DE SPIEGELS Em, Lammens en Zonen BELANGRIJK BERICHT Pieter Sumont-Oanserceer Aannemer* van openbare werken. Te koop l Bericht. Altijd voort over de vrouw en de kerk Binnen- en Buitenland. Andermans geestigheid Middelbare Meisjesschool Uit Nieuport-Baden Nieuws uit Nieuport Land- en Tuinbouw In den Tap Hoogwater te Nieuport ’s morg. 4,32 5,17 6,03 6,50 7,46 8,50 9,49 MENGELWERK door OOEW.4 EINDE. 6 Op eene hofstede. Een koewachter komt gansch ontsteld toegeloopen. Komt rap, roept hij, Jan is in een gracht gevallen. Hij heeft water tot aan de knieën! Tot aan de knieën, zegt de pachter, dat is niemendal. Ja, maar hij is met het hoofd voor over gevallen! van gewijde schrijvers antwoordt Franz niet ons beschuldigen teksten te verdraaien of valsch te vertalen, een algeraeenen zin te geven aan woor den gericht tegen bepaalde personen en wel na melijk tot ondeugende vrouwspersonen. Onze onvermoeibare volksvertegenwoordiger, de heer Buyl, heeft op datum van 23 Juni de volgende vraag (betrekkelijk het heropbouwen der lokalen van de middelbare meisjesschool) aan den heer Minister van Kunsten en Weten schappen gesteld. Morgen zondag wordt het seizoen 1911 Inge steld. De eersten der muzieken die zal optreden is de maatschappij St-Cecilia van Staden die om 4 ure :s namiddags een puik Concert op de Kiosk geven zal. Te oordeelen naar het programma, zal dit concert, onbetwijfelbaar in den smaak van het publiek vallen; het behelst verscheidene stukken die geroepen zijn de aandacht der toe hoorders op zich te trekken. Wenschen wij die maatschappij veel bijval! Philb.arrn.onie. Morgen zondag om 11 1/2 ure ’s voormiddags in den lusthof van het Duynnenhuys Groot Concert door de aloude Phil- harmonie. Ziehier het uit te voeren programma. 1. Ouverture Jubilaire. 2. Fantaisie sur l’opéra Les Pêcheurs de Paries par Bizet. 3. Les deux Amis, polka pour 2 clarinettes (soliste MM. H. en Aug. Braecke). 4. Fantaisie sur l’opéra Martha, par Flotouw 5. Marche Indienne, morceau Caracléristique. Voor het concert om 11 ure stipt, zal de Phil harmonic een optocht doen in stad, gezien de belangrijkheid der uit te voeren stukken, twijfe len wij er niet aan dat eene groote menigte mu ziekliefhebbers dit Concert zal bijwonen. P. S. In geval van ongunstig weder, zal het Concert plaats hebben in de ruime zaal van ’t Duynnenhuys. Kermis. De kermis is heel treurig voor bijgegaan. Het weder was overigens niet gunstig, en wat meer is het zorgeloos stadsbestuur doet volstrekt niets om die dagen te verhellen, doet niets om door opzienbarende feesten volk naar onze stad te lokken. Zij z'jn immers gezworen vijanden dia dompers van alle plezier, van alia ontspanning, en kunnen niet verdragen, dat na gansche jaren zwaren arbeid, het volk zich eens oprecht vermaakt. De neringdoeners zullen niet te boffen hebben, doch dit alles hebben zij te danken aan onze zorgvuldige bazen. Daarbij er is geen zaad in ’t baksken om aantrekkelijke feesten op touw te zetten, ze hebben liever de stadcenten te vertee- ren in alle slach beuzelingen; ze hebben liever riolen te maken, die tol niets dienen zullen, en onze stadsgenooten geena aardige kluiten uit den zak zullen jagen, benevens al het ongemak en de schade die ze er door lijden, ’t Zijn schoons mannen voorwaar, onze stadhuisbazen. 7 8 en on- .-> 4 5 zijn als die der Polderslreken, doch dit is ook niet van noode. ’t Is immers niet volstrekt nood zakelijk dat de runders zich uitsluitend met het jonge gras voeden; neen, eene bijvoeging van .krachtvoeder kan hier opperbest geschieden. Hel Remy’s veevoeder, ter hoeveelheid van 3 a. 4 kgr. per dag en per dier, kan in die behoefte voorzien. Die bijvoeding is nuttig en voor het dier zelve en voor de weide, die daardoor beter zal bemest en onvermijdelijk betere opbrengsten leveren zal. VERITAS s avonds 4,55 5,40 6,26 7.17 8,17 9,21 10,14 De ondergeteekenden maken het geacht pu bliek bekend dat zij van heden af in hun maga zijn voorzien van alle slach van landbouw- machienen, zooals tummel keernens, afroo- mers van alle marken, waschmacbienen laatste model, enz. enz. Yperstraat, 5Ï>. Nieuport Onderscheiding. Bij kon. besluit van 21 Juni 1911, wordt de heer Aug. Vantrooyen, Kapitein Commandant bij het regiment der genie leeraar aan de militaire school, oud leerling onzer Staats Middelbare jongensschool alhier, benoemd tot plaatsvervangend lid in de jury gelast met het afnemen van de examens der jongelingen die zich zullen aanbieden om toege laten te worden tot de Militaire school (zittijd van 1911). Die nieuwe benoeming strekt onzen vriend tot eer, en bewijst nogmaals dat een goed fundamen taal onderwijs als dat in onze middelbare school gegeven kan leiden tot de hoogste betrekkingen in de samenleving. Dat onderwerp ligt zou nauw aan het hart der optellers van het Nieuwsblad dat zij er, in hun laatste nummer, een ellenlang artikel aan toe wijden; alzoo moeten wij ook er nogmaals op terugkomen. Franz, de opsteller van bedoeld artikel, wint op ons, zegt hij! gelukkig zijn ze die arm van geest zijn want het rijk der hemelen hoort hun toe; hij zal voorzeker den hemel verdienen. Dat wij de redetwist wel willen voortzetten, alhoewel wij de zaak als afgehandeld beschouwden, bewijs toch niet dat wij ons ondergeven zouden. En dat doen wij ook niet; wij doen het zelfs zoo weinig dat wij de bijzon lerste punten van den redetwist hier eens willen hernemen, beslo ten als wij zijn ons niet meer tot afwijkingen te laten verleiden door het gedurig rond den pot draaien van onze tegenstrevers. Een woordje eerst over dien vers van d m pro feet waarover Franz ons eene les van lat ij n wil geven of wij nu latijn kennen of niet, of onze drukker of wij zelfs eene fout begingen of niet, toch laat dit niet weg dat die vers letterlijk be- teekent. In zondigheid heeft mij mijne moeder ontvangen. De profeet en de priester die den psalm nazingt beleedigen dus wel hunne eigene moeder, en zelfs alle vrouwen, wegens het feit der ontvangenis, en het laat niet te beweren dat dit enkel beteekent dat de mensch sinds zijn ontstaan besmet is met de vlek der erfzonde en met eene groote genegenheid naar het kwaad. Dat zijn godsgeleerde karpelsprongen en an ders niet. Daarbij, de profeet is niet alleen in de kerk om zijne moeaer te beleedigen, want de te Ertvelde, heeft eene zeer wilde koe, waardoor men het geraadzaam vindt, ze enkel op het hot te laten grazen, onder bewaking van groote personen. Maandag heeft Redel gansch den namiddag zijne koe, zelf gewacht. Rond 7 ure riep hij zijn Sjarig zoontje om eenige oogenblikken de koe te bewaken, terwijl hij aardappelen in het fornuis zou doen. Het knaapje gehoorzaamde en draai ie het zeel rond zijnen arm. Nauwelijks was de vader in den stal of het dier werd woedend en ging op den loop, het knaapje achter zich mede slepende. Het klein hek stond open en langs daar bereikte het vluch tende dier dn straat. De ongelukkige kleine werd met geweld tegen den hekstijl geslingerd De koe zette hare dolle vaart voort langs den grintweg; het kind altijd verder medeslepende.De ongelukkige vader snel de het hollende dier achterna, doch niettegen staande de bovenmenschelijke pogingen welke hij deed, kon hij bet dier niet inhalen. Het angstig hulpgeroep van den vader werd gehoord door de knechten van den landbouwer August Van Hyfte, die op eenen meersch aan het hooien waren. Zij liepen naar de straat en kwamen juist in tijds om het dier tegen te houden. Het kind werd losgemaakt en naar huis gedragen, maar in wel ken toestand? Het aangezicht was onkennelijk en gansch het hoofd was ontdaan van de huid en het haar. Verder was het kind om zoo te zegden gerad braakt, door met zulk groot geweld tegen den hekstijl geslingerd te worden. Daar het arme knaapje nog ademde, reed men om den genees heer Schelfout. Ongelukkiglijk bij zijne aankomst had het kind opgehouden te leven Schrikkelijk drama. Sedert eeni- gen tijd leefde de 27jarigsn Karel Doest van zijne vrouw Julienne Lezaire, 27 jaar gescheiden. De man kwam naar Gent wonen, terwijl de vrouw mei hare drie kinderen bij hare moeder te Moniignies-sur-Sambre haren intrek nam. Eenige dagen geleden vernam Karei Does dat zijne vrouw hel inzicht had zich met hare moe der in Frankrijk te vestigen en de kinderen naar Gen! te zenden. Dinsdag kwam Does te Montlgnies-sur-Sambre en vroeg aan zijne vrouw om het gemeenzaam leven te hernemen, doch zij weigerde. Woensdag morgen om 9 ure kocht hij te Chaileroi eenen revolver en kwam rond 12 1/2 ure in de woning zijner vrouw aan. Eene korte woordenwisseling ontstond met zijne schoonmoeder; eensklaps trok hij zijnen revolver en l istvier schoten op de vrouw die dood ten gronde viel. Eene voordeelige omwenteling Sedert verscheidene jaren reeds beijvert zich de Kempische boer om zooveel mogelijk de vage gronden onzer zandstreken in malse -e weilanden te herscheppen. Groote vlakten hebban zich daartoe reeds geleend en nog ziet men uitgestrek te dennebosschen langzamerhand verdwijnen, om plaats te maken voor de grasvelden. Talrijke koelen en vetrunders ziet men daar reeds rondloopen en het moet wel zijn dat die handelwijze winst aanbrengt, want eenieder wil het vetweiden beproeven. Wel is waar, de aangroei dier weiden kan nietzoo snelwerkend De lokalen der staats middelbare school voor meisjes te Nieuport, zijn over 4 jaren door een brand vernietigd geweest. Juist alsof die ramp de wenschen van zekere vijanden van het openbaar onderwijs was komen inwilligen, staan de puinen van het oud schoollokaal daar nog gelijk den dag na den brand, niettegenstaande het bedrag der verzekering ontvangen is geweest Sedert vier jaren worden de lessen gegeven in eene bijzon dere woonst, die in geenermate aan hare huidige bestemming voldoet, noch zelfs aan de hoofdza kelijkste vereischten der gezondheidsleer. Men had hoogst waarschijnlijk in zekere middens ver au nombre des assassins par million d’habitants ’t Is ’t Italië van den Paus, der kardi nalen, der honderden bisschoppen, der duizenden pastoors, paters van alle orden, dat de kroon spant met 81 moordenaars per millioen inwoners. Ginder steekt men iemand omver, teuwijl men een schietge bedje prevelt. ’t Godvreezende Oostenrijk houdt den tweeden rang met 28 moordenaars per millioen inwoners. ’t Zeer klerikale Belgie neemt de derde plaats met 17 moordenaars per millioen inwoners. Kortom, 't zijn de ongelukkige landen welke geheel aan den invloed van ’t kle- rikalism onderworpen zijn, die de eere- plaats bekleeden in de misdadigheid! Voor degenen die deze cijfers zouden willen betwisten, zullen wij maar seffens zeggen dat zij door Rijselsch dagblad,, Le Réveil du Nord, getrokken werden uit een artikel uitgegeven door La Croioc, aange steld orgaan der fransche congregatiën... Ik heb da eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de aileidingbui- zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. v: Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 6 Vrijdag Zaterdag 2 Juli H. Augustinus schreef Het is omdat mijne moeder eene vrouw was dat ik afschrik heb van de vrouwen!!! Na lang talmen, na herhaalde uitdagingen onbeantwoord gelaten te hebben, poogt onze tegenstrever, in zijn laatst artikel, eenige recht- streeksche antwoorden, maar nog niet op alle punten die wij als de steunpilaren van ons stel sel opgaven. Wij willen deze punten eens in oogenschouw nemen Beveel slechts, mijn weldoener, en ik zal trachten u te voldoen, zelde Jack met bewo gen stem en stak onwillekeurig de hand naar zijnen edelmoedigen beschermer uit. Geroerd greep haar de grijsaard, drukte ze en sprak a Word dan onze geassocieerde; want ik en mijn oude vriend, hierbij wees hij op Manheer James, kunnen niet immer op de bres blijven staan; er worden jeugdiger krachten vereischt in deze eeuw van stoomen en vliegen. Wilt gij ons dit verzoek toestaan? Diep ontroerd stond de jonkman daar oor zijnen weldoener, en met dankbare bewondering en liefde zag hij op naar den man, die hem uit de grootste armoede tot eenen deftigen burger verheven had. Spreken kon hij niet, maar hij snikte luid. Er komen oogenblikken in ’t leven, waarin het hart zoo vol is, dat de mensch onmogelijk woorden kan vinden, om uit te drukken wat hij gevoelt; doch is de taal te arm, de aandoening Aangerand. Zondag nacht kwam M. Lodewijk Van den Plas, wonende te Schaarbeek, langs de Paardemarkt te Antwerpen en zag daar een man ten gronde liggen. M. Van den Plas wilde dezen persoon recht- helpen, maar toen kwamen twee kerels uit het Harnerstraatje gesprongen en vielen hem aan. Eene worsteling ontstond, waarin M Van den Pias twee messteken bekwam. Men heeft hem naar het Siui-'enberggasthuis moeten brengen. De policie heeft een onderzoek ingesteld. Verpletterd. Het 8 jarig meisje, Leona Filot, dochlerken van schippers, ging zondag middag naar de Sint-Leonarduskaai te Luik waar het vaartuig arer ouders lag. Onder weg vloog haar hoed af. Het kind liep er achter doch werd verrast door een tram en onder het rijtuig geworpen. Om tiet meisje ontlasten, moest men het voertuig opheffen. Een dokter kon in een naburig huis slechts den dood van het jeugdig slachtoffer bestadigen. Verstikt. Nabij de brug van Wondel- gern te Gent op den Meulesteedschen steenweg 40, zagen maandag mm gen personen, rond 4.30 u., rook uit het dak komen. Men dacht, dat er brand was ontstaan en ver wittigde de pompiers. Eenige personen drongen in het huis en von den op eene kamer den 72jarigen Stef. Verlot, metser die verstikt was. De man zal van de eene kamer naar de andere gsloopen zijn, maar kon zijnen weg niet vinden door den hevigen rook. Men weet niet hoe het vuur in het huis geko men is. In alle geval de pompiers moesten niet werken en er is schade aan het dak. Verlot woonde alleen in het huisje en schikte binnen twee dagen bij zijne dochter te gaan wo nen. Zijn lijk is naar het doodenhuis overgebracht. Het parket doet een onderzoek. Hevige brand. Een hevige brand heeft zaterdag namiddag de fabriek van M. Louis Salembie Wlmeau te Lys in asch gelegd. Het vuur was ontstaan in een gebouw palende aan de weverij; de vlammen aangewakkerd door een hevige wind deelden zich mede aan de an dere afhankelijkheden, die weldra in laaie vlam stonden. Na vijf uren werkens was men den brand meester. De fabriek is ten gronde afgebrand. De schade bedraagt 250,000 frank. M. Albert Gouble, 27 jaar, nijveraar en M. Paul Guilbert, die aan de reddingswerken deel namen, werden erg gekwetst. Vitriooldrama. Sedeit drie weken woonden op eene gegarnierde kamer in eene herberg der Genlstraat, n° 2-5 te Rysel de echt- geoooten Van Geertruy-De Dappsr, afkomstig van Gent. Zaterdag avond, rond 10 ure, ontstond er in het huishouden, dat niet goed overeenkwam, twist; Marie De Dapper, 25 jaar, wierp eens klaps haren echtgenoot Karei Van Geertruy, 26 jaar, die destijds in eene gemeente in den omtrek van Gent, stoker was, eenen kom vitriool in het aangezieht. De ongelukkige, vreeselijk aan hel hoofd ver brand, vluchtte weg en slaakie hartverscheuren de kreten. Dokter Champenoit die het slachtoffer ver zorgde, stelde vast dat de man aan het voorhoofd en de wangen door hel bijtend vocht erge brand wonden bekomen had; de oogen zijn ook getrof fen en zoo erg dat men vreest dat Van Geertruy, liet gezicht zal verliezen. De plichtige werd zondag morgen door den policiekommissaris M. Bertrand aangehouden, en maan lag naar het gevang van Rysel overge- brachl. Diefstallen. Zondag avond, om 11 ure, toen M. Bartholemeus De Cock, en zijne vrouw, beenhouwers, Hofstraat, te St-Nikolaas te huis kwam, was hunne deur niet op slot; op het oogenblik dat zij de deur openstaken, sprong een inbreker uit de woning, buiten en gaf met een M. De Cock eenen stomp in het aangezicht. De beenhouwer riep om hulp; verscheidene personen zetten den dief achterna; een werkman greep hem vast, doch de sluwe kerel riep laat mij los, ik loop achter den diaf. Da werkman geloofde dat, en liet hem los; de kerel vluchtte in allerijl weg, zijn hoed en jas achterlatende. Hij had uit de kassen van M. De Cock eene hoeveelheid zilverweik gestolen. Hij schijnt ge kend te zijn. Dezelfden avond stelden de echtgenooten De Backer-Van Daele, Parkstraat, bij hunne tehuis komst vast dat dieven tijdens hunne afwezigheid ongeveer 3,000 fr. uit hunne kassen gestolen l van Nieuport, ten spoedigste fn behoorlijke lokalen weze gevestigd. Antwoord van den heer Minister. Het goe- vernement heeft nooit opgehouden aan het ge meentebestuur van Nieuport de verplichtingen te herinneren welke de wet hem oplegt. Ik zal opnieuw aandringen. slecht vertalen, hij ons maar moet terecht wijzen en voor wat de teksten aangaat, zetten wij nu nog eens de puntjes op de i’s. De H. Augustinus sprak toch van geene eigene bedorveno vrouwen maar van zijne eigene moeder eene hielige de H. Monica! De H. Johannes van Damas schreef De vrouw is eene booze ezelin, een afgrijselijke lintworm die in het hart van den mensch schuilt. Voor de H. Thomas is de vrouw een misbak ken schepsel. Johannes Chrysoslomus, ook een heilige, zegt van de vrouw Zij is de bron van het kwade,de oorzaak der zonde, de poort der hel de oorzaak onzer ellenden. En Gregorius de Groote, een paus als het U belieft, zet er de kroon op, toen hij zegt van de vrouw Zij is onbekwaam het goede te verrichten. 2) Over de houding der kerk met betrekking tet de verloskunde schrijft Franz dat haar besluit is dat men het kind niet mag dooden om de moe der te redden en hij vindt dat heel natuurlijk. Hiei ook zullen wij de puntjes op de i’s zetten De leer der kerk is dat het nooit toegelaten is rechtstreeks het leven van de vrucht der ont vangenis aan te randen, hoe oud die vrucht zij zelfs wanneer de moeder en het kind beide ster ven zouden en dat alleen de uitdrijving der vrucht de moeder redden kan. In zulk geval zal een fanatieke katholieke ge neesheer dus de moeder die hij zou kunnen red den, laten sterven en dat vindt Franz natuurlijk en rechtvaardig!! Dat is eenvoudig eene schreeuwende onmenschelijkheid en toch is het zoo. Men zie daarover den redetwist tusschen een dokter en een pater in de 4* sectie der société scientifique van Brussel der 21' April 1903. Wij zouden benieuwd zijn te weten wat de Nieu- portsche katholieke geneesheeren daarover den ken. 3) Over de nog bestaande ongelijkheid van de vrouw en den man in de wetten der Christen» landen, na negentien eeuwen christendom krijgen wij geen ander antwoord dan eene uit eenzetting der leer van de kerk over tiet huw-elijk waarin wij zien dat de kerk de onderwerping van de vrouw aan den man beveelt wat toch geene gelijkheid is. Het gezao, zegt onze tegenstrever om dat te verrechtvaardigen, is eerder een last dan een voordeel door de verantwoordelijkheid en da bekomeringen die er aan vast z in. Wat zullen onze lezeressen uit de volksklasse daarvan zeggen, zij die al den lasi en da bekommering dragen zonder dat hun do gelijkheid erkend worde? Volgens ons moet het huwelijk een ge nootschap tusschen twee zijn waarin de beide deelgenooten zich de meesterschap deelen, in volle gelijkheid, elk op zijn gebied meester of meesters zijnde en, in de gemeenschappelijke zaken, in gemeen overleg handelen. Niemand moet daar baas over den andere willen spelen. Daarbij, indien de kerk de onderwerping van de vrouw aan den man beveelt, waarom dan spoort de priester zoo dikwijls de vrouw tot opstand aan tegen baren echtgenoot? hoe moedig gij in het koffiehuis aldaar de ver leiding weerstond!; want op mijn verzoek was het, dat de kassier van onzen correspondent u op de proef stelde, evenals de knecht bet deed, wien ik met eene zware mand had uitgezonden In elk der opgenoemde gevallen gedroegt gij u zoo trouw en waardig, dat wij aan niemand beter dan aan u een deel der zorg van onzen handel konden toevertrouweo. Mochtet gij er het geluk bij vinden, dat gij zoo wei verdient. Dien zelfden dag gaf Mijnheer James aan het personeel kennis van de nieuwe samenstelling der firma, en bijgevolg van de betrekking, waar in de bedienden van heden af tot Mijnheer Jack stonden. Aan gelukwenschen ontbrak het den rechtschapen edelhartigen jonkman niet. Bj het feest, dat nog dezelfde week te dier gelegenheid plaats greep, deed de grijze patroon eene kleine redevoering, waarin hij er op wees dat werk zaamheid en trouw onvermijdelijk tot eer en voorspoed leiden, waarop Jackin eenige gepaste en diep gevoelde woorden zijnen oprechten dank uitsprak, en betoonde dat ouderen wel te doen, het schoonste en verhevenste is wat door de mensch op aarde verrichten kan. Over het feit dat de vrouw geen priester kan worden is het antwoord van Franz dat God zijne eerste priesters uitsluitelijk onder de mannen koos en de kerk die beperking heeft voortgèzet; hij vergelijkt met de uitsluiting der vrouwen voor de troonsopvolging en de verwerping der al te kleine jongelingen uit krijgsdienst. Wij antwoorden dat Christus geene priesters heeft aangesteld (zie daarover Lemorin Vérités d’hier bl 294 tot 300) dat, it dien hij dat even- 1) Op onze aanhalingen uit gewijde boeken en wel gedaan had, het ook geen wonder ware dat hij daartoe alleen de mannen zou gekozen hebben daar hij zelf de vrouw miskende, zooals wij het vroeger aantoonden door de aanhaling uit Lucas (XIV 27). Wij zeggen dat de ongelijkheid der geslachten aangaande de troonopvolging on- Wij zullen hier antwoorden dat indien wij rechtvaardig is, maar geene andere onrecht vaardigheid van dien aard wettigt, en dat de uitsluiting den krijgsdienst van al te kleine man nen op onbekwaamheid tot dienst gesteund is, terwijl de vrouw, beter dan de man geschikt zou zijn tot vele plichten van het priesterschap. 5) Over den gunstigen toestand der vrouw bij vele volkeren lang voor het Christendom, blijft onze tegenstrever het antwoord schuldig, alsook over het zesde punt den tegenstand der Ketk tegen de soms al te noodige echtscheidingen. Alleen beweert hij dat alle ernstige schrijvers steeds zouden erkend hebben dat de Katholieke kerk het meeste heeft bijgebracht om aan de vrouw in de samenleving de plaats te verwerven welke zij thans bekleedt en waarop zij recht heeft. De vrouw heeft recht op eene betere plaats, nu nog is zi‘j onder de voogdij van den man en dat moet niet zijn. Om daaraan te ontsnappen moet zij haren geest ontwikkelen en dat kan zij, zelfs in de volksklasse wat Franz er ook van zegge. Dat zij wat minder naar kerken, congregatiën, biecht enz. loope, zij zal de noodige tijd winnen en geen gevaar loepen de priesters in de ver zoeking te brengen hunne collegas van Parma le volgen die volgens den <r Secolo bijna alle de opschorsing a divinis zullen ondergaan, omdat zij hunne belofte van zuiverheid geschonden hebben Een laatste woord aan Franz. Gij beweert dat wij geschreven hebben dat den Larousse een werk is door letterkundigen vervaardigd en niet dooi geschiedschrijvers. Nogmaals moeten wij u zeggen dat gij liegt. Wij schreven uwe aanhalingen (en deze hadt gij bepaald met aanduiding der bladzijden) het werk van letterkundigen en niet van geschiedschrij vers zijn. Op het einde der boekdeelen kunt gij het zien, want daar staat, nevens de aanduiding der voornaamste artikelen, de naam van den schrijver van elk hunner. Ziedaar dus de Nieuportsche dompers, die fanatieke onder wijsverdelgers door hunne eigene vrienden, door een klerikaal minister (aan wien ze volgens het Stinkertje welhaast een blijk van vertrouwen zullen stemmen), aan de schandpaal gespijkerd, e;r hunne partijdige, laaghartige han delwijze naar waarde geschat. te geweldig, dan uit zich de ziel door tranen, die in het oog wellen en beter getuigenis geven dan alles wat de mond zou kunnen zeggen,. Toen Jack een weinig van zijne ontroering bekomen was, en eindelijk de kracht had gevon den om zijnen edelmoedigen beschermer innig te danken, keek de oude lieer James hem glim lachend aan en sprak Konden zulke heldere oogen, de trouwe spiegels van het gemoed, wel iets anders melden dan edele gevoelens? Wie had kunnen denken dat deze de spie gels waren, waarvoor sommigen zoo bevreesd schenen, bemerkte Jack. Toch hadden wij er nog andere tot onzen dienst, viel de patroon er tussenen in. Uwe woorden openbaarden mij ook wat er in uw binnenste omging; uwe laai was dus een andere spiegel, en onze daden zijn die niet de voor naamste uitingen onzer ziel? verraden zij niet duidelijk hoe het met deze is gesteld, wat de mensch denkt, voelt en wil? Daarom lazen wij steeds met opnierzaamheid in de oogen onzer medemenschen, want er is veel uit te leeren; wij leenden aandachlig het oor aan hunne ge sprekken, maar sloegen vooral hunne werken gade. De eerste indruk, dien gij op mij aan de huren maakte, was voordeelig; later hoorde ik met genoegen uw bescheiden antwoord, toen gij beloofdet uw best te doen om mij te bevredigen; uit Chicago werd mij voor enkele uren bericht, Einde der vergadering Jantjie. Joat, minheers, zegge ’t nog, ’t zin de lanxjen die ’t ministerie hebben doen vallen. En daarom ’k heb het gezeid en ’k zegge het nog, we moeten in ons gazetjie... Pousse Carette. Hum, hum! Jantjie. Ut oal de wikken van stad en protestaasjie maken. Chéri. We gaan der voren zorgen. Al de jonge wachten zin aan uzze disposi tie Franke Fret voor de Schipstraate, Kersten voor d’Hoogeslraat, Chikke voor den Karmenhoek, Tamboer voor... Pousse-Carette. Ust, ust. Jantje. ’t Akkoord. Minheers, ’k ver klaar de zitting... Chéri. Pardon, President, ’k heb nog een voorstel te doen. Allen gelijk. Wat gaan we nu gaan hooren! Schorte.Van bric a braes of macadam zeker... Chéri. Een kwestie dak stif aan men herte trekkeis de kwestie van d’haven. Tuftuf. Tweede editie. Chéri. ’k Zoen willen weten ofdat er nu toch nooit niets gaat afkommen. (Algemeen stilzwijgen). Chéri. Is er niemand van julder be vriend met Aloïse? Langbeen. Met welken Alois? W'heen hier al veel Aloissen in Nieuport. Chéri. Wel, den nieuwen minister van openbare werken! Allen. Oh! Oh! Chéri. ’k Zoen ik nog al va t gedacht zin dat ons schepencollege een keer een bezoeksje aan dien mensch zou moeten doen. Langbeen. Schoon karweitje tewege. We z:n toch zeker van bredouiile terug te kommen. Chéri. Kwestie of zou dat niet hel pen. Asje klopten blijft kloppen, de deure moet toch een keer opengaan. Tuftuf. Jaas, ze ging last ook open en ze vloog nog rapper toe met een mande beloften. Leeft daarmee en zijt weeldig. En toen nog, Pil en gaat zoo haastig niet zin om nog mee te gaan. ’t Rood fleschje. Waarom? Omdat ze hadden. I Drama. Op de 3' verdieping van het huis n. 245, Steenweg van Bergen, te Cureghem wonen de echtgenooten M... Zij hebben drie kinderen, 11, 8 en 4 jaar ouden ze leven in oneenigheid. De man pas sedert acht dagen uit de gevangenis, zocht maandag avond opnieuw twist en stelde zich alweer brutaal aan. De vrouw nam een scheermes en wondde er harer echtge noot mede in den buik R.., vraebtvoeder, zakte ineen en verloor stroornen bloeds De daderes vluchtte, doch werd aangehouden en naar het commissariaat op de Raadplaats geleid. Twee dokters verpleegden den gekwetste, die weigerde naar hei gasthuis ta worden overgebracht. Het laven van M..., ofschoon zijne wonden vreeselijk zijn hoegenaamd niet in gevaar is De dokters, die hem in het gasthuis van An- derlecht verzorgen, verzekeren dat hij, na eenige dagen verzorging, dit gesticht zal mogen ver laten. Zijne vrouw, de heldin van het drama, werd in het Justitiepaleis langdurig ondervraagd en terug in vrijheid gesteld. Het drama van Vésinet. Het lijk van den rentenier Vermeerch van Deinze is maandag morgen ontgraven geworden op zijn landgoed van Vésinet bij Parijs. De ontdekking werd gedaan door werklieden, die bezig waren den hof om te spitten en te doorzoeken. Nader verneemt men dat het parket van Ver sailles dezer dagen in ’t bezit van een dokument kwam, waaruit bleek dat M. Vermeersch het slachtoffer was geworden van een misdaad. Der halve werd er le Vésinet opnieuw een onderzoek ingesteld. Maandag mórgen omstreeks 7 uur zetten zes grondwerkers het graafwerk voort; ze waren thans bezig in ten groententuinf Ze hadden een stuk grond omgespit dat beplant was met snij- boonen, toe de spade van een der werklieden weerstand ontmoette. Men ging nu met de ontgraving voort en weldra kwam te voorschijn een lichaam, dat volkomen onherkenbaar was, en reeds in staat van geraamte verkeerde. Aan den schedel was nog een weinig haar bevestigend. Nabij het lichaam vonden de werklieden eenige overblijfselen van een gele onderbroek, bretels, sokken, een hemd en flanel. Alles doet veronderstellen dat het slachtoffer bijna geen kleederen aanhad, toen het begraven werd. Een belangrijk feit toont aan dat men hier wel degelijk met een misdaad te doen heeft. De beide beenen van het lijk zijn met stoffen banden stevig aaneengebonden. Dadelijk na de ontdekking van het lichaam werd de policie verwittigd. Toen de commissaris kwam werd het lichaam uit den kuil gehaald en overdekt met een laken. Daarna werd het parket van Versailles verwittigd. De villa is gesloten geworden en onder de bewaking van een agent gesteld. Het nieuws der ontdekking van het lijk heeft in de gemeente groote opschudding verwekt. Loodsboot omgeslagen.— Maandag nacht heeft op de Schelde te Viissingen, rond middernacht een schrikkelijk ongeluk plaats gehad. De Zweedsche stoomboot Ludwig Peyron was maandag uit Antwerpen in bestemming voor Stockholm vertrokken. De loodsboot nr 15 vaarde naar de stoomboot toe. Op het oogenblik dat de boot Viissingen voorbij vaarde en zich losmaakte werd zij een- klaps door eene golf tegen de stoomboot gewor pen waardoor de loodsboot omkantelde en de manschappen in het water vielen. Allen konden zich redden, uitgenomen de kapitein Alfons De Goster; de ongelukkige is ge huwd en vader van familie. Het ongeluk heeft plaats gehad op de Shar- dynhie, in de nabijheid waar eenige dagen gele den de stoomboot Redwood zonk. Bandietenstreek. Zondag avo d, rond 7 ure, ontdekte een workman van Tour- coing te Mont-a Leux op de wijk Klein Kortrijk in beetwortelveld langs een verdacht groot pak, welke met koorden toegebonden was en waar een msnschenhoöfd uitstak. Spoedig ging de man hulp halen op eene naburige hoeve; het pak dat inderdaad een mensch bevatte, werd losgedaan en het slacht offer dat erg klaagde, werd door drie mannen naar de woning gebracht, waar hem een hart sterkende middel werd toegediend. Het slachtoffer is de 63jarige Alois Vermeersch een bedelaar, wonende in de herberg A la Grande Bouloire op de wijk Haut Judas, Rou- baixstraat, 161 Da man die weduwnaar is, had zaterdag mor gen, rund 7 1/2 ure Mouvaux verlaten; ’s avonds werl hij door eenige grenschuimers aangespro ken die na hem dronken te hebben gemaakt van zijne kleederen ontdeden.-in een pak bonden en hem in een beetwortelveld hebben neergelegd. Maandag avond rond 6 ure, werd het slacht offer bij hoogdringendheid naar het gasthuis overgebracht. Het parket van Kortrijk is ter plaats geweest. Schrikkelijk ongeluk. De land bouwer Redel, wonende op de wijk Ter Venen met gemak van betaling. Een schoon, gerieflijk, kloek onlangs nieuw gebouwd woontiuis-villa en 206m240 erf te NIEUPORT, Duinkerkestraat, N° 21, met koetspoorten paardenstal uitkomende op de stadswandeling, hebbende gelijkvloers 2 naeenvolgende plaatsen, verandah, 2 keukens, 5 bovenkamers, schoone zolder en 2 mansardeka mers. 2 soorten water. Gazkiding in gansch de villa. De eigendom is te koop in zijn geheel of in 2 loten; het 1’ de villa en aanhoorigheden met de helft van den hof en het 2e de poort en den paar denstal met de andere helft. Zich te bevragen bij den eigenaar M. G. Van Biesbrouck, Thouroutschensteenweg, N* 48 te Oostende of bij den zaakhandelaar Colaert, ta Nieuport, Kerkstraat, 8. tegen hem zeiden, welk voor vier schoone apostels hebt gij daarmee? Tuftuf.Is dat op min dat ge dat zegt? Chéri. Ja maar, menheers, dat is al de kwestie niet, ’k Zeg het nog een keer, den aanhouder die wint. En daarbij je gaat met Aloise een beetje langer kunnen klappen; ten is nu geen sermoen van de paters en gelik of daje gidderalle drie goed kunt klappen, kwestie of ga je hem niet overhalen. Je zoe kunnen zeggen dat ze nu geen 20 miljoen voor de kloosterscholen moodig hebben en dat er wel eentje af- meugt voor Nieuport. Schorte. Een miljoen? ho, gij man netje! Chéri. - - Je zoe kunnen zeggen dat ’t noodig is lik brood in de spinde; je zoe kunnen zeggen dat alles bric a brac in d’havend ligt. Awel Président, winne peisje daarvan? Als ?t noodig is, ’k zoen ik wel meegaan; je zoet een keer zien... (Jantjie zwigt en droomt van lansjen Bouillon, na Chéri’s laatste woorden, springt recht). Bouillon.Ge hebt veel goedheid, mon Chéri, maar widder, college, zijn mans genoeg alleenc. Minheers, we zullen de zaak verder onderzoeken en, als ’t er ent- wadde te doen is Schorte Dan zin we der bij. Jantjie. De zitting is geheven. ---- hoopt, dat die school, in zulken neleligen toe stand gebracht, zich tap zou ontvolken. Edoch, het tegenovergestelde heeft zich voorgedaan de uitmuntende middelbare meisjesschool van Nieu port geniet meer en meer de gunst en het ver trouwen der famiiievaJers, en voldoet aan eene wezen tl ij ke noodzakelijkheid. Da menigvuldige prolestaanteekeningen van het liberaal gemeenteraadslid M De Jaegher die onvermoeibaar de spoedige heropbonwing der lokalen vraagt en die namelijk de middels aange duid heeft om zonder nieuwe lasten lot dit bou wen over te gaan, zijn lot hiertoe vruchteloos gebleven. Ik vraag den heer Minister van Kunsten Wetenschappen, welke voorzeker door de noembare lichtzinnige zorgel osheid der Nieu portsche stadoverheden zal getroffen zijn, wat hij denkt te doen om deze tot hun plicht terug te roepen, en te maken dat de zoo naar waarde ge- i schatte staats middelbare meisjesschool ra BPS r

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2