p 'i - 1 HE BUKGERS III GMIBAIE BELANGRIJK BERICHT Pieter Oumont-Danserceer Aannemer van openbare werken. Em. Lammens en Zonen Aan de verstokte Rookers! Toiletartikelen Bericht. Groote Kleerverwerij Huis Edgard Houck-Dedeysiere Lezers opgepist! WEUTHI»® Rg dev MAAMD^TONDS’Pi wonderfaareultva! Binnen- en Buitenland. Feesten. Nieuportsche kronijk Overal dezelfde, Land- en Tuinbouw ADELSON DEPLANTER STAD NIEUPORT Nieuws uit Nieuport Andermans geestigheid 4.000,000,000 Dat is de schuld van Belgie De jaarwedde der priesters Hoogwater te Nieuport ’s morg. 3,57 4,59 6,08 7,20 8,31 9,27 10,12 De verpaapsching van het openbaar onderwijs Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. KaMdlÉS'fl siew i voorbehoedmiddcjlvcorfoelsi©geslachten AUTHENTIEK. 29 30 30 1 MENGELWERK II. OHËR WITTKZ I. >*.- (Wordt voortgezet). Hare éreete sterfte li£t in bare zuiverheid Zondag openda onze werkzame Afdeeling van het Willemsfonds, de reeks feesten welke onze vrijzinnige kunstmaatschappijen ons dezen win ter zullen te genieten geven. Na eene krachtige marsch door onze gelief koosde Philhat monie, boeide de lieer Dorre, leeraar aan Staatsmiddelbare school te Blanken- berghe, met zijn gekend sprekerslalent, het zeer genomen der klavierbegeleiding voor de ver scheidene uitvoeringen. Dat die heer een pianist eerste gehalte is zal niemand betwijfelen noch ontkennen zelden hoort men er dergelijke; deuitvoeringen wonnen er veel bij. De Philharmonic hare medewerking ook tot ’t Is overal katholiek, roept ons S inker- tje triomfantelijk uit. stadje Groenendale, nu het verfranschte Vertval, dat daar ligt tusschen eie lachende, groene heu velen, in zijne breede, ringvormige, schilderach tige vallei. De beste tijd. Het beste tijdstip waarop men de magnesia- mesten aan den grond kan toevertrouwen is wel de Herfst of de Winter, en dit om verschillige redenen 1). ’t Is gedurende de herfst- of wintermaanden dat de bouwgrond het liefst wordt bewerkt. Be- Heraanbesteding van schilder- en herstellings werken aan da stadsgebouwen. Heeft aangeboden P. Dumont 2179 fr Aanbeteding voor het tehuisbestellen van de reisgoederen van de Staatsspoorwegen. Hebben aangeboden Devooght Ad. 3480 fr. Pauwels Dé 4400 fr. Aug. Lombaei t 5400 fr. Em. Loones 5850 fr. per jaar. 17 18 13 14 Studie van den Notaris H. PERLAU te Nieuport door Schoone keus van allerbeste toiletartikelen, zooals reukwater, zeep, kammen, borstels enz. Scheerzen van uitmuntende kwaliteit. Verkoop van tabak, cigaren, cigaretten enz. van alle merken. Goncureerende prijzen. Goede en trouwe bediening bij BARBIER COIFFEUR Ijangestraat, 5», Nieuport Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, a's dat ik mij belast met het plaatsen van de afleiding bui zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en planeher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde rders mei dank baarheid te aanvaarden. De ondergeteekenden maken het geacht pu bliek bekend dat zij van heden af in hun maga zijn voorzien van alle slach van landbouw- macliienen, zooals lummel keernens, afroo- mers van alle marken, waschmachienen laatste model, enz. enz. Yperstraat, '9, Nieuport s avonds 4.26 5,32 6,44 7.56 9,01 9,50 10,33 KMnstlag 14 November 1911, om 3 ure namiddag, ter herberg A la Fortune, Groote Markt, 18 te NIEUPORT OVERSLAG van Een schoon fteateniersliuês met aankleven en erf, gestaan on gelegen ter oostzijde de Yperstraat, N° 14. Lautst bewoond door de eigenaarster Jufvrouw Louise Lefevere. Maar ingesteid fr. 5090. G-oed nieuws. Donderdag liep de droe ve mare in onze stad dat de steamer Clara van Handel en Scheepvaart, op weg van Kopenhagen naar Boness (Schotland) met man en muis zou vergaan zijn. Wij zijn gUukkia ie vernemen dat zich dit droevig ongeval niet voorgedaan heeft, wel had het schip te kampen met hevige westerwinden, maar hc-t is toch gelukkig ter bestemming aan- gekotnv n. Groenendale! Wat klinkt dat woord schoon en echt archaïsch Vlaamsch. Welk frisschen indruk laat het na De plaats, die het aanduidt, is den naam ook wel waard De kleine Vlaamsche stad, die sinds eeu wen Groenendale heet, is nu in den laatsten tijd veel grooter geworden; maar nog ligt zij daar als In een nestje, midden in het malsch groen van heuvelen, die de eene hooger dan de andere nog meer naar boven schijnen te willen om het stadje In de lieve vallei beter uit de hoogte te kunnen beschouwen. Daar ligt Groendale in zijn ringvor mig, breed, schilderachtig, boschrijk dal, en zijn aanblik verrukt den aanschouwer. Groenendale, Vlaamsche stad! Dat is echter maar bij wijze van spreken. Vlaamsch is haar naam; zij ligt in ’t Vlaamsche land sinds eeuwen. Vlaamsch zou ze nog moeten zijn; maar ge weet het, lieve lezers, zoo goed als ik, de menschen Wanneer gij een TOP bestelt, let wel op dat men u geen ander wster schenke. Er bestaat maar ééa «TOPBRONNEN water, en deze dia u zonder u te verwittigen ander water geven wanneer gij TOP vraagt stellen zich bloot aan rechterlijke vervoigi gen. Groote keus en beste hoedanigheid van Rookersartikelen. Engelschen en Wervikschen Tabac Cigaren en Cigaretten der beste marken. Groot assor timent van Pijpe en Portecigaren in écume of racine met steert in amber Beste snuif in blauwe en gele pakken, enz. enz. Huis van Vertrouwen. het doel dat zij beoogden is toch bereikt. Dank aan eene schandelijke wet die alle recht van vertegenwoordiging aan sterkste minder heid zooals hier te Nieuport ontzegt, zijn zij gansch alleen. Hun vurige wensch en vooral dien van den opperbaas Bouillon is vervuld. Zij kunnen nu alles doen wat z willen; zij hoeven nu geene ondervragin gen, geene onderzoeken, geene voorstel len meer te vreezen. Zij zullen geen o uitleggingen, geene inlichtingen, geem ophelderingen meer moeten geven; om do wettelijke voorschriften en verordeningen hoeven zij zich nu in ’t geheel niet te be kreunen. Bouillon zal alles schikken En d’anderen mogen knikken! Dat het ventje nu kontent is zal bdereen gemakkelijk begrijpen. De doorn die hem soms eens stak is hij nu kwijt; Jantje tee- Sedert de Groenendalers met de weverij en de ververij rijker geworden wa. en, zeiden wij, ver leerden zij uit voor naamheid de oude Vlaamsche taal hunner voorvaderen. Zij achtten nu die tas’, maar goed meer voor hunne knechts en meiden, het werkvolk hunner fabrieken, en de boeren van’t omliggende die naar de markt kwamen. Hunne zoons werden ook niet meer gedoopt ale Jan, Pieter of Frans; maar werden Jean, Pierre of Gaston geheeten. Hunne dochters, in plaats van Helena, Maria en Emma, voerden de namen van Jeanne, Simone en Elvlre. Zij hadden ook allengskens de namen hunner maatschappijen verfranscht. Het genootschap voor koorzang werd herdoopt in L’Echo de l’Escaut, n dat het jaren lang De Scheldegalm geheeten had, en de eeuwenoude gilde der boogschutters van Sint Sebastiaan droeg nu den naam van Les Francs- Tireurs deVerlval. Dat alles klonk veel deftiger en beschaafder, meenden de calicot barons van Groenendale dan dat gemeens boerenvlaamseh. Dikwijls is het getal der teleurgestelden groo ter dan dat der gelukkigen. Zoo was het ook te Groenendale. Het volk van ’t omliggende kwam er naartoe gestroomd, in de hoop er eerst werk en later fortuin t? vinden. Fabrikanten van stoffen en ververs hadden werl li iden te vee), en ook bijna voor niets. Als er een weggezonden werd, kwamen drie andere zicii aanbieden. Gelijk in alle gauw opgekomen nijverheidssle- den, leefde er nevens enkele snel rijkgeworden fabrikanten eene bevolking van arme wroeters, die het ellendigste bestaan leidden. Men had ze maar eens bij ’t uitgaan der fabrieken en werk huizen aan te zien, ais zij, in dichte drommen, op klepperende klompen naar huis liepen, of als zij ’s voor- en ’s namiddags hun morgen- of vesper brood aten, zelfs in regen en wind, gezeten op de deurdrempels der woningen in de straten. Daar kwamen zij bij hun eten wat lucht scheppen, die beter was dan degene van hun werkhuis. Daar zaten uitgedroogde mannen, bleekzuchti ge vrouwen en meisjes, die overdag in vuile gebouwen en ongezonde lucht van chemische sloffen werkten, en ’s nachts in achterbuurten rusten, opeengetast in woningen gelijk kazernen. Daar zaten zij met honderden, de mannen in hunne smerige jassen, de vrouwen met vuile witte voorschoten, en troffen door hun ellendig uitzicht den vreemaen voorbijganger. Dat was de bevolking van het vroeger zoo lieve Vaderlijke zelfopoffering. Omhels me, Alida, men komt u ten huwelijk vragen. Maar, vader, ’k wil moeder niet ver laten! ’k Zal u veroorlooven ze mede te nemen. Brussel-Londen Onze lozers zullen zich herinneren dal eenigen tijd geleden een stoomboot in onze haven binnenliep om aller hande eetwaren te halen voor een aantal werk lieden die den telefonischen kabel legden in zee tusschen De Panne en Dover. Die kabel heeft eene lengte van 87000 meters en men zal er einde dezer maand reeds gebruik van kunnen maken. Het leggen van dien kabel heeft 690 duizend frank gekost. Men hoopt door dien onderzeeschen kabel een veel beteren uitslag te bekomen voor de telefo nische gesprekken tusschen Belgie en Engeland en cok tusschen Holland en Duitschland met Engeland. Zoodia de lijn voltooid is, zal er tot proeven worden overgegaan om te telefoneeren tusschen Londen en Keulen en tusschen Londen en Franc fort Wat heelt de wetenschap het reeds ver ge bracht en hoe zouden onze oudjes verbluft staan kijken moesten zij de nieuwste uitvindingen der laatste tijden kunnen beschouwen. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 15 Donderdag 16 Vrijdag Zaterdag 12 November Eene bekentenis ’t Stinkertje zegt dat de klerikalen in Nieuport moest het algemeen stemrecht in voege treden, nog 35 stemmen meerder heid zouden hebben. Laat ons eens aanne men dat liet wel degelijk zoo wezen zou. Is dat niet bekennen dat er, volgens hunne eigene en natuurlijk ver overdrevens schatting, zooveel liberalen als klerikalen in Nieuport zijn? Is dat niet bekennen dat de priesters met hunne 4 stemmen en het groot getal klerikalen met 4 stemmen den waren wil van het volk verkrachten? Is dat niet openlijk erkennen dat zij slechts het meesterschap behouden dank aan hun ne betaalde kiezers en hunne uitkooperij op groote schaal gepleegd? Is dat niet bekennen dat, moesten zij na de kiezing niet rond gaan met de beurze zooals Pelagie met Bieuren bril zij van eene daverende klopping zouden verzekerd wezen? En Pelagie, ge kent wel Pelagie die ging dus rond om te betalen. En zij kwam ten huize van een duts van een werkman en stak de vrouw tien frank in d’handen. Jamaar, zei deze, ’t akkoord was twintig frank, ’t Is zoo, zei Pelagie, ik geef u tien frank in geld en d’andere tien frank kunt gij in mijn winkel verhalen in hemden of neusdoeken of kwillebabben. Hebben is hebben, zei Pelagie en zij stak haren bril op zak; ’t heeft dezen keer moeite genoeg gekost om te winnen. In de Kamers zullen de klerikalen hef wel uiteengedaan worden binnen eenige dagen, want den 15 October was voorde liberale partij Een ware triomf! Ons Stinkertje zal weer kwaad zijn om I dat wij spreken van triomf. Maar zou het niet eens willen zeggen of zij triomf zou den mogen of durven roepen? Is din uit slag der kiezing van 15 October voor o z. klerikalen misschien oen triomf? Is het zegepralen met eenige stemmetjes boven de volstrekte meerderheid een triomf? En als men nagaat door welke middelen dit stemmetjes bekomen werden, zouden zij zich veeleer niet moeten schamen? Of is eene overwinning gesteund op onrecht vaardige kieswetten, op dwang en vrees voor broodroof, op eene ongehoorde kies omkooperij, misschien een triomf? Over den uitslag der kiezing schrijven de Nieuportsche kaloten bitter weinig. Zij durven niet zeggen dat 32 gepanacheerde stembriefjes meer, dus van 15 of 16 kiezei hun 3 zetels zouden ontnomen hebben; zij durven niet verklaren dat zij in hunne verwachting bitter teleur gesteld zijn en op veel meer stemmen rekenden, gezien het overgroot getal doon hun betaalde kiezers aan 35 frank per stem, want drt was den tarief reeds vau over 4 jaar. De kiezers die zich lieten of deden betalen hebben ongelijk gehad niet meer t- vra gen; de boter, ’t vleesch en d’andere nood wendigheden des levens zijn wel opgesla gen! Maar CsJlustrssrik i.nüch iajss zijn per gwleten iirisf srsiis verzonden na ontvangst van gj. in postzegels door SfifflTJm, 70, Awachïaan, te BRUSSEL ’t Gaat wel, ’t gaat zelfs zeer wel! Als het maar blijft duren, zei de vent die van eene derde verdieping viel... Hetgeen wel gaat, hetgeen verbazen den rsgelmatigen en stand vasligen vooruit gang maakt, dat is de vermaarde nationa le welvaart, die als een der schoonste roemtitels onzer klerikale regeering zal blijven. Wij deden over acht dagen bemerken, met cijfers tot staving, dat onze Openbare Schuld in verontrustende verhoudingen vergroot; dat de Rente daalt; dat ons papiergeld eene algemcene misachting in den vreemde genieten dat ons krediet er een weinig kwade gevolgen van onder vindt... Dat stoort maar weinig de kalmte onzer nationale penningmeesters merk waardige financiers die alles langs de schoone zijde zien en die voortgaan met onophoudelijk schatbons in omloop te brengen, hetgeen eenige kleine waardeer bare verliezen veroorzaakt Men verkondigt thans dat, sedert I Ja nuari 1911, de regeming der nationale welvaart voor 75 millioen 300.000 franks van die bons heeft uitgegeven! Terzelver- tijd en opdat het volledig zou wezen, heeft zij voor 7.600.000 franks belgische Rente in omloop gebracht. De Openbare Schuld is alzoo van 83 millioentjes vermeerderd. Zij dobber t in de omstreken van 4 milliards, niet meer dan dat!.,. Tegenover al de klerikale kwakzalveri- gs aankondigingen, is het genoegzaam, in ’t belang der waarheid, die eenige voor gaande cijfers te stellen. Dat stelt ter goeder plaats die vermaar de kwestie der nationale en, natuurlijk, klerikale welvaart! Weet gij wel, waarde lezers, hoavoel de Bel gische slaat jaarlijks aan de katholieke priesters als jaarwedden betaalt? Neen? Welnu dat willen wij u eens vooroog«n stellen, volgens eene sta tistiek, onlangs in de Flandre Libérale opgege ven. De aartsbisschop trekt, onder zijn alleen, 21000 ballekens; voor vijf bisschoppen betaalt de Staat 80000 frank, of 16000 fr. per hoofd en daarenboven, voor reis- en sehrijfkosten des aartsbisschoppen en der bisschoppen, 27500 frank, dan nog voor drie geheimschrijvers van het aartsbisdom, 4500 fr. en voor 10 geheim schrijvers der bisdommen 18000 frank. -Dan vindt men 14 vikarissen genei aal welke samen 58000 fr. in hunnen zak steken, 52 ka- nunnlkken welke 118000 fr. aan da belaslingbe talers kosten; voorts 149 pastoors van 1' klas welke gezamentlijk 312000 fr. ontvangen; 69 pastoors van tweede klas die 112200 fr. trekken dan komen 3074 waarnemende pastoors (dessu- vauts) welke ons samen de bagatel van 3,643,600 i fr. kosten; 158 kapelanen die 130900 fr. binnen palmen, en eindelijk 2153 onderpastoors welke al te gader 1.820.700 ontvangen. Dat maakt al te samen het schoone sommetje van 7.346.300 fr. En weet gij ook waarde lezers, hoeveel drie drie andere erkende eerediensten, den prote- stantschen, den anglikaanschen en denjoodschen al te samen aan het land kosten? Niet meer dan 142,700 fr. Stichtend! niet waar? Recollettenstraat, 43 (bij de markt) NIEUHORT. Droogwasschsrij en verwerij van alle stoffen, in alle kleuren van vro iwen mans- en kinder- kleederen zonder ze los te maken. Het huis beveelt zich bijzonder aan voor het in ’t nieuw droog wasschen van gordijnen tafel- kleederen en kamerbehangsels, dials, zijde pane handschoenen, alsook voor het verwen en was schen van wolle en katoenen sargiën. Verwen van lederen handschoenen enz. enz. Zwarte rouws*offen worden geleverd in 24 uren. Er is een bijhuis bij Wed. HOUCK-DEZÜTTERE Isenberghe. Verzorgd werk, spoedige bediening, matige prijzen Doodelijk gevecht Belgische boe renarbeiders, werkend bij een Franse landbou wer, en Belgische steenbakkers kregen iuzie in eene herberg van Beaumont-sur-Oise. De her bergier zette ze buiten en sloot zijne deur. Twee der ruziemakers Cols en Alois Noussens, bleven wat later op de baan en werden eensklaps aangevallen door twee mannen, die uit eene diepte waren gesprongen. Noussens vluchte naar de hoeve waar hij werkte, en keerde dra met verscheidene kameraden terug. Ter plaats der aanranding vonden zij Cools liggen en deze had verscheidene wonden aan het hoofd Overge bracht naar het gaslguis is hij overleden. Twee personen, twee Belgen eveneens die men denkt zijne moor'enaars te zijn, werden Maandag aan gehouden en te Pontoise opgesloten. Diefstal Zondag avond verwittigde de meid van een koffiehuis op de Liedtsplaats te Schaarbeek den autogeleider L. D. wonend in de Heyvaertsiraat, te Cureghem, op de Liedtsplaats staande met zijn taxi, dat hij door een kliënt aan het telefoontoestel werd geroepen. M L. D... haastte zich den oproep te beant woorden. Nauwelijks was hij in ’t koffiehuis, of een kerel die hem bespiedde sprong in den automobiel, bracht den motor in beweging en reed naar de Noordslalle langs de Brabantstraat. D... keerde onmiddellijk terug naar zijna standplaats, zag zijn taxi wegrijden en gaf net alarm. Twee andere autovoerders, insgelijks op Liedsplaats staande, stelden zich ter beschikking van D Nu werd per auto-taxi jacht gemaakt op den dief. Deze laatste, in zijne overhaasting, bestuur de slecht zijne machien en reed met geweld tegen een andere auto, staande in de Brabant straat. De twee auto’s werden vernield. De dief werd aangehouden en geleid naar het commissa riaat in de Kruisvaartenstraat. Het is X wo nend in de Gallaitstraat, te Schaarbeek. Hij was het, die in een naburig koffiehuis, D had aan de telefoon geroepen om zich van zijn auto meester te maken. zijn zonderlinge wezens. Als ze beginnen te luis eren naar dat grillige ding, dat de mode heet, zouden ze alles op aarde veranderen. Dat noe men ze dan vooruitgang! Ja, indien zij aan de zon, de maan en de sterren konden peuteren, zouden zij ze ook naar de mode willen maken; doch de Schepper heeft ze te hoog geplaatst voor men- schenhanden. De rijk geworden menschen van Groenendale hadden zich eens in ’t hoofd gestoken, dat de taal van ’tland niet schoon meer genoeg was voor hen, en ze zijn begonnen met Fransch te leeren, wal hun, volgens hunne meening veel beter staat En ze hebben gemeend, dat de naam hun ner stad te zuiver Vlaamsch klonk, en zij hebben haar een Franschen naam gegeven. De rijke menschen zeggen nu niet meer Groenendale, maar Vertval, Vtlle de Vertval! In den laatsten tijd was Groenendale met de nijverheid de weverij en de ververij rijk gewor den. In de voornaamste straten waren de schoo ne gebouwen als uit den grond opgerezen. Iemand, die het stadje vóór een twintigtal jaren had gezien, en het nu onverwachts terugzag, zou zich afvragen of het daar goud geregend had. Er waren inderdaad goudstukken gevallen in de brandkaten van wevers- en veneisbazen, die er talrijk waren. Waar er goud te rapen is, loopt de menigte dadelijk naartoe, gelijk vroeger naar Califoroië, nu naar Klondijke of Transvaal. kent met zijn Baas Ganzendonks handtee- ken al wat hem wordt voorgelegd; hij leest alles af wat hem in do handen wordt gestopt. De gemeenteraad, zal nu op tijd gedaan zijn tegen dat Jantjie’s soepeetjie gereed is en d’anderen, die evenals Jantjie van gemeentezaken zooveel kennen als eene koe van sigaren smooren, vragen niet beter dan alles aan Bouillon over te laten. En d’opstellers van ’t Stinkertje, over van kontentemeot, worden stout en krapuleus daarbij. Zij willen eens geestig of liever beestig zijn en die go Ivruchtige schrijvers braken tegen onze werkers hun venijnige gal uit. Zij wanen zich alles toegelaten. Moesten wij echter eens ’t portret beschrij ven van velen hunner leiders die den splinter in een anders oog zien maar den balk in hun eigen oog niet bemerken, wij mogen verzeketen dat er veel leute zou w zen. zich bij ieder nummer terugroepen en aan de uitbundige vreugde de toehoorder kon hij enkel een einde stellen met 2 en 3 maal eenen klucht- zang voor te dragen, kliokendst bewijs zijner kundige en aangename voordrachten. aandachtig en overtalrijk publiek met Eon reisje door Zwi'serland. Wie van Zwitserland hoort spreken, roept zich onmiddellijk de hemelhoogs sneeuwbergen voor den geest die zich in dit land bevinden en herin neren zich vertellingen van vrienden of kenissen welke zich de kosten hebben kunnen getroosten, een kijkje te gaan doen naar die bewonderings- waardige plaatsen. De heer Derre, overtuigd dat het iedereen niet gegeven is die natuurwonderen, in werkelijkheid te gaan aanschouwen, heeft ze door bij onder duidelijke lichtbeelden op het doek vertoond en zijn aanhoorders eene reis laten doen op die ge- aarvolle plaatsen, waar zich vele onvoorzichtige nieuwsgierigen, na eerst vele ontberingen te hebben geleden, eene tragische dood hebben gevonden. Beurtelings beklommen wij de voornaamste j zooals de Jungfrau, 'e Rigi en andere bergreuzen of bewandelden de gevaarvolle bergwegen, ge deeltelijk door de natuur gedeeltelijk door bui tengewone menschelijken arbeid tot stand ge bracht. In eenvoudige en zeer duidelijke woorden deed den geachten spreker ons de groote gevaren kennen welke het besteigen der sneuwbergen opleveren; iiet ons de verwoestende gevolgen zien der sneeuwlawinnen en bracht ons in kennis dat de dennen of sparreboomen, welke hier en daar tegen de hellingen der sneeuwbergen groeiën, het eenige middel is om de vreeselijke kracht dezer rollende sneeuwmassa tegen te houden of althans zeer veel te verminderen; van daar dan ook dat deze boomen zoo zeer door de bergbewoners in eere worden gehouden en vroe ger den persoon welke oorzaak was van het sterven of verdwijnen dezer boomen, ter dood veroordeeld werd om welke redenen de berg» den 9 ook nog dikwijls met den naam \an bloedboom betiteld wordt. Vervolgens gaf de talentvolle spreker ons te zien eenige bergdorpen, bijzondere plaatsen, ge bouwen alsook het standbeeld van Willem Teil, den grooten Zwitserschen bnrger die in de XIV eeuw, het als zijnen plicht aanzag uit al zijne macht de rechten van het volk te verdedigen tegenover de Oostenrijksche overheersching en dwingelandij. Die knappe redenaar wist daaruit, op meesterlijke wijze eenestriemende afzweeping toe te dienen aan zoovele hedendaagsche onver schilligen, die zich niet schamen te zeggen mijn plichtbesef is mijne geldbeurs, ik ken geen anderen plicht!... en dan ?ok noch stoffelijk n<ch zedelijk iets doen tot nut van ’t algemeen, maar alleen bestaan tot oneer voor zich zelven en tot misprijzen en nadeel der samenleving Het is overbodig te zeggen dat den heer Derre hartelijk werd toegejuichd en iedereen het ver langen uitdrukte, den kundigen redenaar wel haast opnieuw te zienoptreden om ons nogmaals zulk genotxol en wetenschappelijk uurtje te laten genieten. Het muziekaal gedoelte bevredigde onder alle opzicht de talrijke toehoorders bewijs daarvan de hei haaidelijke toejuichingen die ieder num mer begroetten. Mevrouw Teirlinck. eene door ons allen ge kende kunstzangeres gaf ons een drietal liederen ten gehoore welke met veel gevoel werden ge zongen en de faam der geachte medewerkster nog hebben vergroot T waren drie pareltjes en van allerbeste keus. Ds heer Claerhoudt, kornettist, 1° prijs van ’t Gentsch conservatorium, speelde bijzonder goed twee airs variés waarin hij zich als uitmun tend instrumentist deed kennen; het buitenge woon vlug mekaoisme trok eenieders aandacht door aanhoudend handgeklap teruggeroepen herhaalde hij, tot ieders genoegen, een deel van zijne moeilijke varia. De heer Post, ooze gekende humorist, deed Eene der redenen welke het meest bij- dragen om ons liberalen, de volstrekte noodzakelijkheid te doen inzien om aan de j klerikale dwingelandij eindelijk paal en i perk te stellen is de altijd toenemende ver- paap'ching van het officieel onderwijs dat I weldra, voor niet katholieken, niet meer waarborg van eerbied voor hunne denk wijze zal opleveren dan het klerikale. Men weet het14 lagere staatsnormaal scholen werden door de klerikalen afge schaft terwijl zij 39 bisschoppelijke of kloosterlijke normaalscholen aannamen. Zoo werden zij gansch meester over den onderwijzer en inderdaad sedert 1884 heb ben do klerikale normaalscholen en het middenjurij 2D598 onderwijzers en onder wijzeressen gemaakt, terwijl de staatsnor maalscholen slechts 6648 diploma’s afge leverd hebben. Voor het middelbaar onderwijs van den lageren graad zijn er slechts vier normale sectiën van den Staat, twee voor jonge heeren en twee voor juffrouwen terwijl er tien zijn door priesters of kloosters be stuurd. Ook werden, van 1907 tot 1908, ten minste 51 leeraars op 120 en 200 leeraar- sters op 363 in klerikale gestichten van dien aard opgeleid. Daar er, gedurende hetzelfde tijdstip, slechts ongeveer 60 be noemingen van leeraars en 40 van leeraar- sters gedaan werden moet men niet vragen dewelke uit den hoop gekozen wierden. De kweekelingen der paters en nonnetjes, de slippedragers der priesters krijs.en alleen eene plaats en zoo zal men, zoo wij er eindelijk niet mede gedaan maken, onze kinderen heel en gansch overleveren aan kortgerokte jezuieten die alles in het werk zullen stellen om ze op klerikalen leest te schooien; geienkt, vrienden, dat dreigend gevaar! rukt op, met taaien moed tegen de klerikalen, om het onzijdig onderwijs te vrijwaren, om den geest, het vei stand uwer kinderen te beschermen tegen de vorstomping. OxigeluK. Zaterdag avond, rond 6 uur, reed de met twee paarden bespannen vrachtwa gen van den heer Veiheyen, te Cureghem, en bestuurd door Aug. Verheyen, over de Gemeen- teplaats, te Elsene. Op een ledig vat, dat op den wagen stond, zat de broeder van den voerman, Jacob, oud 25 jaar, wonende Biljarlstraat, te St-Molenbeek Eensklaps raakte de wagen in een kuil van de straat, hetgeen een schok veroorzaakte, zoo he vig, dat Jacob van het vat viel en op de staatslee- nen terecht kwam. De ongelukkige stortte voor de wielen \an den wagen, welke hem, na het vleesch van zijn rechterbeen afgescheurd te heb ben, over het lichaam reden. In bewusleloozen toestand is het slachtoffer in allerijl naar het gemeentegasthuis vervoerd. De toestand van Jacob Verheien boezemt de grootste onrust in. Poging tot diefstal Zaterdag uacht om 12 1/2 ure, was de paardenknecht Leonard Chïistiaens, bij de weduwe Van de Walle, land bouwster, buiten gegaan. Opeens zag hij eenen manspersoon naar zich toekomen; hij greep ee nen bezem en sloeg er mede naar den verdachten die achteruit sprong; de knecht trad haastig in huis, nam een tweeloop geweer en ging langs voren terug buiten en loste een schot in de lucht. De indringer was echter reeds verdwenen. Bij den landbouwer Jules Van Quaethem, die nevens de wed. Van de Walle woont, stelde men een begin van inbraak aan het keldervenster vast. Dieven hadden eerst gepoogd eene staaf uit te breken, waarin zij niet gelukten en dan hadden zij gepoogd een gat In den muur te ma ken onder de staaf, welk werk bijna voltrokken was. In den keldei stonden twee kuipen vleesch, smout, boter en allerlei waren, waarop de schel men het voorzeker gemunt hadden. De be« oners hebben niets gehoord. De dieven hebben voorze ker de vlucht genomen, door het geweerschot Zee .^IS- A W werkingen op dit tijdstip gedaan, is eene ware gelost door L. Christiaens. De policie doet een gezondmaking en het valt niet te betwijfelen dat onderzoek. de magnesiamesten daarbij het innigst met de bouwlaag worden vermengd Hoe inniger de verdeeling, hoe sterkere werking! 2) . De meeste magnesiamesten mogen liefst zekeren tijd op voorhand aan den grond worden toevertrouwd. Immers, de magnesia is niet altijd onmiddellijk opneembaar voor da plant. Welnu, in den herfst of winter toegepast, zal dit voedend bestaanddeel den lijd worden gelaten, om oplos- baarder te worden en zal dus in de Lente in staat wezen de planten te voeden. 3) Magnesia gaat in den grond niet verloren, de aarddeelljes houden het vast. Gelukkig feit dat den landbouwer moet gerust stellen. Gebruik dus bij het bewerken uwer landerijen, nu of in den winter, zonder schroom 1000 a 2000 kgr. magnesia per Ha ’t Naaste jaar zullen de oogsten u, om die gift, dankbaar loonen. LABOR ---- 29 Oct. T’Jaeckx Albino Lucia dochter van Pieter en Augusta Heetem. Doucet Andrea Féliciana Leocadia doch ter van Paul en Vicentia Ramon. Lauwereins Willy Hendrik August zoon van August en IrmaVinck. Jansseune Renée Nathalie Charlotte The resia dochter van René en Loetilia Ja- cquart. 2 Nov Ureel Pioter Lodewijk zood van Joseph en Rachel Renty. Schallier Irena Maria dochter van Lo le- wijk on Philomena Rycx. Sedert 1 Januari 1911 97 geboorten. STERFGEVALLEN. 5 Nov. Bodina Joanna Francisca, oud 76 j. 4 m. 24 d. dochter van Engelbert en Anna Deconinck. Sedert 1 Januari 1911 63 sterfgevallen. HUWELJIKEN 27 Oct. Declercq Julius Cesar oud 28 j. visscher te Oostduinkerke en Versyck Esther Ma ria oud 21 j. werkman te Nieuport. Sedert 1 Januari 1910 22 huwelijken. NIEUW ii’ YOORBEMMIDIM Sanitas H Deze.iijii geen cw vccrifalisssaiMskn |H Geïllustreerdebcechrijving dezer Nieuwe arti- kels met geheime raad aan beide geslachten is verzonden met En om het te bewijzen verklaart het heel plechtstatig dat te Middelkerke, te De Pan ne, te Veurne en te Nieuport de klerikalen gekozen werden. Ons Stinkertje doet zoo- De heer Teirlinck bad de moeilijke taak op zich katholieke gazetjes die de gekrege- ne duchtige slagen verzwijgen; die geen woord reppen over den zegepraal der anti klerikalen in de groote steden en slechts aan hunne goedzakige lezers vertellen, oir ze te verblinden, dat zij zegevierrn in De Panne en te Mi 1 lelkerke en te Veurne en hst concert verleend hebbende, kweet zich zoo ook bier, alsof zulks on Ier algemeen poli- als gewoonte lofbaar van hare taak. tiek oogpunt iets te beduiden had. Alle medewerkers verdienen hartelijken dank j en mocht ons Willemsfonds nog menig dergelij ke feest te genieten geven, voorzeker zou ieder kunstkenner haar dankbaar wezen. Dus boe eerder hoe liever een tweede Wiiiems- fondsfeest. urnBfci A o i ,<G' 9 9 9 Ik lever tegen position van frank of terugbetaling van 5 fr. 70, h t oufeill aar middel om zich in veertien dagen te ontdoen van de schadelijke gewoonte van te rooken. Die 'wea bijzondere middels zijn bij geen enkelen apotheker te vinden. f staal SAKITAS 1 Fr. voor Mannen, tegen 01 2 Fr. voor Vrouwen door SAW1TARSA; 'ZO, ftnsjsaohlaan fiW Vraagt ds kcsleioos» iüüclitlogan IKi Gjh»lB’«i>niiSETAi-Sr iS WA OS SaNSZir-iS ff- 70, fiSSFAOKLföaS, 70 Dit be'cherroinifidel is niet in caoutchouc -

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2