EE\i: ROEP lm; I A BELANGRIJK BERICHT Pieter Oumont-üawermr Aannemer van openbare werken. £m. Lammens en Zonen j Kiesplakbrieven op kerkmuren Toiletartikelen Bericht. Overal dezelfde Binnen™ en Buitenland. Manifesteeren Land- en Tuinbouw Nieuws uit Nieuport ADELSON DEPLANTER Leerling kantoorbediende wordt onmiddellijk gevraagd. Zich aanbieden fabriek Gres de Nieuport, Langestraat of bij den heer Honoré Deswarte, Oostendestraat, 15. Hoogwater te Nieuport Uit Nieuport-Baden Havenbeweging (Augustus) i Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. lotenspel! 30 eene MENGELWERK 9 DI\1 EINDE. ’t Is Nieuwjaarsvacantie.... Willetn is thuis sedert drie dagen, en hij ver vult de anders zoo stille woning met zijne luid ruchtige persoonlijkheid... Hij is z<m blij weer bij ons te zijn, zoo opge wekt, dat hij niet eens den weemoed geraden heeft die hier rond rondzweefde... Hij vertelt ons hoe de ouden de leerlingen der jonge promotie gebrimeerd hebben Ze hebben hem ook willen zwart maken, maar hij is zoo hups met kwinkslagen te werk gegaan, dat zijne aanvallers, die hunne handen met roet bestreken hadden, er zwarter uitzagen dan tij zelf! En ij weet die onbeduidelijke gebeurte nis van zijn nieuw le*en in eene zoo eigenaardi ge, zoo pittige taal te vertellen, dat we allen, Uit bovengaande blijkt eens te meer dat de klerikalen in Bdgie overal dezelfde zijn. Daar waar zij meester zijn, beschou wen zij alles als hun eigendom; op hospi talen en andere gebouwen aan openbare besturen toebehoorende hangen zij hunne kiesplakkaten uit, vol pretentie juist alsof zij wilden zeggen dat is hier ’t onze. En moest het gebeuren dat een liberaal het wagen durft daar ook eene affiche te plak ken, ze zouden niet lang wachten om ze met dezelfde pretentie ai te rukken. Zoo’n vonnis komt van pas. Het zal voor hen eene goede vingerwijzing zijn en Die schamele, vervolgde godsdienst!!! In het staatsblad van 26 Oogst 11. vinden wij nogmaals toelagen aan kerken en kloosters en kappellen voor het klein sommetje van ongeveer 310.000 franken Anderzijds beval zelfde staatsblad van 28 29 derzelfde maand voor ongeveer 288. 500 franken dergelijke toelagen, dit maakt te zamen de nie tigheid van 598.500 franken. Mij dunkt dat alle verdere commentairiën overbodig zijn. Wat denken onze geachte lezeressen en lezers over die schrikkelijke geldverbrassing? 8 9 Hunne razernij niet kunnende verkrop pen omdat den oproep der liberalen om aan den grooten politieken stoet van 15 Oogst 1.1. deel te nemen zoo talrijk is be antwoord geweest, spuwen de stinkertjes- mannen al hunne woede uit, en wijden welke eer voor ons! een ellenlang arti kel aan die zaak. Zooals immer trachten ze met ons den spot te drijven, en kramen I DEHEUS ’s morg. 7,20 8,47 9,57 10,43 11,23 12,— Weken en weken verloopen eentonig, treu rig... want zingen doet me leed... Wat baat het nog?... Ik zou de piano willen gesloten laten, maar dat kan ik geen twee dagen achtereen!... dan ben ik veroverd en smacht naar het oogenblik waarop ik weer zingen mag... En men twijfelt aan mijne roeping!... V. Do klerikalen, in Belgie en elders, heb ben zoowat de gewoonte aangenomen de kerken en tempels, opgericht met het geld van iedereen, als hun persoonlijk eigen dom te aan zien, waar ze volkomen mees ter zijn en geene vreemde tusschenkomst weer hartelijk lachen, juist als vroeger... Sedert lang was het ons niet meer gebeurd, en de muren van ons huis zullen vreemd toege luisterd hebben! Maar nu mag ik weer hartelijk lachen Mijne dweepzucht is over!... Gisteren doorsnuffelde Ik Willies slultmand, terwijl bij met Pa naar het Tuighuis (Depot) was. Ik ontdekte tusschen meer andere, een boekje van een hedendaagschen, wel bekenden Fran- sehen schrijver, ik begon bet te doorbladeren... Eensklaps blonk me den naam 'an Sarah Bernhardt in de oogen... Wie heeft niet hooren spreken van de wereld beroemde tooneelspeelster? Die novelle moest ik lezen... Eens had Sarah eene kunstreis ondernomen in Zuid-Italië. Een jong meisje, tot den burger stand behoorende, en met uitstekend talent begaafd, werd haar voorgesteld in een der steden waar zij zich opgehouden had. De groote tooneelspeelster gewaardigde zich het meisje te aanhooren... Zij liet haar een barer eigen rollen van buiten leeren; op zekeren avond liet ze zich ontsteld verklaren, en het jonge meisje moest in hare plaats optreden!... De uitslag ging alle verwachting te boven en Sarah, in de tegenwoordigheid van de vervoerde toeschouwers, drukte het meisje in hare armen, haar de stellige verzekering gevende, dat de toe komst haar toebehoorde!. Eene rijzende sterre!. De volgende week vertrok Sarah, maar eerst ging zij hare beschermelinge een schitterend voorstel doen Onder haar geleide zou ze eene En tiet waren roeiende oogenblikken, wanneer men den tweedekker statig boven de zoo schitte ronde electrieke lichten, zag zweven. Prachtig Moord. Zondag avond, rond 9 ure, is de stad Lokeren in opschudding gebracht door eene schrikkelijke moord. Omtrent dit uur keerden een viertal personen die terug kwamen van Leuven langs de Groen- dreefhuiswaarts. Zij waren pas den ijzerenweg over, toen hunne aandacht getrokken werd door twee kort op eenvolgende revolverschoten. Een tweehonderdtal meters verder, rechtover het kasteel van den heer vrederechter Geurts, vonden zij op de tramlijn een man met doorboord hootd liggen. Man denkt eerst aan eene zelfmoord; doch daar er geen wapen te vinden was, kwam men gauw tot de overtuiging dat men hier voor eene laffe moord stond. De gekwetste leefde nog. Onmiddellijk verwit tigde men de pollcie, terwijl men het slachtoffer in het zomerhuisje van den heer Geurts droeg. Dokter Van Damme en apotheker Wauters, die spoedig ter plaats waren, stelden vast dat de ongelukkige den schedel doorboord werd door twee revolverschoten. De hersenen puilden uit de wonde en het slachtoffer gaf geen teeken van leven meer Toen de E. H. onderpastoor Westerlinck ter plaats kwam, had ds gekwetste reeds ohgehou- den te leven Niemand kende het slachtoffer Enkele minuien na 9 ure, kwam een man de policiewacht binnengeloopen, houdende in de hand een revolver en hebbende verscheidene bloedvlekken op het aangezicht en op de kleede ren Ik heb miinen vriend Louis Verbruggen, vermoord zegde hij. Nu kom ik mij gevan gen geven. Agent Van Hecke ontwapende hem. Nog vier kogels zaten op den revolver. Hij verklaarde verder Emiel Wieme teheeten, wonende te Gent bij zijnen broeder in de Spade- straat. Het voedei'ge’orek. Het veevoeder wordt schaarscn, de droogte deed eene schade die haast niet meer te verhel pen is. De tweede grassnede is vernietigd, voeder- baeten geven eena zwakke opbrengst, suiker- beeten eveneens, dus minder pulp, weinig win tervoeder Heden hoopt men nog op maïs, spur rie, rapen, enz maar later! In vele streken is de jonge laver weggestorven, ten gevolge der droogte. Schade is er nu... maai'ook ’t naaste jaar! Wat nu gevoederd aan onze paarden en runders, zoo er geen klaver, hooi, pulp, enz. in voorraad is? Het verstandigste zal zijn, zich ernstig met de herfstvoederplanten bezig te houden. De spurrie is zeer aan te hevelen. De witte mostaard geeft reeds eene snede, 6 weken na de zaaiing. De mais kan nog iets geven om in te kuilen. De rapen kunnen nog tot op einde Augustus wor den gezaaid, ’t Is beter iets dan niets! Om echter wel te lukken en de grootste moge lijke opbrengst te verkrijgen geven men 150 k 200 kgr. stikstofmest, 700 A 1000 k magnesia- zout en 4 A 500 k. superphosphaten. Ep hoe zal men de mislukte klaver vervangen? De meeste landbouwers weten, dat de winterrogge gemengd met vitsan, eene massa groen voeder in de Lente oplevert. Men bestemme dus eene uitge strekte plaats voor deze zaaiing Wil men eene aanzienlijke opbrengst, zoo geve men, 8 dagen voor de zaaiing 150 k. stikstofmest en onmiddellijk voor het uitwerpen van het graan 500 k. superfosfaten gemengd met 800 a 1000 k. magnesia. Deze bemesting is hoogst noodig. In April-Mei is het voeder gereed om benuttigd te worden en het veld, wel gevoed, kan nog met aardappelen, beeten of haver be plant of bezaaid worden. J. La Ferme. Philharmonie. Morgen zondag gaat de Philharmonic naar de Panne, waar zij in den namiddag een Groot Concert zal geven op den Zeedijk. Vertrek met den tram van 13,23 u. terugkomst alhier om 20 10. Daarna optocht met fakkels in de stad. aangehouden. Erge botsing. Maandag morgen, rond 8 ure, hare, had op de buurtlijn Yper- Veurne, wijk Forthem, grondgebied van Alve- ringhem, eene schrikkelijke botsing plaats. Een bijzondere trein, bestaande uit dertien waggons geladen met paarden in bestemming voor den paardenmarkt van Elverdinghem en komende van Veurne, is met een gewonen koop- warentrein, komende van Yper in botsing geko men. De eerste waggon waarin de landbouwers en hunne knechten hadden plaats genomen, werd door den hevjgen schok in splinters geslagen. Zeventien der inzittenden werden erg ge kwetst. Een van hen, Jan Van Houtte, bleef minstens twintig minuten onder de puinen vast geklemd zitten; toen me i den ongelukkige uit zijnen neteligen toestand kon verlossen, had hij opgehouden te leven. M. Jules Bruynooghe, zoon van den burge meester van Alverioghem, werd het been ver morzeld en vader en zoon Tanghe werden ook gevaarlijk aan de beenen gekwetst. De twee geneesheeren van Alverdinghem en dokter Louf van Elverdinge snelden ter plaats om de gekwetsten te verzorgen. Het parket, van Veurne is maandag namiddag ter plaats geweest. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 7 Vrijdag Zaterdag 3 September daarbij een hoop onzin en gemeene on waarheden uit, doch aan hunne laagheden gewoon, bekommeren we ons niet veel over hunne uitgebrachte dommigheden. We zullen hun enkel zeggen dat al wie aan deze manifestatie heeft deelgenomen, er geweest is uit eigen beweging, op eigen kosten niet op dezo der bisschoppelijke kas zooals zondag laatst uit overtuiging omdat ze wel wisten dat wat zij eischen gesteund is op gelijkheid en rechtvaardig heid. De liberalen wij herhalen het houden aan geen dwang, ze doen niet als zeker onbeduidend personnaadje alias Gette die zondag laatst niet naar Leu ven durvende gaan, volstrekt een zijner werklieden heeft willen DWINGEN er heen te trekken. We zullen er nog bijvoegen dat de libe ralen ta deftig zijn om zich aan overdre venheden op straat over te geven, en het tieren en roepen overlaten aan gemeens kerels, zooals we er in de katholieke partij menigeen kennen, en welke overigens zondag van hunne welgemanierdheidf?) nogmaals staaltjes hebben gegeven te Leuven. We weten wel dat de katholieken niets beters hadden gevraagd, om de antikleri kalen alsdan te kunnen afschilderen als revolutionnairen, en wat weetik al, doch hunne plannen zijn verijdeld geweest, en daarom zijn ze woedend. En vermits het Stinkertje de stoutheid neemt ons vragen te stellen, op onze beurt zullen we hun vragen waarom r De katholieken slechts met een 12tal naar Leuven zijn geweest, niettegenstaan de de kosten van reizen, eten en drinken en ze hebben er nogal misbruik van gemaakt door -de algemeene kassen werden afgedragen, en niettegenstaande al hunne pogingen om met zooveel moge lijk er heen te gaan. 2° Waarom de hoofdman der katholieke jonge wachten dien dag te Nieuport Baden was en niet te Leuven? Waarom zekere slimmerik die zich te Gent zoo onderschei den had, niet is meegegaan? 3° Waarom geen enkel van de leiders der Nieuportsche klerikale partij te Leu ven tegenwoordig was? 4° Waarom de manifestanten te Leuven gewapend waren met stokken en revolvers en of het waar is dat het vooral de pries ters waren, voorzien van dikke knuppels, die de jonge snotneuzen tot oproermaken opstookten 5° Of het wel de rol is van priesters op stand te verwekken? 6° Of het waar is dat de Nieuportsche jonge wachten zich nogmaals zoo deftig(?) hebben gedragen en of het niet door zeker hooggeplaatst katholiek persoon is, een hunner kennissen, dat zij wegens het zin gen van zedelooze liedjes tot de orde zijn geroepen geweest? 7“ Waar er meer volk was te Leuven of te Brussel, en waar is er het deftigste toegegaan? En om te eindigen zuilen wij die stin- kermannen zeggen dat als ze willen we ten hoe de liberale burgers en werklieden zich op hunne reis naar Brussel hebben gedragen, ze het slechts aan zekere heer, een hunner vrienden, die met hen de reis heeft medegemaakt, hoeven te vragen. En deze zal voorzeker niets dan met den meesten lof over de zoo korrekte houding onzer mannen spreken, wat nimmer het geval is met de klerikale gemeene stok- slagers. 't is noodig hunne stoutheid van tijd tot tijd wat in te toornen. Zoo is het immers voor niemand geen geheim dat overal de open bare gebouwen ten hunnen dienste voor Klerikale meetings en politieke vergade ringen wijd open staan. Doch vraagt ze eens voor liberale zelfs onafhankelijke bij eenkomsten, gij zoudt wat zien. In alles gebruiken zij overigens dezelfde handelwijze. Om kiezers in hunne macht te krijgen laten zij hun leveringen doen of werk uitvoeren voor rekening van arm bestuur of godshuizenbestuur en dan laten zij niet na er bij te voegen ’t is door ons dat gij dat te doen of te leveren hebt, juist alsof het uit hunnen zak kwam! Zoo maken zij politiek met ’t geld jan en alleman. Dat de kiezers maar goed zal kunnen uitgevoerd worden. We zijn benieuwd te weten welke maatregelen het slim stadsbestuur tegenover den ondernemer zal nemen. Wacht men misschien tol de kiez.ing nadert, om dan zooveel menschen mogelijk werk te verschaffen, ten einde ze alsdan door allerlei middeltjes, gelijk deze gebruikt bij de laatste gemeentekiezing tegenover da werklieden die arbeidden aan een groot alsdan inopbouw zijnde kathol, kemel, te dwingen voor hunne hatelijke partij te stemmen? We zullen wachten, en zooals defranschman doet, zeggen qui vivra, veria». 1 zou afleggen rond 6 1/2 uren des avonds. Ook trok de Philharmonic na het gegeven concert naar het westereinde van den dijk om er den koenen vlieger bij zijne nederdaling met eene krachtige Brabanyonne te begroeten. Ongeluk kiglijk nam de wind, niet in hevigheid af, en het was slechts rond 7 1/2 ui en, dat de jonge heer Crombrez kon opstijgen, wanneer reeds vele bezoekers die dachten dat het reeds duister was, i dat de luchtvlieger geen tocht meer zou wagen, 16 st. Argus met 850 ton kolen, voor Huy-he- i Waren vei't,okken. baert en C*. kunstreis in Amerika ondernemen Wereldberoemd zal u alhier terugkeeren, verzekerde zij, roet hare gouden, diep innemende stem... Het meisje keek droevig voor zich uit... Scheen een oogenblik te weifelen, en dan ant woordde ze, trillend van aandoening Dank u, Mevrouw, uw oordeel heeft me het grootste geluk van mijn leven geschonken... maar ik kan, ik mag het vaderlijk huis uiei ver laten... Ik heb geene moeder meer... Mijn vader is gebrekkelijk, en mijn ziekelijk broertje zou sterven, Indien hij mijne zorgen deren moest... Sarab, licht geraakt, haalde de schouders op vaarwel! ei ze kortaf en heen was ze! Toen ze in haar hotel terugkwam, sprak ze tot hare omgeving Ik heb me voorzeker vergist toen ik dacht, toen ik zei dat de jonge meid eenig talent bezat! Indien ze werkelijk de macht had om groot te zijn, zou ze ook de onweerstaanbare noodwen digheid gevoelen, die macht te betoogen! Afstaan is liegen... Men doet alleen afstand van een troon, als men dien wankelbaar acht. De plichten verschillen volgens de rosping... Twee zieken een kopje gerstewater aanbieden, is opperbest. Maar bet ideale oor allen in schenken, dat is beter!... Och! Ik heb me voorzeker weer laten meesle pen... Alle redeneeringen, ook de redelijkste... alle verplichtingen, ook de heiligste, kunnen niets tegen de heerlijke noodzakelijkheid te zijn, wat I verdwenen zijn!. men zijn moet, kost wat kost! Wij bedoelen den latijnschen tekst wel te ver staan, dezen der Vulgate. En deze is voor de kerk den ofllcieelen tekst en in dezen juist wordt de moeder gelaakt wegens het feit der ontvangenis. Verder, altijd om zich uit den slag te trekken, zoekt onze beknibbelaar te betwisten dat, zooals wij het den 19 Oogst schreven, <r hij, katholiek, zich moet onderwerpen aan de beslissing van het Concilie van Trente volgens dewelke de latijn- sche Vulgate den eenigen ofïicieelen tekst der heilige schriftuur bevat. En, in ’t voorbijgaan gezegd, toen hij onze woorden aanhaalt, laat hij er de woorden de beslissing uit en zet (sic) achter dewelke om aan zijne lezers te doen geleoven datjhij ons op eene grove taalfout be trapte. Eerlijk hé! Welnu, wij houden staan wat wij zegden en wij bewijzen het ’t Concilie van Trente spreekt den banvloek uit over hij die de boeken der H. Schriftuur niet voor heilig en canonisch houdt in hun geheel en met al wat zij bevatten, zooals dulden. Het Hof van Verbreking komt hun dit anders wijs te maken. In de gemeente Libin, had de kasmees ter der kerkfabriek tijdens de laatste ver kiezing gemeend als heer en meester der kerk temogen optreden om de plakbrieven door de liberalen op de kerk geplakt af te rukken. De liberale drukker der plakbrieven, diende eene klacht in en de kerkmeester werd veroordeeld. Beroep werd door hem ingeslagen, doch vruchteloos en eindelijk kwam de zaak voor het Verbrekingshof. Ondanks de aanvoering van zeer be hendige middelen om het vonnis te doen verbreken, wijst de hooge rechtbank de voorziening af en verklaart de veroordee- ling van den kerkmeester gehandhaafd. He arrest van het Verbrekingshof be sluit het volgende in zich Wanneer in eene stad of eene gemeente de gewoonte bestaat plakbrieven van welken aard ook op de kerkmuren uit te hangen, zijn de politieke vereenigingen gemachtigd deze kerkmuren te benuttigen voor het aan plakken van kiesplakkaten zonder dat de kerkfabriek hiertegen het minste bezwaar mag opwerpen, zich blootstellend aan rechtsvervolging, zoo die plakkaten wor den afgerukt of verwijderd. Schoons keus van allarbeste toiletartikelen, zooals reukwater, zeep, kammen, borstels enz. Scheerzen van uitmuntende kwaliteit. Verkoop van tabak, cigaren, cigaretten enz. van alle merken. Concureerende prijzen. Goede en trouwe bediening bij BARBIERCOIFFEUR Ijiingestraat. 59, IVieuport Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de afleiding bui zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en planeher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geena leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. De ondergeteekenden maken het geacht pu bliek bekend dat zij van heden af in hun maga zijn voorzien van alle slach van landbouw- maebienen, zooals tummel keernens, afroo- mers van alle marken, waschmacbienen laatste model, enz. enz. Yperslraat, <9, Nieuport te Oostduinkerke en Mercy Elisa Rosa lia oud 18 j. werkvrouw te Nieuport. Sedert i Januari 1910 14 huwelijken. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Z.vaanepoel Jozef Maria Maurits bediende bij het Beheer van Bruggen en Wegen en Vinck Helena Rosalia bijzondere, beiden te Nieuport. hunnen rugge in stukken geslegen wordt zij ver diinen behandeld te worden als een kaltejong dat hem misgaat en met hunne neus geduwd in hun eigen V... Welke taal toch! Welk Vlaamsch! En welke lieftalligheid!! ’t Is waarachtig waardig van het Stinkertje. En zeggen dat degene die dat schrijft een priester moet zijn! houtrahs der aanwezigen, en niettegenstaan de de reeds heerschende duisternis, op de plaats zijns vertrek terug neerzetten Daarna werd door den heer Prévost, in naam der inwoners van Nieuport-Baden, den heer Crombsz een prachtige gedenkpenning, alsook een bloemenruiker overhandigd Sedertdien doet de koene luchlvlieger, wan neer de luchtgesteltenis het hem toelaat, dage lijks tochtjes over de streek tot groole bewonde ring der toeschouwers. De schoon3 dag van zondag eindigde met een fakkeltocht en een vuurwerk, die beiden ten beste gelukte. Morgen zal nogmaals de kapel van het 3* linieregiment zich alhier laten hooren. Zooals gewoonte zal het iets puik zijn, en zullen de muziekliefhebbers nogmaals heel talrijk op komen om den heer Vercauter en zijne muzie kanten te komen toejuichen. Hij werd in bat policiegevang opgesloten, fn afwachllng van een verder onderhoor. H«! bik werd om 10 ure ’s avonds naar h’et hospitaal overgebrac' t. Toen was de persoonlijkheid van het slacht offer nog niet vastgesteld. Hij droeg eenen zwar ten bolhoed waarin de letters stonden L. V. Ganseb den nacht heeft de policie opzoekingen gedaan om vast te stellen of het slachtoffer we zenlijk Louis Verbruggen is Deze is 24 jaren oud en woont te Lokeren op Heirbrug veer. De moordenaar ziet er rond de dertig jaar uit. Op het laatste oogenblik vernamen wij dat de dader een krankzinnige is. Drama Zondig was de 30 jarige J. B. Siou, glasblazer, vader van verscheidene kinderen wonende te Charleroi naar Haine St-Pierre ge komen om zijne moeder te bezoeken en zich eens ter gelegenheid der kermis, te vermaken, ’s Avonds doorliep hh eenige drankhuizen en dronken zijnde zocht hij tegen de verbruikers twist en wilde met elkeen vechten. De gendai men in burgerskleederen kwamen tusschen om hem te bedaren. Op zeker oogen blik trok hij den slok uit de handen van een der gendarmen en bracht hem een geweldigen slag op het hoofd toe. De gendarm trok zijnen revolver en schoot. De aanvaller werd in volle borst getroffen en viel dood neder. Het werd in eene naburige woning gebracht; de gendarmen bedreigd door de opgewondens menigte, moesten de vlucht nemen Versterking werd gevraagd; verscheidene charger, werden gedaan om het volk uiteen te drijven. Ongeluk. Zondag 27 Aug. deed de gekende tooneelmaatschappij van Hamme met hare fanfaarafdeeling eene plezierreis naar Ant werpen met de stoomboot Durme Hare leden bloedverwanten en vrienden namen deel aan het bestendig festival in de Scheldestad. Er heerschte veel plezier aan boord. Plotse ling viel de muziek stil. Een der vrienden, in de dnistei nis struikelend, viel over boord en riep herhaalde malen om hulp. Alle redding was vruchteloos. De ongelukkige verdronk. Het is Emiel Van Damme, kuipersknecht, afkomstig van Wettereo, een ware volksvriend in den vollen zin des woords en voorzitter van de Transvalsche Vereeniging. Dit schrikkelijk ongeval brachteene algemeene verslagenheid Ie weeg. Automobielongeluk. - Maandag morgen, te vier uur, na het bal is het Casino te St-Traiden bracht een automobiel twee heeren naar Velm. Terugkeerende voerde hij met zich naar de stad de HH. Paul Goffin, van Thienen, met een vriend, en Leon Boeken van Sint-Truiden, en de bestuu'd-r, Theodoor Haesen. Te Bevingen bleef de bestuurder het roer niet meer meester en de auto boste tegen eenen boom. De schok was zoo hevig dat de inzitters zelfs eerst niet bemerkten dat de heer Paul Goffin uit het rijtuig vloog. Een vijftal meters verder lag hij uitgestrekt en roerloos op den grond. Dokter Caluwaerts, spoedig ter plaats geroepen, stelde een schedel breuk vast, met bloeduitstorting in de hersens, lichte kneuzingen aan het voorhoofd, de handen en de beenen. Uit de stad kwam een draagbaar toe, waarop de gekwelste naar zijn handelshuis, te St-Truiden werd gebracht. Hij overleed nadien. De andere inzitters waren ongehinderd. Dit ongeluk verwekte alhier groote ontroering. Doodgeschoten. Zondag nacht kwam de 21jarige Theodoor Verpat, metserdie- ner, wonende te Gentilly, bij Parijs, in het wijn huis van M. Dnval, Parijsstraat, 24. De kerel, die niettegenstaande znnen jeugdi gen ouderdom, reeds zeven maal veroordeeld werd, wordt zeer gevreesd. De patroon die hem goed kende, gebood hem zijn huis te verlaten. Verpat daarover woedend, trok zijnen dolken sprong naar den patroon toe, doch deze die zijne bewegingen had gadegeslagen, sprong ach ter zijne toonbank, nam zijnen revolver en schoot naar zijnen aanvaller, die in volle borst getroffen en op den slag gedood werd. M. Duval gaf zich oogenbllkkelijk gevangen, doch werd in vr iheid gelaten, daar hij zich in staat van wettige verdediging bevond. Het lijk van den apache werd naar zijne wo ning gebracht. Toen de moeder, eene eerlijke en brave werkvrouw die van elkeen geacht werd het. lijk van haren zoon zag, riep zij niettegen staande hare smart uit Het is nog beter zoo want ik vreesde dat hij zijn leven op het schavot zou geëindigd hebben. Laffe aanranding Leonard Van- (Jerust, 32 jaar ou 1, daglooner, wonende Moigne- léastraat, te Tamines, keerde in gezelschap van zijne vrouw huiswaarts. Gekomen op de wijk Silraulette, werden zij door twee Vlamingen aangevallen en ten gronde geworpen. Terwijl een der aanranders Vanderust een vuistslag in het linkeroor gaf en hem eenen messteek in den linker schouder toebracht, plof te andere laffe kerel met zulk geweld zijn mes in de rechterzijde van het slachtoffer, dat het wapen in de wonde bleef steken Zijn toestand is bedenkelijk. De plichtigea die gekend en mijnwerkers van beroep zijn, werden dinsdag Riolen. - - De werken der riolen, de grootste der kemels door onze bazen uitgedacht, gaan met eene wondersnelle traagheid vooruit. Noch tans, zoo ons geheugen goed is, moesten die werken in 6 maanden afgeloopan zijn Begon mm op 14 Maart moeten ze volgens het lastenboek op 14 September geëindigd zijn We zijn heden den 2 September, en er blijven dus nog 12 dagen over, en we denken niet dat in dien tijd de rest zij in de katholieke kerk in gebruik zijn en zooals zij zijn in de oude latijnsche uitgave Vulgate... Hetzelfde concilie beveelt dat die zelfde oude uitgave Vulgate, die reeds door de kerk we.d goed ekeurd door het lang gebruik van zoovele eeuwen, voor echt moet gehouden worden in de betwistingen, de predikingen, de uitleggingen, en de openbare lesssn; en dat niemand, onder welk voorwendsel het zij, ge noeg stoutheid hebbe om ze te verwerpen!! En dat onze tegenstrever nu eens zegge of er wel eene tot ons gekomene Hebreeuwsche uitga ve bestaat waarvan hij de echtheid tot in de minste uitdrukking zou waarborgen! Hij zal het voorzeker niet durven en hij zal gelijk hebben. Voor hem, katholiek, voor wien de beslissingen van een concilie als geloofsregel moeten dienen is de Vulgate dus de eenige gewaarborgde tekst, de eenige aan wiens echtheid hij kan en moet gelooven. Wij zegden nog dat het sprookje der erfzonde uitgevonden was door den H. Augustinus; dat de kerkvaders der vier eerste eeuwen er niet aan geloofden en dat er dus ten tijde van den profeet David geene spraak daarvan kon zijn. Daarop antwoordt onze tegenstrever dat het doopsel tot vergiffenis der erfzonde door Christus zelf inge steld werd en In de H. kerk van het begin van haar bestaan in voege was. Wij hadden hem nochtans verzonden naar Vérités d’hier? van Lemorin; maar nu ver plicht hij ons hem klaar en duidelijk te zeggen dat hij, in dat werk, geschreven door een pries ter en dokter in wijsbegeerte en godsgeleerdheid ook kan zien dat er geen enkel bewijs bestaat dat Christus, voor zijne dood, het doodpsel als sakrament, zou ingesteld hebben (zie bis 244 tot 248). In het begin was het doopsel slechts instelling waardoor iedere geloovige in het evangelisch genootschap gebracht werd zonder dat men daaraan het gedacht van zuivering van erfzonde hechtte. (Zie Loisy Auteur d’un petit livre biz 233). Fn juist daarom en om zich aan een oud joodsch gebruik te onderwerpen, liet Christus zelf, die toch van de erfzonde niet moest gezui verd worden zich zelf doopen. Om te eindigen willen wij nog een woord zeg gen van de welgemanierdheid, van onzen tegen strever aan wien wij reeds moesten verwijten zich te compromilteeren in den omgang met bedriegers als degene die hem ter zijde stonden in den strijd tegen ons. Nu snauwt hij ons toe zulke kwaadwillige jongens zijn waarlijk do wisse niet weerd die op s avonds 8,04 9,25 10,22 11,03 11,42 1,2- 12,38 Door een buitengewoon warm weder beguns tigd, zal het seizoen 1911 voor de geheele kust lang in diens geheugen blijven. Sedert lange jaren heeft men zulk een vloed van bezoekers, van alle nationaliteiten, niet meer gekend. Alle gasthoven, alle famiiiepensioenen, alle woningen zjn proppens toe vol, en waarlijk Nieuport Baden is onder dit opzicht uiterst wel bedeeld. Die staat van zaken is vooreenieder ten hoogste verheugend, en we hopen dat deze zich telken jare dusdanig zal voordoen. Zondag waren benevens de vreemdelingen die’ alhier vertoeven, vele wandelaars ons komen bezoeken, en het groot Concert, door de Nieu portsche Philharmonic gegeven, komen bijwo nen. En ze zullen zich waarlijk hunnen doorge- van brachten tijd niet beklagen, want deze muziek- maatschappij had er aan gehouden een uiterst de oogen openen en klaar zien in dat ka- verzorgde uitvoering ten gehoore te geven. Zoowel de samenbang als de solos waren onberispelijk, en in naam der talrijke toehoorders zeggen we bravo, Nieuportsche muziekanten, doet zoo voort. Er was aangekondigd geweest dat de heer H. baert en C*. 16 st. Leona mnt 850 ton kolen, voor R. Ranze en C° 22 st. Hekla met 150 ton ijs voor M. Van Iseghem. i nam hij zijn draai, en kwam zich onder de 25 st. Clara in ballast voor Handelen Scheep vaart. 27 st. Caerlock met hout voor A en W. De Roo. 27 st. Sarp me 750 ton ijs voor M. Van Iseghem. 28 Kuiter Post Boy in ballast voor Handel en Scheepvaart. 29 barge Shamrock in ballast voor Handel en Scheepvaart. 30 st. Martha met 800 ton kolen voor Handel en Scheepvaart. Uitgevaren 2 barge Shamrock met 150 ton macadam voor Handel en Scheepvaart. 5 st. Martha met 800 ton macadam voor Handel en Scheepvaart. 10 st. Clara met 730 ton coke voor Handel en Scheepvaart. 12 Kutter Marie Antoinette, in ballast 13 st. Martha met 800 ton macadam voor Handel en Scheepvaart. 18 st. Argus, in ballast. 19 st. Leona in ballast. 22 barge Shamrock met 150 ton macadam voor Handel en Scheepvaart. 24 st. Hekla, in ballast. 29 Kutter Henrietta met 120 ton pbosphaten voor A. en W. De Roo. 30 st. Clara met 710 ton coke voor Handel en Scheepvaart. 30 Kutter Post Boy met ledige vaten voor Handel en Scheepvaart. Sedert nieuwjaar 94 schepen binnengevaren en 91 vertrokken. Wij hebben ook het bezoek gehad van de engelsche stoomboot Helmsdalle die een nieuwe telefoonkabel gelegd heeft tusschen Engeland (Zuidforeland) en Belgie (De Panne). Noch de werkzaamheden, noch den afkeer, noch de beleedigingen, die keerzijden van den roem, noch zelfs de trotsche hersenschim des miskenden kunstenaars... noch da vader die zijn dagblad verlangt, noch het broertje, dat zijn ge neesdrank noodig heeft. Niets is iu staat het uitdrukkelijk, goddelijk bevel van onze bestem ming te keer te gaan.. Indien men moest ellendig, wanhopig, ge haat, ja zelfs wreedaardig wezen om verheven d. i. nuttig te worden, men zou het wezen, mits men andeis niet kunnen zou!... Hoe ik die les goed onthouden heb, zal ik u zeggen. Ik heb ze in vliegende haast overge schreven en gelezen en herlezen zoodat ie Ier woord in mijn brein gedrukt slaat, en ik er u schier eene vertolking van geef... Ik heb er diep over nagedacht, en ik ben tot de overtuiging gekomen, dat mijne bestemming niet op het tooneel is, mits ik mij onmachtig gevoelde voor de e rste hinderpaal die ik ont moet... Ik bemin te zeer mijne lieve, goede ouders, mijn besten vroolijken broer, om hun eenig leed te veroorzaken... Hoe verre ben ik verwijderd van al de opoffe ringen en verloocheningen hierboven gemeld!... Eene heilzame omwenteling is in mijne ziel ontstaan en ik ben niet alleen gelaten in mijn lot, maar overtuigd dat Moeke de beste baan voor mij gekozen heeft. Sedert gisteren avond zitten we allen weer in gemoedelijke stemming te zamen... Onze familieconcertjes hebben we hervat, wa t in een zoen heb ik Pa bekend gemaakt, dat alle donkere wolken voor altijd aan den horizont Handel en Scheep vaart. 9 Kutter Marie Antoinette, met kreeften voor M. H. Deswarte. 14 Kutter Henristha, met schallen voor A. en W. Deroo. 14 barge Shamrock, in ballast voor Handel en Scheepvaart. Aangekomen i Crombez op zijn biplan Sommer een proeftocht 3 st. Martha, in ballast, Handel en Scheepvaart. 5 st. Clara, met 950 ton kolen voor Handel en Scheepvaart. 9 st. Martha, in ballast, voor 26 Aug. Houck Jouck Jozef Emile Frans zoon van Edgard en Adelaida Dedeystere. De Vry Paula Julia Sophia dochler van Pi-.ter en Saphia Rruneel. Se lert 1 Januari 1911 75 geboorten. STERFGEVALLEN. 24 Aug. Everaert Gaston Amand oud 2 m. 13 d. zooa van Camiel en Clemei.tia Cove macker. Deplanter Gaston Robert oud 1 m. 29 d. zoon van Leopold en Antoinette Du- ga rd ei n. Sedert i Januari 1911 48 sterfgevallen. HUWELJIKEN 31 Aug. Lemaire Emile Karei oud 29 j. visscher 3 ras I 16 ■o door 4 5 6 12,19 vr a j va w 4UIIU 11OULUU j C V <511 X'lCKJllli^ -rrnn 1 111IM

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2