Vretie! Voor Waarheid en Recht! en F'oor V-rij heid IÖ i teSeW uw O A Wal de socialistische pers zegt Politiek w N° 26 Zaterdag 1 Juli 1911 Zeer stichtende lijst Tweede Jaargang A w /I i3i A a a Mts 5 W&J DRUKKER Statiestraat, Oudenaarde eensgezindheid ---- Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregel. De godvruchtige bladen hebben de ge woonte gebruik te maken van min ol meer oprechte statistieken, om te pogen te be wijzen dat de misda iigheid zich bijzonder lijk uitbreidt bij de natie die trachten zich te onttrekken aan den invloed van Rome en waar de wereldlijke school de voorkeur geniet. Niets gemakkelijker dan die betoogen tegen hen zelven te keeren. Ziehier, bij voorbeeld, wat men vindt in statistique internationale des assassins se rapportant PRIJS PER NUMMER S3> centiemen den door ons de wapens niet neergelegd; daarom blijft het volk luid en krachtig verzet aanteekenen tegen den beraamden eerloozen aanslag der klerikalen; daarom blijft de beweging die ontstond in volle leven en breidt zij zich van dag tot dag meer en meer uit. En dan, hebben wij liberalen en socia listen geene andere betrachting? Mogen wij nog langer het slachtoffer wezen van onrechtvaardige kieswetten? Mogen wij nog langer de ongelijkheid tusschen de burgers en het volk van ons land dulden? Hebben wij niet voor heiligen plicht on verpoosd te ijveren, te kampen voor ge lijkheid en rechtvaardigheid, voor eerlijk heid on broederlijkheid, die alleen kunnen bekomen worden door liet zuiver algemeen stemrecht. De noodzakelijkheid dier hervorming is algemeen erkend. Op 15 Oogst zal het dan ook to Brussel duizenden en duizenden Vlamingen en Walen regenen, die luid en krachtig den gelijkheidseisch zullen doen dreunen, tot in ’t paleis onzer klerikale ministers wier dagen reeds getel zijn. De venijnige artikels door de klerikale pers uitgegeven ten opzichte van den Ko- ning, hebben de socialisten zelf veront waardigd. Ziehier wat de Peuple er over zegt ’t Is de veldtocht van haat en wrok die begint tegen den Koning, schuldig van gewild te hebben dat ’t land geraadpleegd werde, voora'eer men zijn bestaan in het ergste on gevaarlijkste der waagstukken verwikkelde! Niets zal dat eerloos en schandelijk gebroed weerhouden, zelfs niets de ge zondheidstoestand der Koningin welken die verachtelijke pers ons, over eenige maanden verweet aan verergering bloot gestel I te hebben, terwijl vandaag, hetzij is, die, boosaardig, eerloos, smadelijk, den naam der Koningin in de crisis mengt, voor ’I. laf vermaak baar te beleedigen en haar heimelijk te kwellen... Tegenover zulko handelwijze, zonder onderscheiding tusschen de koningsgezin der! en de republikeinen, zullen al de eer lijke lieden lieden zich, tot walgens toe, verontwaardigd gevoelen. M. Jules des Essarts, socialistische oud- senator, is niet min krachtig in den Jour- nol de Charleroi ABONNEMENT 2,00 frank ^pesx- Ja-eir op voorhand betaalbaar De stormloop is in aantocht. Met die woorden eindigde ons vorig artikel en meeren meer worden ze bevestigd. Het is inderdaad verheugend om bestatigen met welke eensgezindheid alle antiklerikale krachten vereenigd ten strijde trekken om den gemeenzamer! vijand te bekampen, die ons allen wilde binden en ketenen, die ons kroost den kloosters wilde toewerpen om uit die jonge harten de zucht naar waarheid de gevoelens van vrijheid te rukken en er haatdragend fanatism in te stompen. Liberalen en socialisten hebben eindelijk begrepen dat het moest gedaan zijn met elkaar onderling door kleingeestige vitte rijen te bestrijden, die den tegenstrever, soms olie op het vuur gietend om de twee dracht aan te wakkeren, tot zijn groot genoegen steeds de overwinning bezorgde. Zij hebben eindelijk beseft dat er paal en perk moest gesteld worden aan de stout moedigheid, aan de roofgierigheid, aan de dwingelandij, aan de roekeloosheid van den klerikalen verdrukker, die voor niets meer achteruit zou deinzen, De soms on begrijpelijke onverschilligheid der eenen, de moedeloosheid der anderen, detegroo- te toegevendheid van sommigen, de par lementaire hoffelijkheid jegens de klerika len, wier goede trouw en politieke eer lijkheid immer ver te zoeken zijn, dit alles verdween als bij tooverslag. Nooit bewe zen de klerikalen aan de oppositie een beteren dienst; de gemoederen werden alom wakker geschud; de strijdlust werd opgewekt en aan gemoed igd; de eerste slag werd geleverd en de vijand beet in ’t zand. Alom ontstond gejuich en gejubel.... Ging het bij dien eersten zegepraal blij ven en zou er op die eerste lauweren reeds gerust worden? Was het voldoende op den uit kijk te staan, op wacht te wezen om alle verdere pogingen der klerikalen, over alle loensche middelen beschikkend, te beletten den ontworpen aanslag door te drijven? Neen, dat mocht, dat kon, dat zou niet! Er dient handelend te worden opgetreden; er moet eene bres in de klerikale vesting worden geschoten. De sluimerende kracht naar weerwraak heeft zich ontspannen; de zucht naar verlossing is losgebroken. De eerste stap is gedaan; andere moeten volgen. Verstandhouding en kunnen, moeten en zullen wonderen ver richten. En waarom zou er geen samen strijd wezen? Waarom langer geredeka veld over nevenpunten of bijhoorige za ken, wanneer de hooldkwesties van alge meen belang, die, en op het liberaal en op het socialistisch programma voorkomen, door beider toedoen, zonder iets of wat onzer onafhankelijkheid als partij af te staan gemakkelijk kunnen verwezenlijkt worden? Dit betrachten is het hoofddoel van den gemeenzamen strijd, dit bewerk stelligen is den val der klerikalen, en dat is beider doel, beider ideaal! Trouw werd de belofte afgelegd storm te loopen tegen de klerikale verschansing en hoe de klerikalen ook zullen razen, tot machteloosheid dienen zij gebracht te worden; de kastijding voor hunne onrecht vaardigheid, waardoor zij het staatsbe wind behielden, moet spoedig volgen. Trouw moet en zal den afgelegden eed nageleefd worden. En dat wordt^hij. Het vlaamsche Gent, waar de strijd tusschen liberalen en socialisten steeds heftig was, komt een prachtig voorbeeld van eensge zindheid, van go .den wil te geven. Het kartel tusschen liberalen en socialisten werd er gesloten. Verheugend en aan moedigend verschijnsel voorwaar. Immer hebben de klerikalen door onrechtvaardige kieswetten belet dat de minderheid haar recht van vertegenwoordiging bekwam, wijl zij op de verdeeldheid der antikleri kalen rekenden om zich in de groote ste den een voorrecht toe te eigenen. Gedaan is het thans echter enwillen of niet, met hunne goesting of tegen hun zin, toegeven zullen zij moeten. De rechtvaar digheid eischtdat overal alle gezindheden vertegenwoordig l wezen, zooniet zullen zij zelf door het kartel, daar waar zij nu als minderheid zetelen, als stof wegge vaagd worden. Zij gevoelen het derhalve en de eenmaking der kieswetten met alge- meene toepassing der evenredige verte genwoordiging lijdt geen twijfel meer. Zoo zij echter hierop rekenen om den strijdlust, die overal in de antiklerikale rangen heerschf, wat te dempen, bedrie- zij zich. Rust roest en het ijzer moet ge smeed worden terwijl het warm is. Hun hatelijk schoolontwerp trokken zij terug tot betere tijden aanbreken; edoch, zooals in volle Kamer lijders de meester- i lijke redevoering van volksvertegenwoor diger Royer werd gezegd, mag men een I klerikaal nooit betrouwen. Daarom wor- VERKOOPER Pieter Versfraete, zoou Valkestraat, Nieuport Anuonounpr». 0,15 fr. per drukregel. - Rochte.-b.ike aankoudigiugen u ,a me.ledeeli.igeu moeten vóór den Donderdag m.ddag het kofflelm.s WMms Fmds,Valworde„. tiet recht van opname is voor het Weekbladen Nieuport en Kanton moeten door den schrijver o.iderteekend en onder geMoten omsla, msezonuen voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. - De Koning, zegt hij, heeft in die om standigheden do houding aangenomen die past aan den bewaarder der Grondwet en der nationale vrede. Zijn daad is veelbe- teexenend voor ’t karakter en de wils kracht van een jongen vorst. Wij aarzelen niet het te erkennen en wij zijn er over gelukkig voor ’t land. De koninklijke tusschenkomst heeft, integendeel, ’t verpletterend uitwerksel van een donderslag gehad in den klerika len boel waar men reeds rekende op de winsten van den bereide:) aanslag. De katholieken bedwingen hunne ra zernij niet meer. Zij drukt zich uit door geweldige uitvallen in taal en geschrijf. In de Kamer, heeft men geantwoord met den kreet Leve Schollaert! Ii? de II’ Siècle is reeds een geweldig artikel verschenen tegen den jongen Ko ning wiens onafhankelijkheid eene zoo diepe teleurstelling heeft teweeggebracht bij degenen die gerekend hadden in hem een oogendienaar der bisschoppen en een medeplichtige der klerikalen te vinden. Die houding geeft ons de beteekenis en de strekking van den kreet Leve Schollaert! Hij beteekent werkelijk Leve Rome en leve de Paus! Welnu' het dient geweten; aan dege nen welke die kreten zullen slaken, zal de liberale en socialistische democraten ant woorden met dezen van Leve de Koning! wel besloten als we zijn, tot het onder steunen van alle gezag dat ons zal helpen het juk van ’t klerikalism afschudden en ons alzoo den weo tot het Algemeen Stem recht openen. In afwachting, laat ons indachtig wezen dat wij nog maar aan het eerste bedrijf gekomen zijn, en dat men niet mag ontwapenen vooraleer de beslissende zegepraal behaald is. ’M WaW r k' IjaaK^ttgjas^^ u l T'ï- W-Ï -.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 1