reeks dier smerige helden is vergroot. Een leeraar van het Sint Jozefscolle- gie te Hasselt werd aangehouden voor zedelooze feiten op zijne leerlingen van 6 tot 8 jaar oud gepleegd. De vuige kerel bekende 30 knapen bezoedeld te hebhen! Afschuwelijk! En dan durven da klerikalen roepen Zij zullen haar niet hebben De schoone ziel van ’t kind! Echt stichtend voorwaar! fr. hebben verzwolgen. Ie Zeebrugge heeft de Staat de baggeringswer- werken in het zandpas, alsook de werken van verschillenden aard rond de haven, geëindigd. Het gebouw der staatsdiensten, dat ongeveer 1,500,000 fr zal kosten zal weldra onder dak zijn. De eigenlijke werken aan de kust, tusschen Oostende en Nieuport, hebben van onderhoud 15,000 fr. gekost. Men legt voor den oogenblik t de laatste hand aan hel maken van een steenweg in far macadam tusschen Mlddelkerke en Matia- kerke (280,000 fr.) en aan het verlengen van den zeedijk te Westende Baden (205,000 fr.) Ten oosten van Oostende tot aan de Holland sche kust, heeft de onderhoud van de kust onge veer 300,000 fr. gekost; de onderhoudsuitgaven lijk deze van Juvenal, passen slechts op de tijden aan <le zeesluizen te Heyst, waar da waters der van het vervai, de tijden van Nero en Domiliat us in dewelke het zedebederf inderdaad groot was wat wij nooit betwist hebben. Juvenal, evenwel wordt over het algemeen een van overdrijving in zijne hekelschriften over zijnen tijd beschuldigd. Wat ons zoogezegd voorbeeld van Socrates betreft, wij moeten doen opmerken dat wij zelf nooit van Socrates spraken die, ten andere ook geen Romein was. Het is E. Clement die er van sprak in den tekst welken wij aanhaalden. Van hem alleen sprak hij niet, maar ook van Anago- ras en Mummius. Van dezen laatste, de eenige Romein van de drie, zwijgt onze tegenstrever. Waarom? Omdat hij er niet zou van .kunnen zeggen habben wat hij van Socrates zsgt, want Mummius toch was geen voorbeeldig en deugd zaam man, maar een brutale en onwetende krij gen en toch toonde hij zijne eerbied voor de zwangere vrouw door bet bevel aan zijne lictoren hunne brindels voor haar neder te doen. Men ziet het, onze tegenstrever, dia al wat wij schreven over zijne vorige artikels beweerde te niet te zullen doen, hee't niets te niet gadaan. Hij is er enkel toegekomsn eens te maer zijna kwade trouw te doen uitschijnen Daaruit kan hij zieh slachts redden door ook moedig te erkennan dat hij ons slecht begrepen had en dan, alhoewel zulke verregaande domheid weinig waarschijnlijk is zullen wij hst geschil eindigen met te zeggen als Christus Haera vergaef hem want hij weet niet wat hij doet. gingen, hunne geburan Huyscom opkloppen; deze, alsook hunne 2 kinderen, waren insgelijks de verstikking nabij; do beide kinderen verkee- ren in stervensgevaar Toen gingen zij de echtgenooten Pierard op kloppen. De man was reeds geslikt; met moeite kon de vrouw tot hel leven teruggeroepen wor den. Die wakker, wegens een begin van verstikking. Zij France gehouden door M. Debachy, in een achtergebouw bezig met zieb te vermaken, toen plotselings het dak inslortte en de twee verbrui kers onder de instortende puinen bedolven wer den Spoedig sprong men de slachtoffers ter hulp; Marcel Frémeau werd de eerste verlost, en had slechts lichte kneuzingen. Wat Gaston Dewhelle betreft, de ongelukkige had een deel van den muur op het lichaam gekregen, had erge wonden aan den onderbuik en was het bekken verpletterd. Het slachtoffer was op den slag gedood; het lijk werd naar zijne woning overgebracht. Tramongeluli. Dinsdag morgen, om 9 uur, gebeurde op den Brugschensteenweg te Gent een smartelijk tramongeluk dat de be volking der wijk in opschudding'bracht Twee kinderen van Jozef Bosman, havenwei k- man, NoteJaarstraat, 42, namelijk de 3 jarige Alfons en zijn zustertje, kwamen uit de Abrikoos straat, op het oogenblik, dat de elektrische tram voorbijreed. De kinderen wilden naar het schijnt eene meikkar ontwijken, en hunne aandacht schijnt zoo zeer op de kar gehecht geweest te zijn, dat zij recht op den tram toegingen. De wattman belde, en stopte zoo vlug hij kon; voor de tram echter stoppen kon, liep het knaap je te midden onder den tram en werd door het achterwiel letterlijk het linkerbeen aan den buik afgereden, terwijl twee teenen van den rechter voet gepletterd werden en het verwondingen bekwam aan den rechtervoet, het hoofd en op het lichaam. De doodelijk gekwetste knaap werd spoedig opgenomen en in eene naburige woning binnen gedragen, waar Dr Rysenaer, bijgetaan door M. H. De Praet, lid van het rood kruis, het arm kind verzorgde. nooit beweerd en hij moet het weten. Onze aanhaliug van E. Clement moest alleen bewijzen dat de Romeinen de vrouw die de hoop mocht koestaren weldra moeder te worden eer en eerbied bewezen overal waar zij haar ont eerste persoon der drievuldigheid waarvan wij moeiten waarin zij de Christenen (wij bedoelden de Christenen van alle tijden, en niet alleen degene der eerste eeuwen) in ware zedelijkheid overtroffen. Deze aanhaling inderdaad beantwoordde aan de uitdaging van onzea tegenstrever door uit treksels uit geleerde boeken te bewijzen wat wij gezegd hadden van de Romeinen in ons artikel van 13 Mei. Wel is waar bepaalde hij zich erbij te beweren dat hetgeen wij zegden 'ande Romei nen valsch zou zijn, zonder verdere bepaling maar, aangezien gansch zijn schrijven een ant woord was op ons artikel van 13 Mei was de twijfel niet mogelijk. Wat meer is, wij spraken in onze artikels over de vrouw en de kerk van voor 27* Mei, slechts een enkel ander maal van de Romeinen, namelijk den 20' der zelfds maand, waarop slechts de tweed® persoon der drievuldigheid van het Nieuwsblad aane zinsp ling maakte zonder van de Romeinen te spreken. En wat zegden wij dan? Voor wat de weder- zijdsche liefde en achting tusschen echtgenooten betreft, deze, alsook de getrouwheid, die daaruit voortspruit, zijn het gevolg der algemeene zede lijkheid en die voordeelen bestonden in hooge mats bij de meeste volkeren der oudh id, zelfs bij de Romeinen van de tijden die het verval voorafgingen. Welnu, indien onze tegenstrever daarop gedoeld had, wat niet waar kan zijn daar hij niet op dat artikel maar op hetgeen van 13“ Mei antwoordde, dan nog bl jft hij het tegenbe wijs schuldig. De aanhalingen van Plato en Aristoteles be wijzen geenszins welke geest in die tijden, onder de algemeenheid heersekte, vooral niet bij de Ro meinen, want zij waren niet eens Romeinen maar wel Grieken; de andere aanhalingen, en name- verstikkingen zijn aan gasontsnappingen, door grondinzakkingen te wijten. A.anhoud.ing'. Zondag namiddag hebben de tolbeambten in dienst aan de Juliette- kaai te Marseille, den genaamden Jan Grinet, van Belgischen oorsprong, aangehouden, op het oogenblik dat hij ontscheepte van de Spaansche stoomboot Castilla, die ’s nachts uit Barcelona was aangekomen. In zijn reisgoed ontdekte men eene vallies welke eene som van 2230 fr. valsch fransch geld al in stukken van vijf frank bevatte. Hij werd onmiddellijk opgesloten en ter beschikking van het parket gesteld. Drie aanhoudingen werden in enkele dagen f'Op zulke wijze gedaan. De veiligheidsdienst denkt dat men hier met eene bende internationale valschrnunters te doen heeft. Vermorzeld. Het eenig kind der echtgenooten Helg, een meisje van 2 1/2 jaar, wonend rue Grande-Tour te Luik, werd zondag avond op eene vreeselijke wijze gedood. De kleine Felicie Helg bevond zich in den winkel van een pasteibakker in de rue Puitsen- Sock met eene buurvrouw, aan wier waakzaam heid zij ontsnapte. Het kind liep de straat op wanneer juist een tram aankwam van de linie Oost-West. Het arm dochterken werd omgeworpen en onder de wielen van het voertuig gesmeten. Ondanks de pogingen van den voerman, reed de tram nog eenige meters vooit. Men nam het Kind vreeselijk gekwetst op. Het linkerbeen werd op twee plaatsen gebroken, het vleesch van eene bil werd volkomen afgerukt, de onderbuik ge pletterd, het hoofd en de kin werden gekneusd. Het ongelukkig meisje werd naar ’t Beiersch gasthuis overgebracht, doch stierf korten tijd na haro aankomst aldaar. Bloedig tooneel. Na een twist, ge raakten maandag avond twee knapen aan het vechten in een paardenmolen der Jamarlaan te Brussel. Een hunner Pieter Pascal, oud 14 jaar wonend Albiikozeboomslraat, 27, werd in de linkerzijde met een mes gestoken. De dader nam de vlucht en werd nog niet ontdekt. Dokter Leto diende liet jeugdig slachtoffer de eerste zorgen toe. De toestand van den kleinen P... is onrust wekkend. M. Renard, politieofficier, deed een onderzoek. De plichtige zou X... zijn, gehuisvest in de Ma- rollenwijk. De oorzaak van twist is niet gekend. Jkutomobielongeval. Maandag avond, rond 10 en half uur, reed een taximeter van St Joost-ten-Noorle langs de Gulden Vlies laan. Op de hoogte der Crespinlaan werden twee peisonen, J. Parent, wonend Guinardslraat, en Marie Gerard, Louisalaan, er door aangereden. De man werd ver weggeslingerd, de vrouw ver dween onder bet rijtuig en werd wel 20 meters ver medegesleept. Beide personen hebben ’t li chaam gewónd aan vele plaatsen. Een onderzoek werd ingesteld om de eranlwoordehjkheid vast te stellen. Moordpoging. Zondag avond, rond 8 ure, bevond zich Oskar Van Cra ynest, 26 jaar nog maar sedert 2 maand gehuwd, in dronken toestand in de herberg van Jan Notebaert te Gijselbrechtegem. Hij zocht twist tegen de verbruikers en vocht tegen een man en een vrouwspersoon van Anse- gem, wal later tegen drie jongelingen dier ge meente. Rond 11 ure kwam Desideer Vanden Heede, weduwenaar, wonende te Petegem in de herberg binnen. Onmiddellijk viel Vaocraeyenest dezen man aan en gaf hem een vuistslag op den neus en een stamp op de borst waardoor hij ten gronde rolde. Daarop deed de herbergierster den woestaard e‘n drie zijner gezellen vertrekken en eenige minuten later ook Vandenheede. Deze echter viel buiten aan de deur, daar aij niet verder kon. Wal later kwam de woest ling aldaar opnieuw voorbij en zag zijn slachtoffer daar liggen, aan stonds begon hif Vandenheede zoo onmenschelijk te mishandelen en te stampen zoodat hij hem voor dood liet liggen Maandag morgen, rond 3 ure, werd de onge lukkige levenloos aan de herberg gevonden. Om 4 ure was de bevelhebber der gendarmerie van Ansegem ter plaats en deed na een eerste onder zoek dan dader Vancraeyenest aanhouden. Lr Vanlerberghe ontboden, stelde vast dat Vandenheede zwart en blauw gestampt en ver scheidene ribben gebroken was. Het slachtoffer werd naar zijne woning overgebracht. Maandag namiddag kwam het parket van Kort rijk een onderzoek over de zaak instellen waarna de dader naar het gevang dier stad overgebracht werd. Ongeluk. Maandag namiddag, rond 3 ure, wSTen Gaston Dewhelle, 18 jaar, en Marcel Frémeau, 20jaar, wonende beiden in de Luthers- straat, te Rijsel, in de herberg Aux Armes de vaarten van Selzaele en Schipdonck in de zee loopen, beloopen tot een rond cijfer van 180,00b fr. In I910-1911, heeft men de uitvoering der 4 golfbrekers van Knocke, en van een einde dijk, die de oude dijk van Knocke met deze van de familie Lippens er bindt, geëindigd (uitgaven van 540,000 fr. in het geheel). Het is slechts ten oosten van Oostende dat plantagiën in de duinen bestaan; hun onderhoud beloopt jaarlijks gemiddeld tot 30,000 fr. Slippen wij nog aan, als gewone uitgave, den onderhoud van baken en kustlichten tot 6500 fr. beloopende. Volgens men zegt zijn belangrijke werken ter studie. Ie Nieuport, schijnt het, zal men een kuischbank en een houten visscherskaai maken; te Oostende is de belofte sedert jaren gedaan, droge dokken te doen bouwen, de 3'handelsbas- 'sijn aan te vullen, maar tusschen beloven en doen vooral met een klerikaal ministerie, dat tot over den het hoofd in de schuld zit is er een hemelsbreed verschil. Te Zeebrugge, zegt men, zal men toekomend jaar een nieuwe dijk ten westen van den weer dam maken. 20 Juni Doschacht Edward Karei oud 69 j. 5 m. en 18 d. zoon van Karei Frans en Anna Theresia Rambout, weduwnaar van Thecla Constantia Karon en Rosalia Lust. S dert 1 Januari 1911 33 sterfgevallen. HUWELJIKEN: 22 Juni Engelbeen Gyriel Lodewijk oud 23 j. werkman en Dutrieue Ernestina Pelagia oud 18 j. zonder beroep beiden te Nieu port. Sedert 1 Januari 1910 9 huwelijken. Ttf-i Voon mfet van betaling. A V ikvIVJJ jren schoou, gerieflijk, kloek onlangs nieuw gebouwd wooniiuis-villa en 206“240 erf te NIEUPORT, Duinkerkestraat, N° 21, met koetspoorten paardenstal uitkomende op de stadswandeling, hebbende gelijkvloers 2 naeenvolgende plaatsen, verandah, 2 keukens, 5 bovenkamers, schoone zolder en 2 mansardeka mers. 2 soorten water. Gazleiuing in gansch de villa. De eigendom is te koop in zijn geheel of in 2 loten; het 1’ de villa en aanhoorigheden met de helft van den bof en het 2e de poort en den paar denstal met de andere helft. Zich te bevragen bij den eigenaar M. C. Van Biesbrouck. Thouroutschensteenweg, Ne 48 te Oostende of bij den zaakhandelaar Colaert, ts Nieuport, Kerkstraat, 8. Gelukkig dat het staatsroer, weldra in krachtvoeders eene voorname plaats in het rant aadere handen zal overgaan. Dan zal er wel geld gevonden worden om Nieuport’s haven te verbeteren, om handel en nijver heid en visscherij to bevoordeeligeu en te ondersteunen. Aan u, kiezers van Nieuport, tot die noodige veranderingmede te werken! Aan u de eeuwige belovers wandelen te zen den! Weldra hebt gij er de gelegenheid toe, vergeet het niet. 10,31 11,30 12,- 1,— 1,56 2,51 3,43 Eenigen tijd reeds geleden kondigde zekeren grooten klerikalen profeet aan, tijdens Chéri's ondervraging over de uit voering der reeds tienmaal beloofde ha venwerken, dat er binnen kort extra, extra goed nieuws zou zijn Wij hebben reeds getoond hoe de belofte van den profeet is uitgevallen, toen de het inpakken van reisgoed en aan het regelen van nog eenige kleinigheden, vermits hij des anderen daags met den eersten sneltrein wilde vertrekken. Wal zijn makker ook voor redenen mocht aanvoeren om Jack langer te doen blijven hij kon hem van zijn vast genomen besluit niet doen afwijken. En werkelijk keerde deze den volgenden morgen naar Njw York terug, zeer gelukkig dat alles zoo goed was af^eloopen. Nauwelijks was hij aaogekomen, of hij begaf zich naar het kantoor en verzocht dat men hem den patroon zou aanmelden. Een oogenblik later bevond hj zich ook voor zijnen meester en den heer James. Bei len ontvingen hem met blijd schap en wenschten hem hartelijk welkom.-Met korte woorden vatte Jack het verhaal van zijn wedervaren samen, en telde de 10,365 fr. waar aan geen enkele cent ontbrak. Opmerkzaam en met gronte belangstelling hoorde de patroon hem aan, en toen de mede- deeling ten einde was, nam hij het woord, en Jack aanziende met zijne heldere en vriendelijke oogen, zegde hij Mijn zoon, gij hebt u als een braaf en eerlijke man gedragen; wij wisten, dat wij op u rekenen mochten; de spiegels legden immer voor u de beste getuigenis' af, en de onderscheidene proeven uwer trouw hebben u onzer achting en vrienschap waardig gemaakt; zij hebben ons tevens doen besluiten u te ver zoeken ons een laatste blijk van verkleefdheid te geven. Mishandeld. De agent Geldof der 1' divisie te Brussel was zondag nacht, rond 2 1/2 uur, op ronde in de Putterij, wanneer hij een drietal kerels bemerkte die langs den keldermond trachtten in een huis te dringen. De agent, alarm blazend, schobt op den trio toe, doch de kerels sprongen op den handhaver dererde en begon nen er met Engelscha sleutels en kneukelijzers op te slaan De agent verweerde zich dapper en kon een der bandieten vastgrijpen doch een an dere beet hem zoo geweldig in de hand dat hij verplicht was te lossen. Inmiddels waren een viertal agenten op het hulpzijn toegesneld en een gevecht in regel ving aan. Weldra echter waren de drie woestaards overmeesterd en werden naar het policiebureel gesleurd. Het zijn drie gevaarlijke kerels van Cureghem, St-Gillis en de Marollen. Zij zullen ter beschik king van den procureur des K nings gesteld worden. De agent Geldof is verplicht geweest zich te doen verplegen in St-Pieters hospitaal. Hij draagt diepe wonden over gansch het lichaam en klaagt van inwendige pijnen. Ontploffing. Zondagavond, om 11 1/2 uur, viel op den Potaerdenberg 47, te Anderlecht in de hoeve der echtgenooten Crabbe Schelfhout een erg ongeluk voor. Mevrouw Crabbe bad het petrolvuur aangesto ken om melk te warmen, en had zich daarna te bed gelegd naast haar man. Beiden waren inge slapen loen zij plots werden gewekt door de ont ploffing van het petroolvuur. Het vlammende vocht verspreidde zich op de gordijnen van het raam, die in de brand schoten. De vrouw willende vluchten, deelde het vuur aan haar hemd mede Haar man wierp het pe troolvuur door het raam en doofde da vlammen uit bij zijne vrouw, welke reeds erg was verbrand aan borst en buik. Ook de landbouwer werd erg verbrand aan de handen. De toestand van vrouw Grabbe is zeer erg. Moord. Zaterdag namiddag, rond 1 uur beeft Jules Van Hoenacker de herbergierster, Maria Leclercj, echtgenoote Victor Seynaeve, moeder van drie kinderen, in hare woning te Evregnies over allen, de vrouw ten gronde ge worpen en geweldige schoppen op het hoofd en het lichaam toegebracht. De dochter die ter hulp snelde, werd door den woestaard vastgegrepen en ook ten gronde ge worpen en mishandeld. Een dokter ontboden, stelde vast dat Maria Leelerq in stervensgevaar verkeerde en verwit tigde de gendarmerie van Leers Noord dia ter plaats kwam en een onderzoek instelde. De moordenaar had intusschen de vlucht nomen in de richting van Steenput. Het slachtoffer is zondag namiddag, zonder tot het bewustzijn terug te komen, aan hare wonden bezweken. Het parket van Docimijk is met den trein van 9 ure 11 ter plaats geweest, doch heeft Maria Leelerq niet kunnen ondervragen. Maandag werd de lijkschouwing gedaan. Tot hiertoe is de moordenaar nog niet ontdekt. Drama Een schrikkelijk drama heeft op de wijk Nieuwenroode te Londerzeei plaats gehad; Jozef Vanderlinden, 36 jaar, lan bouwer, gehuwd en vader van vijf kinderen, die zeer jaioersch van aard is en zich aan den drank overgaf, leefde in geens goede verstandhouding met zijne vrouw. Dikwijls werd deze laatste erg mishandeld en telkens moesten de geburen tus- schenkomen; tijdens een nieuwe twist met zijne vrouw werd de gendarmerie door een gebuur verwittigd, die ter plaats kwamen pioces-ver- baal opmaakte. V andet linden daarover woedend begon opnieuw le drinken en toen hij ’s nachts thuis kwam, sprong hij naar zijne echtgenoote die in diepen slaap gedompeld was en sneed haar met een scheermes de keel over; daarna stelde de moor denaar een einde aan zijn leven met zich aan eenen balk te verhangen. Verstikt. Zondag nacht werden de echtgenooten Guyot, Siat-Nikolaasslraat te Luik, spraken fn ons nummer van 3' Juni. Nog nooit sprak ds vent zoowel waarheid, maar wie verdraait allts? Hij en zijne trawanten van het Nieuwsblad alleen en, indien daarvan nog een bewijs noodig ware, zou men er nooit een beter kunnen vindendan in zijn eigen artikel. Hij schreef dit, zegt hij om wille der waar- i heid ’t Is zeker daarom dat bij erin zoo onbe- schaarad liegt? H£j loochent onnauwkeurig onze woorden I aaugehaald te hebben, waardoor de zin verdraaid is gewaest. De woorden alleman en iedereen waren overbodig, aangezien wij den zin begon nen met te zeggen dat alleen de intellectu- eelen meêdoen aan het hooger verstandelijk leven van onzen tijd. Wij antwoorden dat, wanneer men den t-ikst van een schrijver tusschen aanhalingsteekens herhaalt en, dit doende, uit den aangehaalden zin drie woorden weglaat, zonder zelfs eenige punten in de plaats te stellen, men de beschuldi ging van tekstvervalsching niet kan ontgaars; dat men alzoo een oneerlijke daad pleegt. En dat beeft onze tegenstrever ontegeosprekelijk ge daan. Wat hij er oek van zegge, de weggelatene wootden waren geenszins overbodig, maar inte gendeel onontbeerlijk. Had hij ze niet weggelaten het zou hem onmogelijk geweest zijn ons te beschuldigen van contradictio in terminis zooals hij dat d^ed. Dus, alleen om dat te kunnen doen, ve.rvalschte hij onzen tekst. Wij schreven Aan dit hooger verstandelijk leven nemen alleen de intelloctueelen deel en het is volkomen valsch te beweren dat alleman en iedereen daaraan me doet, zoowel mannen als vrouwen. De aanhaling luidde ongeveer als volgt Aan dit hooger verstandelijk leven nemen alleen de intellectueelen deel en het is volkomen valsch dat zoowel vrouwen als mannen daaraan meê doen. (Wij zeggen ongeveer omdat wij het nummer van het Nieuwsblad voor het oogenblik onder de hand niet hebben, maar zoo was wel de onverdraaide zin ts begrijpen). Wij hadden gesproken van eenige vrouwelijke intellectuee len, eervolle uitzonderingen, en daarin vond on ze tegenstrever de tegenstrijdigheid. Welnu had da zin geschreven geweest zooals hij hem aan haalde, er ware inderdaad tegenstrijdigheid ge weest, helgeim geenszins het geval is wanneer men den juisten tekst beschouwt want ’t spreekt toch van zelfs dat er Intellectueelen van beide geslachten zijn alhoewel de massa der vrouwen in verstandelijke ontwikkeling voord’ massa der mannen moet onderdoen. En dat juist was onze stelling in de betwisting, hetgeen, ten andere, iedere rechtzinnige en ontwikkelde lezer zal begrepen hebben. Veel veider in zijn artikel en toen hij een heel ander punt aanraakt, schrijft onze tegenstrever evenwel Gij ze^t uog dat, het volkomen valsch is dat alleman en iedereen daaraan meê- doet en Jat ’t alleen de intellectueelen zijn. Maar dat kan h-iii niet verschoonen in het gedeelte, waarin hij van die zoogezegde contra dictio in terminis sprak, onzen tekst verdraaid te hebben. Al zij ie karpelsprongen baten niet; dat is eu blijft bedrog. Het laatste ged .elte van zijn artikel van 17“ deier kenschetst hern nog meer als bedrieger inderdaad, wanneer hij schrjft dat wij een uit treksel van E. Clement gaven o n te trachten te bewijzen dat de Romeinen (heidenen) meer eer bied hadden \oor de vrouw dan de Christenen liegt hij, want dat hebben wij van de Romeinen 52 **^«*fc «aas»'^ ■e In hnl.l. nna.n 1 l 1 H X .1 J 1

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2