SFoor 'Waarheid en JQgr rij heid en Recht! O frede! -Vh i I i II. Levie zal gelukkig zijn en wij ook Eu nog over de vrouw en de Kerk Politiek 15 Juli 1911 Tweede Jaargang |z^ Andermans geestigheid Zaterdag No 28 \j Zjg föt'X OS - eens door ’t goede recht verpletterd. Edoch, hunne voorspelling, hunne deel neming heeft een ander doel. Zij verbergt de innige spijt dje zij gevoelen weldra door ’t meervoudig stemrecht niet meer bevoordeeligd te zullen wezen. Zij ver bloemt de wanhoop die bij hen is ontstaan de stem der massa eenstemmers niet meer tc» kunnen versmachten door hun groot getal vierstemmers; zij verschuilt hunne ontgoocheling bij het zien verdwijnen der menigvuldige kiesknoeierijen, die zij thans plegen ten bate hunner kliek; zij verduikt de bittere smart, die hun hart beklemt, wanneer zij de toekomst beschouwen on het lot beseffen dat hen te wachten staat. Al hunne jammerkreten baten niet. Hand in hand ten strijde. Leve ’t kartel! Leve ’t algemeen stemrecht! -- VERKOOPER Pieter Verstraete, zoon Valkestraat, Nieuport In Amerika Ja, mijn beste Jonathan, ik heb een tijdstip gekend, waarop ik eene geheele weide, voor een paar laarzen had kunnen koopen- Waarom hebt ge ze niet gekocht? Ha, ja, ziedaar, in dien tijd had ik geene laarzen! V A 'U/' Bij gelegenheid der liberaal-socialisti- sche betooging van 15 Oogst, drukt een klerikaal blad eenige waardeeringen na, welke door de liberale pers uitgegeven worden nopens ’t waarschijnlijk getal ma nifestanten en tracht daar stoffe tot scherts zooniet tot geestigheid in te vinden; het verzint dus de volgende lompe spotternij Laat er ons bij voegen dat M. de Bro- queville de eerste zal zijn om er zich over te verheugen. Hoe meer volk de betooging in de hoofdstad zal aantrekken, hoe beter het zijn zal voor de kas der ijzer wegen en bijgevolg voor de staatskas. De tegenpar tijen zullen op 15 Oogst medehelpen om t batig slot van ’t loopend dienstjaar te ver meerderen Bedriegt gezegd blad zich niet wanneer het de vreugde van M. de Broquéville voorspelt? Is ’t niet eerder van M. Levie dat er kwestie is? Die arme M. Levie, die, sedert hij aan 't gezag is, heeft kunnen bes ffen hoe ijselijk en pijnlijk de staats kassen ledig zijn, en die, meer dan gelijk wie, weet waaraan men zich te houden heeft in zake van «nationale welvaart*? Voorzeker zal de betooging van 15 Au gustus eene schoone winst aan de ijzerwe- gen verschaften. Maar, is ’t wel zeker dat de katholieke partij er, op de eene of an dere wijze, nut zal uit trekken? Wij zijn niet geheel en al van die mee- ning. PRIJS PER NUMMER S> centiemen In ons artikel van 1 Juli hernamen wij dn voornaamste punten waarop wij gesteund hadd.en in onzen pennetwist met liet Nieuwsblad over de houding der kerk tegenover de vrouw; wij deden de ontoereikendheid uitschijnen der antwoorden welke onzen tegenstrever, na lang talmen en na herhaalde uitdagingen, len slotte gewaagd had. Het Nieuwsblad, dat den 1 Juli verklaard had dat het ons niet meer zou antwoorden, komt toch weer voor den dag met eene lange bijdrage. Het beweert dat al wal wij in onze vorige artikels schreven slechts dwaze praat is, waarmede wij niet enkel rond den pot, maar cok nog in den pot zouden gedraaid hebben. Maar, indien wij in den pot zijn, waarom dan nog zooveel belang aan de zaak gehecht? waarom nog antwoorden wanneer men reeds gezegd heeft dat men het niet meer zal doen? Indien het Nieuwsblad overtuigd is dat wij in den pot zijn, dan heeft het een gemakkelijk mid del aan de hand om ons voor goed onschadelijk te maken. Het moet maar al zijne artikelen over da zaak met al onze antwoorden, benevens ons eerste artikel dat den pennetwist geopend heeft, in eene brochuur vereenigen, in chronologische volgorde, maar onvervalscht zonder weglatingen van woorden of zinnen, en daaraan de meest mogelijke ruchtbaarheid geven. Het zal, indien wij waarlijk het onderspit moesten delven, een allerbest geloofsonderricht zijn en, moest het wat geld kosten, de geloovige zielen zullen het wel opbrengan. Of is het alleen wegens die taalfout in het op geven van den vers uit een psalm dat het wil zeggen dat wij in den pot gedraaid zijn? Welnu zelfs aannemende dat wij zelf die fout, waarover het Nieuwsblad zoozeer victorie kraait, zouden begaan hebben, wat kan dat aan de zaak doen? Was de vers daarom minder verstaanbaar? En wanneer wij schreven dat degene die be weerde d^t de woorden van dien vers beteekenen dat de menschen van af hun ontslaan besmet zijn met de vlek der erfzonde en genegen tot liet kwaad en geenszins medeslepen dat de profeet zijne moeder laakt als eene zondares wegens bet feit zijner geboorte, dan ook geen latijn moest kennen en het loeren moest, was dit na tuurlijk eene andere manier om te zeggen dat de vers letterlijk geenszins die beteekenis had en anders niet. Wij wisten toch immers wel dat degenen die ons antwoorden in het Nieuwsblad, wanneer wij punten van godsdienst of godsga- leerdheid bespreken, priesters zijn en dat deze die alle dagen lange uren latijn prevelen, dikwijls pencolleges van Brussel, Luik, Antwerpen St Gilles en zoo meer, waar zij sedert jaren eensgezind werkzaam zijn en door hun eendrachtig wijs beleid den voorspoed en het welzijn der bevolking betrachten, behartigen en verzekeren. Maar dat doen de klerikalen niet; zij weten dat het hun onmogelijk zou wezen. De liberalen van den ouden stempel willen zij vrees aanjagen voor onze bondgeroo- ten; zij willen hunne fierheid streelen. Met het oude afgezaagde deuntje komen zij voor den dag de blauwe vlag moet de roode volgen of zij zal niets zijn. En hier mede denken zij de gematigste der liberale partij te beletten den weg der democratie op te gaan; hierdoor denken zij sommigen van het antiklerikaal verbond afkeerig te maken. IJdele hoop voor waar die zij koes teren! Niet de blauwe vlag zal de roode volgen; niet de roode zal de blauwe vaan volgen, maar beiden zullen naar elkander toe wapperend de gele vod overweldigen. Die zinnebeelden van vrijheid, broeder lijkheid en hoop zullen blijde de herleving begroeten, die aan den gezichteinder op rijst en hunne gele vaan, dat zinnebeeld van slaafsche onderwerping, in de verste schaduw stellen. En niet min zullen zij in hunne ver wachting bedrogen zijn, wanneer zij den ken sommige liberalen te kunnen aanspo ren de eerlijkste en rechtvaardigste der hervormingen niet bij te treden, namelijk het algemeen stemrecht. Niet rechtstreeks bekampen zij dit; alle beweringen, alle beweegredenen die zij zouden kunnen aanbalen om het huidige meervoudige kiesrecht te wettigen, zou den geen stand houden tegen het goede recht, de ware eerlijkheid die wij eischen. Met spijtvolle stem verklaren zij dat de liberalen door ’t algemeen stemrecht zou den achteruitgaan; dat zij een verlies lij den zouden. Wij danken onze tegenstre vers voor hunne voorbarige deelneming, die wij heel goed kunnen missen, want zoo het algemeen stemrecht ons in getal vertegenwoordigers mocht nadeelig zijn, dan nog zou het ons niet afschrikken. Al gemeen stemrecht en volledige toepassing der evenredige vertegenwoordiging dat is de volle politieke eerlijkheid en die kleven wij aan, die vragen en eischen wij, enkel en alleen omdat zulks rechtvaardig is. Eerlijkheid duurt immers ’t langst en alle macht gesteund op onrecht, zooals de hui dige klerikale heerschappij, wordt toch ABONNEMENT 2,00 fran.lt par JtxEtr op voorhand betaalbaar De rol der klerikale pers is immer ge weest van te trachten in de rangen der tegenstrevers verdeeldheid te zaaien. Die rol past haar overigens zeer goed; met de kwade trouw, haar eigen, valt het haar niet moeilijk die te vervullen. Het is er bij baar niet om te doen de grondbeginselen der andere partijen te bespreken, ze te weerleggen en hare gedachten ernstig te staven. Zij bepaalt zich sluiksche middelen te gebruiken; afzonderlijke feiten, die met de hoofdzaak niets gemeens hebben, aan te halen en die voor ’t meerendeel in een valsch daglicht te stellen. Zij stapelt de eene onwaarheid op de andere, overtuigd, als echte discipels van Loyola, dat er toch altijd iets zal van overblijven; dat er hier en daar toch wel een zal gevonden worden die zich laat misleiden. Zij heeft tegenwoordig de handen vol en niet zonder reden het aangaan van het kartel en de eenparige bijtreding der libe ralen tot het algemeen stemrecht zijn twee wreedeprikkelendedoornen in haren teen. Het kartel. Dat woord jaagt de klerika len schrik en vrees aan; het boezemt hen onrust in; het doet hunne vesting, die ze oninneembaar waanden, op haren grond steun beven. Niets is eenvoudiger nochtans. Er zijn twee antiklerikale partijen. Strijden zij afzonderlijk, dan is het de derde partij, de klerikale, die er het voordeel van geniet en trots hare minderheid de overwinning behaalt. Strijden zij vereenigd, door een dracht sterk, dan behoort hen de zege! O, wij weten het wel. Er waren libera len die destijds met de socialisten niet mee wilden; zij wilden op eigene krachten steu nen, zij vonden sommige sociale hervor mingen te plotseling, sommige eischen te overdreven; kortom, ze koesterden mis trouwen voor de socialisten en vreesden ten onrechte dat zij het land naar den ondergang, naar de anarchie zouden lei den. Edoch, die tijden zijn voorb.i. In de steden en in het walenland hebben de so cialisten doorslaande bewijzen gegeven hunner bekwaamheid, hunner ervaren heid als bestuurders. Zij hebben getoond volkomen op de hoogte hunner taak als beheerders te w’ezen en zoo de klerikalen bew’eren dat een samengaan van liberalen en socialisten onmogelijk, ondoelmatig en van korten duur zou wezen, dan hoeven wij slechts te wijzen op de gemengde sche- DRUKKER Statiestraat, Oudenaarde Annonoenpriis O 15 fr. per drukregel. Rechterlijke aankondigingen 0,5') fr. per drukregel. Het recht annoncen te weigeren is voorbehouden. De. annoncen, artikelen en mededeeliugen moeten vóór den Donderdag middag in het koffiehuis Willems Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels of mededeehngen, bestemd voor voor het Weekblad* an Nieuport en Kanton moeten door den schrijver oaderteekend en onder gesloten omslag ingezonden worden. Het recht van opname is voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. ij .11 Sr .javi F- S IV! SS^ ra*®'®’ na k V 7 R -I o

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 1