Irede! en Voor Vrijheid Voor IVaar heid en 19. 'l II feil Hecht! N° 32 F IN PW Wat de doode antwoordt ^Tweede Jaargang Zaterdag 12 Oogst 1911 K Wi-ti Gemeenteraad van Nieuport 5 De Jaegher keurt zulks af daar deze steenen geen geen weerstand genoeg bieden aan de luchtge steltenis en te veel sleet veroorzaken aan de schoenen van de leerlingen. Hij vraagt waarom men geene steenen zou nemen in porhhylyte die alhoewel zij iets meer kosten toch beter zijn. M. Pattyn zegt dat dergelijke plaveien zullen gelegd worden in de speelkoer der Zustersschool en M. Rybens heeft vernomen dat zulke plaveien zijn gebruikt geweest te Yper en dat hij gehoord heeft dat deze bevloering wat te glad is. De zaak zal onderzocht worden en de toestemming voor het uitvoeren van deze werken wordt gegeven. 5” Punt. Mededeelingen en vragen. De heer Burgemeoster vraagt of niemand het woord verlangt. M. Pa.tyn doet uitschijnen dat het noodig is dat bijzondere dagen voorbehouden worden voor het baden van de vrouwen in de zwemplaats en de Raad beslist dat deze den donderdag voormid dag en den vrijdag namiddag alleenlijk voor de vrouwen zal toegankelijk zijn. M. Dumon stelt voor dat de borstbeelden van de Kotiing en de Koningin zouden aangekocht en in de zittingszaal van den Raad geplaatst worden. Hij vraagt of het niet mogelijk ware het borst beeld van Z. M. Leopold I ook aan te koopen. De heer Burgemeester verklaart dat men vruchte loos gezocht heeft om dit borstbeeld te vinden. De Raad stemt toe in den aankoop van de borst beelden van Koning Albrecht en van Koningin Elisabeth. De zitting wordt geheven om 7 1/2 ure VERKOOPER Pieter Verst rae te, zoon Valkestraat, Nieuport Meer dan drie maanden reeds is het geleden dat wij ons artikel «7 Katholicism en de vrouw schreven dat aanleiding' gaf aan een hardnekkigen pennetwist met het Nieuwsblad. Het was den 29" April. Sinds dien heeft het vijandig blad ons in ieder nummer, op oen na, over het door ons aangeraakt onderwerp aangevallen; met drie hebben de opstellers zich tegen ons alleen vereenigd; de artikels volgden op de artikels en wij zelf hebben er reeds elfmaal opgeantwoord. Deze ellenlange poliniek kan wel ietwat vervelend schijnen met den duur. Noch tans zal zij, voor wie het geduld heeft gehad ze, in beide bladen, aandachtig te volgen, dit voordeel opgeleverd hebben eers temeer het verschil te doen uitschij nen tusschen onze mannen van strijden en deze onzer klerikale tegenstrevers. Wij redeneerden en, zoolang de tegen strever een gematigden toon aansloeg, behandelden wij hem zelf met beleefdheid en spraken op gematigden toon en in den trant eener betwisting tuschen beschaafde menschen. DRUKKER J OSEPH H A.ECK Statiestraat, Oudenaarde PRIJS PER NUMMER 5 centiemen 5? ABONNEMENT Ü,GO frank per jaar op voorhand betaalbaar Zitting van den 25 Juli 1911. (Vervolg). 3e Punt. Begrooting der stad voor 1911. Op verzoek van den heer Burgemeester geeft de Secretaris lezing van het verslag van ’t berek van geldwezen besluitende tot de aanvaarding van deze begrooting beloopende in ontvangsten en uitgaven op de somme van 159,731,45 fr. De heer Burgemeester vraagt of niemand be merkingen heeft te maken over deze begrooting. M. De Jaegher zegt dat hij vermeent dat er aan de St Pletersgilde te veel wordt toegekend. In de rekening der visscherskas werd aan deze instel ling bij de 400 fr. gegeven en nu in de stadsbe- grooting nogmaals 500 fr. en hij vraagt zich af of de diensten door deze gilde bewezen wel in evenredigheid zijn van de hulpgelden die toege staan worden. De secretaris verklaart dat desom door de visscherskas betaald, slechts de terug gave is van de vergoedingen door de leden zelf afgedragen; dat indien hij kunnen tegenwoordig zijn in de zitting in dewelke deze zaak is bespro ken geweest, hij alsdan de inlichting zou gege ven hebben; dat de toegereikte hulpgelden vast gesteld zijn door de bestaande verordeningen en dat, om de toelage van den Staat te kunnen be houden, het bestuurder kas verplicht is geweest op de lijst der ondersteunden zekere personen te brengen en te behouden dte eigenlijk geen recht hebben tot onderstand; dat nu nogmaals twee rechthebbenden op leze lijn ingeschreven ge weest. M. Vandenabeele is van gevoelen dat de loege- kende hulpgelden niet te hoog zijn daar het noodig is dat de gilde over een redelijk fonds beschikke om later in hare verplichtingen te kunnen voorzien. M. De Jaegher zegt dat hij in de begrooting be- statigt dat niets is voorzien om de aansluitingen aan de riolen op den openbaren weg door de stad zelf te doen betalen in plaats van dit ten laste te leggen van de aanpalen le eigenaars, zooals hij voorgesteld heeft in eene der laatste zittingen. Alsdan is er hem geantwoord geweest dat de zaak zou nagezien worden bij de bespreking der begrooting. De Secretaris antwoordt dat nog niemand de aansluiting heeft betaald en dat over dit voorstel enkel kan beslist worden bij de vereffening der leaning; dat al de kredieten voor uitvoering van openbare wei ken, begrepen in deze leening, nogmaals zullen moeten gebracht worden in de begrooting voor 1912. De zaak blijft dus tot dan uitgesteld M. De Jaegher doet de opmerking dat bij de begrooting eene nota van inlichtingen is gevoegd den Raad opmerkzaam makende dat drij voorna me zaken nog dienen in aanmerking genomen te worden 1’ Betrekkelflk het herbouwen der pastorij. Om dit gebouw in orde te stellen zou eene on kost moeten gedaan worden van 5000 frank. Het kerkbestuur wil de herbouwing van de pastorij op zich nemen zonder de geldelijke tusschen komst van de stad, doch mits afstand door deze van de bestaande pastorij met hof en met de aan- In plaats van ons met dezelfde munt te betalen begon het Nieuwsblad weldra te lasteren, te liegen en te schelden. Het ge bruikte zelfs oneerlijke middeltjes, als vervalschte aanhalingen, om te trachten ons, in de oogen zijner lezers, in het onge lijk te stellen; kortom, het bewees slechts eene zaak, dat is dat hem niet te doen was om de waarheid, maar om gelijk te halen en om r-ns verdacht te maken in de oogen der geloovige snullen. Dat is zoo de klerikale gewoonte en dat bewijst genoeg hoe slecht eene zaak moet zijn die men door zulke oneerlijke middelen moet ver dedigen. Om slechts een enkel feit, onder vele andere als voorbeeld te herinneren, zullen wij zeggen dat, in ’t Nieuwsblad van 10n Juni, Franz beweerde, tegen alle waarheid in dat wij de vrije liefde aankleven en de menschen en bijzonderlijk de vrouwen tot dierlijke manieren willen brengen. Wij hebben hem tot 2 maal toe uitgedaagd die schaamtelooze en schandelijke aantijging door bewijzen te staven, en hij is het ant woord schuldig gebleven. Het is dus een lasteraar, een bedrieger en een lafaard. Een der drie opstellers van het Nieuws blad die zich in den pennetwist mengden, heeft zich voornamelijk onderscheiden in de kunst van bedriegen door onjuiste en onvolledige aanhalingen; in het rond den pot draaien door de betwisting te doen afwijken van den kern der zaak om te vitten op ondergeschikte punten, deze heeft beweerd, tegen alle waarheid in, dat wij ons eigen tegenspraken over de ver- houdingder Romeinen tegenover de vrouw wij hebben, in twee opvolgentlijke artike len Wie verdraait alles van 24n Juni en Felle Jannen van 8 Juli), klaar en duidelijk het tegenovergestelde bewezen en toch ging hij, in zijn artikel van 15n Juli, in denzelfden geest voort. Dit walgde ons zoozeer dat wij weigelden met zulken gemeenen kerel, met zulken bedrieger, verder polemiek te voeren. Wij deden deze weigering den 22 Juli, in elf lijnen, op het einde van een lang artikel, waarin wij den pennetwist met het Nieuwsblad voort zetten en dat dea 29 door nog een ander werd gevolgd. Nu komt de bedrieger in kwestie, in het Nieuwsblad van den laatstgemelden dag voor den dag met een artikel waarin hij overons een de Profundis zingt en beweert dat wij niet meer voort kunnen over de kwestie die hij besprak te weten, zegt hij Annonoenprijs 0,15 fr. per drukregel. Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregel. Het recht a inoncan te weigeren is voorbehouden. De annoncen, artikelen en mededeelingen moeten vóór den Donderdag middag in het koffiehuis Willems Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels of mededeelingen, bestemd voor voor het Weekblad* an Nieuport en Kanton moeten door den schrijver oaderteekend en onder gesloten omslag ingezonden worden. Het recht van opname is voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. palende gronden tot aan da nieuwe lijnrichting. De nieuwe pastorij zou 25000 fr. kosten. M. De Jaegher zegt dat de wet de stad verplicht een behoorlijk huis te leveren voor pastorij en dat hij vermeent dat de stad zich aan deze ver plichting niet mag onttrekken. Overigens, zegt hij, indien het kerkbestuur dien last overneemt en later geld te kort heeft dan zal de stad toch moeten betalen. Hij vindt ook dat de huidige plaats met den beschikbaren grond er nevens, best eschikt is voor ’t herbouwen der pastorij. M. Pattyn zegt dal deze gronden te veel waarde hebbm om enkelijk als hof te dienen en ver meent dat deze zaak nauwkeurig door het berek van geldwezen zou moeten onderzocht worden vooraleer aan den Raad oen bepaald voorstel te kunnen doen. De tweede zaak, zegt M. De Jaegher, waarvan spraak is in de toegevoegde inlichtingen, heeft betrek op het herbouwen van de middelbare meisjesschool. Het college stelt voor 25,000 fr. te besteden aan deze herbouwing en aan den Staat te vragen het overige te willen afdragen De derde zaak behelst de herbouwing van de Halletoren. Dit werk zou ongeveer 50,000 frank kosten. Het college rekent op 25000 fr. toelagen van Staat en provincie. Het aandeel van de stad zou dus ook 25900 fr. bedragen. Ten einde in deze uitgaven van 25000 fr. voor de middelbare meisjesschool en 25000 fr. voor de Halletoren te kunnen voorzien, zou de stad bij het Armbestuur of bij de Burgerlijke Godshuizen eene leening aangaan van 50000 fr. aan den in terest van 3,25 fr. p. Deze interesten en den aflos van het ontleend kapitaal zouden betaald worden bij middel van jaardoodingen van 3,000 fr. ieder gedurende omtrent 30 jaren. Deze jaar doodingen zouden genomen worden op den ver koop der gronden. M. De Jaegher zegt dat de 12,000 fr. van de verzekeringsmaatschappij ook nog beschikbaar blijven voor de herbouwing der middelbare meisjesschool. De secretaris verklaart dat deze som begrepen is in de 25,000 fr. door het sche pencollege voargesteid. De Burgemeester is van mêening dat deze voorstellen naar het berek van geldwezen moeten verzonden w.rden vooron derzoek, hetgeen aangenomen wordt. Ter stemming gebracht wordt de stadsbegroo- ting voor 1911 aangenomen met eenparige stem men. 4‘ Punt. Ontwerp van herstellingswerken in de lagere jongensschool. De heer Burgemeester deelt mede dat het noo dig is herstellingswerken te doen uilvoeren in de lagere jongensschool. De begrooting bedraagt 3817 fr. Onder deze werken is begrepen het ver vangen van de houten schutsels door gemetselde muren. Alzoo zal men beletten het gerucht te hooren van de aanpalende klassen. De heer De Jaegher vermeent dat men deze muren zou moe ten bouwen met holle brieken. M. Gooi is ook van gedacht dat dit metselwerk in bijzondere materialen zoude moeten gemaakt worden om den klank te beletten. Onder de andere werken is begrepen het pla veien der speelplaats in klinkaertsteen. De heer 7 teas -ff Ss was&stiaw ES9 i

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 1