EENE ROEPING BELANGRIJK BERICHT Pieler Dumsni-Dansercaer Em, Lammens en Ionen Toiletartikelen Bericht. Andermans geestigheid Nieuws uit Nieuport ADELSON DEPLANTER Havenbeweging Juli Uit Nieuport-Baden Land- en Tuinbouw Hoogwater te Nieuport ’s morg. Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Binnen- en Buitenland. Naar Brussel op Oogst een 31 1 3 60,281,92 gen- 31 5 het gasthuis ge- DYVi W (Wordt voortgezet/. MENGELWERK slechts betaald zijn geweest den 18 December 1909. Voor deze 8000 fr. hebt gij 955,62 fr. inte resten voor 1907, 1908 en 1909 moeten betalen aan de eigenaarster. Met ae 1159 fr. interesten van het bluschmaterieel maakt het dus meer dan 8100 fr. interesten die de stad heeft moeten afdragen voor aankoopen die gij in 1907 ver klaarde te betalen met de 45000 fr. van den ver koop der gronden. In 1907 hebt gij dus hel kie zerskorps bedrogen. Gij hebt doen gelooven dat alles betaald was terwijl er niet anders over bleef dan schuld... waarvan de interesten nu in rekening gebracht zijn. Zulk b stuur kan ik niet goedkeuren. Wanneer er geen geld is dan moet men er geen verteeren of ten minste moet men het vrij en vrank bekennen en maatregelen ne men om in dien toestand te verhelpen, doch alzoo geen geld verteeren op Goed komt het uit, zonder vooraf te weten van waar de gelden moeten komen. M. De Jaehger vraagt verder wat het beteekent van een abonnement te nemen op het bladje Le Sifflet, 3 fr.; dan 6 fr. voor het boekje Paus Pius X 5,10 fr. voor Indicateur avicole en eene onderschrijving op Le Correspondent 35 fr. De Secretaris antwoordt dal dit aankoopen zijn voor de stadsbibliotheek, ’t Is ma er kost zegt M. De Jaegher, van Le Sifflet aan te koopen voor de stadsboekerij. M. Pattyn maakt den lof van het tijdschrift Le Correspondent en de heer Secretaris boft er op dat het krediet van 100 fr. voor de bibliotheek niet gansch is verteerd ge weest. Betrekkelijk het artikel 86 der rekening beknibbelt de beer De Jaegher eene uitgaaf van 200 fr. voor reiskosten der leden van het schepen college en ontvangst bij het bezoek van hoogambte- naars, ambtenaars, enz. Eet schijnt hem dat de jaarwedden van 400 fr. voor den Burgemeester en 200 fr. voor ieder schepen, genoegzaam zijn om hunne reiskosten zelf af te dragen. De heer schepen Pattyn verzet zich daartegen en zegt dat de leden van het schepen College niets in hun zak steken van da vergoedingen die hun ver leend zijn. M. De Jaegher vraagt ook hoe het komt dat de stad 25,40 fr. schrijversrechten moet betalen voor muziekuitvoeringen, terwijl er reeds 500 fr. per jaar wordt betaald aan de fanfaren van hot Davidsfonds. M. Huyghebaert zegt dat de fanfa ren ook nog hun aandeel betalen in de schrij versrechten en de Secretaris zegt dat de stad deze rechten meet vergoeden voor het beiaard- gespel, voor de muziek uitgevoerd bij de prijs- uitdeelingen en voor de openbare concerten op de Halle tijdens de kermissen en voor de zomer- concerten M. De Jaegher vermeent dat de fanfaren die 500 fr. subsidie krijgen voor die concerten, zelf de schrijversrechten moeten afdragen. Spreker doet opmerken dat op de som van 20,000 franks voorzien in de begrooting en in de leening voor herstellingswerken aan de kerk er enkel 16,628 fr. 47 is betaald geweest. De Secretaris verklaart dat deze som als saldo van de kerkwerken is in- tent van grof grauw linnen met roode banden versierd, en aan vier ooftboomen vastgehecht... In zijn biezen leunstoel gezeten, zit Pa daar te rooken, terwijl hij aandachtig luistert naar de tonen der muziek, die hem toegevloeid komen van uit het zaaltje... Want wij zijn onvermoei baar!.. Iedere week heb ik zangles van eene uitste kende meesteres... Zij zou me graag willen doen inschrijven in ’t koninklijk Conservatorium, maar Pa wil er niets van hooren!... Ik zou het nochtans zoo gaarne! Tusschen al die jonge meisjes heerscht zulk een weldadigen naijver, dat de snelste vorderin gen ervan te verwachten zijn! Verleden jaar zijn we op den kampstrijd tegen woordig geweest. Ons geduld bizonder dat van Moe werd wel wat op de proef gesteld zeventien maal achtereenvolgens hoorden we hetzelfde aria a L’air de la Fauvette uit Zémire et Azor Van Gréty. Of we vermoeid waren!... Toch was het zeer belangstellend in een zelfde lied de verscheidene stemmen te kunnen schatten... Velen der aanhoorders namen aanteekeningen en konden zich alzoo later overtuigen of hun eigen oordeel overeenstemde met dat der leden van den jury. ’s Namiddags was er meer verscheidenheid 315,353,92 255,071,90 Mevrouw. Ik heb bemerkt, Julie, dat ge met mijne kleederen uitgegaan waart..? De meid. Oh! eene enkele maal... Maar ’k zal ’t niet meer doen; schuld- eischers van mevrouw hebben mij uitge scholden, denkende haar te herkennen. Op zondag 30 Juli 1911 passeerden er over de brug der Veurnevaart van 6 ure ’s morgens tot 8 ure ’s avonds 1292 velos, 216 automobielen, 20 motocycles en 141 rijtuigen door paarden getrokken. Verleden jaar 1462 velos, 223 autos, 15 motocycles en 100 rijtuigen. 11 7 8 9 Immers iedereen zal er aan houden de geliefde 1 Philharmonie in hare wandeling te vergezellen en toe te juichen. Goed vermaak, en eerlijke reis aan de muzie kanten, is onze beste wensch. door s avonds 9,50 10,43 11,28 12,— 12,29 1,06 1,44 Schoone keus van allerbeste toiletartikelen, zooals reukwater, zeep, kammen, borstels enz. Scheerzen van uitmuntende kwaliteit. Verkoop van tabak, cigaren, cigaretten enz. van alle merken. Concureerende prijzen. Goede en trouwe bediening bij BARBIER COIFFEUR La8»gestraat59, Nieuport Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de afleidingbui- zen in gres, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. Aannemer van openbare werken. De ondergeteekenden maken het geacht pu bliek bekend dat zij van heden af in hun maga zijn voorzien van alle slach van landbouw- machienen, zooals tummel keernens, afroo- mers van alle marken, waschmachtenen laatste model, enz. enz. Yperstraat, 19, Nieuport Meestal slaapt Grootje soezerig in ze wordt oud, die lieve goede Grootmoeder!... Wat smaakt het kopje thee dan lekker, in de tusschenpoozen, en hoe opgewekt kunnen we dan praten! Nu waardeer ik hoogst Pa’s oordeel hij is een fijn dilettante, en een streng beoordeelaar. Zijne raadgevingen en wenken zijn me uiterst kostbaar... En als wij samen zitten, op onze ge makkelijke stoelen, in ons gezellig zaaltje, ver- vroolijkt door het heldere Auërllchtjdat zoo ge moedelijk straalt door de gele zijde der lampkap, verlustigd door de steeds gelijke, zachte warmte eener Goffin kachel, met gleizen steen tjes afgelegd, in dat zaaltje waar all s even smakelijk en aantrekkelijk is, o!... dan hebben we geen vreemd gezelschap noodig om den tijd te verkorten... Moe handwerkt inlusschen zij kan moeilijk leeg zitten... Alleen als bare aandacht geboeid wordt, ’t zij door een roerend lied, ’t zij door een kluchtigen zet van Wim, of eene ernstige aanmerking van Pa aangaande de uitvoering der stukken of het verschijnen van een nieuw boek—dan blijft hand en naald in de lucht hangen voor eene poos, of legt zfch in den schoot neer voor eenige stonden. In de zomeravonden worden tusschendeuren en achtervenster wijd opengezet, het theetafeltje vindt dan eene plaats in dan tuin, onder eene Bordése heeft haren smaak bedorven! en ik vind ze zoo roerend... Er waren twee konings kinderen b en ’t Looze visschertje aan den oever van een snellen vliet die melodiën dringen u tot in het harte! De liederen van Schubert en Schumann, die Pa wenscht me in ’t Duitsch te hooren zingen, hebben ook geen kern voor haar, al klinken ze dan zoo hee; lijk mooi! Maar voor een oplettende aanhoorder die me ontsnapt, heb ik er diie nieuwe gevonden, Pluto zelfs is zoo weerbarstig niet meer. Alleen n .g als ik vocaliseer, begint hij te janken, en met zijn staart tusschen de poo- ten sluipt hij heen... ’s Avonds, na het maal, zitten we gewoonlijk In de huiskamer, en Pa beweert dat hij dan het lustigste uurtje van den dag beleeft. Willie speelt op de vedel, terwijl ik hem be geleid, daarna zing ik eenige melodiën, soms wel begeleid met piano en vedel te gelijk en ons concert is uit! En een overschot van M. De Jaegher verklaart zich te hebben ont houden voor de redenen hiervoren aangehaald. (Wordt voortgezet). Ingekomen schepen 7 barge Schamrock in ballast voor Handel en Scheepvaart. 9 st. Martha, met 800 tons kolen voor Handel en Scheepvaart. 12 st. Hermine, met 450 ton ijs voor M. Van Iseghem. 17 Kutter Marie Antoinette, met kreeften, voor M. H. Deswarte. 18 barge Shamrock, in ballast voor Handel en Scheepvaart. Het seizoen is ten volle aan den gang. Veel volk is er op onze lieve badplaats en ’t is met genoegen dat, we mogen bestati gen dat het mooie zomerweder aan alle neringdoeners uiterst gunstig is. Zondag was het do maatschappij Ste- Cecilia van Lichtervelde die zich liet hoo ren. Goede uitvoering! Er waren vele toehoorders niettegen staande Veurne-kermis. Morgen is het de beurt aan het muziek van 3“ lienieregiment te Oostende, onder het bestuur van den heer J. Vercauter. Het valt geenszins te betwijfelen dat een groot getal muziekliefhebbers, zooals tel ken jare, naar dit kundig concert zullen luisteren, en den heer Vercauter en zijne muziekanten zullen komen toejuichen. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 10 Vrijdag Zaterdag Examen. Onze stadsgenoot heer Gustaaf Magnel, die zich telken jare zoo dapper weet te onderscheiden, komt aan de hoogeschool te Gent waar h>j student is, de voorlaatste proef van het examen van ingenieur der burgerlijke bouwwer ken (wettelijke graad) met groote onderscheiding le doorstaan. Daarbij heeft hij onder de mededin gers 1‘ plaats verworven. Met innig getfoegen vervullen wij den zoo aangenamen plicht den jongen heer Magnel, alsook zijne zoo sympathieke familie, onze har telijkste gelukwenschen aan te bieden. derheud der beplantingen is er alsdan voorzien geweest een krediet van 500 fr. en op dien oogen blik waren er reeds boomen en gewassen voor 10-49 fr. geleverd door een vreemdeling, M. De Muynek van Eerneghem, zonder al de menig vuldige daguren te rekenen die alsdan reeds betaald waren. Voor dit punt van de begrooting is er nu 80-48,9-4 fr. verteerd, terwijl er enkel 500 fr. waren vesrzien. M. Pattyn zegt dat de mensehen alzoo het genot van de gedane plantingen een jaar vroeger hebben gehad. M. De Jaegher doet opmerken dat zulks geene aanneembare reden is, dat het niet betaamt 500 fr. voor te stellen wanneer reeds 3 maal zooveel is verteerd. Voor de pompen en riolen begroot ep 600 fr. is betaald geweest 763,65 fr.; voor de verlichting beraamd op 5000 fr. is er verteerd 6231,41 fr. voor de volksfeesten die begroot waren op eene uitgaaf van 2000 fr. hebt gij 3595,*73 fr. uitgegeven; zulks is onge hoord. M. Pattyn zegt dat M. De Jaegher al deze fees ten heeft gestemd, zelfs de toelage voor de koer sen. M. De Jaegher zegt geen der feesten te hebben aanvaard, die deze groote overschreding van krediet hebben veroorzaakt, doch dat deze uitgaven meest voortkomen van de kosten van installatie van den heer Burgemeester. Benevens de uitgaven voor versiering der straten, ander banketzaal, voor vaandels voor maatschappijen, voor gaztoestellen van verlichting aan ’t stadhuis enz., heeft spreker bestatigd dat er betaald ge weest is 191,60 fr. aan M. Yserbyt, principaal van het bisschoppelijk college, in welke uitgaaf 170 fr. voorkomen voor huur van kostumen bij het huis Maes; verder nog is er betaald geweest 70,80 fr. aan de arme klaren voor opluiste ring van den stoet. Het is alzoo gemakkelijk voor de katholieke scholen in deze feesten te prijken, het is wij lastenbetalers die hunne deelneming hoog en duur moeten afdragen. Verschillige leden doen opmerken dat deze scholen genoeg profijt doen aan de stad em deze kleine toelagen te mogen genieten. M. De Jaegher vraagt waarom aan de officteele scholen geene toelagen werden gegeven om alsdan, nevens de twee begunstigde gestichten, te prijken, die in de oogen van de bevolking willen schitteren voor hunne prachtige deelneming, terwijl het met onze centen is dat dien bluf is betaald ge weest. Voartgaande, doet M. De Jaegher verder uit schijnen hoe onregelmatig al deze overschredin- gen gebeuren. Bijvoorbeeld voer wat de on voorziene uitgaven betreft is in de be grooting eene somme gebracht van dertig franken terwijl er verteerd is geweest voor alle slach van uitgaven de somme van dertien honderd zes en vijflig franken een en dertig centiemen dus 1386,31 fr. overschreden krediet op een enkel artikel voor het welk er slechts 30 fr. was voorzien. M. De Jaegher zegt verder dat voor het bluseh- materieel er 15000 fr. is voorzien geweest in de begreoting en dat er 15528,45 fr. werd betaald; doch doch dat het materieel eigenlijk maar 14225 fr. heeft gekost, en dat er buiten eene rekening van 144 fr. bij de welke geene factuur is gevoegd, er door de stad de somme van 1159 fr. is betaald geweest voor interesten in 1907, 1908 en 1909 aan het huis Beduwe te Luik die het bluschmaterieel heeft geleverd. Dit materieel werd dus door u aangekocht zonder dat gij wist wanneer of hoe gij het zoudt kunnen betalen, alhoewel gij in 1907 beloofd en verklaard hebt het alsdan te betalen met gelden die ter uwe beschikking waren. Verschillige leden verheffen zich tegen deze gezegdens en dagen M. De Jae gher uit het bewijs daarvan te geven. M. De Jaegher haalt dan een gedrukt kiesschrift ten voerschijn opgesteld door M. de Secretaris en uitgegeven den 19 October 1907 in hetwelk in 19 st. Martha, met 800 ton kolen, voor Handel en Scheepvaart. 19 st. Leona, met 850 ton kolen, voor Huyghe baert en C°. 21 st. Algol, met 750 ton kolen, voor R. Hanze en G°. 21 st. Gaerlock, met hout, voor A. en W. De Roo. 26 barge Shamrock, in ballast, voor Handel en Scheepvaart. Uitgevaren schepen 3 Kutter Alexandre in ballast. 3 Kutter Henrietta, met 120 ton phosphate, voor A. en W. De Roo. 10 barge Shamrock, met 150 ton macadam, voor Handel en Scheepvaart. 12 st. Martha, met 800 ton macadam, voor Han del en Scheepvaart. 16 st. Hermine, in ballast. 19 Kutter Marie Antoinette, in ballast. 22 st. Martha, met 570 ton cokes, voor Handel en Scheepvaart. 22 barge Shamrock, met 150 ton macadam, voor Handel en Scheepvaart. 23 st. Leona, in ballast. 25 st Algol, in ballast. 27 st. Gaerlock, In ballast. Hetzij voor de 7 eerste maanden 79 schepen ingekomen en evenveel uitgevaren. De tentoonstelling van Charleroi Nog voortdurend wordt alhier gesproken over het bezoek onzer vorsten, die zoo luidruchtig en geestdriftig werden onthaald. In de tentoonstel ling heeft Z. M. de Koning zich lang opgehouden aan den stand Sucrema waar hij ontvangen werd door den vertegenwoordiger der heeren gebroeders Lagrange en C° van Antwerpen, de eenige fabrikanten van het groot merk sucre ma De aandacht der eigenaars van paarden en van hoornbeesten dient bijzonder getrokken te worden op de produkten in dit paviljoen ten toon gesteld. Dit suiker voeder welks faam alom verspreid is en dat cp al de landbouw en andere wedstrijden de hoogste onderscheiding bekomen heelt, is uitsluitend samengesteld uit voeistoffen van allereerste hoedanigheid en zuiverheid, en vol komen geschikt tot voeding der dieren waarvoor het bestemd is. De tegenwoordige hooge prijzen der haver en andere voedstoffen, geven nieuw belang aan de suikervoeders, merk sucrema wier gebruik daardoor bijzonder en nog meer aantrekkelijk is. Men gelieve echter het merk sucrema niet te verwarren met de andere suikervoeders, waar mede het volstrekt niets gemeens heeft. Z. M. de Koning heeft met het grootste belang den uifieg van den vertegenwoordiger over dit suinervoedsr aanhoord, en de fabrikanten met veel genoegen geluk gewenscht over hunne schoone tentoonstelling. LEX. Plaatsgebrek. Verschoven uit plaats gebrek tot toekomende week het verslag over de prijsdeelingen onzer middelbare scholen, alsook de namen der laureaten, io de uilgangsexamens en in de prijskampen der verschillige klassen. Het antwoord op Doodkaartje en zoo meer. --- en de tijd zou ons dan ook zoo lang niet gesche nen hebben, ware het niet de onuitstaanbare hitte geweest!... ’t Is goed voor eens, zei Moe, toen we heengingen. Ik was diep onder den indruk van al wat ik geboord had... Vind u niet, Moe, dat al die meisjes eene gelukkige toekomst is voorbereid?... Ze treden allen zoo flink op ’t Is haar aan te zien, dat ze hare waarde bewust zijn!... Och! men maakt veel te veel werk van die kampstrijden!Men hemelt de laureaten veel te hoog op, en daardoor geraken zs in de dwaling dat ze reeds beroemde personnages zijn!... ’tZijn de kampstrijden, die van meestal die jonge lieden verwaande schepsels maken, die het huiselijk leven vergallen U zal toch niet erkennen dat ze niet wel begaafd zijn dat ze zich niet met vhjt op hunne kunst toeleggen. Dat ontken ik voorzeker niet!... Maar in Duitschland, het vaderland der toonkunst, daar bestaan geene kampstrijden en toch zijn er tooneelspeehters en zangers van de hoogste waarde en wat meer is, ze worden er niet alleen bewonderd, maar met de diepste achting omringd en dat spruit hieruit voort, dat ze eenvoudig en rechtzinnig zijn in hunnen handel en wandel.. geschreven en op vraag van M. De Jaegher zegt hij dat met deze som alles is vereffend en dat bij gevolg op het krediet van 20000 fr. er een over schot is van meer dan 3000 fr. M. De Jaegher doet opmerken dat bij de reke ning zooals zij is opgesleld nog 12320,71 fr. uit gaven van allen aard moeten gevoegd worden die in de rekening niet zijn gebracht. Hij be knibbelt de manier van besturen van't schepen college. De heer Burgemeester is ongeduldig om deze bespreking te sluiten, h£t is reeds kwart voor den zeven zegt hij, en M. De Jaegher eindigt zijne bemerkingen zeggende Ik heb reeds hier drij stadsrekeningen nagezien en telkens heb ik er dezelfde reeks leveranciers en ambachtslieden aangetroffen. Ik heb telkenmale bestatigd dat eene geheele reeks winkeliers en ambachtslieden Wij verleenen volgaarne de gastvrij heid onzer kolommen aan den volgenden omzendbrief, overtuigd als we zijn, dat hy aan vele ouders nuttig kan wezen M. M., Op het oogenblik dat het ontwerp van schoolwet al de vrienden van het openbaar onderwijs bezig houdt, heeft men de schaarschheid in Vlaanderen der wereld lijke gestichten voor meisjes kunnen be- statigeu. Wij zijn gelukkig en aanzien het als een plicht u te melden dat de kostschool, toe gevoegd aan het Instituut Oh. de Kerchove te Gent, heel en al gemoderniseerd, onder het kundig en toegenegen bestuur van Mevrouw J. Simon Cambrelin met Sep tember a. s. opnieuw zal geopend worden. Al de pogingen van de nieuwe bestuurster zullen voor doel hebben aan die instelling den goeden naam te verzekeren dien zij onder het bestuur van Mejufvr. Desprez en Cornells genoot en er den geest behou den die er immer heeft geheerscht. Wij bevelen u warm die kostschool aan die, hopen wij, geroepen is om bloeiender dan ooit te worden. C. Debast, senator, Gent. A. Mechelynck, volksvertegenw., Gent. J. Rens, volks verf., Geeraardsbergen. H. Boddaert, advocaat, Gent. E. Vandeputte, nijveraar, Ronse. H. Deswarte, nijveraar, Nieuport. Ch. de Brouckere, nijveraar, Roeselare. Voor de voorwaarden wende men zich tot Mevrouw Simon, Pollepelstraat, 17, Gent. Belooningen. Ter gelegenheid van den 21 Juli 11. (nationale feestdag) werden de volgen de belooningen voor daden van moed en zelfop offering toegekend, aan A. Onze stadsgenooten. M. De Clerck Richard, wachtmeester der gen darmerie, medallie 2e klas. M. Huyghe Hilaar, bakker, medaille 2e klas M. Lombaert Auguste, verhuurder, medaille 2‘ klas. M. Popeye Achille, werkmant medallie 2eklas. M Thiel Edmond, wachtmeester der gendar merie, medallie 2' klas. M. Verhelst Adel ij n, wachtmeester der darmerie, medaille 2* klas. M. Deseyn Prosper, sluiswachter, medallie 3° klas. M. Ghtwy Renaat, gasthofhouder. medallie 3’ klas. M. Provoost Jan, scholier, medallie 3’ klas. M. ’t Jaeckx Antoon, metser, medallia 3' klas. M. Van Landschoote Valentyn, hulpsluiswach- ter, medallie 3* klas. M. Godernis Hector, handelaar, eervolle mel ding. Onze beste gelukwenschen aan al die moedi gen. B. Bewoners ui! onzen omtrek M. Blomme Leopold, scholier, Middelkerke, medallie Is klas. M. Meersman Joris, schipper, Wulpen, medai lle le klas. M. Danneel Henri, visscher, Coxyde, medallie 1* klas. M. Danneel Rochus, visscher, Coxyde, medaille le klas. M. Danneel Engelbrecht, visscher, Coxyde medallie le klas. M Coen Victor, werkman, Westende, medallie 3' klas. M. Cuvelier Hendiik, smidsgast, Lombartzijde medallie 3' klas. M. De Geuninck, smid, Lombartzijde, medallie 3* klas. 9,18 10,18 11,06 11,49 12 09 12,48 1,25 groete letters staat te lezen De verkoop der gronden voor de gazfabriek en voor het huis van M. Van Iseghem (te samen 45,000) zullen dienen tot betaling der huizen onteigend ep het oud Kerkhof en van het l nieuw bluschmateriaal. Gij hebt dus beloofd en verklaard in 1907 dat het nieuw bluschmaterieel met het geld van den verkoop der gronden voor de gazfabriek en voor het huis van den heer Van Iseghem zoude be taald worden, dat de noodige ssmmen beschik baar waren en nu zijn bluschmaterieel en intres ten betaald heweest met het geld der leening. Hetzelfde gebeurde met de onteigeningen van het oud Kerkhof. In de rekening van 1909 besta- tig ik dat de Bon Coin aangekocht is geweest voor 12000 fr. dat er 4000 fr. onmiddellijk werd betaald in 1907, en dat de overblijvende 8000 fr. uitgesleten zijn uit alle leveringen of werken voor de stad. Verschillige leden betwisten zulks. Ehwel, zegt M. De Jaegher, maakt de lijst op van j den eenen kant van de leveranciers en ambachts mannen die in de stadrekening voorkomen en van den anderen kant neemt de lijst van de gepa- tenteerden en ambachtsmannen van Nieuport en gij zult dan bestatigen hoeveel er zijn die stelsel matig sedert 27 jaren verwijderd blijven van alle leveringen of werkzaamheden van de stad. Ik doet een oproep tot u, M. Huyghebaert, schepen van openbare werken. Ik maak u niet verant woordelijk voor hetgeen ik bestatig in de reke ning van 1909, doch ik vraag u al de ingezetenen die toch ook allen lasten en contributien hebben af te dragen, op denzelfden voet te stellen en ge lijk te behandelen. Doe ik het niet, zegt de heer Huyghebaert, toch ja, zégt M. De Jaegher, er is reeds verbetering onder dat opzicht gekomen en ik raad u aan in dien weg voort te gaan. De Burgemeester verklaart de bespreking ge sloten en al de opmerkingen van M. De Jaegher ongegrond. Zulks is het gemakkelijkst, zegt de zen, om zonder ernstigen uitleg de aanmerkin gen der oppositie van de hand te wijzen. De HH. Rybens en Pattyn steunen er op dat de heer De Jaegher deze opmerkingen had moeten doen in vergadering van het berek van finantien waarvan bij deel maakt, en tot wiens onderzoek op zijne vraag de rekeningen en begrootingen worden toegezonden. M. De Jaegher zegt dat hij zijne opmerkingen doet waar en wanneer het hem past en overigens dat men in den raad toch nooit rekening houdt van zijne opmerkingen hoe ge grond zij oob wezen. Onder deze lange bespre king werd hij op heftige wijze aangevallen en werden hem alle slach van feiten en daden ten laste gelegd die hem gansch vreemd en zelfs on bekend zijn, doch die geen het minste licht wer pen over de zonderlinge wijze van besturen van het schepencollege. Ter stemming gelegd wordt deze rekening goedgekeurd met 7 stemmen en 1 onthouding (De Jaegher) in ontvangsten In uitgaven 29 Juli Geeraert Bertha Maria dochter van Emiel en Emmjrencia Arnoys. Peere Jeanne Hendiika Yvonna, dochter van Edward en Maria Vanden Abeele. 1 Aug. Verbanck Frans Joseph Lievin Hendrik, zoon van Lievin en Elisa Duchesnet. Markt y Karel Odiel Joseph Cyriel, zoon Cyriel en Zoë Vergauwe. Van Zwam Bernardina Sophia, dochter van Marinus en Maria Deneystere. Sedert 1 Januari 1911 70 geboorten. STERFGEVALLEN. 28 Juli Vanderzype Karei Lodewijk Oud 73 j. 7 m. 15 d. zoon van Jan Frans en Joanna Deroo weduwnaar van Maria Vandecas- teele en echtgenoot van Maria Joanna Nassel. Sleys Maria Theresia oud 83 j. 6 m. 5 d. dochter van Frans Leopold en Maria Theresia Baillu, weduwe van Jan Joseph Bogaert en Jan Baptist Van Steeger. Sedert 1 Januari 1911 39 sterfgevallen. Philharmonie. Morgen neemt de Philharmonie deel aan het festival te Blanken- berghe. Vertrek om 7.41 u.; terugkomst om 9.03 u. Daarna groote avondtocht, door stad, door schitterende acetylene fakkels vergezeld. Of het er morgen avond aan de tramstatie druk zal gaan, valt niet te betwijlelen. Gansch Nieuport zal weer een» uitgelaten zijn, en zal herleven! Laffe aanslag. Zaterdag namiddag, rond 4 ure, werden de bewoners van Croix in ontroering gebracht door een laffe aanslag ge pleegd in een korenveld gelegen tusschen de weg van de hoeve Duquennière en de wolkam- merij Holden, waarvan de lOjarige Gustaaf Wil- laert, wonende te Roubaix, Ryselschestraat, het slachtoffer was. Rond 3 1/2 ure, kwamen MM. Bernard Van Beers, herbergier te Roubaix en Louis Valhindt, wever, te Croix, op ongeveer 500 meters van de hoeve Duqunniêre, toen zij eensklaps om hulp hoorden roepen, en een kleine jongen bemerkten wiens aangezicht gansch bebloed was en zijn vest op den arm droeg en zich met moeite langs den kant van de gracht voortsieepte. De knaap die gansch uitgeput was vroeg te drinken en vertelde in korte woorden dat hij met geweld door eenen kerel in het veld was gesleept; het slachtoffer droeg eene erge wonde aan het voorhoofd en den onderbuik. Onmiddellijk werd de policiekommissaris ver wittigd die dadelijk opzoekingen deed, doch geen spoor van den onmensch ontdekte. Dokter Barroyer onmiddellijk ontboden snelde Ier plaats en deed het slachtoffer op de hoeve brengen van M. Bonte Tibergbien waarde ge neesheer vaststedde dat de knaap verscheidene wonden droeg met een snijdend voorwerp toe- gebraciit en daarenboven laffelijk mishandeld was. De knaap kon niets anders zeggen dan dat hij aangevallen was door een persoon in het grijs gekleed. Door het overtollig bloedverlies viel het jongentje in bezwijming. Na verzorging werd hij naar bracht. De heer policiekommissaris Joly verwittigde onmiddallijk het parket dat ter plaats kwatn en de twse personen die den knaap gevonden had den ondervroeg. Toen de moeder van het slachtoffer haar zoontje in het ziekenrijfuig zag dragen had een onbeschrijflijk tooneel plaats; men had de groot ste moeite om haar te bedaren, gezien den ergen toestand waarin haar kind verkeerde. Inmiddels waren de veldwachters op zoek naar de broek van den knaap die zij op de plaats der aanranding vonden, alsmede bloedsporen. Twee bijzondere policieagenten van Roubaix, door het parket uitgezonden, ondervroegen den knaap, die reeds een weinig zijne krachten her wonnen had en vertelde dat een kerel die achter eenen boom verscholen zat, op hem toesprong, hem eene prop in den mond duwde en hem dieper in het veld sleepte; ook poogde hij hem te verworgen. De knaap zegde dat h;j in de worsteling zijn aanvader een deel van zijnen knevel had uitga rukt, doch kon van zijnen laffen aanvaller geene juiste beschrijving geven. Zondag morgen werd de knaap door het par ket onderhoord en gaf dezelfde verklaringen die hij reeds gedaan had. Doodgeslagen. Een schrikkelijke misdaad heeft dinsdag morgen de bewoners te Boom in opschudding gebracht. Een Antwerpsche diamanthandelaar, M. R. die nog al veel zaken doet met hier gevestigde diamantslijpers, was naar de woning gegaan van zekere De N... een jonge man van vooraan in de20jaar, onlangs gehuwd, die waarschijnlijk de j diamanthandelaar aanviel en hem dood sloeg. Het publiek vermoedt dat de misdaad gepleegd werd om M. R. van zijne diamanten te berooven. Geburen die lawijd hoorden in het huis van De Neufbourg verwittigden de policie. M. de policiecommissaris vond de deur geslo ten, doch toen de policie binnen geraakte, vond zij in het huis het lijk van Rosenblum liggen. Het hoofd was letterlijk vermorzeld; nocb mes, noch revolver is bij den moord in ’t spel geweest. De Neufbourg verklaarde enkel dat er een twist was geweest. Hij werd aangehouden. Het slachtoffer is Maurits Rosenblum, Pool, 30 jaaroud wonende te Zurenborg, Antwerpen. LeZOPS Wanneer gij een TOP majio vpsspaa. besteIt; let wel op dat men u geen ander water schenke. Er bestaat maar één TOPBRONNEN water, en deze die u zonder u te verwittigen ander water geven wanneer gij TOP vraagt stellen zich bioot aan rechterlijke vervolgingen. Men is verwondert dat de slijmverdrii- vendo Waltherypil zoovele ziekten geneest Dat legt zich gemakkelijk uit, aangezien deze Pil de deugd bezit de slijmen te verdrijven, die de oorzaak zijn van meest alle ziekten. Hij voegde erbij dat de kerel hem een geldstuk had aangeboden om hern te volgen; het geldstuk is inderdaad op de plaats der aanranding ontdekt en was vol bloed. Tot hiertoe heeft men niettegenstaande de vlijtigste opzoekingen, geen spoor van den laffen kerel. Verscheidene verdachte personen werden aangehouden, doch hunne persoonsbeschrijving kwam niet overeen met den verdachten en wer den dus in vrijheid gesteld. Hevige brand. Zondag avond, rond 7 1/2 ure, ontstond op den hooizolder van M. Felix Allegaerdt, veekoopman en landbouwer te Thiegem, brand. Het vuur dat zich snel uitbeeld de deelde zich mede aan de schuur, koei- en paardenstal en woonhuis. Daar alles met strooi bedekt was geleek alras de liefstede aan vuurzee. De geburen die ter plaats gesneld waren, ge lukten er in het vee en de paarden, alsook een deel alm en eenige meubelen te redden. De oogst en het hooi, alsook het overige werd door het vuur vernield. Alles is verzekerd de oorzaak is onbekend. Het afgebiande gebouw was de eigendom van M. Allegaerdts. De gendarmen van Ansegem z:jn lot maandag morgen ter plaats gebleven. Brandkastplunderaars. De werklieden van den hr. Franeau, fabrikant van automobielen, wiens werkbuizen zijn gevestigd Lakenkoopersstraat, te Elsene, stelden zaterdag morgen, toen ze aan den arbeid wilden gaan, tot hunne uitterste verbazing vast dat de deur van de automobiel-stalling halfopen stond. De mannen begaven zich toen naar de eerste verdieping, waar zich de bureelen bevinden. Ook daar stond de deur open de brandkast, een gevaarte van meer dan 600 kilo zwaarte, was doorboord ter hoogte van het slot; de opening had 22 millimeter middellijn en was 8 millimeter diep. Gelukkiglijk had de brandkast, waarin voor meer dan 100,000 fr. bankpapier lag, weerstand geboden. Nabij de brandkast lag een zak gereedschap, toehoorende aan de werklieden van het huis Franeau. Uit het voorioopig onderzoek is gebleken dat plunderaars zich vrijdag avond, na bet vertrek der werklieden, hebben laten insluitsn. Moord. De schilder Wilders, was maandagavond in gezelschap van eenen vriend wanneer hij op Zurenborg twee vrouwen zijner kennis ontmoette. Het gezelscpap begaf zich vervolgens in de hei berg van Mevr. R wonen de op den hoek van de Lange Leem- en Zuren- borgstraat te Antwerpen. Na eénigen tijd in de herberg te hebben ver toefd, ontstond twist over de betaling. Er werden scheldwoorden gewisseld en men ging zelfs tot geweldaden over. Een getuige verklaart dat Wilders met stekjespotten geworpen en ook de herbergierster met eenen stoel heeft bedreigd. Reeds was de dochter des huizes hare moeder ter hulp gekomen, en vervolgens kwam ook de zoon in de herberg om moeder en zuster te ver dedigen. Op zeker oogenblik nam de zoon zijn revolver en loste drie schoten. De kogels hadden niemand getroffen, en toen sprong Wilders naar den jon geling, die inde keuken vluchtte. Wilders volgde hem en de twee mannen gingen opnieuw hand gemeen worden, wanneer nogmaals twee kogels knalden Wilders liep de straat op, maar nauwe lijks had hij daar eenige stappen gedaan, of hij zakte ineen en was een lijk. Men droeg het bebloed lijk in de herberg, alwaar intusschen eene talrijke menigte was toe gestroomd. De adjunkt Geers, na den dood dooreen ge neesheer te hebben doen vaststellen, deed het lijk naar het Elisabethgasthuis overbrengen. De dader Jules R..., 20 jaar, werd langdurig door M. Geers ondervraagd, en vervolgens ter beschikking van den procureur des konings op gesloten. Ook de moeder en de zuster van den jongeling hebben eene ondervragi ng onderstaan Het slachtoffer Wilders is schilder van beroep, gehuwd en vader van twee kinderen. Wanneer de vrouw in hare woning, Boudewijnsteeg het schrikkelijk nieuws vernam, viel zij in bezwij ming. Rond 10 uur ’s avonds heeft het parket zich ter plaats begeven en er meer dan een uur ver toefd. De verschillende getuigen werden eene tweede maal ondervraagd. De revolver waarmede de misdaad werd ge pleegd een Browing is in beslag genomen. Het slachtoffer is door twee kogels getroffen, in het hoofd en in de boist. ^schrikkelijke val. Dinsdag na middag, om 4 ure. gebeurde in de aluminiumfa- briek te Zelzate een vreeselijk ongeluk. Men is da kalkovens aan het herstellen, Alfons Gaeraerts, 32 jaar, gehuwd en vader van 7 kleine kinderen, wilde hel werk nazien en boog zich daarom over den oven. De ongelukkige verloor het evenwicht en viel 12 metersdiep ten gronde. Men nam hem op met gebroken schedel en versgheidene ribben ingedrukt waardoor nij erge inwendigs verwondingen bekwam Zijn toestand is hopeloos. Dr Vermeire verzorgde het slachtoiler in de fabriek die eene dubbele schedelbreuk vaststelde. Hij woont op Stuivenberg. Talrijke vrienden deden zich reeds inschrijven om deel t® nemen aan de groote manifestatie tegen de schoolwet en voor het algemeen stemrecht. Wij doen hierbij een laatsten dringenden oproep aan de liberale strijdgenooten die zich nog niet aangemeld hebben. Dat al wie wenscht mede te gaan, zich ten laatste morgen zondag aangeve in het lokaal van het Willenas-Fonds. sa aaBMaaMaiHiiHiiiiiiiiwMi11 iwisaa 12 6 Oogst ---uSfe-

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2