Eene Getrouwe Liefde BELANGRIJK BERICHT Pieter Oumont-Omercter Em. Lammens en Zonen Ah die onbehendige vrienden Toiletartikelen Bericht. De bokkesprongen van Franz Schande! Binnen- en Buitenland. Leerling kantoorbediende wordt onmiddellijk gevraagd. Zich aanbieden fabriek Grès de Nieuport, Langestraat of bij den heer Honoré Deswarte, Oostendestraat, 15. Knorrepot’s praatje ADELSON DEPLANTER Uit Nieuport-Baden Nu is ’t zeker! Eenige vraagskens Nieuws uit Nieuport Andermans geestigheid Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport ’s morg. 12,56 1,34 2,11 2,49 3,28 4,10 5,03 Land- en Tuinbouw i 2 1 III. MENGELWERK I I door Albyn Van den Abeele bijzondere aandacht trok en dit der firma DEL HAIZE Adolphe en C“. De toegang vrij zijnde toegekomen nog minister te worden. Het gedienstig blad heelt M. Schollaert willen onmogelijk maken, ’t Is nutteloos, want de kiezers zullen er zich in 1912 wel mede gelasten. houdt. De toekomst laat mij onverschillig. ’k Weet dat er niet anders dan kleine zaken geschieden. ’k Weet dat op zekeren dag of zekeren nacht alles zal eindigen voor mij geluk en ongeluk, dat mijne bevrijde ziel regel recht ten hemel zal rijzen, waar ze zal ontvangen worden door de Heerschappijen en de Aartsengels. ’k Weet dat God de Vader mij aan zijne rechterzijde zal doen neerzitten, waar ik voor de gansche eeuwigheid de trompet zal mogen spelen. Dat is voldoende voor myn geluk. stapten wij maar even ving binnen. Daar kregen we te zien in natuur en deels op afbeeldingen, de gansche voortbrengst en inrichting der fabrieken dier firma. We hadden ook de gelegenheid aldaar eenige verversching te nemen, die het zij gezegd zich goed lieten smaken. Wij mogen dus wel met rede zeggen, dat de firma Adolphe DEL- HAIZE en C’, de goede faam die zij overal geniet wel verdiend. Ten hoogsten voldaan verlieten wij de tentoon stelling om onze reis voort te zetten. Bepaalde benoeming. Het Staats blad deelt de bepaalde benoeming van Mejufler Brankar als bestuurster der middelbare meisjes school alhier, mede. 11 12 Mea moet er xich vaa houdea als van de pest. Om hunne klerikale betooging te verrechtvaardigen ter eere van hunnen weggezonden minister, hun gedienstig blad herinnert dat in 1884, het ontslag der heeren Woeste en Jacobs onder de katho lieken dezelfde wanorde verwekte, als deze thans veroorzaakt door het ontslag van M. Schollaert. Dit is wel de begraving zonder bloemen noch kronen! Want sedert zijne verwijde ring in 1884, is M. Woeste er neeit meer s avonds 1,15 1,52 2,30 3.08 3,48 4,35 5,35 15 16 Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport. als dat ik mij belast met het plaatsen van de aïleidingbui- zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge- lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geens leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. Aannemer van openbare werken, En ziedaar eenige redenen om welke zijne moeder hem van onder tot boven in ’t nieuw had getoken. Maar er bestond nog eene andere reden: Tieste was de eenigste onder zijne nog jonge broeders er was maar een getrouwd die, gelijk men zegt, menseh was, en zijne moeder weid wel gewaar dat de jongen.... och, ja, over de schouders begon te kijken; en om altijd met de katoenen zomergoedsche breek, denzelfden op draad afgewassehen kiel te loopen, daarvoor moest hij toch van ’s morgens vroeg tot avonds laat in ’t zwingelkot niet staan kappen dat de lijmen hem boven ’t hoofd vlogen, het moest toch iets of wat beteekenen. II. jongsten zoon bijzonder lief had en al wat aan hem was goed vond, keek hem achterna, en toen hij uit haar zicht verdwenen was, keerde zij, glimlachend van genoegen, binnen hare kiuken terug, alwaar zij, neergezeten zijnde, den vol genden wensch deed Ik weet niet, zegde zij, wat ik zou geven, kon Tieste hij Paule geraken vandaag. Paule, zoo noemde men, bij verkorting, eene gebuurtedochter, die wezenlijk Pauline gedoopt was, een meisje van rond de twintig jaren oud en die, evenals Tieste, tot den landbouwersstand behoorde. Paule was echter niet bijzonder schoon maar ze had zwart haar, zwarte oogeb, was ron van aangezicht en bloosde gelijk eene kriek, en voor die hoedanigheden zou men in den bui ten op zijne knieën vallen, en dat alles, bene vens nog een goed hart en eene haar bijzonder kenmerkende naarstigheid, had Tiestes hart be wogen. Maar ’t bijzonderste van al nog was dat Pauie’s broeder, die met haar een lief boerderijtje be bouwde, op ’t trouwen stond, en eens dit huwe- Men zal ia Frankrijk ’t weer voorzien en dat zal niet meer dan vijf honderd dui zend franks kosten. Ieder morgen, zal de fransche burger bij ’t opstaan weten indien ’t zal regenen Geal voortgevaren. Brand. Zondag avond, om 10 1/2 uur, ontstond er brand in de boegiesfabriek van den Steenweg op Bergen, te Anderlecht. Het vuur ontstond in de bakken waar men de eerst# grondstoffen bereidt. De arbeiders der tabrlek poogden zelven de vlammen te dooven. Maar de brand nam ontrustw kkende uitbreidingen en men verwittigdede pompiersdergemeente. Toen deze waren toegesneld was het gevaar reeds groot voor de wijk Het is dank aan de kracht dadigheid der p mpiers. die meer dan 100 man sterk ter plaats waren, dat eene grootere ramp kon worden vt*trn"<i*n Meer dan een uur moes ten zij werken alvorens het vuur meester te zijn. De schade is groot. Bloedig drama. Maandag morgen 5 uur, vonden twee arbeiders, die zich naar hun werk begaven, in eene welde te Gilly-Sart Allet bet lijk van een man wiens keel was opengesne den. Het was de mijnwerker Willem Van de Velde, geboren te Begijnendyck bij Aerschot op 11 Sept. 1867, gehuwd en vader van 3 kinderen. Hij woonde nabij de plaats waar hij werd gedood. Vrouw Van de Velde verklaarde dat haar man ’s nachts was opgestaan om kolen te halen, aan den spoorweg. Het slachtoffer had nog een ledi gen zak in de band en tusschen de vingers eene half opgerookte sigaret. Daaruit blijkt dat Van de Velde moet zijn ge volgd geworden bij ’r verlaten zijner woning, langs achter overvallen en met een scheermes of een scherp mes zijn gewond geworden. De dood is oogenblikkelijk gevolgd. Een 21 jarige vlaming, Domien V..., die bij Vande Velde ver bleef, werd aangehouden. Moordpoging. Zondag namiddag liep, te Ruiseleda-Veld Henri Van der Haeghen beschonken rond. Van der Haeghen, metser van stiel, beier gekend onder den naam van Krul is een gevaarlijke kerel die onlangs nog 7 maand gevang te doen had en aan drie gendarmen van Ruislede, die gelast waren hem op te leiden, heel wat spel leverde. Schoone keus van allerbeste toiletartikelen, zooals reukwater, zeep, kammen, borstels enz. Scheerzen van uitmuntende kwaliteit. Verkoop van tabak, cigaren, ctgaretien enz. van alle merken. Goncureerende prijzen Goede en trouwe bediening bij BARBIER COIFFEUR Langestraat, 59, Nleupart Onderscheiding. Onze stadsgenoot, de jonge heer Leopold Roose, leerling van het Atheneum te Oostende, oud leerling onzer mid delbare school alhier, heeft in den algemeenen wedstrijd van 1911, in de 3' nieuwe humaniara, (wettenschappelijke afdeeling) de volgende on derscheidingen, behaald In Natuurkunde bekleedt hij op 115 mededin gers de 37' plaats met 57 punten op 100. In Wiskunde op 115 mededingers de 8' plaats 52 punten op 100. Beste gelukwenschgn. Fruitteelt. De Frambozen. De frambozen hebben dit jaar een goeden oogst vruchten opgeleverd, die daarenboven aan zeer hooge prijzen werden verkocht. Dit is een feit dat alle planters heeft verheugd en niet zon der reden. Het verleden jaar immers waren vele kweekers ontmoedigd len aanzien der geringe opbrengst, de haastigsten zelfs hadden reeds vele planten vernietigd en door een ander gewas vervangen. De rest van het artikel van Franz is waarlijk onnoozel, beweren dat de liberalen, als partij, zich versmolten hebben met de socialisten en afstand gedaan hebben van hunne grondbeginse len omdat zij een kiesverbond aangingen is zoo veel als de zon in vollen middag loochenen. Dat kan Franz alleen aan de sukkelaars die hst Nieuwsblad alleen lezen wijs maken. Schrijven dat ik zou verklaard hebben de vrijmetselarij niet te kennen omdat ik, als vreemd daaraan, aan meer bevoegde de verdediging dier instelling overliet is woordenverdraaing, iets waaraan het Nieuwsblad ons heeeft gewoon gemaakt; ’k meen de vrijmetselarij toch wat beter te kennen dan Franz die er niets dan leugens van te vertellen weet. En ik verhaal tot slot dat de beoefenaars der vrije liefde, ja van ergere onzedelijkheden nog, te Nieuport ten overvloede gekend zijn, en dat iedereen genoeg weet hoeveel katholieken, en niet van de minste, men daaronder telt, ’t gebod der zuiverheid dat, volgens Franz met het gebod der rechtveerdigheid, de oorzaak van de 9/10 der afscheuringen van de kerk zou zijn, heeft ze nooit veel gehinderd. De ware oorzaken van de afscheuringen van de kerk zijn 1’ de schraapzucht barer priesters; 2“ hunne bemoeing in de politiek; 3° de koppige vasthoudendheid der kerk aan mindeleeuwsehe leerstellingen welke meer en meer in strijd zijn met de moderne wetenschap. 4° de strijd der Kerk tegen het officieel onder wijs en hare aanspraak op monopool in school- zaken. 5' de kloosterplaag en de uitbreiding der dood» hand. 6° de zedensehende gevolgen van het klooster leven, van de oorbiecht en van het celibaat der priesters en paters. Dat is reeds meer dan genoeg; niemand heeft de kerk te verlaten omdat de geboden hem zou den hinderen. Integendeel, want wie katholiek is mag alle schandelijke daden plegen men zal zijne schande onder den dekmantel duiken en hem uit de handen van het gerecht redden, indien hel zijn kan, en het kan dikwijls, ja her haalde malen zelfs. Is het een niet katholiek die faalt, er zullen dan geene steenes genoeg zijn om hem toe te werpen, geene trompetten genoeg om zijne schande te bazuinen. De zedelooze heeft er dus alle belang bij in de kerk te blijven zij zal de tijdelijke gevolgen zijner zedeloosheid afkeeren en, voor wat de eeuwige betreft, ze door de biecht en de absolutie ook doen verdwijnen. Waarlijk gemakkelijk he. minerale bemesting immers, is het geliefkoosde voedsel voor de klaver. Welnu, in het geval dat de haver bij het zaaien een goed gedeelte mine rale meststoffen ontving, zal het prijsbaar, zoo niet noodzakelijk zijn, de jonge klaver nog van die zelfde bemesting te geven. Benevens de kalniet zal het fosfaat Bernard hier diensten be wijzen. Eene hoeveelheid van 800 tot 1000 kgr. van laatste meststof op jonge klaver toegediend, zal altoos loonende opbrengsten leveren. VERITAS. Gisteren is ter zitting van den gemeen teraad de rekening van 1908 en de be groeting van 1O1O voor de godshuizen ter bespreking gekomen. De rekening moest sedert Mei 1009 door den ge meenteraad worden onderzocht; de eerste is dus 2 jaar 4 maanden en de tweede 9 Jaar te laat. Dat is de moeite waard. Schande aan zulke zorgelooze bestuur ders, tien dubbele schande aan die man nen, die zich nogzouden durven aanstellen als goede bestuurders, en die met de be langen dezer besturen zoo schaamteloos den spet drijven; tien dubbele schande aan zulke mannen, die al de postjes over meesteren, en zich hier in Nieuport ten onzen nadeele, vetmesten, alles verwaar- oozen, en van alle openbare besturen een ondoordringbare waar boel maken waarin nimmer geen licht meer kunnen gemaakt worden, tieu dubbele schande aan zulke mannen, die uit. heerschzuchtige domme misplaatste pretentie, overal willen den baas spelen, doch naar niets omzien, en met ons geld zoo schandelijk den aap hou den. Zulke mannen zijn niet waardig langer te blijven wat ze zijn; onmeedoogend moe ten ze worden weggekegeld, die schaam- telooze nalatigen. Nieuportenaars, doet de oogen open, ziet wat er hier gebeurt; houdt u gedurig op de hoogte van de on noembare misbruiken, die door de katho lieken worden bedreven, en die dank aan de liberale minderheid aan de schandpaal worden gespijkerd. Onthoudt goed, dat zonder deze hun wroetelen immer met den mantel dsrduisternis overdektblyven; zendt zulke bedriegers duizendmaal naar den duivel, en neemt van de gelegenheid, die u binnen weinige dagen zal worde* aangeboden gebruik, om mannen naar het stadhuis te zenden, wiens geweten er zou tegen opkomen te besturen zooals de ka tholieken het thans doen, doch die met belanglooze ijver de hun toevertrouwde mandaten zullen weten te vervullen, die geene begroetingen of rekeningen twee of driejaren zullen laten aanslepen, en met geen duizenden ten profljte van vriendjes onze centen zouden verloren werpen. Schande aan de schaamtelooze bedrie gers! Leve de liberalen! meer over dan ook in den echt te treden. Tieste wist dit en zijne moeder ook, en op een goeden keer had de jong»» zija inzicht zijnen ouder te kennen gegeven, en daarom, mogen wij het nog slechts rond den vijven, met eene compagnie uit eens herhalen, had zij hem van onder tot boven in ’t nieuwe gestokea. trok daarna onder het spelen van krachtige In tegenstelling van dit alles zal de frambozen- kweek welhaast nog meer aanhangers vindea. De vluchten zijn geplukt en het veld wordt ge zuiverd. Welhaast gaat men er aan denken de afgedragen stokken weg te nemen om alzoo meer plaats aan het vervanghout, dat in den komen den zomer op zijne beurt zal opbrengen, over te laten. Dit alles doet ons denken aan eene sterke voeding bij de framboos. Inderdaad, jaarlijks moei er benevens vruchten, ook nieuw hout voortgebracht worden. Bij het bewerken van den grond het dus verdienstelijk zijn, benevens 4 4 500 k. superfosfaten en 150 k. chloorpotasch. Ook 100 h 150 k. zwavelzuren ammanlak toe te dienen Die bemesting, zoo volledigd, zal sterkte aan de stammes verschaffen en bovendien loo- nend op den aanstaanden vruchtenoogst werken. Agrigola. P. S. Voor verdere inlichtingen raadplege men het werkje De Frambozenteelt door P. J. Vosselmaus te Brec t, (prijs 0,50 fr. vracht vrij). Sterfgeval. Zondag 11. is te Brussel na eene kortstondige ziekte overleden Mevrouw Zenobie Desenap, echtgesoote van onzen ouden stadsgenoot en vriend Benoit Desenap. De teraadebestelling heeft Dinsdag 11. plaats gehad. Het Weekblad biedt den diepbeproefden vriendBenoit zijne rechtzinnige rouwbetuigingen aan. Zondag M aam lag Dinsdag Woe-'sdag 13 Donderdag 14 Vrijdag Zaterdag 10 September Moord en zelfmoord. Zondag avond, rond 6 1/2 ure, had in de Eklipsenstraat te Brussel een schrikkelijk drama plaats. In het huis num. 2 wonen sedert twee jaren Jozefine Beffort, echtgenoote Willem Leemans, 27 jaar, gebaren te St-Jans-Molenbeek, die het echtelijk dak ontvlucht was, en haren minnaar Lambrecht Fripon, sehiidersgast, 24 jaar oud, afkomstig van Luik. Zoolang Frippon werk had, ging alles in het Bebelsch huishouden geed, doch in den laatsten tijd was de schilder werkloos en de vrouw uit vrees voor ellende had haren echtgenoot wonen de te Kuregem. gesmeekt haar terug te nemen, waarin zij gelukt was; haar man zou haar zondag avond, om 9 ure, komen halen. Frippon verbitterd over deze scheiding besloot xich te wreken. Hij kocht eenen revolver en doorliep de herbergen. ’s Namiddags ontmoette hij op de Baraplaats Leemans; een hevige twist had plaats, de policie moest zelfs tusschenkomen. Fripon keerde terug bij zijne minnares en zon der een woord te zeggen vuurde hij tweemaal zijn wapen af. De vrouw 'getroffen ia het hoofd, zonk dood ten gronde, waarop de moordenaar het wapen tegen zich zelf keerde en een schoot in de rich ting van het hart loste. Op de losbrandingen kwamen geboren toegesneld. Dokter Leenaerts ontboden, kon slechts den dood der vrouw vast stellen en deed den moordenaar na verzorging naar het gasthuis overbrengen. Zijn toastand is hopeloos. Zonderling toéval in het zelfde huis werd vijf jaar geleden rnej. Meurissen vermoord en de dader dazer misdaad is tot hierloe onbekend gebleven. Tramontriggeling. Zoadag na middag is de tram Antwerpen-Turnhout, die om 2,15 ure de statie van. Lier verliet, op een 50tal meters van de statie eensklaps blijven steppen. Men denkt dat door het verkeerd werken eener naald eenige waggons uit de riggels zijn geloopen; een ervan keerde gedeeltelijk om. De reizigers sprongen verschrikt uit den waggon. Een werkman werd gekwetst aan de zijde. Het gerucht liep zondag avond dat de trein- overste Lambrecht sierrand was. Schrikkelijk: ongeluk. Zondag morgen, rond 10 ure, kwam de Deensehe stoom boot Vulcan geladen met hout, uit de richting van Terneuzen gevaren in bestemming voor Gent. Aan het tolkantoor te Zelzate meest de stoom boot sloppen; te dien einde smeet een matroos eenen kabel uit om de boot aan een paal aan de kaai vast te leggen. Op het ooganblik dat de matroos de streng op de boot wilde vastmaken werd de ongelukkige met hot been tusschen de paal en het kabel gevat en lichaamsdeel tot boven de knoesel afgewrongen. Dokter Vermeire, bij hoogdringendheid ont boden, diende bet slachtoff r, een Deen, gehuwd en vader van familie, de noodige zorgen toe. Daarna is de boot met de zieke aan boord naar De ondergeteekenden maken het geacht pu bliek bekend dat zij van heden af in hun maga zijn voorzien van alle slach van landbouw- macllienen, zooals tummel keernens, afroo- mers van alle marken, waschmacbienen laatste model, enz. enz. Yperstraat, 19, Nieuport Zondag 11. hadden we nogmaals het genoegen de kapel van het 3* linteregiment te mogen aau- booren. En dit is voor ons een ware voldoening, daar we immer weten, dat we alsdan op iets puiks, op iets buitengewoons zullen vergast worden. En in onze verwachting zijn we nogeens dit maal niet teleurgesteld geweest; ver van daar. Na eene korte serenade aan den jongen vlie genier heer H. Crombez. wien men om zijne kloekmoedigheid geluk heeft gewenscht, nam bet Concert in da grootste stilte een aanvang. De geheele uitvoering was voor de talrijke toehoorders, een ware verrassing; de heer Ver- cauter heeft zich zelven waarlijk overtroffen, en het tegenwoordig kunstminnend p.ibliek wist door zijne eindelooze toejuichingen en bravos, hem zijne bewondering en dankbaarheid te be tuigen. Zonder in bijzonderheden te treden, zullen we enkel zeggen dat de solo voor hobo door den heer Lehouck uiterst indrukwekkend was, en dat da andere stukken, met de fijnste kunstsmaak werden vertolkt. In een woord, een puik, uiterst puik concert, waarvan de toehoorders de beste herinnering zullen bewaren, en niets dan lof bazuinen. Aan den waarden heer Vercauter en zijne mu ziekanten onze beste gelukwenschen en tot weer ziens. Morgen is er alhier geen concert te Nieu port-Baden; er is immers kermis te Oostduin- kerke, en uit hoofde dier omstandigheid mag hier geen enkele feestelijkheid plaats hebben. Alsof een concert alhier de kermis van Oost- duinkerke zou schaden. Hoe kleingeestig, hel en hoe lang zal dat nog duren. Wat xeker? Wel dat we ze zeker krij gen! Maar wat? Wel de volledige haven werken! Hoe zoo, waarom zeker? Wel ziehierOp 27 Oogst van ’t jaar I91i, dus onlangs, was er te Leuven eene groote betooging ingericht van pastoors, paters, stokslagers en jongens, ter eere van den weggezonden minister Schollaert. Een dozijn van de bende van Chéri, en nog een paar kadodders waren er ook naartoe getrokken; Chikke onder andere was ook van het getal. Te Leuven dus ziet Chikke daar op eens een heer, die gelijkt aan don minister van openbare werken; hg had immers nog zijn portret gezien; spoedig juist geïnformeerd, en ja, ’t was wel de minister die daar voorbij kwam. Moedig en dapper als hij is, gaat Chikke hem te gemoet, en met den hoed in de hand, vraagt hij, of hij de eer heeft met den heer minister van openbare werken te spreken. Aan uwe orders zegt de minis ter! Mijnheer de minister, zegt Chikke, ik ben inboorling van Nieuport, we zijn met een heele bende komen manifesteeren van onze kleine stad, en ik ben gelukkig u aan te treffen om u te kunnen vragen de be loofde havenwerken spoedig te doen uit- vaeren. De minister stond verbluft, want hij wist niet dat er te Nieuport eene ha ven bestond; maar Chikke trad in zulke bijzonderheden, en deed uitschijnen dat de handel zoodanig toenam, dat de minister kem beloofde zoohaast hij thuis kwam de zaak te doen onderzoeken, en als dat alles waar was wat hij gehoord had, en dat Buyl daardoor met de naaste kiezing zou buiten vliegen, wij er vast op rekenen mochten al de gevraagde havenwerken te zien uitvoeren. En ziedaar hoe, dank aan Chikke reeds van vóór de kiezingen, wij die groote werken zullen zien aanvangen. Hadden de klerikalen hunnen Schol laert nu ook nog vroeger aan de deur ge zet, dan had die betooging te Leuven reeds lang plaats gehad, en hadden we misschien reeds eene haven van eerste klas. N. B. Er zijn kommeeren die beweren dat Chikke mis was; hij had den wandelen gezonden Helleputte aan de hand in plaats van Aloise Vandevyvere, den nieuwbak ken minsster van openbare werken. Of zen kameroden met Chikke gelachen hebben! Bede aan het Nieuwsblad, dat weder zijne lezers zoekt te bedriegen over de werking der liberalen van Nieuport in zake van voiksonder- richt, eens op de volgende vraagskens te ant woorden. 1’ Ij het waar, ja of neen, dat de leeraars in natuurlijke wetenschappen in de katholieke heogeschool van Leuven de afstammingsleer of evolutieleer aankleven en aan hunne leerlingen onderwijzen? 2° Is het wear of met dat de priesters van Nieuport dus aan de geloovigen der stad geld vragen tot ondersteuning van een gesticht waar men die leer aanneemt? 3° Waarom vindt het Nieuwsblad het dan slecht dat diezelfde wetenschappelijke leering hier te Nieuport het voorwerp van een paar voordrachten uitmaakte? Mag het volk ze mis schien niet kennen en waarom? 4° Waar, in welk lokaal wanneer en door wie werd hier ter stede ooit eene voordrasht gegeven over het niet bestaan van God? Wij wachten! maar denken evenwel dat het Nieuwsblad weder het antwoord schuldig zal blijven. Bezoek aan de Tentoonstelling van Charleroi. Gebruik makende van het oprecht zomerweder namen «enige vrienden en ik, de gelegenheid Ie baat, om een bezoek te brengen, aan het schil derachtig Walenland, met zijne bergen en dalen, fabrieken en koolmijnen. Wel natuurlijk dat wij niet nalieten een be zoek te brengen aan de Tentoonstelling van Charleroi. Ónmogelijk is het ons al hetgene te beschrijven wat daar te bewonderen was; toch Onze lezers weten reeds hse een gemeene kerel die Franz teekent mij, schrijver der artikels over de vrouw en de kerk, perseonlijk betichtte aanhanger der vrije liefde te zijn en de merschen en bijzonderlijk de vrouwen, tot de dierlijke ma- nieran te willen brengen; zij weten ook hoe hij, na door ons driemaal uitgedaagd te zijn geweest die schaamtelooze aantijging te bewijzen, zich eindelijk poogde uit len slag te trekken door te beweren dat hij het niet op mij gemunt had maar op de liberalen in het algemeen hetgeen ik wederlegd heb in mijn artikel i Een schaamte looze bedrieger van 26 Oogst laatstleden. Tegen hetgeen ik zegde zoekt Franz zich te verweren in het Nieuwsblad van 2 September. Hg schrijft Hoe wilt gij dat ik den schaver in persoon zou bedoeld hebben ik ken hem noch van haar nog van pluimen. Maar waarom gebruikte hij dan gedurig den tweeden persoon, mij Meester >en< Sukkelaar» noemende? Waarom schreef hij ’t Is gij die met aw stelstel der vrije liefde de vrouwen tot dierlijke manieren wilt brengen? Is het niet klaar en duidelijk dat hij zijne lezers zoekt in dwalin te brengen, zij die het Weekblad niet mogen lezen en hun te doen gelooven dat ik de bedoelde zedelooze stelsels had aangekleefd? Is het noodig een schrijver als persoon en bij naam te kennen om zijne artikels te beoordeelen en is het niet zeker dat de lezers van het Nieuws blad onvermijdelijk moesten meenen dat de schrijver der artikels over de vrouw en de kerk het stelsel der vrije liefde had verdedigd? Ik ken Franz ook van haar noch van pluimen en dat heeft mij niet belet aan te toonen en te bewijzen dat hij een schaamtelooze bedrieger is; en ’t is hij toch wel, als persoon, die ik daardoor be doelde. Ik zal niet zeggen, zooals hij van mij, dat ik nij tot hem richte al» woordvoerder eener partij die partij ververbeeldende, want ik hoop vtor de katholieke partij dat deze toch nog niet uit sluitend bestaat uit zulke eervergetene kerels als dien Franz. Voor wat mij zelf betreft, ik zal de aanmatiging niet hebben mij voor te stellen als woordvoerder der gansche liberale partij. Meer dan eens is ’t mij geb-urd in mijne arti kels te doen uitschijnen dat ik persoonlijke stel sels en meenlngen uitdrukte; maar T moet zijn dat mijne persoonlijke stellingen wel hinderlijk zijn voor de katholieken van het Nieuwsblad, daar zij er genoeg belang aan hechten om met mij den strijd te voeren die nu reeds vier volle maanden heeft geduurd en daar zij, om toch te trachea mij onschadelijk te maken, hunne toe vlucht hebben moeten nemen tot leugen, la»ter en bedrog. FhiHiarmonie. Zondag 11. ging met den tram van 1 u. 23 min. de Philharmonie naar de Panne ten einde er in den namiddag een Groot Concert te geven. Bij hare aankomst aldaar werd zij door de feestcommissie ten vriendelijkste verwelkomd, en marschen naar den zeedijk. Het concert dat dadelijk aanving, was heel goed gevuld, en be vatte niets dan uitgekozene stukken. De Philhar- tnonie, zooals naar gewoonte, vertolke die allen met veel kunstzin en maakte uiterst goeden indruk op de talrijke vreemde toehoorders. En wat nogmaal te zeggen van de terugkomst alhier ter stede Het krioelde aan da statie eens te meer van volk, dat de knappe muziekanten, kwam begroeten, en met deze een lustig toertje wilde medemaken En als om met de katholieken en hun verach terlijk Stinkertje den spot te drijven; dat juist in haar nummer van denzelfden dag kinderachtige Bij den apotheker. Eene jonge boerin komt binnen es vraagt dat men haar ricinusolie zou bereiden, op zulke wijze dat men er de smaak niet van proeve. De apothoker. Niets gemakkelijker; in een oogwenk is dat gereed. Zet u wat neer. En daar ’t warm is, ziehier een glas bessensiroop om u te verfrisseben. De boerin. Harlelijk dank. Na eenige oogenblikken, vraagt de boerin indien ’t geneesmiddel gereed is De apotheker. Hebt ge niets geproefd? De beerin. Wat? De apotheker. Da rieinusolie was met de i siroop gemengd. De boerin, verbleekend. Maar, mijnheer, ’t purgeermiddel was voor mij niet; ’t was voor mij niet; ’t was voor mijn klein broertje! 3 Sept. Goderts Mathilde Renilde, dochter van Pieter en Augusta Hiele. Duflon Alberik Camiel Augusta zoon van Camiel en Hermania Rousseeuw. Sedert 1 Januari 1911 77 geboorten. STERFGEVALLEN. 31 Aug. Dewilta Pieter Frans oud 72 j. 4 m. 7 d. zoon van Edward en Isabella Quyo en echtgenoot van Coleta Jacoba Mycke. Sedert 1 Januari 1911 49 sterfgevallen. Zoe netjes uitgepakt, met aen schoon stoffen hoedje op het hoofd, eenen oprecht kostelijken groen-lakenschen mat kort lijf, hoogen kraag en lange slibben gesneden frak, eene met gele en roode strepen doorwevene en met koperen knoppen versierde ondervest, een wit gewas- schen, met lobben gagarniard hemd, een fraaie insgelijks uit laken vervaardigda broek, en een paar schoon geborstelde laarsjes aan, trok Tieste, gelijk de meeste zijner dorpelingen, na de vesper ter kermis uit. Zijne moeder, die wilde zien of zijne nieuwe kleederen bem goed gingen, en omdat zij haren of niet, indien ’t zal waaien, indien het warm of koud zal zijn, indien hij zijn re genscherm of zijn wandelstok, zijn zonaer- jas of zijn pels moet medenemen. Voor hem is er geene verrassing meer mogelijk. Hedendaags, dank aan de vieux ma jors aan de profeten en aan de alma nakken, heeft men bijna de zekerheid van nooit te weten welk weer het ’s anderen daags zal maken. Voortaan zal ’t zoo niet meer zijn, en een weinig onvoorziens zal uit ons leven verdwijnen. 't Is een groot ongeluk. Indien’t leven verdraaglijk is, indien men zich onderwerpt het gansch door te brengen zonder te vermaledyden, zooals Job, is het juist omdat de toekomst voor ons vol onzekerheid blijft en omdat wij nooit weten wat zij ons zal bezorgen. Wij leven met de onduidelijke hoop op geluk. Wij verwachten gelukken en kansen die niet komen, maar ’t is alzoo dat wij oud worden. ’t Heb nooit de nieuwsgierigheid begre pen der lieden die de orakels, de kaarten, de sterren, de koffiemoer of de waarzeg sters raadplegen. 'k Heb nooit de behoefte gevoeld in mijne linkerhand te lezen welke ongeluk ken of genoegens het noodlot mij voorbe- stommigheden tegen de Philharmonie had uitge kraamd; heerschte meer dan ooit geestdrift en opgewektheid, en niettegenstaande jonge snot neuzen gedurig volk van den stoet trachtten af te trekken, groeide deze voortdurend aan, zoodat aan het lokaal gekomen, or hondard«n borsten met kracht maezongen, en menig been een geestig sprongjedeed; tot de menigte met tegen zin uitéénging onder krachtige leve da Phil harmonie leve ons muziek. En wat we met genoegen bestatigd hebben is dat vele katholieken, jonge als ouderen, niette genstaande alle bedreigingen van hunne hoofd mannen, er aan houden die zoo plezierrige avondlochtje mede te maken, en zelfs een ferme flikker te slaan, omdat ze welen dat enkel daar leute en vermaak heerscht, daarin ook geven we ze ten volle gelijk. Het is zooals me een oude Nieuportenaar zegde Wat verschil met den tap, he! mijnheere! Al hebben ze pluimen, het volk wil van hen niet weten; en daarbij het is gemakkelijk pluimen te dragen met ons geld. Krijgen ze geene handduwers genoeg van ’t stad alle jare; en de stad betaalt nu ook nog al ulder kleine kostjes, gelik b. v. b. schrijvers rechten enz. volgens dat ik in het verslag van den Gemeenteraad gezien heb. ’t Is gemakkelijk alzoo uit ons leder riemen te snijden. En de brave man had ten veile gelijk. En dat de stinkertjesmannen, nu nogmaals razen of tie ren, schelden of uitmaken, dat kan eas weinig schelen; de Philharmonie blijft en zal Immer blijven de groote vriend van ’t Nieuportsch volk tot groote spijt van wie ’t bsnijdt. I. Dat Tieste een brave, naarstige jongen was, daaromtrent waren zij het allen eens; maar em ham zoo in eenen keer van onder tot boven in t nieuw te steken, gelijk zijn moeder tegen Sint- Denijskermls gedaan had, de redenen hiervan konden niet al zijne geburen begrijpen. En ze waren nochtans in voldoende getal: de jongen had In Maart jongstleden geloot en het hoogste nummer getrokken; het dorp Afsnee, waar hij woonde, is niet groot en al lang was de man, di n de gemeente det jaar had moeten leveren, onder de vaandels; Tieste was de jongste zoon van zes, de meest beminde van allen en de door de natuur meest bevoorrechte, ’t is te zeggen de schoonste; er was geen gevaar meer dat hij zijne kleederen zou hebben ontgroeid, en, het. moet gezegd zijn, hij was gesparig over zijne kleede- ren. Haver en Klaver De al te hevige droogte deed de haver dit jaar opeen verbazend kort tijdstip tot volle rijpheid komen. Dit graangewas, op de lage gronden slechts einde Augustus of ^begin September bij een gewoon jaar ingeoogst, is nu reeds op half Augustus verdwenen, en de jonge klaver, God dank staat hier en daar nog weelderig tusschen de overgeblevene stoppelen. Misschien zal die klaver nog eeuigszins hel gebrek aan vee oeder in den herfst komen verhelpen. Rapen en spur rie kunnen ten gevolge der groote dooogte niet vooruit en de landbouwer ziet met bange harten I het einde van dit droevig tooneel af. Vooral bij mogen wij zeggen, dat vooral een paviljoen onze I die landbouwers, wier gronden bij bet zaaien der i haver eene goede fosft.orzuurmestcn hebben ont vangen, staat de klaver betrekkelijk goed. De Tieste had ten minste reeds drie, vfer herber gen afgezocht en alle hoekjes en kamerken» doorsnuffeld om Paule te viuden; maar wie hij niet vond, was Paulina. Zijne dorpelingen en kennissen, die enkel uitgegaan waren om bij de menseben te zijn, of een glas te drinken, een boomken te jassen; maakten daar niets anders uit op dan dat Tieste zoo een en weder liep om zijne nieuwe kleederen te iaten zien; maar anderen, meer ingewijd, begrepen wel wat er van de kwestie was. Tieste is er op uit, zegden ze. En dezen sloegen den nagel op den kop, want Tieste was er waarlijk op uit. Dat hij Paule niet vond, was echter geea won der, want zij was er niet.Met meisje wa> met bare beste kleederen aan, die hoofdzakelijk bestonden uit een met roode en geelachtige strepen door weven en et blaasmouwen, biesrug, kortliff en flottant vervaardigd. Zwitserscli-katoenen kleed; I uit eene nieuwmodische tans tête genaamde muts; uit eenen insgelijks Zwltsersch-katoenen i borstdoek en een halfzijden voorschoot, met lijk voltrokken zijnde, bleef er haar niets anders deze al nieuwe kleederen aan was Paule ter ve» per gewees met het inzicht na dien goddelijker dienst ter kermis te gaan; maar toen zij te hui» 1> wam, was beur broeder, die haar tot opleider moest dienen, reeds vertrokken; en Paule kon hare buurt, zich derwaarts begeven /W’ordt voortgezetj. Vv sarwBM

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2