EE1ÜE ROEPING Êm, Lammens en Zenen BELANGRIJK BERICHT Pieter Dumont-Dansercaer Aannemer van openbare werken. Toiletartikelen Bericht. En no* al over de vrouw en de kerk ij Die arme kloosters Burgerstand Vlaamsch Uit Nieuport-Baden ADELSON DEPLANTER Een klein vraagsken? Andermans geestigheid Een Talonsje Nieuws uit Nieuport Nog een vraagsken Waar gaat bet geld naartoe? Binnen- en Buitenland. Hoogwater te Nieuport van Nieuport GEBOORTEN. vereerde Zou bewijs 23 23 23 MENGELWERK BYWA III. onderbreekt «s- Wordt voortgezet/. Zoodus, bestelezeressen en lezers van het Weekblad, als gij het tot nu toe niet wist, ge weet het nu Wij vagen fijn onze hielen aan de Plaatsgebrek belet heden het verslag mede Morgen zondag geeft da muziekmaatschappij van Lichtervelde een concert op den 3,17 3,58 4,36 5,15 5,58 6,52 8,03 door DE II E HS Schoone keus van allerbeste toiletartikelen, zooals reukwater, zeep, kammen, borstels enz. Scheerzen van uitmuntende kwaliteit. Verkoop van tabak, cigaren, cigaretlen enz. van alle merken. Concureerende prijzen. Goede en trouwe bediening bij BARBIER COIFFEUR Laugestraat, 5», Nieuport De ondergeteekenden maken het geacht pu bliek bekend dat zij van heden af in hun maga zijn voorzien van alle slach van landbouw» machienen, zooals lummel keernens, afroc- mers van alle marken, waschmachienen laatste model, enz. enz. Yperstraat, Nieuport Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, ais dat ik mij belast met het plaatsen van de aïleidlngbui- zen in grés, binnen de huizen voor het aflos- sen der keuken en andere waters, liet plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijz.en. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeiliikhedeu te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. 't voetlicht trede en daar blijf ik bij. Laat ons daar niet meer over spreken, en wij blijven de beste viienden der wereld... Examen. Met het grootste genoegen vernemen we dat onze stadsgenoot en vriend heer Lodewjk Dansercoer met goed gevolg zijn diploma van burgerl jke geleider (conducteur civil) aan de hoogeschool te Gent heeft veroverd. Die onderscheiding strekt hem tot eere, alsook onze staatsmiddelbare school waar hij zijn eerste onderswijs heeft genoten. Een vreemde heer, die uit den post kwam, sprak m>j aan als volgt «Wat is dat voor een gebouw hierover?» Dat, Mijnheer, is ons Nieuportsch stadhuis zei ik hem. Maar een schaterlach onderbreekt mijn frot- schen droom... ’t Is Moe, die zoo hartelijk lacht, tranen rolden hair over de wangen, terwijl ze zich, als over weldigd, in den zetel laat nedervallen. Grootje haalt de schouders op. erg mismoe dig. Moeder... u mag niet boos zijn... om... mijne... uitbundige vroolijkheid smeekt Moe en ze kan geen twee woorden achtereen laten volgen, zoo lacht ze nog met ingehouden schok jes. Eindelijk bedaart ze toch, en geeft Grootje een zoen jü maakt zich illusie... Minie heeft wel eene heele mooie stam zegt ze toegevend maar om kunstenares te wezen ontbreekt haar zooveel... Ze kan het leeren Grootje tegenkibbeltmd Juist daarin ligt uwe dwaling men moet niet verder springen dan de pols lang is..» «En daarbij roept Pa eensklaps van uit de gang dat stokpaardje is lang genoeg bere den geweest. Hij komt binnen en ziet er vertoornd uit en zich ernstig tot mijn arm Grootje wendende Eens voor al, moeder zeg vaarwel aan uwe hersenschim Al kon Minie ook wereldbe roemd worden en bij drukt op ieder woord dan wil ik het nog niet hebben, dat ze ooit voor Nauwelijks waren we weer thuis, of Grootje lustema in vervoering, en zelfs Willem keek me met eenige verwondering aan... Dat deed me nog meer plezier dan Grootjes verrukking, want tot hiertoe had mijn broer me nooit vereerd met eenige loftuiting... Nu nog zei hij niets, maar ik zag toch wel dat ik een diepen indruk op hem gemaakt bad... Mijne eerste verovering als too- neelspeelsterl Inderdaad het is daarbij gebleven en sedert Is er geen spraak meer noch van zang noen van prijsuitdeeling. Volgens jaarlijksche gewoonte, ben ik weer vinnig toegejuicht geworden - tweemaal heb ik moeten komen groeten, en ik voelde mijne sla pen kloppen zoodanig was ik ontroerd! De kolonel kwam ons, na de plechtigheid ge luk wenschee. Dank u, m jn kolonel, zei Pa, baar uitslag is inderdaad nog al mooi, rnaar ’t spijt me toch dat ze den prijs van handwerk niet behaald heeft... Wat i- dat, in vergelijking met haar mooi talent! Zij heeft da liefste stem die zich denken laat!... En de goede man drukte me hartelijk de hand. We namen afscheid van de laeraressen, die mij steeds met zooveel welwillendhei 1 behandeld hadden, en Moe drukte hun hare innige dank baarheid uit, terwijl Pa zijne hulde ging bieden aan Mevr, de Bestuurster. Ik was te zeer afgemat en te diep onder den invloed van mijn succes om eenig gevoel te kun nen uitdrukken en evenals Grootje bleef ik schier sprakeloos gebruikte om zijne meening te uiten dat wij nog eens de juiste toedracht der zaak kenschetsten. Wij herhalen voor de derde maal Wat den- den de katholieke geneesheeren van Nieuport daarover? Om eene afleiding te vinden wil onze tegen strever ons wikkelen in eenen redetwist eene taalfout in eene latijnsche aanhaling. En over die kwestie van verloskunde waarover wij reeds meermaals spraken, waren wij toch ook niet nevens de zaak noch konden wij niemand misleiden, loan wij tegenover de meening van den pater dien het Nieuwsblad noemde, degene stelden van twee professors In geneeskunde van Rijssel, beide katholieken, en van het meeren- deel dur geneesheeren die op het congres van Amsterdam zich met de zaak bezighielden. Wat wij daarover zegden kan men nagaan in de ver slagen der werkingen der sociéié scieatifique van Brussel en het Nieuwsblad zelf heeft deze als onpartijdig uitgegeven. Eo het is bijna met dezelfde woorden welke een dsr hooger vermelde katholieke professors 4 Augusti toekomende, plechtige -J opvolgentlijk en hunne populariteit. -i onpartijdig willen -zondag avond II. het Aan eene rijke juffer, die van jaren begon te worden, vroeg men waarom zij niet trouwde. Ik, trouwen! antwoordde ze; ik heb geen man noodig ’k heb een bond, een papegaai en eene kat. Maar dat is toch geen reden. Toch wel. ’t Is zooals de drie personen der Drievuldigheid die zich samenvatten in één de man! De hond schiet uit en bast op mij, de pape gaai vloekt en tiert den ganschen dag en de kat Is alle nachten op zwier. Dat is mij voldoende. Zondag Maandag Dinsdag Woe sdag Donderdag 3 Vrijdag Zaterdag van eener ze Onze en T het Stinkertje ons niet r zeggen met welk muziek TTTT WaS’ Om een ,Oer!Je ™e‘le maketi meest was opge- 30 Juli 31 1 Oogst Het Nieuwsblad wacht zich wel er voor verder te antwoorden over hetgeen wij den 15 Juli deden opmerken aangaande de bijzonderste punten van onzen pennetwist met dien tegenstrever over de verhouding tusschen de vrouw en de kerk. Op sommige van die punten wordt de strijd hem voorzeker te lastig. Hij bepaalt zich erbij te zeggen, van ons blad Het maakt eenige dwaze bokkesprongen nevens de zaak, om zijne snullen van lezers te misleiden, het bewesrt vele dingen met groot laweid maar het bewijst niets, niets Dat is zoo nog al gemakkelijk om zeggen. Maar toen wij de aanhalingen uit de geschriften van vijf heiligen, waaronder een Paus, waarin deze de vrouw zoo schandelijk hoonden, herhaal den terwijl wij daarnevens de bewering van het Nieuwsblad stelden dal verschillige van die aanhalingen alleen genomen zooals ze daar gedrukt staan, geheel wel uit te leggen (waren) van katholiek standpunt zonder dat zij iets on eerlijks voorde vrouw bevatten toen wij dat deden, zeggen wij. en zonder verdere commen- tarien, onze geërde lezeressen daarover lieten oordeelen, dan waren wij tocli niet nevens de zaak, maar volop erin. De bestanddeelen noodig tot eene be: edeneerde beslissing over dat bijzonder punt lagen voor oogen onzer lezeressen en alzoo kon niemand misleid worden. Het Nieuwsblad heeft daar zich zelf in den zak gestoken en het is ons voldoende geweest de bewering van het blad te stellen nevens de aanhalingen waarop zij doelde om het te doen uitschijnen. Zulks verregaande dwaas heid heeft toch heel wat meer te beduiden dan U en Minie, dat zijn er twee pruttelt Grootje, die nochtans in alle andere gevallen best met moe overeenkomt. Had u een prachtig mooie stem als ’t kind!.. U was maar blij, als u mij kon ter zijde staan in alle huishou delijke aangelegenheden... en u vond daar ple zier in... En Minie zal er ook plezier in vinden, als u ons maar vrij laat begaan. Eene kunstenares heeft dat niet noodig! En btj dat machtige woord kunstenares voel Ik mij twee voet grooter worden en ik zie eens achter mij, over den grond heen, om mij het effekt voor te stellen van een langen, waaier- vormigen sleep... Op het laatste liefdadigheidsconcert, door de militairen ingericht in de mooie zaal der Groote Harmonie, was Mevr. Melba immers uilgedost als eene koningin in galakleed ijAls mij dat ook eens kon te beurt vallen, en Grootje dat kon zien! neer er aanvragen komen, geld in de staatskassen. Maar indien ’t gebeurt, bij voorbeeld, zooals het komt voor te vallen met de verminktensehool van Charleroi, dat eene zelfs bescheidene vraag tot toe lage wordt ingediend, men zendt u van alle kanten weg, men verklaart zich on bevoegd, men trekt zieb achteruit, men heeft geen geld of ten minste men wil er geen geven. Men heett alzoo, in de Kamer, twee ministers gezien die zich den ba’, heen en weer gooiden, elkeen van hen aan den andere den plicht toeschrijvende zich met de taak bezig te houden, ’t Is stellig dat, indien er ’t een of ander klooster op ’t spel had geweest, de schamele 10,000 fr. die men voor de school van Charleroi vroeg, zonder aarzelen hadden toegestaan ge weest. Men moest niet verre in onze ge schiedenis aebtereitgaan om ’t bewijs te vinden van hetgeen wij dan zeggen. Dat degenen die zich aan de goede voor nemens der regeering laten beet nemen, eens wijd de oogen openen! De stembriefjes zullen dus met de eerst komende Octoberkiezingen veranderd zijn. Elk stembriefje zal een nummer hebben dat kan afgescheurd worden. Ieder kiezer zal de briefjes moeten teruggeven, om in de bus te steken, die de nummers dragen welke hij van den voorzitter ontvangen heeft. Men hoopt op die manier te beletten dat er nog rondreizende bulletijns zouden in omloop komen, waarvan de klerikalen overal op wonderbare wijze gebruik wis ten te maken. Zij deden door een of meer hunner voormannen een kiesbriefje ach terhouden, stemden op die briefjes voor de klerikale lijst en deden het in de bus steken door sommige kiezers die zij niet betrouwden en die hen dan hun wit of liever ongebezigd kiesbriefje moesten te rugbrengen. Op die manier wisten zij een ongehoorden dwang uit te oefenen. Zoo herinneren wij ons een feit nog niet l og geleden voorgevallen. Een hoogge plaatst staatsambtenaar, gekend als eene hevige klerikale fanatieke propagandist, en daarvoor ook ruimschoots beloond met een vet betaald nutteloos postje, moest de eerste in zijn stembureel kiezen. Als gedi plomeerde had hij 3 stemmen; hij ontving 3 kiesbriefjes en onbeschaamd, voor niets achteruitwijkend zooals alle fanatieke kle rikalen, kwam hij uit het kieskofje terug en wilde 2 briefjes in de bus steken in plaats van 3 zooals hij ontvangen had. Toen de liberale getuige vroeg waar het, derde briefje was, keerde hij, rood als een pioen, naar het kieskotje terug om er zijn derde stembrief uit den zak te halen, want een hooggeleerde staatsambtenaar zooals hij, kon het briefje in ni t ’t kieskotje ver geten hebben. Hij had het behouden om als rondreizend stembriefje te dienen en daarmee zouden de klerikalen weer eenige kiezers meer gedwongen hebben tegen hunne overtuiging te stemmen. Nu zullen de klerikalen boffen dat zij alles doen wat mogelijk is om het kiesbe drog af te schaffen. Dat zij daartoe eigenlijk de gelegenheid gehad hebben, dat zullen zij wel verzwij gen; dat zij nog honderden middeltjes bij de hand hebben om voorts de kiezers het mes op de keel te zetten, daarover zullen zij niet reppen. En het valt nog te zien of zij tegen het talonsje ook al, tegen dat het kiezing is, niets zullen uitgedacht hebben. Nu, dat zij maar doen! ’t en is geen talonsje onder hun achterkasteel dat hen wacht, T is een volle schoen! En zij zullen het niet gestolen hebben. •temmen op de v;orwaarde dat nog acht kamers opgezegd worden, die nu nog door 8 huisgezin nen bewoond worden. De heer De Jaegher doet opmerken dat deze 8 kamers zouden kunnen be woond worden door 8 weduwen zonder kinderen. De heer Polydoor Rybens zegt dat er in ’t alge meen gesproken wordt over het toer iken van hulp door het Armbestuur, en dal het zeer nuttig ware eens kennis te hebben van de lijst der ondersteunden. Hij zegt dat er tegenwoordig oneindig veel werk is en dat al de werklieden eene behoorlijke daghuur verdienen. De heer Vanden Abeele zegt dat de gevraagde lijsten zullen medegedeeld worden en dat de fonctie van ltd van het Armbestuur uitermatte onaan genaam is. De heer Vanden Abeele en de beer Burgemeester, bijzonderlijk, beklagen zich groo telijks, over den last die hun wordt aangedaan door de menigvuldige noodlijdenden. Daarom moeten er werkmanswoonsten gemaakt worden om ei de huisgezinnen in te zetten die door de eigenaars ni-1 begeerd worden zelfs stelt hij voor zooveel mogelijk altijd twee of drie woonsten ledig te houden om ze ter beschikking te stellen van de menagien die zouden buiten gezet wor den. Da heer De Jaegher betwijfelt dat men 8 huizen zal kunnen bouwen met 9 a 10 duizend franken, en zegt dat men aan lede huis eene behoorlijke koer zoude moeten geven. De heer Vandenabeele zegt dat de scheidsmuren enkel van een haltsteen moeten zijn. De heer De Jaegher vindt dat een steen dikte noodig is en de heer De Waele is ook van advies dat deze huizen wel stevig moeten gebouwd worden. Onder fioantieël oogpunt, zegt M Vandenabtele zal dit bouwen eerder voor deelig zijn vooi het bestuur daar wij van den eenen kant enkel 300 fr. intrest zullen verliezen maar van den anderen kant 480 fr. in huispach- ten zullen besparen. Na eene verdere bespreking wordt de beraad slaging van het Armbestuur met algemeene stemmen goe ’gekeurd. 9“ Punt. Mededeelingen en vragen. Da heer Burgemeester vraagt of er iemand mededeelingen beeft te doen of vragen heeft te stellen. M. Dewaele beklaagt zich over den slechten toestand der pomp in de Schipstraat. De heer Burgemeester zegt dat de vernieuwing van deze pomp voorzien is in de begrooting van 1911. M. Gooi vraagt of er geen nieuws is wegens de rechttrekking van de tramlijn over het Sas van de oude Veurnevaart alwaar onlangs eene ont- riggeling heeft plaats gehad. De heer schepen Huyghebaert zegt dat het geen ontriggeling, maar enkel eene assebreuk is geweest en dat de rechttrekking binnen kort zal gedaan worden. De zitting wordt geheven. Op wandel. Wie die flauwe onnoozsle prietpraat Op wandel uit het Stinkertje van zondag 11. gelezen heeft moet zich ongetwijfeld de overweging gemaakt hebben dat de opsteller dezes rijp is voor... Gheel. aan hunne lezers kunnen we beklagen deze. Als ze ver- Fhilnarmonie. Zondag 23 Juli. Concert te Middelkerke. Wat was ze mooi die Julizon aan het strand! Ze tintelde op de schui mende baren. Ze tooverde het grauwe zand in een goudblonde vlakte, en ze teekende de scha duwen in ’t paa^s op de helderroode zeedijk. Voor die kleurrijke blijde achtergrond bewogen zich gestalten in lichte klee.iij en ’t was ook het zonnelicht dat op hun aangezicht loeg, en in hun harte jubelde. Als midden in die levensblijheid, de muziek plots aanving scheen ze als de natuurlijke uiting van ieders gevoelen. Harmonisch werkten schoonheid in kleuren, vormen en klank tot een pachtig geheel dat de zinnen streelde in stil genot. en onbewust elk liedje na dreef zachtjes een fantasia doch overzee verzonken bei voorbij, voorbij, voorbij. Nu eens klonk het lied dapper en opgewekt, dan weemoedig en droomend, soms was het ernstige diepe schoonheid dan huppelende speel- sche liefelijkheid; tot zelfs het verre indische leven werd een oogenblik voor onzen geest getooverd door eene eigenaardige karaktervolle marsch... een echt zomerfeest, een krachtige uitdrukking van menschelijk geluk en innige natuurvreugde. De zonne daalde reeds als het muziekkorps huiswaarts toog, en ’t was in den purperen avondgloed te midden eener steeds jolige, opge ruimde menigte dat de laatste vreugdetonen wegstierven. De Nieuporische riolen Hat Stinkertje boft en loopt zeer hoog op met de volgens haar belangrijke wer ken der riolen. Zou het Stinkertje in plaats van met sermoenen zijne kolommen te vullen niet eens het volgende onderwerp willen ont wikkelen Het nut der nieuw aangelegde Nieu- portsche riolen. Vele, zeer vele menschen zien niet in van welk nut die riolen zullen of kunnen zijn en zouden dat gaarne vernemen. Allo, un bon mouvement., wij wachten! i aan haar werkvolk had gebracht. Ten gevolge van het ongeluk heeft de schieting zondag geene plaals gehad. Haar toestand is uiterst bedeokelijk. Maandag morgen om 7 ure, werd de ongeluk kige naar de kliniek van dokter Vercauteren, Klein Dok, overgebracht. Vreeselijke wraak. Zondag na middag kwam Noiret, leurder, wonende Abri koosstraat. te Brussel, ooals gewoonte in dron ken toestand te huis. Na met zijne vrouw ge twist en haar mishandeld te hebben, legde hij zich gansch gekleed te bed om zijnen roes uit te slapen. De vrouw de slechte behandelingen moede zijnde besloot zich over het gedrag haren man te wreken, goot den inhoud kruik petrool over zijne kleederen en slak vervolgens in brand. Op het zicht der vlammen riep zij om hulp en nam de vlucht. Haar man gewekt sprong en rolde zich in dekens waardoor de vlammen uitdoofden, doch had reeds erge brandwonden aan Je voeten en beenen bekomen. De vrouw aangehouden bekende de daad; zij werd in het gevang opgesloten. - Verdronken. Pieter Deneef, oud 19 jaar, wonend mot zijne ouders in de Kleine Bergstraat n. 1, te Voist begaf zich zaterdag avond met eenige kameraden achter de fabriek Pathé, op het grondgebied van Droogenbosch, om te zwemmen in de vaart van Charleroi Wanneer hij in het water sprong, zag men hem in de diepte zinken. Zijne gezellen snelden den aanstonds toe te zijner hulp, doch al hunne pogingen waren vruchteloos. Een half uur later, werd het lijk van den jonge ling opgeuscht en door de zorgen van M. Van Den Houdt, politiecommissaris, naar zijne wo- ninj> over gebracht. TramongeluR. De werkman Michel Rigout was Zaterdag avond met zijne vrouw en zijne schoonzuster naar het concerto gaan luiste- aan de Antwerpsche Poort. Bij het naar huis gaan, rond 11 uur, wilde Rigout, op den hoek der Fr ére O (banstraat, den Antwerpscben steen weg te Molenbeek oversteken, wanneer juist in volle >a ,rt de electrissche tram nit Laken kwam aangereden De wattman kon niet meer stoppen; Rigout werd onder het rijtuig geworpen en in bedenkeüjken toestand opgenornen. Ste Cecllla Zeedijk. Ongetwijfeld zal er geen volk ontbreken om die gunstig gekende muziekliefhebbers gulhartig toe te juichen. Vele vreemde badgasten zijn zich hier reeds komen vestigen en genieten van de bekoorlijk heden van het zeestrand, nu vooral dat wij met zulke aanhoudende hitte bejegend worden. -- O, dat is ’t stadhuis? Is er daar mis- i schien krot iu do kas?vroeg hij mij. Waarvan, Mijnheer? antwoordde ik hem, al wist ik heel goed dat het er zeer poverties zit. Wel, k ben al overal geweest, zei hij, maar nergens zag ik een stadhuis dat er zoo armzalig uitziet als dat. Op de vensters is er sedert jaren geen borstel verf meer gezet en daarboven hangen er stoors, bezie ze eens zei hij. ’t Was niet noodig, ’k wist het wel. En daar nevens, wat stond er daar op te lezen? en op dat uithangbord? vroeg hij mij. Dat is de openbare boekerij, Mijnheer, maar de menschen moeten dat niet weten en schilderen kost geld. Is er dan geen geld om de openbare een beetje behoorlijk te onder een pover schouwspel voor Wij hebben er reeds dikwijls op gewo- zon dat het klerikaal gouvernement wel geld vindt, niet alleen voor de rijke kloos ters, maar ook voor vele nuttelooze praai en prachtwerken. Dit willen wij eens te meer bewijzen. Te Brussel willen en zullen zij een Kunstberg maken. Weet gij hoeveel dat reeds gekost heeft? Een volksvertegen woordiger heeft dat opgezocht en hij heeft bestatigd dat er reeds 21 miljoen 87 dui zend 958 tr. 70 c. werd voor uitgegeven. En voor die formidabele som hebben zij in plaats van een Kunstberg eene belache lijke hoving! Het belet niet dat de minister de zaak wil doen voortgaan, zoodat er nog eenige miljoentjes zullen noodig zijn eer er een Kunstberg wezen zal. Is het dan te verwonderen, als de mil joenen der staatskas zoo maar in ’t water worden gegooid, dat er voor nuttige on ontbeerlijke werken geen geld meer in de groote kas is? Is het dan te verwonderen dat Nieupor t geen 2 of 3 miljoen verkrijgen kan voor zijne dringend noodige havenwerken? Allo, gelukkige, wel weege deelde, met gunsten overhde- ne Nieuportenaars, allen gelijk Leve ’t klerikaal ministerie!?!? Aan den jongen vriend en zijne gelukkige i familie onze hartelijkste gelukwenschen. Onderscheiding. Bij koninklijk besluit van 18 Juli 1911 wordt aan den heer G. Dingens eerstaanwezend sluiswachter ontvanger alhier hst burgerlijk kruis van 2S klasse verleend, voor vijf en dertig jaren trouwen dienst. Dat onze welgemeende gelukwenschen die nieuwe onderscheiding vergezelle. bij de statie toe, heeft men vermorzeld lijk gevonden op den spoorbaan. Een schoen lag bezijden de baan; de andere met den voet erin lag op den ijzerenweg. Het lijk was nog slechts een vormlooze klomp’ en stuk ken vleesch f n bloed met koolasch besmeurd; hel moet 70 lot 80 meters ver met den trein medegesleept geworden zijn. Uit een eerste onderzoek bleek dat drie jonge lingen ’s nachts om 2 uur het lijk (weinig ver minkt) gevonden hebben op de spoorbaan. Zij ontstaken stekjes en herkenden hem als zijnde August De Neve, rond de 40 jaar, jonkman, werkman, wonende te Gontrode. Het slach ofler moet dus voor 2 ure door eene ledige machien gedood en na het vertrek der jongelingen, die het lijk hebben laten liggen, moet het zoo erg vermorzelt geworden zijn, dat tiet onkennelijk was, en men de bloedige over blijfselen in eenen bak heeft moeten verzamelen en naar het doodenhuis heeft overgebracht. De Neve werd zondag avond het laatst gezien in de herberg Buysss; het schijnt dat hij beschon ken was. Hij zal later in den nacht langs de spoorbaan naar Gontrode gegaan zijn en door de machisn verrast en gedood geworden zijn. De gendarmen van Melle en van Oosterzeele onder zoeken dat ongeluk. Overreden. Zaterdag namiddag is door den tram 212, die Gent om 3 1/2 ure verlaat de 63 jarige vrouw Leys, de bazin uit de schie ting te St-Amandsberg het rechter been afgere den. De onderlinge had den tram r.iet gehoord en ondanks schuifelen door den machinist verliet ze da baan niet. De machinist stopte, doch te laat. Spoedig werd de ongelukkige vrouw Leys, geboren Seraphine De Vos, naar hare woning In de Oude Barreel overgebracht, waar Dr De Cracker haar kwam verzorgen. Niet alleen haar rechterbeen was vermorzeld, doch zij bekwam daarenboven erge verwondin gen aan het hoofd en den buik. Het ongeluk gebeurde rechtover de Abeel- broekstraat; de vrouw is doof en zij kwam langs de tramlijn van den akker terug, waar zij eten Is dat alles wat ze opdisschen? Waarlijk, maar zulk geestesvoedsel aan deze kunnen schaffen zouden ze veel beter doen te zwijgen en geen zulke dommigheden die noch kop noch steert hebbm uit te kramen. Laag gevallen Stinkertje. Die arme kloosters! Zijn ze genoeg te oeklagen in ons land, zonder verdediging geleverd in handen der socialisten en der vrijmetselaars! En wat is de toestand der nonnetjes, paters en andere broertjes toch wonderwel geschikt om overvloedige tra nen te doen storten. Ze zijn, inderdaad, wel te beklagen, en wij hebben gezien dat Belgie een weinig gunstig terrein is voor hunne ontluiking en hunne groeikracht. Ze zijn maar ten getalle van gerangschikt in ver houdingen die wij reeds hebben doen ken nen. Enkele gemeenfen bezitten er geene. Maar er Lestaat eene gemeente die bijzon der wel bevoorrecht is; zij is aan de gren zen gelegen, in ons Vlaanderen, en telt 1500 inwoners. Welnu, in dio gemeente bestaan er vijf kloosters! Er zijn daar belgische nonnetjes fransche grijze, fransche zwarte, portu- geesche en eindelijk een klooster van fransche oblats Voor dat alles, vindt men altijd, wan- Voor de schippers, De Minister van Landbouw en Openbare werken laat weten, dat de datum, vastgesteld bij zijn besluit van den 26’ April 11. voor het heropenen der scheepvaart op de vaart van Veurne naar de Fransche grens in de richting van Duinkerke verschoven is op den 31” Juli 1911 Vreeselijk ongeluk. Een eindje voor- - -1 van Landskouter, naar Gontrode maandag morgen een gruweliik s avonds 3,88 4,17 4,55 5,36 6,23 7,26 8,42 de en nog honderde kunstenaars, die uit alle hoeken van het vlaamscho land naar hier toe kwamen (de muziekreus Benoit zelve ons op een onzer feesten met een bezoek), vlaam- sche boeken werden met duizenden en nog dui zenden gedurende die 35 jaren kosteloos aan een leger lezers uitgeleend en zoo kreeg het volk van Nieuport en omliggende, door toedoen der stedelijke afdeeling van Ln Willems Fonds, in overvloed gezonde lectuur In de mo-dertaa). Dit werk, strekkende tot onderlicht en ontvoogding van het vlaamscba udk, werd m t moed aange val en doorgedreven en duurt steeds voort. En tegenover zoo een werk komt een klein katholiek leeuwtje, een keffertje, ons verwijten dat we den 11 Juli geen vaandel uitstaken. Alsof het min of meer vlaamsch zijn bestond i v.n een huis! Wal kleingeestig, wal ellendig verwijtsel! Wij hebben geen vaand.1 noodig om 1 onzer vlaamscbheld te geven. Het volstaat ons vlaming te wezen in handel en wandel, in al de omstandigheden van ons laven en we zouden niet anders kunnen omdat er in ons lichaam geen vezeltje bestaat dat niet door en door van vlaamschheid trilt. En waarom w j tot nu toe aan dat feest van den 11 Juli in Nieuport niet meededen is dood eenvoudig. ’tls omdat de katholieken hier, zooals op veel andere plaatsen, op dat feest een kleii- kalen stempel hehben gezet, van dat feest eene soort van klerikale betooglng maken en dat wij niet vergeten dat indien wij Klauwaarts zijn wij ook niet n inder Gsuzen heeten en d.-.t met kle rikalen heulen voor ons eene onmogelijkheid is. En zou de deelneming onder de katholieken in Nieuport wel zoo algemeen zijn geweest als het Stinkertje het beweert? Waren er den 11 Juli ook geene hulzen van katholieken onbevlagd? Wie zou het durven loochenen? of vraag het liever aan de fransche nonnen die juist niet door hunne vlaamschgezindheid uitblinken. En T is noch tans aan die transbhe masoeurs dat al de ka tholieke vlaamscbe leeuwtjes van Nieuport hel onderwijs van hunne dochters toevertrouwen, van die meisjes die men op straat tegenkomt, immer in het zwart gekleed, alsof zij den rouw’ van hunne vlaamschheid droegen en elkan dar in een fransch aanspreken dat de haren te berge doet rijzen, ’t Is op die manier dat die ka tholieke vlamingen(l) hunne meisjes doen onder wijzen, zij de moedeis van morgen, die niet eens bekwaam zullen zijn hun kroost in de moeder taal op te brengen. Ah! Ah! Laat ons lachen Dat zijn te minste Vlamingen, dét zijn kerels die katholieken van Nieuport!!! Ze hangen den H Juli wel is waar hun vaandel uit, maar ze doen am hunne kinders eene opvoeding geven in eene vreemde taal die de ouders bovendien som tijds zelf niet verstaan. Als men zoo eenen balk in de oogen heeft dan zwijgt men van het stroo tje dat zich in die van den buurman zou kunnen bevinden. aanhaalden. Hij ondervraagt ons over de juiste plaats van dien vers in de schriftuur. Ons dunkt dat hij wel laat daarmede komt vermits hij al meermaals uitgeweid heeftoverde beteekenis van dien tekst en hem zelf aan den profeet David heeft toegeschreven. Nu, voor de eerste maal, beweert hij dat de aanhaling noch volledig noch juist is. Hoe heeft hij ze dan zoo wel erkend en ze aan David kunnen toeschrijven? Wij willen hem wel zeggen, want met waar heid komt men het verst, dat wij de aanhaling overnamen uit het vlugschrift Déllvrance onlangs verschenen en er niets aan veranderden. Wij denken ook, als het Nieuwsblad, dat er hier spraak moet zijn van een deel der 6* vsrs van een Psalm van David, maar volgens de j Bijbelsche vertaling die wij bezitten, zou die in het be-daggen Psalm den 51 en niet den 50 zijn. Wij meenen dat de aanhaling juist, maar niet volledig wa maar het weggelaten gedeelde schijnt ons van aard om nog meer Ja beleediging der moeders door de woorden van den profeet te kenmerken. De volleuige vers, volgens bedoelde vertaling zou zijn Voilé, j’ai été formé dans l’iniquité et ma mère m’a échauffé dans le péché. Moest htf Nieuwsblad beweren dat de verta ling onjuist is; dan zoudan wij antwoorden dat dit met alle vertalingen van de schriftuur het geval is, zelfs met de latijnsche Vulgata die voor de kerk, sedert het concilie van Trente, de eenige echte is. Men denke slechts aan hetgeen de hedendaagsche kiitiek heeft bewezen over den tekst in den eersten brief van den H. Johan nes (V, 7), waarin men een der bijzonderste be wijzen van het dogma der H. Drievuldigheid zoekt en dit bewijs vindt... in een bijv egsed dat in de Vulgata aan den echten ouden tekst werd gedaan en dat gekend is on Ier den naarn van Comma Johanneum. Eu aangezien het Nieuwsblad zoo gaarne den pennetwist op eiegetischen grond zou bren gen waarom zwijgt het dan stil over de aanha lingen uit de brieven van den apostel Paulus, waardoor wij bewezen dat deze, die schreef, be weert men, onder de ingave van den H. Geest, de vrouw beschouwde als de mindere van den man en niet als zijne gelijke? Fn terwijl het Nieuwsblad nu toch beweert dat de vrouw voor God en de Kerk, de gelijke van den man is, vragen wij Wie zegt nu de waar heid? Het Nieuwsblad of de H. Geest! gebouwen houden? "t Is de vreemdelingen zei hij. Ik zal ’t eens vragen. Mijnheer, in de gazet antwoordde ik hem. En wij vragen Is er waarlijk niets meer in de kas? en, omdat er bijna geen grond verkocht wordt, kunnen de onder houdswerken daardoor niet meer uitge voerd worden? Het had nog al moeite gekost om Pa over te halen mij zangles te laten geven; maar ditmaal stond Moe me bil, nadat ik haar ernstig beloofd had, mij met alle huishoudelijk werk bezig te houden, dat ze mij öjdeggen zou. Van ’t Conservatorium was er zelfs geen sprake. Grootje had niet meer durven, of niet meer willen optreden, nadat P zijn besluit zoo uitdrukkelijk had te kennen gegeven. Ze moedigt me ook zoo sterk niet meer aan. De dramatische Hukken van Luigi Bordèse en tutti quanli liggen diep onder de muziekboeken verborgen, en komen nog enkel te voorschijn op Grootjes aanzoek De oude Vlaamscbe zangen door van Duyse zoo keurig vergaard, vindt ze te eenvoudig zij die vroeger zoo graag van 't Boerke hoorde! vlaamschheid. Zoo ten minste schrijft het Stin kertje. En waarom? Omdat wij ter gelegenheid vau den 11 Juli geen woord over deze zaak in onze kolommen hebben gerept en ook omdat wij ons vaandel niet hebben uitgestoken. Dat een opsteller van eau katholiek bla lje les sen van vlaamschgezindheid aan de liberalen van Nieuport wil geven is allerminst potsierlijk en getuigt van eene zinsverbijstering die zal moeten verzorgd worden. We zullen zijn geheu gen wat opfrisschen en aan den stumperd herin neren dat \óór 35 jaar, wellicht toen hij nog niet geboren was. in Nieuport eene afdaeling van het Willems Fonds werd gesticht, die immer voor doel bad en nog heett het vlaamscbe volk bij middel zijner taal zedelijk te ontwikkelen. Door de zorgen van die afdeeling werden gedurende 35 jaren door het puik der vlaamscbe sprekers, als daar zijn Jan Van ILjswijck, .Sabbe, Vuylste- ke, Hoste en zooveel anderen voordrachten ge houden. Vlaamsche muziek werd uitgevoerd, vlaamscbe liederen werden gezongen, vlaamscbe over tooneelstukken werden opgevoerd door bonder den vers uit een psalm, welken wij meermaals de en nog honderde kunstenaars die nit alt en waar de stemming deze het wekt? De Philharmonie had nochtans geen re- klaam gemaakt, terwijl de tap al hunne sleppe- dragers, kwezels erin begrepen, hadden opge trommeld. Die mannen moeten, tot hunne woedende spijt eens te meer bestatigd hebben, zij die een zoo gi(ot gedacht hebben van hun eigen, hoe populair en bemind onze Philharmonie is en hoe ver hunne populariteit strekt. G-emeenteraad. ons in het nummer van Ie deelen, over de hoogst belangrijke gemeentel raadszitting van dinsdag 11. waar de bespreking over de eindelijk verschenen rekening 1909 heeft Plaats gehad, en waarin de heer De Jaegher eens te meer klinkend bewezen heeft boe bier schadelijk met het geld der belastiogsbetalers V'01 t omSegaan, en hoe onze zuurgewonnen centen roekeloos worden weggeworpen. Frijsuitdeelingen. - Op donderdag vrijdag 3’ en - prijsuitdeeling op de stadshalle voor de leerlingen der Middelbare meisjT- jongenschool alhier. 22 Juli De Gorte Edgard Joseph zoon van Hen driken Maria Gryson. Christiaen Andreas Arthur zoon van Arthur en Leontina Pauwels. Beschuyt Gabriella Palmyra dochter van Disedeer en Esperentia Dewulf. De Crop August Serafien zoon van Hen drik en Florentia Dewulf. Sedert 1 Januari 1911 65 geboorten. ■pa’®» maaa 2 laC3«3S5! 4 v •«4 I I 4 5 ’s morg. e - -O tt )j D

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2