I IIE BURGERS VAlï GilOÊffiilMli BELANGRIJK BERICHT Pieter Dumont-Sanserceer Aannemer van openbare werken. Eni. Lammens en Zonen Groote Kleerverwerii Bericht. Toiletartikelen Ste-Ceciafeest Knorrepot’s praatje Nieuws uit Nieuport Binneo- en Buitenland. Land- en Tuinbouw Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Hoogwater te Nieuport ’s nioiy. 9,23 10,98 10.57 11,48 12 15 1,10 2,06 Het katholiek stadsbestuur en de belangen van Nieuport ADELSON DEPLANTER barüier coiffeur i J i I Treurig, ja, heel treurig. bekampen en zoo meer, alles en alleen uit politiek belang. Denkt nu niet, slechts op onzen vlaamschen buiten ge OWBIl W4TfKI s avonds 9 46 10,32 11,22 12,— 12,42 1,38 2,3 i Groote keus en beste hoedanigheid van Hooker sar tikelen. Huis van Vertrouwen. I van een koffiehuis, versierd met den naam van maatschappelijk lokaal. Men wijzigde ’t reglement, men onder zocht de kas, men maakte feestprogram- t dronk groote pinten. ’k Heb me sinds dikwijls afgevraagd wie Zooals al de Belgen die twintig jaar oud zijn geweest, heb ik deel gemaakt van eene maatschappij der Vereenigde vrienden die voor zinspreuk had Nut en vermaak Alle woensdagen, verga lorde men in Veevoeding. Zemelen. Proef op weiden Yperstraat, S>, Wicuport disschen; dat zij gowooa zijn de waarheid misschien!) te draaien, de wetenschap te verminken, I der officieele scholen onbekwamen zijn lezers de ongerijmdste verzinsels op te terwijl zij pheoixen zijn (zoo denken zij mas en men daaruit wel nut heeft kunnen trekken, de baa van ’t koffiehuis daar gelaten. En ’k heb me altijd afgevraagd wat vermaak men kan scheppen in ’t wijzigen voor een reglement of iu ’t nazien van eeno kas ’k Had gedongen naar de eer in die beroemde maatschappij aanvaard te wor den, om genoegen te doen aan den vriend van een mijner vrienden. tk Was er gebleven om niemand ver driet aan te doen en ’k bad geëindigd met belang te stellen in de pogingen dezer kleine wereld die zich den geest folterde om vermakelijkheden ta vinden. Men zou zich altyd de volgende week vermaken en men verveelde zich als doode ratten. Men wachtte angstig de feesten af. Men onderging ze met ontsteltenis. Ha! die feesten! Die feestmalen aan twee franks per man wijn er inbegrepen, tijdens dewelke men zich met overtuiging vergiftigde en na dewelke de ledenkunstliefhebbers een mu ziekaal en tooneelkundig deel inrichtten. Ha! die heildronken! Ha! dat campêche hout gedronken op den voorspoed van den kring, op ’t welstellen der aanwezige en afwezige dames, op de gezondheid van den voorzitter! Ha! edelmoedige, uitgelatene en heilige jeugd! De Vereenigde vr ienden moesten vijftig jaar leven; ze leefden er drie, dank aan den schatbewaarder die, op zekeren avond, vertrok met de kas en met de vrouw van den geheimschrijver Nut en vermaak! Al de vermaakki’ingen ondergaan, waarschijnlijk, ’t zelfde lot niet. Er be staan er voorzeker waar men ferm plezier maakt, want men sticht er alle dage. Er bestaat, bij voorbeeld, te Kursk, een club waarvan al de leden de verbintenis aangaan zich te zelfmoorden op den dag dat ze door ’t lot aangewezen zijn, en die zich inderdaad van ’t leven berooven. De vergaderingen zijn, zoo ’t schijnt, uitnemende vroolijk. Men vermaakt er zich niet langdurig, maar men vermaakt er zich rap en wel. ’k Denk dat da kortste vermaken de beste zijn. i kroost aan politiek opofïeren! dit slachtoffer der onwetendheid, dat zoo straks Wat was het dool dor opstellers, ’t is te Het buskruit, ’t Is wel degelijk een i monnik die het uitgevonden heeft name lijk Berthold Schwartz, een geleerd schei kundige te Freiburg, op het einde der XIF eeuw. Hy vond het bij verassing, een mengsel vaa kool, salpeter en zwavel de vuurproef willende doen onderstaan, het geen eene ontploffing veroorzaakte. Voor het kompas was den pastoor ook al mis. Albert le grand was wel een groote geleerde, maar het kompas werd uitge vonden door Flavio Gioja die rond 1300 te Pasitano werd geboren. Hij vond het zoo nuttige zeemanswerktuig uit al proefne mingen doen met zeilsteen. Wat de electriciteit betreft, hier ook sloeg den pastoor den bal mis. De overoude Grieken hadden reeds het bestaan der barnkracht in het amber dat zij elec tron noemden, bestatigd. En het was Volta die het eerst de electrieke of Voltai sche pil (stapel) uitvond. Wanneer men bestatigt dat pastoors dergelijken onzin durven schrijven en in groote steden verspreiden, is het dan te verwonderen dat zij de waarheid onbarm hartig den nek omwringen in hunne schriften bestemd aan de buitenkiezers? Wanneer zij zulkeu onnoozelen praat gedrukt onder het volk verspreiden, wat moeten zy dan wel in hunne patronages vertellen? Wat moeten zij dan wel in hunne seho len de kinderen aanleeren? Is het dan te verwonleren dat deze weinig of niete weten van geschiedenis (tenzij de heilige geschiedenis) van wis j kunde^ natuurkunde, ontleedkunde, kort- i om van alle ware wetenschap? En zeggen dat zoovele kinderen het slachtoffer zijn vaa het gebrek aan ver- stand van menige ouders die, uit politiek of vrees van klerikalen dwang, hunne i kinderen aan kloosterscholen toevertrou- i wen en dusdoende de toekomst van hun A T® fip i 5,ef?gen ^er g®®stelijken, die zulken onzin- de achterzaal 1/HS 1 raaijv uigen rimram aaneeaknoopen? Aan hunne Wij zeiden laatst dat de klerikale kies I lezers wijs te maken dat de onderwyzers gazetjesde specialiteit bezitten aan hunne - Die fameuse pastoor wist dus niet dat den tegenstrever met oneerlijke wapens te het alphabet (het a. b. c.) uitgevonden j werd niet door Ardoin of Orthon, maar wel door Cademus, konioT van Thebe die beste lezers, dat dit het aan cl© aloude Grieken aanleerde. Van hem dicht Bréboeuf schïedt. OokTn de groote steden gaan zij i GW dejui quemaus op dezelfde manier te werk. Het is immers by ben om te doen het kiezerskorps te misleiden, het de grofste onwaarheden te doen slikken, om te beproeven den politie- ken tegenstrever te kleineeren. Zoo lichten we uit den Sint-Pielersbods van Gent van 9 Juli IJ. het volgende pareltje O, die dompers... Ijangestraat, 5®, FWieapart BS 5® Benoeming. De de orde van de 24 Nov. 26 26 I i (Wordt voortgezet,) t --- bevorderd tot den graad van Officier in de Leo poldsorde. Onze hartelijkste gelukwenschen. 4 5 door Na twee uren werkens waren de pompiers het vuur meester. De schade voor de fabiisk «an M. Lévy wordt gerekend op 150.000 fr. en deze voor M. Charles, op 35 000 fr. Niets is kunnen gered worden. Hetgeen door het vuur niet is verteerd, word door het water beschadigd. Ongeluk. Maandag avond rond 7 1/2 ure is in de statie van Wichelen een schrikkelijk ongeluk gebeurd, dat onder het spoorwegperso neel eene groots verslagen m id heeft teweegge bracht. De manoeuvei man, Clement Van Wrsemaele, 30 jaar oud, ongehuwd, wonende te Bm-igem- Cherskamp, werd door een koopwarenlrein van Dendermonde verrast en in twee gereden. Ooggetuigen slaakten angstverscheurende kre ten; de machinist, daardoor opmerkzaam ge maakt, stopte onmiddelijk De bebloede overblijf selen werden in eene afhankelijkheid der statie overgebracht. MENGELWERK 4 8 9 kommissaris der wederlandscha tentoonstelling van Brussel zoo wist te oaderscheiden, en die thans officier dar rechterlijke Brigade te Brussel is, werd onlangs Ridder van kioon van Ila'ia benoemd. Vaa harte proficiat! Engelschen en Wervikschen Tabac Cigaren en Cigaretten der beste marken. Groot assor timent -an Pijpen en Porlecigaren in écume of raclne met steert in amber Beste snuif in blauwe en gele pakken, enz. enz. I Benoeming. De alom gachle heer I Ernest Ertel, zoon van den heer poli ‘iekommis - Het Ste-Ceciliafeest onzer aloude, liberale Philharmonie is in de beste stemming, in de gunstigste voorwaarden afgeloopen. In de ruime zaal van ’t Duynnenhuys-, wier wanden, dank aan de kundige hand van den onvermoeibaren vriend cer G. D. met zoovele heugelijke heiinneringen zijn versierd, verdrong zich zondag II. rond 5 1/2 uren eene opeengepak te uitgelezen menigte lieve dames, bevallige Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 6 Donderdag 7 Vrijdag Zaterdag 3 Dacember aan de werkzaamheid van de geachte hoeren Voorzitter en Secretaris, en loofde hun voorbeel dig streven voor don bloei en den vooruit ang van den muziekalen kring. Daarna wisselde het ernstige zich af met liet luimige, en wijl de lieve dames C., wiens talent we hebben bewonderd, H. B en F. D. pas met bevallige alleenspraken, met krachtige romancen vergastten, vertolkte de sympathieke heer C., met eene heldere zuivere stern, ons eenige zijner aang naamste chansonnettsn, en vermaakten de eeuwige lustige broeders» C. en L V. de gansche zaal met hunne koddige gezegden en hun vroolijk gezang. Onze vrienden van Nieuport Baden bleven ook niet ten achteren, en de heeren A. V,. C. D. en H. V. wisten met hunne gekende levendigheid beurtelings krachtige trios, sm akvcdle romancen en kluchtzangen voor te dragen. Allen werden met de grootste geestdrift be groet, en hij bet scheiden, in de beste stemming wsrd door eenieder, oud en jo s,, de hoop uitge drukt nog vele dergelijke plezierdagen, nog 'ele dergelijke vreugdeuren to mogen doorbrengen. V x, - De calicot barons van Vertval wilden in alles de oude rijken der stad en het omliggende voor bijstreven. Dat waren nog menschen van den ouden tijd, zeiden zij, die geen geld konden verteren, misschien omdat zij er niet veel had den Zij zelven, integendeel, konden alles koopen waarnaar zij lust hadden. Ztj deden den handel marcheeren en dat lieten zij aan de oude rijken zien en gevoelen. De parvenus droegen het hoofd in de straat trotsch omhoog, terwijl die oude rijken meest alleen eenvoudige menschea waren, matig in alles, beschaafd en bezadigd in hun Vlaaraschspreken, dat zij gelijk de nieuwe rijken niet versmaadden In de wereld der nieuwe rijken nam men de onbesuisde taal, die men er soms brutaal uitflap te, voor openhartigheid, de gemeene manieren voor ongedwongenheid. Soms kregen de fijner opgevoede zoons en dochters eene kleur als rijpe kersen, als de ouders er zoo maar op los gingen hunne oowetenheid te verkondigen met een sans-gène waarop zij bij vreemden fier waren. Zoo hoorden zij soms, als er muziek gespeeld werd, Faust voor een muziekaal nemen; Wagner, Grieg en Beethoven voor verkoopers van muziekstukken. Rubens en Van Dyck gin gen door voor kooplieden of inlijsters van oude schilderijen en Louis XV en Louis XVI voor meubelmakers. Rhetoric aWij varnemsn dat de zoo werkzame teoueelmaatschappij Rhetorika, geen rust kennende, doch onverpoosd baar werk van volksvaredeling veoitzettende, reeds dapper aan den arbeid is, ten «inde op zondag 24, maandag 25 (Kerstdag) en dinsdag 26 December toeko mende drie prachtigs vertooningen te geven. De knappe tooneellissten zullen ROZE KATE het meesterwerk van N. De Tlère, het wijd en ver vermaard treurspel der smeden, voor het voetlicht brengen Dit is roorwaar geen gemakkelijk» taak, doch we hebben vertrouwen in dan taaien moed der rederijkers, en twijfelen er geénzlns aaa dat ze ditmaal, zooala telken kee. a, de zaal zullen weten in verrukking te brengen Voor het slot zal een b! jspel worden vertoond Ton «inde aan eenieder toe te laten een dier belangrijke kusstavosden bij te wonen, heeft het bestuur van Rhetorika besloten een dagver teoilng 1« te richten, op dinsdag 26 December. Deze laatste hatldan in ’t eerste deel van haar huwelijksleven, als de goede jareo, gelijk de vette koeien van Egypte, nog niet gekomen waren, en de aniline-verf nog niet bekend was, veel meer in de keuken en in ’t waschhuis verkeerd. Da dochters lazen Franse ie feuille tons en revues uit de hoofdstad en uit Parijs, die vroeger in Groenendal^ niet te zien waren. Vijf en twintig taartenbakkers konden er fortuin maken, maar een boekhandelaar, die geene gazetten of lichte lectuur verkoch!, zou nu nog van honger sterven in het beschaafde Vertval. Fransche schrijvers hadden er aan de dames geleerd, wat er in een salon moest, voorhanden zijn om op een Parijzer salon te gelijken, en de jonge juffrouwen handen hare kennis in toepas sing gebracht. De moeders vouwden van verba zing de handen te zamen, als zij zagen, b.;e haar beschaafd kroost alles zoo artistiek inrichtte De vaders waren er niet minder lier over; doch lieten het zoo niet blijken. juffers en leden om het concert hen aangeboden, te aanhooren. De Philharmonie opende dit met een flinke vlaamscho stapmarsch, dreunend gespeeld, en dapper toegejuichl; daarna volgde Mev. Fr. Da Jaegher, altijd even klaar en helder van slem, die de romance l’Ecrin met hare gewone kunst karakter wist voor te dragen. Nabuchodonosor, openingstuk, vol zoete melodie, doch ook vol moeilijkheden, werd op waardige wijze door de muziek ultgevoerd. Verbolgens had het publiek hel geluk onzen stadsgenoot heer Eugeen Bilo, thans bugle solo bij het 4* linieregiment te Ihugge, te mogen aanhooren. Met eene merkwaardige gemakkelijk vrisl hij de verschillende themas tn vari - tien van de fantasia Etoile du Midi, te vertolken, en door de zoetheid zijner toonen de ’i zaal meue te slepen. De fantasia uit het oude, doch eeuwig nieuwe «Faust» door de Philharmonie, bekwam niet minder bijval. Het tweede gede-lte van het puike concert werd geopend door de Marche Trlompbale, indrukwekkend door zijn kracht en forschbeid van karakter. Daarna was het nogmaals de beurt aan de zoo bereidwillige Mev. F. De Jaegher, aan wie bij haar 1“ optreden een prachtige bloemtuil was overhandigd geweest; die na het zoo gevoeDol zingen van het lied van den dommen Ruiter» uit hel Lustig Weeuwtje dreunen i werd gebisseerd door wie ook daarna, door een gevoelige voor komendheid van harentwege, een gelegenheids lied, aan de gelukkige terugkomst der Clara herinnerende, weid voorgedragen, en dis gansch de zaal ontroerde, e<; haar daverend deed toe juichen. De heer Bilo, die in zijn 1' spe', waar kunste naarswerk had geleveid, bewees door hel uit voeren van de fantasia Don Pasquale dat hij miester is in zijn vak; hij werd na een bevallig bisnummer door de heels zaal dapper gevierd, die hem alzoo bewees iioe gulhartig zijn 1* op treden alhier werd onthaald. Na het spelen van de zoo opgewekte Fantasia uil het Saltimbanques, door de Philharmonie, nam het concert onder d werend applaus een einde. De heer Fr. De Jaegher die de begeleiding op de piano der verschillende nummers op zich had genomen kweet zich zooals immer ten beste van zijne moeilijke taak. Wij zeggen aan de inrichters en uitvoerders van het fijne Concert Dank en bravo voor dien kunstavond. Eet bal, door een heel groot getal dames, juffers en heeren bijgewoond, was liet kon niet vroolijker, en broederlijkheid en plezier heerspit ten tot laat in den nacht. ’s Maandags doed de muziek rond 11 ure een optocht. Door een milde geuzenzon begroet, stapte het groote fiere kotps geen 37 koper blazers, zooals b j zeker pluimgoedje door de stad, en niettegenstaande den schandelijken s ant onzer straten, en de moeilijkheden die deze in het spel bijbrengen, klonk en dreunde het door Nieuporlsch wegen van krachtige marschen. Om 1 1/2 ure vergaderden aan den dlsch een bondertal dames en leden. Na smakelijk lichaamsvoedsel werd ook ge zorgd voor nuttig en vroolijk geestesvoedsel; en voorwaar! geen dezer beiden heeft ontbroken! Na eene goed doordachte rede van den heer voorzitter, de nooit volprezen Mej. M. D. voor haar kunstwerk, namelijk het vernieuwen en opsmukken van het aloude vaandel der Philhar- mouie; de ijverige heer G. D die alles wat mogelijk is voor bet goed van onze maatschappij betracht, de dame F. D., de heeteu F. D en E. B. voor hunne gewaardeerde medewerking in het Concert, bedankende en hun zijne erkente lijkheid uitdrukkende, nam vooruoemde heer G. D. het woord, en bracht op zijne beu't hulde Ongeluk. Zondag avond, rond 8 1/2 ure, is dicht de statie Delsfdgem, een ijselijk ongeluk gebeurd, welke eene groote ontroering onder de aanwezigen en Het spoorwegpersoneel heeft te weeggebracht. Een w- rkman werd door den trein Gent-Kortrijk vermorzeld. Nopens dit onderwerp lezen wij in een Zuid- Nederlandsch weekblad het volgends, dat wij letterlijk opnemen met er eenige bedenkingen van eigen ondervinding bij la voegen. Zemelen vormen een goed voeder voor run deren, zoowel voor mest als melkkoeien voor varkens zijn ze minder aan te bevelen. Wil men ze aan varkens geven, dan mogen ze eerst wel gebroeid of gekookt worden; onze herkauwers kunnen ze wel rauw verteren Toch mag men zemelen niet gaan beschouwen als een bij uitstek goed krachtvoeder. Bij aanhoudende voeding mat groöte hoeveelheden, werken zij eenigzins verslappend op de spijsverteeringsorganen. Men gebruike ze daarom meer als ruw voeder en buikvulling. Dat is nu gansch wat anders dan hetgeen er in ’t algemeen onze landbouwers van denken. Immers, men beweert maar al te dikwijls, dat de zemelen aan de spits der krachtvoeders slaan. Wij hadden het dus wel voor, wanneer wij schreven de zemelen bij de veevoeding rnet het sulkervoeder merk sucrema af te wisselen, of zelfs geheel te vervangen. 3a 4 kgr. sucrema per dag en per dier zal in elk geval betere uitslagen verschaffen, dan ons de zemelen leveren kunnen. A. Demblon, veearts. r"- - Hutis Edgard Houck-Dedeystere Ivicollettenstraat, 43 (bij de markt) NIEUPORT. Droogwasscherij en verwerij van alle stoffen, in alle kleuren van vro iwen mans- er, kinder- kleederen zonder ze los te maken. Het ruis beveelt zich bijzonder aan voor het in ’t nieuw droog wasschen van gordijnen lafel- kleederen en kamerbehangsels, chals, zijde pane handschoenen, alsook 'oor het verwen en was schen van wolle en katoenen sargiën. Verwen van lederen handschoenen enz. enz. Zwarte rouws’offen worden «eieverd in 24 uren. Er is een bijhuis bij Wed. HOUCK DEZUTTERE Isenberghe. Verzorgd werk, spoedige bediening, matige prijzen Dat de weide eene rijke potaschbtmestlng behoeft, waarbij dan ook telkens eene schoone winst in da hooiopbrengst wordt waargenomen, bewezen ons nogmaals onze proeven in het ver loepen jaar 1911 aangelegd. Inderdaad, eene mossige weide waarvan per ceel I ais getuige 3500 k. hooi per Ha. gaf, werd door het gebruik van 1000 k. kainiet in staat gesteld hare opbrengst met 2550 k. teverhoogen. In medewerking van 1000 k. staalslakken klom de opbrengst tot 8250 k. per Ha. De meststoffen, genomen aan den prijs van den dag, afgetrokken van de totale waarde der opbrengst, gaf ons met kainiet alleen 151 fr. zuivere winst per Ha. met kainiet en slakken vereenigd, kregen wij 277 fr. per Ha. tot loon. Eene gewone weide waarvan de getuige 2600 k. hooi opbracht, gaf met 1200 k. slakkenmeel en 1200 k. kainiet 5360 k. meeropbrengst per Ha. Als basis werd genomen 5,30 fr. per 100 k. slakken 5 fr. voor kainiet en8 fr. per 100 k. hooi Bericht aan de landbouwers, die er welhaast aandenken, hunne wellanden eene oordeelkun dige bemesting toe te passen. Cultura. Ik heb de eer te laten weten aan de Heeren eigenaars der huizen van N euporl, als dal ik mij belast met het plaatsen van de afleidingbui- zen in grés, binnen de huizen voor het alles sen der keuken en andere waters. Het plaatsen der buizen zal door mij persoonlijk gedaan en nagezien worden, met zoo weinig schade moge lijk aan vloeren en planchet’ te veroorzaken. Men kan ook ten alle tijde gresbuizen bekomen uit zijn magazijn aan genadige prijzen. P. S. Men gelieve goed in acht te nemen dat ik geene leidingen leg vooraleer de groote riolen in iedere straat zijn gemaakt voor verders alle moeiliikheden te vermijden. Ik heb de eer uwe geëerde rdecs met dank baarheid te aanvaarden. De ondergeteekenden maken het geacht pu bliek bekend dat zij van heden af in hun maga zijn voorzien van alle slach van landbouw- machienen, zooals tummel keernens, afroo- mers van alle marken, waschmacbienen laatste model, enz. enz. De vertoonlng zal derwijze geschikt zijn dat de inwoners der naburige dorpen en steden de laatste tramsen treinen zullen kunnen vervoegen. Dat eenieder zich dus schikke! De ijverige leden van Rhetorika zeggen we Kloeken moed, zorgt er voor uwe gekende faam te behouden en te vergroeien! Dat is onz« vurig sta wensch! n de verbeelding der calicot barons van Vert val, moesten Faust, Beethoven, Rubens, Van Dyck en de twee Fransche konin^ea ook eene soort van fabrikanten zijn geweest, die zoo iets uitgevonden hadden, waardoor z j veel van zich deden spreken, en waarmede zj misschien nog al wat geld verdiend hadden, gelijk zij met de aniline-vert. Persoonlijk hielden zij zich in hun bedrijf toch nog voor veel hcoger dan al die artisten, die toch maar werkten voor vermaak, en die men dus kon missen, terwi4l zij loch nuttiger werk verrichtten met stoffen te weven en te verven, die den mensch onontbeerlijk waren. Daarom mochten zij ook wel wat meer winnen dan die artisten, die toch dikwijls, on danks al hunnen roem, maar arme duivels bleven. Een artist was voor hen een man, die voor geld al eens eene uitspanning mocht bezor gen, maar dien men loopen Het, als men er van voldaan was. Alle artisten werden dcor die calicot-barons op dezelfde lijn gesteld, hetzij ze scheppende kunstenaars of genieën waren, of buitengewone halsbrekerijen in den circus ver richtten. Doch het was de bon ton in de hooge wereld aan kunst meê te doen, en er in de salons over te spreken, en daarom deed men dat ook te Vertval. Die burgers kochten fijne meubels, dure schilderijen, bronzenen marmeren standbeeldjes, noodigden vermaarde viool- of khvierspden uit om hunne concerten op te luisteren, of Lunne feestmalen te huis op te vroolijken. Of het hooge kunst, of sliaalkunst was, begrepen zij toch niet; maar zij Konden daarna toch vertellen hoeveel die kunst hun gekost had. Het was er maar om te doen wijd en zijd bekend te maken, dat zij boven de kunst stonden, omdat zij ze konden betalen. De burgemeester-volksafgevaardigde fabrikant Ameels was daarin de anderen vooruit. Hij ging dikwijls naar de hoofdstad om de kamerzittingen bij te wonen en bracht van daar ook de nieuwe mode, bet laatste nieuws, le dernier cri meê, zooals monsieur Albert zijn zoon, dat heette. «Monsieur Antoine vergezel 1 den burgemeester soms, op da beursdagen uaar de beurs, waar hij heenging, gelijk vele pseudobeursmanren uit de provincie, zonder er eigenlijk iels bepaalds te doen te hebben, dan eens wat in Brussel rond te loopen. Dan gingen de twei Fransche officiers samen In eene der fijne restauraliën op den bou levard middagmalen, en toen zij ’s avonds In de Harmonie bij het gezelschap kwamen, verbluften zij iedereen door hunne fijne oproerlingen no pens den monde chic die zij in en omtrent de beurs hadden getroffen. Gilles Margareta Louisa Justina, dochter van Edward en Maria Nelis. Hamers Hendiik Lodewijk, zoon van Emiel en Alicia Jaeckx Jonnckei» Emerik Florim nd Cornells, zoon van Hendriken Joanna Demunck. Sedert 1 Januari 1911 107 geboorten. STERFGEVALLEN. 29 Nov. Vandenabeele Pieter Frans, oud 59 j 8 m. en 22 d zoon van Lodewijk en Anna Therisia Dedrie ®n echtgenoot van^Na- llialie Coleta Lammen. S derf i Januari 1911 67 sterfgevallen. had gesproken van vooruitgang, verlichting en wetenschap Doeh alvorens hem met rust te laten, deed hij hem de volgende vraag En nu, mijnheer, zoudt ge me ook kunnen opnoemen de groote uitvindingen van de profes sors uwe eminente kollega’s? De professor mompelde öene beleediging. De trein stond stil. Vermoeid staple de man der geleerdheid uit. Do pastoor glimlachte Dag mijnheer de professor! I_,a Elandre. In het begin dezer we«k heeft de stoomboot La Flandre b^hoorande de haren van Brugge, met eana lading kolen voor rekening van Hanza en Cle onze stad aange daan. Wat een aardig samenvallen mag heetea is het feit dat. de drie zeeofficieren, die aan boord zijn, dria broeders zijn, on namelijk, alhoewel te Vlissingen geboren, afstammen van een Nieu- portenaar, met name Dewitte. Daarenboven is het ook «on Nleuportonaar die er het ambt van 2’ werktuigkundigs vervult. De peindre la parole et de parler aux yeux Et par les traits divers de figures tracées Donner de la couleur et du corps aux pensees. Bevordert Onze oude stadsgenoot h«er Pieter Braeke, den zoo gtkenden beeldhouwer te Brussel, werd onlangs door Z. M. dan Koning afhankelijkheid der statie gebracht; dokter Van Acker onmiddelijk ontboden deed de bestatigin- gen. Maandag morgen werd door do gendarmerie van Waregem een onderzoek geopend. Tweevoudige zelfmoord. Zon dag avond vond men op hun landgoed van Draveil-Vigneux, de lijken van M. Paul Lafargue gewezen socialistisch volksafge'aardigde, en van zijné vrouw die zich hadden den dood gegeven doormiddel an onderhuidsche inspuitingen van cyauuur van potassium. M. Lafargue was 62 jaar Bud. Zijne vrouw was de dochter van den beroem den Duilscher Karl Marx. De overledene laat ee brief na waarin hij verklaart zich le zelfmoorden in volle bezit zijner geestvermogens, om bet verval van geest en lichaam, dat de ouderlingen dreint en hen zich zelven en anderen tot last maakt, niet te ondergaan Daar er in den brief gem spraak is van Mevr. Larfargue, veronderstelt men dat deze zich heeft gezelfm^ord om haar man niet le overleven. A.anslag Een jong dienstmeisje, Alexandria S..., in betrekking Noordstraat te Brussel, keerde Maandig avond, omstreeks 9 uur, i van Schaarbeek huiswaarts, alwaar ze hare zieke j moeder was gaan bezoeken. Gekomen ter hoogte van het krankzinnigenge sticht, werd zij eensklaps aangerand door drie kerels, die Alexandria S... op den grond wier pen, en haar op vreeselijke wijze afsloegen en stampten. De schurken gingen op zulke ongehoorde wij ze te werk, dat het arme meisje talrijke kneuzin gen bekwam op gansch het lichaam Haar gelaat was onkenbaar en haar gebit door een stamp stukgeslagen. In dien deerniswekkenden toestand werd de ongelukkige gevonden, bij eeu geneesheer van den Leuvenschen steenweg binnengedragen, en aldaar voorloopig verbonden. Daarna is het slachtoffer naar de woning harer ouders ver voerd De daders van dezen even schandelijken als laaghartigen aanslag, die bij de nadering van enkele personen, de vlucht genomen hadden, worden door de politie opgezocht. Levend verbrand Een verschrik kelijk ongeluk heeft zich voorgedaan te Uitkerke. Rond 6 u en, wilde Leontie, het 14jarig doch- terke van Leopold Thanghe, voddenkoopman te Uitkerke, alleen in huis zijnde, eenen pot van de stoof nemen. Haar voorschool vatte vuur. Het meisje poogde rnet hare handen deu brand van haar kleedingstuk uit te dooven, doch zij kon er niet in gelukken. Verschrikt liep het kind naar buiten, luidkeels om hulp roepende. Deze vlucht was haar onvermijdelijk doodvon nis. Het vuur, door de wind aangewakkerd, breidde zich uit en welhaast stond het ongeluk kige meisje heel alleen gansch in lichtlaaie vlam. Endelijk had een schoenmaker van dan omtrek de noodkreten van het slachtoffer gehoord Doch, toen hij er bij kwam, waren de kleederen van het kind reeds verbrand. Het arme meisje leefde nog, doch het lichaam was als verkoold. Dr Retsin van Blankenberghe, er in allerhaast bijgeroepen kon enkel de verschrikkelijke pijnen van het slachtoffer wat stillen. Het meisje kon hem nog doen verstaan, hoe dit wreede ongeluk gebeurd wrs. Rond 11 uren in den avond gaf hel ongelukkige slachtoffer den geest. Braad. Maandag middag, een weinig na 12 me, juist toen de werklieden waren heengegaan om te middagmalen, ontstond brand in de Jioedenfabriek van M. Raphael Levy, Geiitstraat, te Teurcoing Een gebuur, M. Rillet, die de vlammen uit het dak van het gebouw zag opslaan, gaf het alarm. Men poogde het vuur te blusschen, doch de vlammen die een gemakkelijk voedsel vonden in de groote hoevaelheid strooien hoeden daar aanwezig, breidde zich zoo snel uit dat na weini ge stonden geheel het gebouw in vuur en in vlam stond. Da pompiers moesten zic'n bepalen de naburi ge woningen ta vrijwaren; niettegenstaande is eene aanpalende woning, bewoond door M. Hen ri Charles, linnenkoopman, de pro .i der vlam men geworden. Het dak van het weezerigesticht der eerw. 'Zusters van St-Vlcentius a Paul, had ook reeds vuur gevat. Naar bet 'Willems-Fonds. Al wie op de hoogte wil wez«« der huidige politieke aangelegenheden, late niet i.a morgen zondag namiddag de voordracht b j ta wonen. De beer advokaat Boeit dis op October laatst als liberaal gemeenteraadslid te Brugge werd gekozen is daarb j een zeer begaafde spreker. Het zal dus een zeer belangrijke avond wezen. Allee dus naar ’t Willems Fonds! ---- Hdward-Kamiel Rysman, geboren in 1878, dus 33 jaar oud, wonende te Waregem, wijk Olifant, i die in Frankrijk wekt en een abonnement op den spoorweg had, kwam wekelijks naar huis. Zondag namiddag, rond 4 ure, had de jonge ling, na afscheid genomen ta hebben van zijne ouders, met eenije vrienden eeni e herbergen bezocht en begaf zich daarna naar de statie van Delselgem, om met den trein van 8,20 ure, naar zijne bestemming te vertrkken Gekomen dicht da statie zal E tw. Rysman, den trein hebben hooren afkomen; ziende dal hij hem ging missen ’aar de statie langs dan anderen kant der straat gelegen is, zal hij op omtrent 75 meters van het statiegebouw over de haag, om spannen met ijzerdraad, gesprongen nijn. Rysman zal zeer waarschijnlijk zijnen sprong gemist hebben, aan den ijzerdraad gehaperd en over de riggels gestruikeld zijn, juist op het oogenblik dat de trein kwam aangestoomd, waar door de ongelukkige op ijselijke wijze vermorzeld werd. De bloedige overblijfselen werden in eene Een pastoor zat op den trein. Een heer zat rechtover hem en die las La dernière Heure Weldra staakte die heer zijne lezing en sprak over klerikale domperij en de Wetenschap (met eene hoofdletter a. u. b.) De pastoor ziet zijne tegenstaander en de aan- wezingen eens goed aan. Gij zijt aan ’t onderwijs, vroeg de pastoor. Jawel, Mijnheer, ik ban professor, ik vertegenwoordig de Wetenschap en den voor uitgang. Ah, zoo. Dan moet gij de geschiedenis goed kennen, Mijnheer de professor. Ik veronderstel ze toch beter te kennen, dan gij, Mijnheer de pastoor. Zoo! dan willen wij er ook wel eens wat van weten. Zoudt gij mij, bij voorbeeld, kunnen zeggen, wie de alphabet uitgevonden heeft? (stilte). ’t Is jammer dat ge dat niet weef, mijnheer de professeur, doch ’t zijn twee monniken, Orthon en Ardoin dompers. Weet ge wie het buskruit uitgevonden heeft? (stilte). Noch gij, noch ik, doch weer een monnik. Roger Bacon., zoo’n domper. En het kompas? (steeds stilte). Weer een monnik, Albert le Grand... een domper. Misschien leert gij wel muziek en weet iets van haar uitvinder? (nog geen antwoord). Wel eigenaardig, doch ’t was geen profesor. ’t. Is weer een monnik, Guy d’Arezzo, die de zeven noten der gamma heeft gevonden. Zoudt gij ons kunnen inlichten omtrent de ontdekking van de wetten der electriciteil? (oog altijd stilte). Het schijnt dat twee monniken die wetten gevonden hebben, Lona en Baccaria... allemaal dompers. Wilt gij soms moderne uitvindingen? Uwe historische kennis schijnt zich nog niet ver uit te strekken. De leeraar stond paf. In het rijtuig werd harteliik gelachen. De pastoer had nog langer kunnen voortgaan, doch kreeg medelijden met Te Oostende had zondag de algemeene verga- j saris Eftei alhier, die zich verleden jaar als daring plaats van da maatschappij van genees- I -•-m»- kundige water- en luchtgesteldheldsleer, van Belgie Daarvan bestaat eene afdeeling voor de i kust, die vooral voor doel heeft in den vreemde propaganda te maken voor onze belgische kust, en heinde en verre de voordeelen, onder oogpunt gezondheidsleer, van onze natuurlijke bronwaters (zooals er Oostende roads bestaan), en van onze luchtgestftltenis te doen kennen. Wij lezen in de Carillon dat alle bêlgische badjieden, tot de kleinste toe, ofwel afgevaardig den er hadden gezonden, of wel hunne toetre ding aan het koiniteit haddsn doen gewordan. Boven alle partijgeesten verheven, waren daar i delegatien van alle gezindheden. Biankenberghe, Wenduytie, Heyst, Nieuport- Baden, Oostduinkerke, en Oostduinkerke-Baden, i De Panne, enz. allen stéllen belang in de werk zaamheden, dier maatschappij, die intresten van onze kust zoo krachtdadig in handan neemt. En wie alieeir was niet vertegenwoordigt? NIEUPORT. Alhoewel het gemeentebestuur eene uitnoodigwg, en ieder gemeenteraadslid in ’t. bjzandsr, een bijeenroepingsbrief had ontvangen had geen enkel dezer félle jannen zich da moeite gegeven er onze moederstad te vertegal.woordi- gen, alzoo bewijzende dat zij niets inzitten met onze belangen, met de belangen van Nieuport’s inwoners. En nochtans hoe nauw zijn onze intresten ver bonden aan die onzer bidplaatsen. Hoeveel am bachtslieden, stieldoeners van allen aard, hotel houders, enz. leven zoo niet uitaluitelijk, dan toch gedeeltelijk met het werk of de leveringen die de badplaatsen verschaffen? Ea vandaar zijn da Nieuportsche belangen dan niet rechtstreeks aan die der naburige badplaatsen verbonden, en was het bijgevolg dé dringensta plicht niet van, in het belang ons allen, dergelijke maatschappij die de uitbreiding dezer, het doen kénnen in den vreemde dezen, behartigt, te ondersteunen. Doch wat kan het die felle jannen schelen; wat kan hen de belangen sohelen der Nieuportenaars, wat kan het hen schelen dat. er alhier welstand of armeede heericht, als zij maar hunna eigene beurs kunnen vullen; wat kan hel hen schelen dat de badplaatsen of Nieuport zelf voor of achteruitgaan, als zij zich zelve maar kunnen vetmasten. Nu zij opnieuw, dank aan de oneerlijke en valsche middels die zij gebruikt hebben, ^en toe geraakt zijn, alhier gansch meester te worden, willen zij dit meer an meer doen gevoelen, en bekommeren zij zieb niet het minst over wat hunne ingezetenen aanbelangt. Hunne overschilligheid gaat wal al te ver, en we durven verhopen dat bij de eerste gelegenheid de Nieuportsche bevolking die felle jannen zal keren wat het is met ztme belangen zoo onbe schaamd ta spotten, en die schuldige zorgeloözen naarden weerlicht zal zenden. --s» Schoone keus van allerbeste toiletartikelen, zooals reukwater, zeep, Lammen, borstels enz. Scheerzen van uitmuntende kwaliteit. Verkoop van tabak, cigaren, cigaratten enz. van alle merken. Concui-eerettde prijzen. Goede en trouwe bediening bij

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1911 | | pagina 2