EENE ROEPING Em. Lammens en Zonen BELANGRIJK BERICHT Pieter Oamoit-Dauerwer Aannemer van openbare werken. Bericht. Toiletartikelen Binnen- en Buitenland. öe blauwe Vlag Uwe ware vrienden, heeren tolbeambten, wie zijn ze? Zonderlinge handelwijze van eenen notaris Nieuws uit Nieuport Huichelarij! Knorrepot’s overwegingen ADELSON DEPLANTER Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport Land- en Tuinbouw Die haast verloren scheen! 16 3 MENGELWERK 1)111 [Wordt voortgezet!. Waar Maurits eens de Spaansche macht Ter neêr sloeg met zijn volk En er gewetensvrijheid bracht En ’t Land redde uit den kolk, Wappre weldra de blauwe vaan Op eiken geveltop; En wil men ze ooit ter neder slaan Ilijscht ze dan hooger op! Gelijk eene onbewolkte lucht Blinke uwe kleur altijd; Voor overmacht zijn we onbeducht Als ge ons ten strijde leidt. Dra vlot ge op Belfort en stadhuis Op school en stadsgebouw En tot op el e werkmanskluis Langs gansch de Vlaatnsche gou Fhilh.armon.ie. Morgen zondag zal de Philharmonic in den namiddag een groot CON CERT geven op den zeedijk te Middelkerke. Vertrek met tram van 2 ure, terugkomst ter stede om 8 ure. Veel bijval aan de aloude Philharmonic is ons eenigste wensch. Zondag Maandag Dinsdag De ondergeteekenden maken het geacht pu bliek bekend dat zij van heden af in hun maga zijn voorzien van alle slach van landbouw- machienen, zooals lummel keernens, afroo- mers van alle marken, waschmachienen laatste model, enz. enz. Ypersiraat, f®, Nieuport Zangwijze Neerlandsch bloed. Wien ’t Geuzenbloed iu de aadren vliet Tot haal der slavernij. Zinge met ons dit nieuwe lied. Het dreune luid en blij! Hij zing’ met ons O blauwe vaan Onze baak in den strijd; Gij, die ons voorgaat op de baan, U zij dit lied gewijd! door DEMERS de priisuitdeeling aan ’t leeren Ah! qua je suis k plaindre! Is natuurlijk in ’t Fransch te doen! ’t Framch is zoo wat hoe zei Juf frouw het dan ook weer? zoo wat meer ge- distingueerd! Men kan er zoo mooi in brou wen! «Ik geloof het! mort Pa in onze taal best at er geene woorden om de dolle grillen van eene zenuwachtige nuf weer te geven. Als wij bij toeval zoo eene dochter hebben, dan zwijgen wij er liefst over. ’t Zou een mooi voorbeeld zijn voorde anderen! Kloeke, krach tig gezonde deernen, die vallen warempel beter in onzen smaak! Of wel zoo’n prullen!... Hoe kan men er zijn kostelijken tijd aan verspillen! AI die vod derij leert onze meisjes wat grimassen maken en daar heb ik een hekel tegen! En dies meer!... Eens dal ik begin, geraakt hij aan ’t grollen!... Hij wou me zelfs een briefje meegeven om te bedanken voor de gunst die me te beurt gevallen was. Maar Moeke heeft hem do. reden ver staan Ik vind het nochtans heel mooi! Doch telke- male ik het herbaal, ben ik geheel uit mijn stuk geslagen. Ik blijf dan zoo kregel, zoo kort van stof... Gelukkig dat ik mij heel bewust ben van de oorzaak mijner driftige buien en om alle onte- Menige woud bekwaamt ge reels In ongelijken kamp; Maar onzen moed versterkte steeds Bij elke nieuwe ramp. Wel slapen kan onz’ blauwe vlag Maar sterven zal ze niet, Zoo lang men vrije mannen zag Op Vlaandrens grondgebied!! NOSTRADAMUS. s avonds 9,50 10,54 12,- 12,24 1,19 2,10 2,56 I 28 29 Havenbeweging. De officieele haven- bsweging gedurende de zes eerste maanden van 1011 is de volgende 69 schepen met 18,444 ton. In 1910 53 schepen met 13,326 ton. Dus 16 schepen en 5116 ton meer dan in 1910. Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de aïleidingbui- zen in grég, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders mei dank baarheid te aanvaarden. Het eerste amendement werd verwor pen met 76 stemmen (katholieken) tegen 58 (antiklerikalen); het tweede met 76 tegen 58, en het derde met 74 tegen 58. En weet ge, wie we onder de lijst der klerikalen, die tegen die verhoogingen stemden, vinden de heeren Maes, Ham man en Pil, de drie klerikale volksverte genwoordigers van ons arrondissement, terwijl heer de Buyl, en al zijne vrienden, krachtig hunne amendementen hebben ondersteund. Ziedaar dus wie de ware vrienden der tolbeambten, zijn. Vat hebt ge, heeren douanbeambten, van zulk een gouverne ment nog te verwachten? Niets, volstrekt niets. En niet genoeg aan die nuttige b dien den, wien men nog hongerloonen, die met de duurte en de vereischten van onzen tijd niet overeenkomen, toewerpt, een kleine opslag te weigeren durfde de heer Liebaert de oud minister van financiën nog zeggen dat de tolbedienden heeren van het dorp zijn, dat hunne jaarwedden hoogst vol doende zijn, en dat het leven van beden niet duurde is dan dat van over eene halve eeuw. Hoort ge, heeren douaniers, boe de katholieken met uwe belangen den spot drijven! Als de liberalen en socialisten, die alles in het werk stellen, om het leven der bedienden te vergemakkelijken vragen uw lot te verbeteren, wordt hen door de katholieken spottend geantwoord dat zij niets zullen toestaan, dat er geen geld is. Doch, er is wel geld om schatrijke kloos ters nog rijker te maken; om pastoors en paters en nonnen vet te kweeken, om kerken en klooster te bouwen, herbouwen en er duizenden en miljoenen te verteeren er zou wel geld geweest zijn om jaarlijks 20 miljoen aan de kloosterscholen te grab belen te gooien, zoo ooit die hatelijke schoolwet er zou doorgegaan zijn. Heeren douaniers, verstaat goed den hoon u aangedaan om alle verhooging die u zou toelaten te leven zooals burgers moeten leven, @n die slechts de belooning zou zijn voor uwen soms lastigen dienst, wordt u door die hartelooze katholieken onmeedoogend geweigerd. Doch, de wraak hebt gij in handen; bij de eerste verkiezing zult ge die wreede spotters naar waarde, een welver liende straf weten te geven. Ge zult Pil en Cie die zich openbaarlijk tegen alle lotsverbe tering verzetten, naar den duivel zenden; ge zult stemmen voor uwen waren vriend Buyl en zijne makkers; ge zult stemmen voor onze volksvrienden, uwe vrienden, de liberalen, die uwe belangen ter harte nemen, en die in 1912, wanneer ze ’s lands bestuur zullen in handen hebben, wel zullen zorg dragen hunne beloften te voldoen, en uw lot in hoogermate zullen weten te verbeteren. Weg met de katholieken, uwe verdruk kers, uwe uithongeraars. Leve de liberalen, uwe oprechte vrien den. Bij de bespreking van de begrooting van geldwezen, dezer dagen in de Kamers gedaan, werden door De heeren Asou, Lemonnier, Monville, Cocq, Denis en Auseele een amendement voorgesteld om met 200.000 franken het krediet van dit artikel te vermeerderen ten einde de jaarwedden te verhoogen der gepreposeerden, onder brigadieren en brigadiers der douanen; door de heeren Ozeray, Buyl en Darwister 75.000 fr. meer voorgestel I, voor de accijnsbedien den; door den heer Berloz voorgesteld 500.000 franken meer te stemmen ten einde aan het personeel der douanen en aan de douanenmatr zen eene verhooging van 100 franken op de huidige traktemen ten te verzekeren. Woensdag 11. werd over die verscheide ne amendementen gestemd, en alle drie, voorgesteld door Liberalen en socialisten, werden verworpen, door de katholieken, de groote volksvrienden De natuur heeft me niel te vergeefs met eene mooie stem begaafd en ’t ware zonde die niet te ontwikkelen!... Maak Pa maar eerst eens blij met uwe stu diën goed te eindigen, en dan zullen we trachten het nem diets te maken! herhaalde ze mij meermaals. O! dat Grootje! Welke zaligheid te genieten van hare tegenwoordigheid! Ik beklaag de kinderen die zulk genot niet kennen! Niemand beter dan eene grootmoeder kan u opbeuren als moedeloosheid u bevangt. Nie mand beter dan zij verstaat uwe kleine gebreken en kan u zoo zachtjes bedillen dat het u niet de minste bezwaring ksst haar te aanhooren. Teistert eenige wroeging uw geweien, open haar vertrouwelijk uw hart, en zij vindt een bal sem voor iedere wonde, heul en troost voor ieder leed. En bovenal, wie kan u beier begrijpen, beter uwe wensc'nen involgen? xoowel als mannelijke priesters waren, zouden zij zich het werk op doelmatige wijze kunnen verdeelen en zo® zou een der grootste grieven welke men met recht tegen de biecht oppert, verdwijnen en zou deze veel mln zedsschendende gevolgen hebben Gij stipt nog aan dat, in andere godsdiensten gelijk deze van Confucius van Mahomet, van Bou^dha en Brahma, cie mannen alleen tot het priesterschap verheven worden. kardoezen in zijn bezit. De revolver dien hij bij zijne aanhouding weggeworpen had, werd terug gevonden en aangeslagen. Dinsdag morgen werd hij in vrijheid gesteld Schrikkelijk ongeluk. Woensdag namiddag, rond 2 ure, kwam Jaak Van Loo, 30 jaar, wonende Liverpoolstraat langs de Kruid- tuinlaan te Brussel met een stootkar gereden. Op het oogenblik dat hij de Noordlaan wilde oversteken werd zijne kar gevat tusschen eenen zwaar geladen kamlon en eenen omnibus. Door den hevigen schok werd Van Loo onder den kamion geslingerd en door het achterwiel over reden Een pollcieagent, ooggetuige van het onge luk, snelde het slachtoffer, dat het bewustzijn verloren had, ter hulp. De gekwetste werd bij hoogdringendheid naar het St-Jansgasthuis ge bracht, waar men vaststelde dat hel slachtoffer het kakenbaen was vermorzeld en de borst inge drukt; daarenboven droeg hij eene erge wonde aan het hoefd. De gensesheeren wanhopen den ongelukkige te redden. Van Loo is gehuwd en vader van familie. Liefdedrama. Een jaar geleden had de zadelmaker Hendrik De V., wonende Spiegel straat, te Brussel, kennis gemaakt met eene jonge kleermaakster, Elisa R en in September aanstaande moesten zij trouwen. De V... echter had bemerkt dal het meisje hem zeer weinig vriendschap betoonde in den laatsten tijd en zondag vnrnam hij dat zij een ander lief had Dinsdag vroeg hij daarover uitleg aan ’t meisje en deze verklaarde vlakaf dat zij van hem niet meer wilde weten. De jongeling dfep getroffen, keerde naar huis sloot zich op in zijne kamer en nam een hevig vergif in. Hij rolde zich weldra ep den grond ten prooi aan hevige stuiptrekkingen en zijne ouders snelden toe. Een geneesheer diende hem een tagenvergif toe en deed hem naar bet hospi taal overbrengen, Men denkt dat hij zijn poging tot zelfmoord niet zal overleven. Examen. Met genoegen vernemen we dat onze stadsgenoot, de jonge heer Maurice Vandesom pel, zijn diploma van licenciaat in de handelswetenschappen aan het hooge handelsin- stituut komt te veroveren. De knappe student, die terzelfder!ijd zijne va derlandsche plichten als belgisch burger vervult, is oud leerling onzer middelbare school. Die nieuwe onderscheiding bewijst eens te meer dat ernstig onderwijs, zooals het in die school wordt begrepen, de basis is van alle hoogere geestes ontwikkeling, en is een parel te meer aan de reeds zoo zwaargeladene kroon van dit bloeiend onderwijsgesticht. Onze beste gelukwenschen aan den jongen vriend Maurice en zijne gelukkige ouders. grondbeginsel der echtscheiding aannam (Mat- theus V 32) en dat vele bisschoppen, volgens met oneindig meer zedelijkheid de biecht Origenes, in de 3’ eeuw na Christus, nog de toelieten. Geheel uw antwoord is Waai dra, o blauwe vrijheidsvlag, Waai over Nieuporl’s stée En schijne baast dien blijden dag Langs gansch de Vlaarnsche reê! Geen geestesdwang, geen kluisters meer, Maar broederliefde alleen En schonk ons eens de vrijheid weêr lelijk welzijn aan de kleine armen, aan de oude lieden, aan de kostgangers der wel- dadigheidsgestichten, dan morsige honden op te schikken en hunne keutels door livreidragende lakeien te doen oprapen. Er zal iets beleedigends zijn zich met de beesten bezig te houden zoolang er hier beneden eene noodlijdende huismoeder, een behoeftige werkman, een zorgontbre- kend kind zal bestaan. Dater eene mode besta voor de vrouwen en eene mode voor de mannen, ’t is al dom genoeg; dat er eene mode voor de honden weze, dat is zelfs niet kluchtig meer, dat wordt hatelijk. Men moet de dieren met zachtheid be handelen, t’akkoord! Men heeft het ons genoegzaam gezegd, herhaald, geschre ven. iMaar dat wil niet zeggen, me dunkt, dat men hun zakdoeken en armringen moet geven. ’t Menschel ijk schepsel is belangwek kender dan welk ander ook, ware ’t zelfs de hond... ’k Onderstel het, ten minste, en ik hoop het. Bewonderenswaardig is de houding der klerikalen. Immer en altijd en overal bestrijden, beknibbelen zij het ongodsdienstige Fran krijk en zijn bestuur, maar dit belet niet dat zij elke gelegenheid te baat nemen om, niettegenstaande hunne christ lijke gevoe lens, alle eereteekens te aanvaarden hun door dit godelooze land geschonken. Zoo werd baron Ruzetfe, gouverneur van West Vlaanderen verleden zondag te Roubaix door den heer Fallières comman deur van het eerelegioen benoemd. Zeker zal die kristelijke baron eenige paternosters lezen voor zijne ziele zalig heid. gelegd, z. b. v. Scheepstraat, geen enkel huis, die kelderkeukens bezit of die dusdanig zou kunnen gebouwd wor den, deze zal kunnen benuttigen, en de bewo ners als voorheen, zullen verplicht zijn hunne menagiewaters naar boven te dragen. Wat meer is, niemand zal zich van de riolen kunnen bedienen om er de waters der kelders, hetzij kuischwaters of kwelmwaters, te laten in loopen, daar deze veel te ondiep zijn aangelegd. Waar is dan al het groote nut(?) die deze groote(?) werken zullen opleveren. En waar is dan de verrechtvaardiging van die groote on kosten die de inwoners zich zullen moeten ge troosten Voorwaar, het gemeentebestuur heeft daar een hoofdvogel afgeschoten, die aan de Nieupor tenaars peperduur zal komen te staan; doch ja, T zijn zulke slimmerikken, die jaknikkers! de Valkestraat, Havenstraat, mende jaar, rijke oogsten op te leveren. Het weze hier dan nogmaals herhaald de hoeveelheid magnesiamesten per Ha. te gebruiken is 2000 kgr. eerste maal, of ongeveer 1000 4 4200 kgr. eene volgende maal. LABOR. 23 Juli 24 25 Woensdag 26 Donderdag 27 Vrijdag Zaterdag DeSoA- van 16 Juli schrijft onder dezen titel, het volgende De 6e kamer van het Hof van Beroep van Brus sel, onder ’t voorzitterschap van M Faider, heeft na de rechtbank van eersten aanleg, te kennen gehad over eene betwisting die op zeer ongun stige wijze eenen vlaamschen notaris in zake stelt. Met medehulp eener volmacht door M. Henri V. aan zijnen klerk gegeven, denwelke klerk heden greffier is bij eene rechibank van het gebied van het Hof van Gent, en zonder den eigenaar te verwittigen had hij hypotheek geno men op de goederen van zijnen klient. Natuurlijk, toen dit feit aan M. V. ter kennis kwam, spande hij tegen den weinig beschroomde nolaris (le peu délicat tabellion) een proces in om die akte als nietig te doen verklaren, en ver ders schadeloosstelling te bekomen Bij vonnis verleend den 5 December 1910, had de rechtbank, tegen het advies door M. de sub stituut Sartini- Vandekerkhove afgekondigd, den welke zeer streng de handelwijze van den notaris had besproken, den klager van zijne vraag ver zonden, de notaris de som toestaande aan dewel ke h'j beweerde recht te hebben. Bij beroep ingeslagen door Mr V. heeft hel Hof van Beroep op hare beurt van die zaak te kennen gehad. Na M. de advokaal-generaal Gendebien gehoord te hebben, denwelke in strenge woorden voor den notaris in zake de hervorming an het be roepen vonnis eischte, en de pleidooien van Mrs Dejongh en Schoenfeld voor Mr V.; Mrs Woeste en Vanderlinden voorden notaris, heeft het Hof, bij arrest van 15 Juli, het vonnis van eersten aanleg vernietigd, bevelen lede uitschrabbing der hypotheek op de goederen van den beroeper genomen, en vervijst den gedaagde aan den klager te betalen ten tile! van schadeloostelling de sorntne van drij duizend franken en de twee derde der kosten. En den 18 Juli kondigde de Soir het volgende af, uit geest van rechtzinnigheid drukken wij het hier ook Wij ontvangen den volgenden brief Men deelt mij een nummer van uw blad mede houdende, onder ds rubriek Rechterlijk Nieuws een artikel met opschrift zonderlinge handel wijze van eenen notaris, s T Weze mij toegelaten u te zeggen dat uwe goede trouw is verrast ge weest. Het vonnis van eersten aanleg dat mij gelijk gaf is, wel is waar hervormd, maar ge zoudt vruchteloos in het arrest, alsook in het advies van M. de advokaat generaal Gendebien zeer harde woorden of onheusche overwegingen voor mj zoeken. Zoowel als het vonnis bestatigl het arrest dat mijn tegenstrever mij belangrijke sommen schul dig is, en na zich als mijn schuldenaar te hebben erkend voor eene som van 85.000 franken ver bond hij zich zijne goederen niet in hypotheek te stellen zonder mijne toelating. Welnu, hij heeft het gedaan en het Hof besla- tigt het in strenge bewoordingen. -- .Nog openbare werken. Over een veertiental dagen bofte het Stinkertje met het groote(!) schoone(!) werk der riolen. In ons voor gaande nummer deden wij al het nuttelooze van die werken, gelijk ze alhier worden uitgevoerd, uitschijnen, en bewezen dat dit werk een ware geldverbrassing is. Om onze beweringen nog te staven, zullen we er nog bij voegen dat door de weinige diepte, waarep die riolen in sommige straten zijn aan- ’k Lees is een brusselsch modeblad Moden voor honde", zomerseizoen 1911 Costume tailleur voor bezoeken en five-o’clock’s, met jasje in zeekalfsvel. Een zak op den kant voor den neusdoek. Halsband met fijne steentjes versiert. ’s Avonds, armringen aan de voorpooten. De blauwe, rozekleurige of roode zak doek voor de zwarte doghonden. Als geur, degene welke de meesteres gebruikt. De rijglaarsjes en de schoenen zijn af geschaft. ’t Is alles. ’t Is oneindig veel ’t Zou misschien beter zijn zich bezig te houden met de lieden, met zoo vele arme drommels die doodhongeren en die onge rust en treurig door ’t leven trekken, die op de wereldsche wegen dolen, terwijl ze hunne droefheid, hunne hegeet ten en hun wrok met zich medeslepen. ’t Zou misschien beter zijn broo I te ver schaffen aan al degenen wien er ontbreekt een weinig vroolijkheid, een weinig stof- Haringschepen. - Dinsdag is alhier de haven binnengevaren de kleinste der twee ha ringschepen behoorende de heeren Carbonez en anderen, met eene vangst van 300 ton haring. Zijne afwezigheid hesft ongeveer 5 weken ge duurd. De manschappen zijn welvarend. vredenheid te voorkomen, tracht ik mij te be dwingen en steek mijn hoofd in een bak met koud water... Ik verwacht me dees jaar aan nog meer bijval dan vroeger want sedert jaren speel ik een hoofdrol op iedere prijsuitdeeling, en ik oogst lauweren in met de macht! Thuis alleen blijven ze koel voor al die luid ruchtige betooglngen ze laten Moe en Pa vol komen onverschillig. Zelfs is het al gebeurd dat Pa zich niet de moeite gaf om de plechtigheid bij te wonen, en ik vermoed dat het dit jaar weer het geval zal wezen! «Ik zal blij zijn dat het haast uit is met dat pronken zei Moe laatst tegen Grootje. Hoe is ’t mogelijk! had Grootje geant woord in volle veronlwaardiging U is ondankbaai! Een kind, dat u zooveel eer aandoet, dat zooveel moeders u be nijden... Dat men ze mij benijdt als ik er een ver standig en bedaard huisvrouwtje zal van gemaakt hebben. U zal ze toch zeker niet als eene dienst meid doen werken? Och moeder, u we t zoo wel als ik, waar haar yeluk ligt. Hoe heeft u zelve mij opge leid? Ik volg enkel uw voorbeeld, en dat strekt u tot eere, mits ik er mij steeds goed mee bevon den heb. Levend verbrand. In den nacht van zondag tot maan lag wilde mevrouw De Vriendl wonende Nottelaarstraat, te Brussel, op da koer gaan. Zij had eene petrooliamp aangestoken en daalde de trap af wanneer zij door een misstap ten gronde rolde en de lamp liet ontsnappen. De lamp ontplofte en deelde het vuur aan de kleeüeren der ongelukkige mede, die weldra brandde als eene toorts. Op haar hulpgeroep snelden haar man en huisbewoners toe en wikkelden haar in natte dekens. Doch de vrouw had reeds zulke diepe brandwonden bekomen dat een bijgeroepen dok ter haar dadelijk naar het hospitaal deed bren gen, waar men wanhoopt haar te redden. Doodelijls ongeval. -— Maandag mor gen werden de werkhuizen der drukkerij Gou weloos, Brogniezstraat, te Anderlecht, door een smartelijk ongeluk in rouw gedompeld. De jonge knaap Willem Clauwaert, 16 jaar, wonende Steenweg van Bergen, 798, werd tus schen het raderwerk van ee e drukmachien gevat met ongelukkig gevolg dat zijn linkerbeen letterlijk afgerukt werd. Een dokter uit de buurt werd geroepen om het bloed te stelpen, doch vruchteloos. De jon gen naar het hospitaal der gemeente overge bracht, gaf aldaar weldra den geest. Het parket is in de drukkerij afgestapt om een onderzoek in te stellen. Bloedig gevecht. Zondag morgen rond 1 1/2 ure, moesten de pollcieagent Berck- mans en da pompier Rose die op Zuidlaan te Brussel van dienst waren, tusschenkomen in een gevecht op de foore ontstaan tusschen twee kerels, Loen G... wonende Merodestraat te Sint- Gillis en Edward D. Gerechtstraat te Ander lecht. Deze laatste die opstand bood en de policie uitschold werd naar het policiebureel gebracht, door eene talrijke menigte achtervolgd. Ter hoogte der Huidevetterstraat en Spaar zaamheids!, aal trok de menigte partij voor den aangehoudene en wierp de agenten ten gronde. De pompier Rose kreeg plotseling een ijzeren stoel op het hoofd en zeeg bewusteloos ten gron de. Bijna op hetzelfde oogenblik werd de agent Berkmans dooreen steen aan het hootd gewond. De agent die evenwel zijn gevangene niet los liet. trok zijn jevolver en schoot in da lucht, waarop de inspekteur Bertens en de agent De Hert toesnelden, die ook op steenworpen ont haald en gekwetst werden. De agenten moesten van hunne wapens ge- gebruik maken om het volk op afstand te hou den. Vier aanhoudingen werden gedaan; onder de aanvallers zijn er ook gekwetsten, doch dezen hebben het geraadzaam gevonden zich niet kenbaar te maken. De agent Berckmans en de pompier Hose zijn bed! gerig -Revolverdrama. Dinsdag namid dag, om 2 ure, zijn de 15 jarige gasten Jan Teiilynck, zoon van Domien, wonende St Jans- straat en Kamiel Malthijs, van Erembedegem, aan de Zeebergschebrug, te Aalst, ouden hof van den heer notaris, handgemeen geworden, tengevolge -an. llefdekwestie. Op zeker oogenblik haalde Teirlinck eenen revolver te voorschijn en loste een schot in de richting van zijnen tegenstrever. Deze werd boven het linkeroog getroffen. Voorbijgangers kwamen aangesnsld, namen Matthys, die gevallen was, op en droegem hem in een naburig huis. Dr De Clercq kwam hem verzorgen, terwijl de policie verwittigd werd. Teirlinck was naar huis geloopsn; hij werd er door den heer kommissaris Van Huffel aange houden en na eerste onderhoor naar ’t Stalsge- vang gebracht. Intusschen werd Matthijs naar het gasthuis gevoerd, waar men zijnen toestand erg bevond. Het parket van Dendërmonde kwam rond 4 1J2 ure reeds ter plaats en heeft, vergezeld van den heer kommissaris, het slachtoffer bezocht en den dader ondeiboord. Erg tooneel. Maandag avond was Justin De Cock, rondleurder le Anderlecht welke te Dendermonde sedert twee dagen met eenen woonwagen buiten de Mechelschepoort verblijft, met zijnen vader in de stad uitgegaan en had veischeidéne herbergen bezocht. Toen zij rond 11 ure uit de herberg van P. Phillips Oude Vest, kwamen zochten zij twist legen voorbijgangers en werden duchtig afge- tans' hl. Justin Da Cock, vluchtte naar de vlasmarkt, schafte zich in eenen winkel eenen revolver en 50 kardoezen aan en kwam terug naar de oude Vest. De kerel luste zes revolverschoten, waar van eenige door de ruiten vlogen der herberg van P. De Beul. Justin De Cock, werd aangehouden en naar het policiebureel gebracht. Men vond nog 42 Ook is er niemand, die me zoo hartgrondig bewondert als Grootje, wanneer ik mij aan de piano zet. Al wat ik uitvoer, klinkt haar voortreffelijk toe! Pa vindt zelden dat er niets le wenschen overlaat nu eens glijd ik over de noten heen, instede van ze als perels duidelijk te laten vloeien. Dan weer, in een Andante, is mijn spel ot niet fee der, of niet majes ueus genoeg. En meer maals, als ik in volle vuur een Allegro uitvoer, neemt hij beda r1 den maatmeterop, zet hem op de gestelde snelheid, plaatst hem dan weer op de piano. Tik, tak, tik, tak! zonder een woord te uiten. Die werktuigelijke toeziener 1 eeft het geluk niet mij te beklagen. ’l Is net een spelbreker. Maar als Pa hem daar stelt, zou ’k hem toch niet lot zwijgen durven dwingen? Wat den zang betreft, Grooje is onvermoei baar in ’t luisteren naar dramatische stukken, als Jane Grey, Corinne, en meer andere. Die zijn ook volkomen in mijne koorden. Men kan daar zoo best de olie stem in doen gel den. Het klinkt soms zoo machtig, dat Pluto er door aan ’t huilen geraakt! Zoo ’n hond is tocli aartsdom!... Hoogklinken de tonen kan hij niet dulden, en dan kermt hij, alsof ze op hem neervielen als een pak slaag!... Wat mij vreemder voorkomt, is dat Pa en Moe onzen keus wansmakig vinden... Voor ’t oogenblik ben ik bezig mijn alleenzang voor Arme dutsen! Bij koninkl. besluit van 5 Juli 1911 wordt aan 14 verschillige kerken en kapellen elk 100 franken toelage geschonken hetzij te zamen 1400 franken raadt eens voor wat? Voor het aankoopen en plaatsen van eene brandkast in elk dier kerken. Voor wat het geld der lastenbetalers toch die nen moet! intsgendeel, hadden al de godsdiensten, der Oud- heid priesteressen, zoowel als priesters. Dat was het geval bij de Grieken en bij de Romeinen, bij wie de Vestalen die hunne belofte van zuiverheid tehouden levend begraven werden; het gebeurde bij deze volkeren dat de vrouwen der priesters in de werkzaamheden van hunnen echtgenoot deelden; zekere godsdienstige oefeningen waren zelfs aan da vrouwelijke priesters voorbehouden. Wat meer is, Mijnheer, uw voorbeeld van den godsdienst van Confucius is slecht. Gij schijnt niet te weten dat het confucianism eenen gods dienst zonder priesters is. Open de Larousse, dien uw blad zoo gaarne aanhaalt en gij zult het zien. Gij zoudt nog kunnen zeggen hebben dat, bij de negers uit de Congo, de priestersof tooveraars alle mannen znn. Geen wonden! de uitbuiters van alle slach zijn gewoonlijk onder het manne lijk geslacht te vinden de mannen die de sterk ste zijn, bemachtigen zich bijna altijd en overal de voordeelige en winstgevende postjes en dat gebeurt niet in den Congo alleen. Daar juist ligt den knoop van de heele zaak. 2) Wij hadden gesproken van den gunstigen toestand der vrouw bij vele volkeren, lang voor het Christendom. Dal, zegt gij, Mijnheer, zijn zoo algemeens beweringen die op niets gesteund zijn. Fvenwel moet gij zelf bekennen dat er een is dal meer eerbied schijnt gehad te hebben voor de vrouw, namelijk het Egyptische volk Verstaat ge dan niet dat dit reeds vol loende is otn mij gelijk te geven? Een volk ten minste was er dus, lang voor het Christendom, dat aan de vrouw recht Het wedervaren, waaruit volgt dat het Christendom daartoe overbodig was. Wat meer is alhoewel bij veis volkeren der oudheid de wetten voor de vrouw weinig voor deelig waren, was haren toestand evenwel gunstig door den invloed welken zij wist te verkrijgen op den man en in het huisgezin. Dit was het geval bij de Joden van de tijden voor Christus; en voor ■amclijk bij de Germanen en de Franken, onze voorouders. Zelfs hebben de zeden nier laatste Noordsche volkeren onder datopzieht een heilzamen invloed uitgeoefend op de ontwikkeling onzer bescha ving. .3) Over het vraagstuk der echtscheiding moe ten wij u doen opmerken. Mijnheer, dat gij van den weg afwijkt. Gij schrijft daar meer dan eene heele kolom om het teleel der vrije echtschei ding te bekampen, terwijl daarvan natuurlijk zelf geenszins partijgangers zijn en wel gezorgd hebber*, zoohaast wij dit onderwerp voor bet eerst aanraakten, namelijk in ons artikel van 20 Mei, te spreken aan de voorzorgen welke de bur gerlijke wet neemt legen te groote c n ongepaste uitbreiding der echtscheidingen. Wal wij aan de kerk ten laste leggen onder dit pzicht is haren hardnekkigen tegenstand tegen noodige, tegen onvermijdelijke, tegen onontbeer lijke echtscheidingen, en wij hebben doen op merken dat Christus zelf in zeker geval, bet Schoone keus van allerbeste toiletartikelen, zooals reukwater,-zeep, kammen, borstels enz. Scheerzen van uitmuntende kwaliteit. Verkoop van tabak, cigaren, cigaretten enz. van alle merken. Concureerende prijzen. Goede en trouwe bediening bij BAKU1ER COIFFEUR Langestraat, 5®, tWieiipori 14 Juli Van Eik Elisabeth Valeria Cornelia doch ter van Otto en Adriana de Jong. Varbanck Godelieve Maria dochter van Lodowijk en Elisa Goderis. Sedert 1 Januari 1911 61 geboorten. STERFGEVALLEN. 13 Juli Dechieter Hendrik Florimond oud 79 j. 10 m. en 2d. zoon un Fransjan en Joanna Jacoba Clou en weduwnaar van Rosalia Maria Vanden Abeele. Sedert i Januari 1911 37 sterfgevallen. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Crahay Albert kunstschilder en Labyt Natha- lia zonder beroep beiden te Nieuport. 's morg. 9,41 10,23 11,25 12,- 12,52 2,34 de vrouwen veel beter dan de mannen zieken en armen vertroosten en oek met meer zielkennis hunner gelijker zouden hooren. echtscheiding Indien er, in iedere parochie, vrouwelijke 1 dus ongeldig daar het doelt op een heel ander uitzicht van het vraagstuk. En dan nog zegt gij dat de gescheiden vrouw meestal veroordeeld is om als eene verworpe- linge verlaten en onteerd te leven, om als eene verslenste bloem weg te teren in oneer en ver drietMaar aan wie de schuld daarvan, Mijnheer, zooniet weerom aan de kerk en aan hare pries ters die van de echtscheiding eene oneer ge maakt hebben, die van eene verlossing door de j wet verleend; door haar van alle mogelijke waai- Daartegen zal ik aanbrengen dat dit alle gods- borgen omringd, eene schande voor de bevrijde diensten van Oosterschen oorsprong zijn; dat bet martelares gemaakt hebben? Christendom ook Oostersche wortelen heeft, 4) In Canda venerium (in den staart is het zoodat die gelijkenis heel natuurlijk is. In Europa venijn) om te eindigen zegt gij te moeten be kennen dat gij geredelijk zoudt mededoen in eenen kamp tot het bekomen van bet stemrecht, voor de vrouwen in ons vaderland. Daarmede, denkt gij, hebt gij ons vast! Welnu, wij persoonlijk, zijn in grondbeginsel sinds lang partijganger van het stemrecht voor de vrouwen. Zoo wij de onmiddelijke toepassing van deze hervorming niet wenschen, dan is het alleen omdat door de schuld der katholieken en van hun kloosteronderwijs, niel toelaat te hopen dat zij met verstand van dat recht zouden ge bruik maken, ’t Is omdat gij weet dat de vrouwen uwe slavinnen zijn, omdat gij vreest voor het algemeen stemrecht der mannen dat gij, katho Heken, die zeven en twintig jaren lang het land geregeerd hebt zonder het stemrecht voor de vrouwen voor te stellen, nu in eens daarvoor liefde gevoelt, in de hoop, de vergeefsche hoop daardoor het verbond der antiklerikalen, dat vrees aanjaagt, te verijdelen. En nu de beurt aan den schijver nummer twee van het Nieuwsblad, deze die scheldt, lastert en bedriegt. Met dezen zullen wij hst zoo lang niet maken maar hem enkel zeggen dat zijn domme praat geen verder antwoord verdient; dat wij met eene gemeene kerel als hij niets gemeens willen hebben en dat hij maar zijn brouwsel van 15 dezer met al de reste in de brochuur moest tellen welken wij in ons artikel van 8* Juli wenschlen te zien uitgeven. Dan zal men zien dat hij en Franz bedriegers en lasteraars zijn. Verwittiging aan den landbouwer liet baste tijdstip om ds magnesiamesten op de lander jen toe te passen is wel bij de ontstop- peling des velds. De granen zijn ingeschuurd, het veld is ledig, wordt omgereden en gezuiverd om, ofwel eene navruc t te ontvangen, ofwel braak te blijven tot de komende Lente. Niemand zal betwisten, dat de magnesiamesten innig met de bouwlaag moeten gemengd wezen. Welnu, de aangehaalde bewerking zal daartoe het meest bijdragen. Doch, zal men vragen, gaan die meststoffen, gedurende de lange wintermaanden i niet verloren? Ónmogelijk, de aarddeeltjes hou- den ze goed vast; het regenwater is niet bij machte ze naar den ondergrond te slepen, en, wat meer is, het lange seizoen gedurende het welk de mignssiamesteioos in den grond mogen vertoeven, zal haar voordeelig wezen. De mest stof zelf zal oplosbaarder worden, zij zal de organieke stoffen des bodems helpen ontbinden en dus het veld in staat stellen, om in bet ko- asaBwa» - ,r~ 1 1,45 CD Iuol UUClUUlg U1CCA LQUOlIjnuUlU W «..WW, «M

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2