EEHE ROEPING Em. Lammens en Zonen BELANGRIJK BERICHT Pieter Dumout-Oansereoer Aannemer van openbare werken. 15 Oogst Toiletartikelen Bericht. Land- en Tuinbouw Binnen- en Buitenland. Heete dagen! ADELSON DEPLANTER Nieuws uit Nieuport Extra goed nieuws Uit Nieuport-Baden Gezegend land! Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport 9 9 10 f. MENGELWERK Y Y A Gehoorde gesprekken Oef! ’t is warm, hé? Een mensch zou slapen waar hij gaat en staal! Wij zouden wel kunnen donder hebben. Smerige streek! Over vier dagen was men bijkans versteven van de koude. Men moet sterk Te Brussel zal op 15 Oogst eene groote betooging plaats hebben ingericht door de liberalen en de socialisten om gezamentlijk verzet aan te teekenen tegen het school- wetsontwerp Schollaert en tevens het al gemeen stemrecht te eischen. Uit alle hoeken van het land zullen de antiklerikalen in groot getal opkomen om deel te nemen aan die monsterbetooging, die alle vorige manifestation zal overtref fen. Men rekent op 200,000 deelnemers. De Roofteelt. Rapen en spurrie zijn de gewone planten die na den oogst het veld bedekken. De spurrie wordt door het vee ter plaats afgegraasd de rapen, indien het jaargetijde gunstig is, geven een goeden voorraad wintervoeder, doordien de knollen min of meer lang volgens de soort, kunnen bewaard blijven. In Belgie is de rapen teelt als navrucht van groote aangelegenheid. In elke streek, doch vooral in Polder en Kempen worden ontzaggelijke hoeveelheden knollen ge wonnen. Ziehier hoe men daar te werk gaat. Bij de ontstoppeling des velds worden 300 k. super fosfaten, 100 k. chloorpotasch en 100 k zwavel zuren ammoniak per Ha. in den grond gereden, daarna, geegd en gezaaid. Het mag gebeuren dat de zwavelzure ammoniak met de superfosfa ten gemengd worde, dit kan hoegenaamd geen kwaad. Sommige landbouwers gebruiken bij het dunnen en hakken der rapen nog ongeveer 50 k. soda-nitraat, en dit, zoo zeggen zij, om de ande re meststoffen rasser te doen werken. Wij zijn niet tegen deze doen wijze, doch vinden ze in veel gevallen overbodig. Wanneer de voorgaande oogst van ammoniak- sulfaat werd voorzien, en de rapen op hunne beurt nog eene dosis van dit stikstofmest ontvin gen, zoo twijfelen wij er niet aan of deze laatste plant zal stikstof genoeg in haar bereik vinden, om eene goede opbrengst te leveren'. Agricola. Moordpoging. Het Ouze-Lieve-Vrou- wekerkhof te Mechelen was zondag avond in opschudding door een echtelijk drama, dat in weinige minuten heel de bevolking naar die plaats deed stroomen Een persoon, zekere J..., wonende te Duffel, zat rond 8 uur in eene herberg over de kerk, toen eene vrouw daar binnenkwam. Zonder een 17 18 ters schatrijk zijn in Belgie! En daarmede niet tevreden wilden ze nog SO miljoen s’jaars inslokken; doch ze hebben ze nog niet. Gezegend, benijdenswaardig land he! ons Bel gie! door DEMERS ’s morg. 3,06 5,11 5,59 6,51 7,56 Schoone keus van allerbeste toiletartikelen, zooals reukwater, zeep, kammen, borstels enz. Scheerzen van uitmuntende kwaliteit. Verkoop van tabak, cigaren, cigaretten enz. van alle merken. Concureerende prijzen. Goede en trouwe bediening bij BARBIER COIFFEUR Langestraat, 50, Nieuport 21 De ondergeteekenden maken het geacht pu bliek bekend dat zij van heden af in hun maga zijn voorzien van alle slach van landbouw- macliienen, zooals tummel keernens, afroo- mers van alle marken, waschmacbienen laatste model, enz. enz. Yperstraat, iNieuport Maag ik hem loslaten, Moe? smeekt de guit. «Ik stel me aansprakelijk \oor zijne wellevendheid!... Moe zucht eens maar die zucht is eene toestemming al even, zoo begrijpt het Willie die in eenen wip buiten is, en wat later met zijn Newfoudlander binnenkomt Hit heeft hem aan iederen poot een wit doeltje gebonden en het beest ziet er uit als een verminkte hond... Die lappen hinderen hem, en bij verscheurt ze met hardnekkigheid, zoodat weldra duizenden pluis jes het geboende linoleum bedekken... Moe be merkt niets ze is te zeer met haar borduur werk bezig. Pa is verslonden in zijn dagblad.. Grootje kijkt eensklaps op den grond, werpt een moedeloozen, verwijtenden blik op den guit en fluistert mij toe Roep Beije, met borstel en vuilblik en de geslepen Willem grijpt Pluta bij den hals band, en onder hen beiden verdwijnen ze, heel leukjes, zonder iemand te storen... Als Betje binnenkomt meen Moe dat ze gaat opdienen, en kijkt verbouwereerd naar borstel en vuilblik. Dan eerst ontdekt ze de lapjes en pluisjes.. Zij opent den mond om den knaap te bedillen maar weg is hij! Betje, is ’t middagmaal klaar? vraagt Pa op zijn zakhorloge turend ’t is haast zes uur, meid!... «Ik ging juist opdienen, mijnheer. En weder denk ik aan de lessen van solfège, ’t Spijt me toch dat ik er niet meer van weet. Openbare werken. Het Stinkertje van Zondag 11. durft het eens wagen iets over de stadszaken te zeggen. Doch, het kraamt niets dan onzin en onwaarheden uit, en steekt zich niet weinig de vingers in het oog. Het boft erop dat bijna in al de straten van de stad men bezig is aan het groot(?) werk der riolen. Wat valt daarmede zoo te boffen? Heeft de stad om die werken uit te voeren geene kapi talen ontleend, waarvan wij sedert drie jaren den intejjerst betalen, en die nu slechts worden uitgevoerd? Het is maar billijk dat het met dit doel ontleende geld, daarvoor wordt gebruikt? In de Oude Veurnevaartstraat is men volop bezig met er eene stevige straat te leggen. Heeft men van zijn leven zoover geweest? Na dat de bewoners er sedert zoo lange jaren in den modder hebben moeten loopen, er geleefd hebben gelijk in een moeras, krijgen ze een besteende straat, en overigens heeft het stadsbestuur om dit werk te kunnen doen uitvoeren, een kapitaal, waarvan we den interest sedert driejaren beta len moeten ontleenen, in plaats van dit te doen met de duizenden die den verkoop van gronden aldaar heeft opgebracht. Doch die zijn verzwol gen in den bodemlooze stadskas, en buitenge wone ontvangsten zijn als gewone uitgaven ver teerd geweest. En dan durven de katholieken nog zeggen dat voor de liberalen dat werk niet telt, omdat ze wellicht denken dat de Veurnevaartbewoners er wel zonder kunnen. Gemeene leugens. Is het niet de heer De Jaegher die in den gemeenteraad menigmaal tegen de slechte toestand dezer straat heeft geprotesteerd, en die eene spoedige bestee- ning van de Coupe-Gorge heeft geeischt? is het het liberale Weekblad niet dat zoo dikwijls de stiefmoederlijke behandeling van het stadsbe stuur jegens de bewoners van die wijk aan de schandpaal heeft gespijkerd. Waarlijk de verwaandheid der opstellers van het Stinkertje gaat alle palen te buiten. En als er langs de Veurnevaart door den Staat worden onderhoudswerken uitgevoerd dan schiet daar niets van over, dan doet hij slechts zijn plicht; zulks doel hij voor de schippers. En dan die werken voor het maken van een vergaarbak op de kaai! Maar, onneozel Stinkertje, zijt ge nog niet slim genoeg om te weten dat als men riolen met zuiveringstelsel wil hebben, men vergaarbakken moet maken, waar de te zuivere waters worden verzameld en behandeld. Valt daar zoomede te boften! Overigens nogmaals betalen we geen kontrlbutien genoeg voor de interesten van het sedert drie jaren ontleend kapitaal? En dan die riolen zelf; ze gaan goed vooruit, en alles wordt goed uitgevoerd, zegt het bladje. Dal ze goed vooruit gaan, dat is de zaak van den ondernemer, die moet zien dat hij op tijds gereed is wil hij zich aan geene boetebetalingen bloot stellen; dat is toch aan het stadsbestuur niet te danken zeker. Overigens als alles welopgekuischt wordt dan is het maar zooals het zijn moet. Wat meer is hoe dikwijls hebben we in den beginne niet hooren klagen? Hoe dikwijls heeft het Week blad de weerklank der klachten der bewoners niet geweest? En vooraleer te boffen over het goede opdoen, gaat maar eens zien naar de St-Jacobstraat. Daar zult ge nog een heel eind En Nieuport? Krijgt Nieuport dan niets van dien specialen koek? Of is het hier soms niet noodig iets te doen? Zal Langbeen dat extra goed nieuws in den gemeenteraad mededeelen? Zal ons Stinkertje dat extra goed nieuws melden? Allons, Chéri, in de bres mon ami en geïnterpelleerd hoor, want ’t is al bric a brac. Laten wij nochtans alle scherts ter zijde en zeggen wij kortweg Arm verlaten en miskende Nieuport! Doch hoe kan het anders? Hoe wil men hier iets ernstigs bekomen? De klerikalen met hunnen hoogen!? invloed willen gansch alleen alles bered deren cm hun politiek kraam recht te houden. Zij durven met ons niet opstaan om onze eischen te doen kenn n; integen deel, lat genoeg zijn ze om zich tevreden te verklaren en ’t klerikaal gouvernement tebeboffen. Immer wordt Nieuport verstooten, ’t is ‘t gevolg hunner politieke bekommeringen die bij hej vóór alles gaan; ’t is hunne schuld! Wij vertalen uit het welingelichte vak blad La Chronique des Travaux Publics van Brussel, het volgende artikel AAN DE KUST. Men verzekert ons dat het gouverne ment voornemens is in het Parlement voor te stellen, bij wijze van bijvoegsel aan de buitengewone begroeting, van op het spe ciale fonds der overname van Congo eene som van 15 tot 16 miljoen te heffen, be stemd tot werken te Oostende en langs de kust uit te voeren. Men weet dat minister Baron de Bro- queville in de rainisterieele verklaring het bouwen van een paleis voor de bronwa ters heeft aangekondigd. Een belangrijk krediet zou voorzien worden voor het op richten van dit gebouw. Er is langs een anderen kant kwestie hiervan eene som van 6 miljoen te beste den aan het maken der schuilhaven van de Panne. Het gouvernement zou ’t ak koord zijn met den Koning om de helft der voorziene uitgave door het bovenge meld speciale fonds te doen af dragen. Men weet immers dat die onderneming niet min dan 15 miljoen zal kosten. Eindelijk zou het speciale fonds ook de lasten afdragen der vergrooting der vis- schershaven van Zeebrugge en van het overbrengen naar den rechteroever der havengeul van het visscherskwartier van Oostende. Ook Nieuport zal niet ten achteren blij ven. De Vrijzinnige Volksbond heeft inder daad besloten op 15 Oogst in korps naar Brussel te gaan, voorafgegaan door het nieuwe blauwe zijden vaandel, dat de heer Pieter Deswarte, eerevoorzitter van den Bond, komt te schenken. Wij zeggen bravo en dank voor die milde gift! Bravo voor het genomen be sluit! Het ware te wenschen dat talrijke leden zouden medegaan en volgens wij hooren zal dit wel zoo wezen Des te beter en dat elkeen zijn plicht begrijpe. vinden zonder kasseien; dat is goed opgedaan woord te zeggen werk, zeker. Langs eenen anderen kant hebben de liberalen dat nooit gezegd dat riolen onnoodig zijn; doch we houden staande dat riolen, zooals ze hier zijn uitgevoerd, ten geheele hun doel missen Het maken van riolen wordt door de gezond heidsleer voorgeschreven, omdat het de verdere besmetting van den ondergrond voorkomt. Zul len die riolen hier aan die vereischten voldoen? In geenen deele, daar de besmetting meesten deels wordt veroorzaakt door drekstoffen, door putten of mestputten die maar al te dikwijls niet dicht zijn en opgelosten drek in den ondergrond laten dringen. En zoo alle sterfputten, waar slechts zeepwater overvloedig regenwater, menagiewaters inko pen, zullen mosten gedempt worden zal de besmetting van den ondergrond blijven voort duren; en alzoo, wa herhalen het, zal het groo te(?) werk der riolen zijn doel missen, en zullen al die groote kosten, met de zuurgewonnen cen ten der lastenbetalers bekostigt, weggesmeten geld zijn. Verstaat ge dat Stinkertje? En overigens, zoo de inwoners zich groote op offeringen moeten getroosten om riolen te leg gen, dan mochten ze ook wel van die ongezonde en onaangename karwei van het. laten ruimen ontslagen worden, en dat kon enkel worden ver- wezentlijkt door bet systeem van riolen welke alles zoo drekstoffen als waters naar de zuiveringsputten voeren. En wat die overstroomingen der straten be treft, zoo deze goed aangelegd waren, zoo de goten een voldoenden afloop hadden, dan zouden die zoogezegde overstroomingen niet gebeuren. En overigens in geen geval kan die peperdure uitgaaf voor riolen en zuiveringstelsel door dit laatste argument worden gewettigd. Gij ziel wel, Stinkertje. dat het niet moeilijk is uwen kinderklap den bodem in te slaan; doch ge weet dat uwe vrienden de slimmerikken??) vele dommigheden hebben begaan, dier door eenieder worden beknibbeld en afgekeurd, en nu de kiezing nadert, tracht ge ze wit te wasschen, en door leugentaal de begane fouten te verbloe men. Of dit middeltje zal pakken, betwijfelen we ten zeerste! zij een mes, sneed de bijna alleen tijdens het vroege morgenduur, schenen een bijzonder levendig gesprek te heb ben, toen plots twee vuurschoten weerklonksn. De vijftigjarige man had zijne vriendin gedood en zich daarna door het hoofd geschoten. In den zak van den moordenaar vond men twee brieven de eene was gericht aan den po litiecommissaris. de andere aan de familie van het slachtoffer. In den eersten brief, welke zeer lang was, lei de moordenaar breedvoerig de omstandighe den uit die hem tot de misdaad hadden geleid die hij had voorberaamd. Hij zeide dat hij uit eene uitstekende familie gesproten, waarin hij welstand had gekend, eerjijds eene rijke vrouw had gehuwd die hem beminde. Dan had hij tegenslag gehad en zijne vrouw verliet de echtelijke woning. Sinds dien leetde hij ellendig, trachtend geld te winnen, doch door vijanden vervolgd. Hij was dit leven moede, toen hij kennis maakte met een jong schoon meisje. Zij deelde zijne passie, maar na eenigen tijd werd zij koeler en beminde hem niet meer. Uit jaloerschheid en in ai moede besloot hij te sterven. Hij gaf ze eene bijeenkomst op het kerkhof Montparnasse, waar het drama plaats had. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 19 Donderdag 20 Vrijdag Zaterdag 16 Juli Gedurende het eetmaal vernam ik dat de muziekmeester me tweemaal in de week zou les geven, en er werd ons beloofd, aan Grootje en aan mij, dat Pa den leeraar zou vragen ma nu en dan, als belooning, een mooi liedje te leeren. Da vlag dekt de lading maar we zjn toch tevreden! Populariteit. Om te bewijzen hoe de tap, die nochtans een uitstekend gedacht van zijn eigen heeft, door het volk wordt hoogge schat?!) en geliefkoosd?!) zullen we zeggen dat zondag avond bij zijne terugkomst uit Veurne, geen enkel mensch aan de stalie was. En de groote gepluimde, stonden te kijken met neuzen gelijk pijken, wachtten en bleven wachten, doch niemand kwam af, en eindelijk trokken ze be schaamd en met beteuterd gezicht, een marsch, een treurmarsch spelend, zoo rap ze konden langs de kaai naar hun lokaal. En Gette van Oostakker, èn Langbeen, en Bouillon stapten, in diepe gedachten verzonken, weemoedig er achter! Wat verschil he! als de populaire Philhar- monie van *hare uitstapjes terugkeerend, een triomftocht doet, door een jubbelende menigte vergezeld en begroet. Een schoon bewijs dat de pluimen den vogel niet maken! nam banden van den velo in stukken die daar stond i en bracht sneden in het aangezicht toe van J... terwijl zij alle verwijtingen uitkraamde, waaruit bleek dat zij dezes echtgenoote was. De personen, die in de lierbe g zaten, ont wapenden de woedende vrouw, terwijl iemand om eenen geneesheer liep. Middelerwijl was de vrouw weggeloopen doch zij werd aangehou den en naar het politieb ireel geleid, waar men kort daarop den gekwetste binnanbracht met een rijtuig. Dokter Lamborelle heeft dezen ver zorgd. Daar de wonden niet doodelijk zijn, werd de vrouw in vrijheid gelaten en de gekwetste naar zijne woning gevoerd. Jaloezij is de oorzaak van deze moordpoging. Auto mobielen geval. Zondag, rond 11 uur, in den voormiddag, bad op de Kunstlei ter hoogte van het Blauw Torenplein te Antwerpen een doodelijk automobielongeval plaats. Op het oogenblik dat het muziekorps der weeskinderen over de Kunstlei stapte kwam in tegenovergesteld richting een automobiel aange reden. Volgens getuigen reed de automobiel niet met overdreven snelheid, maar het ongeluk wilde dat een klein meisje, ’t welk de stiaat wilde oversteken, het rijtuig niet had bemerkt en door een der voorste wielen overreden werd. Het slachtoffer is in de woning van Dr Desohlre gedragen en stierf, terwijl het d or den genees heer werd onderzocht. Op het lijkje zijn geen erge uilerlijke wonden zichtbaar, maar men denkt dat de ruggegraat gebroken is. Het jonge slachtoffer noemt zich Maria Cologne, geboren in 1902 en wonend Gezondstraat, 17. Het lijkje is ter beschikking van het gerecht naar Elisa- bethgasthuis gebracht. De automobiel gevoerd door een stoker van de brandweer, hoort toe aan de stad. Verstikt. Een schrikkelijk ongeluk kwam, tijdens den nacht van zondag op maandag voor in het huis n. 63 der d’Eslouvellesstraat, te Schaarbeek. Daar wonen de echtgenoolen San der, 30 en 25 jaar oud. De man is muzikant. Zondag avond, elf uur, waren zij te bed ge gaan. Maandag morgen, 6 uur, werd de aandacht eener huurlinge, die op hetzelfde verdiep woont gewekt door de zuchten die schenen voort te komen uit. de kamer der echtgenooten Sander. Zij ging aan hunne deur aankloppen, doch ont ving geen antwoord. De hoofdhuurder van het huis werd verwittigd brak de ruit van een raampje dat uitgaf nabij de deur van het vertrek, en werd een gasreuk ge waar. Toen men in de kamer kwam lag mevrouw Sander bawusteloos te bed, en M. Sander ten gronde. Een bij gehaald geneesheer paste de kunstma tige ademhaling toe. Na een uur kon de echtge noote tot het leven worden teruggeroepen, maar om 10 uur ’s morgens was de man nog niet tot hel bewustzijn teruggekeerd. Al slapen gaande hadden zij het zekerheid'kraantje van het gas- vuur den vorigen avond vergeten te sluiten, ’s Nachts was, onder de drukking. He darm in caoutchouc losgegaan en het gas had zich in de kamer verspreid. Groote brand. Zaterdag avond acht uren, is er in de mekanieke schrijnwerkerij van M. Louis Van Langendonck te Saventhem, een geweldigen brand ontstaan. Het vuur nam spoedig een grooten omvang en toen de pompiers, die in allerhaast verwittigd werden, toekwamen, stond gansch het werkhuis ree ls in vlam en viel aan redden niet meer te denken. De 3 .paarden die in de nabijstaande stallen verbleven, werden weggebracht. De pompiers hadden alle moeite om het aan palend sigarenwerkhuis van M. Ernest Berstels te vrijwaren waarvan ook reeds een gedeelte van het dak was vernield, eveneens het werk huis van vet en andere vloeibare stoffen van M. Georges Courtoy, waarvan de dakgoot reeds had vuur gevat. Na tien uur was bijna alle ge vaar geweken. De schade is overgroot, doch gelukkig door verzekering gedekt. Verdronken.Verscheidene kinderen, zonen van landbouwers, wonend te Dierlange, bij Aarlen, waren gaan baden in een vijver. Pas waren zij in ’t water of drie hunner, Louis Kei len, Pieter Klotz en Henri Meyer, van 10 tot 15 jaar oud, verloren grond en verdwenen in het midden van den vijver. Een hunner kameraden, Alexander Grosber ger, 15 jaar oud en die kon zwemmen, sprong hen ter hulp Na tweemaal te hebben geduikeld kon hij, niet zonder moeite, den jongen Meyer bovenbrengen, maar in een oogenblik van zwakte moest hij Meyer loslaten, die terug in 't water viel. Grosberger herduikelde alsdan en kon ileiien grijpen, maai deze werd dood boven gehaald Na eene derde maal te hebben geduikeld, verdween Grosberger eveneens De drie drenke lingen werden daarna door toegenelde personen opgehaald, doch twee waren dood en de derde, Grosberger, bevindt zich in zeer ergen toestand. Drama. Een drama had plaats op het kerkhof Montparnasse te Parijs en verwekte aldaar twee dooden Een 52jarig mao, E. Rous seau, zaakwaarnemer, wandelde sinds eenige eenige stonden in de zijlaan der 26e divisie, in gezelschap van een 26 jarig meisje. Mej. Mar griet Hamel, zijne vriendin. Beide geliefden, Ik verlaat Pa’s knieën, en diep teleurgesteld ga ik met de vingers tegen de vensterruit spelen als een ervaren pianist, alhoewel ik nog nooit eene toets geraakt heb! Grootje begrijpt er niets van! Is ’t ooit gehoord!. Een jaar lang verspillen aan noten leeren... Zij zou wel de schouders minachtend ophalen ik zie het aan de wijze waarop ze vorken en lepels neerlegt maar zoo ’n kapitein, dat boezemt toch nog al eerbied in, al is hij dan ook uw eigen schoonzoon!... en ze zwijgt. Willem stormt binnen... Dat bezorgt eene afleiding aan den gespannen toestand. Is hij wel zóó gespannen?... Pa is voortgedaan met Moe uitleg te geven, en ze schijnen het volkomen eens te zijn, want Moe knikt nu en dan eens met verstandhouding. Maar Grootje en ik, dat is wat anders!... Straks in ’t geniep, zal ik troost bij haar gaan zoeken... Pa!... Twee vraagstukken op drie heb ik kunnen oplossen!... En Wim opent zijn boeken- tasch, en zoekt naar ’t werk in ’t klad... Een Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik' mij belast met het plaatsen van de aïleiding'bu.i- zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaalsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geens leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. Zondag gaf de koninklijke Cecilia van ïhou- rout een puik concert alhier. De lof maken van •flinke en gunstig gekende maatschappij ware overbodig; alle nummers die, zeggen wij het ter loops, zoo kundig waren uitgekozen, werden kunstig, met veel samenhang en juistheid uitge voerd. Proficiat, heeren Thourouthenaars, ge zijt op uiterst goeden weg! We zagen met genoegen da’, een talrijk uitge lezen publiek die uitvoering met veel oplettend heid aanhoorde, en de welverdiende toejuichin gen niet spaarde. ’s Avonds brachten de Thouroutsche vrienden, naar jaarlijksche gewoonte, een bezoek aan Nieuport stad, en deden eenige luidruchtige, vroolijke marschen in het anders zoo treurige doode Nieuport hooren. Morgen zondag, 16 dezer. Concert door de gemeentefanfaren van Oostduinkerke, om 5 ure namiddag op de Henrietteplaats. verfrommeld papier met potlood bekribbeld komt te voorschijn Jongen, u moit zorgza mer worden... of anders zal men u nooit in de Legerschool binnenlaten.. En hij onderzoekt nauwkeurig de oplossingen.. Niet slecht... u zal misschien ’n zestig punten op de 90 verkrijgen... dat is niet genoeg voor een prijs!... Maar de jongen is er nog niet erg om beteu terd hij is voldaan immers verleden kwartaal had hij er slechts 20 op 45 Er is vooruit gang... zegt hij zelf, volkomen tevreden. Ou ders kunnen toch soms veeleischend zijn! denkt hij wellicht, terwijl hij zijne blikken rond de kamer laat dwalen... en eensklaps Waar is Pluto? ’k Heb hem aan de ketting gelegd, zegt Moe, hij was al ta ongedurig! U vertroetelt den hond te zeer, en met zijne vuile poolen ontziet hij volstrekt niets!... Wij zullen hem laarsjes koopen, Ma, en die aan de achterdeur zetten, legen dat Pluto binnen komt ’t Is zoo ’n slim beest... Ik zal hem eerst zijne poolen aan de ruige mat leeren afvegen anders zou hij zijne pantoffeltjes nog kunnen be vullen!... Dwaas! onderbreekt Moe. Jammer jongen, dat u niet zoo vlug in T oplossen van vraagstukken is, als in t uitvinden van dolle streken! zegt Pa maar hij kan toch den glimlach niet weerhoudeo, die onder zijn stevigen snor speelt!... Ditmaal mag men zeggen dat het heet is. Wij hebben warmte gevraagd, wij hebben er. Laat ons niet klagen. Laat ons in derde klas reizen, ’t Is er fris- scher. Dat zal fel deugd doen aan ’t seizoen. Men zou de boter in de kelder moeten zet ten. Bij zoo ’n weer, zou men ’s achternoens niet moeten werken. ’t Bier zal u nog meer dorst geven Gij hebt het wellicht reeds bemerkt als ’t regent, besproeit men overvloedig de straten. Vandaag hebben wij dertig graden in de schaduw en de stad doet niemendal besproeien. Die smerige automobiels! ’s Morgens, zeer vroeg, ’t is voortreffelijk. Om vier ure was ik op de been. Ge, weet, te lande gaat men slapen met de kiekens en men staat op met den haan. Kasseilegger zijn, op zulke dagen, dat is niet kluchtig! ’t Land heeft dorst. Neen, neen, ’t is een echte panama Dat kost wat duur, maar dat gaat lang mee. Met deze, heb ik voor tien jaar, misschien voor vijftien. Men steekt bier wel rap zijn neus op! In Congo, mijn beste, bij zulk weder, doen wij onze winterjassen aan. Wil ik u iets zeggen? Wij zijn heel slecht gekleed om zulke hitten te verdragen. De hals kraag is te veel, de manchetten ijn te veel en, in ’t algemeen, al de kleedingstukken, uitgeno men den hoed en, zoo ge wilt, het negerschortje. Men zou gansch naakt moeten wandelen. Men durft niet. En T is zoodanig de schaamte niet dia ’t ons belet... Maar de vrees eene belachelijke anatomie te verloonen. Indien wij te warm heb ben, is ’t de fout der krombeenen, der mismaak ten, der dikbuiken, der mannen met harige bor sten of hanekuiten, die de wetten maken en de welvoegelijkheid preeken. ’k Verdraag heel wel de hitte en ’k verdraag heel wel de koude, ’t Is zonderling. Ik zweet nooit. Wij slapen met open vensters. Ze zijn gelukkig, degenen die niets te richten hebben. Dat Belgie een gezegend land, een luilekker land is voor kloosterlingen van alle kleuren, bewijzen de inlichtingen gegeven door het Jaarboek van de Geestelijkheid in Belgie t> uitge geven door de Société Beige de Librairie. De kloosters worden er gerangschikt per pro vince, en wij lezen er dat er zijn in West-Vlaanderen 8-47 gemeenten en -483 kloosters, dus bijna 2 per gemeente!!! Oost-Vlaanderen 898 gemeenten en -418 kloosters! Brabant 343 gemeenten en -458 kloosters! Antwerpen 158 gemeenten en 879 klooi ters! Henegouwen 338 kloosters? dat maakt in de 5 provinciën 'e zamen 189-4 kloosters!!! Ons arm West-Vlaanderen spant de kroon met 423 kloosters of 2 per gemeente. En zeggen dat al dat volkje met onze centen vvoidt onderhou den! Langs een anderen kant wor en door de Belgischen Onderrichtsbond stichtende cijfers me degedeeld in de statistiek die deze Bond afkon digt over de toelagen uit de Belgische Staatskas verleend aan de kloosterscholen sedert 1884. Het totaal der rechtstreeksche toelagen be draagt 160 miljoen 160.000 000 franken. Bij dit cijfer moeten we voegen het aandeel der kloosterscholen in de algemeene kosten van bestuur, beheer en toezicht van het onderwijs, de uitgaven voorde jaarwedden der geestelijke onderwijzers, (paters en nonnen) werkzaam in de lagere gemeentescholen, enz. Dit alles bijeengekend komt men tot een totaal van 817 millioen franken. Is het dan nog te verwonderen dat al de kloos- ’t Is haast prijsuitdeeling, en de plechtigheid is, voor mij, dubbel aantrekkelijk. Mijn uitslag is nog al benijdenswaard!» doch in alle openhartigheid moet ik bekennen dal het niet puik zou geweest zijn, hadde Moe mij ’t jaar door niet bij den toom gehouden zoozeer is mijn drift voor de muziek aangegroeid... Gelukkig zal ik weldra hel nare schoolleven vaarwel zeggen en mij uitsluitend bezig hou den met wat mijn ziel en hart vervult. Grootje was ook blij, toen ik haar verleden week aaokondigde, dat ik mijn ultgangsexaam achter den rug had! ’t Kon haar weinig schelen of ik met min of meer onderscheiding er door geraakte als ik het diploma maar veroverde fezelde ze mij toe dat was de groote zaak!. Had Pa niet gezegd Geen diploma, een jaar opnieuw beginnen Het denkbeeld alleen deed me trillen van vrees!... En Groote trilde met mij mee!... Ze zou me toch zoo graag in ’t koninklijk con servatorium zien treden!... x (Wordt voortgezet!. UP/a Ir/Arkn mfct ffemak van betaling. Av lAvVlJ Een schoon, gerieflijk, kloek onlangs nieuw gebouwd woonhuis-villa en 20öai240 erf te NIEUPORT, Duinkerkestraat, N° 21, met koetspoorten paardenstal uitkomende op de stadswandeling, hebbende gelijkvloers 2 naeen> olgende plaatsen, verandah, 2 keukens, 5 bovenkamers, schoone zolder en 2 mansardeka mers. 2 soorten water. Gazlaiding in gansch de villa. De eigendom is te koop in zijn geheel of in 2 loten; het le de villa en aanhoorigheden met de helft van den hof en het 2® de poort en den paar denstal met de andere helft. Zich le bevragen bij den eigenaar M. C. Van Biesbrouck, Thouroutschensteenweg, Ne 48 te Oostende of bij den zaakhandelaar Colaert, ta Nieuport, Kerkstraat, 8. 8 Juli Vincke Maurits Michiel zoon van van Hector en Huberta Quaegebeur. Vandenbussche Odiel Marcel Judith zoon van Jan en Victorina Norullie. Deschacht Lucia Lucianna dochter van Pieter Mercy. Sedert 1 Januari 1911 59 geboorten. STERFGEVALLEN. 7 Juli Leseck Paulina Victoria oud 63 j. 6 m. 6 d. dochter van Karei Lodewijk en Joanna Clara De Snijder en weduwe van Gregoor Frans Renty. De Brae Leopold Frans oud 73 j. 4 d. zoon van Lodewijk Pieter en Anna The resia Timmerman, weduwnaar van Ame lia Virgina Messen en van Amelie Sophie Messen. Sedert i Januari 1911 36 sterfgevallen. s avonds 3,25 4,05 4,48 5,35 7,21 8,35 vens der wetenschap, de moeder en het kind gaan sterven; dat alle heden gekende middelen om ze beide te redden gebruikt wierden; dat de uitdrijving der vrucht het laatste hulpmiddel is om toch ten minste de moeder te redden; dan, al deed hij de bewerking enkel en alleen om de moeder te redden, zonder beweegredenen van persoonlijk belang, dan nog verbiedt het hem de Kerk! Alle godsgeleerde uitvluchten kunnen hier niet baten, dat is schreeuwende, wraakroepende, onmenschelijkheid en wij vragen nogmaals Wat denken de Nieuportsche katholieke genees- heeren daarvan? 3) Over de nog bestaande ongelijkheid van de I vrouw met de man in de wetten der Christene landen na negentien eeuwen Christendom kregen wij geen recbtstreeksch antwoord, maar alleen zijn om hier te leven eene lange dissertatie in dewelke onze tegenstre ver tracht te bewijzen dat de kerk de vrouw als evenweerdig met den man beschouwt. Welnu, de apostel Paulus, die men beweert geschreven te hebben onder de ingave van den H. Geest, spreekt heel anciers Voor hem is de vrouw de mindere van den man omdat zij na hem wlerd geschapen, zij, en niet hij. verleid werd; omdat zij voor den man en niet hij voor haar gemaakt werd. (Zie eersten brief aan Ti- motheus, I, 12, 13, 14 en eersten brief aan de Corinthianen XI, 8, 9, 10). Is het Nieuwsblad nu kettersch geworden? 4) Over het feit dat de vrouw geen priester kan worden geen verder antwoord van het Nieuws blad. 5) Over den gunstigen toestand der vrouw bij vele volkeren van voor het Christendom nog altijd geen antwoord van onzen tegenstrever. 6) Over den tegenstand der Kerk tegen de soms al te noodige echtscheidingen .-voorzichtige stil zwijgendheid. Tot slot vragen wq Wie draait in den Pot! latijn spreken en schrijven al ware het ook beroapsovertuiging heeft dat, volgens de gege- sakristijlatijn, daar genoeg aan gewoon moeten zijn om het te verstaan. Maar wat wij wilden doen uitsebijnen, dat is dat zij den zin van den vers verdraaiden. Wanneer wij laatst zegden dat dit godsgeleerde karpelsprongen zijn, wilde dat juist hetzelfde beteekenen. Wanneer men zegt In zondigheid heeft mijne moeder mij ontvan gen wil dat toch letterlijk beteekenen dat het feit der ontvangenis zelf met de zondigheid is besmet, wat eene grove beleediging is voor de moeder, en het baat niet te spreken, als het Nieuwsblad, van vrijmetselaarsche bokkespron- gen, want er kan van kaïpel- of bokkesprongen alleen spraak zijn voor wie zich niet houdt aan den letterlijken zin en dezen wil verdraaien. Wij bespraken in ons herhalend artikel van 1 Juli zes verschillige pnnten. Het antwoord van het Nieuwsblad omvat er maar twee, want voor wat het derde betreft wijkt het weder van de rechte lijn af, en van de drie andere spreekt het niet eens. Wij hernemen nogmaals die zes punten 1) Onze aanhalingen uit gewijde boeken en uit gewijde schrijvers. Het Nieuwsblad zal slechts antwoorden, zegt het, indien wij den contekst en de omstandigheden van die aanhalingen willen aanduiden. Wij moeten doen opmerken dat dit ons werk niet is hij die zou beweren dat de aangehaalde woorden, door alleenstaande of onvolledige aan- aanhaling, van zin veranderden, moet dat bewij zen; aan hem komt het toe de noodige opzoekin gen te doen, en dat is vooral het geval met het Nieuwsblad dat ons reeds vooraf beschuldigde teksten te verdraaien of valsch te vertalen en een algemeenen zin te geven aan woorden ge richt tegen bepaalde personen en wel namelijk tegen ondeugende vrouwspersonen. Wat meer in, ’t Nieuwsblad schrijft Ten andere, zijn erschillige van die aanhalingen die alleen genomen gelijk zij daar gedrukt staan geheel wel uit te leggen van katholiek standpunt zonder dat zij iels onueerlijks voor de vrouw bevatten!! (sic) Welnu die aanhalingen waren De vrouw is een misbakken schepsel (H. Thomas). Het is omdat mijne moeder eene vrouw was dat ik afschrik heb van de vrouwen (H. Augustinus). De vrouw is eene booze ezelin, een afgrijselijke lintworm die aan het hart van den mensch knaagt!! (H. Johannes van Damas). Zg is de bron van het kwade, de poort der hel, de oorzaak onzer ellenden (H. Johannes Chrysos tomus) Zij is onbekwam het goede te verrichten. (H. Gregorius de Groote.) Wij laten onze lieve en geëerde lezeressen oordeelenl! 2) Over de houding der kerk met betrekking tot de verloskunde. Hier zegt het Nieuwsblad De dag en weekbladen zijn de plaats niet om zulke zaken te behandelen Wij gelooven zeer graag dat onze godsgeleerde tegenstrever niet begeeren dat het groote publiek daarvan kennis zou krij gen. Het verzendt, wel is waar, naar verscheide ne katholieke werken en naar de verslagen, der bespreking in de Société Scienliflque van Brus sel, den 21 April 1903. Een godsgeleerde dien het Nieuwsblad bepaaldelijk noemt, verdedigde daar de stelling der kerk. Maar het zorgt, wel niet te zeggen wat twee katholieke professors in geneeskunde van Ryssei, de heeren Delassus en Lairand, daartegen aanbrachten; het zegt niets van de meeningen te Amsterdam geopperd door de doktoren Leopold (Dresden) Trenle (Amster dam), Pestalozza (Florentië). Bai mes (Londen), Nyhoff (Kopenhagen) en vele anderen, het mee- rendeel der leden van het aldaar gehouden con- gies. Daarbij, dit antwoord is ue bekentenis dat de stelling der Kerk wel degene is welke wij aan gaven zelfs indien de geneesheer de diepe ver- 2 4 II -ÖS- 3,45 4,26 22 6,24

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2