Bene Getrouwe Liefde Em. Lammens en Zonen BELANGRIJK BERICHT Pieter Dumoit-öaniseroer Aannemer van openbare werken. f Bericht. Groote Kleerverwerij Huis Edgard Houck-Dedeystere Recollettenstraat, 43 (bij de markt) NIEUPORT. Toiletartikelen Burgerstand Boekerij Willems-Fonds Waar is ze gebleven? 484.953.87 fr. werken aan de Haven van Nieuport Scholen en meesters Bij hunne tong gepakt Heeren kiezers, ADELSON DEPLANTER Hoogwater te Nieuport Een klein vraagsken Nieuws uit Nieuport Wilt gij dat Nieuport een kerkhof worde? Wilt gij nieuwe lasten? van Nieuport GEBOORTEN. «Wam den gemeen- en 22 27 schappij 27 27 27 maar wel om eene wonde te Albyn ïan den Abeele vu. er Sint Martens Laethem, Februari 1870. EINDE. MENGELWERK 6 7 o 3 4 Weg met de katholieken! Weg met die mannen, die onze belastin geu verdubbelen! Weg met de geldverbrassers! Weg met de uithongeraars! -- 8,12 9,25 10,11 10,49 11,28 Wij berichten de geachte lezers en lezeressen van de boekerij van het Willems-Fonds dat de heropening dezer plaats heef op zondag 1 October. Bij uitzondeiing, ten einde de talrijke aanvragen behoorlijk te kunnen voldoen, zal de boekerij op dezen dag toegankelijk gesteld worden van af 1O ure voormiddag tot 12 ure; volgende zon dagen regelmati van 11 tot 12 ure. Een volledig kataleog der 3000 boeken is aan 50 centiemen Des avonds, bij het scheiden, hadden zij beiden geweend, en de tranen die de deur van Paulina’s woning, de plaats huns afscheids, uit beider oogen waren gevloeid, hadden al de hinderpalen en vooroordeelen, die hen gedurende jaren lang van elkaar verwijderd hadden gehouden, losge- weekt en doen verdwijnen. VI. iederen zondag in de Boekerij verkrijgbaar. Ter herinnering melden wij dat het uitleenen der boekerij gansch kosteloos is. Eenieder zal ongetwijfeld de lange toekomende winteravonden door nuttige lezingen van allen aard willen aan genaam doorbrengen; het Willemsfonds betracht vooral dit doel; neemt dus de gelegenheid te baat. - -»- te ragen of te zoeken, om het klappen der men seden te beletten. Eindelijk echter kwam een welgekalante win kel, eene vrij aanlokende occassle, binnen een naburig dorp te huren. Menige jongeling die op het trouwen stond, of door die gelegenheid er aan dacht, kon Lij huraar worden, zich eene vrouw te zoeken, had er reeds naar gedongen, maar de eigenaar, die ook een’ eigenen wil bad, had ze allen van de hand gewezen. Tiesie, aan wien de zake ter oore kwam, ver anderde eensklaps van zijn laatst met Paule ge nomen besluit. Hij trok zijne beste kleederen aan en stelde zich, gelijk wij hem op de kermissen de gelegenheid gehad hebben te zien, op weg. De eigenaar bewoonde eene van Vlaanderens hoofdstad voorgeborchten, eensdeels om, daar hij zelf zijn huishouden deed, niet ver van de stad verwijderd te zijn, en anderdeels om buiten het gewoel der menigte en afgezonderd van de menschen te leven. Als de eigenaar den ouden vrijer bekeek met zijn ouden frak en zijn geel roode ondervest aan twee stukken die bijzonder in ’t oog sprongen, viel Tieste ten uiterste in zijne gratie; want hij was onder alle opzicht een vijand van Nieuwer- wetsche dingen en een groot liefhebber van den ouden slenter. Nauwelijks was hij met Tieste’s doel bekend ol hij beschonk hem met een glas bier, stelde hem den huurprijs voor, en had zelts op staanden voet, eenen pachtbrief willen maken Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 5 Vrijdag Zaterdag 1 October aan Paule zou van gesprokon hebben. Dat Paule tevreden was, behoeft niet gezegd te worden, want meermaals reeds had zij gewan hoopt nog eenen trouwer te vinden, en ook van anderen dan Tieste kon zij haar gedacht niet maken. De trouwdag werd voorloopig bepaald en veel toebereidselen genomen, want om pachter te z^n van den winkel had Tieste maar ja te zeggen. En zoo zouden zij, na in de twintig jaren lang zich getrouwe liefde te hebben toegedragen, toch eindelijk de inzegening huns huwelijks door geestelijke en wereldlijke ambtenaren zien ver wezenlijken. briefjes van duizend als voor de Panne 1 meer voorzien is! als voorZeebrugge zes miljoen Wie? Wel die machtige maatschappij tot be ordering der vischvangst, waarven 350,000 fr. 4 jaren reeds) waren onder- niets zullen wijken om alles te ont- g- dienst een wapen tot verslaving van bet volk gemaakt; zij stellen alles in het werk om dat volk in onwetendheid te houden; om te beletten dat het iets anders leze of boore dan wat zij en hunne sleepdragers schrijven of prediken; zij houden er voor dat volk eenen godsdienst op na welken verstandige en geleerde katholieken niet meer aannemen kunnen; zij willen ten allen prijze beletten dat het volk wetenschappenliike leer stelsels kenne, welke men nochtans in de katho lieke hoogescholen aanvaardt en aanleert; in een woord zij bedriegen dat arme volk. En dat zouden wij moeten lijdzaa-. aanzien? Dat kan men toch van ons niet vergen. Onze leus is en blijft De priester in de kerk alleen meester; de burgemeester op het stadhuis; I de schoolmeester in de school. En, van de school gesproken, wanneer onze tegenstrevers beweren, zooals het Nieuwsblad in zijn nummer van 23 September, dat de liberalen in al hunne scholen meesters aanstellen zouden Sedert 1 Januari 1910 17 huwelijken. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Delanghe Renaal Pieter, schoernakersgast te Westendo en Serlez Lucia, dienstmeid le Nieu- port. timmerman en Van Maele Leonia oud 21 j zonder beroep beiden te Nieuport. Vanloo Isidoor Hendrik Cornells oud 20 j smid en ’t Jaekx Joanna Lodovica oud 20 j. werkvrouw beiden te Nieuport. Sedert dien ging Tieste Paule zoo omtrent alle maanden eens bezoeken te haren huize. Men zag ze zoo menigmaal als eertijds niet meer bijeen op kermissen of andere feesten, en met den duur schaamden zij het zich er nog te gaar te verschij nen, te meer, daar men sedert eenige jaren misschien tienmaal, en dit telkens dat Tieste naar iets omgezien had binnen het dorp, had ver teld dat ze gingen trouwen; en, ais zij op een feest waren, velen hen met de vingers wezen en verwonderd vroegen of ze nu nog niet getrouwd waren. Op zekeren keer dat ze wederom bijeen waren, besloot Tieste met Paule naar niets meer ware bet niet geweest dat Tieste er eerst gaarne De ondergeteekenden maken het geacht pu bliek bekend dat zij van heden af in hun maga zijn voorzien van alle slach van landbouw- machienen, zooals lummel keernens, afroo- mers van alle marken, waschmachienen laatste model, enz. enz. Yperstraat, IS, Nieuport willen weten, dan liegen zij. De godsd'enst wel ken de schoolmeesters belijden, is hunne per soonlijke zaak en dat is zoo waar dat, na de stem ming der schoolwet van 1879 in 12 gemeenten van Henegouwen en 2 gemeenten der provincie Namen, 42 lagere bewaar- en adultengemeente- scholen onderwijzers telden welke aan geeste lijke orden toebehoorden en nochtans die liberale wet stipt toepasten. Wat wij willen, datjis de volstrekte onzijdigheid der openbare scholen, welke voor iedereen moe ten toegankelijk zijn, waar men elkeens overtui ging moet eetbledigen en sparen; waar men de onderlinge verdraagzaamheid, de broederliefde, deze, waarlijk ebristene deugden leere beoefenen en niet als i* ds kloosterscholen, het misprijzen van andetsdenkenden, dat haat, nijd en twee dracht tusschen de menschen verwekt. Wat wij niet willen dat is dat men ons geld zou gebruiken om die laatste scholen te verrijken, of liever, want zoo is het veeleer, om het uit- heemsch kloostervolkje, dat in ons land meer en meer woekert, renten te verschaffen. In andere woorden, wij willen dat de openbare gelden dienen zouden tot nut van iedereen en niet tot hel uitsluitelijk gebruik dergene welke de godsdienstige gevoelens van het volk uitbuiten en er eene bron van rijkdom en overmacht in zoeken en maar al te vinden, wij willen niet dat die parasieten en hunne sleepdrager voorlaan meester blijven het openbaar onderwijs te onder mijnen en tegen te kanten, wij willen niet dat zij voortgaan in het wegschenken van alle openbare ambten, deze van onderwijzer en schoolbestuur der namelijk, aan katholieken alleen, hoe onbe kwaam ook; in een woood, wij willen hun on draaglijk juk niet lijden. Maar daarom willen wij zelf toch geen dwang uitoefenen; daarom zijn wij toch geene vijanden van den godsdienst zelf, hoewel wij de harknek- kige tegenstrevers zijn van degenen die er zoo schandelijk misbruik van maken, dat men ze de ware bewerkers van zijn ondergang mag noe men. In letters en cijfers van vijf centimeters groot stond bovengaande op d’eerste blad zijde van ’t Stinkertje van zaterdag laatst. Hoera, roepen onze ka’oten, ’t extra goed nieuws is eindelijk gekomen juist tegen de kiezing. Hoera, roepen de kaloten voor onzen katholieken minister die Nieu port toch zoo geerne ziet! Hoera voor Droogwasscherij en verwerij van alle stoffen, in alle kleuren van vro iwen mans- en klnder- kleedsren zonder ze los te maken. Het huis beveelt zich bijzonder aan voor het in ’t nieuw droog wasschen van gordijnen tafel- kleederen en kamerbebangsels, chals, zijde pane handschoenen, alsook oor het verwen en was schen van wolle en katoenen sargiën. Verwen van lederen handschoenen enz. enz. Zwarte rouwstoffen worden geleverd in 24 uren. Er is een bijhuis bj Wed. HOUCK-DEZUTTERE Isenberghe. Verzorgd werk, spoedige bediening, matige prijzen muur in to storten; hij was dringend noo dig hersteld en van aan den trap tot recht over de Oostendestraat werd de thans be staande houten kaaimuur gemaakt. Weet gij aan wien dat te danken is? Aan de kaloten van Nieuport! lacht niet, ’t is zoo en daarmee boffen ze ook al! In den bassin werd over een paar jaar een eind kaaimuur in beton armé gemaakt Onze kaloten boffen daar ook al mee; dat is ook al door huu toedoen, maar zij ver geten te zeggen dat geheel dat werk totaal nutteloos is geweest en zij vergeten vooral te zeggen dat dit werk in dit systeem van beton armé daar slechts gedaan werd als eene proef, om den schoonbroer of den kozijn van den oud minister van openbare werken sieur Delbeke te bevoordeeligen, want niemand had dat nutteloos werk gevraagd en toch boffen de kaloten er mede! De dijk tusschen den bassin en den ha vengeul dreigt ook alle dagen in testorten; er zijn daar wegzinkingen en uitbiokke- lingen zoodat er zelfs niet mag gebaggerd worden. Als dat werk zal moeten uitge voerd worden tot herstelling, ’t zal weeral dank zijn aan de Nieuportsehe kaloten! Als het gedeelte arduinenkaaimuur dat ook al wegzinkt zal moeten vernieuwd worden ’t zal ook door toedoen der Nieu- portsche kaloten zijn! Als er gebaggerd wordt in Je haven ’t is omdat het gemeen tebestuur kalote is, anders zou er niet ge baggerd worden, zoo willen onze kaloten doen gelooven! Schamele kortzichtige politiekers voor waar, die zooals Jantjie ’t zelf zei twee, driemaal moeten schrijven als het met eenen keer niet gaat om vervallen puin hoopen wat te doen lappen en op te poet sen en als ze eindelijk een plaaster krijgen op een houten been victorie kraaien en zich zelf als redders van handel en vis scherij uitgeven en doen ophemeleu! 500.000 frank werden verleden jaar, ook al voor de kiezing gestemd, Daarom worden er nu 185 duizend gebezigd, niet om iets nieuws iets buitengewoons tot stand te brengen -- -_j verhelpen. Algemeene wedstrijd der Middelbare Jon genschool 1910 1911. Nogmaals komt onze Middelbare Jongenschool zich in den Algemeenen wedstrijd op waardige wijze te onderscheiden. De leerling Hiilebrant Emmanuel heeft in Reeks A, letterkundig gedeelte, de 9’ accessit met 60 punten behaald op 100, en is den 82 ge klasseerd op 411 mededingers. De leerling Petit Germain, heeft in de zelfde voorwaarden 52 punten op 100 bekomen. De leerling Ackaert Achiel heeft in reeks C, en in het letterkundig gedeelte 59 punten op 100. In wetenschappelijk gedeelte reeks A, heeft de leerling Emmanuel Hiilebrant, 70 punten behaald op 100, bekomt de 15® accessit en bekleedt de 52 plaats op 411 mededingers. Die nieuwe schitterende uitslagen zijn een be wijs te meer van het dergelijk en goede onderwijs dat in onze middelbare scholen wordt gegeven Onze beste gelukwenschen aan de jonge heeren Hiilebrant, Petit en Ackaert, en hunne gelukkige ouders, alsook aan het onderwijzend personeel, dat alles lof verdient en zich geene moaite spaart om de faam van het hun toevertrouwde onder wijsgesticht immer te vergrooten. uwe tong voorbij een klerikale firma tot stand gekomen? Is haar eerste werk niet geweest ook eene kraan te pla- ceersn? En wie is er den eersten voor den dag gekomen met zijn oud kraan, was bet de eets'e of de laats; genoemde? Het was dan ook om alle handenarbeid af te schaffen? Of was ’t misschien ook omdat de klerikale firma ook dacht daaruit profijt te trekken? Of T was toch niet noodzake lijkheid voor de groole zaken? Ge hebt dus eens te meer geklapt, laffe aanvallers. KIEZERS VAN NIEUPORT, Ge ziet gedurig wat er van 1 hun verwijten, verdacht maken, boffen en sloffen overblijft. Liegen, u schandelijk bedriegen is hun eenm doel. Nogmaals zullen ze met alle slach lastertaal voor den dag komen. Zendt ze vierkant naar de maan. Nojmaals zullen ze geene moeite sparen om u tegen onze flinke mannen op te maken. Zendt ze duizendmaal naar den weerlicht roept met ons ;j Weg met die bedriegers! Weg met dia valschaards! Leve de liberalen! Ais men de klerikale gazetten leest, zooals het Stinkertje, dan moeten de kiezers vooral stem men voor de kaloten omdat de gemeenteraad over de scholen beschikt en de onderwijzers benoemt. Moesten de liberalen meester zijn ze zouden meesters benoemen zonder geloof of zeden zoo roepen zij uit! Halt, Stinkertje, zoo haastig niet. Over vier jaren schreven de katholieken in een hunner fameuze roode boekjes dat de liberalen op de kaai eene kraan ging zitten, ten einde voor het laden en lossen der schepen alle han denarbeid af te schaffen. Ze trachtten door dit laf middel, de werkers- bevolking tegen een onzer knappe kandida en, de bestuurder der maatschappij in kwestie, op te ruien; ze trachtten op die wijze, de man die te karnen met eenige liberale vrienden, de grond steen heeft gelegd van Nieuportsch zeehandel, en die sedert jaren en jaren de werkersklas zoo veel werk heeft verschaft, in die oogen hatelijk te maken. Wat was integendeel de waarheid? Is de han denarbeid daardoor afgeschaft? Ver van daar; geinige ds talrijke huisgezinnen die bijna uitslui telijk met het laden en lossen der schapen dier maatschappij hun brood verdienen. Eenieder weet overigens dat die kraan enkel werd geplaatst uit noodwendigheid, door de groo- te uitbreiding der zaken, om het werk sneller te doen vooruitgaan, ten einde alzoo de mededin ging der vreemde havens te kunnen trotseeren, en den handel, tot groot profijt van allen te doen aangroeien, iets waai in de eigenaars ten beste gelukken. Doch de katholieken zijn in hun eigen net ge vangen geweest, want wat is er sedert dien ge beurd? Is er alhier niet korten tijd na de kiezing Eerst en vooral met c’e Staatsscholen waar het klerikale gouvernement na het advies der kleri kale besturende bureelen ingewonnen te hebben de onderwijzers benoemt, hebt gij zelfs geene vrede. En nochtans 't zijn meestal klerikale crea turen, kweekelingen uwer klerikale normaal scholen waar de domste toch ook bun diploma krijgen, die door uw klerikaal gouvernement benoemd worden. Niettemin zijt gij nog niet kontent en die scholen, die gij, klerikalen. ge roepen zijt te beschermen, bekampt grj integen deel uit al uwe macht, trecht gij te ontvolken om uwe kl osterscholen te bevoordeeligen. Of alles daar zoo zedig gaat en of de schoone ziel en het reine kinderhart in dergelijke scholen niet besmeurd worden zullen wij zelfs onverlet laten. Geena week gaat voorbij ef stichtende feiten komen aan het licht. Overal bekampt gij, klerikalen, de officieele gemeentescholen. In stede van de kinderen in handen ts laten van knappe onderwijzeressen die een moederhart in hunne borst voelen kloppen, die met raad en daad de hun toevertrouwde kin- deien zouden bijstaan, die ze zouden niet alleen onderwijzen maar ook opvoeden en tot hunne roeping als vrouw en als moeder voorbereiden, levert gij ze liever over aan alle slach van kloos terlingen, arme en rijke nonnen. Laar waar de onderwijzers niet in den smaak der kleiikalen vielen, wisten zij broerkens-of patersscholen te stichten, benadeelden en bestre den zij den grijzen onderwijzer die als koning van ’t dorp beschoud en door allen geëerbiedigd werd, maar niet bukken wilde voor de bevelen van den pastoor die in de dorpsschool de baas spelen wilde. Ha wij, liberalen, wij zouden meesters en meesteressen benoemen zonder geloof noch ze den, die de kinderen slecht zouden opbrengen. Hoe durft gij dergelijke monsterlevgen neer schrijven? Schandelijk liegt gij ois ons liberalen, bij de bevolking, bij het kiezerskorps hatelijk te maken, om ons in een valsch daglicht te stellen. Maar daarin lukt gij niet; ons verleden spreekt borg voor de toekomst. Wie werden door ons in t onderwijzerskorps benoemd? Meesters Jacquart en Bekaert, die beide brave onderwijzers, die zich opofferden om hunne leerlingen vooruit te helpen; die van kinderen en ouders bemind wer den; wier naam door allen, die hen kenden, nog altijd met eerbied on erkentelijkheid wordt uit gesproken voor al het goede dat zij hier wisten te stichton. Meester Vandewalle, een alsdan jon ge ieeraar die de ouderen knap en weerdig ter zijde stond en hen hielp om kennis en weten schap, onderwijs en opvoeding bij volle grepen onder de kinderen onzer volksklas te versprei den, hij dis thans het bestuur onzer gemeente school in handen heeft. Wie benoemden zij nog? De achtbare dames Deman Glaereboudt en Brae- cka-Vandeputte door alle moeders als toonbeel den van burgerdeugden beschouwd; gehecht en verknocht aan hunne school, aan de hun toevar- troude kinderen op wie zij niet alleen als onder wijzeressen maar als moeders waken; eerbied waardige en geeerbiedigde dames die trots alles steads hun plicht als leeraressen begrijpen en zich gelukkig gevoelen hunne oud-Ieerlingen gelukkig te zien. Dusdanige dames en heeren leeraars werden door ons, liberalen, benoemd en dusdanigs zouden wij nog aanstellen om de opkomende jeugd naar hart en geest te vormen. Ons kroost, ons volks kroost zoutten wij niet laten misvormen zooals thans maar al te veel gebeurt door de klerikale benoemingen in het onderwijs. Want aan wien wilt gij bet monopolium van onderwijs verleenen? Aan nonnen en paters meestal zonder diploma en ook al dikwijls vreem de. Wie benoemt gij? Tot koster onbekwaam geachte meest irsof een lid van die eenige heilige familie die zoekt alle postjes meester te worden. Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport. als dat ik mij belast met het plaatsen van de aïleidingbui- zen in grrés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge- lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. Kontrool is er broodnoodig op het stad huis. Herleest de verslagen van teraad in het Weekblad verschenen. Herleest alles water hier zooal gebeurt en dat dank aan de liberale controol wordt bekend gemaakt. Zonder controol wordt alles in de volle digste duisternis afgehaspelt. Gedenkt u dit alles, en meer en meer zult gij u kunnen overtuigen dat het uw plicht is te stemmen voor de liberalen die voor sluieren en die met zooveel hardnekki heid uwe belangen verdedigen. Leve onze kandidaten! Dinsdag om elf ure voormiddag werd in open bare zitting van den gemeenteraad overgegaan tot de overhandiging van eereteekens toegekend aan de volgende personen Aan Louis Lauwereins scheepstimmerman, werkzaam sedert 28 jaren bij M. Em. Vanden Abeele, het nijverheidseerteeken van 2'klas. Joseph Rudolf werkman bij de firma A. en W. Deroo, gedurende 30 jaren ook het nijverheids eerteeken van 2e klas. Voor daden van moed en zelfsopoffering werden de volgende eerteekens teegekend De medaillie van 2° klas aan Popeye Achiel, Lombaert August, Huyghe Hilaire. De medaille van 3* klas aan Descyn Theophiel, Vanlandschoo ie Valantin, ’t Jaeckx Antoon, Ghewy René, Provoost Jan en eene eervolle melding aan Goderis Hector. Aan al deze nieuw gedecoreerden bieden wij onze warmste gelukwenschen Op zelfden dag had om 2 1/2 ure namiddag in de zaal van stadhalle de prijsuitreiking plaats 'oor de leerlingen der gemeentescholen. De zaal was tamelijk goed bezet met ouders en vrienden van liet officieel onderwijs. Van de 9 klerikale raadsleden waren er enkel 3 tegenwoordig; be nevens de heer De Jaegher liberaal gemeente raadslid. De 6 afwezige klerikalen zijn onver schillig aan het volksonderricht en aan de volks kinderen en die zelfde mannen zullen nu bij die miskende ouders hun stemmetje afbedelen voor de aanstaande kiezing, indien zij die arme men schen niet kunnen dwingen en pramen. Drij koren werden gezongen door de leerlin gen der jonj?&ó'school, en declamaties en gezan gen voorgedragen door verschillige meisjes en kiretfhijes. Daar de accoustiek der zaal veel te wenschen laat, kan men weinig verstaan van al de uitgalmingen, vooral als wanneer men zich wat verwijderd vindt van het verhoog. Op de oefeningen volgde de prijsuitreiking en voor 4 ure was alles afgeloopen. middel en voorNieuport zijn de lapmiddels al meer dan voldoende. V ij Nieuportenaars, wij zyn overigens gewoon door ’t klerikaal ministerie ge troeteld te worden; het ziet ons zoo geerne dat het ons van liefde de keel zou toewrin gen opdat wij niets meer zouden kunnen vragen. Beziet den fameusen bassin ofte zwemkom en zegt eens welke aarde die kemel al aan den dijk heeft gebracht; zegt eens welk nut hij heeft gesticht; cijfert en rekent eens uit hoeveel schepen er daar- aalmoes van 185 duist frank door meer naar hier zijn gekomen. Het belet niet dat onze kaloten daarmee jlei* volledige onontkeerlij hoog oploopen; dat zij boffen en stoffen alsof al hetgene aan Nieuport’s haven gedaan werd aan hen te danken valt. Enkele jaren geleden dreigde den kaai- i twintig miljoen dus honderd maal voorzien is! als voorZeebrugge zes miljoen zijn uigesteken, dus vijf en dertig maal meer om aldaar de haringvisscherij te bevorderen! Triestige politiekers onze Nieuportsehe kaloten! Wij, integendeel, zijn niet kontent en rusten zullen wij niet, ophouden van schrijven zullen wij niet, zoolang Nieuport de volledige havenwerken niet bekomt waarop het recht heeft. Aan u, visschers en werklieden, aan u allen, heeren kiezers, ons daarin te helpen met op 15 October uwe stem te schenken aan de liberalen! onzen katholieken gemeenteraad! Hoera voor ons katholiek schepencollege! Heil, I diemaal heil! Wie zulk» leest, zal ongetwijfeld zeg- gen Nu zijn de Nieuportenaars gered! nu l zullen zij toch niet meer klagen of te wel zijn het groote ondankbaren! Nu varen zij wel? 185 duist frank werken aan de ha ven, wat geluk, wat schoone cadeau, wat milde gift van ’t ministerie! Nu is alles vast en zekep in orde. Willen wij dat samen eens onderzoeken? Eerst en vooral waarin zullen die wer- Het ia reeds meermaals gezegd, wanneer, de mensch het gelukkigst meent te zijn, dan staat het ongeluk voor zijne deur. Den dag voor diengenen tot het sluiten van het huurkontrakt bepaald, weid Tieste de tijding gebracht dat de eigenaar des te pachten winkels aan eene be- reerte overleden was, waarbij men nog veel, met zijn leven in verband staande dingen aan haalde, die alhier geene plaatsvinden om aan- geteekend te worden. Korts daarna werd de win kel in openbare veiling verkocht, en Tieste had geen voldoende middelen aan de hand om zich eigenaar van te maken. Dit was de laatste teleurstelling dat de ver liefden zouden smaken. Zij besloten nu voor vast en zeker ziel) aan geen gevaar van mislukken Schoone keus van allerbeste toiletartikelen, zooals reukwater, zeep, kammen, borstels enz. Scheerzen van uitmuntende kwaliteit. Verkoop van tabak, cigaren, cigaretten enz. van alle merken. Concureereode prijzen. Goede en trouwe bediening bij BARBIER COIFFEUR SLaugestE’ja.at, 5f>, Nieuport Uit Nieuport-Baden s avonds 6,- 7,25 8,52 9,50 10,30 11,09 11,46 Zou het Stinkertje ons en de Nieuport- sche bevolking het genoegen niet willen doen, eens op het volgend vraagsk n te antwoorden Waar, wanneer, op welk uur heeft de openbare verpachting plaats gehad van ’t oud poeiermagazijn, staande in ’t kwar tier voor de deur der knechfengemeen- teschool, en welke sinds een heelen tijd door zekeren ondernemer in gebruik wordt gehouden om er zijn materialen en grondstoffen te zetten? Wat heeft die verpachting opgebracht? Welke middels zijn er gebruikt geweest om ruchtbaarheid aan die verpachting te geven Het is immers een stadsgebouw, waar van ieder in de gelegenheid moet gesteld worden, door een openbare verpachting, gebruik van te maken en dio overigens door de wet wordt opgelegd. Wij wachten het antwoord van het Stinkertje. J m. dochter van Jacob Frans en Joanna Ma ria Ardoe wed. van Pieter Fr. Dewitte. Ifonjé Elvira Leonia Hectorina. oud 23 d. dochter van Frans en Maria Mercier. Markey Karel Odiel Joseph, oud 56 d., zoon van Cyriel en Zoé Vergauwe. Dtiflou Alberik Gamiel Augusta oud 25 d. zoon van Gamiel en HerrnaniaRousseeuw Sedert i Januari 1911 57 sterfgevallen. HUWELJIKEN 22 Sept. Vandecasteele Eugeen Karei oud 23 j. Jubelfeest. Morgen zal de boldersmaat- j De Wijngaard volop in feesle zijn. Zij viert namelijk het 25jarlg lidmaatschap van haren hoofdman hear Henri De Vry. De Philharmonie er aan houdende een blijk van genegenheid te geven, aan den heer De Vry, die insgelijks sinds een dertigtal jaren trouw lid dezer is, en terzelfder tijd aan de kloeke bolders der Wijngaard, zal hare medewerking aan die leestelijkheid verleenen. Om 3 ure ’s namiddags wordt den jubilaris eene serenade gebracht waarna hij stoetsgewijze naar het lokaal van den Wijngaard zal worden geleid. Onze beste gelukwenschen aan den vriend Henri. Stemmen voor de katholieken is stem men voor de aanhangers van een Bouillon van een alleenheerscher, die eenieder wil doen buigen en doen dansen zooals hij schuifelt. Weg met Bouillon! Weg met zijne knechten, de jaknikkers! -- meer bloot te stellen, zich wederzijdse!) Iroos tende met een nog al gemeen gezegde we zijn niet geboren cm te trouwen Tieste en Pauie leefden vervolgens in d? groot ste afgekeerdheid van geest Alle Zondagen gin gen zij naar de eerste mis en des namiddags naar de vesper, na het einde van welke zij altijd het eene of het andere, el binnen zijnen huize, tot tqdverbiijf wisten aan te wenden. Zelden ging Tieste om een pintje bier in de herberg, n, en deed hij zulks, hij toefde er niet lang. Zij zijn nog beiden in leven, hoewel ze alle twee rond da tachtig jaren tellen. Wie des zo mers, bij schoon weder, in den namiddag naar Afsnee mocht gaan en hunne woningen mocht passeeren, zou aan den een of aan den anderen draaiboom die den boomgaard van de straat af sluit, aan de een of an ere hunner hofstedekens er Tieste en Paule, de eerste met zijnen frak van den ouden tijd, de tweede met haar Zwilsersche kleederen, aantreffen Ze hebben malkander nog niet vergeten, en in het genoegen dat ze nu beiden smaken in het spelen met da kleinkinde ren van hunne broeders en zusters, en met hun oversenillig gepraat over ’t een en ’t ander, schijnen zij nog hunne voormalige liefde terug te vinden. En met datkruimeltje, ons als oen aalmoes toegeworpen, boffen en stoffen onze kalo ten en kraaien zij heil, driemaal heil! Zij zijn kontent en gelukkig want zij hebben nu toch iets om te probeeren den visscher en den werkman te verleiden! Zij hebben nu toch een lokaas om den neringdoener, den winkelier en den herbergier in hunne netten te vangen en hem te beloven dat de gebradene kiekens in zijn mond zullen vliegen, nu dat er 185 duist frank aan de haven zal verteerd worden. Zij zijn kontent onze kaloten, met de --wanneer onze haven roept en schreeuwt naar de uitvoe- kapitaal alsdan(over schreven? Waar haalt gij dat nu uit, hoor ik u reeds zeggen? En ik zal u antwoorden Wel uit het rood boekje der kaloten (wit op zwart gedrukt) van voor de kiezing van 1907 En er stond nog het volgende bij Moet die onderneming gelukken gelijk wij het durven verhopen, ’t zal ’t stesdje doen leven eu allerhande bijzaken (handel en nfjverheidsinstellingen) in ’t leven roepen Waar is dat kapitaal dat retds onderschreven was (over 4 jaar) naartoe gegaan? Waarom heb ben zij geene «amateurs» gevonden voor de rest? Waar zijn al die nijverheids- en handelsinstel- lingen? Gij begrijpt gemakkelijk, heeren kiezers, dat dit al loutere uitvinding, eenvoudige leugentaal is om u te trachten te paaien. Doch onthoudt bet wel nogmaals zullen ze met dergelijke beloften voor den dag komen, liegen en u bedriegen zooveel ze kunnen. Doch weest op uwe hoede, laat u niet beet nemen en stemt voor de liberalen, de ware verdedigers uwer belangen. 1 ken bestaan? 1’ het maken van een kuisch bani< boven de vlotkom tegen Nieuport- Baden om aan de visschers toe te laten hunne schepen na te zie», te teeren, te kuischen en te herstellen. Wie van u, die noch van God noch van zijn gebod willen geachte lezers, ziet of vindt daarin iets bijzonders, iets buitengewoons? Betalen onze visschers misschien geene lasten en contributiën? Hebben zij dan ook geen recht ten minste aan het volstrekt nood zakelijke? En heeft het al niet lang genoeg geduurd eer zoo iets gemaakt wordt, dat al van over jaren en jaren, toen de vis schers de Panne verlieten en zich hier kwamen vestigen, hadden moeten gemaakt worden? 2e) het maken van aanlegplaatsen voor visschersbooten van aan den hoek der kaai tot aan het sasje van d'arkevaart. Aan de huidige kaai is er gebrekaan plaats, vooral wanneer er handelsschepen liggen en lig gen er schuiten dan kunnen de stoomboo- ten maar blijven wachten, zooals het laatst nog gebeurde. Er moet dus plaats gemaakt worden. Is er daar iets extra aan? Vindt gij dat niet heel natuurlijk? E.i heeft het al niet lang genoeg geduurd vooraleer er naar maatregelen werd uitgezien? Hebben er eerst zelfs geen paar schuiten moeten gesmetterd worden? Of die aanlandingsplaalson en den han del en de visscherij zullen bevredigen, zullen wij vooralsnu zelfs niet discuteeren. Die plaats schijnt volgens sommigen wei nig geschikt en het ontwerp gevaarlijk geacht voor het in en uitvaren der han delsschepen, iets waarin men wil verhel pen door 3°) den krommen hoek langs den over kant weg te nemen alzoo de breedte der haven vergrootende. Dit laatste is dus een natuurlijk gevolg van het maken der aan legplaatsen voor visschersbooten. Algemeen beschouwd zijn die werken, waarmede onze kaloten zoo hoog oploopen dus niets anders dan hoogst dringend te nemen middelen om te trachten te verhel pen in Jen tllendigen toestand, waarin onze handels en visschersfLiven sedert jaren verkeert, zonder dat ooit iets werd gedaan, niettegenstaande de klachten van handelaars, sebeepsreeders on kapiteins en visschers. Wij zeggen trachten te verhelpen, want het is volstrekt niet zeker dat zulks tot iets helpen zal. Het is dus weeral een lap- Groote keus en beste hoedanigheid van Rooker sar likelen. Engelschen en Wervikschen Tabac Cigaren en Cigaretten der beste marken. Groot assor timent van Pijpe en Portecigaren in écume of racine met steerl in amber Besle snuif in blauwe en gele pakken, enz. enz. Huis van Vertrouwen. Stemt voor de liberalen, zoo schreven de katholieken over vier jaren. Docht wie heeft van Nieuport een kerk hof gemaakt? Wie heeft er van het leven dige, vroolyke Nieuport een echt dooden- veld gemaakt? Wie is tegen alle leute, tegen allo plezier? Wie stemt taksen op de orgels, die vrooüjkheid verschaffen? ’t Zijn toch zeker wel de katholieken? Wie heeft u dus schandelijk bedrogen? ’t Zijn toch zeker wel de katholieken? Weg met zulke mannen! Leve onze kandidaten! Lovo de liberalen! Stemt dan voor de liberalen, zoo schre ven de Nieuportsehe katholieken om de kiezers te misleiden en te bedriegen, eeni- ggO?*1”611 V°°r d0 gemeentekiezing van Doch de Nieuportsehe inwoners hebben sedertdien ten hunnen nadeele ondervon den wie er nieuwe lasten heeft gewild. Wie heeft sedert 1907 de grond- en per- soneele belastingen met 30 °/u verhoogd? Wie heeft de opcentiemen verdubbeld? AA ie heeft taksen gestemd op het gebruik der voorlanden? Wie heeft 40 fr. jaarlijksche taks ge stemd op de pianoorgels en ander gespel in de herbergen? Wie? ’t zijn toch zeker wel de katholie ken? 'tzijn toch zeker wel diezelfde man nen die nu uwe stem aibedelen? Wie heeft er tegen die taxsen gestemd? Is het niet de liberale minderheid? Kiezers, wie heeft u dus bedrogen? De liberalen of de katholieken? Weg met de katholieke bedriegers! Stemt voor de liberalen! De kermis Hebt ge van uw leven bij een oudwijfskerkgang geweest? Wel dat. was onzs luisterlijke kermis van verleden zondag. Op de markt was niet een barak noch kraam van bediet. ’t Was een armmoedje zonder weerga. De groote foorkramers hebben een hekel van Nieu port, waar noch volk noch verleer is en blijven elders waar voor hun meer te verdienen is. De ballon had den zondag namiddag wat bui tenlieden aangelokt, die de stee verlieten zoohaast de luchtbal aan den gezichteinder was verdwe nen. Des avonds was er veel min volk in dansza len en herbergen dan naar gewoonte. Bij de velokoersen van den maandag was er niet veel volk, en men zou waarlijk beter doen de volksspelen af to schaffen dan dergelijke te behouden als deze van den dinsdag waar eenige zwart- of blauwgemaakte mannen toeren uitme ten die niet zullen dienen tot de verheffing van het volk. De feestcommissie heeft voorzeker lang moeten zoeken om zulke gemeene streken uit te vinden. De verleden kermis mag aangestipt worden als een de magerste die we ooit beleefden. Men ziet waar het klerikaal regiem, ons vroeger zoo levendig steedje heeft gebracht. 21 Sep. Vander Plaetsen Georgetta Theresia Jo- sepha, docht, van Georgius en Gabriella Messen. Vanden Abeele Alf, ed Robert, zoon van Frans en Cesarina Monteny. Dalle Irma Jeannette, dochter van Emiel en Kegina Maeckelberghe. Deltornbe Maria Helena Cornelia dochter van Benjamin en Helena Delobel. Sedert 1 Januari 1911 85 geboorten. STERFGEVALLEN. 25 Sept. Mycke Coleta Jacoka, oud 78 jaar 10 ke inrichtingen, voor handel en visscherij! Zij zijn kontent onze kaloten met eenige 23 22 4 door ^^2£Zii.^iIS£SS23X}2S£f3!S®Ei2Z^EX«a ’s morg. 5,25 6,40 «ij aio vuur uü V

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2