HE BURGERS UI GROBJIESBAIE door Toiletartikelen BELANGRIJK BERICHT Pieter Dumont-Dansercw Bericht. Em. Lammens en Zonen Groote Kleerverwerij Huis Edgard. Houck-Dedeystere Hecollellenstraat, 43 (bij de markt) NIEUPORT. Gelukkige tijding Gemengd nieuws Onze Haven i ADELSON DEPLANTER Andermans geestigheid I Kuorrepot’s praatje Nieuws uü Nieuport Hoogwater te Nieuport ’s morg. 10,54' 11,34 12,- 12,32 1.10 1,48 2,24 Do toestand der regeering Naar de ontbnding. Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. I zuiinde, ja zelfs de ontreddering van het S. 12 12 van gewonnen en zekeren Rey- 24 25 20 21 OMËR W.iTIKZ Groole keus en beste hoedanigheid van Rooker sar tikelen. Engelschen en Wervikschen Tabac Cigaren en Cigaretten der beste marken. Groot assor timent '.an Pijpe i en Portecigaren in écume of racine met steei t in amber Beste Snuif in blauwe en gele pakken, enz. enz. Huis van Vertrouwen. rep en Schoons keus van allerbeste toiletartikelen, zooals reukwater, zeep, kammen,, borstels enz. Scheerzen van uitmuntende kwaliteit. Verkoop van tabak, cigaren, cigaretten enz. van alle merken. Goncureerende prijzen. Goede en trouwe bediening bij BARBIER COIFFEUR Langestrant, 5®, Nieuport s avonds 11,14 12,— 12,13 12.50 1,29 2,06 2,42 Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van Nieuport, als dat ik mij belast met het plaatsen van de afleidingbui- zen in grés, binnen de huizen voor het aflos sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en plancher te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde grésbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat, zijn gemaakt voor verders alle moeilijkheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde orders met dank baarheid te aanvaarden. Aannemer van openbare werken. De ondergeteekenden maken het geacht pu bliek bekend dat zij van heden af in hun maga zijn voorzien van alle slach van landbouw- machienen, zooals tummel keernens, afroo- mers van alle marken, waschmachienen laatste model, enz. enz. Yperstraat, f®, Nieuport Droogwasscherij en verwerij van alle stoffen, in alle Meuren van vrouwen- mans- en kinder- kleederen zonder ze los te maken. liet ruis beveelt zich bijzonder aan voor het in ’t uituw droog wasschen van gordijnen tafel- kleedercn en kamerbebaugsels, chals, zijde pane handschoenen, alsook voor het verwen en was- schen van wolle en katoenen sargiën. Verwen van lederen handschoenen enz. enz. Zwarte rouwstoffen worden geleverd in 24 uren. Er is een bijhuis bij WM. HOUCK-DEZUTTERE Isenberg he. Verzorgd werk, spoedige bediening, matige prijzen Onder den titel Stedelijke Kroniek deelt het Nieuwsblad van zaterdag laatst mede dat alle groote dagbladen zich thans onledig houden met de kwestie Oi>3W' hoven [JeJ geeft een uittreksel uit een artikel verschenen in den Gentschen klerikalen Bien Public waarin de vtaag wordt geopperd of het niet boter ware geene 15 miljoen te besteden aan het maken eener schuilhaven in de Panne, waar de beoogde uitslag ver van ver zekerd is, en liever de noodige werken uit te voeren te Nieupott, waa-de kosten viel kleiner zouden wezen. Het Nieuwsb'ad vet heugt zich hierover en wij ook verklaren ons hierover te vreden. Wij besta- tigen inderdaad met genoegen dat Je ontwo. pe ne geldverbrassing in do Panne, eindelijk de aandacht op onze haven heeft gevestigd. Want niet om onze haven te beschermen en vooruit te helpen springen de groote bladen in de bres, maar wel om te trachten te vooraomen dat eene nieuwe geldverspilling worde gedaan En om legen die ontzaglijke geldve*kwisting, waarvan het klerikaal gouvernement de speciali teit bezit (er zijn honderden bawjzen bij de hand) op te komen, vindon die dagbladen eene ernstige en hoogst gegronde be-veegreden in te roepen. Zj zeggen kortaf laat de prachtige duinen aan Bdgies westerstrand bestaan; helpt Balten beroemt zich dat hij een hond heeft die herkent al wat zijne in de banden heeft gehad. Zie, zegt hij, ’k zal hem naar huis zenden, en ’k durf wedden dat hij mij iets zal medebren gen, dat mijne vrouw betast heeft, al was ’t maar een zakdoek of lots anders. Op bevel van zijn meester, loopt Caslor naar huis, en vijf minuten daarna, komt hij terug met... de politiemuts van een lansier! Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 22 Donderdag 23 Vrijdag Zaterdag 19 November H>j, die Ie Groenendale het meest daarvoor geijverd had en gewerkt, om de Fransche taal, de Franschezeden en gebruiken in te voeren, en het Vlaimsche te doen verachten was een gewe zen kleermaker, thans rentenier, rijk uil Pat ijs te Groenendale aangekomen. In bet Vlaamsche land op eene boerenhoeve geboren en grootgebracht, had hij er den naam van Tonie Van der Bruggen gedragen. Sedert hij rijk uit Parijs teruggekeerd was, noemde men hem in ’i verfranschte Vertval Monsieur Antoi e Vanderbruck Lange jaren had hij te Parijs kleeren gesneden en gemaakt en veel geld verdiend Hij had daar verbleven tijdens den Fraosch-Duitscben oorlog. Kwade tongen zeiden, dat hij gedurende het beleg van Parijs en de Commune ineens rijk geworden was, en als zij dat zeiden, staken zij de hand uit en grepen met de vijf uitgestoken vingers naar iets inge beelds in de lucht, en trokken slim een oogsken. Zij voegden er geene uitlegging bij. Wal er ook te Parijs omgegaan was. niemand kende let fijne van de levensgeschiedenis van Het was toch weer eene overwinning op da exagération flamiogantes j Wordt voortgezet). leger bewerkte om aan de buitenkiezers en aan de Antwerpsche meeting aange naam te zijn; aan die katholieken die reeds meer dan een kwart eeuw ,over het lot van ons land beschikken en nooit voor een ander leger dan dat der zwartrokken ijverden; aan dis klerikalen welke vol op geblazenheid altijd hunne zoogezegde va derlandsliefde roemen en die alzoo toch de onafhankelijkheid van den belgischen bodem in gevaar brachten. Deze schuldige kortzichtigheid, deze on vergeeflijke nalatigheid, deze ongehoorde knoeierij zal hun ten eeuwige schande strekken. Zulke mannen zijn onwaardig een land te besturen en voorzeker zullen onze volksvertegenwoordigers en senato ren het hun met kracht en klem aan het verstand brengen. den moeten zijn ten alle tijde? Verre van daar. De forten der Maas misten alles hunne bezetting was onvoldoende, gedurende een groot gedeelte van den dag waren zij zon der officieren want deze woonden in stad en niet in de forten, de levensmiddelen om aan een beleg te weerstaan ontbraken, de ontplofbare stoffen voor de onmisbare vernielingen rond de forten en de kanon nen voor de verdediging op de lijn tus- schen de forten waren nog te Antwerpen, de electrische kracht in die vestingen be schikbaar was ontoereikend, de diepe wa terputten waren er nog zonder pompen de slaping enz. ontbrak voor de binnen te roepen seldaten enz. Wel is waar werden maatregelen geno men wanneer het reeds te laat had kun nen wezen maar hoe dan? Om een enkel voorbeeld te geven zullen wii zeggen dat de levensmiddelen welke men naar Luik en Namen zond werden genomen op den belegsvoorraad der vestingen van Ant werpen, voorraad welko reeds ontoerei kend was. In Antwerpen was het even slecht ge steld. De versterkingen bevinden zich daar ten andere in den treurigsten toe stand de buitenste lijn der forten is on volledig en o verdedigbaar. De tweede lijn moest vi randerd worden in eene ze- kerhaidsomheining daar is nog niets van gekomen, zij is te dicht bij stad om deze voor bombar leering te vrijwaren en dé oude omheining is nu niet veel meer waard, zoodat Antwerpen’s versterkingen in den staat waarin zij zich bevinden verre van oninneembaar te zijn zooals velen ze wanen, door een ondernemenden vijand weldra zouden ingenomen zijn. Het ware te lang verder daarover uit te weiden; maar, voor wie de toestand wel kent, is hij eenvoudig hachelijk. Het leger zelf is al zoo slecht gesteld als de forten ens voetvolk heeft een goed wapen maar het schiet een kogel van ver ouderd model, welke veelmin scheerend is dan de kogel in gebruik bij de Duitschen an da anschon en onzon gobourlijkon vijand dus veelmin schade zou berokkenen dan den zijnen aan onze soldaten. De yata- gan welke op het geweer dezer laatste vastgehecht wor It is veel te kort en ook gansch uit de mode, en, dat is het onge hoordste van al, op 1 Juli 11. had ons leger dertig millioen kardoezen te kort zoodat onze zonen weldra zonder kardoezen voor den vijand hadden moeten staan. De gezondheidsdienst van het leger is ook zeer onvoldoende ingericht. Op het papier moeten er 500 officieren genees- heeren en 400 leerlingen zijn. Wij hebben er 176 in ’t geheel en slechts 8 reserve- doktors. De dienst der wegvoering der gekwetsten zou zeer te wenschen laten bij gebrek aan voldoende voorbereiding en onder dit opzicht zou er zeker ook veel verwarring ontstaan. Officieren zou men in geval van oorlog zeer goed ambacht is, wel betaald en geacht. Hij scheen door mijne opmerking getroffen en eindigde met mij te zeggen Doe wat ge wilt, ’t kan me niet schelea! ’t Is hetgeen ik gedaan heb. Dat belet me niet mij te erbarmen over ’t lot van een man die opvijftienjarigen ouderdom eene onweerstaanbare neiging heeft gevoeld voor kerkmuziek, waarvan de ouders niet gewild I eb ben, en die zich veroordeeld ziet margari e, bleekblauw of steenen pijpen te verkoopen. Van de herziening der Schoolwet kan voor bet oogenblik geen sprake zijn Dat begrijpt men maar al te goed aan hoogerhand Over de herinrichting van ’t leger en de ver sterking van ’s Rijks weerbaarheid bestaat er zulke groole verdeeldheid in de rangen der katholieken, dat men liefst die zaak or aangeroerd zal laten, vooral dat ditmaal niet moet gerekend worden op de medehulp der linkerzijde. Wat betreft de herziening der kieswetten, daar over zijn de klerikalen nog meer verdeeld. Het is aan Minister de Broqueull; ónmogelijk de eenen voldoening le schenken zonder zich de anderen tot vijand le maken. De liberalen en socialisten zullen zich natuurlijk niet tevreden stellen met eene streep hervorming, maar wen schen dat een grondige herziening der kieswet ten met de politieke gelijkheid als grondslag plaats bebbe. Er blijft dan aan da regeering nog enkel over en kozijntjes mogelijk in openba re ambten en betrekkingen te moffelen en desnoods nieuwe plaatsen en ambten open le stellen. Dat doen ze dan ook, wees maar gerust! Bj de heropening der Kamers, zullen wij echter vernemen wat de regeering in het schild voert en of de tegenpat tijen haar zullen laten betijen. Waarschijnlijk staan wij dichter bij de ontbinding dan wel gedacht wordt. Monsieur Antoine. Te Groenendale bekommerde m n zich ook niet veel om le weten, boa da gewezen kleerma ker aan zijn fortuin gekomen was. Hij had het vast, en dat was ’t voornaamste, zei men. Hebben is hebban en krijgen is de kunst, was tiet spreekwoord, dat ïn Gioanendale het meest vereerders vond, en het best werd toege past. i Monsieur Antoine was in de Groenendaal- sche groote wereld eeno persoonlijkheid. Hij was liet, die den Franschen naam Vertval gevonden bad. Die botte boerennaam Groenendale stak hem ai lang tegen, zei hij; een Fransche mond als de zijne kon hem niet goed uilspreken. Het is waard te vertellen hoe Groenendale aan zijn nieuwen naam gekomen was Eens, dat Monsieur Antoine aan het middageten zat, en zijne soep uitgelepeld had, was hem dat woord Vertval eensklaps ingevallen. Dadelijk stond bij op zonder iets tot de zijnen te zeggen, wierp zijne ser-et weg en liep recht naarde Harmonie. De Harmonie is het lokaal -an tiet muziekge- nootsebap, en ook het burgerkoffi-ihuis Ier wevers- en verversbaztn. Eiken dag, ’s middags en ’s avonds, was daar bet fijnste gezelschap van Vertval bijeen. Toen Monsieur Anloine lachend binnen kwam, vond hij er nog eenige kliënten bij bitter en boonekamp. Zij keken verbaasd, toen zij hem ’t Is met genoeg, n dat we vernemen dat de steamer Clara, die zulke onbestwislbare proeven barer weerstandskrachten, bare kloeke bouwing gegeven heeft, niet de minste avarij heeft geleden Op den oogenblik dat we schrijven is ze reeds geladen met kolen op weg van B’Oness naar Malmo (Zweden). Waarna ze met eene lading rogge naar Gent zal varen. Langs een anderen kant wordt de Martha, kapitein Leoti Blondé, derzelfie vennootschap, alhier, met eene voile lading kolen en komende tan Goole dezen avond verwacht. terug zagen in zulke vroolijke stemmig. Dadelijk deelde hij hun mede wat hij gevonden bad Vertval, een nieuwen naam voorde stal. Koorts- abhtig vroeg hij hun wat zij er over dachten. Zj herhaalden den naam en klapten in de handen. Chic! Bien trouvé. Antoine! zei de zoon van den Burgemeester, monsieur Albert de eerste snob van het verfranschte Vei tval. Het aangezicht van den gewezen kleermaker glansde van opgetogenheid. Er werd porto-wijn op gedronken en de leden van de Harmonie gingen dien dag een half uur later naar buis. Zij mochten zich aan eene pruttelbui van wege hunne huishoudster verwachten, doch als zij zei den, wat de oorzaak van hun lang blijven was geweest, was de bui gauw over. De naam Vertval stond vooral de dames aan. Voor Fransche mondjes, die zij meenden te hebben, was dat zoo gemakkelijk uit te spreken Ville de Vertval. Ville de Vertval stond op de programma’s van het eerstvolgend concert in de Harmonie. Dat las iedereen daar, en voud er genoegen in het te herhalen. Monsieur Antoine was fier o<er zijne uit vinding, en iiet nieuws was, als een v vuur, de stad rondgegaan. j pennekrabbers toe. Toen de burgemeester volksvertegenwoordi- ger-fabrikant Ameels, lid der Association /laman de pour la vulgarisation de la langue francais» bat te weten kreeg, had hij er knikkend en lachend zijne tevredenheid over ultgedrukl. Ee- nigen tijd nadien stelde .hij in de Wetgevende Kam-r te Brussel voor, den naam Vertval ambte lijk aan te nemen. De talrijke Vlaamschhatende kamerleden keurden het goed, en meenden, dat Vlaanderen thans voor goed dan weg der bescha ving opging. Als afdoende reden had Ameels aangevoerd, dat de Flaminganten, raar volk, waarvan er te Groenendale ook aenige speci mens» waren, zeken niet goed wisten hoe zij den naam hunner stad moesten schrijven Grienen- dale of Groenendaele. Het was dan beter, besloot hij, den naam Vertval aan Ie nemen in de taal, voegde hij er uitdrukkelijk en met klem bij, die door den geletterden en begoeden stand van de stad, even als vaa geheel het land, gesproken werd. Da Vlaamschhatende burgemeestei der aloude Vlaamsche stad Groenendale dacht, dat hij do Vlaarnschgezinden nu eens een feilen steek gege ven had, waarvan zij nimmer zouden opstaan. De Minister had geknikt; Je Kamer nam het voorstel aan; de Franscbgezinde afgevaardigden riepen bravo! en zelfs in de loge der gazetschrij- ’k Heb daar zoo even overvloedige en grieven de dingen gelezen over da rampen die te beurt vallen aan den man wiens roeping gedwars boornd is geweest. ’k Weet niet nanwkeurig hoe men hedendaags een beroep kiest, maar ’k weet nog helaas! hoe men hel eertijds koos, in de godvreezende huis gezinnen. Voor hetgeen nae persoonlijk betreft, 'twas rap gedaan. ’k Heb in ge!>e«l nooit geene roeping gehad Wanneer men mij i raagde wat ik in ’t leven ging uitvoeren, antwoordde ik dat ik er niemandal van wist, dat de beioepen mij allemaal om ter schoonst schenen en dat hetgeen mij in verle genheid bracht, niet de hoedanigheid was der te ‘\erwerven standen, maar wei ’i hersenschimmig getal dezer standen. Dat veroorzaakte da wanhoop van hetgeen er mij nog als familie oveibleef, maar daar er niet veel van overbleef, was de ramp niet heel gewichtig, ’k Stelde voor aan en braven man dien God en de vrederechter hadden aangesteld tot het verdedigen mijner belangen en bet beschermen mijner deugd, stelde hem voor in de geestelijke orde le treilen, ’k Deed ullkomen dat hij alzoo van mij zou ontslagen zijn geweest, dat hel mij niet onaangenaam was eene schoon» soutane te dragen, de brecht der jonge boetvaar dige vrouwtjes te hooren, een dikken buik ta krijgen, wijn te d; inken en te leven in gezelschap eener poezele dienstmeid, zelfs indien ze den canonieken ouderdom bereikt had. Er stak maar een haartje in die voortreffelijke berekening de pastoors zijn s zondags niet vrij. Dat verveelde me erg. Hij raadde mij eene andere baan te kiezen. Ge zoudt kunnen telegramdrager worden, sprak hij Fdison heeft alzoo begonnen. Dat. vooruitzicht lachte me nogal toe. De telegramdragers betalen niets om trams en treiiis te reizen. ’k Deed hem nochtans bemerken dat ik mijn leven lang geene telegrammen kon dragen en dat mijne kansen om Edison op te volgen veeleer gering waren. ’k Voegde er bij dat Peter de Groote begonnen had mst scneepstlmmerman te zijn en dat hij keizer van Rusland was geworden, hetgeen een De I-ïospieen. Iedereen zal zich nog herineren hoe we in een manifest uitgegeven den Zaterdag voor de kiezing klaar en duidelijk heb ben aangetoond hoe doorslecht de Hospicen alhier worden bestuurd, hoe alles daar verwaar loost en in de war is. lot bewijs van onze gezegdens toonden we aan dat de rekening van 1908 en de begroeting 1910 alleenlijk nog niet waren opgrsteld noch goed gekeurd. We zegden ook dat de stadsbsstuurders voor de kiezing deze niet hadden durven voorde pla ne brengen, omdat ze vreesden dat de onthullin gen die den heer De Jaegher er zou over gedaan hebben, denzelfden indruk op de Nieuportenaren zou gemaakt hebben als toen de fameuze stads rekening van 1009 in den gemeenteraad bespro- den is geweest. Met dag en datum bewezen we hoe ze in de vergaderingen van gemeenteraad en berek van geldwezen de bespreking van die punten op de lange baan hadden geschoven, en eindelijk een beelen tijd voor de kiezing geen vergaderingen meer hadden gehouden. En wat we voorzegden is tot hiertoe punt per punt uitgevallen, wat bewijst dat we de volle waarheid uiteen hebben gelegd. Pas was de kiezing voorbij of er werd gemeen teraad gehouden, met aan de dagorde eenige punten van weinig belang. Ze durfden het niet riskeeren zaken Ier bespreking le brengen, die redekaveling zouden kunnen veroorzaakt hebben omdat ze niet zeker wisten of M. De Jaegher nog naar de vergadering zou komen. Doch toen ze stellig wisten en overtuigd waren dat M. De Jaegher zich de moeite niet meer zal getroosten zich met de stadszaken te bemoeien en op de vergaderingen te verschijnen, hebben ze seffens nieuwe vergaderingen van gemeente raad en geldwezen belegd, en er alles reke ningen en begrootingen door de marionet ten jaknikkers a la chute doen afhaspelen. Ziedaar tot waar het de lichtzinnigheid van eoriige lichtgeloovigen, door geld en valsche be loften misleid, het gebracht heeft. Wroeging moeten ze zeker hebben over hunne onbezonum daad, en hoe meer do toekomst zal bewijzen dat er controol, veel controol op bet stadhuis noodig was, hoe meer zich hunne onbedachte handel wijze zullen beklagen. --- Op donderdag 9 dezer verspreidde zich ter stede snel als een vuurpijl de droevigs mare dat de steamer Clara, kapitein Jules Blondé, sinds een tiantal dagen vermist, in de golven zou ver zwonden zjn. Eenieder was door dit treurig nieuws m«t groole droefheid, en innig medelijden geslagen; Nieuport was reeds in rouw, en op alle wezens was verslagenheid en treurigheid le lezen. Doch, vrijdag morgen, sneller nog dan een bliksem, klonk het over ons stadje dat de vriend Blondé en zijne medevarenden ongedeerd te Blyth (bij Nsw Gastle) waren loegelomen. Eenieder was terug opgetogen en tevreden, en de treurnis van den dag voordien maakt seffens plaats voor hartelijke vreugde de schrik kelijke ramp die ons had bedreigd was voprbij. En in die oogcnblikk-n \an slomme (Doofheid hebban we kunnen -aststellan hoeveel sympathie alia weldenkende Nieuportenaars gevoelen voor hen, die ten gevare huns lavens, hun brood op zee verdienen, voor de bemanning en hunne familien der beide Nieuportsche steamers, en ook voor hen die eigenaars dezer schepen, zich geene opofïeringen sparen voor het we'zijn en en den bloëf oozar moederstad wij bedoelen Handel en Scheepvaart. Wij denken de belangstelling onzer kzets op te wekken met hieronder ds bijzonderheden dier angstwekkende reis mede te dealen, bijzonderhe den die we aan onze vrienden te danken hebben. De Clara vertrok ledig uit Kopenhagen (hoofd stad va» Denemarken) den maandag 30 October hebbende aan boord mirs ens 60 Ion kolen dus genoeg voor een zestal dagen en tar be stemming van B’Oness (Schoiland), wat ongeveer twee en half dagen varens voorstdi. Bij het vertrek woei het hevig; en na eenige uren zee werd het storm. Doch dit kon geen gevaar opleveren daar de wind zuid was; inte gendeel, deze hielp nog aan de snellere vaart. Buiten Hanstholm gekomen was de wind veran derd en naar W. N. W. gegaan, doch na korten tijd was hij weder W. Z W. De Clara bad alsdan tegen »en schrikkelijke, töranhoog loopendezee, ea eene geweldige wind en dit recht op den kop te kampen. Het schip ward vreeselijk geslingerd en stampte hevig. Gedurig was de schroef buiten water, en reusachtige baren, als donderslagen gelijk, verbrijzelden zich tegen den gelukkiglijk zoo sterk gebouwden bodem van het schip. In die omstandigheden was de vooruitgang heel traag. Zoo werd gevaren lot den nacht van den zaterdag 4 November op zondag 5 dezer. Gedurende die zes schrikkelijke dagen werd door den koenen Jules en zijne moedige manschappen hardnekkig tegen deelt menten gekampt. Doch, hunne beproevingen waren nog niet ten einde, ver van daar. Dan waren zij nog op 100 mijlen van de Firth of Fort, hunne bestemplaats. Immer nam de wind toe; nu was het geen storm meer, maar een gruwvol orkaan, dat do baren hemelhoog in da lueht slingerde. Immer werd met evenveel moed voortgestoomd, doch niettegenstaande alles vorderde het schip slechts gemiddeld 4 mijlen per uur, en weid het, daar het niet meer stuurde, uit zijn koers geslagen; alzoo dreef het N. O. en O.N.O. op Gods genade. Tot overmaat van ongeluk ontbraken den zondag namiddag de kolen. Da rnachien moest dus stilvallen, en wie met de zee bekend is, kan zich een gedacht maken van wat het wezen moet in dien onmetelijken woesten plas in dergelijke omstandigheden rond te zwalpen. Ware helden moed is er alsdan noodigom tegen de ontketende elementen nog voort te kampen. In dien hache- lijken toestand dreef de Clara tol dan maandag arond om 8 ure. Alsdan werd een licht van een ander schip dit van de stoomsloep Orlando van Grimsby ontwaard, en noodpjlen werden afgeschoten. De bemanning dier visschersboot niets dan hun zeemansmoed raadplegende, kwam sellens ter hulp gaVaren, en nabovenrnenschelijke pogingen van beiderzijden zijn zij er in gelukt tweemaal een tros over te nemen, doch die ongelukkiglijk telkens na weinige oogenblikken luien door de woedende zee werd gebroken. De Orlando, na bij de Clara vernacht to hebben heeit ’s morgens hare pogingen herniewd, eene nieuwe tros overhandigd, -m heeft alsdan tot den dinsdag middag da Clara getuid, waarna de iros nogmaals door de hoog leopende zee is verbrij zeld geweest. Eindelijk na vele onbeschrijflijke wedervarigheden is de definitieve tuitocht aange vangen den woensdag morgen, en heeft, midden van orkaan en holle zee. geduurd lot donderdag avond 9 November rond 11 ure, uur waarop de redders en geredden gelukkig ts Blyth zijn toege komen, na een in zulke schrikwekkende omstan- ook te kort komen, want terwijl er 1200 en ondersteunt de visschers die uwe bescherming reserveofficieren zouden noodig zijn, be schikt men slechts over 178. Kortom, trots de talrijke millioanen welke aan het op bouwen van vestingen werden gewijd, trots een altijd zwellend budget van oorlog verkeert ons leger in een toestand van volslagene ontreddering en is do verdedi ging van ons vaderland op verre na niet verzekerd. En aan wie de schuld? Aan het katholiek landsbeheer dat ten plicht had daarin te voorzien en dit ver MENGELWERK OngeluR. Richard Rensaert, zoon van Edmond, landbouwer op ds wijk Bosse te Steenhuize voorde Zateidag namiddag aal met. een koppel paarden; in het naar huis keeren op den groeten steenweg, snorde een automobiel in in volle vlucht voorbij die naar Ninove opreed. De paarden sloegen verschrikt op hol; ds jonge ling die op de kar zat, kon deze niet meer inhou den, viel en ruide onder de wielen dia hem over het lichaam liepen. De ongelukkige,'schrikkelijk verminkt, werd zonder kennis afgenomen en in liegend vers juichten enkele Brusselsche en Fransche Men vraagt zich te vergeefs af waarom bet Ministerie de Broqueville opspraak zou indienon tegen het voorstel, om, zoodra de wet tot vei- meerdering der Kamerzetels is gestemd, over te gaan tot de ontbinding der Kamers en raadple ging van het kiezerskorps. Inderdaad, in de verondeisteliing zelfs dat tiet kabinet de Broquevilie aan ’t bewind blijft tot in Mei aanstaande, zal het toch niet anders vermo gen dan de loopende regeeringszaker. af te handelen, de hoogdringende voorstellen door te drijven en de begrootingen te laten stemmen Elke politieke daad is aan de regeering ontzegd en overigens, is de tegenpartij daar om, desnoods te beletten dat eene regeering, formeel afgekeurd door het kiezerskorps, zich, in stervensdood, vergrijpe aan het doordriiven van politieke wetten. En dan nog, welke politieke wetten zouden de klerikalen thans aan ’i land kunnen opdrin gen? eene naburige woning gedragen waar hij Zondag overleed zonder tot het bewustzijn te zijn terug gekomen. De automobielvoerder is in rasse vlucht voort gereden zxnder zich de minste moeite gegeven te hebben om het slachtoffer le helpen Brandkastdieven Zondag zijn drie kerels gedrongen in het appartement van M. Edemont Hendrikx, bestuurder van het Natio naal Vtaamscb Tooneel, te Brussel, bij den huur houder Valcke, Aschstraat. Zj trachtten de brandkast open te breken; reeds was er een gat in geboord toen zij door de policie. die was ontboden geworden door een stalknecht, die de kerels had zien binnen dringen, verrast werden. De schurken namen de vlucht langs het dak De policie onderzocht het huis doch geen spoor van dieven en nog minder een spoor van inbraak. De stalknecht beweerde dat hij drie kerels rond bet huis zien slenteren en geene onbeken den waren van de dienstmeid van M. Hendrikx. Deze meid, Virginie G. welke sedert vijf jaar in dient was bij den bestuurder en die het volle vert.ouwen baars meesters bad gewonnen, werd door den policiekommissaris M Gilt.i on dervraagd. Door vragen in hel nauw gebracht bekende zij dat zij verscheidene malen tijdens de afwezigheid baars meesters personen met wien zij in betrek king was in de woning bad gelaten. brio dier kerels werden opgezocht en aange houden, Hun opgegeven alibi zal onderzocht worden. Andere aanhoudingen zijn nakend. Criestiiiv Maandag morgen rond 5 ure, werd de dienstmeid van M. Arthur Pranzini, Vleeschhouwersstraat te Charleroi, toen zij bene den kwam een gasreuk gewaar. Zj beging de onvoorzichtigheid stekje te aansteken, waardoor eene schrikkelijke ontploffing plaats had. De ruiten werden verbrij zeld, de ingangdeur vernield en de plankenvloer van het gelijkvloers storte in. Onmiddellijk snelden de gepuren toe; de deur der slaapkamer van M. Prozini, was op slot en viuchteloos werd er geklopt. Een ongeluk vree- zende, stampte men de deur in; een hevige gasreuk vervulde de kamer en M. Prozini lag levenloos op zijn bed. Da kunstmatige adem haling werd loegepast, doch te vergeefs. Bloedig gevecht Zondag nacht werd in de Pruisenstraat te Brussel een kaporaal der grenadiers in eene herberg do.r andere soldaten mishandeld en zijne muls afgenomen Een po.icieagent vergezelde den kaporaal, doen nauwelijks hadden zij den voet in d’herberg gezet of een hevige twist onstond tusschen da soldaten en de verbruikers die partij trokken voor den kaporaal. Op zekeren oogenblik werd de policieagent Vei bist vastgegrepen en ten gronde geworpen. Twee agenten die hun makker ter hulp kwamen moesten van hunne wapens gebruik maken en losten verscheidene revolverschoten in de lucht. Een twintigtal agenten met den blooten sabel in de hanci dreven de 300 vechters uiteen. Verschei dene agenten en soldaten werden gekwetst en talrijke aanhoudingen hadden plaats. Drama. Zondag werd in eene herberg te Weslrem een kaartprijskamp gehouden, een konijn was af te kaarten. Vier kaarters hadden het konijn vei lieten de herber g om deze van naert binnen te treden. Daar bevond zich de genaamde Van Langenhove, die het konijn kocht en reeds in handen hield. Doch drie der winners waieu met den >erkoop niet tevreden en er ontstond daarover woordenwisselingen tusschen Geoiges 1 emmerman en René Van Langenhove. Van Langenhove, die bemerkte dat de twist ernstig werd, verliet onmiddellijk de herberg, achtervolgd door Temmerman, die, eens buiten’ zijn mes trok en het tot aan den hecht in den buik van Van Langenhove plofte, zoodat de inge wanden uit de afgrijselijke wonden puilden en het slachtoffer als dood ten gronde storte. De dader nam onmiddellijk de vlucht en het slachtoffer werd ter herberg van Reynasrt bin nen gedragen alwaar de geneesheer Verstranlen van Wetteren, onmiddellijk ontboden hem de eerste zorgen toediende en verklaarde dat all verplaatsing van den gekwetste onmogelijk was. Deze werd dan óok onmiddellijk H. reciiten toegediend want, men vreesde alle oogenblikken een uoodlottigen afloop. De bevelhebber Weyers en da wachtmeester Van Driessche waren ten spoedigste ter plaats en hebben na ondervraging van verschillige getuigen den dader die reeds gaan slapen was van z*;n bed gehaaid en in het emeentegevang van Wetteren, ter beschikking van het parket opgesloten. Deze schrikkelijke moordpoging heeft de deis mo rustige gomeente Westrem in roer gesteld Op het laatste 0i gen blik vernemen wij dat de toestand v an den gestokene zeer slecht is en men alle oogenblikken een slechte afloop verwacht. Een drama Zond.<g is op het ge hucht Eyzer, gelegen op een uur afstands Overijssche, een bloedig drama afgespeeld. De gebroeders Theophiel en Gornelis X on derscheidenlijk 40 en 50 jaar oud, en beiden ongehuwd, bewoonden een kleine hoeve, hen door hunne ouders nagelaten. Theophiel is wat waardig zijn, maar richt de oogen naar Nieuport, daar is plaats en met veel min uitgaven zult gij daar den gewenschten uitslag bekomen om han del en visscherj te schenken wat hun toekumt. Dat is den waren toest nd der zaak die ons allen zoo zeer aanbelangt. En hier stellen wij de vraag Hebben wij in onze reeks artikelen over Onze Haven ooit iets anders verklaard? Doch dit verzwijgt het Nieuwsblad. Wanneer wij voor onze gedachten dierven vooruitkomen en den waren toestand blootlegden, hield het Nieuwsblad den bek in de pluimen en zweeg als een graf. Het dierf die brandende kwestie niet aanraken; het had moeten zijne klerikale vrien den van hel gouvernement hekelen en aanvallen zooals wij deden; het was bevieesd er eenig poli tiek voordeel door te verliezen; hel had ons moeten gelijk geven. I Wanneer wij schreven d t het tijd was de zooveel vriendjes koppen bij elkaar te steken en liet volk wakker te schud len; wanneer wij herhaaldelijk aandron gen om bet. voorbeeld der groote sleden na le volgen, die door eensgezind strijden hun recht weten af te dringen omdat niets weerstaat aan den drang der openbare opinie die eischt wat haar toekomt; dan... dan bleef het Nieuwsblad stom als een vise Politiek gaat voor alles bj de Nieuportsche klerikalen. Het volk had kunnen begrijpen dat het noodig Is gezamenlijk te streven om Nieuport’s haven le redden, om hare uitbreiding, om hare volledige inrichting te bewerkstelligen. Het had kunnen verstaan dat de bavenkwestie een vraagstuk is van algemeen belang, en niet van politiek. Het kiezerskorps had kunnen beseffen dat de Nieu portsebe liberale pa; tij, aan wien bet ontstaan der koophandelsbeweging alhier ta danken is, volle recht had erkend te wezen; het had kun nen begrijpen dat wij waarheid schreven wan neer wij de lauwheid en lamlendigheid der klerikale stadsbestuurders hekelden En dat mocht niet. De klerikalen hadden hierdoor eenige stemmetjes, misschien wel eeni ge zeteltjes kunnen verliezen. Zelfs nu nog durven zij voor hunne zienswijze niet ronduitO )r den dag hemen. Zij hebben liever te zeggen w t andere bladen schrijven; ’t is min compromettant! Gelukkig dat weldra eene nieuwe regeering het bewind in handen nemen zal en dan zullen wij niet rusten, vooraleer wij van onze vrienden bekomen de volledige haveninrichting die wij «inds jaren en jaren krachtdadig eiseben. si mpel van geest, en Gornelis, overwegende dat zij beiden langzamerhand oud en hulpbehoevend begonnen te worden, besloot voor zijn broeder eene vrouw te zoeken. Hij slaagde in zijn pogingen en wist de dienst maagd eener hoeve over te halen met zijn broeder in het huwelijk te treden. Ongeveer vijftien maanden geleden werd dit huwelijk voltrokken. Maar Gornelis had zijn planen niet onthuld. Hij rekende er stellig op dat de simpele Theophiel zijn rechten als echtgenoot geenszins zou doen gelden, en dat diens vrouw zijne minnares worden zou 9 Nov. Laureins Hieronymus Eudo<icus Napo léon oud 25 j. Hm. ld. zoon van Pieter en Amelia Scherpenseel. Lowie Gaston Maurits Eteinne Edgard oud 6 j. 1 m. 17 d. zoon van Hector en Emma Flandrin. Sedert i Januari 1911 65 sterfgevallen. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Huberecht Amand Hendrik hovenier te Nieu port en Geldof Maria Louisa zonder beroep te Dlxmude Florin Maurits Aifons, telegraafbediende te Nieuport en Gott.em Germans Gbislena zonder beroep le Kortrijk. Maertens Ed tn on 1 Frans, plafonneerdersgast en Demeesler Maria Eugenia, werkvrouw beiden se Nieuport. Vandekerckhove Leo Karel, slachter te Mid delkerke en Duflon Emma Coleta zonder beroep te Nieuport. 10 Nov. Aesaert Clara Maria, dochter van Renaat en Alphonsina Neudt. Dobbelaere Martha Maria Joanna doch ter van Theophiel en Maria Deschieter Sedert 1 Januari 1911 99 geboorten. STERFGEVALLEN. digheden afgelegden weg van minstens 170 mij len. Men kan zich moeilijk een gedacht vormen van wat die dapperen in die woeste zee, geduren de 11 dagen in die donkere la»g» winternachten hebben afgeziei:, waar oogenblikken van hoop en droove wanhoop zich hebben afgawisseld, waar zelfs gebrek aan voedsel zich heeft doen gevoelen, dg provianden uitgeput zijnde en de Orlando niet dicht geno-jg kunnende naderen om voedsel over te zetten. Doch na lijden komt verblijden, na regen komt zonneschijn, en vermits alles ten beste isafge- loopan, zoo moeten wij de bemanning der Clara, met den koenen kapitien Jules aan ’t hoofd over hunne gelukkige ontsuapping van harte geluk wenschen, ©n ze de verzekering ows aller sympa thie aanbidden. Langs een anderen kant zouden wij aan een gevoel van erkentelijkheid te kort blijven zoo we de opvaarders van da stoomsloep Orlando van Grymsby, die ten gevare van hun eigen leven, Nieuport misschien van eene onherstelbare ramp hebben gespaard, niet al onze bewondering uitdrukten, en niet gelukwenschten over hun manhaftig gedrag. Wij durven ook hopen dat het Belgisch Staats bestuur, aan wien kennis de fePen’zouden die nen gebracht te worden, zijn dringe dde plicht zal doen, en dal het die braven, eene welver diend- belooningzal toekennen voorde moeilijke redding onzer stadsgenoten, ledding waaiin we ons allen ten zearsle vei heugen. t<l£ïKX REWS e^n fosfoor- 2 an- 4 i

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2